Прескочи до съдържание

Исландия 24.06-29.06 2016


Лидия

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Има още много време дотогава, но билетите са купени и ентусиазма е голям ;) Направих груб план и ще се радвам на помощ и съвети ;)

 

Пътуваме с Бритиш от London - Keflavik (Reykjavik) пристигаме на 24.06 към 11:30 и оттам накъде ?

Обратният полет е Keflavik (Reykjavik)- London излитаме на 29.06 в 12:20

 

Ден 1

 

Ден 2

 

Ден 3

 

По горе набързо ги щракнах в гугъл като си нямам и на идея къде ще нощуваме. Смятам първо да направя маршрута и оттам да решим къде да букнем. Но пък бих искала бързо да се ориентирам с настаняването, защото нали е проблем с местата за настаняване в Исландия. Незнам този маршрут дали не го разделя още малко между дните или да добавя още нещо за гледане. Като цяло ни се получват 4 дена и половина.

Редактирано от Лидия
Връзка към коментар

За твърде краткото време обхващаш минимума - златно колело, водопади на юг и Йокутлсарлон. Общо взето винаги препоръчвам поне една седмица в Исландия, дори 10 дни, но при тези обстоятелства все пак ще видиш класическите забележителности. Веднага ти давам препоръка за нощувка при наш човек - Роси в Рейкявик (ако ти се отсяда при българска домакиня де): Ranargata 10, Рейкявик, Енджой апартмент https://www.facebook.com/enjoyreykjavik Пробвай също така със спане във Вик - сега ще има доста опции (или в Едда хотелчето в Скогар).Златното колело се минава за ден, така че не ти трябва спане по пътя. Добре е по някое време на отиване или на връщане Кеплавик - Рейкявик да се отбиеш поне за час-два до Синята лагуна.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз в такъв случай да попитам колко е нощувката при нашата сънародничка?

 

И евентуално може ли да споделите други идеи за настаняване и идеи (предложения) за обиколки.

 

Всичко това не знам дали ще интересува и Лидия, но пиша тук, за да не отварям нова тема.

 

Ако сметнете за необходимо, може да ми пишете и на лични съобщения за тези неща, а ако останат тук предполагам ще се интересни и на други хора :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Абсолютно и според мен това е оптималния план, за по-кратко време както каза бай Добри - златен кръг + южен бряг. То много пъти съм го писал даже :) При предишните ми две ходения точно така съм го правил. 

 

Ден 3, ако това е да се направи в един ден според мен е изсилване. Може като време да изглежда добре, но в Skaftafell се правят разни мини трекове, евентуално разходка по ледник, ако искате. По-скоро спете в района на Jokulsarlon и целия път обратно го направете в ден 4....оф, абе нямам време сега, после ще се поразпиша повечко. Третото ми ходене до там ще е другата седмица :)

 

За нощувките, гледаш Airbnb, booking, farmholidays.is и accommodation.is. Доста от местата се засичат там, но на различни цени! Нашето пътуване излезе доста airbnb и тук-там booking....но и за това ще пиша после. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Такааа. Общо взето за мен в Исландия има един момент, в който пътуването минава от златен кръг+южен бряг към цяла обиколка на острова. Може би 7 дни е границата, зависи пак какво препускане ви е привично, но за по-малко дни стигате до Jokulsarlon и обръщате. 

 

Ако смятате да игнорирате Рейкявик имате малко време за трепане, което може да вкарате или в обиколка на Rejkjannes, полуостровчето около Кефлавик, или с малко повече зор фери до Vestmannaeyjar. Първото ще го посетя след месец и ще докладвам - там е вряща и кипящ лунен пейзаж, второто е нещо което ми се прави още от първото пътуване насам, но все ми убягва, а по това време на годината трябва да е пълно с птици. 

 

В последната вечер спите в района на Кефлавик, ставате раничко и казвате чао на Исландия с едно топване в Синята Лагуна. Ако сте там в 8:00, имате време да се киснете до 09:30 и да стигнете навреме за полета. Сигурен съм, че ще е и доста празна лагуната. 

 

Аз бих го направил така:

 

24.06: Както е твоят първи ден

25.06: Фери до Vestmannaeyjar и нощувка там

26.06: Както е твоят втори ден, дано часовете на ферито са удобни и дано работи онова по-краткото, че май в по-бурно море само дългия преход е отворен. 

27.06: Спане в районна на Jokulsarlon

28.06: Обратно до Кефлавик и спане там, ако имате време щъкнете из Rejkjannes. 

 

Мисля, че се получава доста стегнат и приличен маршрут. Не съм сигурен за тоталното игнориране на Рейкявик де, ако не ви се правят гимнастики с фериботи, може да прекарате ден и там. На мен ми харесва, много приятен град, макар че вярвам всеки ще се съгласи, че истинската Исландия е в пустошта извън него!

 

Още малко за нощувките. Ако си прегледала горните сайтове, ще видиш че фермички, хотелчета и b&b има нацвъкани почти по цялото протежение на път 1. Така че нищо не пречи да избирате нощувки според маршрута, а след като започвате да действате от толкова рано не би трябвало да имате проблем и с наличността. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Такааа. Общо взето за мен в Исландия има един момент, в който пътуването минава от златен кръг+южен бряг към цяла обиколка на острова. Може би 7 дни е границата, зависи пак какво препускане ви е привично, но за по-малко дни стигате до Jokulsarlon и обръщате. 

 

Ако смятате да игнорирате Рейкявик имате малко време за трепане, което може да вкарате или в обиколка на Rejkjannes, полуостровчето около Кефлавик, или с малко повече зор фери до Vestmannaeyjar. Първото ще го посетя след месец и ще докладвам - там е вряща и кипящ лунен пейзаж, второто е нещо което ми се прави още от първото пътуване насам, но все ми убягва, а по това време на годината трябва да е пълно с птици. 

 

В последната вечер спите в района на Кефлавик, ставате раничко и казвате чао на Исландия с едно топване в Синята Лагуна. Ако сте там в 8:00, имате време да се киснете до 09:30 и да стигнете навреме за полета. Сигурен съм, че ще е и доста празна лагуната. 

 

Аз бих го направил така:

 

24.06: Както е твоят първи ден

25.06: Фери до Vestmannaeyjar и нощувка там

26.06: Както е твоят втори ден, дано часовете на ферито са удобни и дано работи онова по-краткото, че май в по-бурно море само дългия преход е отворен. 

27.06: Спане в районна на Jokulsarlon

28.06: Обратно до Кефлавик и спане там, ако имате време щъкнете из Rejkjannes. 

 

Мисля, че се получава доста стегнат и приличен маршрут. Не съм сигурен за тоталното игнориране на Рейкявик де, ако не ви се правят гимнастики с фериботи, може да прекарате ден и там. На мен ми харесва, много приятен град, макар че вярвам всеки ще се съгласи, че истинската Исландия е в пустошта извън него!

 

Още малко за нощувките. Ако си прегледала горните сайтове, ще видиш че фермички, хотелчета и b&b има нацвъкани почти по цялото протежение на път 1. Така че нищо не пречи да избирате нощувки според маршрута, а след като започвате да действате от толкова рано не би трябвало да имате проблем и с наличността. 

Много благодаря Георги, Може ли да споделиш за Rejkjannes, къде точно имаш впредвид, погледнах ето този сайт ама нещо не ме ориентира.

Погледнах и ферито за лятото, краткият маршрут би трябвало да не е проблем.

В района на Skaftafell какво не е за изпускане - глетчери, водопади? Само там човек може да прекара 1 седмица май, невероятно красиво изглежда. Жалко,че няма да може да посетим ледената пещера, защото е вариант само през зимата.

Връзка към коментар

Рейкянес е пълен с ниски малки кратери, изляти циркуси и лавови полета с лунни пейзажи докъдето ти стигат очите. Най-известните му забележителности са Синята лагуна и влизането в гърлото на вулкана Триунукагигур на 120 метра, както и Кеплавик, разбира се. Лятото, през юни има един фосфорисциращ жълто-зелен мъх, който расте върху застиналата лава и по здрач добивате впечатление, че не сте за земята. Черно и фосфорисциращо зелено. Това важи най-вече за резервата Рейкянесфолквангур (Reykjanesfólkvangur), където гледките са величествени. Гриндавик също е симпатично селце с едни изоставени ферми, малко преди резервата. 

 

За парка Скафтафетл: Преди всичко отидете до Свартифос - великолепният черен водопад с базалтовите органови тръби. Там имате час-два пеш обаче в отбивка. Друго - Свинефетлсйокутл - където е кристалната пещера - да, юни няма да я видите, но мястото на ледника си заслужава напълно и без влизане в пещерата. За нея трябва да се отиде януари-февруари. При парка Скафтафетл има няколко ледени езика, които си заслужават, но по-добре не рискувайте самодейно катерене върху тях, а идете до тях само за снимки. Още от самия главен път ще видите няколко, които са досами шосето на 200 метра - мега красота. Първо е един огромен език, след това следват няколко по-малки в продължение на няколко километра по шосето. Те се спускат от Хванадалснукур по десетки улеи. Не са разработени туристически обаче, въпреки че са мега диви и красиви. Внимавайте, без водач не се качвайте. Най-много смъртни случаи на туристи в Исландия са от това. Ледникът дълбае скалата с десетки метри, в някои случаи можете дори да го чуете как се движи и дори с една погрешна стъпка се пропада фатално. Всички туристи се отправят към маршрута в парка Скафтафетлйокутл, където е приятно за разходка. Там имате къде да паркирате, да вземете сувенири и едни 2-3 км. пеш по пътечка до подножието на ледника Скафтафетл. На място има туристически информационен център. Но имайте предвид, че ледникът се е отдръпнал доста в последните години и картината на жълтата скала с кални потоци, мътни езера и труднопроходими планини от чакъл и черен лед, не са най-приятното романтично място. 

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Извинявам се за оффтопика, само да кажа, че аз се затруднявам да си ги прочета наум тези имена на вулкани, паркове и т.н., не знам какво остава за произношението им :lol:

 

Исландия също ми е в списъка с държави, които трябва да посетя, определено уникална природа!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Рейкянес е пълен с ниски малки кратери, изляти циркуси и лавови полета с лунни пейзажи докъдето ти стигат очите. Най-известните му забележителности са Синята лагуна и влизането в гърлото на вулкана Триунукагигур на 120 метра, както и Кеплавик, разбира се. Лятото, през юни има един фосфорисциращ жълто-зелен мъх, който расте върху застиналата лава и по здрач добивате впечатление, че не сте за земята. Черно и фосфорисциращо зелено. Това важи най-вече за резервата Рейкянесфолквангур (Reykjanesfólkvangur), където гледките са величествени. Гриндавик също е симпатично селце с едни изоставени ферми, малко преди резервата. 

 

За парка Скафтафетл: Преди всичко отидете до Свартифос - великолепният черен водопад с базалтовите органови тръби. Там имате час-два пеш обаче в отбивка. Друго - Свинефетлсйокутл - където е кристалната пещера - да, юни няма да я видите, но мястото на ледника си заслужава напълно и без влизане в пещерата. За нея трябва да се отиде януари-февруари. При парка Скафтафетл има няколко ледени езика, които си заслужават, но по-добре не рискувайте самодейно катерене върху тях, а идете до тях само за снимки. Още от самия главен път ще видите няколко, които са досами шосето на 200 метра - мега красота. Първо е един огромен език, след това следват няколко по-малки в продължение на няколко километра по шосето. Те се спускат от Хванадалснукур по десетки улеи. Не са разработени туристически обаче, въпреки че са мега диви и красиви. Внимавайте, без водач не се качвайте. Най-много смъртни случаи на туристи в Исландия са от това. Ледникът дълбае скалата с десетки метри, в някои случаи можете дори да го чуете как се движи и дори с една погрешна стъпка се пропада фатално. Всички туристи се отправят към маршрута в парка Скафтафетлйокутл, където е приятно за разходка. Там имате къде да паркирате, да вземете сувенири и едни 2-3 км. пеш по пътечка до подножието на ледника Скафтафетл. На място има туристически информационен център. Но имайте предвид, че ледникът се е отдръпнал доста в последните години и картината на жълтата скала с кални потоци, мътни езера и труднопроходими планини от чакъл и черен лед, не са най-приятното романтично място. 

Благодаря, както винаги много умайно разказваш :) Района на Рейкянес 1 ден стига ли за бърза обиколка на вулкана, Рейкянесфолквангур и евентуално после посешение на синята лагуна? Може ли да препоръчаш фирми,които организират трипове и гидове? Предполагам,че повечето неща си ги посещаваме сами и евентуално за ледниците ще имаме нужда от нещо организирано и гид.

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Извинявам се за оффтопика, само да кажа, че аз се затруднявам да си ги прочета наум тези имена на вулкани, паркове и т.н., не знам какво остава за произношението им :lol:

 

Исландия също ми е в списъка с държави, които трябва да посетя, определено уникална природа!

 

Всичко се обяснява с простия факт, че съм лудо влюбен в тази страна. И това наглед води до налудничевия парадокс понякога да ми е по-лесно да произнеса Киркюбеарклаустурщадир, отколкото София или Пловдив  :lol:

 

 

Благодаря, както винаги много умайно разказваш :) Района на Рейкянес 1 ден стига ли за бърза обиколка на вулкана, Рейкянесфолквангур и евентуално после посешение на синята лагуна? Може ли да препоръчаш фирми,които организират трипове и гидове? Предполагам,че повечето неща си ги посещаваме сами и евентуално за ледниците ще имаме нужда от нещо организирано и гид.

 

Има дневни турове всеки ден от 10 до 15 ч. Дори единия, най-популярния се казва Рейкянес Съркъл - можете да го вземете от тук: http://www.reykjanestours.is/our-tours/reykjanes-circle.html 

За някакво генерално общо впечатление, минавайки с кола или автобус, 1 ден вероятно ще ви стигне. Но на мен никога не ми е стигало такова превю. Ето сега, щом Георги специално ще го тършува, ще допълни със свежи съвети. Но аз ви съветвам да наблегнете все пак на Синята лагуна. Вулкана е само, ако ще влизате в него - иначе отвън не е впечатляващ конус. Впечатляваща е топографията на местността в резервата - кални, димящи и бълбукащи езерца, реки, оранжева земя от сяра и гипс (геотермалната зона Селтун) и езерото Клейварватн.

 

Можеш да погледнеш също така и тези линкове:

 

https://www.extremeiceland.is/en/sightseeing-tours/day-tours/south-west-corner/ah19-reykjanes-peninsula

 

https://www.re.is/day-tours/the-wonders-of-reykjanes-blue-lagoon

 

http://www.sternatravel.com/day-tours/all-year/reykjanes-blue-lagoon-spa/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Така нов вариант на маршрута ;)

 

24.06 - Ден 1

Като тук се чудя дали не е многo нагъсто и дали ще успеем като се има впредвид,че кацаме в 11:30, докато оправим проверки и кола под наем ще загубим време. Оттам тур с влизане във вулкана, не мога да намеря в сайта кога са им туровете (ще им пиша) като пише,че е около 5-6 часа. После се запътваме към Езерото и геотермалната зона, оттам киснене в синята лагуна, вечерна обиколка и нощувка в Reykyavik.

25.06 - Ден 2

26.06 - Ден 3

За парка Скафтафетл още незнам какви турове и какво ще правим, но посещение на ледник задължително, като малко не ми е ясно Jökulsárlón - Glacier Lagoon и имаше някакви други ледници, но немога да намеря името и сайта,където ги гледах подобни ли са и това са различни неща?

27.06 - Ден 4

Този ден нещо не ми се вижда уплътнен и си мислех дали не преместя посещението на синята лагуна от ДЕН 1 за този ден и да включа още нещо или да разредя другите дни....

 

Много би ми се искало да включа и Vestmannaeyjar и дали не го направя в Ден 3, а в Ден 4 да направим плана за Ден 3 и вечерта да пътуваме и нощуваме до летището.

 

AA и сега се сещам някой беше споменал за наблюдение на китове и тюлени,  в коя част на острова е?

 

За така направеният маршрут, няма да ми трябва 4Х4, нали?

Редактирано от Лидия
Връзка към коментар

Отзад напред:

 

1. Да, така начертан, този маршрут не изисква 4x4

 

2. Китове се гледат главно от градчето Хусавик в северна Исландия (с до 80% гаранция за излизане на кит) - там е основателят и най-добре разработеното място, както и центъра "Gentle Giants", който се бори против яденето на китово месо и убиването на китове, а превръщането на животното в обект на туризъм и "чисти" приходи. Също така силен е центърът в Далвик (също на север и също с до 80%). И по-трудно, макар с много повече агенции се гледа в Рейкявик (с до 50-60% гаранция за излизане на кит, просто има повече разочаровани). Туровете са по 4 или 5 на ден (всеки ден) в активния сезон, да кажем нещо от сорта в 9, 13, 19 и 23 ч.. Цената им е към 7 хиляди крони = 43 евро на човек (грубо, защото варира). Големи тур агенции са Елдинг, Уейл Сафари и Уейл Уотчинг. Ако не се види кит, спира се за 15 минути, лови се риба, прави се BBQ с наловеното и в общи линии не ти се връщат парите, а ти създават някаква атракция. Препоръчвам китовете на север при второто ви посещение. Там може да се видят косатка, кашалот, гърбат кит, малък полосатик, морска свиня, какво ли не. Водите са по-чисти и студени. Край Рейкявик, дори и навътре - почти вече няма и класически син кит.

 

3. За нищо на света не изпускайте ледената лагуна Йокутлсарлон. Тя е a must! Не знам за кой от хилядите сайтове за там говориш. Там имате вариант за букване на амфибия сред ледовете. Едни мислят, че си струва, други - не. Там ще видиш тюленчета и обръщане на раирани айсберги, при които ивичест лед на десетки хиляди години (натрупвани черни вулканични слоеве, после раета светлосин лед, пълен с озон) с колосален грохот се прекатурва и дори създава огромна вълна. Има много редки птици. Пред очите ти ще стои история от последната ледникова епоха до наши дни. Принципно ледената лагуна много трудно би се съчетала в един ден с Вестманови острови, които си искат цял ден, предвид феритата, времето и факта, че са все пак ви е отдалечена изходната точка. Уплътни ако имате време Вестмановите накрая - в последният ден. 

 

Имай предвид, че при такива тъгъдък-тъгъдък турове, много често поради непредвидени обстоятелства изпадат 20 до 30 % от програмата. Не ви го пожелавам, но тези отсечки както и да ги комбинираш за това време, нещо малко ще пострада. Или ще е Рейкявик, или ще сте за много  оскъдно в Синята лагуна, или за много малко в Ледената, или Вестманови ще отпаднат. Избери оптималният вариант, съобразно това, което ти самата чувстваш, че не бива да пропуснеш и ще съжаляваш по-малко за другото. Иначе всички тези места са умопомрачителни и заслужават по няколко дена всяко.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Благодаря, значи китове остават за другият път. Не, аз смятах Ден 3 евентуално да е за Вестмановите, а Ден 4 ледник и път наобратно до летището и нощувка,ама май много няма да се получи, така,че за съжаление май Вестмановите ще отпаднат за друг път... Не искам да ги оставям за последният ден,защото ако нещо се обърка може да си изпуснем полета...

 


 

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма нищо по-хубаво от това да си изпусне човек полета в Исландия. Денят се води за спечелен. :lol:  

 

Това в рамките на шегата. Разбира се, че става и така. Въпрос на ваша преценка, съобразно времето и кефа. Нека да се включат и други хора, да кажат. Към 50 човека са тук, посетили острова. Не искам да монополизирам темата. Все пак съм само една гледна точка. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз бих се включила, изцяло с лично мнение не много по програмата :)

 

Ледената лагуна е много красива, но не мисля, че ще ви отнеме много време. Ние взехме амфибия, но беше разочароващо. По времето, когато бяхме нямаше толкова големи айсберги, колкото други от форума са показвали по снимките си. Ако все пак решите да взимате лодка вземете зодиак, защото останах с впечатление, че се доближават повече до айсбергите. Ние ги гледахме от доста далече. Тюлените се виждат и от брега. Така че може само да се разходите по брега, колкото за снимки и да си продължите по план. Хубаво място е за гледане на северни сияния, защото водата отразява небето, но по вашето време няма да се виждат такива.

 

Синята лагуна пък ние решихме изобщо да не я посещаваме. Аз всъщност никога не съм съжалявала, тъй като съм доста гнуслива. Имаше някаква статистика колко туристи дневно я посещават, много беше като цифра. Колкото и да се къпят предварително, колко пък да се изкъпят набързо под душовете... доколкото ми е извесно местните изобщо не ходят там. Четох гадни разкази как дъното, от което загребват да си мажат лицата с "полезната глина" е пълно с мръсотия и като гребнеш в ръцете ти се озовава топка с косми например. Не съм ги проверявала лично все пак. Единственият басейн, в който се топнахме беше в една от къщите, които обитавахме. Имаше си мини басейн с естествено гореща вода в задния двор, бяхме напълно сами и гледахме звездите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ден 2 според мен може да ви дойде тежичък, но с хубаво време може и да се получи. 

 

За Скафтафел, една от пътечките минава през една къща, общо взето запазена както са живяли едно време. Сега не мога да посоча маршрута, но другия месец, ако минавам от там (а мисля да мина!) ще допълвам. Къщата е отключена, няма никой вътре и почти нищо, има книга за гости да си оставите впечатленията. Беше интересно и не е голяма отбивка от централния маршрут до посочения от Бай Добри водопад. Този водопад всъщност е вдъхновението за дизайна на църквата в Рейкявик, базалтови колони иначе се срещат и другаде де, но поне за водопада се твърди, че е първоизточника :) Извинявам, че съм лаконичен, но просто няма какво да добавя към неговото описание, 1:1 с моето мнение за местата, и на какво трябва да се наблегне.

 

Колкото до Рейкянес, моя маршрут ще е нещо подобно на връзката по-долу. Нямам пълен ден, само няколко часа и ще направя нещо такова. Мисля, че минава през основните интересни места, освен цялостния лунен пейзаж. 

 

https://www.google.de/maps/dir/Reykjanesb%C3%A6r/63.8271906,-22.6737079/63.8683502,-22.0447406/64.0498201,-21.9925556/@63.9079397,-22.2109089,10z/data=!4m11!4m10!1m5!1m1!1s0x48d6021e27a9cf9d:0x805b20af2798a067!2m2!1d-22.559169!2d63.9900535!1m0!1m0!1m0!3e0?hl=en


Синята лагуна пък ние решихме изобщо да не я посещаваме. Аз всъщност никога не съм съжалявала, тъй като съм доста гнуслива. Имаше някаква статистика колко туристи дневно я посещават, много беше като цифра. Колкото и да се къпят предварително, колко пък да се изкъпят набързо под душовете... доколкото ми е извесно местните изобщо не ходят там. Четох гадни разкази как дъното, от което загребват да си мажат лицата с "полезната глина" е пълно с мръсотия и като гребнеш в ръцете ти се озовава топка с косми например. Не съм ги проверявала лично все пак. Единственият басейн, в който се топнахме беше в една от къщите, които обитавахме. Имаше си мини басейн с естествено гореща вода в задния двор, бяхме напълно сами и гледахме звездите.

 

Местни не ходят, факт, главно защото е доста скъпо, а повечето градчета и селца си имат напълно приемливи местни басейнчета :) И друг път май съм писал, че басейните са интересни места в Исландия, техния еквивалент на нашите кафета - място за социални срещи и размотаване. 

 

Аз лично препоръчвам лагуната, по възможност веднага след кацане. Супер странно място е и е добър първи челен сблъсък с Исландия. За довиждане също става. 

 

Но наистина не е място за супер гнусливи хора, както предполагам и всякакви обществени басейни не са :) Топките косми са малко преувеличени, но е водоем, който не се третира с химия, не се чисти, и през който наистина минават много хора. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз бих се включила, изцяло с лично мнение не много по програмата :)

 

Ледената лагуна е много красива, но не мисля, че ще ви отнеме много време. Ние взехме амфибия, но беше разочароващо. По времето, когато бяхме нямаше толкова големи айсберги, колкото други от форума са показвали по снимките си. Ако все пак решите да взимате лодка вземете зодиак, защото останах с впечатление, че се доближават повече до айсбергите. Ние ги гледахме от доста далече. Тюлените се виждат и от брега. Така че може само да се разходите по брега, колкото за снимки и да си продължите по план. Хубаво място е за гледане на северни сияния, защото водата отразява небето, но по вашето време няма да се виждат такива.

 

Синята лагуна пък ние решихме изобщо да не я посещаваме. Аз всъщност никога не съм съжалявала, тъй като съм доста гнуслива. Имаше някаква статистика колко туристи дневно я посещават, много беше като цифра. Колкото и да се къпят предварително, колко пък да се изкъпят набързо под душовете... доколкото ми е извесно местните изобщо не ходят там. Четох гадни разкази как дъното, от което загребват да си мажат лицата с "полезната глина" е пълно с мръсотия и като гребнеш в ръцете ти се озовава топка с косми например. Не съм ги проверявала лично все пак. Единственият басейн, в който се топнахме беше в една от къщите, които обитавахме. Имаше си мини басейн с естествено гореща вода в задния двор, бяхме напълно сами и гледахме звездите.

Много благодаря за включването :)

Връзка към коментар

Ден 2 според мен може да ви дойде тежичък, но с хубаво време може и да се получи. 

 

За Скафтафел, една от пътечките минава през една къща, общо взето запазена както са живяли едно време. Сега не мога да посоча маршрута, но другия месец, ако минавам от там (а мисля да мина!) ще допълвам. Къщата е отключена, няма никой вътре и почти нищо, има книга за гости да си оставите впечатленията. Беше интересно и не е голяма отбивка от централния маршрут до посочения от Бай Добри водопад. Този водопад всъщност е вдъхновението за дизайна на църквата в Рейкявик, базалтови колони иначе се срещат и другаде де, но поне за водопада се твърди, че е първоизточника :) Извинявам, че съм лаконичен, но просто няма какво да добавя към неговото описание, 1:1 с моето мнение за местата, и на какво трябва да се наблегне.

 

Колкото до Рейкянес, моя маршрут ще е нещо подобно на връзката по-долу. Нямам пълен ден, само няколко часа и ще направя нещо такова. Мисля, че минава през основните интересни места, освен цялостния лунен пейзаж. 

 

https://www.google.de/maps/dir/Reykjanesb%C3%A6r/63.8271906,-22.6737079/63.8683502,-22.0447406/64.0498201,-21.9925556/@63.9079397,-22.2109089,10z/data=!4m11!4m10!1m5!1m1!1s0x48d6021e27a9cf9d:0x805b20af2798a067!2m2!1d-22.559169!2d63.9900535!1m0!1m0!1m0!3e0?hl=en

 

Местни не ходят, факт, главно защото е доста скъпо, а повечето градчета и селца си имат напълно приемливи местни басейнчета :) И друг път май съм писал, че басейните са интересни места в Исландия, техния еквивалент на нашите кафета - място за социални срещи и размотаване. 

 

Аз лично препоръчвам лагуната, по възможност веднага след кацане. Супер странно място е и е добър първи челен сблъсък с Исландия. За довиждане също става. 

 

Но наистина не е място за супер гнусливи хора, както предполагам и всякакви обществени басейни не са :) Топките косми са малко преувеличени, но е водоем, който не се третира с химия, не се чисти, и през който наистина минават много хора. 

Мен май ме притеснява Ден 1, че с посещението на вулкана ще се позабавим. Извинявам се, за тъпият въпрос, но на кое му казвате лунният пейзаж?

Връзка към коментар

Мен май ме притеснява Ден 1, че с посещението на вулкана ще се позабавим. Извинявам се, за тъпият въпрос, но на кое му казвате лунният пейзаж?

 

Нямам достъп до моите снимки в момента, но общо взето нещо ей такова: 

 

iceld58a.jpg

 

Източник: http://www.danyey.co.uk/iceland.php

 

Общо взето яко нащърбен и черен пейзаж.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искам само да кажа,че в Синята лагуна тази бяла силициева глина не се загребва от дъното или брега, а има специални дървени контейнери с чиста субстанция. Има ежедневен санитарен контрол и доста по-хигиенични душове от средностатистически хотел. По дъното се загребват единствено обли магменочерни малки камъчета, които са много приятни за стъпалата. Освен всичко, там можеш да се отпуснеш без да потънеш както в Мъртво море. А до гейзерчето долу е толкова приятно, особено ако си със студена биричка в ръка, че няма нито термофили, нито какви да е неприятни нещица. Лоши отзиви в нета могат да се прочетат за всичко на този свят -това е неминуем субективизъм. И все пак уважавам правото на чувствителни и гнусливи хора да пропуснат, въпреки че основанията клонят към нула. И винаги ще съветвам личния опит пред прочетеното. Включая и това от мен.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Колкото и да ми се иска, явно няма да се влиза във вулкана, по финансови причини, ех голяма скъпотия, какво е това нещо по 200 паунда на човек?!  :(

Така че, моят план продължавам да го мисля...  и пак изникват въпроси:

- Има ли нещо интересно между Селфос,Вик и Svínafellsjökull?

- Колко време да отделя на Svínafellsjökull?

 Би ми се искало да уплътня времето и се чудя, дали 1 ден не е много за тези три места?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.