Прескочи до съдържание

Снимките, които влизат в календара на magelanci.com за 2016!


Препоръчани мнения

Настолен календар:

 

Януари: Мусала, България. Снимка: SMSIX

post-1-0-83986000-1443983098_thumb.jpg

 

Февруари: Патагония. Снимка: ruwenzogy

post-1-0-79998500-1443983639_thumb.jpg

 

Март: Бора-Бора. Снимка: Oshko

post-1-0-63750300-1443989889_thumb.jpg

 

Април: Япония. Снимка: cck

post-1-0-27876700-1443990578_thumb.jpg

 

Май: Португалия. Снимка: Rumiana

post-1-0-86033500-1443984629_thumb.jpg

 

Юни: Китай. Снмка: Tedy

post-1-0-16894400-1443985553_thumb.jpg

 

Юли: Великобритания. Снимка: Роца

post-1-0-12596900-1443992633_thumb.jpg

 

Август: Австралия. Снимка: П. Кръстев

post-1-0-77559600-1443986101_thumb.jpg

 

Септември: Занзибар. Снимка xxx(имам само име от имейл, което няма да споделям публично, ще я помоля да се представи и с форумното име :)

post-1-0-61638300-1444066059_thumb.jpg

 

Октомври: Малта. Снимка: Сю_

post-1-0-35734300-1443986704_thumb.jpg

 

Ноември: Непал. Снимка: SMSIX

post-1-0-03013200-1443987273_thumb.jpg

 

Декември: Германия. Снимка: Mary

post-1-0-72422200-1443987894_thumb.jpg

 

 

 

Стенен календар:

 

Януари: Бразилия. Снимка: neuromancer

post-5-0-16867000-1443985936_thumb.jpg

 

Февруари: Йемен. Снимка: Теди

post-5-0-49380200-1443986428_thumb.jpg

 

Март: Япония. Снимка: ruwenzogy

post-5-0-34017800-1443993091_thumb.jpg

 

Април: САЩ. Снимка: Георги

post-5-0-42900500-1443987307_thumb.jpg

 

 

Май: Перу. Снимка: Rumiana

post-5-0-78283800-1443993163_thumb.jpg

 

Юни: Филипини. Снимка: Oshko

post-5-0-93293000-1443988025_thumb.jpg

 

Юли: Гърция. Снимка: Bled

post-5-0-20150200-1443989062_thumb.jpg

 

Август: Франция. Снимка: Роца

post-5-0-74158100-1443989724_thumb.jpg

 

Септември: Холандия. Снимка: krasen_denev

post-5-0-77044100-1443993319_thumb.jpg

 

 

Октомври: Белгия. Снимка: Фичо

post-5-0-28521000-1443990367_thumb.jpg

 

Ноември: Непал. Снимка: SMSIX

post-5-0-13136400-1443990825_thumb.jpg

 

Декември: Чехия. Снимка: Зани

post-5-0-92170400-1443991454_thumb.jpg

 

 

Утре ще пусна подробен коментар защо избора е точно такъв. Моля изчакайте да го направя преди да изкарате оръдията :)

  • Харесвам 44
Връзка към коментар

Нямам търпение да коментирам, а и оръдия нямам, така че...  :P ! Честито на победителите :) !!!  Настолния календар е станал трепач! Този за стена също е много хубав. Радвам се за някои снимки, че има изместване, за други не. Например за месец май от големия календар снимката от Гент е разкошна и качеството й ми се вижда доста по-добро от снимката, която я е изместила (а това също е важно) и ми е мъчно, че няма да я има в календара, беше най-любимата ми снимка от всичките  <_< . Знам, че си има обяснение, но просто ми е мъчно, че тази красота няма да е в календара  :lol: . Иначе и тази от Перу е хубава, разбира се и нямам за цел да засегна или обидя някой. :) 

Ще чакам с нетърпение готовите календари! Браво на всички и особено на Георги за чудесната работа! Страхотна инициатива! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поздравления за свършената работа! И аз съм обезоръжена!На мен много ми харесва всичко. Част от снимките са и мои фаворити, въпреки че изборът не беше лек - толкова красоти! Благодаря на Георги и на участниците за усилията!


 

Редактирано от Iva_a
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прекрасни снимки!

Повечето от тях бяха и моят избор! :)

 

Чест и огромно удоволствие за мен е, да присъства и моя снимка в първия календар на Магеланци!

Благодаря ви! Благодаря на всеки един, който е гласувал за която и да е от моите снимки! Благодаря ви за това, че сте си представили точно моя снимка във "вашия" календар!

Направихте ме безкрайно щастлива, защото аз съм много далеч от фотографията, като изкуство!

 

За мен лично, това не беше състезание, беше наслада за очите и гордост от това, че сте посетили толкова красиви места, които споделихте с нас!

Сърдечно ви благодаря!

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Ей, браво, страхотен календар! Браво и на участвалите, дано всяка година има такава инициатива. Някои от спечелилите са и мои фаворити също, но така или иначе избора си беше труден. Интересно е,че снимката от Гент и на мен ми беше любима и запомняша се,но явно е нямало как да се включи, все пак играта си има някакви правила, за щастие или не. Честито на спечеличите и сега си чакаме календарите вече.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много добър подбор! Благодаря на всички участници! Много от снимките, за които гласувах са победители и съм още по- доволна. А пък съм горда, защото съм присъствала на заснемането на една от снимките. С голямо удоволстви цяла година ще си гледам прекрасни кадри, събрали магелански спомени.

Редактирано от clete
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Бум-бум.

Ще станат чудесни календари. Няма как всичко, което сме харесали ние самите да съвпадне на 100% с останалите.

Нооооо снимките са много хубави и ще ни носят настроение цяла година!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вече очаквам да видя готовите календари и да си ги накича по стените!

 

Благодаря на всички, и за страхотните снимки и на Георги за огромния труд, който положи!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Браво!

Горд съм, че ще имам по една снимка и в двата календара.

Много любопитно ми е, че имам някои снимки - двойници на други участници, например имам същата снимка от Малта и то от Октомври  :) , имам като една неспечелила от оризовите тераси в Китай и съм сигурен, че е точно от същото място, всички извивки съвпадат. Имам Йосемит като един от кандидатите, но моята е по-слаба, и на Half Dome, като на Георги. Но нормално е, ходим по едни и същи места и на всеки му хваща окото една и съща красота.

Не си пуснах снимката от Махо с 330-ката, защото бях сигурен, че ще има някой с 747 и то синичък, което си е много фотогенично, изненадан съм, че нямаше.

Американските каньони мен много ме кефят, жалко, че няма спечелили.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Страхотни снимки след мноооого труден избор. Не мога да си представя какво е чувството да си закачиш календар на стената от далечни земи и на този календар да има твои снимки! Но не по-малко готино е чувството да гледаш календара и да знаеш, че имаш удоволствието да познаваш авторите :)

Поздравления на всички и благодарности на тях и на Георги, че ще си имаме такива прекрасни календари!!!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Настолен календар:

 

Септември: Занзибар. Снимка xxx(имам само име от имейл, което няма да споделям публично, ще я помоля да се представи и с форумното име :)

post-1-0-61638300-1444066059_thumb.jpg

 

 

 

Ами представям се публично :) Снимката е моя, благодаря на всички за гласуванията :)

  • Харесвам 19
Връзка към коментар

Гледахме да се влияем просто от имена и цифри, а не от лични пристрастия. Имаше много снимки, за които като погледнахме после, направо ни болеше да ги махаме, включително победители. Но нямаше как. Ако някой успее да направи по-добро разпределение, което да включва максимален брой участници, разнообразие от държави, получили топ 2 гласове и в един случай топ3, на линия съм. 

 

Ето анализа за настолния календар. Не съм сигурен дали мисълта ни течеше точно в тази посока, или стигна до тук след няколко завоя, но общо взето логиката беше както е описана. Ето я стартовата позиция:

 

desk1.png

 

 

Тук имаме няколко сигурни участника. Т.е. тези, които са само с по една снимка сред избраните фаворити, особено като е и победителка. Те директно получават място в календара. 

 

desk2.png

 

Януари и ноември са странни месеци с това, че общо взето са битка между SMSIX и Rumiana. Третите места в тези месеци бяха пък хора, които ги има в лидерите в другите месеци, т.е. спокойно можехме в този месец да дублираме участник, без да губим допълнителен участник получил много гласове. В крайна сметка и двете снимки ги получи SMSIX, защото има значителна преднина в гласуването. 

 

desk3.png

 

Роца има само една снимка сред фаворитите, тя също получава място. Останаха февруари, март, май, юни, декември, които трябваше да ги разпределим между Tedy, Rumiana, Oshko, ruwenzogy и Mary/Фичо. Февруари и май си ги разменят Rumiana и ruwenzogy, като ruwenzogy участва с Патагония, а Rumiana с Португалия. Можеха и обратно да се наредят, но тогава щеше да има последващо повтаряне на Китай. 

 

desk4.png

 

Остават три месеца, в които задължително трябва да има снимка на Tedy и Oshko, по възможност да се включат и Mary/Фичо. Единият вариант е да дадем на Oshko Исландия през декември. Така Tedy ще получи две снимки - Исландия през март и Китай през юни. По този начин обаче губим Mary/Фичо и получаваме дублирана Исландия.

 

По-добър вариант е Oshko да вземе март с Бора-Бора, Tedy ще участва в юни с Китай, и Mary/Фичо да вземат декември. Това е и финалният вариант на календара. 

 

desk5.png

 

Много от вас сигурно се интересуват защо през декември избираме Mary, а не Фичо, при положение, че двамата са с равен брой гласове, а Фичо има още една снимка с почти същия брой гласове. Това обаче има общо със стенният календар, за което ще стане дума след малко...

 

В крайна сметка имаме 12 различни държави, 11 различни участника, 8 снимки победили в гласуването и 4 втори места. Големият губещ е Исландия, с две победи като държава, но не намира място в календара...знаете каква слабост ми е, но просто нямаше как. 

 

Едно допълнение. Под "ние" навсякъде се разбира аз и Пожето. Никой друг не е имал достъп до това как върви гласуването предварително и до това коя снимка на кой е. Това включва cck и neuromancer, които макар и модератори нямаха достъп до статистиката и до взетите решения. "Ние" не сме гласували, за да не влияем на резултатите на анкетата. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Според мен трябва да се въведе някакъв алгоритъм за оценяване на снимките, който да отчете различните фактори, всеки с някаква тежест. Да кажем, гласуването на магеланците да формира 70% от крайната оценка, а останалите 30% (натъртвам - цифрите са примерни) да отидат за качество (пиксели) на изображението, криви хоризонти и така нататък.

Като математически израз алгоритъмът не е кой знае колко труден за измисляне, по-важно е какви тежести ще бъдат дадени на отделните компоненти.

 

Въртеше ми се из ума и отделен глас на експертите по фотография - имаме си такива предостатъчно тук, няма да ги изброявам, всички ги знаят - но това означава да бъде вкаран субективизъм, най-вече при определянето на тези хора. Лично аз нямам проблеми с това, но някои вероятно биха имали. Затова и считам, че подобна идея не е особено добра, но това може да се обсъди, така или иначе.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Всъщност критериите за избор на добра фотография не са субективни, както изглежда на пръв поглед, напротив. Само, че тук идеята е за масовост и разнообразие на дестинациите, а това е малко по-различно от идеята за качество. Все пак има логика в избора, формата не  е голям и се надявам на печат снимките да стоят така добре, както и на монитора. :)
При тези критерии наистина е трябвало да пусна само 2 снимки. :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Явно наистина е трудно да се разпределят гласовете така че да има разнообразие на автори и държави. Така че поздравления за огромните усилия и свършената работа! 

Снимката-победител в стенния календар за месец април от Боливия трябва ли да отпада? Разбирам, че Румяна е с доста снимки-фаворити, но точно тази да отпадне за сметка на снимка от САЩ. Друга снимка от теб няма ли в класацията? 

От Непал снимките са страхотни! Но трябва ли и двете да влязат в календарите? Дали едно малко разместване там няма да помогне за по-добро разпределение между автори и снимки в останалите месеци?   

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Всъщност критериите за избор на добра фотография не са субективни, както изглежда на пръв поглед, напротив. Само, че тук идеята е за масовост и разнообразие на дестинациите, а това е малко по-различно от идеята за качество. Все пак има логика в избора, формата не  е голям и се надявам на печат снимките да стоят така добре, както и на монитора. :)

При тези критерии наистина е трябвало да пусна само 2 снимки. :)

 

Критериите за разнообразие бяха ясни от самото начало :) Аз съм убеден, че и ти, и Румяна и всички други със сериозни снимки в класацията биха могли сами да направят по-хубав календар, чисто визуално. Само, че ще е календара на Теди, Румяна, SMSIX и т.н., а не календара на магеланци :)

Явно наистина е трудно да се разпределят гласовете така че да има разнообразие на автори и държави. Така че поздравления за огромните усилия и свършената работа! 

Снимката-победител в стенния календар за месец април от Боливия трябва ли да отпада? Разбирам, че Румяна е с доста снимки-фаворити, но точно тази да отпадне за сметка на снимка от САЩ. Друга снимка от теб няма ли в класацията? 

От Непал снимките са страхотни! Но трябва ли и двете да влязат в календарите? Дали едно малко разместване там няма да помогне за по-добро разпределение между автори и снимки в останалите месеци?   

 

Нали за това пускам статистиката публично, всеки е свободен да ги нареди вместо мен, и ако се стигне до по-приемливо разпределение откъм разнообразие на хора и държави съм навит да променя резултата. Аз съм готов да се оттегля, но и двете мои снимки, които участват в стенният календар по нищо не променят крайното разпределение. 

 

Нямаме критерий за "тая снимка от Канада е супер, може ли пък да отпадне точно заради САЩ". 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нямаме критерий за "тая снимка от Канада е супер, може ли пък да отпадне точно заради САЩ". 

 

В случая единствен приемлив критерий за мен би било мнението на самия автор - „пуснете тази, онази да отпадне“.

Разбира се, това би разместило класацията, ако решиш за го правиш сега.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Георги, според мен отваряш кутията на Пандора. Осъзнавам, че точно аз да напиша нещо подобно при все непрекъснатите ми заявки за независимост и ненавистта ми към ненужната цензура и администрация, някак не звучи сериозно. Но, все пак, при извършен окончателен избор за мен е погрешно да се дискутира постфактум. Хубав или лош, справедлив или не, изборът е направен и не бива да се отваря възможност за нова спекулация по темата. В противен случай оставам с впечатление, че самият ти не си сигурен в избора и използвания алгоритъм, а това не бива да се допуска, за да не се случи най-лошото...

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Честито на спечелилите място в календарите! Много ми харесват, особено настолния. И благодарности за идеята и труда на Георги и Пожето.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

...при извършен окончателен избор за мен е погрешно да се дискутира постфактум. Хубав или лош, справедлив или не, изборът е направен и не бива да се отваря възможност за нова спекулация по темата.

 

И аз мисля, че е добре изборът да си остане - какъвто-такъв... Иначе - колкото магеланци, толкова и мнения ;) .

Благодаря на всички участвали за чудесните снимки.  Благодаря и на харесалите моите снимки - чест е за мен! :)

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

И аз мисля, че е добре изборът да си остане - какъвто-такъв... Иначе - колкото магеланци, толкова и мнения ;) .

 

Подкрепям - нормално е да има много мнения и да не може да се стигне до консенсус, а и наистина изборът изглежда много труден.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.