Прескочи до съдържание

дневник Варна-Тенерифе с кола


Alexander

Препоръчани мнения

След дългото и горещо пътуване, най-накрая се охладихме. За първи път уцелвам толкова топла вода по Алгарве. Пясъкът беше като пресят през сито, ситен и чист.

 

image.jpgimage.jpgimage.jpgimage.jpg

 

След това полях с бира Сагрес

 

 

Първата част приключва почти. Утре сутринта се качвам на ферибота, купих си някакви хапчета против повеъщане за всеки случай. image.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Двамата сме. Няма проблеми, денем спи повече в колата.

Вчера беше много доволна от късният плаж.

image.jpg

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

ОФ най-накрая сме вътре. Изглежда добре има 9 палуби, малък басейн, много шезлонги, детски кът, няколко бара, ресторант за който платих 30евро на човек, за които влизат обяд и вечеря днес, както и закуска, обяд и вечеря за утре.

image.jpgimage.jpg

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Да се включа и аз ....

Първо успешно и безпроблемно пътуване .....

Пътя от Пловдив до Калпе / намира се между Валенсия и Аликанте / съм го пътувал повече от 20 пъти и най-сериозния ни проблем са гитантските задръствания във Франция.

Така си ги смятаме нещата, че Франция да е пътуваме нощно време и почиваме малко преди границата с Испания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дойде време за обобщението.

В Сърбия нямах проблеми, дори на границата през Стрезимировци, бях единствена кола, а седях едно 10 мин, понеже щателно проверяваха паспорта на дъщеря ми вътре, дори ми поискаха пълномощното на български, просто нямаха какво да правят за мен. Накрая си говорихме къде отивам, колко ми гори колата и т.н. На излизане също се забавиха много, дори ме накараха да отбия в страни и да чакам. Накрая дойде граничарят и ми вика, брате не можем да намерим печата в паспорта на детето, ти влезе от Стрезимировци ли? Явно са проверявали нещо, та знаеше. Казах да и това е, пусна ме. В Сърбия е евтиния, храна, закуски са като в Бг или по-евтини. Таксите за магистралите са много евтини, не помня точно, но общо за държавата дадох под 10евро. Пътищата са що годе добри.

 

В Хърватска нямах проблеми, забелязах, че са вдигнали пътните такси, до Загреб са 16евро и след това още 0,80 евро до границата. Цените са си като в някои европейски държави. Бирата им е супер! Спахме в покрайнините на Загреб в хотел Villa Mali Raj, беше добре. Магистралите са по-добри от Сръбските, но не са на нивото в Европа. Евтина и хубава  е скарата им,  салати, вина, сирена са скъпи по ресторантите и не си струват за мен. Както се казва, там скара с бира е истината.

 

В Словения цените растат още, дори в магазин бира като Козел беше по 1,30-1,40 евро, вода 1,5л за 80 цента и т.н., винетката за седмица е 15евро, магистралите са им перфектни, макар и само с по 2 платна в посока. Искат пари за тоалетна в повечето бензиностанции- 50 цента, нищо, че купувам гориво или винетка, доста дразнещо е!

 

Италия вече може да се мине цялата без да се слиза от магистрала и само с едно плащане, ако се желае. Преди време имаше почти винаги задръствания до Венеция на местата за плащане, сега това място го няма. Само който иска да излиза от магистралата плаща. За цяла Италия дадох към 58 или 60евро за около 700км, но почти половината път е с 3 летни и пътя е страхотен. Там винаги започвам да карам по-бързо, просто не се сдържам. Направи ми впечатление, че шофьорите са станали по-културни, никой не ми светна или бипна, преди дори за секунди да се задържиш в лявото платно светеха отзад. С две думи не видях изцепки, на които съм ставал свидетел не веднъж и дваж преди. Бензина е най-скъпия по пътя, варираше от 1,75 до 1,90 евро за 95, та съчетано с таксите си е скъпо преживяване карането там. Иначе храна, кафе и други не са скъпи, дори по магистралите.

 

Във Франция имах проблеми с един хотел, за който писах преди 2 дни, пътищата са по-зле от Италия, но имат и много добри участъци. Дразнещото е, че особено в зоната от Италия, Монако, Кан и надолу магистралата е нацепена на малки парчета и през 5-10 мин се спира да се плаща. Цените привидно са малки, но за разни отсечки по 5 до 10км са си направо рекордно скъпи.  Писах, че трябва да имате дребни, понеже над 20 евро не се приемат, няма човек, мастер кард и електрон карти  не се приемат по магистралите. По бензиностанциите кафето е само от машини, трудно се намира нормално,  бира не се продава, изобщо страни правила имат. За сметка на това си хапнахме на два пъти страхотни пастети с меки сирена.

 

В Испания плащах от границата до Сарагоса, общо 20+евро, като второто плащане беше от най-скъпите по пътя ми, за 86км 12+евро. Останалият път до Алгарве е безплатен, а са 800-900км още. В Испания ме щракнаха, но се надявам да не ме глобят, че уж имало 7% толеранс, а аз не бях над тях. Най-вече ме е яд, че карах бавно, но просто както каза един приятел, вече като тръгнеш от т.А до т.Б не се знае колко пъти ще те щракнат, просто цялото внимание трябва да е в постоянно сменящите се знаци с различни ограничения, а при толкова много километри няма как да не сгрешиш. Често има 100 на самите магистрали. Възможно е, да имам и втора снимка, хем знаех за това място. Намира се на първата бензиностанция на 20-на км след влизането от Франция, от магистралата се влиза в бензиностанция и както навсякъде  има знаци 80 и 60, да но на тази има и едно 30 и точно там има радар! Та там също е под въпрос..Същият радар и знак  го има и в обратната посока. Та хората с имат хранилки и там.

 

Остана любимата Португалия, там влязох нарочно за разнообразие, пътя ми се увеличи с 80-90км, но пък минах през много живописен път и местност, къпахме се на супер плаж, ядохме вкусни и евтини неща. Не съм плащал за магистрали, понеже не карах по тях.  Спахме в hotel Apolo на 5км от границата с Испания.

 

От там се придвижихме до Huelva и се качихме на ферибота. Взех си предвидливо хапчета против повръщане, останах доволен от кораба, писах за него по-рано повече.

Ами това е

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Всичко е добре, когато свършва добре. Важното е, че сте стигнали живи и здрави. Другото са бели кахъри. Поздравления най-вече за детенце, че е издържало геройски толкова дълъг път.

Връзка към мнение

Браво, Алекс, много се радвам, че сте пристигнали живи и здрави! Толкова дълъг път и с детенцето, направо сте герои двамцата. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.