Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

преди 9 часа, ivan69 каза:

Златото , а и всички останали суровини 

Златото не е суровина. И въпреки, че златният еталон умря, златото винаги ще носи един такъв религиозен полъх.

Златото, търгувано на хартийки си е жива спекулация, но притежавано физически, във всякакви условия си остава злато.

Можеш да проследиш движението на златото в периода 2005-2007 година, драматичното му поевтиняване и в същото време почти мистериозното му изчезване от златните резерви на различните държави, вкл. и Швейцария. Много интересно къде се скри ???

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 часа, FlyTraveler каза:


Благодаря за отговора! И аз си мислех, че спота на златото се котира в щатски долари, точно както варел петрол. Малко се учудих, когато един дилър
 на благородни метали ми каза, че курсът щатски долар - лев бил един от последните фактори, които оказват влияние на цената на златото в левове.

Иначе САЩ бяха много добре икономически при предното правителство (и преди пандемията), сега е доста по-различно всичко, но пак благодаря за прогнозата.
 

Златото следим тук:

https://www.kitco.com/charts/livegold.html

 

И да, цената у нас се влияе от курса на долара.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, но нейм каза:

Златото не е суровина. И въпреки, че златният еталон умря, златото винаги ще носи един такъв религиозен полъх.

Златото, търгувано на хартийки си е жива спекулация, но притежавано физически, във всякакви условия си остава злато.

Можеш да проследиш движението на златото в периода 2005-2007 година, драматичното му поевтиняване и в същото време почти мистериозното му изчезване от златните резерви на различните държави, вкл. и Швейцария. Много интересно къде се скри ???

Че каква е разликата от среброто, платината, диамантите или и те са вид валута с религиозен полъх ?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, AlexandraKo каза:

Златото следим тук:

https://www.kitco.com/charts/livegold.html

 

И да, цената у нас се влияе от курса на долара.

 


T. e. цената на златото следва курса на щатския долар спрямо лева при всяко вдигане/ спадане ли? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, FlyTraveler каза:


T. e. цената на златото следва курса на щатския долар спрямо лева при всяко вдигане/ спадане ли? 

Според мен, тъй като левът е вързан за еврото, т.е. фиксиран курс, аз бих следвал курса на щатския долар спрямо еврото, за да разбера на къде ще тръгне цената на златото в лева. Все пак долърът е резервна валута засега, втори в групата е еврото, така че долар-евро ще се борят за влияние 🙂 на валутния пазар. 

Връзка към коментар

ETH няма спирка, поздравления @logist13 , @VASILEV и всички които са купували и задържали . При BTC нещата са по - интересни . Стана ясно , че освен че разреши плащания , Тесла се е разделила с 10% от BTC , но щяла да купува в бъдеше?!? На 60 , 80 , 100 ,200 ли ще купува като е продавала около 50-60 ( първо тримесечие)?  Лично според мен няма да видим скоро 60к , не и преди да си продаде Тесла останалите 90%.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 34 минути , ivan69 каза:

ETH няма спирка, поздравления @logist13 , @VASILEV и всички които са купували и задържали . При BTC нещата са по - интересни . Стана ясно , че освен че разреши плащания , Тесла се е разделила с 10% от BTC , но щяла да купува в бъдеше?!? На 60 , 80 , 100 ,200 ли ще купува като е продавала около 50-60 ( първо тримесечие)?  Лично според мен няма да видим скоро 60к , не и преди да си продаде Тесла останалите 90%.

Благодаря @ivan69.

Това което виждаш с етириум е само началото, мисля, че 5000$ в края на лятото ще му прилича🙂

Що се отнася до Биткоин, знаеш, че всяка една новина влияе на криптото. Около Биткоин има много, като почнеш с Джо Байдън и желанието му да прокара закон за по големи данъци за най- богатите, продажба на Тесла на част от Биткоин, слуховете, че фейсбук са купили Биткоин и т.н. Като цяло Биткоин е стабилен около 55к. много вероятно още другата седмица да видим Биткоин около 60к. 
Тесла по скоро извади част от акумулираната печалба, едва ли ще извади всичко скоро...

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 9 часа, ivan69 каза:

 Лично според мен няма да видим скоро 60к , не и преди да си продаде Тесла останалите 90%.

При капитализация от един трилион $ и оборот от около $40-50 милиарда дневно, дали дялът на Тесла от $1,5 милиарда може да повлияе чак толкова? 
По скоро новината за продаване би имала ефект ама знам ли, от скоро се интересувам и нямам толкова опит. Тесла ще държат дългосрочно. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Zlia каза:

При капитализация от един трилион $ и оборот от около $40-50 милиарда дневно, дали дялът на Тесла от $1,5 милиарда може да повлияе чак толкова? 
По скоро новината за продаване би имала ефект ама знам ли, от скоро се интересувам и нямам толкова опит. Тесла ще държат дългосрочно. 

Е нали мотото на продажбата е "искахме да тестваме ликвидността" .Оказва се че когато Мъск е Туитвал "втс" , той е продавал , а последователите му са купували. Не че 70-80% доходност за няколко месеца е зле , ама дали щеше да има без Туитовете? Ще видим и какво ще се случи с второто тримесечие , аз няма да се изненадам ако продадат( са продали) още 20-30%. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мъск каза, че той лично не е продавал свои биткойни( с което потвърди притежанието си на BTC). Иначе самата Тесла уж искали да тестват ликвидността като алтернатива на кеш, което звучи логично ако ще продават коли за BTC. И целия дял да си продадат няма да повлияят чак толкова  на цената според мен. Но ако го туитнат преди това ще е друг знак 🙂 и хората ще се юрнат да продават. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Някой може ли да изясни как се прави stop loss в Etoro и при какви условия може да се зададе? В правилата чета, че можело да е до 50% загуба. Ако имаш 100$ инвестирани, при срив няма да загубиш всичко, а позицията ще се затвори автоматично при 50$. Поне това разбрах...

 

 

Връзка към коментар

Нямам опит с Еторо , но да принципът е такъв , служебно те затварят когато маржина падне под 50% . т,е ако си вложил всичките 100$ , като падне под 50% те затварят автоматично. Когато правиш поръчка би трябвало да имаш опция stop loss и take profit , където си задаваш нивата които искаш , ако не си правиш поръчка на пазарна цена.....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Понеже нищо не разбирам от инвестиции, личният ми банкер, преди време ме изврънка, да сложа едни пари, в техния AMUNDI FUNDS US PIONEER FUND.

На 16 юни 2019 съм го направила, за близо две години,  с 45.40% са се увеличили парите .

Сега съм в колебания, дали да не си ги дръпна.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Понеже нищо не разбирам от инвестиции, личният ми банкер, преди време ме изврънка, да сложа едни пари, в техния AMUNDI FUNDS US PIONEER FUND.

На 16 юни 2019 съм го направила, за близо две години,  с 45.40% са се увеличили парите .

Сега съм в колебания, дали да не си ги дръпна.

Това ми прилича на пирамида.Аз бих изтеглил вложената сума преди 2 години и оставил печалбата.Дори и да изгори ,да не съжалявам.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Понеже нищо не разбирам от инвестиции, личният ми банкер, преди време ме изврънка, да сложа едни пари, в техния AMUNDI FUNDS US PIONEER FUND.

На 16 юни 2019 съм го направила, за близо две години,  с 45.40% са се увеличили парите .

Сега съм в колебания, дали да не си ги дръпна.

Аз бих ги оставил до 100% и след това си изтегли вложената сума, а останалите да си трупат актив.

 Все пак личния ти банкер те е посъветвал да вложиш пари, ако на него нямаш доверие...

Ицо Стоичков нали и той е пловдивчанин, знаеш какво казва за риска🙂...това е в кръга на шегата..

В крипто средите казват така: 

I’m not financial advisor, do your own research 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 21 минути , VASILEV каза:

Аз бих ги оставил до 100% и след това си изтегли вложената сума, а останалите да си трупат актив.

 Все пак личния ти банкер те е посъветвал да вложиш пари, ако на него нямаш доверие...

Ицо Стоичков нали и той е пловдивчанин, знаеш какво казва за риска🙂...това е в кръга на шегата..

В крипто средите казват така: 

I’m not financial advisor, do your own research 

Благодаря! Имам му доверие, иначе, нямаше да участвам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 7.05.2021 г. в 6:45, AlexandraKo каза:

Понеже нищо не разбирам от инвестиции, личният ми банкер, преди време ме изврънка, да сложа едни пари, в техния AMUNDI FUNDS US PIONEER FUND.

На 16 юни 2019 съм го направила, за близо две години,  с 45.40% са се увеличили парите .

Сега съм в колебания, дали да не си ги дръпна.

През 2014 г. вложих 15 000 EUR в два от тези фондове - един рисков и един консервативен. За около 5 години бях на +10%, което според мен е нищо работа. Затова реших да дръпна парите обратно по сметка, но имах щастието УниКредит да ми организират среща с техен инвестиционен посредник. С негова помощ инвестирах отново цялата сума в 5 + 5 фонда и за моя изненада за около 2 години съм доста напред с над 2000 EUR. Миналата година му звънях да го питам какво мисли за пандемията и дали да не изкупувам обратно, но неговият съвет беше да оставя инвестиционния пакет в същия вид. Послушах го. Аз реално тези пари мислено съм ги "затворил" за много години напред и дори в мислите ми минава и вариант да ги загубя в един момент, но ми е интересно какво ще се случи занапред...

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Мисля, че ползването на инвестиционни посредници, особено в България гарантира 2 неща: инвестиционните посредници ще изкарат добри пари от вашите собствени, а за вас ще останат трохите. Поне до момента не съм видял схема при която посредника не си е гарантирал добри собствени приходи на 100%, а вие хем си плащате, хем си носите и риска от неуспешни инвестиции на същия този посредник. Не изисква никакво усилие да си направиш портфейл от сравнително "безрискови" акции, да вземем дори само портфейл Amazon, Facebook, Apple, Google, Microsoft всяка с по 20%. Цените на акциите им в долари към средата на 2019г. и в момента са:

1. Apple - 51.06 / 130.21 - увеличение 155%

2. Amazon - 1942.91 / 3291.61 - увеличение 69%

3. Facebook - 196.40 / 319.08 - увеличение 62%

4. Google - 1132.67 / 2351.93 - увеличение 107%

5. Microsoft - 137.06 / 252.46 - увеличение 84%

 

Та от този прост и сравнително "безрисков" портфейл, от средата на 2019г. до момента бихте реализирали доходност 95%, т.е. почти ще сте удвоили парите си. Таксите за покупка и държане на акциите вече са символични. Още по-интересно е когато пазара се срине (случва се периодично, но после се възстановява и чупи нови рекорди). Тогава освен, че инвестицията ви се срива, вие ще имате допълнителни разходи защото пак сте длъжни да си плащате таксите на посредника. Накратко, трудно някой друг може да се погрижи по-добре от самия теб за собствените ти пари 🙂

  • Харесвам 17
  • Браво 6
Връзка към коментар

Да ползваш инвестиционен посредник , е като да ползваш туристическа агенция.  С тази разлика , че по време на пандемията някои агенции имат чартъри . които са удобни , докато при инвестиционният посредник няма екстри. Най-важното в инвестирането е таймингът , т.е. кога да влезеш и кога да излезеш от позиция , защото докато не затвориш позицията , печалбата ти е на хартия. Трябва да се има предвид и огромното количество напечатани пари , които естествено не се държат на депозит с отрицателни лихви. Няма друга причина на скока на акциите последните 13 месеца освен безконтролното печатане на пари. Както всички знаем безплатен обяд няма и когато дойде сметката ( след месец , година или повече) , ще започне такава криза , че не ми се мисли.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
Преди 1 час, ivan69 каза:

Трябва да се има предвид и огромното количество напечатани пари ...

Може ли малко разяснение по този въпрос? Какво се случва принципно при печатане на пари? Да не се излагам с изказвания, защото съм далеч от икономическите въпроси, ама от училище си спомням, че след печатането на "немски марки" после се е получила хиперинфлация. Нещо такова ли трябва да се очаква? И как може да се спаси човек от това, защото пък такава инфлация помня от времето на Виденов и не е приятна работа?

В момента, boogy83 каза:

Може ли малко разяснение по този въпрос? Какво се случва принципно при печатане на пари? Да не се излагам с изказвания, защото съм далеч от икономическите въпроси, ама от училище си спомням, че след печатането на "немски марки" после се е получила хиперинфлация в Германия. Нещо такова ли трябва да се очаква? И как може да се спаси човек от това, защото пък такава инфлация помня от времето на Виденов и не е приятна работа?

 

Връзка към коментар
преди 7 минути , boogy83 каза:

Може ли малко разяснение по този въпрос? Какво се случва принципно при печатане на пари? Да не се излагам с изказвания, защото съм далеч от икономическите въпроси, ама от училище си спомням, че след печатането на "немски марки" после се е получила хиперинфлация. Нещо такова ли трябва да се очаква? И как може да се спаси човек от това, защото пък такава инфлация помня от времето на Виденов и не е приятна работа?

 

Според мен първо ще започнат да се вдигат лихвите , после ще започне да се отпуска инфлацията , чак като по времето на Виденов  няма да има ,  но няма да се учудя от двуцифрена инфлация в близко бъдеще . Цените на акциите, имотите и другите активи ще започнат да падат , не е ясно кога ще се случи , защото още сме в етап на печатане на пари.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , ivan69 каза:

Цените на акциите, имотите и другите активи ще започнат да падат

Съмнявам се, цените на имотите да започнат да падат, напротив, според мен масово ще се насочат свободните пари натам.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , bobole4e каза:

Съмнявам се, цените на имотите да започнат да падат, напротив, според мен масово ще се насочат свободните пари натам.

В един момент свободните пари ще свършат , парадоксалното е , че това ще съвпадне с края на Ковид пандемията.....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.