Прескочи до съдържание

дневник Варна-Тенерифе с кола


Alexander

Препоръчани мнения

Отварям една тема, която ще допълвам през целият ми път. Темата не е толкова да питам, колкото да споделям  с вас през пътуването ми.

Накратко аз с дъщеря ми ще тръгнем след 2 седмици от Варна с кола, като крайната точка е Тенерифе. Ясно е, че ще се качваме и на ферибот към края. Можех да изпратя дъщеря ми със самолет, но тя много иска да дойде с мен и най-вече заради ферибота.

 

Испания-България съм го правил 2-3 пъти и ми е ясно всичко, дори не ми трябват карти или гпс-и.

Мисля да карам спокойно, като до Мадрид направим 3 нощувки по пътя, 4-та ще е в Мадрид. Там ще останем поне ден-два и след това към ферибота. По пътя няма да резервирам предварително хотели. Последния път направих така и по-точно към 18 часа всеки ден  си пускам букинга, хотелес или каквото и да е, оглеждам напред по пътя 50-100км какви хотели има, харесвам  и резервирам.

Така не съм вързан да стигна до определена точка в определен ден и съм напълно свободен.

 

Има две опции за ферибот от Уелба и от Кадис, първо щях да хващам този от Кадис, но в последствие реших да хвана другия. Вторият ферибот е по-бърз, стига за 36 часа, като минава и спира за по 30-40мин в Лансароте и Гран Канария.

Понеже ферибота тръгва в 12 на обяд, смятам последната нощувка да е около Уелба, която е на 40км от южна Португалия и понеже ми е домъчняло за там, най-вероятно ще минем и преспим в  началото на коста Алгарве, до самата граница с Испания.

Не съм се качвал досега на ферибот и не знам как ще ми-ни понесе. Гледам, че корабите са големи 180м дълги, вътре си има анимация, ресторанти, басейн и т.н., та се надявам да е добре и да не ни става лошо. За всеки случай, ще взема някакви хапчета, чух за такива.

За сега е това, ако имате някакви идеи за самото пътуване давайте

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Последно като ги гледах тези фериботи, бяха някакви извънземни цени... Колата ли гледаш да си прекараш за постоянно и няма ли да излезе сметката по-добре, ако я продадеш тук и купиш друга на място? :)

 

Ще чета с нетърпение, имам си особена слабост към "живите" пътеписи. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Всичко е премислено поне по 10 пъти, фериботи, самолети и коли.

Преминал съм през всякакви варианти, включително продаване на колата тук и купуване на друга там. Да, за постоянно ще се кара там.

Колата ми е с испански номер с платена застраховка и данък до края на тази година и това натежава много. В Тенерифе почти всичко е по-евтино от Испания, но колите са от малкото неща, които са по-скъпи, в същото време новите са по-евтини заради ддс-то. В същото време там си трябва кола сериозно, та ако взимам кола под наем и тръгна да търся, купувам и т.н. пак си е загуба..В най-добрият случай ще изляза на нула като пари, като платя за другата, данъци, прехвърляне и т.н.,  но с по-малко багаж закаран и без да броя загубените дни в търсене на друга. 

Смятах, смятах и накрая остана варианта с колата, не на последно място с нея ще занеса повече багаж отколкото със самолета.

 

Сега разглеждам къде ще правя нощувките.

Като начало мисля да спя към края на България след София-Перник или някъде там. От Варна колкото и рано да тръгна ще стигна макс до Белград, та няма смисъл от зора.

2-та нощувка ще е някъде около Загреб-Любляна грубо

3-та и последна около средата на лазурния бряг, примерно Toulon, хем не е скъпа зоната.

4-та в Мадрид, но  не я броя, понеже ми е като у нас. Тук може да останем и два дни.

5-та около Уелба, по възможност в Португалия

Целия път ще стъпи около 1300-1400е, в това влиза такси, гориво, ферибот и хотели. Храна не броя, но тя няма да оскъпи особено.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Нямам идея какъв опит имаш с автомобилни обиколки, но имай предвид натрупаната умора, която се появява на третия-четвъртия ден от пътуването. Аз затова винаги съветвам да се правят преходи от максимум 800 км на ден, които преходи задължително да бъдат последвани от минимум един ден престой без пътуване. Осъзнавам че при теб не става дума за разходка, а за придвижване от една точка до друга, но пътуваш с малко дете и не е зле да помислиш върху това...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно този преход Варна-Мадрид съм го правил няколко пъти с 3 различни коли. По принцип в обратната посока е много по-лесно, понеже първия ден се минават страшно много км, а от тук не става така..

За мен 900-1000км магистрални са си абсолютно нормални, граничещи със разходка, това са 9-10 часа каране от 24, обикновено спирам на много места, хапваме, разглеждаме и т.н.

Не на последно място, 800км в България и Румъния, че и в Сърбия до някъде,  като време и умора се равняват на поне 1200км в зоната на Шенген, където  не се слиза от магистралата.

Аз ще имам 3 нощувки, след това почивка в Мадрид за ден или два и остават само 600км магистрала до ферибота, няма да имам това натрупване на дни.

Иначе съм съгласен, че не си е работа да се кара толкова път. Нито един път не съм го карал този маршрут за удоволствие или за разходка. Винаги след това съм изморен, а лятото умората е още повече, независимо, че има климатици и др екстри.

Повече от 800км в посока вече не ми допада с кола, говоря, ако е за разходка или ваканция, ако е над това, предпочитам самолет и кола под наем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моето пътуване започна днес. В момента съм в любимият ми град В.Търново.

Лек и безпроблемен път, Алекс! :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

image.jpgimage.jpgimage.jpg

Поздрави от Сърбия, това е Власинското езеро близо до границата ни. Много е зелено и спокойно.

Закусихме с хубавите им закуски, 2 броя за общо 1лв. Разбира се електротехнимума им се казаха Никола Тесла.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Вървя по план, вече съм в Белград, нощувката ще е около Загреб. Не съм търсиш още, ако имате предложение за там давайте. Ще търся стая със закуска и паркинг

Връзка към мнение

Вървя по план, вече съм в Белград, нощувката ще е около Загреб. Не съм търсиш още, ако имате предложение за там давайте. Ще търся стая със закуска и паркинг

 

http://www.booking.com/hotel/hr/villa-antunovac.bg.html?aid=368032

 

Ей тук спахме ние, доста евтино, не много близо до центъра на Загреб, но с кола едва ли е проблем. Има паркинг за 4 коли при общо 6 стаи или нещо такова. Закуска също няма, но има близка закусвалня и сладкарница, която ще свърши работа :)

 

Ей сега се усетих, че нито едно от изискванията ти не покривам на 100%, ма какво да се прави :)

Връзка към мнение

Загреб е в друг континент, вчера беше дъжд, силен вятър и 12 градуса, на 300км в Сърбия беше топло и слънчево.

Няма и какво да снимам наоколо, все още вали леко..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Хърватска ми се струва, че са вдигнали таксите за магистралите. За 200км -16 евро! Май няма толкова скъпо никъде

 

И в Италия цените са подобни :( Ако добре си спомням в Хърватска повечето магистрали ги строиха с техни пари, а не с евросубсидии и сега трябва да изплащат огромни вноски по заемите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Хърватска ми се струва, че са вдигнали таксите за магистралите. За 200км -16 евро! Май няма толкова скъпо никъде

Да и аз миналата година (декември месец) се озъбих с тяхните цени.

Връзка към мнение

В Италия са по-добри, а в зоната преди Франция се пести много време, там за 100км магистралата е мост-тунел-мост

Вече съм в зелена Словения, взе да се оправя времето.

image.jpgimage.jpgimage.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Минах по-рано, на 5-10км преди границата, че обикновено се чака много, когато се преминава от една държава в друга със разлики в горивата.

Тъкмо хапваме задължителният сладолед в едно селце на брега на морето-Diino.image.jpgimage.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Вчера няма късмет.. Първо се отплеснахме из Италия, спри-тръгни-хапни и т.н. Таксите за цяла Италия от входа през Словения до края, където се влиза преди Монако са 60евро. Бензина е зверски скъп, накрая слагах малко за 1,90евро!

На влизане във Франция загубих 1 час почти да търся отворен магазин, все си мислех, че работят поне до 21часа, ама не. Били до 20 часа. Малко преди да тръгна да търся магазин резервирах едни хотел premier classic, спал съм в такъв и знам, че е с машина на входа, където се взима кода за вратата. Резервирах го през venere, получих мейл, че е платен напълно ит.н. Стигнахме там към 22 часа и машината не ми разпозна резервацията. Нямаше никой, но аз знам, че е на самообслужване. Последва звънене на Венере, разговори ми казаха, че е трябвало да отида там преди 21 часа, пишеше го в мейла с номера. Чудно защо има машина, дори можех да взема друга стая и са я платя, а моята не мога! Много се ядосаха и платих в съседен хотел. Та платих двойно..

Сега пия кафе и хапвам кроасан по средата на Франция и се надявам днес да стигна до Мадрид, че има доста път.image.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не пропускай последното OMV, точно преди границата над Триест!

 

Горивото покрай магистралите в Италия е безбожно скъпо. Преди 2 седмици близо до Савона на магистралата спрях на бензиностанция на ШЕЛ. Бензинът струваше 1,95 евро за литър и на всичкото отгоре не ми дадоха касов бон, а бензинджията си записа прихода в една голяма тетрадка :) Не знам как водят счетоводството на ШЕЛ в Италия, но ако е от тетрадки, нямам думи :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Горивото покрай магистралите в Италия е безбожно скъпо. Преди 2 седмици близо до Савона на магистралата спрях на бензиностанция на ШЕЛ. Бензинът струваше 1,95 евро за литър и на всичкото отгоре не ми дадоха касов бон, а бензинджията си записа прихода в една голяма тетрадка :) Не знам как водят счетоводството на ШЕЛ в Италия, но ако е от тетрадки, нямам думи :)

 

Аз затова предупреждавам да не се изпуска последното словенско ОМВ точно преди границата с Италия, което предлага възможно най-ниските цени за бензин в Словения. От същата бензиностанция зареждат и повечето италианци от Триест и околностите...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нещо не ми върви в това пътуване... След вчерашните проблеми с хотела, имах и други. Вчера вечерта реших да купувам билет за ферибота, нарочно съм имитирал купуване няколко пъти два дни по-рано и имаше места, наречени ВИП ложи, такива щях да взимам. Да, но вчера се оказа, че нямат, изкупени са, та се наложи да купувам обикновени седалки, надявам се да сме двама, на три седалки, имаше доста свободни като си избирах местата. Нарочно не купих билетите по-рано, понеже имах разни страхове, че може да се счупи колата по пътя и да закъснеем. Цените им са твърди и нямаше защо да бързам, но ето, че е имало..

Днес вече съм до Мадрид, стана късно за снимане докато се видим с този и онзи, но утре ще снимам наоколо.

Във Франция таксите на магистралите са както в другите държави, но малките им отсечки са много скъпи. Често за по 3-4 км се дават по 1-2евро. Интересно е да се знае, че по магистралите им не се приемат виза електрон, нито мастър кард! В брой по-големи от 20 евро не може, под 10 цента не приемат.

В Испания платих само две отсечки, но едната беше много скъпа за 87км-12.80еврп!

Добре, че платените магистрали са малко. Още една лоша новина имам. Хем знам, че е пълно с радари и камери и карах с 120 навсякъде, ме глобиха. Тръгнах да изпреварвам на магистралата една кола, която караше с 110-115 някъде. Ускорих до към 125-128 и точно като я подминавай видях радара и светлавицата му в страничното огледало. Съвсем са пощурели, явно глобяват и за 5км отгоре. Интересно как трябва да се изпреварва като тировете по 2-3 мин сигурно..

Та уж давам акъл за радарите, а накрая ме удариха!

Ето малко снимки от северна Испания, по-точно от границата, зоната зад Барселона и по пътя към Мадридimage.jpgimage.jpgimage.jpgimage.jpgimage.jpgimage.jpg

Виждате как горе е много зелено и гористо и постепенно започва да намалява.

На някой позната ли му е последната снимка? Трябваше да я пусна в познайте снимката.

Утре по някое време ще тръгнем към южна Португалия, като нарочно ще вляза в Португалия по-рано и ще слизам после надолу. Взех хотел точно до границата с Испания на брега най-долу.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.