Прескочи до съдържание

Снимките, които влизат в календара на magelanci.com за 2016!


Препоръчани мнения

Получило се е добро крайно решение.

Харесва ми, въпреки че е доста по - различно от това, за което аз съм гласувала. Виждам, че изборът не е бил лесен, но пък има справедливост и разнобразие. За себе си приемам като успешен този първи опит за избор на снимки. Благодаря на участниците "фотографи", на гласувалите, както и на журито, изготвило крайното класиране.

 

За друга година аз лично бих премахнала фактора различност на дестинации и участници. Разбира се, няма да е приятно да се направи календар от снимките само на един от участниците, но пък се надявам, че  разнобразието в гласуването само ще елиминара тази възможност. От друга страна щом снимките се приемат от мнозинството гласували, значи че не им пречи еднообразието на дестинации. Трябва окото да се радва на това, което е красиво, без значение от къде е. Единствено следва да отпаднат спечелили снимки, поради това че качеството им няма да бъде добро при печата. И съм категорично против гласовете на специалистите фотографи да имат приоритет. Все пак прави се календар за масово ползване, а не елитарно изкуство. В противен случай аз лично не бих гласувала.

 

Иначе и аз съжалявам за някои отпаднали снимки (Боливия и на мен ми беше много на сърце), но това е положението.

 

Да ни е честит краят на този етап от първият календар на магеланци.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз също благодаря на всички оценили снимките ми. Реално и 6-те са победители по гласове от форума факт, който ме направи много щастлива. Още веднъж благодаря. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ето как изглеждаше ситуацията със стенният. Той е доста по-заплетен...

 

wall1.png

 

Сигурните и непоклатими тук са neuromancer през януари, Зани през декември. Юни и септември са двубой между Tedy и Rumiana, в крайна сметка решихме тук да отворим място за по-голямо разнообразие и да влезнат третите места на Oshko и krasen_denev. И двамата имат приличен брой гласове, така че не са изцяло аутсайдери в посочените месеци. Bled има само една снимка на второ място, така че и тя получава юли месец. 

 

wall2.png

 

SMSIX трябва да получи или Боливия през април, или Непал през ноември. Първоначално идеята беше да вземе Боливия, а ноември да отиде за нощната снимка на Айфеловата Кула на Mary. Само, че за да е сапунката пълна, уважаемата фирма, която стопанисва кулата има авторски права върху вечерното осветление на кулата, което с две думи означава, че е противозаконно да се продават артикули с нощни снимки на кулата без тяхното изрично разрешение. Повече информация: http://www.toureiffel.paris/en/the-eiffel-tower-image-and-brand/filming-at-the-eiffel-tower.htmlкакто и много в гугъл. Точно поради тази причина Mary получи място в другия календар при равния брой гласове с Фичо. Тук този месец отива при SMSIX. 

 

wall3.png

 

Това пък освобождава през април да влезе и моя снимка от САЩ. Тъй като усещам повдигнати въпросително веждички, спокойно, накрая ще разпиша и втори вариант, в който SMSIX е вместо мен през април, тогава друга моя снимка се намесва в друг месец...

 

wall4.png

 

Остават пет месеца, в които имаме Rumiana, Tedy, ruwenzogy, Роца и евентуално Фичо. Фичо има само една снимка в битката, която също е на трето място и не изостава много от първите двама, така че получава октомври. ruwenzogy е тотален победител през март.

 

Оставаме с Rumiana, Tedy и Роца. От останалите месеци Rumiana може да вземе единствено май, което оставя февруари за Tedy и август за Роца. Така и календара добива финалният си вид:

 

wall5.png

 

Тук имаме 12 различни участника, 12 различни държави, 6 победителя, 3 втори места и 3 трети. 

 

================================================================================

 

Алтернативно разпределение, което го пиша само заради присъствието на Георги в календара. 

 

Първите стъпки общо взето се повтарят. Стигаме до момента, в който Роца трябва да вземе или май или август. Това е и един от критичните моменти в календара, защото снимката от Белгия с колелото очевидно има много фенове. В календара сме избрали август, сега пробно ще изберем май. Това остава август за Георги, а за SMSIX - Боливия. 

 

wall6.png

 

Остават февруари, март, юни, септември, октомври, ноември, в които трябва да разпределим Tedy, ruwenzogy, Rumiana, Фичо, krasen_denev, Oshko...само че никой от тях не участва с добре класирана снимка през ноември. Т.е. губим разнообразие, а и в двата варианта Георги участва :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Само да питам- за стенният календар, тази снимка за Zani, не е ли доста размазана? На голям формат- как би стояла? Мен, лично чак ме дразни като я гледам на монитора. Подчертавам, че това е непрофесионално мнение :)

 

ПП- Благодаря на всички за красотите. Някои снимки ме запалиха да посетя показаните места... то, не че е трудно да се подкокоросам, де :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В противен случай оставам с впечатление, че самият ти не си сигурен в избора и използвания алгоритъм, а това не бива да се допуска, за да не се случи най-лошото...

 

Аз съм абсолютно сигурен в алгоритъма ни. В двата календара имаме само един дублаж на участник, който нямаше как да се избегне. Някаква вариация е възможна единствено в класираните снимки, т.е. да не се променят участниците, а снимките. Тук съм на 99% сигурен, че отново сме намерили оптималния вариант, но в тази част беше повечко ръчна работа и е възможно да има въртележка, която в крайна сметка няма да промени участниците по никакъв начин, само снимките с които участват. 

 

Ако ги публикувам тези разсъждения тук, то е точно защото съм убеден в кокретността на избора, ако не го направя ще останат съмнения за нещо скрито-покрито, особено след като и моя снимка се е класирала. 

Само да питам- за стенният календар, тази снимка за Zani, не е ли доста размазана? На голям формат- как би стояла? Мен, лично чак ме дразни като я гледам на монитора. Подчертавам, че това е непрофесионално мнение :)

 

ПП- Благодаря на всички за красотите. Някои снимки ме запалиха да посетя показаните места... то, не че е трудно да се подкокоросам, де :)

 

Сега следва следвщата фаза, при която ще проверим дали съответните снимки са годни за печат. Особено за стенният изискванията за резолюция са по-сериозни. Ако някоя снимка и липсва фокус или пиксели, за съжаление ще отпадне и ще се завърти цялата работа наново. Няма да е приятно, най-малко за мен.

 

Снимката на Зани за мен е ок, водата е позамазана заради дългата експозиция, това е често използван ефект при снимане на вода.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В стенния календар повечето от снимките са били и моите гласувания. За която не съм гласувала , пък съм се колебала. Много ми е мъчно обаче за Исландия през декември със сиянието :crying:

Връзка към мнение

В случая единствен приемлив критерий за мен би било мнението на самия автор - „пуснете тази, онази да отпадне“.

Разбира се, това би разместило класацията, ако решиш за го правиш сега.

 

Това също беше вариант, но само ако имахме лукса да предложим на някой коя снимка да си избере. Ако се поглавоблъскаш малко ще видиш, че подреденият начин е почти единственият възможен. Т.е. с даване на избор на някой да си избере снимка, може да изгониш други участници в съвсем различни месеци. Ефекта на пеперудата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това също беше вариант, но само ако имахме лукса да предложим на някой коя снимка да си избере. Ако се поглавоблъскаш малко ще видиш, че подреденият начин е почти единственият възможен. Т.е. с даване на избор на някой да си избере снимка, може да изгониш други участници в съвсем различни месеци. Ефекта на пеперудата. 

 

Аз по-скоро това го виждам като възможен начин на действие в бъдеще, вече беше ясно, че за тези календари няма време за подобни изпълнения. Даже хората още като изпращат снимки, могат да им сложат приоритет, така че да е ясно коя биха искали да влезе в календара преди всички останали.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз най-много тъгувам за снимката от Исландия. Може би тя ми хареса най-много от всички. В момента нямам време да разгледам разпределението как е станало, защото съм на работа и и без това достатъчно се ровя в Excel :lol:

 

Поздравления за страхотните снимки, чувствам се горд, че и мой кадър ще участва в календара на Магеланци!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доста от тези които съм харесал присъстват.

Като цяло сега като не се разсейвам с други снимки избраните са много добро попадение.

Връзка към мнение

Сега следва следвщата фаза, при която ще проверим дали съответните снимки са годни за печат. Особено за стенният изискванията за резолюция са по-сериозни. Ако някоя снимка и липсва фокус или пиксели, за съжаление ще отпадне и ще се завърти цялата работа наново. Няма да е приятно, най-малко за мен.

Не знам дали успях да прочета всичко по темите, прекрасна инициатива, участвах много активно при гласуването, макар да не разполагам с почти никакво време (какво оправдание само), но се зачудих дали тази следваща фаза не би било по-добре да се прави предварително (преди да влезе дадена снимка в анкета), тъй като става въпрос за печат все пак, а не виртуален календар. Струва ми се, че ако сега се наложи да отпадне някоя снимка, ще се стигне до 3-та, 4-та, 5-та и т.н. по глас снимка, което в края на краищата почти би обезсмислило вече извършеното гласуване... Както казваш, няма да е много приятно ;)

Връзка към мнение

И аз благодаря на всички участвали автори. На всички гласували, включително тези избрали или неизбрали мой кадър.

Не гласувах за да съм максимално безпристрастен. Участвам и няма как да не си харесвам моето си гардже :) А има доста добри кадри и разбирам двоуменето за на всеки (моето включително) за всеки месец.. Разбира се е чест и благодаря за оценката на всички 47 магеланеца гласували за мен за м.април от настолния вариант.
Радвам се, че Георги и Пожето направиха тази инициатива толкова приятна и бяха максимално обективни.
С радост ще си окача на стената и поставя на бюрцето календара. Според мен се получи перфектно.

---

ПП: Стана като на Оскари :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не знам дали успях да прочета всичко по темите, прекрасна инициатива, участвах много активно при гласуването, макар да не разполагам с почти никакво време (какво оправдание само), но се зачудих дали тази следваща фаза не би било по-добре да се прави предварително (преди да влезе дадена снимка в анкета), тъй като става въпрос за печат все пак, а не виртуален календар. Струва ми се, че ако сега се наложи да отпадне някоя снимка, ще се стигне до 3-та, 4-та, 5-та и т.н. по глас снимка, което в края на краищата почти би обезсмислило вече извършеното гласуване... Както казваш, няма да е много приятно ;)

 

Нямахме необходимия производствен капацитет да проверим 400 снимки още преди да ги пуснем за гласуване... Видя ми се по-практично да правим оценката постфактум, пък макар и със съответните негативи. 

Връзка към мнение

Нямахме необходимия производствен капацитет да проверим 400 снимки още преди да ги пуснем за гласуване... Видя ми се по-практично да правим оценката постфактум, пък макар и със съответните негативи. 

Хмм, наистина си е много работа, тогава ако се постави като изискване към кандидатите предварително? За някакви минимални параметри, ясно е, че не всички разбират от тези неща, но все пак... Не знам, само като идея за следващия път :)

Връзка към мнение

Хмм, наистина си е много работа, тогава ако се постави като изискване към кандидатите предварително? За някакви минимални параметри, ясно е, че не всички разбират от тези неща, но все пак... Не знам, само като идея за следващия път :)

 

Оказа се, че е трудно да се определят тези параметри минимални параметри предварително, пък и всичко варира в някакви граници. Ще сложиш долна граница 250dpi, някой ще иска да се включи с 245, друг с 230. Пък и може да се наложат допълнителни манипулации и по-неопитните съвсем ще се откажат :) Поне за това издание доста по-лесно излезе да се оправяме с проблемите сега...

Връзка към мнение

И аз благодаря за прекрасните календари, с които ще се фукам и за положения труд в организацията!

Обаче... разкрийте го, моля, този фотограф, който засне гентския велосипед...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И аз благодаря за прекрасните календари, с които ще се фукам и за положения труд в организацията!

Обаче... разкрийте го, моля, този фотограф, който засне гентския велосипед...

 

И аз апелирам за това :) ! Искам да го поздравя, страхотен кадър. Браво!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз апелирам за това :) ! Искам да го поздравя, страхотен кадър. Браво!

Авторът сега стигна до края на темата :)  и ви благодари от сърце за комплиментите и гласовете.

Не очаквах, че точно тази снимка ще се радва на такъв успех. В интерес на истината, изобщо не очаквах, че някоя от моите снимки ще бъде избрана, защото имаше толкова хубави кадри (в тази връзка - и аз съм върл фен на исландските).

Използвам случая да благодаря на гласувалите и на организатора за огромния труд :)

Чакам с нетърпение истинските календари.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Да използвам и аз времето на БАТАШКОТО ПИЕНЕ,  да изразя благодарността си към хората, които подкрепиха идеята за календара, както и моите снимки. Чувствам се горд с моите резултати - 2 първи места и 4 - втори, постигнати с любимата сапунерка. Въпреки, че моите си лични снимки-фаворити бяха други, и на това съм доволен. Още веднъж благодаря на всички, които харесаха моите снимки...

В отсъствието на Флай, то фаворитите в лицето на Теди и Румяна си бяха известни, и не случайно спечелиха всичко, което бе възможно (към тях прибавям и автора на снимки, от любимите Хималаи ( в частност Анапурна).

Мисля, че Георги и Пожето са положили огромен труд, който трябва да се оцени подобаващо. И на мен ми липсват някои култови снимки, но положението е такова в действителност.....Трябва да оценим и приветстваме снимките в първите ни магелански календари...

Успех и чакаме да видим  резултатите от нашата прекрасна инициатива....

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

За мен е твърде изненадващо, че моя снимка влиза в Стенния календар.

Дори не съм го помисляла, никога не съм имала за цел да правя художествени произведения.

Снимам много, но просто за спомени и удоволствие. Фотоапаратите са ни по-малки от телефоните, но явно вършат работа.

Да, имаме налични снимки и видео, стотици хиляди, често си ги пускаме, когато имаме време.

Когато прочетох, че снимките са твърде малко, реших да подкрепя великолепната идея.

Само и единствено участие, но сега с огромно удоволствие ще поставя на стените си и тези невероятни календари.

Ние където и да отидем взимаме като сувенири доста календари за следваща година.

Сега редом с Лас Вегас, Ню Йорк/тези са последни за 2016/, ще стои и логото на Магеланци.

Сърдечно благодаря  на всички, които са харесали не само моите снимки, а и всички останали.

Готова съм  да отстъпя мястото от моята  спечелила на всички останали невероятни снимки, толкова снимки харесах.

Дори мисля, че гласувах за други, там където имаше и моя. Или не гласувах, но не и за моя.

В интерес на истината положих големи усилия да преровя огромно количество снимки за да открия подходящи.

И за това си мисля, че положения труд  да се обработи всичко това заслужава уважение. И за идеята, и за организацията, и за труда едно голямо Благодаря.

Продължавайте все така, страхотни сте...

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Авторът сега стигна до края на темата :)  и ви благодари от сърце за комплиментите и гласовете.

Не очаквах, че точно тази снимка ще се радва на такъв успех. В интерес на истината, изобщо не очаквах, че някоя от моите снимки ще бъде избрана, защото имаше толкова хубави кадри (в тази връзка - и аз съм върл фен на исландските).

Използвам случая да благодаря на гласувалите и на организатора за огромния труд :)

Чакам с нетърпение истинските календари.

 

Поздравявам те, страхотна снимка! Моят фаворит може би от всичките месеци, толкова много ми  хареса и ме вдъхнови твоята снимка! Пожелавам ти още прекрасни пътешествия, красиви спомени и снимки!  :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да предложа нещо с цел оптимизация за някой ден :) Може да се направи нещо като с полуфинално и финално гласуване и така постепенно да се изчистят от само себе си колебанията, но пък е повече ангажираност. А за джобни календарчета? Ако има, бих ги подарявала ей така ...

Редактирано от Asterisk
Връзка към мнение

Понеже повече дискусия има сякаш около финалния избор на снимки, не трябва да се забравя колко труд е хвърлен от организаторите и хората, измислили и осъществили идеята за календарите. Respect към времето и усилията, които са посветили! :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Календарите ще станат супер. В по-голямата си част моите фаворити бяха други, но трябва да призная, всички спечелили снимки са страхотни.

... Само едно малко изключение - стенен календар, Юли: Гърция. Снимка: Bled.

Снимката сама по себе си е идеална, но този плаж Навагио на Закинтош е толкова известен и кадрите с него са толкова преекспонирани, че да го гледам цял месец ... :) .

Нищо, ще си планирам отпуска през юли. :)

 

Блед, моля за извинение.

 

За пореден път - адмирации към организаторите.

Ще чакам с нетърпение правилата за следващата година, за да се включа и аз.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Браво и на фотографите и на организаторите! Крайният резултат е много добър! Като страстен пътешественик, обаче бих направил едно предложение! Сложете колкото се може по подробно описание на мястото което е снимано.

 

За масов календар е ок, но един магеланец едва ли ще го задоволи описание като Непал, САЩ и т.н. Много ми се иска да знам някои снимки от къде точно са снимани, как се казва обекта и т.н. Ако има може да сложите дори и GPS координати.

 

Ако авторът има онлайн албум не е лошо да се сложи под снимката и линк към него.

 

Още веднъж адмирации за положения труд!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.