Прескочи до съдържание

Саранда, Албания?


Препоръчани мнения

Бях в Саранда преди 2-3 години, приятна дестинация - отскочих до там от Корфу за ден. Чувствах се като на южното ни черноморие през 90-те с всички плюсове и минуси. Малко по на юг е друго курортно градче Ксамил. Още малко по на юг е античната крепост Бутринт, която е UNESCO обект и определено си заслужава. Минава се и през езерото Бутринт, където има своеобразни мидени ферми и в един ресторант в Саранда ядох най-добрите миди в живота си и от тогава като чуя миди и първото, което изниква в главата ми е мидите от Бутринт. Ако пък, случайно не ви хареса дестинацията винаги може да отскочите до Корфу, брега му е на 2-3 км в най-близката част.

С две думи, ако сте малко по-нетрадиционно и леко авантюристично настроени и без огромни очаквания, мисля че си заслужава.

Аз лично бих повторил района за 2-3 дни, ако се окажа в обсега му.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ние мислим да минем през Гърция и да спим в Саранде. В букинг.ком излизат много секси цени дори за хотелите 4*. Само дето още не е ясно кой ще е уикенда. И както е тръгнало май ще остане за на есен щото баш в сезона не ми се тъпче.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А, защо ви е да спите в Охрид? Лично аз бих пътувал по маршрут София-Солун-Саранда по магистралата Егнатия Одос в Гърция. Така ще стигнете сравнително бързо (670 км от които 330 по магистрала) до Саранда. В крайна сметка по-добре уикенд на морето в Саранда, отколкото на езерото в Охрид. Освен ако не сте били в Охрид, разбира се...

 

EDIT: Хе-хе, очевидно с Nikotin по едно и също време сме имали една и съща идея... ;)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А, защо ви е да спите в Охрид? Лично аз бих пътувал по маршрут София-Солун-Саранда по магистралата Егнатия Одос в Гърция. Така ще стигнете сравнително бързо (670 км от които 330 по магистрала) до Саранда. В крайна сметка по-добре уикенд на морето в Саранда, отколкото на езерото в Охрид. Освен ако не сте били в Охрид, разбира се...

 

EDIT: Хе-хе, очевидно с Nikotin по едно и също време сме имали една и съща идея... ;)

 

Ще спим в Охрид защото ще тръгнем в петък по-късно вечерта, а и все пак не сме били там. Не че в случая ще ни остане много време за разходка в Охрид, но все пак :rolleyes: . Ако чак толкова ни хареса, ще си направим някой уикенд, може би към края на лятото, ще видим. Наитина, че си удължаваме пътя с 70-80км, ма пък.. за 1 уикенд си е малко "Г** път да види, но пък ще се разходим... (с извинение ако има малки деца ;) ).

Връзка към коментар

Имай предвид, че албанската граница е над Охрид в планината. Придвижването през самата Албания става малко по-бавно от обичайното, защото страната е планинска, а движението не е никак малко. Пътищата са двулентови, в много добро състояние (поне в посока Елбасан-Тирана), но като гледам от Охрид до Саранда за 340 км в едната посока. Наистина ли смяташ да отидете дотам за един ден и да се върнете? Съветвам те още веднъж да обмислите добре това пътуване, за да не бъдете разочаровани в крайна сметка...

Връзка към коментар

Имай предвид, че албанската граница е над Охрид в планината. Придвижването през самата Албания става малко по-бавно от обичайното, защото страната е планинска, а движението не е никак малко. Пътищата са двулентови, в много добро състояние (поне в посока Елбасан-Тирана), но като гледам от Охрид до Саранда за 340 км в едната посока. Наистина ли смяташ да отидете дотам за един ден и да се върнете? Съветвам те още веднъж да обмислите добре това пътуване, за да не бъдете разочаровани в крайна сметка...

Да, видях къде се минава границата.

Хм.. Ще погледна и Гърция, макар напоследък вече толкова да ми е омръзнала.. все оттам минаваме искам малко разнообразие ;). За пътуването.. ние сме малко шантави в това отношение, а и обичаме да пътуваме, особено да се возим- така че това ще ни е най-малкия проблем. Освен ако не идем до Тирана вместо до Саранда ^_^ , като по-близка до Охрид. 

Благодаря ти за съветите, ще ги имам предвид. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Така.. стегнали сме багажа и до 1 час сме тръгнали.. да видим дали ще стигнем до Саранда или просто ще отскочим до Тирана и Дурас / Durres/ , незнам как се чете правилно, но да кажем, че е така! :)

Хайде..че като се върна почвам следващата организация за магеланска среща (че и пак са ми обещали да ми пеят на ухо, само песните още  не съм си избрала :) )

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Така.. стегнали сме багажа и до 1 час сме тръгнали.. да видим дали ще стигнем до Саранда или просто ще отскочим до Тирана и Дурас / Durres/ , незнам как се чете правилно, но да кажем, че е така! :)

Хайде..че като се върна почвам следващата организация за магеланска среща (че и пак са ми обещали да ми пеят на ухо, само песните още  не съм си избрала :) )

Весело изкарване :) какви са тия хора, дето с лека ръка обещават не знам...ма ще видим ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да си кажа, че до Албания неуспяхме да стигнем. Идеята не еумряла, разбир се, оставихме я за следващия път, който се надявам да бъде скоро.

Закачливо останахме на Скопско, плескавици, бюреци и жега в Охрид.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

А бе имахме 1 цял ден, който можехме да оползотворим там, но нещо жегата ни дойде в повече. В Скопие беше 37 степени в петък и не се дишаше по улиците. С такова нетърпение стигнахме в Охрид, а вечерта с голям кеф отпивахме от жолтата на Тиквеш, но все пак е добре, да имаш амбициозна програма  :rolleyes:  B) 

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Здравейте,
Повдигам тази поостаряла тема с молба за инфо от страна на знаещите.
Планираме в началото на юни обиколка на южна Албания - районите около Ксамил и Саранда. Но БЕЗ кола, искаме да ползваме местен транспорт.
На GoogleMaps гледам, че най-удобно живописно добиране до там би бил следния маршрут: София-Игуменица- о. Корфу - Саранда (Ксамил). Да, обаче, притеснява ме, Мапса не показва никакви морски маршрути от Корфу към албанския бряг. Кажете, наистина ли няма фериботи за към албанско?

 

Двуцветко, ти споменаваш, че си правил Корфу-Саранда, би ли споделил подробности?

Всякаква информация ще ни е полезна, благодаря!

Връзка към коментар

Има си ферита (не съм ползвал).

http://www.sarandaweb.com/transportation/ferries-boats/saranda-corfu-ferry-timetables-2014-2015/

Скоро с Hessos мъдрувахме за пътя до там.

Ето и една по-стара дискусия за Албания, Косово и Черна гора.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Двуцветко[/url]</strong>, ти споменаваш, че си правил Корфу-Саранда, би ли споделил подробности?</span></span></span>

Всякаква информация ще ни е полезна, благодаря!

Ето това представлява тура

 

Организиран от http://www.ionian-cruises.com/index.htm

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Здравейте,колеги!Виждам,че темата не е подхващана отдавна.Върти ни се нещо в главата за Албания или за Гърция,селцата около Парга  в началото на септември.Ако решим за Парга,ще е изцяло романтична почивка с преспиване в Йоанина и по-специално селцето Лигиадес на Върха на планината с безумна гледка към езерото на Янина.За да не повтаряме връщане по същия път обмислям през Саранда и отделяне на 2 дни там и после Охрид и в къщи.Та въпроса ми е освен през Корфу с фери има ли пътен маршрут? Гледам карти и не намирам.Другия вариант е да са 2 отделни пътувания.Благодаря за всякаква информация предварително.

Връзка към коментар

Използвам повдигането на темата, за да споделя плажовете и местата, които моя позната албанака от Саранда ми препоръча в околността. Може да са от полза за някой. Миналата година се засилихме да почиваме там, но така и не стигнахме. 

  1. Manastir (плаж)
  2. Lukove (плаж)
  3. Borsh (плаж)
  4. Butrint (руини)
  5. Syri i Kalter - Blue Eye (извор)
  6. Ksamil
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Албания е една чудесна страна, където определно има какво да се види. 

За плаж препоръчвам Ксамил, който е в близост до Саранда. Вълшебно е! 

Ето и "кратък" разказ за Албания : https://veseliak.wordpress.com/category/албания/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 23 часа, cumalissa каза:

има ли пътен маршрут

Да, има пряк път от Игуменица до Саранда през Граничен пункт Qafë Botë карта

 

Ето и видео, но в обратната посока от Албания към Гърция : https://youtu.be/cau3Yt21C0s

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
21 hours ago, cumalissa said:

Та въпроса ми е освен през Корфу с фери има ли пътен маршрут? Гледам карти и не намирам.

Да има, картите (поне тези дето ползвам аз - го дава) да не говорим че го и препоръчват като стигане до Албания.

 

Ето и едно описано пътуване до Албания, с влизане точно през Гърция

 

https://tripsworkshop.wordpress.com/2016/11/18/albania/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, venceremos каза:

Използвам повдигането на темата, за да споделя плажовете и местата, които моя позната албанака от Саранда ми препоръча в околността. Може да са от полза за някой. Миналата година се засилихме да почиваме там, но така и не стигнахме. 

  1. Manastir (плаж)
  2. Lukove (плаж)
  3. Borsh (плаж)
  4. Butrint (руини)
  5. Syri i Kalter - Blue Eye (извор)
  6. Ksamil

Благодаря ти.

 

преди 1 час, epetkov каза:

Да, има пряк път от Игуменица до Саранда през Граничен пункт Qafë Botë карта

 

Ето и видео, но в обратната посока от Албания към Гърция : https://youtu.be/cau3Yt21C0s

Благодаря.Сега ще погледна и видеото. :)

Връзка към коментар
преди 3 часа, venceremos каза:

Използвам повдигането на темата, за да споделя плажовете и местата, които моя позната албанака от Саранда ми препоръча в околността. Може да са от полза за някой. Миналата година се засилихме да почиваме там, но така и не стигнахме. 

  1. Manastir (плаж)
  2. Lukove (плаж)
  3. Borsh (плаж)
  4. Butrint (руини)
  5. Syri i Kalter - Blue Eye (извор)
  6. Ksamil

 

преди 3 часа, venceremos каза:

Използвам повдигането на темата, за да споделя плажовете и местата, които моя позната албанака от Саранда ми препоръча в околността. Може да са от полза за някой. Миналата година се засилихме да почиваме там, но така и не стигнахме. 

  1. Manastir (плаж)
  2. Lukove (плаж)
  3. Borsh (плаж)
  4. Butrint (руини)
  5. Syri i Kalter - Blue Eye (извор)
  6. Ksamil

 

преди 2 часа, veseliache каза:

Албания е една чудесна страна, където определно има какво да се види. 

За плаж препоръчвам Ксамил, който е в близост до Саранда. Вълшебно е! 

Ето и "кратък" разказ за Албания : https://veseliak.wordpress.com/category/албания/

 Чудесен пътепис,благодаря на veseliache.Сега се сетих,че съм го чела ,наистина прекрасно.Ако планирам със сигурност руините ще отпаднат,а изворът задължително ще го посетим.Останете със здраве .Благодаря Ви!

преди 1 час, epetkov каза:

Да, има пряк път от Игуменица до Саранда през Граничен пункт Qafë Botë карта

 

Ето и видео, но в обратната посока от Албания към Гърция : https://youtu.be/cau3Yt21C0s

Благодаря ти

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Предполагам можете да ме насочите къде в Албания има плажове с пясък. От прочетеното по форума останах с впечатление, че плажовете там предимно са каменисти. Тази година смятам с жената и детето (което е на 3 години) да посетим Албания. От прочетеното тук, успях да си набележа забележителности за посещение, но не можах да се ориентирам, към конкретен курорт. Единственото ми условие е курорта да има пясъчни плажове. Благодаря Ви предварително, за помощта! 

Редактирано от Дашо
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.