Прескочи до съдържание

Куба - началото на февруари или началото на април, 2016 г.


Препоръчани мнения

Така. Да обявя и някакви междинни резултати. Благодарение на Красен, сглобих следната комбинация:

 

post-53-0-01968200-1439923428_thumb.png

 

post-53-0-65760500-1439923441_thumb.png

 

Това прави по около 950 евро на човек. Ако някой може да я свали по някакъв начин, нека да се обади. Веднага се набива на очи тоталното погазване на едно от първоначално поставените от мен условия в задачата. Довеждащите полети се изпълняват от "България Ер". Особеното в случая е това, че доколкото разбирам билетите ще бъдат издадени от "Иберия". Мисля си, че това е един плюс в случай, че се наложи в последния момент да се прави някаква промяна. Освен това има сравнително комфортен промеждутък между полетът от София и този от Мадрид, което позволява известно закъснение. Хубавото на този план е, че на практика включваме още една столица в и без това съвсем краткото пътуване. Лошото е, че не намирам начин да взема всички полети на един билет. Ще съм благодарен на помощ по тази линия. Очевидно цената е доста висока, но имам ли основания да се надявам на по-ниска за конкретните дати и при всичките ми претенции? Май това ще се окаже най-сложното ни пътуване от логистична гледна точка...

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Цената е добра, но часовете не пасват и в крайна сметка с нощувка и дълъг престой на летището в Мюнхен, комбинацията май се обезсмисля...

Връзка към мнение

Казусът е решен!

 

Благодаря на всички за помощта, а Красен има почерпка за хубавата идея с включването на Панама Сити! По този начин на практика са уплътнени престоите с достатъчно време за евентуални закъснения. На отиване в Мадрид имаме престой от шест часа и половина, а на връщане точно осем часа, като и двата престоя са в светлата част на денонощието. Дали пък да не направим една обиколка на Мадрид? За съжаление не успях да излъжа системата и да въведа цялото пътуване на един билет. Проблемът е в липсата на София като дестинация на официалния сайт на "Iberia". Странно, при положение, че вторият билет по дестинацията София-Мадрид-София беше издаден от и излиза в системата на "Iberia", а не в системата на "България Ер".

 

Единственият проблем, който срещнах е свързан с избора на места за дългите полети на "Iberia". Имам чувството, че Childish имаше подобен проблем и ще съм благодарен ако ми каже как и дали в крайна сметка е намерила решение. По време на резервационния процес в условията пишеше, че мога да направя избор на места, като стойността на допълнителната услуга е в размер на 38 евро за всяко едно място. За съжаление когато стигнах до прозореца за избор, самата опция беше активна, но на отворената схема на самолета абсолютно всички места бяха означени като "unavailable" и не можеха да бъдат маркирани по какъвто и да е начин. След като приключих резервацията влязох отново в профила си в "Iberia" и потърсих възможност за промяна по резервацията. Системата отново не допуска избор на места, като този път дори не излиза схема на самолета, а стои надпис "This flight does not permit seat selection". Очевидно става дума за някакъв бъг в системата или пък невъзможност от толкова ранно запазване на конкретни места. Във всички случаи е неприятно и бих искал да реша този казус възможно най-скоро, като се възползвам от опцията за допълнително заплащане на конкретни места в самолета. Ще съм благодарен на съвет или разяснение от хора летели с "Iberia" и вече сблъскали се с подобен проблем...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сайта на Иберия е доста смотан, София може да се избере като точка на пристигане, но не и като тръгване. Така е от сто години, бях им писал даже, но там и кореспонденцията май не четат. В сайтовете с отстъпки не може ли да се купи на един билет? Иначе София - Мадрид само с код на Иберия излиза навсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Летях с Иберия, но не съм купувала места. Доколкото помня при чекирането можех да си закупя място, ако не, системата сама избираше такова. И двата пъти бях доволна от избора на системата - място до пътеката, като първият път бях сама на двойна седалка.

Останах с впечатление, че малко хора си купуват места. При бординга по принцип хората влизаха на групи. Първо приорити - бизнес класа, после семейства с малки деца и чак тогава останалите. При втория полет, едно семейство ме помоли да се сменим с място подобно на моето, два реда по назад и аз се съгласих.

Знам, че при чекиране на гише, служителите нямат право да променят местата или нямаха техническа възможност за това. Така че, ако държите на определени места, направете чекинга онлайн и то при първа възможност (24 ч. преди пътуване), за да си закупите желаните места.

 

ПП. Ако са ви на два билета, проверете подробно дали на полета София-Мадрид-София имате включен чекиран багаж? Би следвало да имате, тъй като полета явно се изпълнява от БГ Ер, но по принцип на европейски полети Иберия силно прилича по правила на нискотарифна компания.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Честито за билетите! Надявам се да разкажеш за Куба, т.к. ще ходиш преди мен.

 

Дано да имаш късмет с Иберия да имате индивидуални монитори - Моята статистика е, че само един от 4 полета има.

 

Не съм заплащала за места. Опитах се за моя полет до Куба с друга авиокомпания, но не успях.

 

Първия път като летях с Иберия се бях притеснила, че името ми не е изписано правилно - т.е. фамилията ми се дублираше и се свързах със съпорта им в Германия. Тогава по телефона ме питаха дали не искам да резервирам място, но отказах.

 

На гише винаги са ми давали място до прозореца. С едно единствено изключение - посления път в Буенос Айрес, когато ми казаха, че трябва да си доплатя, мисля 50 евро, което отказах да направя.

Връзка към мнение

При онлайн чекиране е ясно, че ще мога да избера места и то при положение, че не харесам автоматично избраните от системата. Целта е да го направя по-рано, за да имам по-голям избор от места в самолета. Хубаво е, че и двата дълги полета са с конфигурация 2-4-2, което предполага, че би следвало да ни сложат на самостоятелна двойка с прозорец и пътека, но не ми се рискува излишно и предпочитам да си платя допълнително за спокойствието...

 


ПП. Ако са ви на два билета, проверете подробно дали на полета София-Мадрид-София имате включен чекиран багаж? Би следвало да имате, тъй като полета явно се изпълнява от БГ Ер, но по принцип на европейски полети Иберия силно прилича по правила на нискотарифна компания.

 

Е, чак толкова бос не съм. Разбира се, че билетите включват чекиран багаж... ;)

Връзка към мнение

Ако им се обадиш трябва да ти дадат места, все пак те пари взимат за тая работа... Аз не съм плащал.

Иначе Бг Еър могат да ти чекират багажа от София до Хавана, както сте на отделни билети, без да го взимаш в Мадрид, пробвано (с Рио, но е все едно).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Честито за билетите! Надявам се да разкажеш за Куба, т.к. ще ходиш преди мен.

 

 

Мерси! Ще разкажем, естествено...

 

 

Дано да имаш късмет с Иберия да имате индивидуални монитори - Моята статистика е, че само един от 4 полета има.

 

 

И това съм проверил. По предварителни данни по отсечката Мадрид - Куба летим с нов А-330(300), който е с индивидуални монитори. На връщане по отсечката Панама Сити - Мадрид летим с десетгодишен А-340(200), който не е снабден с индивидуални монитори и явно ще ми припомни времената от полетите ни с А-310. Това естествено са предварителни разчети. Нямам понятие доколко "Iberia" спазват предварително зададените параметри...

 

На гише винаги са ми давали място до прозореца. С едно единствено изключение - посления път в Буенос Айрес, когато ми казаха, че трябва да си доплатя, мисля 50 евро, което отказах да направя.

 

Тоест, да разбирам ли, че бих могъл да се надявам на безплатни места до прозорец и пътека, а ако се наложи да доплатя бих могъл да го направя и при чек-ин?

Ако им се обадиш трябва да ти дадат места, все пак те пари взимат за тая работа... Аз не съм плащал.

Иначе Бг Еър могат да ти чекират багажа от София до Хавана, както сте на отделни билети, без да го взимаш в Мадрид, пробвано (с Рио, но е все едно).

 

Ако това последното се окаже вярно и ти имаш почерпка! Щото досега веднъж съм имал подобен случай на полети с прекачване с една компания в един и същи ден, но издадени на два отделни билета и тогава служител на гишето ми каза, че не е възможно да чекирам багажа директно до крайната дестинация...

Връзка към мнение

 

Тоест, да разбирам ли, че бих могъл да се надявам на безплатни места до прозорец и пътека, а ако се наложи да доплатя бих могъл да го направя и при чек-ин?

 

Изпробвано - 2 пъти в Берлин, един в Гватемала, един в Мадрид - успешно без доплащане.

 

Но последния път в Б&A според мен мацката видя, че съм с билет-грешка - препположение само. Даже ми изтри точките за полета.

Връзка към мнение

Според мен това си зависи и колко разбира служителя... Правил съм го с билет на Бг Еър до Мадрид и нататък с Иберия до Рио. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изпробвано - 2 пъти в Берлин, един в Гватемала, един в Мадрид - успешно без доплащане.

 

Но последния път в Б&A според мен мацката видя, че съм с билет-грешка - препположение само. Даже ми изтри точките за полета.

 

Чакай, говорим все за полети с "Iberia", нали?

Според мен това си зависи и колко разбира служителя... Правил съм го с билет на Бг Еър до Мадрид и нататък с Иберия до Рио. 

 

Тоест, теоретично при мен би следвало да е още по-лесно, защото и двата билета са на "Iberia"? Задължително ще се пробвам на гишето, дано попадна на умеещ да борави със системата служител...

Връзка към мнение

Да, трябва да стане, освен ако са тръгнали съвсем на зле напоследък  :)

Дръж подръка номера на резервация за другия полет. Чекин не можеха да правят от София, когато летях аз, та се минава през гише "трансфер" на мадридското летище, или онлайн, ако им работи системата.

 

Особеното в случая е това, че доколкото разбирам билетите ще бъдат издадени от "Иберия". Мисля си, че това е един плюс в случай, че се наложи в последния момент да се прави някаква промяна. 

Не знам дали е плюс, защото Иберия нямат представителство на летището в София и ако има някакви проблеми не дай боже, така или иначе ще трябва да се разправяш със служителите на България Еър.

Връзка към мнение

Лили, помниш ли какво е било затоварването на полетите ти до Гватемала, Чили и Уругвай? Дали късмета ти с избора на места не се е дължал на множеството свободни седалки? Полетите от-до БА бяха препълнени и не мисля, че е имало каквато и да била възможност за промяна на местата на гишето. Поне моята бордна карта беше автоматично генерирана и изпратена ми по мейла. Видях я, малко преди да отида да се чекирам на гишето.

Дано Фичо се включи по темата, защото знае нещо по въпроса.  

Връзка към мнение

Официално избора на места се заплаща. Може да ти дадат до прозореца автоматично, разбира се.

Връзка към мнение

Я кажи за бордната карта, че не ми стана ясно. Какво значи автоматично генерирана? По време на чек-ин не беше ли изписано кое място ти отрежда системата и нямаше ли възможност за промяна на мястото срещу заплащане? И теб да попитам, за полет с "Iberia" ли говориш?

Връзка към мнение

Лили, помниш ли какво е било затоварването на полетите ти до Гватемала, Чили и Уругвай? Дали късмета ти с избора на места не се е дължал на множеството свободни седалки? Полетите от-до БА бяха препълнени и не мисля, че е имало каквато и да била възможност за промяна на местата на гишето. Поне моята бордна карта беше автоматично генерирана и изпратена ми по мейла. Видях я, малко преди да отида да се чекирам на гишето.

Дано Фичо се включи по темата, защото знае нещо по въпроса.  

 

Полетите си бяха пълни, особено на връщане - 100%. На отиване е имало по няколко свободни места.

 

На летището в БсАс специално отидохме по-рано и се наредихме сред първите на опашката. По мои наблюдения много малко хора си доплащат за място. А да, сега се сещам - имаше една жена на този полет, която доплатила за място до прозореца, но не й бяха дали. Т.к. не нямаше свободни места си летя на средните 4 седалки и я посъветва да се обади на Иберия да й върнат парите.

Връзка към мнение

Не знам дали е плюс, защото Иберия нямат представителство на летището в София и ако има някакви проблеми не дай боже, така или иначе ще трябва да се разправяш със служителите на България Еър.

 

Така, така, четеш ми мислите... Обаче си дадох сметка за две неща, които натежаха при избора откъде да купя билетите, защото имах възможност да избирам между "България Ер" и "Iberia" при почти еднакви цени, дори в крайна сметка на "Iberia" излязоха с няколко евро по-евтини.

 

Първото нещо се нарича "история на отношенията". Все си мисля, че запомнящата ми се Фамилия вече е вкарана в "оня списък" на националния превозвач, но естествено това е в кръга на теорията на вероятностите... :P

 

Второто нещо е сякаш по-съществено. Надявам се, че ако се стигне до овърбукинг или се наложи премаршрутиране, ние ще бъдем с предимство с оглед спазване на добрите отношения с кодшеър компанията в алианса... ;)

Връзка към мнение

Я кажи за бордната карта, че не ми стана ясно. Какво значи автоматично генерирана? По време на чек-ин не беше ли изписано кое място ти отрежда системата и нямаше ли възможност за промяна на мястото срещу заплащане? И теб да попитам, за полет с "Iberia" ли говориш?

Малко ми е объркано в главата, че бяха големи емоции тогава. :)

Доколкото помня, няколко дни преди полета само си бях въвела в профила на Иберия данните от паспорта и не бях направила чекиране. Вече знаех, че не мога да си избера място и бях решила да се моля на място по съвет на Childish. Летях рано сутринта, но когато пристигнах на летището в Мадрид видях, че имам имейл от Иберия. Вечерта, 2 ч. преди чекирането се опитах да си извадя бордна карта от машинките на летището. Не стана, тъй като не ми разпознаваше паспорта. Тогава отворих мейла от Иберия и видях, че са ми изпратили бордна карта с определено място. Това място ми беше дадено и на гишето.

На връщане аз си направих цялото чекиране и тогава пак ми изпратиха бордната карта по имейл. Не съм я разпечатвала, защото така или иначе имах багаж и трябваше да се редя на гишетата.

Да, за полет с Иберия пиша.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Дано Фичо се включи по темата, защото знае нещо по въпроса.

Ето и моите 5 стотинки, въпреки че опитът ми от статистическа гледна точка клони към нула - имам два и половина полета с Iberia

 

Знам, че при чекиране на гише, служителите нямат право да променят местата или нямаха техническа възможност за това.

Точно същото ми заяви и служителката на летище Барахас в Мадрид.

Понеже на мен не ми се даваха по 30 за предварителен избор на място, когато дойде ред да се чекираме, попитах агентката на гишето дали може до ми даде място до прозореца, а на моите приятели - двойката седалки пред или зад мен.

Девойката обясни (не знам дали е вярно), че след като не съм си избрал (и съответно платил) места предварително, системата ги определя автоматично и тя и да иска не може да ми избере място.

(Също така не ми предложи да си платя там на място за избор на място, което ме навежда на предположението, че и с доплащане не е възможно по време на чекин на гишето. )

Аз отговорих, че съм наясно, но просто питам дали има някаква възможност.

Междувременно девойката ми изпринти бордната карта с място, което се оказа в средната четворка някъде около 30-ти ред. Аз погледнах тъжно, а девойката пак погледна нещо на монитора, усмихна се и каза: "вижте какво господине - когато свърши бордингът и вратите на самолета се затворят - преместете се на място 37L, а вашите приятели - на места 38J и 38L - те би трябвало да са свободни." 

Впоследствие точно това и направихме :) - седалките след 30-ти ред бяха доста рехаво заети, а посочените от момичето две двойки седалки наистина бяха свободни и ние се преместихме там.

 

Дано да имаш късмет с Иберия да имате индивидуални монитори - Моята статистика е, че само един от 4 полета има.

И това съм проверил. По предварителни данни по отсечката Мадрид - Куба летим с нов А-330(300), който е с индивидуални монитори. На връщане по отсечката Панама Сити - Мадрид летим с десетгодишен А-340(200), който не е снабден с индивидуални монитори и явно ще ми припомни времената от полетите ни с А-310. Това естествено са предварителни разчети. Нямам понятие доколко "Iberia" спазват предварително зададените параметри...

Това би трябвало да излиза на SeatGuru като въведеш номера на полета. Спомням си, че аз проверих за моите полети и бяха точно както излизаха в Гуру-то - на отиване без индивидуални монитори, навръщане - със.

 

Като казах навръщане - нашият нощен полет Рио-Мадрид беше с около 60% затоварване и в задните редове след 30-ти, имаше няколко празни четворки в средата, така че след като свърши бординга - пак се преместихме и си имахме по 4 седалки на разположение, на които аз поне си спах много добре :)

Разбира се, ако самолетът е пълен - нещата ще изглеждат по съвсем друг начин.

 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Фичо, мерси, изясни ми се ситуацията! Само един уточняващ въпрос. Да разбирам ли, че ти не си опитал предварителен онлайн чек-ин през сайта на "Iberia"? В противен случай, би следвало в процеса на чек-ин, системата да ти предостави възможност за избор на места срещу заплащане. Надявам се ме разбра правилно?

 

И аз в SeatGuru разглеждам самолетите и дори съм си набелязал конкретни места за дългите полети. Не за друго, но полет от десет часа не е подходящ за средна четворка...

Връзка към мнение

При мен по време на чекиране ми издадоха бордна карта след което служителят ме попита искам ли места до прозореца ?

Казах да , при което той скъса тези и ми издаде нови бордни карти.

На връщане казах , че искам пътека и нямаше проблем.

Все пак обаче бях сам , а за двама може да е по-различно ..

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Фичо, мерси, изясни ми се ситуацията! Само един уточняващ въпрос. Да разбирам ли, че ти не си опитал предварителен онлайн чек-ин през сайта на "Iberia"? В противен случай, би следвало в процеса на чек-ин, системата да ти предостави възможност за избор на места срещу заплащане. Надявам се ме разбра правилно?

Мисля че съвсем правилно те разбрах, но аз тогава не съм правил опити да се чекирам онлайн. Ако не се лъжа - при тях оналйн чекирането е възможно най-рано в деня преди полета, аз бях организирал преспиване в Мадрид и съответно евнтуално онлайн чекирането трябваше да стане там, на място.

А аз не обичам да осъществявам онлайн чекиране от разни преносими устройства  или чужди компютри, пък и принтер трябва да се търси, предпочитам (когато е възможно) да го правя от моя си декстоп-комп и на моя си принтер. ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.