Прескочи до съдържание

Номинации за "счупен тъпомер"


akair
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е само за новини свързани с авиацията. Ако имате подходяща кандидатура, може да пуснете или в "Хумор" или "Разни любопитни неща". Съответно, ако мнението ви от тук изчезне - търсете го там 🙂

Препоръчани мнения

40 minutes ago, Гост said:

Този пътник беше пуснал запитване в група на българи във Великобритания как да си поиска обезщетение. Коментарите бяха налудничави... След случката и реакциите към нея сериозно се замислих за нормалността ни като човеци 🙂 

  

 

Имам чувството, че само нашенци са настроени към нашата си нация по този неприемлив начин.

 

P.S. Същото чувство (с обратен знак)  ме кара винаги да имам отворено табче в браузъра с магеланци .. действа успокояващо някак си 🏖️

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение
преди 12 часа, 2326 каза:

Имам чувството, че само нашенци са настроени към нашата си нация по този неприемлив начин.

 

Категорично не сме само ние... Вчера, след като @Topfly попита за политиката за random местата на Norwegian, разрових ТА, за да намеря информация по въпроса, тъй като не съм летяла с тях. Попаднах на тема за човек, задаващ въпроса колко вероятно е да ги разделят (4-членно семейство с 2 7-годишни деца), понеже не му се плащали по $45 на човек за избор ня място и бях доста шокирана от реакциите на повечето отговорили в темата - някои едва ли не го обвиняваха, че не му пукало за децата му - защо тогава на компанията трябва да ѝ пука, след като не си е платил, как те не биха се съгласили да се разменят, за да са те заедно... и т.н. Четивото не беше приятно. А всичко, което човекът попита е "Колко вероятно е да ни разделят/сложат заедно ако не платим за места?"

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@chandni Това е съзнателна политика на някои авиокомпании,  да ти създадат чувство за виновност и да те принудят да похарчиш повече пари. Какъв мъж си, ако не можеш да платиш едни запазени места в самолета на гаджето си? Какъв родител си ако не купиш запазени места за децата си и т.н.?

Круизните компании по същия начин се опитват да ти вградят чувство за виновност, че ако не си букнеш от скъпите екскурзии на борда, рискуваш да попаднеш на местни компании с ниско качество или да закъснееш за тръгване на кораба и т.н.

 

Добре информираният и разумен пътник, обаче не се хваща на такива евтини психологически трикове...При Уиз ер например лично съм изпробвал, че алгоритъма безплатно слага малките деца до поне единия от родителите. Подобна информация може да спести на едно семейство от двама възрастни и две деца 80 евро за едно двупосочно пътуване.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Тук не става дума за компанията, а за пътешественици - съфорумци. Идеята беше просто да дам реален пример, че не сме само ние българите такива...

Връзка към мнение
10 minutes ago, chandni said:

Тук не става дума за компанията, а за пътешественици - съфорумци. Идеята беше просто да дам реален пример, че не сме само ние българите такива...

Успешната политика за създаване на виновност в пътуващия е такава при която ако някой зададе подобен въпрос, останалите го скастрят... Компаниите са тези, които съзнателно създават подобни ситуации и ако си вършат добре“ работата реакцията на публиката е една и съща, независимо от нацията...

В Магеланци за щастие повечето участници са наясно с тези евтини трикове и рядко се стига до скастряне в такава посока 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

преди 13 часа, 2326 каза:

Имам чувството, че само нашенци са настроени към нашата си нация по този неприемлив начин.

P.S. Същото чувство (с обратен знак)  ме кара винаги да имам отворено табче в браузъра с магеланци .. действа успокояващо някак си 🏖️

Такова е и моето чувство - къде правилно, къде не, но е такова. В български форуми (изключая Магеланци) не членувам отдавна, но само когато чета отстрани тези в пресата, и се омерзявам.

 

А за чужбина и отношението на сънародници - впечатленията са ми потресаващи. Не ми се е налагало да търся помощ, по-скоро посещавам групите да помогна ако мога - въпрос на лична потребност, но извадката е такава, щото като чуя че се е изнесъл елита на нацията, и започвам да се кръстя... 

 

Да, и аз така се почувствах в началото, когато посетих Магеланци 🙂 После видях, че далече не сме толкова идеални и прекрасни, както изглеждаше в началото, но все пак поведението ни е в пъти по-приемливо от масовите форуми.

 

Преди 1 час, chandni каза:

Категорично не сме само ние... Вчера, след като @Topfly попита за политиката за random местата на Norwegian, разрових ТА, за да намеря информация по въпроса, тъй като не съм летяла с тях. Попаднах на тема за човек, задаващ въпроса колко вероятно е да ги разделят (4-членно семейство с 2 7-годишни деца), понеже не му се плащали по $45 на човек за избор ня място и бях доста шокирана от реакциите на повечето отговорили в темата - някои едва ли не го обвиняваха, че не му пукало за децата му - защо тогава на компанията трябва да ѝ пука, след като не си е платил, как те не биха се съгласили да се разменят, за да са те заедно... и т.н. Четивото не беше приятно. А всичко, което човекът попита е "Колко вероятно е да ни разделят/сложат заедно ако не платим за места?"

Права си - точно такива са чуждестанните форуми, там егото сериозно играе. Но ако беше прочела на каква кайма го направиха този наш сънародник в една група на българите в Англия, щеше да се зачудиш ти към коя нация принадлежиш...

Връзка към мнение

Аз не съм чела по форумите какво се пише за случката с кукерите, но не мога да разбера какъв е бил проблема. Единствено се сещам, ако най-демонстративно българинът е гледал клипчето вместо да прояви интерес върху демонстрациите на стюардите за сигурност, но пък би трябвало първо поне да го уведомят да изгледа демонстрацията, а после да се забавлява. Това да не го искат на борда просто ей така е много сериозно нарушение на правата на този човек и създава опасен прецедент. Ами, ако утре ни откажат полет просто защото не сме симпатични на някой от екипажа? 

Понякога се убеждавам, че част от западния свят не е съвсем наред с разбиранията и принципите си. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
33 minutes ago, mililia said:

Ами, ако утре ни откажат полет просто защото не сме симпатични на някой от екипажа? 

Понякога се убеждавам, че част от западния свят не е съвсем наред с разбиранията и принципите си. 

Екипажът (в частност капитанът) носи лична отговорност за пътниците и машината. Ако капитанът реши, че някой пасажер застрашава безопасността на останалите пасажери и/или на целия полет, има право да поиска сваляне на пътник от самолета. И позитивите от това правило са доста повече от негативите.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 минути , akair каза:

Екипажът (в частност капитанът) носи лична отговорност за пътниците и машината. Ако капитанът реши, че някой пасажер застрашава безопасността на останалите пасажери и/или на целия полет, има право да поиска сваляне на пътник от самолета. И позитивите от това правило са доста повече от негативите.

Прав си, но в случая мисля, че е налице злоупотреба с това право. 

Не искам да кажа, че това правило следва да бъде отменено, а че би следвало да има и процедура, в която да можеш да се защитиш. Ако можеше след отстраняването на пътника той да докаже, че не е бил заплаха, то той би следвало да бъде компенсиран финансово за причинените му неудобства от въпросната авиокомпания. Така и командирът ще ползва правото си, но и никой няма да търпи щети неоснователно. Всеки принцип проведен до крайност рано или късно ще започне да нанася вреди. Ами, ако пътникът лети, за да направи хирургическа операция и отстраняването му без основателна причина, а поради нечия глупост, доведе до чужда смърт, е малко трудно да се открие позитив. Би следвало в последствие да се установи кой крив и кой прав. Разбира се, ако пътникът е поставил под напълно основателно съмнение сигурността, то тогава той няма как да докаже, че не е бил реална заплаха и няма да получи обезщетение. Тук причината е била чисто културни различия - някакъв слабо интелигентен пътник се е оплакал от традиция, която ако не бъркам е вписана като защитена в Юнеско и за това командирът е отстранил човека. Еми, аз не мога да го оправдая. Със същия успех командирът би могъл да отстрани и оплакалия се пътник, защото съобщавайки глупавите си опасения все едно е викал "бомба". За мен той е бил психически неуравновесен и е по удачно да бъде отстранен. 

Може и да бъркам, де, не съм запозната с материята, ама нещо не ми е ок ситуацията. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Дали има злоупотреба не знам, защото имаме версията на едната страна и пълно мълчание от другата. Но това правило сякаш се е доказало като работещо за 100-Ина годишната история на гражданското въздухоплаване. 

Влизане в whatabourism няма да доведе до полезна дискусия - what about ако някой лети за операция и what about ако капитанът с бездейстивето си наистина застраши живота на 100, 150, 200 или 400 пътници..

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, mililia каза:

но пък би трябвало първо поне да го уведомят да изгледа демонстрацията, а после да се забавлява.

Винаги преди демонстрация на екипажа има такова съобщение.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Суеверен пътник хвърли монети в двигателя на самолет и отиде на съд

 

Китайската авиокомпания Lucky Air  съди пътника, който хвърли монети в двигателя на самолета преди излитане.

На 17 февруари суеверният пътник (щял да) пътува с жена си и едногодишното си дете в Кунминг (провинция Юнан) и признал, че е хвърлил две монети от един юан в двигателя с надеждата за безопасен полет. Поради действията на 28-годишния мъж, авиокомпанията трябвало да анулира полета от летище Anqing.

Това лишило 162 пътници от полет и причинил пряка икономическа загуба на Lucky Air от 140 000 юана (по днешния курс на Tavex -  34 300 лв.,.... много малко ми се струва):scratch_one-s_head:

Властите са арестували нарушителя и авиокомпанията е завела дело срещу него. Според експерти, хвърляне на монети в двигателя е много опасно. „Това поставя пътниците на сериозен риск. Двигателят може да изгуби скорост и да спре по време на полет ”, обяснява Оуянг Джи, професор в Института за гражданска авиация в Китай.

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6743387/Chinese-man-throws-coins-plane-engine-good-luck-causes-flight-cancelled.html

 

Връзка към мнение

Това не им е първи случай в Китай - очаквано е да накажат един и да пишат по медиите, за да мотивират други да не опитват подобни начинания.

Връзка към мнение
преди 1 час, Емика каза:

(по днешния курс на Tavex -  34 300 лв.,.... много малко ми се струва)

предполагам, че е цената за преглед и ремонт на двигателя, не вярвам да дават компенсации и грижа за пътниците

Връзка към мнение
преди 11 часа, neuromancer каза:

предполагам, че е цената за преглед и ремонт на двигателя, не вярвам да дават компенсации и грижа за пътниците

Да, сигурно е така. 

Връзка към мнение
13 hours ago, akair said:

Това не им е първи случай в Китай - очаквано е да накажат един и да пишат по медиите, за да мотивират други да не опитват подобни начинания.

Аз бих ребрандирал Lucky air 🙂 Не е много късметлийско това име от гледна точка сигурността на полетите 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Самолет, извършващ курс между Саудитска Арабия и Малайзия се връща  малко след излитането, защото една от пътничките е забравила бебето си на летището. При това категорично ОТКАЗВА да продължи полета (как отказваш да продължиш полета си не е ясно). 

https://www.theguardian.com/world/2019/mar/12/saudi-plane-turns-around-mother-forgets-baby-airport?CMP=fb_gu 

Редактирано от FlyMeToTheMoon
  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, FlyMeToTheMoon каза:

Самолет, извършващ курс между Саудитска Арабия и Малайзия се връща  малко след излитането, защото една от пътничките е забравила бебето си на летището. При това категорично ОТКАЗВА да продължи полета (как отказваш да продължиш полета си не е ясно). 

https://www.theguardian.com/world/2019/mar/12/saudi-plane-turns-around-mother-forgets-baby-airport?CMP=fb_gu 

Тази жена печели златния медал за счупен тъпомер в моята класация:taunt:

 

И заглавието в сайта на бтв новините "Забравено бебе върна цял пътнически самолет в Саудитска Арабия". Все едно може да се върне половин или 1/3 самолет:grin:

  • Харесвам 6
  • Смея се 2
Връзка към мнение
На 12.03.2019 г. в 19:05, Емика каза:

И заглавието в сайта на бтв новините "Забравено бебе върна цял пътнически самолет в Саудитска Арабия". Все едно може да се върне половин или 1/3 самолет:grin:

Че и изкараха бебето виновно - то било, видиш ли, върнало самолета, а не завеяната му майка.

Ама то от ьТВ какво да очакваш...

  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Полет на Бритиш Еъруейс от Лондон до Дюселдорф кацна в Единбург. Причината - грешна документация. Пътниците разбрали за проблема чак при поздравите за добре дошли в Единбург на кацане

https://www.bbc.com/news/business-47691478

  • Смея се 12
Връзка към мнение
преди 6 часа, akair каза:

Полет на Бритиш Еъруейс от Лондон до Дюселдорф кацна в Единбург. Причината - грешна документация. Пътниците разбрали за проблема чак при поздравите за добре дошли в Единбург на кацане

https://www.bbc.com/news/business-47691478

Добре де... Някой може ли да ми обясни как може да стане това, щото аз гледам тъпо 🤔

Връзка към мнение

В статията пише, че ще разследват.

Полета е изпълняван от някаква немска авиокомпания и като са им пращали полетния план някъде по веригата са го объркали.

Връзка към мнение
15 minutes ago, Гост said:

Добре де... Някой може ли да ми обясни как може да стане това, щото аз гледам тъпо 🤔

В оперативния център нали диспачват кой самолет кой полет ще изпълнява. В едната система някой е отбелязал до ДУС, в другата - до ЕДИ. После всеки си е свършил качествено работата и от гейта са закарали пътниците за ДУС, а пилотите са получили полетния план за ЕДИ.

Затова някои а/к изрично съобщават къде отива конкретно този самолет, на който се намирате в момента - да не стават такива грешки.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 16 минути , akair каза:

Затова някои а/к изрично съобщават къде отива конкретно този самолет, на който се намирате в момента - да не стават такива грешки.

Ами аз асоциирах с тъпите влакове тук - щото наистина са тъпи (имах илюзии за тях преди 8 години) и даже и там се изписва накъде се движи. Аз така се ориентирам де. А тук говорим за самолет и за една от най-регулираните индустрии... Изобщо - да хвърли камък, както пишеше в една притча явно си се отнася и за тях. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.