Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

....

 

Не би ли било страхотно, ако форумът имаше чат и примерно един път седмично Topfly ни ограмотява финансово? :meeting:

...

Не че нещо :rolleyes: ...и много хубаво, че Topfly и други участници споделят мнения в темата, обаче все пак Магеланци е форум за пътешествия основно, има си форуми за инвеститори, където инвестициите са основната тема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това е основен психологичен проблем при повечето хора! В процеса на гоненето на краткосрочната печалба изпускат всякаква печалба. Както по горе писах, лесно доказуемо е, че всеки човек, който може да спести с труд 20-30 000 долара в началото на кариерата си, може да стане милионер до пенсионирането само от инвестициите си.

Може да стане, а може и да не стане милионер ;)

Пък и то "голям "кеф", че ще станеш милионер на 65-70г. 

И за какво ще са ти тия милиони, ако възрастта вече не ти позволява да се наслаждаваш пълноценно на нещата, които милионите ти дават възможност да си позволиш? :rolleyes:

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Номера е да имаш спестени достатъчно пари за пенсия или черни дни, поне според мен. Дали ще ги изтеглиш на 60 или 70 няма голяма разлика, ако ти потрябват на 50 за лечение примерно ще теглиш, няма да мреш. А да разчиташ на официалната пенсия е меко казано безсмислено.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не че нещо :rolleyes: ...и много хубаво, че Topfly и други участници споделят мнения в темата, обаче все пак Магеланци е форум за пътешествия основно, има си форуми за инвеститори, където инвестициите са основната тема.

 

А, двете неща не са ли свързани? Не вярвам някой да има нещо против ако благодарение на подобна дискусия изкара някоя "въздушна" сума за следващото пътешествие... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не че нещо :rolleyes: ...и много хубаво, че Topfly и други участници споделят мнения в темата, обаче все пак Магеланци е форум за пътешествия основно, има си форуми за инвеститори, където инвестициите са основната тема.

 

Не искам да размивам форума! Ако Георги или някой друг реши, че няма място тази тема във форума съм готов да спра да пиша в нея.

 

Аз лично съм на мнение, че инвестирането и пътешествията са две неща пряко свързани, защото за да пътуваш ти трябват основно две неща: Определено количество пари и свободно време. Ако имаш достатъчно пасивни доходи от инвестиции може да имаш и парите и свободното време.

 

Най-обичам такива пътешествия при които след като се прибера и погледна курсовете на акциите се оказва, че имам повече пари от колкото преди да тръгна на пътешествието ;)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Няма проблем с темата разбира се, все пак тук може да си говорим и за други неща освен за пътешествия.

Фичо имаше предвид обособен чат за инвестиции, което е прекалено според мен.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз пък си чета "Писма от затвора"(цели 6 броя) на Бърнард Мадоф.И разбрах само едно-това си инвестициите във "фондове",акции,облигации не е за всеки.Или както той казва,това е работа само за инсайдъри.Макар ,че и доста инсайдъри(100%) проплакаха от неговият "Фонд":-)))).Беше ми полезно и сега чета повечко в интернет,книги,пътеписи и намирам евтини места,евтини маршрути,чета разни хитринки в и съвети в "магеланци" и се старая по често да извеждам децата извън България.:-)))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да започнем от целите: всички ли имат за цел да забогатеят? Даже изобщо не желая на 60-70 да забогатея след 30 годишни инвестиции. Предпочитам да си изхарча 20 000-30 000-те хиляди долара, изкарани с труд, докато съм на 30-40-50 години.

Съгласен съм, че забогатяването не може да бъде самоцел, но е добро средство да водиш един много по свободен и незвисим живот.

Много хора не само харчат всичко което изкарват, но и задлъжняват, като си купуват кола, апартамент, стоки за потребление и т.н.Това което не разбират обаче тези хора е, че като погледнат един период от 10-15 години се оказва, че те могат да си купят общо много по малко неща спрямо тези които спестяват и инвестират. Разликата идва от това, че първият плаща лихви, а вторият получава лихви и доходност.

Най-безмисленото задлъжняване е по кредитните карти и бързи кредити! Там лихвите са толкова безбожно високи, че дори за период от 1-2 години се вижда ясно, че парите за харчене на тези, които ползват кредитите се оказват по малко от колкото на тези които не ползват тези форми на финансиране.

 

Когато харчиш също е много важен въпросът реално какви дивиденти ти носи това харчене? Не един познат имам, които едвам свързват двата края, но си купуват на кредит нова кола, апартамент и т.н. и след това цял живот се оплакват, че нямат пари.

 

Познавам много хора, които реално нямат нужда от кола, но от престиж поддържат кола.

 

 

 

Да инвестирам в бъдещето на компанията? Че аз да не съм врачка? А ако бях, пак нямаше нужда да инвестирам, щото щях да изкарвам пари, лъжейки хората, като им гледам на кафе. Като цяло фантасмагориите със светлото бъдеще (в този случай на компаниите) са изяли живота на доста хора.

Могат да ми национализират земята, могат и да ме бомбардират. А завода на Кока-Кола не могат ли да го бомбардират или национализират? Това са случаи, които е редно да се елиминират, когато се обсъждат инвестиции. 

 

Когато инвестираш в една компания или една държава трябва да си врачка за да предвидиш тяхното бъдеще, но когато инвестираш в един достатъчно диверзифициран портфейл там нещата са относително лесно предвидими дългосрочно.

 

Ето как се е развивала доходността на S&P 500 от 1926-та година:

 

1926-1947+S&P+500+Total+Returns.png

 

1948-1969+S&P+500+Total+Returns.png

 

1970-1991+S&P+500+Total+Returns.png

 

1992-2013+S&P+500+Total+Returns.png

 

През отделни години може да си загубиш и близо 50% от парите, не са малко и 5 годишните периоди, които може да си на минус, 10 годишните периоди на минус трябва да се търсят с лупа, а 15 и 25 годишни периоди няма на минус и там волатилността на доходността става все по малка, като е твърдо над доходността на всякакви други активи.

 

 

А от къде си сигурен, че "огромната глупост" не я е казал съвсем умишлено?

 

Нали си чувала приказката за лъжливото овчарче. Хора като Грийнспан и т.н.  живеят от името си и не могат да си позволят да лъжат защото с това олекват. Тук дори не става дума за някакво изказване, което краткосрочно е имало някакво влияние върху пазара.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре, а как се избират моментите за покупка и моментите за продажба? Съветът е да не се продава при първата корекция, но до какви граници? Как се прави баланс между очаквания и реалност?

 

Да вземем отново примерът с моите инвестиции. Когато купих единиците от Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond на 12.02.2015 г., всяка една от тях струваше 78,95 евро. Цената на единица на 28.05.2015 г. е 78,10 евро. Тоест, от инвестициите в този фонд на този етап съм на загуба. И обратно, когато купих единиците от Pioneer Funds - Global Select на 12.02.2015 г., всяка една от тях струваше 85,86 евро. Цената на единица на 28.05.2015 г. е 95,91 евро. Тоест, от инвестициите в този фонд на този етап съм на печалба.

 

Какво мога да очаквам занапред и какви следва да бъдат моите действия при движение на пазара, имайки предвид, че съм инвестирал сумата в дългосрочен план?

 

Както вече не веднъж писах таймингът е много сложно нещо и малко хора се справят добре с него. Най-странното е, че болшинството хора които по занятие се занимават с инвестиции също не са много добри в тайминга и само много малко инвеститори, като Сорос, Бъфет и т.н. са способни десетилетия наред да бият средната доходност на пазара.

 

Нямам поглед върху това колко са ти големи спестяванията, какво им е съотношението спрямо сумата, която би могъл да отделяш годишно за дългосрочни инвестиции от заплата, но предложението ми към теб е да си разбиеш колкото се може повече времево влизането в пазара, дори на цената на точва, че сега ще излезеш от някои от инвестициите си

 

В месечния бълетин на фонда ти Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond пише следното Доходност до падеж 0,63%, такса за управление 0,6%. Ако нищо не се промени тази инвестиция ще ти донесе нулева доходност следващите години, ако лихвите паднат ще реализираш една добра доходност, като през предишните години, но ако лихвите тръгнат рязко нагоре краткосрочно може да се получи сериозен минус.

 

Ако гледаме дългосрочно (10-15 години) сегашните облигации във фонда ще се падежират, по късно ще бъдат купени облигации с по голяма доходност и т.н., но средносрочно чудо спрямо българските депозити няма да направи този фонд.

Връзка към мнение

Аз пък си чета "Писма от затвора"(цели 6 броя) на Бърнард Мадоф.И разбрах само едно-това си инвестициите във "фондове",акции,облигации не е за всеки.Или както той казва,това е работа само за инсайдъри.Макар ,че и доста инсайдъри(100%) проплакаха от неговият "Фонд":-)))).Беше ми полезно и сега чета повечко в интернет,книги,пътеписи и намирам евтини места,евтини маршрути,чета разни хитринки в и съвети в "магеланци" и се старая по често да извеждам децата извън България.:-)))

 

Препоръчвам ти да четеш за Сорос, Бъфет и т.н. доказани инвеститори, а не за разни мошеници. Мадоф е поредния пример, че човек трябва да е много внимателен към всякакви предложения които обещават прекалено висока доходност. От медийна гледна точка разбира се мошениците са най-интересните, но истината е, че на финансовите пазари мошениците са много по малко от колкото в други сектори, по простата причина, че това е един от най-регулираните сектори в света

Връзка към мнение

Нямам поглед върху това колко са ти големи спестяванията, какво им е съотношението спрямо сумата, която би могъл да отделяш годишно за дългосрочни инвестиции от заплата, но предложението ми към теб е да си разбиеш колкото се може повече времево влизането в пазара, дори на цената на точва, че сега ще излезеш от някои от инвестициите си

 

Дай сега на български, че нищо не разбрах...

 

 

В месечния бълетин на фонда ти Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond пише следното Доходност до падеж 0,63%, такса за управление 0,6%. Ако нищо не се промени тази инвестиция ще ти донесе нулева доходност следващите години, ако лихвите паднат ще реализираш една добра доходност, като през предишните години, но ако лихвите тръгнат рязко нагоре краткосрочно може да се получи сериозен минус.

 

Ако гледаме дългосрочно (10-15 години) сегашните облигации във фонда ще се падежират, по късно ще бъдат купени облигации с по голяма доходност и т.н., но средносрочно чудо спрямо българските депозити няма да направи този фонд.

 

ОК, ако правилно съм схванал, инвестицията ми конкретно в този фонд не е стратегически правилна, но не каза нищо за инвестицията в другия фонд, а именно Pioneer Funds - Global Select

Връзка към мнение

Фичо, не съм имала предвид обособен чат само за инвестиции... даже налудничаво ми звучи  :mosking:  Генерален чат имам предвид.

 

А, двете неща не са ли свързани? Не вярвам някой да има нещо против ако благодарение на подобна дискусия изкара някоя "въздушна" сума за следващото пътешествие... ;)

 

И аз така мисля! Ако парите ми носят доходност от 9-10 процента, знам за какво ще ги изхарча :dancer:

 

Топфлай, как може да се инвестира в S&P 500?

Връзка към мнение

Дай сега на български, че нищо не разбрах...

 

Идеята ми беше, че ако сумата която си инвестирал е много голяма е по добре да предложиш за обратно изкупуване по голямата част от фонда и следващите няколко години постепенно през развни времеви интервали да купуваш. Така средната ти цена ще е по близка до някакви средни стойности за следващия период.

 

ОК, ако правилно съм схванал, инвестицията ми конкретно в този фонд не е стратегически правилна, но не каза нищо за инвестицията в другия фонд, а именно Pioneer Funds - Global Select

 

Не съм казал, че стартегически е лоша инвестицията, но ако очакваш да получиш по добра доходност от колкото от лихва в българска банка може да останеш разочарован. Просто в момента лихвите са около нулата и този фонд няма да може да направи чудеса, но понеже във фонда има книжа с дълъг матуритет може да те изненада краткосрочно негативно ако лихвите се покачат и позитивно ако лихвите продължат да падат.

 

Ако фонда има например 10 годишни облигаци с фиксирана 3% лихва, когато лихвите падат курса на облигациите се покачва и краткосрочно ти може да получиш много повече от 3% доходност, когато обаче лихвите почнат да се покачват, курсът на облигациите ще пада и краткосрочно може да имаш дори отрицателна доходност, независимо че фонда държи книжа с фиксирана лихва. Не знам дали ти стана ясно, но това е нещото, което повечето начинаещи инвеститори трудно разбират.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това последното за Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond или за Pioneer Funds - Global Select се отнася, че се обърках?

 

За Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond писах, но по принцип нивото на лихвените проценти влияе и върху другия фонд.

Връзка към мнение

И аз така мисля! Ако парите ми носят доходност от 9-10 процента, знам за какво ще ги изхарча :dancer:

 

Топфлай, как може да се инвестира в S&P 500?

 

Толкова е средната доходност, но е имало периоди от около 10-15 години, когато доходността е била отрицателна или около нулата. Например в периода на голямата депресия след 1929-та година.

 

За S&P 500 има доста ETF (Exchange-Traded Funds) които може да избереш, но преди да го направиш е важно да си зададеш въпроса това ли е най-добрата диверзификация в момента?

 

Ако очакваш САЩ да загубят водещата си роля в света, а американските компании да бъдат земестени с други, може S&P 500 да не е най-добрият индекс. Последните 100 години най-добре представящия се пазар беше този на Австралия, а Европейските пазари се представяха доста смесено заради многото войни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Duke, на мен ми трябваше известно време да схвана защо бондовете и лихвите са в обратна зависимост.  Тук има  добро обяснение. Като цяло аз съм инвестирал 25% от сумите си в бондове, както предлага Benjamin Graham, но с тези нулеви лихви направо си е опасно, тъй като не виждам накъде ще падат още. 

Нели, има няколко лесни начина да се инвестира от България в ETF-и, търгувани на американските борси. За съжаление повечето банки имат твърде големи комисионни за такива трансакции (25$ са минималните за  купува или продава), затова аз предпочетох по-евтиния вариант - чрез борсов посредник. Израният от мен има комисионни от 2$ на транзакция, единственият проблем е че трябва да захраниш сметката си, която се намира в САЩ. Уважавани борсови посредници са Карол, Елана и Бенчмарк. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хайде и аз да попитам?

@topfly - Какво следва направи човек, който има едни свободни 20к euro, които до сега е държал на депозит и иска да ги вложи дългосрочно, но за не повече от15-20 г.? Какви акции да купи, или дялове от фонд, или друг инвестиционен инструмент и какво следва да очаква след 15 г.

Разбира се, повечето хора, които разбират от инвестиции, не им се отговаря на този въпрос, тъй като могат дададат погрешно инвестиционно предложение. Така, че бихте разбрал ако не желаеш да отговориш на въпроса ;)

Редактирано от mitkot
Връзка към мнение

Разбира се, повечето хора, които разбират от инвестиции, не им се отговаря на този въпрос, тъй като могат дададат погрешно инвестиционно предложение. Така, че бихте разбрал ако не желаеш да отговориш на въпроса

 

mitkot, ти вникна ли в нещо по темата досега?

Редактирано от petko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

може би това, че всичката тази информация я има в темата,а някои хора ги домързява да се образоват за едно от най-съществените неща за качеството на техния живота (може би след здравето) - личните финанси. Съответно искат смелени съвети от експерт и заслужено загубват по-голямата си част от парите в някакви спекулативни схеми. А при положение, че ти е отнело години да спестиш тези пари, вземи да прочетеш 1-2-3 книги, които са top в класацията за инвестиции на амазон. Инвестираното време ще ти се възвърне поне десетократно. 

Topfly пусна една графика, която отговаря на въпроса ти каква доходност може да очакваш, ако вложиш парите си за 15 години. Моля провери колонката 15-year annualized returns. Разбира се много зависи от това кога си влезнал на пазара. Ако си вложил парите в акциите на S&P 500  в най-големия пик преди да избухне балон (2001, 2008),  дълги години ще си сърбаш попарата, но дори тогава в дългосрочен  план от 15 години ще  си на плюс - 4-5% годишна доходност. Но приспадни и инфлацията от тези проценти. 

 

1992-2013+S&P+500+Total+Returns.png

Връзка към мнение

А защо пък да не инвестираме в акции на авиокомпании? Уиз излезнаха на борсата на скоро...

Тооолкова ли са рискови? :huh:

Връзка към мнение

А защо пък да не инвестираме в акции на авиокомпании? Уиз излезнаха на борсата на скоро...

Тооолкова ли са рискови? :huh:

 

По принцип не е лошо да инвестираш в компании, които познаваш и им ползваш продуктите. Бях чел за едно проучване което изкарваше жените по добри инвеститорки от мъжете. :) Причината е била, че предимно жените пазаруват и така те по бързо усещат кои нови продукти стават хит на пазара.

Връзка към мнение

По принцип не е лошо да инвестираш в компании, които познаваш и им ползваш продуктите. Бях чел за едно проучване което изкарваше жените по добри инвеститорки от мъжете. :) Причината е била, че предимно жените пазаруват и така те по бързо усещат кои нови продукти стават хит на пазара.

Мммда, може да има нещо вярно в теорията по-горе..

Трябва само да си избера Райън или Уиз.. колебателно  ми е малко

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.