Прескочи до съдържание

Пътни глоби в Италия


kirocom

Препоръчани мнения

Тези две тегления от картата са административните глоби от ренталната фирма и те нямат общо с глобите. Те са, защото те дават твоите данни на Полицията.

Давността е 5 години, но ако си се подписал за последното напомняне , тя прекъсва.

Да се изкажат адвокатите, моля - може би @Eva eva или @jul, могат да помогнат, в тълкуването.

 

Цялата статия:

https://liveitaly.ru/info/cherez-kakoy-srok-annuliruyutsya-shtrafy-vypisannye-italyanskoy-policiey

 

 Извадка на главното:
 

F3200721-F4D9-485B-9C7B-515C7D0732FD.jpeg.17ef0a0d1b43a49c6642bbfc8f632bbc.jpeg5E2DA0EE-23F9-4521-B09D-AD5D8E60BEB1.jpeg.3f38f1623199f07f2cb308789f45caf2.jpeg
80D42715-D586-4FDC-B990-A43A450FABE6.jpeg.8043cb5191bf88ecf5b9ef73481a500f.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не мога да помогна, тук се прилага италианското законодателство, с което не съм запозната. Все пак следва да се има предвид, че давностният срок се прекъсва или спира при определени обстоятелства. Мисля, че с изпращане на уведомление за плащане давностният срок се прекъсва и започва да тече нов срок. Ако за тези 5 г. нищо не се беше случило положението щеше да е различно. Аз не бих рискувала и бих платила глобата, че вече ако тръгнат по съдебен път да си търсят вземането става сериозно. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 8 минути , Eva eva каза:

Не мога да помогна, тук се прилага италианското законодателство, с което не съм запозната. Все пак следва да се има предвид, че давностният срок се прекъсва или спира при определени обстоятелства. Мисля, че с изпращане на уведомление за плащане давностният срок се прекъсва и започва да тече нов срок. Ако за тези 5 г. нищо не се беше случило положението щеше да е различно. Аз не бих рискувала и бих платила глобата, че вече ако тръгнат по съдебен път да си търсят вземането става сериозно. 

Да, аз също така го разбирам от статията. 

На мен ми е интересно друго: за една глоба, във Флоренция, през 2017/май/, ни бяха  дали на колекторска фирма у нас.

А в неговия случай-не.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , AlexandraKo каза:

Да, аз също така го разбирам от статията. 

На мен ми е интересно друго: за една глоба, във Флоренция, през 2017/май/, ни бяха  дали на колекторска фирма у нас.

А в неговия случай-не.

Нямам представа как действат, дано и не разбирам 🙂  Все пак не е късно и него да го дадат на колекторска фирма или да тръгнат по съдебен път да търсят дължимото. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , Eva eva каза:

Нямам представа как действат, дано и не разбирам 🙂  Все пак не е късно и него да го дадат на колекторска фирма или да тръгнат по съдебен път да търсят дължимото. 

А, не е страшно:)))))Свиква се:))))Ние, колко глоби сме платили, най-много, разбира се в Италия, после -Франция.

Да не говорим, за 5 години, колко лихви ще начислят. Нашата глоба от 70-80 евро, за три години, беше станала 300 и кусур:((((Тогава, като си говорих с колекторската фирма, те ми казаха, че са затрупани с подобни на нашия случай, за глоби от Италия.

  • Харесвам 1
  • Шок 3
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Ами нито нещо съм подписвал, нито съм отговарял, дето се вика - писма не съм получавал😀

5 години си минаха, от 60 евро/глоба са станали на по 249 всяка. Но нито снимка имам, нито от рент-а-кар компанията хабер нещо...

КК, с която плащах, е изтекла през 2016-та. Аз пък какво съм виновен, че чак сега са се сетили? Да не би да помня какво се е случило? То затова има давностни срокове, човек не е компютър да помни всяка случка от всяка улица или знак?

И как ще докажат, че съм получил писмо, което са ми изпратили?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, Sun4o каза:

Ами нито нещо съм подписвал, нито съм отговарял, дето се вика - писма не съм получавал😀

5 години си минаха, от 60 евро/глоба са станали на по 249 всяка. Но нито снимка имам, нито от рент-а-кар компанията хабер нещо...

КК, с която плащах, е изтекла през 2016-та. Аз пък какво съм виновен, че чак сега са се сетили? Да не би да помня какво се е случило? То затова има давностни срокове, човек не е компютър да помни всяка случка от всяка улица или знак?

И как ще докажат, че съм получил писмо, което са ми изпратили?

Ти вземи се посъветвай с адвокат, който е наясно с такива казуси. Те си имат доказателство, че са ти пращали уведомления, пък ти върви доказвай, че не си ги получил. Преди идваха в пощата , с обратна разписка, а от две-три години - с обикновено писмо, което я дошло, я - не. В нашия последен случай, не бяхме получили нищо, докато не ни издириха  от колекторската фирма. Съветвах се  със семейните адвокати и те рекоха, веднага да платим / както и мислехме , че трябва/. Една  приятелка, заради подобен случай, бяха я дали на ЧСИ и и бяха блокирали сметките.

А колкото до рент-а-кар компанията - ако им пише човек, те пращат информация. Обикновено има снимки и основанието за глобата. Полицията праща глобата на тях, понеже колата е тяхна, те дават твоите данни на полицията, за което вземат по 40-60 евро от КК, с която е направена резервацията, понеже са свършили много работа:((( и натам, полицаите те търсят и се разправят с теб.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ами те така или иначе 5-те години са минали, скоро ще реагират, нали ми дадоха едноседмичен срок.

Адвокат за такива случаи нямам и не се сещам към кого да се обърна, ако някой знае някакъв такъв, нека свирка

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Да се "похваля" и аз с глоба за неправилно паркиране в  Силия, точно преди полета в неделя. Гледам умно бланките и не мога да разбера как да си я платя. Моля за помощ и съвети.

IMG_20220206_192939.jpg

IMG_20220206_192918.jpg

Връзка към мнение

На празната бланка горе вдясно има Codice IBAN, в основанието трябва да напишеш най-добре всичката информация Verbale 183663, del (датата), targa..... (номерът на колата от глобата на ръка). Получателят е Комуне ди Ачи Кастело, ала-бала, последният да затвори вратата.
Сумата е това, което пише pagamento ridotto del 30% от глобата на ръка, ако се плати до 5 дни.
Ако се плаща на място в табакерия или магазин за лотарийни билети, може би ще се оправят вместо теб с процеса. Иначе по банка също няма да има проблеми

 

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Снощи получих мейл от голдкар. Нарушение, не разбрах точно какво, на 31.10 в Матера, постановление от полицията на 21.12.12.

И да не съм плащал, а да съм чакал ново писмо. Само ме информират, че ще ми вземат 55евро от картата.

Въпрос 1: По-назад в темата беше коментирно, но не разбрах дали работи :Ако си блокирам кредитната карта мога ли да избегна безумната посредническа такса на рент-а-кар компанията.

Въпрос 2: Това че глобта е наложена на 21.12 означава ли че вече съм изпуснал всички срокоеа за плащане с отстъпка? Съвсем друг въпрос е , че в това което са ми пратили голдкар липсват детайли за плащането и сигурно си текат някакви срокове 😞

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте,

Малко да раздвижа темата с италианските глоби. Днес и аз получих ,с обратна разписка в пощата, две глоби от полицията на Бергамо за влизане/излизане/движение  с рент-а-кар в стария град през март 2023. Доста пъти съм карал в чужбина и това ми е сефтето на глобите,а и като цяло имам само една глоба за вдигане с паяк за 15 години, но явно съм изтървал знака този път. За паркирането си знам, че винаги трябва да е на паркинг и така правя, но за такива зони, предназначени само за резиденти(или там както се водят) чувам за първи път сега. Мисля да не я плащам тази глоба, но не знам дали не са въвели някакъв механизъм да ми я съберат чрез местни бирници(ЧСИ/НАП и прочие). Дали някой е имал такъв случай напоследък 🙂 . Кредитната карта с която бях наел колата я закрих малко след като се прибрах от Италия и съответно не са ми дърпали пари от нея. Мой приятел преди години имаше глоби от Италия и му бяха удържали само такса за обработка на глобата( или нещо такова) от рент-а-кар компанията, но самата глоба за паркиране така и не я плати. Не планирам да ходя в близките години в Италия, така че не ме притеснява ако евентуално отида там и искат да ми ги съберат, единствено се чудя дали тук в България могат да ме натиснат 🙂 

Връзка към мнение

Аз имах 2 глоби в Болоня, дръпнати от картата чрез рентал компанията, а след това получих и 2 по пощата след 6 месеца.

В началото помислих, че просто получавам постановленията за предишните глоби и подминах.

Не помня колко по-късно, може би 2-3 г.,  започнах да получавам писма с завишение на глобите и се оказа, че са други, те в Болоня глобяват за неправилно дишане. И тях подминах, даже писах и тук, във форума.

Получавах след това периодично до петата година, вкл. със заплахи, че ще ги съберат по съдебен път….

Как минаха 5-те години, всичко спрЕ. Може би вече 2 г. не получавам нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Sun4o каза:

Аз имах 2 глоби в Болоня, дръпнати от картата чрез рентал компанията, а след това получих и 2 по пощата след 6 месеца.

Пътни глоби не се дърпат от карта. Те се плащат към държавата/общината. Най-вероятно става дума за 2 глоби, за които са те таксували от компанията, защото си нарушил договорът и после са дошли на адрес от държавата. Все пак трябва да се има предвид, че различните глоби се издават от различни държавни органи и може и да не дойдат до адрес, но щом има дръпнати пари по картата, то глоба има 🙂

Почти във всички градове в Италия е забранено влизането в центъра за "нерезиденти". То си е маркирано добре, но ако не знаеш какво да гледаш ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Sun4o каза:

те в Болоня глобяват за неправилно дишане.

И нашите единствени глоби в чужбина са точно от Болоня 😆 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Яничка каза:

а през тези 5 години влизал ли си в Италия?

Един познат ми каза: Аз имам неплатена глоба от началото на 2019. Поне 10 пъти съм ходил след това и не е имало проблем.

Вярвам му на 100% 😉

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Яничка каза:

@Sun4o, а през тези 5 години влизал ли си в Италия?

Да, тази година в Бергамо. Но от Англия и не помня минавахме ли паспортна, машинна и т.н.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, jorocontrola каза:

Пътни глоби не се дърпат от карта. Те се плащат към държавата/общината. Най-вероятно става дума за 2 глоби, за които са те таксували от компанията, защото си нарушил договорът и после са дошли на адрес от държавата. Все пак трябва да се има предвид, че различните глоби се издават от различни държавни органи и може и да не дойдат до адрес, но щом има дръпнати пари по картата, то глоба има 🙂

Почти във всички градове в Италия е забранено влизането в центъра за "нерезиденти". То си е маркирано добре, но ако не знаеш какво да гледаш ...

Ясно ми е това. Просто в първия момент събрах 2+2 и затова така реших.

За резидентите знам също, бил съм влезнал в еднопосочна от обратната страна и неправилно паркиране е другата. И двете бяха спорни, тъй като уж гледам знаците, а за паркирането навсякъде съм питал местните може ли тук или не. Както и да е, кейс клоузд🙂.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Глобите от чужбина (в държави от ЕС) се изпращат за признаване и изпълнение на българските съдилища- окръжни по местоживеене, след което се изпращат на НАП за събиране. 

Има специален закон и рамково решение, които уреждат тази материя, като глобата се събира заедно с лихви и административни такси.  

https://lex.bg/bg/mobile/ldoc/2135664929

Има изключения (вж. чл.35 от Закона), но като цяло ако не е погасено по давност (между 3 -5 години), се изпраща за признаване на българския съд. Най- бързи и най- активни в това отношение са Германия, Нидерландия и Австрия.

Връзка към мнение
преди 10 часа, jorocontrola каза:

Пътни глоби не се дърпат от карта. Те се плащат към държавата/общината. Най-вероятно става дума за 2 глоби, за които са те таксували от компанията, защото си нарушил договорът и после са дошли на адрес от държавата. Все пак трябва да се има предвид, че различните глоби се издават от различни държавни органи и може и да не дойдат до адрес, но щом има дръпнати пари по картата, то глоба има 🙂

Почти във всички градове в Италия е забранено влизането в центъра за "нерезиденти". То си е маркирано добре, но ако не знаеш какво да гледаш ...

Всяка рент а кар компания събира такса за предоставяне на информация на полицията . Няма как да се избегне плащането на тази такса.

Връзка към мнение
преди 5 минути , liliya каза:

Всяка рент а кар компания събира такса за предоставяне на информация на полицията . Няма как да се избегне плащането на тази такса.

Ами аз не съм ли написал точно това?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.