Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

Тук във Франция също е много популярно да се играе на борсата, дори банките наред с обикновените спестовни инструменти предлагат т.нар. "Спестовен план в акции". Друг много популярен инструмент е Застраховката живот, която не е никаква застраховка живот, а е спестовен план за натрупване на капитал, в който се слагат пари всеки месец десетилетия наред и с който банките инвестират на финансовите пазари. Фондът в евро е по-безрисков и по-малко доходоносен, а т. нар. Unités de compte са с по-висок риск и съответно доход. Ако умрете до някаква възраст парите се внасят по сметка на избран от вас бенефициент. Ако не умрете, получавате рента всеки месец. Всеки французин от средната класа и на средна възраст притежава Застраховка живот. В България каква е доходността на такъв тип инструменти? 

Преди години се интересувах от подобни схеми, дори влизах в сайта на Софийската фондова борса. Но така и не разбрах ако искам да си купя акции в нея какво трябва да направя, много неясна им е информацията и явно не е за новаци (лаици като мен :lol:  ). Но ми е много интересно. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Pioneer, са едни от активно управляваните  фондовете с добър имидж и дълга история, но без да знам точно в какви техни фондове си инвестирал ми е трудно да ти кажа какво да очакваш. Имат доста широка палитра от фондове.

 

Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond

 

Pioneer Funds - Global Select

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Връзка към мнение

, като не зависи от тези пари, а евентуална печалба ще му е бонус.

А по-вероятната загуба да е минус. Ами, по-добре да си изхарчиш парите, които си тръгнал да инвестираш.

 

Познавам няколко души, които са на + от подобна дейност. Винаги печалбите са ги удряли на база вътрешна информация. 

Познавам и няколко десетки пишман инвеститори, които са на "-" поради липса на такава информация.

Най-големият галош загуби 500 000 евро. Не го жалете - и без друго парите му падат от небето (монопол).

И понеже му падат от небето, взе, че се взе за голямата работа и "резултатът" от инвестициите му не закъсня.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

но нейм, това като във всеки бизнес, в който влизаш неподготвен. Финансовата сфера е по-податлива към такива спекулации, защото отвън изглежда  като че да може да изкараш лесни пари от нея. Но говорейки за инвестиции в дългосрочен план, едно информирано  и диверсифицирано влизане на борсата, каквото Duke e направил е много по-добро от това да изхарчиш парите си и да не получиш нищо в бъдеще. 

Вярвам, че всички тук са запознати с концепцията за сложна лихва, но само да припомня - ако имаш 7% годишна възрвъщаемост след 10 години от вложени 100 000 лева ще получиш двойна сума. С четене и интерес към темата, покупка на евтини активи и продажба, когато поскъпнат, е съвсем реално да се постигне доходност поне равна на пазара.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А по-вероятната загуба да е минус. Ами, по-добре да си изхарчиш парите, които си тръгнал да инвестираш.

Кое е по-вероятно не може да се каже предварително, зависи колко разбира играчът  :)

Освен това икономиката не е игра с нулев резултат (т.е. сумата от печалбата и загубата не са равни)

Връзка към мнение

 

Това е добре диверзифициран, но относително агресивен портфейл от акции и средно рискови облигации. Не знам кога си купил тези фондове, но не връзвай очакванията си с миналите им додности. Проблемът е, че ситуацията на пазарите в момента е доста екстремна и трудно може да се направи аналогия с други ситуации от последните 50-100 години. Пазарите на акции и облигации са в един от най-дългите покачващите се цикли за последните 100 години и все повече зрее момента за една сериозна корекция. В една нормална ситуация би могъл да бягаш от акции в облигации и обратно, но сега вероятно и двата пазара успоредно ще коригират.

 

Това което изкриви много пазарите последните години е безпрецедентното "печатане на пари" в САЩ и Европа и смъкването на основните лихви до нулеви или отрицателни нива. Колкото и абсурдно да звучи в момента има инвеститори (вероятно включително и твоя фонд за облигации), които купуват облигации на отрицателна доходност. "Рационалността" на това решение е, че очакват или още по отрицателни лихви или да се предпазят от по голям спад на други инструменти. Има не е един случай, когато дори корпоративни облигации се търгуват с отрицателна лихва или банки плащат на клиента лихва по ипотечни кредити. Можеш ли да си го представиш? :) Взимаш ипотечен кредит от банка и вместо ти да и плащаш лихва за това, че и ползваш парите, тя ти дава пари за “удоволствието“ да ти финансира покупката на жилището :lol:

 

Какво да направиш в такава ситуация?

 

Може да се опиташ да продадеш всичко и да се опиташ да намериш по добър тайминг да влезеш на пазара. Има инвеститори, които добре се справят с тайминга, но болшинството в опитите си да бият пазара дългосрочно правят по ниски доходности, дори и от средните.

 

Другата тактика е това което предлага Бъфет на зъболекарите ;) Не се интересуваш какво е положението на пазара, а всяка година инвестираш равна сума в ETF на S&P 500. Когато цените са високи, ще купиш по малко акции, когато цените са ниски, ще купиш повече акции, но средната ти цена на влизане ще е по ниска от средната цена на пазара, защото тежестта на евтино купените акции в портфейла ще е по висока. С тази тактика може да биеш 90% от фондовите мениджъри на пазара.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Тоест, съветваш ме да следя нивата и при рязка промяна надолу да започна процедура по обратно изкупуване? Банкерът, който ми "продаде" тези фондове ме посъветва да задържа инвестицията поне 5 г., защото едва тогава имало смисъл от рекапитулация. Честно казано, не знам как да постъпя, но за три месеца откакто съм инвестирал имам известна печалба, но не е ясно кога ще я загубя...

Връзка към мнение

Тоест, съветваш ме да следя нивата и при рязка промяна надолу да започна процедура по обратно изкупуване? Банкерът, който ми "продаде" тези фондове ме посъветва да задържа инвестицията поне 5 г., защото едва тогава имало смисъл от рекапитулация. Честно казано, не знам как да постъпя, но за три месеца откакто съм инвестирал имам известна печалба, но не е ясно кога ще я загубя...

 

По принцип правилно те е посъветвал, но има опасност да се случи следният сценарий. Ако си консервативен и неопитен инвеститор, който до сега си е държал 100% от парите на банков депозит и сега когато пазарите са надути почваш да правиш първите си инвестиции, може да се разочароваш от тях и при първата голяма корекция да излезеш  с голяма загуба.

 

Най-лошото, което може да направиш е при първата сериозна корекция да продаваш! Загубата в този случай ще ти е почти 100% гарантирана!

 

Много по добре е стратегически да решиш до колко рисков инвеститор си и какъв процент от активите си искаш да ги държиш в по рискови, но дългосрочно (10-15 години) по доходоностни инвестиции, а таймингът да го решиш с това че не правиш една ивестиция, а постепенно във времето влизаш на пазара.

 

По принцип е много примамливо да се опиташ да играеш с тайминга, но ако почнеш с тази игра e много вероятно да си загубиш парите защото ще си под влиянието на масовата психоза. Следващата графика много добре показва как си губят парите аматьорите, които се опитват да хванат тайминга:

 

7.jpg

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А по-вероятната загуба да е минус. Ами, по-добре да си изхарчиш парите, които си тръгнал да инвестираш.

 

Познавам няколко души, които са на + от подобна дейност. Винаги печалбите са ги удряли на база вътрешна информация. 

Познавам и няколко десетки пишман инвеститори, които са на "-" поради липса на такава информация.

Най-големият галош загуби 500 000 евро. Не го жалете - и без друго парите му падат от небето (монопол).

И понеже му падат от небето, взе, че се взе за голямата работа и "резултатът" от инвестициите му не закъсня.

 

 

Аз лично познавам няколко инвеститори, които точно заради вътрешна информация загубиха парите си ;) Причината е, че цената на акциите се движи от две неща. От информациите за компанията и от общата пазарна обстановка, като краткосрочно пазарната обстановка може да се окаже по важна от информацията за компанията.

Когато си инсайдер имаш усещането, че сега си хванал бога за оная работа и забравяш за всякакви рискове, като инвестираш не само собствените си пари, а често и със заеми. Дори обаче да се окажае вярна инсайдерската информация в същото време може да има някакъв пазарен срив или бум, който да нанесе по големи загубии от колкото е потенциалната печалба на инсайдерската информация. Да не говорим, че много често инсайдерът може да се окаже най-големият глупак като не се реализира инсайдерската информация. Например има устна договорка за подписване на даден голям договор, но в крайна сметка договорът не се подписва.

 

Аз лично си затварям ушите ако някой иска да ми каже инсайдерска информация точно по горните причини. Да не говорим, че е и нелегално и човек може да си навлече и други проблеми!

 

Що се отнася, че човек само може да загуби ако не инвестира с инсайдерска информация, аз имам един въпрос: Какво те кара да мислиш, че ако инвестираш за 30 години в 500-те най големи компании на САЩ ще загубиш? Малоумници ли са мениджърите на тези компании, че 30 поредни години само да губят и да взимат лоши решения? Кой ще инвестира изобщо в някакъв бизнес ако дори тези компании не могат да правят пари?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Topfly, Аз имам един малко по-друг въпрос. Според теб, горе-долу с колко пари е добре да започне начинаещ инвеститор, при положение, че се говори за инвестиция от минимум 5 години, в да речем компаниите от S&P 500, FTSE 100 и NASDAQ-100 Tech? И още нещо, би ли препоръчал добър брокер за целта?

Благодаря!

Връзка към мнение

Topfly, Аз имам един малко по-друг въпрос. Според теб, горе-долу с колко пари е добре да започне начинаещ инвеститор, при положение, че се говори за инвестиция от минимум 5 години, в да речем компаниите от S&P 500, FTSE 100 и NASDAQ-100 Tech? И още нещо, би ли препоръчал добър брокер за целта?

Благодаря!

 

Може да почнеш и с 500 или 1000 лева, всичко е въпрос на сметка, разходи за поддръжка на сметки и т.н. Другото което трябва да решиш директно ти ли искаш да си направиш портфейла или косвено през фонд ще инвестираш. В България инвестиране през фондове като Pioneer има и данъчно предимство. Вярно е, че плащаш такси за управление, но не плащаш никакви данъци след печалбата. Ако инвестираш директно е по сложно. На регулирани пазари в ЕС не плащаш данъци след курсовите разлики, но след дивидентите плащаш, на пазари извън ЕС след всичко плащаш данък. Когато търгуваш в чужбина има и друг проблем. Ако брокерът ти няма някакъви специални договорки с данъчните, чуждите държави ти удържат данъците след дивидентите, които могат да бъдат дори 30-40% и след това ти трябва да се разправяш да си ги възстановяваш.

Важно е и до колко е сигурен брокера и какво става ако ти откраднат пари или ценни книжа от сметката. Ако брокера е дъщерна фирма на някоя банка е вероятно банката да те обезщети, до 20 000 евро и в България има фонд, който те защитава срещу този риск, но както при инвестициите и тук е най-добре да диверзифицираш и да не си държиш всичките пари и инвестиции на едно място.

 

Много е важно да не бъркаш нормалната търговия с акции, фондове и облигации с търговията с CFD (contract for difference). При второто реално не притежаваш директно продукта и ти дават автоматично огромен ливъридж (заем). Второто е силно спекулативен продукт и не се препоръчва за дългосрочни инвестиции.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може да почнеш и с 500 или 1000 лева, всичко е въпрос на сметка, разходи за поддръжка на сметки и т.н. Другото което трябва да решиш директно ти ли искаш да си направиш портфейла или косвено през фонд ще инвестираш. В България инвестиране през фондове като Pioneer има и данъчно предимство. Вярно е, че плащаш такси за управление, но не плащаш никакви данъци след печалбата. Ако инвестираш директно е по сложно. На регулирани пазари в ЕС не плащаш данъци след курсовите разлики, но след дивидентите плащаш, на пазари извън ЕС след всичко плащаш данък. Когато търгуваш в чужбина има и друг проблем. Ако брокерът ти няма някакъви специални договорки с данъчните, чуждите държави ти удържат данъците след дивидентите, които могат да бъдат дори 30-40% и след това ти трябва да се разправяш да си ги възстановяваш.

Важно е и до колко е сигурен брокера и какво става ако ти откраднат пари или ценни книжа от сметката. Ако брокера е дъщерна фирма на някоя банка е вероятно банката да те обезщети, до 20 000 евро и в България има фонд, който те защитава срещу този риск, но както при инвестициите и тук е най-добре да диверзифицираш и да не си държиш всичките пари и инвестиции на едно място.

 

Много е важно да не бъркаш нормалната търговия с акции, фондове и облигации с търговията с CFD (contract for difference). При второто реално не притежаваш директно продукта и ти дават автоматично огромен ливъридж (заем). Второто е силно спекулативен продукт и не се препоръчва за дългосрочни инвестиции.

Благодаря много, Topfly. Лично на мен ми се иска да инвестирам директно в акции и облигации, а не в CFD-та (поне за сега) или FX Trading и като за начало може би ще започна като купя малко акции от фонт като тези на Pioneer и малко индивидуални през банков trading account. Наистина си прав обаче, че трябва първо да разбера каква ще ми е данъчната тежест, преди да се заема с каквото и да било инвестиране. Особено при положение, че май съм по-навит да почна с малка сума, докато свикна с механиката на нещата. То всъщност повечето брокери не предлагат виртуални сметки при търгуването на акции и облигации нали? Само ако се търгува на валутният пазар, или бъркам? Ако някой предлага виртуална сметка, бих се пробвал първо виртуално, а чак след няколко месеца и реално.

Връзка към мнение

Що се отнася, че човек само може да загуби ако не инвестира с инсайдерска информация, аз имам един въпрос: Какво те кара да мислиш, че ако инвестираш за 30 години в 500-те най големи компании на САЩ ще загубиш? Малоумници ли са мениджърите на тези компании, че 30 поредни години само да губят и да взимат лоши решения? Кой ще инвестира изобщо в някакъв бизнес ако дори тези компании не могат да правят пари?

При мен въпросът: ако инвестирам в 500-те най-големи компании на САЩ изобщо не стои, защото никога няма да инвестирам, камо ли пък за 30-години. Моят часовник не показва такива големи периоди от време.  Предпочитам реални активи в реално време, а не да инвестирам в отчети на компании, които нормалните хора изобщо не могат да разчетат. Да не говорим как се съставят - счетоводителите знаят за какво говоря, а одиторите - още повече.

В цялата работа ми е най-смешна схемата, която се разиграва ежедневно: излезнал човекът Х, казал две изречения и борсата тръгнала нагоре/надолу....  

Връзка към мнение

10% доходност може да не изглежда много, но поради капитализирането на лихвата за 40 години може да си увеличите парите с 45 пъти или от примерно 10 000 долара първоначална инвестиция да имате 450 000 долара. При 25% доходност обаче за 40 години може да си увеличите 7500 пъти парите или от 10 000 долара да направите 75 милиона долара :)

 

Реално всеки средностатистически човек, който да 25 години може да спести 20 000 долара и ги инвестира на борсата, има шанс докато отиде в пенсия да стане милионер. Естествено след 40 години един милион долара няма да струват толкова колкото днес, но и тогава няма да са малка сума :)

Topfly, това май е схемата, която много американци ползват. Ще разкажеш ли за повече за нея?

Ти в България ли си и инвестиционен посредник ли си?

 

Не би ли било страхотно, ако форумът имаше чат и примерно един път седмично Topfly ни ограмотява финансово? :meeting:

 

Моят опит с инвестирането е никакъв за съжаление...

Имах познати, които инвестираха освен във фондове, но и в акции.

Преди 9-10 години, когато се прибрах в България, реших и аз да си купя :blush:

Разбрах, че не мога да си купя акции ей така, а ми трябва инвестиционен посредник, който се явява като брокер и е на комисионна.

Май бяха по-малко от 10 за цялата страна, а в Бургас имаше само два или три.

Не знам вие какво си представяте, като чуете финанси, фондове, акции, инвестиции, но аз си представям луксозен офис, костюмар с очила от онези интелигентните и компютър. Айде компромисно може и без костюм :lol:

Абе нещо такова :

stockbroker21.jpg

Обаждам се аз, уговарям среща и отивам.

Попаднах в един мърляво изглеждащ офис с едни стари бюра и столове тип сбирщайн, никаква обстановка и финансовия консултант с дънки и развлечен пуловер :wacko:

Исках да си купя акции на Нокия и Гугъл за около 500лв.

Момчето ми обясни, че няма смисъл от тях и по-добре да участвам във фонд. Имало различни видове, като по-голяма доходност = по-голям риск.

Исках да си помисля и го помолих за брошура с повече информация.

Написа ми на 1 лист 3 реда с процентите лихва и това беше всичко.

Не се върнах.

Забравих и нещо друго, а е важно : Очакваш ли паритет и кога? :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря много, Topfly. Лично на мен ми се иска да инвестирам директно в акции и облигации, а не в CFD-та (поне за сега) или FX Trading и като за начало може би ще започна като купя малко акции от фонт като тези на Pioneer и малко индивидуални през банков trading account. Наистина си прав обаче, че трябва първо да разбера каква ще ми е данъчната тежест, преди да се заема с каквото и да било инвестиране. Особено при положение, че май съм по-навит да почна с малка сума, докато свикна с механиката на нещата. То всъщност повечето брокери не предлагат виртуални сметки при търгуването на акции и облигации нали? Само ако се търгува на валутният пазар, или бъркам? Ако някой предлага виртуална сметка, бих се пробвал първо виртуално, а чак след няколко месеца и реално.

 

За да инвестираш виртуално в акции и облигации, не ти трябва никаква виртуална сметка, а просто една тетрадка или таблица в ексел. Съзнателно пиша да инвестираш, защото гледам, че си отворен да направиш грешка и да се превърнеш в трейдър. 99% от трейдърите си губят парите по простата причина, че краткосрочно пазарите са напълно непредвидими, а брокерските комисионни постепенно ти изяждат капитала. Никога не трябва да забравяш, че брокерът е твой враг, който постоянно ще те залива с най-различни идеи за да търгуваш. Брокерите не обичат инвеститорите, защото те не им пълнят джобовете с комисионни.

 

Колко непредвидими са пазарите краткосрочно може да видиш от статията на Бизнес Инсайдър. 2007-ма година шефът на ФЕД Алън Грийнспан предвижда, че на света му трябват двуцифрени лихвени проценти за да се пребори с инфлацията. Само година след това проблемът се оказва не инфлацията, а дефлацията и лихвените проценти не само не са двуцифрени, а са нулеви и дори отрицателни! Джордж Сорос, също не се оказва много успешен краткосрочен пророк :) Това не пречи обаче на Сорор да е един от най-успешните дългосрочни инвеститори в света.

 

12 of the worst economic predictions ever made by highly intelligent people

 

http://www.businessinsider.com/12-of-the-worst-predictions-about-the-global-economy-that-intelligent-people-have-ever-made-2015-5#

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Знаех си аз, че колкото по-малко знам за материята, толкова по-добре ще се чувствам. Когато преди няколко месеца инвестирах във взаимните фондове не знаех абсолютно нищо за тях. Единственото което ми беше ясно беше това, че ако продължавам да държа парите си в депозитна сметка в банката, постепенно ще загубя тяхната стойност. Банкерът ме посъветва да инвестирам в тези фондове. Обясни ми, че сам трябва да преценя каква сума да вложа. Тъй като въпросната депозитна сметка има дългосрочен характер, реших да инвестирам цялата сума. По негова препоръка диверсифицирах риска и разделих сумата в два фонда. Сега като чета темата и коментарите на Topfly, започват да ме налягат съмнение, а през последните дни всеки ден поглеждам как се движи тренда на фондовете в които съм инвестирал. Май не трябваше да правя опит да се ограмотявам...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При мен въпросът: ако инвестирам в 500-те най-големи компании на САЩ изобщо не стои, защото никога няма да инвестирам, камо ли пък за 30-години. Моят часовник не показва такива големи периоди от време.  Предпочитам реални активи в реално време, а не да инвестирам в отчети на компании, които нормалните хора изобщо не могат да разчетат. Да не говорим как се съставят - счетоводителите знаят за какво говоря, а одиторите - още повече.

В цялата работа ми е най-смешна схемата, която се разиграва ежедневно: излезнал човекът Х, казал две изречения и борсата тръгнала нагоре/надолу....  

 

Това е основен психологичен проблем при повечето хора! В процеса на гоненето на краткосрочната печалба изпускат всякаква печалба. Както по горе писах, лесно доказуемо е, че всеки човек, който може да спести с труд 20-30 000 долара в началото на кариерата си, може да стане милионер до пенсионирането само от инвестициите си. Въпреки това в света има само малко повече от 10 милиона милионери, а в медиите пишат само за тези няколко хиляди от тях, които по изключение са станали богати много бързо. Много се лъжеш, ако си мислиш, че типичната история на милионерите по света е тази на Делян Пеевски, Марк Зукърбърг, ударилият джакпота на тотото и т.н. Типичната история е, че някой е забогатял за 30-40 години, но това естествено не е интересно за медиите и публиката.

 

Що се оотнася до отчетите на компаниите те са относително малко интересни за мен. Големи пари с ровене по отчети не можеш да направиш по простата причина, че отчетите са миналото или в най-добрия случай настоящето на компанията. Когато обаче човек инвестира в дадена компания купува нейното бъдеще и отчетите и за следващите 20-30 години. По разбирами причини тези отчети нито са изготвени, нито са манипулирани по време на покупката на акциите ;)

 

Какво разбираш под реални активи? Земеделска земя в България или апартамент в София реален актив ли е според теб?

Кога щеше да имаше повече пари, ако 1919 година бече купил акции на виртуалния актив наречен акции Кока Кола Къмпъни или беше инвестирал в реални активи, като земя и апартаменти в България, които в последствие ти ги национализират ;) Ако не ги национализират, могат да ги бомбардират, да ги разруши земетресение или залее наводнение и т.н.Риск съществува при абсолютно всички видове инвестиции. Важното е тези рискове да са добре управляеми, чрез широко диверзифициран портфейл.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Знаех си аз, че колкото по-малко знам за материята, толкова по-добре ще се чувствам. Когато преди няколко месеца инвестирах във взаимните фондове не знаех абсолютно нищо за тях. Единственото което ми беше ясно беше това, че ако продължавам да държа парите си в депозитна сметка в банката, постепенно ще загубя тяхната стойност. Банкерът ме посъветва да инвестирам в тези фондове. Обясни ми, че сам трябва да преценя каква сума да вложа. Тъй като въпросната депозитна сметка има дългосрочен характер, реших да инвестирам цялата сума. По негова препоръка диверсифицирах риска и разделих сумата в два фонда. Сега като чета темата и коментарите на Topfly, започват да ме налягат съмнение, а през последните дни всеки ден поглеждам как се движи тренда на фондовете в които съм инвестирал. Май не трябваше да правя опит да се ограмотявам...

 

 

Не се отказвай да се ограмотиш финансово и да инвестираш време в изграждането на добра инвестиционна стратегия, защото ако  инвестираш разумно в един момент доходите от инвестициите ти могат да надхвърлят доходите ти от работа, което ще ти даде страхотна свобода и по сигурни и спокойни години като пенсионер.

 

Най-важното нещо което трябва да се научиш да се се пребориш с човешкото в теб и да можеш да инвестираш рационално, а не емоционално. За съжаление това е много по лесно да се напише или каже от колкото да се изпълни. Болшинството от инвеститорите се движат от две основни чувства от алчността и от страха. От графиката която показах по горе е много лесно да се разбере защо типчният аматьор инвеститор купува скъпо и продава евтино, вместо да купува евтино и да продава скъпо или минимум поне да купува на средна цена, което също ще му донесе една много прилична доходност в дългосрочен план.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Исках да си купя акции на Нокия и Гугъл за около 500лв.

Момчето ми обясни, че няма смисъл от тях и по-добре да участвам във фонд. Имало различни видове, като по-голяма доходност = по-голям риск.

Исках да си помисля и го помолих за брошура с повече информация.

Написа ми на 1 лист 3 реда с процентите лихва и това беше всичко.

Не се върнах.

Забравих и нещо друго, а е важно : Очакваш ли паритет и кога? :lol:

 

Преди да почнеш да инвестираш е хубаво все пак да си наясно какво е лихва, доходност, фонд, акция и т.н Виждам, че леко бъркаш понятията..

 

Имам някаква идея, но няма да ти дам прогноза за курса долар-евро. Аз лично съвсем съзнателно гледам да стоя далече от валутните пазари, защото търговията там прилича най-много на казино. При валутите никой нищо не произвежда, няма дългосрочен тренд и 99,99% процента от оборота е спекулативен. Печалбата на единият играч е загуба за другия играч, но реално играта не е снулев резултат, защото има комисионни за брокерите. Единственият сигурен печеливш в тази игра са посредниците!

 

Съвсем друго е положението при акциите и облигациите. Там компаниите произвеждат стойност, която акционерите и облигационарите я получават дългосрочно през дивиденти, лихви и курсови разлики.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Както спомена, в момента очакваме корекция на пазара и не е най-добрия момент за влизане. Единствените акции, които изглеждат подценени с тяхното price/earnings съотношение са руските, гръцките, commodity свързаните и може би някои на азиатските пазари. Аз лично вложих в руските, защото там виждам най-голяма вероятност в близките години да се подобрят нещата. Къде другаде според теб са подценени индексите?

Връзка към мнение

Както спомена, в момента очакваме корекция на пазара и не е най-добрия момент за влизане. Единствените акции, които изглеждат подценени с тяхното price/earnings съотношение са руските, гръцките, commodity свързаните и може би някои на азиатските пазари. Аз лично вложих в руските, защото там виждам най-голяма вероятност в близките години да се подобрят нещата. Къде другаде според теб са подценени индексите?

 

Не съм казал, че очаквам корекция, а че шансът да дойде корекция е все по голям! Краткосрочно пазарите са напълно непредвидими и нищо не пречи още години да надуват балона в акциите и облигациите преди цените да се сринат.

 

Класическият метод за определяне на цената на една акция е чрез дисконтираните парични потоци. Взимаш очакваните бъдещи парични потоци от дивиденти и ги дисконтираш със сегашната безрискова лихва. Проблемът е, че сега лихвите са нулеви или отрицателни и през този модел няма ниво където пазарът да е надценен. При отрицателни лихви и на цена граничеща с безкрайността пак си струва да купуваш...

Нормалната човешка логика диктува, че този период на нулеви и отрицателни лихви не може да трае безкрайно и в един момент лихвите ще тръгнат нагогоре, но кога ще стане това и колко бързо ще се вдигнат лихвите е въпрос за милиони! Както виждаш, че дори бившият шеф на ФЕД Алън Грийнспан е бил в състояние да каже огромна глупост по този въпрос през 2007-ма година.

 

Икономиката не е математика или физика! Бъдещето изобщо не е предопределено, а може да се променя в зависимост от очакванията. Добър пример за това е инфлацията. В даден момен може да няма никакви обективни условия да се образува инфлация, но ако очакванията на хората са да има инфлация всеки ще си изтегли по рано очакваните харчения, пазарните участници ще вдигнат цените си и ще се образува инфлация. Може да се случи обаче и обратното. Последните години централните банки печатаха пари, като за световно, но въпреки това не само няма инфлация, а се борим с дефлацията. Причината за това е, че в сегашната нестабилна обстановка, колкото и да са ниски лихвите пазарните участници предпочитат да спестяват вместо да си харчат парите.

 

Русия и Гърция по принцип са интересни пазари за високо спекулативни играчи. Ако политиката в двете държави не се промени в Гърция по рано, а в Русия по късно могат да въведат ограничения за трансфера на капитали, което е сериозен риск...

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Типичната история е, че някой е забогатял за 30-40 години, но това естествено не е интересно за медиите и публиката.

Да започнем от целите: всички ли имат за цел да забогатеят? Даже изобщо не желая на 60-70 да забогатея след 30 годишни инвестиции. Предпочитам да си изхарча 20 000-30 000-те хиляди долара, изкарани с труд, докато съм на 30-40-50 години.

Що се оотнася до отчетите на компаниите те са относително малко интересни за мен. Големи пари с ровене по отчети не можеш да направиш по простата причина, че отчетите са миналото или в най-добрия случай настоящето на компанията. Когато обаче човек инвестира в дадена компания купува нейното бъдеще и отчетите и за следващите 20-30 години. По разбирами причини тези отчети нито са изготвени, нито са манипулирани по време на покупката на акциите ;)

Да инвестирам в бъдещето на компанията? Че аз да не съм врачка? А ако бях, пак нямаше нужда да инвестирам, щото щях да изкарвам пари, лъжейки хората, като им гледам на кафе. Като цяло фантасмагориите със светлото бъдеще (в този случай на компаниите) са изяли живота на доста хора.

Какво разбираш под реални активи? Земеделска земя в България или апартамент в София реален актив ли е според теб?

Кога щеше да имаше повече пари, ако 1919 година бече купил акции на виртуалния актив наречен акции Кока Кола Къмпъни или беше инвестирал в реални активи, като земя и апартаменти в България, които в последствие ти ги национализират ;) Ако не ги национализират, могат да ги бомбардират, да ги разруши земетресение или залее наводнение и т.н.Риск съществува при абсолютно всички видове инвестиции. Важното е тези рискове да са добре управляеми, чрез широко диверзифициран портфейл.

Могат да ми национализират земята, могат и да ме бомбардират. А завода на Кока-Кола не могат ли да го бомбардират или национализират? Това са случаи, които е редно да се елиминират, когато се обсъждат инвестиции. 

 Както виждаш, че дори бившият шеф на ФЕД Алън Грийнспан е бил в състояние да каже огромна глупост по този въпрос през 2007-ма година.

А от къде си сигурен, че "огромната глупост" не я е казал съвсем умишлено?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За да инвестираш виртуално в акции и облигации, не ти трябва никаква виртуална сметка, а просто една тетрадка или таблица в ексел. Съзнателно пиша да инвестираш, защото гледам, че си отворен да направиш грешка и да се превърнеш в трейдър. 99% от трейдърите си губят парите по простата причина, че краткосрочно пазарите са напълно непредвидими, а брокерските комисионни постепенно ти изяждат капитала. Никога не трябва да забравяш, че брокерът е твой враг, който постоянно ще те залива с най-различни идеи за да търгуваш. Брокерите не обичат инвеститорите, защото те не им пълнят джобовете с комисионни.

 

Колко непредвидими са пазарите краткосрочно може да видиш от статията на Бизнес Инсайдър. 2007-ма година шефът на ФЕД Алън Грийнспан предвижда, че на света му трябват двуцифрени лихвени проценти за да се пребори с инфлацията. Само година след това проблемът се оказва не инфлацията, а дефлацията и лихвените проценти не само не са двуцифрени, а са нулеви и дори отрицателни! Джордж Сорос, също не се оказва много успешен краткосрочен пророк :) Това не пречи обаче на Сорор да е един от най-успешните дългосрочни инвеститори в света.

 

12 of the worst economic predictions ever made by highly intelligent people

 

http://www.businessinsider.com/12-of-the-worst-predictions-about-the-global-economy-that-intelligent-people-have-ever-made-2015-5#

Прав си абсолютно. Бих инвестирал, а не бих търгувал поради причините изброени от теб. Все пак, парите не съм си ги намерил на улицата. Както ти сам каза, при дългосрочните инвестиции рискът е по-малък, стига да се направи разумно портфолио, да не се слагат всичките яйца в една кошница и да не се излезе от пазара твърде рано. Все пак реално погледнато, Coca Cola си е Coca Cola, Intel са си Intel, BAE Systems са си BAE Systems и т.н. и едва ли някоя от тези компании ще фалира в близките години или пък акциите й ще паднат до толкова, че загубата да е огромна. Да, вярно е, понякога индивидуални от големите играчи се сриват или сливат или биват поглъщани от други компании, в някои сектори като високотехнологичният, нещата не са толкова ясни, защото примерно, който е инвестирал в Yahoo преди 10-тина години, сега най-вероятно е на загуба, а който е инвестирал в Apple, се намира на гигантска печалба, но какво да се прави, в IT сектора често се надуват балони, какъвто е случаят и в момента междувпрочем. Както си говорехме с един приятел онзи ден, адски много хора не осъзнават, че всъщност, доста от големите компании са наистина Too big to fail и в някаква степен, от тях зависи съвременната икономика. Примерно ако да речем утре Intel фалират, цялата IT и половината автомобилна индустрии загиват за бая дълго време напред, защото те са основен доставчик на чипове и микропроцесори. Същото би се случило дори и с по-малки играчи от сорта на ARM примерно, които държат около 70-80 процента от пазара на мобилни процесори в света.

Връзка към мнение

Добре, а как се избират моментите за покупка и моментите за продажба? Съветът е да не се продава при първата корекция, но до какви граници? Как се прави баланс между очаквания и реалност?

 

Да вземем отново примерът с моите инвестиции. Когато купих единиците от Pioneer Funds - Euro Aggregate Bond на 12.02.2015 г., всяка една от тях струваше 78,95 евро. Цената на единица на 28.05.2015 г. е 78,10 евро. Тоест, от инвестициите в този фонд на този етап съм на загуба. И обратно, когато купих единиците от Pioneer Funds - Global Select на 12.02.2015 г., всяка една от тях струваше 85,86 евро. Цената на единица на 28.05.2015 г. е 95,91 евро. Тоест, от инвестициите в този фонд на този етап съм на печалба.

 

Какво мога да очаквам занапред и какви следва да бъдат моите действия при движение на пазара, имайки предвид, че съм инвестирал сумата в дългосрочен план?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.