Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

Катастрофични сценарии едва ли ще има, а парите скоро няма да свършат. Сериозното печатане на пари започна още при кризата 2008/2009г. и за над 10 години от тогава до короната нищо фатално не се случи, нито пък се появи сериозна инфлация. Разбира се корона кризата ускори процеса, но пък съвсем не го виждам печатането рязко и внезапно да спре. Малко по-висока инфлация може да има за година-две, но по-скоро тя ще е свързана с възстановяването на икономиката след короната. За инфлацията освен количеството напечатани пари сериозно значение има и скоростта на тяхното обръщение, а тази скорост сериозно се забавя. Много малка част от новонапечатаните пари отидоха в оборота на реалната икономика, повечето се изляха в акции, крипто, имоти. По-скоро сме в началото на нов цикъл, т.е. предстои растеж, а тези които са инвестирали в акции, крипто, имоти ще могат да изкупят евтино активи на фалиращи бизнеси от реалната икономика.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, ivan69 каза:

Да ползваш инвестиционен посредник , е като да ползваш туристическа агенция.

Сигурно си прав, но говориш от позицията на човек, който си вади хляба с подобни сделки. Само че голяма част от вложителите в инвестиционни фондове имат съвсем други професии. През времето в което хора като теб стоят пред екраните и анализират пазарите, онези за които говоря правят пари по друг начин. Ако трябва да говоря за себе си, аз реално не съм плащал за консултантски услуги. Единствено, което съм платил е някаква еднократна административна такса за придобиване на въпросните дялове. Нямам такса при обратно изкупуване, а услугата на консултанта да ми състави портфейл беше напълно безплатна. Със сигурност бих могъл да се справя и сам, но необходимото време, което трябва да инвестирам, за да се обуча като брокер на ценни книжа, ще ми струва много повече от това което мога да спечеля с основната си професия...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 8.05.2021 г. в 13:54, Duke каза:

С негова помощ инвестирах отново цялата сума в 5 + 5 фонда и за моя изненада за около 2 години съм доста напред с над 2000 EUR.

 

Не съм впечатлен! През същия посредник („Уникредит Булбанк“) и в същата група фондове (Amundi) без никаква помощ от консултант, освен гласно изразеното одобрение на избора ми, когато го съобщих при сключването на договора, аз си направих портфолио от два фонда в долари, което за 7 месеца направи 18.3% доходност. При това фондовете не са от високорисковите и не наливат пари нито в руската, нито в китайската икономика (печалбата си е печалба, но има и принципи, все пак).

 

Ето как изглежда доходността (всички графики са от FT ) :

Спойлер

Capture.JPG.2e5afdc63a7cd8d89e5d3de11e90fc3d.JPG

 

 

А ето и риска:

 

Спойлер

Capture02.JPG.ce1ba3a9dd828ca74296553aa332e3b4.JPG

 

Capture01.JPG.b0740dcc5ad512294511699adb55d1cf.JPG

 

По x рискът расте отляво надясно, а по y възвращаемостта расте отдолу нагоре.

 

И тези далеч не са някакви супершампиони! Виждал съм фондове, чиито показатели са в пъти по-добри! Но не са от Amundi, а не ми се занимава да търся откъде и как да купувам техни книжа.

 

В интерес на истината, за друг фонд се подведох по препоръката на консултант от банката и сега той ми носи към 6% загуба. Нооооо... единият от двамата мениджъри на фонда е жена... затова фондът не е потънал още (и консултантът от банката беше жена!) :laugh: Всъщност, лъжа е че се подведох - и без нейната препоръка щях да се включа в тоя фонд, те за последните 12 месеца имат 60% доходност! Само дето аз изтеглих късата клечка (лош тайминг) и се оказа, че съм се включил на почти най-високите цени за цялото съществуване на фонда. Все пак съм оптимист и възлагам големи надежди именно на него :smile:

 

P.S. Какво означава твоето 5+5? По риск ли са разделени или по валута?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Goal & Boss каза:

P.S. Какво означава твоето 5+5? По риск ли са разделени или по валута?

5 са с директно изкупуване, а другите 5 са с ежемесечно изкупуване по 20 EUR за срок от 5 г. Първите 5 са, както рискови, така и консервативни.

 

Аз пак да кажа, че не съм с големи очаквания. Сумата беше такава, че не ставаше за инвестиция в имот и реших да пробвам с ценни книжа.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Duke каза:

Сумата беше такава, че не ставаше за инвестиция в имот и реших да пробвам с ценни книжа.

Преди около 4 години видях оферта за апартамент 92 квадратни метра за 16 000 евра... срещу Лисабон (на другия бряг на Тежу).

Още си хапя гъза от яд...

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , Мари Николова каза:

По принцип е по-изгодно пазаруването с долари, но не виждам как може да го постигнеш с БГ карта. Освен да накупиш количество BUSD, което е долара на Байнанс и с него да купуваш крипто, даже има определени преференции, ако търгуваш по големи суми с него. Провери в детайли, ако ти се занимава. Но в момента пазара е такъв, че лесно се компенсират загубите при превалутиране. А така или иначе, ти ще изкарваш печалбата със SEPA превод в евро, освен ако не си поръчаш картата 🙂

 

Явно имам мнооого да чета и проучвам, толкова съм бос хаххах

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

На село, където имаме къща едни роднини с хранителен магазин си сложили обява- Изкупува къщи,вили и парцели. За мен акции и крипто са си хазарт.

 

Е, баш пък акциите е доста трудно да бъдат определени като хазарт. Това с къщите, вилите и парцелите не винаги е по-добро, имат си данъци, застраховки, иска си се постоянно наглеждане и опазване, рентата може да я няма ако земята я наема пилето, току-виж местния феодал харесал парцела и станало оле-мале... Акциите носят добра доходност, във всяка една точка на света са с теб, като си спестяваш всички евентуални допълнителни разходи, разправии и неприятности.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 43 минути , logist13 каза:

 

Е, баш пък акциите е доста трудно да бъдат определени като хазарт. Това с къщите, вилите и парцелите не винаги е по-добро, имат си данъци, застраховки, иска си се постоянно наглеждане и опазване, рентата може да я няма ако земята я наема пилето, току-виж местния феодал харесал парцела и станало оле-мале... Акциите носят добра доходност, във всяка една точка на света са с теб, като си спестяваш всички евентуални допълнителни разходи, разправии и неприятности.

Парцелите са в самото село,където може да се построи нещо,не земеделска земя.Данъка на нашата къща е 50 лв и то повечето е такса смет,няма застраховки..Тези наши роднини са си към феодалите,имат и автобусна фирма с няколко автобуса.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , dimitrov6 каза:

Тези наши роднини са си към феодалите,имат и автобусна фирма с няколко автобуса.

Значи ,ако не сме към феодалите,остава да сме крепостници? Не,благодаря. 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 53 минути , Dian каза:

Значи ,ако не сме към феодалите,остава да сме крепостници? Не,благодаря. 🙂

Казах ,че са хора от средната класа ,с честен труд, и не може други богаташи от района да им правят номера.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , vorbis каза:

Струва ми се, че е назряло времето модератор да отдели темата за криптовалутите. Нито са инвестиции (дълъг хоризонт), нито носят доход.

И аз това си мислех.

Ето темата за страстите по криптовалутата:

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здрасти,

препоръчвам Interactive Brokers, който ползвам. 

Единственият му недостатък е, че не е много user-friendly ако си начинаещ.

Може да и да избереш опцията да се регистрираш през Карол, като по този начин ще имаш съдействие както с регистрацията, така и по-натам.

Ако решиш, в този блог е много добре обясненено: https://angelovdimitar.com/interactive-brokers-брокер-номер-1/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...
преди 15 часа, Биксбит каза:

В момента има ли действащи платформи, които предлагат акции на руски компании като Газпром, например?

Много добър въпрос, към който се присъединявам. В момента е мътна и кървава, и си струва да се купи нещо за жълти стотинки.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Единственият начин е след 9 март да отскочите до Русия и там да си купите, и то ако борсата им почне да работи. Друг е въпроса, след цялата тази лудост, къде и кой ще е собственик на активите на Газпром.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Nivear Боян Рашев е известен като анти-зелен, но не е като да няма разум и логика в действията му, доказано особено в последно време 🙂 все пак, добре е да имаш на ум, че неговото портфолио е започнато в началото на 2020  и ако се включиш сега, надали да имаш такива ръстове като неговите

 

за Експат не мога да кажа, ние през IB купуваме разни неща, достъпни за ритейл инвеститори - ETF-и и акции на европейски борси (а при него сигурно има и фючърси, опции...), като често се съобразявам с неговите разсъждения, след като съм си направила и собствени проучвания, разбира се; все още не знам колко дългосрочна ще се окаже подобна стратегия, за близките месеци не виждам какво ще промени настоящия тренд при суровините и металите, но дори и да е краткосрочна спекула - няма лошо

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 часа, antea каза:

@Nivear Боян Рашев е известен като анти-зелен, но не е като да няма разум и логика в действията му, доказано особено в последно време 🙂 все пак, добре е да имаш на ум, че неговото портфолио е започнато в началото на 2020  и ако се включиш сега, надали да имаш такива ръстове като неговите

 

 

 

Antea, благодаря за включването. Защо да е анти-зелен Б.Рашев? Направихме по един портфейл в Експат по неговия модел, да видим. За Февруари отчита 15 % доходност.  Ние купуваме през Револют, но явно е време да се регистрираме в ИБ и да действаме от там. За мен проблема е, че не знаем достатъчно в тази област, въпреки, че четем, купуваме курсове и т.н., но няма да сме толкова добри колкото някой с 20 г опит и, който само това прави. И мисля, че е по-разумно да си платим на някой, който да ни направи балансиран портфейл. Панайот Пощов от Карол подготвя услуга "Доверително Управление". Мисля, че е удачен вариат за нас, аз го харесвам. Слушахме му курса за ЕТФ и съм впечатлена колко много знае, а е само на 30 г. Друг вариант ни е консултация със Стойне Василев.

Връзка към коментар

ами правилно сте се ориентирали, ако чувствате, че нямате достатъчно компетентност наистина е най-добре професионално някой да ви управлява портфолиото, но, предполагам, че това си идва със съответната цена 🙂 какви са комисионните на Експат? мисля, че не са обявени на сайта, а се дават след запитване, така че ако ги споделиш, ще ми е полезно

Връзка към коментар
преди 19 минути , antea каза:

ами правилно сте се ориентирали, ако чувствате, че нямате достатъчно компетентност наистина е най-добре професионално някой да ви управлява портфолиото, но, предполагам, че това си идва със съответната цена 🙂 какви са комисионните на Експат? мисля, че не са обявени на сайта, а се дават след запитване, така че ако ги споделиш, ще ми е полезно

Пращам на лични.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.