Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

ЛетящияБалканец
Изчетох цялата тема с интерес, тъй като освен пътуванията, инвестициите са другото нещо, което ме вълнува. Свалям шапка на Topfly за точните и изчерпателни коментари. Аз също управлявам сам спестяванията си и смятам, че минимална база познания по тази тема е необходима на всеки човек. Дотук в темата се споменават какви ли не инвестиции - от фондове на Pioneer, през индекси, та до отделни акции на Кока Кола и Уиз. Почвам ги подред. 

 

При фондовете с активно управление предоставяте всички решения в ръцете на тези, които управляват дадения фонд. Това е като да си купите екскурзия до Париж от туроператор. От вас не се изискват никакви познания и никакви усилия - почти всички банки и брокери тук продават и дялове на фондове. Просто отивате и купувате. Самолети, трансфери, хотели - туроператора се грижи за това. Разбира се за спестеното време и усилия ще платите съответната комисионна.

 

Индексни фондове - фондове, които следят даден индекс и купуват само акциите в този индекс. Целта им е да осигурят точно такава доходност, каквато би осигурил самия индекс. Да притежавате директно дялове от индексен фонд в България е трудно, затова в този случай трябва да се ориентирате към ETF - фондове, чиито дялове се търгуват на борсата като акции. Трябва да изберете борсов посредник, да се ориентирате в огромното предлагане на различни видове ETF, да имате минимални познания за акции, бондове, диверсификация. Т.е. тук прескачате туроператора и решавате, че можете сами да проучите какви авиокомпании летят до Париж, да си купите самолетен билет и да резервирате хотел сами. Това ви гарантира, че ще платите пазарната цена на тези услуги, или при инвестициите - ще получите доходност, колкото е тази на пазара, нито процент повече или по-малко.

 

Инвестиция в конкретни акции. Съществуват стотици стратегии как да ги подберем, по дивиденти, по приходи, по възходящи или низходящи трендове, по индустрии, по държави и т.н... Тук вече резервирате апартамент през AirBnB, всеки понеделник следите промените в цените на Уиз, можете за минути да вземете решение за полет до Филипините, защото тук е излязла информация, че има промоция на билети. Това е висш пилотаж, за който се изисква да му се посветите и редовно да отделяте време за това. Макар и не всеки ден, или всяка седмица, но редовно. Ако четенето на годишен отчет на една компания не ви е поне толкова интересно колкото пътепис от Основателя, по-добре не го правете, защото рано или късно омръзва и води до загуби. 

 

Дотук би трябвало всеки да е наясно за себе си към коя категория го влече най-много - активно управление/индекс/акции. Инвестирането не е еднократно действие, а стратегия. Изкушението да направите еднократна инвестиция за проба - ей така да видите какво ще стане - е голямо, но води до разочарование. За да продължите напред е необходимо търпение и постоянство. Инвестирате малки суми редовно. Както беше споменато и по-нагоре, когато пазарът е във възход, ще купувате по-малко дялове, когато падне - повече. Повярвайте ми, толкова е лесно да се напише, и толкова трудно да се направи. "Когато падне - повече", само че когато цените на акции и индекси падат, е много трудно всеки месец да довнасяте пари към нещо, което е станало по-малко от предния път, и така в продължение на година-две примерно. Търпение и постоянство! Резултатите можете да видите в постнатите графики на S&P 500. 

 

Съществуват много книги за начинаещи инвеститори, аз лично препоръчвам "A Random Walk Down Wall Street" от Burton G. Malkiel. 

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към мнение

Инвестирате малки суми редовно. Както беше споменато и по-нагоре, когато пазарът е във възход, ще купувате по-малко дялове, когато падне - повече.

Това наистина е доказано най-добрата стратегия за дългосрочен инвеститор без големи познания, но ми е интересно как би го правил от България? Аз знам само за три варианта:

  • Ако ползваш български посредник (банка, брокер) правиш банков трансфер до сметка в България (1лев такса) и плащаш астрономически такси за обслужена сделка (20-25 $). Тъй че ако отделяш по 1000 лева на месец, минимум 5% от сумата директно отива за посредниците.
  • Ако ползваш чужд посредник (като пример давам InteractiveBrokers), таксата за обслужена сделка е 2$, но пък трябва да внесеш парите в сметка в САЩ или Европа. Тъй като нашите банки все още използват SWIFT, а не евтината европейска система SEPA, плащаш 20-30 евро такси за трансфер (transferwise не е вариант). Съответно пак минимум 5% от сумата ти отиват за покупка на позиция
  • Pioneer и подобните му фондове директно си взимат 5% от сумата ти при покупка.  
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Изчетох цялата тема с интерес, тъй като освен пътуванията, инвестициите са другото нещо, което ме вълнува. Свалям шапка на Topfly за точните и изчерпателни коментари. Аз също управлявам сам спестяванията си и смятам, че минимална база познания по тази тема е необходима на всеки човек. Дотук в темата се споменават какви ли не инвестиции - от фондове на Pioneer, през индекси, та до отделни акции на Кока Кола и Уиз. Почвам ги подред.........

Обяснено по този начин, дори лаици като мен добиват поне повърхностна представа за какво иде реч, за което "летящи", много ти благодаря! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моля разбирачите да коментират това:
 

На 30 юни 2015 г. Ферари ще проведе
своето първично публично предлагане.
Според подадения проспект, на
инвеститорите ще бъдат предложени 250
милиона акции при цена от 49 USD за
брой, с което компанията очаква да
привлече около 12 милиарда долара.

 Ferrari достигна рекордни продажби за
2012 - 7318 коли. Като през 2013 е взето
решение да се ограничи производството
до 7000 автомобила годишно, с цел
повишаване на екслузивността на
марката и повишаване стойността на
Фераритата „втора ръка”.

 Приходите на компанията са нараснали с
5% през 2013г. до 2,3 милиарда евро и
нетна печалба с 5,4% до 246 милиона
евро. Всяко едно Ферари което са продали
през годианта е персонализирано за
клиента според Tailor-Made Program или
Special Projects Division

 

През първата половина на 2014
производителят от Маранело отбелязва
приходи от 1.4 милиарда евро, или ръст
от 14.5% и ръст на печалбата от 5.2% до
185 милиона евро. Тези стойности са
безпрецедентни в историята на Ферари.
Общо 3631 автомобила са били
доставени за първата половина на 2014г.

 

Трябва ли да се използва посредник, какъв? 

Връзка към мнение

Аз не мога да помогна с Български посредник, но ето още една статия по въпроса. Явно групата на Ферари си има сериозни вътрешни проблеми и нещата не са толкова розови, колкото се представят външно. http://news.yahoo.com/fiat-chrysler-announce-spin-off-luxury-brand-ferrari-141755972.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според вас добра идея ли е да се инвестира във фотоволтаици (зелена енергия - соларни панели). Евентуалната идея е да се купи "ферма" в съдружие с други хора. Те са в този бизнес отпреди и имат 20 годишен договор за изкупуване на такава енергия (IVN я изкупува, но трябва пак да попитам дали договора е с държавата или само с IVN) на фиксирани цени. След плащане на данъци и разходи по охрана на съораженията възвращаемоста е м-у 15 и 17% на годишна база в зависимост от броя на слънчеви дни, като приходите постъпват всеки месец.

 

Доходноста е много по-голяма от закупуване на жилищни имоти в България и отдаване под наем, разликата е естествено, че една недживимост след 20 години е вероятно да си е вдигнала цената, докато тези фотоволтаици ако няма ре-инвестиция по това време няма да струват нищо.

Какво мислите за една такава инвестиция и какви биха били евентуалните проблеми сега и в бъдеще според вас?

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Какво мислите за една такава инвестиция и какви биха били евентуалните проблеми сега и в бъдеще според вас?

 

Проблемът е, че енергетиката в България е затворена игра за ограничен кръг (почти изцяло политически) играчи и трудно ще те допуснат там. Ще има регулации, разрешителни, спънки, че вероятно и директни заплахи. Ако това не те откаже, ще ти правят проблеми с изкупуването на енергията. По принцип квотата, която трябва да достигне България до 2018г. (или май беше 2020г.) за ВЕИ в общото производство на енергия е надмината 4 пъти още през 2012г. Причината за това е, че тази енергия се изкупуваше на безбожно високи цени (стигащи до 800 лв. мвтч срещу 50-60 лв. мвтч за тока от АЕЦ Козлодуй), които надуваха здраво сметките за ток и предизвикаха политическите вълнения през 2012г. Сега токът от ВЕИ-тата, който е над квотата се изкупува на фиксирана цена 120 лв. мвтч с тенденция тя да падне още, защото това е една от възможностите за икономия предвид тежкото положение на НЕК. Сам разбираш, че няма кой да те допусне да се включиш в квотите ако нямаш много, ама наистина много стабилен гръб и следователно не съм много убеден, че сметката ще излезе.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според вас добра идея ли е да се инвестира във фотоволтаици (зелена енергия - соларни панели). Евентуалната идея е да се купи "ферма" в съдружие с други хора. Те са в този бизнес отпреди и имат 20 годишен договор за изкупуване на такава енергия (IVN я изкупува, но трябва пак да попитам дали договора е с държавата или само с IVN) на фиксирани цени. След плащане на данъци и разходи по охрана на съораженията възвращаемоста е м-у 15 и 17% на годишна база в зависимост от броя на слънчеви дни, като приходите постъпват всеки месец.

 

Доходноста е много по-голяма от закупуване на жилищни имоти в България и отдаване под наем, разликата е естествено, че една недживимост след 20 години е вероятно да си е вдигнала цената, докато тези фотоволтаици ако няма ре-инвестиция по това време няма да струват нищо.

 

Какво мислите за една такава инвестиция и какви биха били евентуалните проблеми сега и в бъдеще според вас?

 

Освен рисковете изброени от tougherty аз бих изразил и съмнения за доходността на проекта. Преференциалните цени за изкупуването на електроенергия от ВЕИ са валидни за точно определен брой години. В случая не е ясно колко години остават от този период. За сметките е много важно колко ще е пазарната стойност на проекта след 10 години. При един недвижим имот с голяма вероятност може да предположиш, че ще си получиш обратно инвестираната сума плюс натрупаната до тогава инфлация. При този проект обаче може да се окаже, че инсталацията ще морално и физически  амортизирана след 10 години и стойността на проекта ще е толкова колкото струва земята под него минус разходите за демонтаж на инсталацията. Тази пазарна стойност може да се окаже 80-90% по ниска от сега инвестираната сума, като това ще ти намали значително добре изглеждащата на пръв поглед доходност.

 

Акциите на Ферари не ги следя и нямам мнение за тях, но може да се поинтересувате при Карол, Елана, Райфайзен банк и т.н. могат ли да ви помогнат. Важното е дадения посредник да има връзки на дадения пазар където се продават акциите.

Връзка към мнение

 

Какво мислите за една такава инвестиция и какви биха били евентуалните проблеми сега и в бъдеще според вас?

 

Проблемът е, че енергетиката в България е затворена игра за ограничен кръг (почти изцяло политически) играчи и трудно ще те допуснат там. Ще има регулации, разрешителни, спънки, че вероятно и директни заплахи. Ако това не те откаже, ще ти правят проблеми с изкупуването на енергията. По принцип квотата, която трябва да достигне България до 2018г. (или май беше 2020г.) за ВЕИ в общото производство на енергия е надмината 4 пъти още през 2012г. Причината за това е, че тази енергия се изкупуваше на безбожно високи цени (стигащи до 800 лв. мвтч срещу 50-60 лв. мвтч за тока от АЕЦ Козлодуй), които надуваха здраво сметките за ток и предизвикаха политическите вълнения през 2012г. Сега токът от ВЕИ-тата, който е над квотата се изкупува на фиксирана цена 120 лв. мвтч с тенденция тя да падне още, защото това е една от възможностите за икономия предвид тежкото положение на НЕК. Сам разбираш, че няма кой да те допусне да се включиш в квотите ако нямаш много, ама наистина много стабилен гръб и следователно не съм много убеден, че сметката ще излезе.

 

 

Благодаря за отговора. Мисля, че написах в поста си, че проблема с изкупуването на енергията не съществува, другите партньори са в тази игра не от вчера и имат договор за изкупуване на фиксирана цена за 20 години напред. Т. е, ако вземем договорите за изкупуване за даденост, как виждаш останалите неща?

Връзка към мнение

Освен рисковете изброени от tougherty аз бих изразил и съмнения за доходността на проекта. Преференциалните цени за изкупуването на електроенергия от ВЕИ са валидни за точно определен брой години. В случая не е ясно колко години остават от този период. За сметките е много важно колко ще е пазарната стойност на проекта след 10 години. При един недвижим имот с голяма вероятност може да предположиш, че ще си получиш обратно инвестираната сума плюс натрупаната до тогава инфлация. При този проект обаче може да се окаже, че инсталацията ще морално и физически  амортизирана след 10 години и стойността на проекта ще е толкова колкото струва земята под него минус разходите за демонтаж на инсталацията. Тази пазарна стойност може да се окаже 80-90% по ниска от сега инвестираната сума, като това ще ти намали значително добре изглеждащата на пръв поглед доходност.

 

Акциите на Ферари не ги следя и нямам мнение за тях, но може да се поинтересувате при Карол, Елана, Райфайзен банк и т.н. могат ли да ви помогнат. Важното е дадения посредник да има връзки на дадения пазар където се продават акциите.

 

Благодаря за отговора. То е ясно, че в крайна сметка тази система няма да има почти никаква стойност, но не би трябвало това да е след 10 години, а след 20, докогато евентуланите ми партньори имат сключен договор за продажба на енергия на фиксирана цена. Самите инсталации имат амортизация, но били на две години и им оставала още много фабрична гаранция. Идеята е за 20 години (здраве и живот) да се вземе 2.5 пъти стойноста на вложението (като в сметката се слага и малко ре-инвестиция). Вярно, че и тези пари няма да имат същата покупателна способност тогава, но няма много други подобни схеми, при които да може да се изкарат 15-17% на годишна база като се махнат разходите. Да видим първо дали ще ме поканят за съдружие де... това би станало само при определени обстоятелства.

 

Самата идея да бухна примерно 25 околосветски пътешествия (ако смятаме с магелански мерки) и после да получавам по лъжичка на месец не ме ентусиазира особено...

Връзка към мнение

FlyTraveler, аз лично като видя обещание за голяма печалба (над 10% от пазара в бг) в сектор, който не разбирам, бягам надалеч. Колкото и изкусително да звучи, щом тези хора са толкова дълго в бизнеса и печалбата е гарантирана, защо търсят споделяне на собствеността?

Ето и някои пречки, които могат да попречат на 20-годишния договор. В момента НЕК е задлъжнял с милиарди и не се вижда лесно решение на проблема. Едно от решенията, за което все повече политици взимат страна, е фалита на НЕК. При такъв край всички договори с продавачите ще станат невалидни и ще се преподпишат с новоизграденото дружество.
Ако не се стигне до фалит на НЕК, то рано или късно ще се стигне до предоговаряне на цените по взаимно съгласие. Ако не сте съгласни като собственици, държавата може да приеме закон и да ограничи изкупуването на този ток по безброй различни критерии.

За мен такава инвестиция би била привлекателна ако крайната цена на произвеждания ток се изравни с тази от конвенционалните източници. За съжаление в България производителите на ток от възобновяеми източници не търсят оптимизация, а спекула.

Редактирано от petko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за отговора. Мисля, че написах в поста си, че проблема с изкупуването на енергията не съществува, другите партньори са в тази игра не от вчера и имат договор за изкупуване на фиксирана цена за 20 години напред. Т. е, ако вземем договорите за изкупуване за даденост, как виждаш останалите неща?

 

В не малко държави в ЕС измислиха разни трикове да обложат допълнително доходите на проекти във ВЕИ, които се оказаха прекалено печеливши и така да им намалят печалбата. Гарантираната цена не единственият начин чрез който държавата може да се намеси в играта! Източна Европа също не е мястото където може прекалено да разчиташ на дългосрочните ангажименти на държавата.

20-те години се смятат от началото на проекта, но този проект вече може да е на 5-7 години, така че за теб е важно колко години остават до края на проекта и физически и морално как ще се амортизират инсталациите и т.н.

 

Има познати в България, които внасяха специални стойки за фотоволтаици от Германия, при които производителя им даде 20 години гаранция и фотоволтаици от най-реномирани производители пак с 20 години гаранция,  но други се задоволиха с най-евтиното с цел по висока краткосрочна печалба. При вторите не е ясно кога ще почнат проблемите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В не малко държави в ЕС измислиха разни трикове да обложат допълнително доходите на проекти във ВЕИ, които се оказаха прекалено печеливши и така да им намалят печалбата. Гарантираната цена не единственият начин чрез който държавата може да се намеси в играта! Източна Европа също не е мястото където може прекалено да разчиташ на дългосрочните ангажименти на държавата.

20-те години се смятат от началото на проекта, но този проект вече може да е на 5-7 години, така че за теб е важно колко години остават до края на проекта и физически и морално как ще се амортизират инсталациите и т.н.

 

Има познати в България, които внасяха специални стойки за фотоволтаици от Германия, при които производителя им даде 20 години гаранция и фотоволтаици от най-реномирани производители пак с 20 години гаранция,  но други се задоволиха с най-евтиното с цел по висока краткосрочна печалба. При вторите не е ясно кога ще почнат проблемите.

 

Абе с 20 години гаранция са били тези фотоволтаици и били на 2 години. Вярно е, че и много фактори могат да се намесят в играта. Аз затова и питам тук във форума, иначе бих си взел сам решение.

Връзка към мнение

FlyTraveler, аз лично като видя обещание за голяма печалба (над 10% от пазара в бг) в сектор, който не разбирам, бягам надалеч. Колкото и изкусително да звучи, щом тези хора са толкова дълго в бизнеса и печалбата е гарантирана, защо търсят споделяне на собствеността?

 

Те играят на много други места - рентиери са с над 150 апартамента в 4 държави, произвеждат хранителни добавки, които продават в няколко държави, включително САЩ, Притежават големи горски масиви. Имам им доверие, защото единия ми е братовчед и до момента чрез него съм си докарал немалко пари от дърводобив (горите ни са на едно място, а аз не разбирам нищо от сечене) и отдаване под наем на земя за билбордове...  Не се знае дали и ще ме включат в сделката, само ми го казаха като евентуална възможност, но ако решат да го направят, аз за себе си трябва да съм взел някакво решение.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе с 20 години гаранция са били тези фотоволтаици и били на 2 години. Вярно е, че и много фактори могат да се намесят в играта. Аз затова и питам тук във форума, иначе бих си взел сам решение.

 

Не твърдя, че съм много навътре в този бизнес, но от това което съм чувал над 80% от фотоволтаичните панели в България са китайски. Повечето производители имат обаче максимум 5-10 годишна история, като скоро лидерът в сектора Yingli Solar обяви, че е на ръба на фалита. Колко струва 20 годишна гаранция от подобна фирма?

 

Тези, които инвестираха в сектора преди 2 години, са най-големите спекуланти! Точно тогава промениха правилата и имаше огромен бум на инсталираните мощности в последния момент. Всичко се извършваше за рекордно кратки срокове със съмнително качество.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не твърдя, че съм много навътре в този бизнес, но от това което съм чувал над 80% от фотоволтаичните панели в България са китайски. Повечето производители имат обаче максимум 5-10 годишна история, като скоро лидерът в сектора Yingli Solar обяви, че е на ръба на фалита. Колко струва 20 годишна гаранция от подобна фирма?

 

Тези, които инвестираха в сектора преди 2 години, са най-големите спекуланти! Точно тогава промениха правилата и имаше огромен бум на инсталираните мощности в последния момент. Всичко се извършваше за рекордно кратки срокове със съмнително качество.

 

Благодаря още веднъж, ще проверя тези неща ако се стигне да зависи от мен да влизам ли или не и ще мисля тогава пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До сега в темата основно твърдях, че не е хубаво човек да се занимава с тайминг на инвестициите си, защото ще си загуби парите и е доста вероятно да направи грешките от тази графика:

 

7.jpg

 

Нека споделя сега малкo висш пилотаж, как може все пак да се купува на дъното и да се продава на върха, като определяме точки за влизане и излизане по точно и от нобеловите лаурети по икономика :)

 

Има един известен спекулант Андре Костолани (унгарски евреин, който е с едно поколение по възрастен от Джорж Сорос). Той е писал много книги за борсовата психология и аз лично съм присъствал на негови лекции през 90-те години, когато беше още жив.

 

Според Костолани борсата е много просто нещо! Когато акциите са повече от глупаците, цените са ниски, а когато глупаците станат повече от акциите, цените са високи :)

 

На през 5-10 години борсите или определени акции минават през цикли на мания и пълно отричане. Ако искаме да хванем тези цикли, трябва да играем антициклично срещу тълпата. Това естествено е по лесно да се каже от колкото да се направи и ако човек прекалено рано скочи срещу тълпата, тя може краткосрочно да го смаже.

 

Има ли начин точно да определем върха или дъното? Според учебниците по икономика няма такъв индикатор, но аз въпреки това ще ви покажа два такива конкретни индикатора.

 

Първият пример ще е с българският борсов индекс СОФИКС. От 2001-ва година до 2007-ма година Софикс от 100 пункта се покачи на 1962 пункта или близо 20 пъти увеличение, от тогава обаче индексът се срина с близо 75% до 500 пункта. Възможно ли беше човек да купи на 100 пункта и да продаде на 1962 пункта?

 

Ако някой следеше добре присхологията на българските инвеститори в голяма степен беше възможно. 2001-ва година, 4-5 години след срива на големите пирамиди, хиперинфлацията и т.н. никой не искаше да чуе за български акции, но който си направи добре сметката, че идва членство в ЕС, лесно можеше да предвиди, че около българските акции, имоти и т.н. ще се създаде хайп. Как обаче да хванем върха? Първият сигнал за връх, бече това, че България влезе в ЕС, но истинсткият сигнал беше, че вече и пълни аматьори започнаха да инвестират на борсата.

 

На 19-ти октомври 2007-ма година (4 дни преди абсолютният връх на Софикс) във форума на Бгмамма се се отвори нова тема Клуб на КОБОС геймърките http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=233232.0  (Кобос е онлайн платформа за търговия на българската борса) Струва си да се прочете темата, но резултата от нея е, че Бг маммите, като крайни аматьорки изкупиха цялото падане на Софикс. Реално това беше сигналът, че щом и домакините почнат да инвестират на борсата, значи е време професионалистите да се отттеглят от пазара.

 

Принципът е, че тогава трябва да се купуват акции, когато борсата е мръсна дума и да се продават, когато домакини, таксиметрови шофьори или сервитьори почнат да обсъждат борсата.

 

Андре Костолани има един много добър анегдот за борсата. След кризата от 1929-та година се срещат двама евреи на улицата и първият пита:

- Как си, още ли инвестираш на борсата?

- Да, още инвестирам, но моля те не казвай на жена ми. На нея съм и казал, че свиря на пияно в един публичен дом! :)

 

Когато женати предпочита да работиш в публичен дом, вместо да инвестираш на борсата, явно има нещо нередно. Не е случайно, че едни от най-добрите годишни печалби на американските акции са точно след 1929-та година, когато акциите падат до ужасно ниски нива.

 

Един пример и със златото.

 

2011-та година, след близо 10 годишен бичи пазар златото стигна цена от над 1900 долара, като 2001-ва година беше стартирало от около 300 долара и средна цена за последните 100 години около 500 долара за тройунция.

Няколко дни преди абсолютният рекорд на златото германското булевардно издание БИЛД излезе със следната водеща страница:

 

Bild-Zeitung-Gold.jpg

 

Смисълът на цялата статия е, че всички са полудяли за златото и сега е добре да се инвестира срещу края на света в злато :)

 

От тогава златото пада и сега цената е близо 40% по ниска :)

 

В същото време нормалната главна страница на Билд почти винаги съдържа по една гола мацка.

 

ggKblKL.jpg

 

Достатъчно е да си човек със здрав разум в такива моменти за да схванеш, че няма как дългосрочно златото да е по секси от една гола мадама. Сигурно има моменти на лудост, когато човек предпочита да гледа и прегръща злато, но нормалното е това да се прави с една гола мадама! ;)

 

Сега някой сигурно ще си зададе въпросът как точно журналистите на Билд са уцелили кога да пуснат статитята? Булевардните издания следят за какво говорят хората и се опитват да пишат за това. Ако в германския форум на Бгмамма са почнали да обсъждат инвестициите в злато и Билд ще го напише.

 

За горната техника бих искал да предупредя, че е подходяща за хора умеещи да правят висш пилотаж и не е препоръчителна за начинаещи инвеститори. Подобни моменти има само на 10-15 години веднъж и който се опитва за по кратки периоди да хваща дъна и върхове обикновено губи!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Функцията за директни резервации насърчи резултатите на TripAdvisor

Акциите на компанията поскъпнаха с 19% след обявяване на добрите финансови резултати за тримесечието

 

Сайтът за туристически прегледи и коментари TripAdvisor отчете по-високи приходи за тримесечието от очакваното, благодарение на факта, че повече потребители са резервирали хотелски стаи, използвайки нейната нова система, която позволява директни резервации през сайта ѝ, предава Ройтерс.

Резултатите следват силния отчет на туристическата онлайн компания Expedia и показват, че търсенето на пътувания на ключови пазари като САЩ и Европа е стабилно въпреки притесненията за забавянето на растежа на световната икономика.

Акциите на компанията скочиха с близо 19% до 64,72 долара за брой, отбелязвайки най-големия си ръст в рамките на ден от повече от четири месеца.

Expedia, най-голямата онлайн компания, предоставяща туристически услуги по резервации, в сряда прогнозира голям ръст на финансовите си резултати за 2016 г. Книжата на компанията скочиха с около 10% в четвъртък.

Въпреки глобалната икономическа нестабилност търсенето на пътувания в САЩ не се е забавило и се развива добре, твърди анализаторът на Cantor Fitzgerald Нeвед Кан.

TripAdvisor, която притежава сайтове като Tripadvisor.com и Oyster.com, разшири своите възможности за директно резервиране в още девет страни през четвъртото тримесечие и заяви, че тя ще стане достъпна по целия свят през първото тримесечие на 2016 г.

Функцията, която беше пусната в САЩ и Великобритания през 2014 г., позволява на пътуващите да си резервират нощувки директно през уебсайта, вместо да бъдат пренасочвани към сайтовете на трета страна.

Приходите на TridAdvisor от дисплейна реклама са нараснали със 17% през четвъртото тримесечие, което приключи на 31 декември, но базираните на клик приходи от реклама, които са най-големите ѝ, са спаднали с 1 на сто заради силния долар.

Приходите от абонаменти пък са скочили с 23%.

По думите на главния финансов директор Ернст Тюнисен компанията вижда ясни признаци, че хората използват повторно услугата.

„Резервиращите нощувки все повече се връщат в TripAdvisor, за да завършат процеса по резервация, който са започнали по-рано, но са изоставили“, коментира той.

TripAdvisor обяви, че очаква маржът на печалбата ѝ да се увеличи през 2017 г., тъй като растежът на приходите се възстановява благодарение на глобалното пускане на резервациите на момента през 2016 г.

Като се изключат някои елементи, TripAdvisor генерира печалба от 45 цента на акция. За сравнение, очакванията на анализаторите бяха за 33 цента на акция.

Приходите са нараснали със 7,3% до 309 млн. долара, надминавайки средната оценка на анализаторите, анкетирани от Thomson Reuters I/B/E/S, за 298,7 млн. долара.

 

http://www.investor.bg/na-pyt/349/a/funkciiata-za-direktni-rezervacii-nasyrchi-rezultatite-na-tripadvisor-211244/

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само че P/E на tripadvsor e 37.49. При такова P/E не бих си и помислил да инвестирам. А book value им е само 9.2

 

P/E само по себе си нищо не означава! Единствено има смисъл да се ползва с няколко други индикатори за сравнение на компании от един бранш.

 

Някой път бързо растяща компания със 100 P/E може да се окаже с пъти по евтина и изгодна за покупка от компания със сриваща се печалба и P/E 5.

 

Когато купуваш една компания, ти купуваш бъдещето и, а не миналото или настоящето! Поради обективни причини балансите на компанията за следващите 5 години още не са публикувани, а за теб като инвеститор е важно колко ще е P/E с резулататите след 5 години, а не колко е бил с резултатите от миналата година!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм по-консервативен и не вярвам, че ще намеря компанията, която ще е следващия Епъл. При такива стойности, всичко е в областта на хазарта. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм по-консервативен и не вярвам, че ще намеря компанията, която ще е следващия Епъл. При такива стойности, всичко е в областта на хазарта. 

 

Нищо консервативно няма в това да търсиш компании с ниско P/E, но в индустрии които затъват или са слабо перспективни!

На борсата няма безплатен обяд!

 

Когато става дума за инвестиция само в една компания, безспорно рисковете са големи, но когато инвестираш в цял сектор, рискът вече не е чак толкова голям. Нищо хазартно няма в това да направиш прогноза, че до няколко десетилетия всички ще си уреждат пътуванията само онлайн и компаниите които успеят да са водещи в този сектор ще растат до тогава доста над средното за икономиката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нищо консервативно няма в това да търсиш компании с ниско P/E, но в индустрии които затъват или са слабо перспективни!

На борсата няма безплатен обяд!

 

Когато става дума за инвестиция само в една компания, безспорно рисковете са големи, но когато инвестираш в цял сектор, рискът вече не е чак толкова голям. Нищо хазартно няма в това да направиш прогноза, че до няколко десетилетия всички ще си уреждат пътуванията само онлайн и компаниите които успеят да са водещи в този сектор ще растат до тогава доста над средното за икономиката.

Хазартното е да разчиташ, че точно TRIP ще е една от тях. Динамиката в този сектор е доста силна, никой не знае какво ще се появи след 5-10 години. Търсенето в интернет се оказа много сериозен бизнес, но Altavista и Yahoo си заминаха, а на тяхно място се появи Google. Нямам никаква гаранция, че booking и tripadvisor, ще продължават да са водещи, може Епъл и/или Гугъл да ги изместят много лесно при условие, че не виждам нищо оригинално в модела им. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Май не е точно по темата, но от 2 дни имам една тегоба: ще тегля ипотечен кредит за апартамент и имам две опции с цел облекчаване на месечната вноска - продажба на една 40 г. панелка или отдаването й под наем. Наемът би покрил голяма част от вноската, но ме гложди мисълта след някоя година ще има ли изобщо цена за продаване. За София иде реч. Ще се радвам да чуя странични мнения.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.