Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

Моето мнение е, че ако управлявате портфейл до 1M EUR,  може и човек сам да се справи с малко повече четене, ако портфейла е по-голям, едва ли магеланци е мястото за правилния съвет 😉

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, имам нужда от съвет. Чудя се, кой е най-изгодния начин в момента, да се инвестира в злато. Не искам да купувам физическо злато, което да държа в апартамента или в банка. Искам да имам опция за бърза ликвидност. Затова се колебая между инвестиция чрез финтех компания, от типа на Револют/Пейсера или пък чрез ETF инвестиращ във физичско злато. Не съм сигурен, кой от двата варианта е по-изгоден.  Гледам, че в Револют таксата при покупка или продажба на злато ми е 0.5%, което ми изглежда доста и за момента ме отблъсква. Трябва да проверя и Пейсера. Ще съм благодарен, ако някой с опит, даде съвет.

Връзка към мнение
преди 23 часа, nomad каза:

Здравейте, имам нужда от съвет. Чудя се, кой е най-изгодния начин в момента, да се инвестира в злато. Не искам да купувам физическо злато, което да държа в апартамента или в банка. Искам да имам опция за бърза ликвидност. Затова се колебая между инвестиция чрез финтех компания, от типа на Револют/Пейсера или пък чрез ETF инвестиращ във физичско злато. Не съм сигурен, кой от двата варианта е по-изгоден.  Гледам, че в Револют таксата при покупка или продажба на злато ми е 0.5%, което ми изглежда доста и за момента ме отблъсква. Трябва да проверя и Пейсера. Ще съм благодарен, ако някой с опит, даде съвет.

опит с ETF на физическо злато нямам, но, да - разходите там са по-високи заради custody fees, било то включени или отделно начислявани

твърдо ли искаш да е на физическо злато? аз си държа дялове от equity ETF на gold producers, и тригодишната му доходност е средно 2,5 пъти по-висока отколкото на фондове, следящи самия метал; таксите през инвестиционен посредник са 1,25 евро на покупка, независимо от стойността, при продажба /ако държа да мине на регулирана EU борса, а не на неин сегмент, който не отговаря на определението за регулираност/ са максимум към 4-5 евро на сделка

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@boogy83 имам акаунт в etoro, мога да депозирам там директно в долари от Револют и да избегна превалутиране, но тази платформа ми се струва с доста скрити такси, дори фактът, че удържат 30% от дивидентите, вместо 10%, както е редно за български граждани. Знам, че имат такса от 5 долара при теглене, трябва да сравня цените на златото, в различните платформи. За момента гледах само цената на златото в Револют и курсът по който се търгува злато там, според мен, не е оптимален. Ще видя как са цените и таксите в Еторо и Пейсера.

 

@antea, ще обмисля и вариант с ETF инвестиращ в акции компании произвеждащи злато. Физическото злато ме привлича в момента, заради международната обстановка и свързаните с нея рискове. Не бих инвестирал всичко в злато, но ми се иска определен процент от инвестициите ми да са във физическо злато с възможност за бърза ликвидност.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
На 3.04.2022 г. в 15:40, nomad каза:

Здравейте, имам нужда от съвет. Чудя се, кой е най-изгодния начин в момента, да се инвестира в злато. Не искам да купувам физическо злато, което да държа в апартамента или в банка. Искам да имам опция за бърза ликвидност. Затова се колебая между инвестиция чрез финтех компания, от типа на Револют/Пейсера или пък чрез ETF инвестиращ във физичско злато. Не съм сигурен, кой от двата варианта е по-изгоден.  Гледам, че в Револют таксата при покупка или продажба на злато ми е 0.5%, което ми изглежда доста и за момента ме отблъсква. Трябва да проверя и Пейсера. Ще съм благодарен, ако някой с опит, даде съвет.

Не съм в състояние да дам компетентен съвет. Знам само, че човек, претендиращ да разбира от инвестиции, изграждането на фотоволтаична централа, където инвестицията от примерно 60000 лв. се възвръща ежегодно на части за общо 10 години, представлява рисково начинание. Той инвестира в жълтия метал, но не физически, а мхм, безналично, но не знам точко къде..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

само да кажа, че за имоти има отделна тема, тук: https://magelanci.com/forums/topic/16567-покупка-на-имот/?do=getNewComment

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Някой може ли да ми разясни накратко  и като на олигофрен какво са “stock options” и има ли смисъл от тях? Вчера финансовият ни съветник препоръча да направим малко разнообразяване на акциите, които държим с мъжа ми, чрез тези “stock options”. Става въпрос за акции на Тесла, които можем да обявим за опции за $100 повече, отколкото се търгуват в момента и да купим на други компании.

Връзка към мнение

така както го описваш, вероятно ви предлагат call options

 

виж дали от това ще ти стане малко по-ясно, ако не - ще се наложат по-подробни обяснения

 

Опцията представлява договореност, даваща на нейния купувач право, но не и задължение, да купи или продаде определена акция на фиксирана цена (strike price) на определена дата в бъдеще (падеж).

 

Опциите биват два вида:

 

Call опция. В този случай, купувачът на опцията има правото, но не и задължението, на падежа й да закупи съответните акции. Максималният риск от загуба е платената премия (цената на опцията), спрямо възможността за неограничена печалба при покачване цената на акцията, предмет на сделката. Продавачът на Call опция от своя страна е длъжен да продаде акциите при предварително определената цена (strike price), на датата на падеж (стига да има купувач за тях). В този случай, максималната печалба се равнява на размера на платената премия, а максималната загуба е неограничена

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , antea каза:

Опцията представлява договореност, даваща на нейния купувач право, но не и задължение, да купи или продаде определена акция на фиксирана цена (strike price) на определена дата в бъдеще (падеж).

Да, точно така ни го обясни и съветникът, но не разбрах дали има смисъл да предлагаме опции, какво точно бихме спечелили и дали е разумно да използваме този вариант за продаване на акции на Тесла?

Връзка към мнение
преди 10 минути , antea каза:

ами зависи каква цена (премия) ви предлагат за тази опция и след колко време ще бъде падежът 🙂

Значи в момента една акция е около $220. Той иска да обявим опция за $320, която купувачът да има възможност да закупи до края на септември 2023-та. Ако продадем 1000 акции днес, купувачът ще ни даде 1000 акции х $100 печалба = $100 000. Ако реши да купи акциите на цена от $320 през 09.2023, то тогава ще получим останалите $220К. Не знам дали да го направим или не.

Връзка към мнение

@Marusinka то това му е интересното и хубавото на пазара - че среща участници с различни очаквания 🙂

 

та от това зависи - какви са вашите (или на финансовия ви съветник) очаквания за цената след една година, което поначало е труден въпрос, а при акции като TSLA - съвсем, силно волатилни и зависими дори от извънреден туит на Мъск, съвсем отделно от вероятността за стагфлация или растящите цени на лития, само преди 5 месеца цената е била по-висока от предлаганата опция, а преди година - кажи-речи е била двойно на настоящата цена, прогноза каква ще бъде след година ще е спекулативна.... така че вземете под внимание вие на каква средна цена сте ги придобили тези акции и дали евентуална продажба (евентуална, защото купувачът може да не ги вземе, ако след година борсовата цена е под 320) ще реализирате желаната доходност; също - получените средства от премията 100 над настоящата цена, в какви други акции бихте ги вложили и съответния техен анализ как биха се представили в рамките на година - дали ще донесат доходност или евентуален техен спад ще "изяде" цялата опция

 

като цяло опциите са възникнали и са били най-използвани на стоковите борси, където и имат най-голям смисъл - продавачът и купувачът на дадено commodity (примерно пшеница, метал) да се застраховат, че в определен момент от годината ще могат да продадат/купят точно това, което са произвели или ще им трябва за производство, на приемлива/желана за тях цена (тип хеджиране на риска от неприемлива цена), което не е същото при акции, от които не ти зависи бизнесът, а са просто инвестиция и шансът да се "минеш" е доста голям, ако очакванията ти се окажат грешни

 

това всичкото всъщност е май по-скоро за другата тема за инвестиции, тази тук е специално за крипто

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

По принцип е хубаво, че опциите, които посредника ви е предложил изтичат след една година, тъй-като това ви дава доста време да реагирате при колебания в цената. Въпросът тук е, каква е премията за реализиране на дадената сделка за индивидуална опция, тъй-като ако TSLA не стигне цената от $320 през Септември 2023 и контракта изтече нереализиран, това би била максималната загуба, която бихте \претърпели в такъв сценарии.
Например ако отворите контракт за опции на Tesla,
при които премията която трябва да платите в момента е $2 на опция, и при положение, че на дата X през Септември 2023 цената на акциите е $250 и вие не успеете да купите дадените опции, загубата която бихте имали при оставяне на контракта да изтече неизпълнен би била $200. Според мен, преди да се захванете с толкова рисково инвестиране е добре да научите поне основите на търгуването с опции. Ето и основна информация с примери от Robinhood.
Успех!

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Djgeorgie каза:

от тези примери ситуацията на @Marusinka попада в обясненията за Covered Call - https://robinhood.com/us/en/support/articles/basic-options-strategies/#SellingaCoveredCall

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, antea каза:

очаквания за цената след една година, което поначало е труден въпрос, а при акции като TSLA - съвсем, силно волатилни и зависими дори от извънреден туит на Мъск

Точно от това се притесняваме 😞

 

преди 51 минути , Djgeorgie каза:

Например ако отворите контракт за опции на Tesla,
при които премията която трябва да платите в момента е $2 на опция, и при положение, че на дата X през Септември 2023 цената на акциите е $250 и вие не успеете да купите дадените опции, загубата която бихте имали при оставяне на контракта да изтече неизпълнен би била $200.

Каква е тази премия? Ние не искаме да купуваме Тесла, защото имаме прекалено много. Съветникът иска да се отървем от тях, защото както каза @antea, са волатилни, а представляват огромна част от общото портфолио.

Връзка към мнение
преди 4 минути , Marusinka каза:

Точно от това се притесняваме 😞

 

Каква е тази премия? Ние не искаме да купуваме Тесла, защото имаме прекалено много. Съветникът иска да се отървем от тях, защото както каза @antea, са волатилни, а представляват огромна част от общото портфолио.

Щом вече имате самите акции, тогава вашият пример е както @anteaе посочила по-горе - Covered call. При него може да спечелите ако цената стигне $320 преди датата на изтичане на контракта и някой реши да се възползва за да купи акциите ви. Премията е просто такса която купувача трябва да ви плати, за да се възползва от опцията да купи акциите ви.
Ето още за covered calls: https://www.investopedia.com/terms/c/coveredcall.asp

П.С. Съжалявам ако част от термините, които използвам на Български са грешни - комай само тук говоря по темата на езика и нямам понятие как са официалните финансови термини.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Djgeorgie каза:

Съжалявам ако част от термините, които използвам на Български са грешни - комай само тук говоря по темата на езика и нямам понятие как са официалните финансови термини.

Аз пък още по-малко ги знам 😊

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.