Прескочи до съдържание

Полезни смартфон приложения за пътуващи


Препоръчани мнения

Интересна апликация, която може да намери добро приложение за пътуващи. Става дума за Glocalzone.

 

Glocalzone е платформа, която свързва пътуващи с купувачи на конкретни продукти от места, където продуктът все още не е наличен или цената му е твърде висока или цената на доставката е твърде висока или отнемаща повече време от стандартно време. 

Хората, създали проекта, решават горния проблем, като свързват пътуващите (които и без това така или иначе ще отидат до конкретното място) с тези въпросни купувачи на съответните продукти

Glocalzone действа като посредник, където тези купувачи и пътуващи могат да се споразумеят за конкретна цена, която да е добра сделка и за двете страни, след което това което разбрах процесът се състои в това купувачът да преведе парите в платформата и те остават на съхранение там, докато продуктът не бъде доставен. Пътуващите трябва да купят продукта със собствени средства, но след като доставят продукта невредим на купувача, те получават договорената цена. Така че пътуващите основно трябва да се грижат за безопасното транспортиране на стоките и ако има някакви такси там, те трябва да ги покрият. Има ограничения по отношение на поръчките за това какви продукти могат да се транспортират, като, разбира се, всичко незабранено от местните закони.

 

Хареса ми креативността на идеята за такъв прост, но често срещан проблем и реших да споделя, може да е полезен за някого и ако получи повече гласност проекта, го виждам като начин за някои хора да печелят пари, докато пътуват, защото нищо не ги спира да вземат повече поръчки, както и да го направят и в двете посоки на пътуване, и в същото време други хора, които нямат продукта на разположение в страната си, или е на по-висока цена, или дори може да бъде доставен по-бързо от обичайната доставка, например ако живущ в Европа иска някакъв продукт от САЩ, често може да отнеме повече време, докато тук един пътуващ може да дойде по-скоро. Евентуално може за някои хора да се превърне в приход, покриващ част от разходите за полети.

 

Регистрирах се от чисто любопитство, за да го проверя, за съжаление не виждам много поръчки, така че вероятно има не малък път да извърви, преди да бъде възприет повече.

 

Като цяло интересна концепция за пътуване и купуване на някои артикули, особено за САЩ и Apple продукти. Сигурен съм, че може да се използва много. Възможно е да има някои логистични проблеми със сигурност при преместване на неща като електроника, данъци, митници. Например от познат знам, че в Аржентина митниците са доста строги. Мисля, че това е предизвикателството в случая за собствениците на бизнеса по отношение на популяризирането на бизнеса, а също не ми изглежда като много висока дългосрочна стойност на клиент за бизнеса, така че сигурно им е трудно да си увеличат бизнеса чрез маркетинг.

 

И накрая само да подчертая, че не съм ползвал апликацията все още и пиша само от това което съм прочел. Ще е хубаво някой, ако ги е ползвал или ще ползва в бъдеще, да сподели опита си:

 

Screenshot_20210612-171230_Glocalzone.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, neuromancer каза:

Аз мисля, че ако някой му направи factory reset нищо няма да помогне

Ако не бъркам, първо трябва да го отключат с ПИН. Не съм запозната с всички ситуации, но приложението въобще не е за подценяване. Благодарение на него държа телефона си в ръцете, след като беше откраднат. Има определени условия, при които може да се ползва (посочени по-горе), но при мен свърши повече работа от полицията.

  • Браво 2
Връзка към коментар

Още нещо полезно - телефона има Emergency information, която може да бъде достъпна дори когато е заключен, тоест ако някой го намери. На началния екран без да го отключвате има Emergency, като кликнете се отваря това:

Screenshot_20210612-101554.png

Като цъкнете на Emergency information, се отваря информация, която вие си дефинирате, примерно телефонен номер, на който да се обади човека, намерил телефона, име,  кръвна група, алергии и подобни неща, в случай, че някой ви намери припаднали на улицата. От човек, работещ в бърза помощ го знам това и е незаменима помощ, ако се наложи, когато е въведено разбира се.

Добре е да си редактирате тази информация, за в случай на нужда, както и да знаете, ако се случи да намерите телефон или някой, на който му е зле и не може да си отключи телефона.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 6 минути , Яничка каза:

Ако не бъркам, първо трябва да го отключат с ПИН. Не съм запозната с всички ситуации, но приложението въобще не е за подценяване. Благодарение на него държа телефона си в ръцете, след като беше откраднат. Има определени условия, при които може да се ползва (посочени по-горе), но при мен свърши повече работа от полицията.

За нормална употреба да, но в сервиз (или някой по-знаещ) могат да го отключат. Или пък хард ресет, когато телефона е блокирал. То ако не можеше да се ползва, никой нямаше да краде телефони.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 51 минути , neuromancer каза:

За нормална употреба да, но в сервиз (или някой по-знаещ) могат да го отключат. Или пък хард ресет, когато телефона е блокирал. То ако не можеше да се ползва, никой нямаше да краде телефони.

 Стигне ли се до сервиз и т.н., няма приложение, което да върне устройството. Аз съм споделила случаите, в които арр-ът е полезен, както и че от личен опит видях колко е полезен, а всеки сам си преценява дали го намира за приложим...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Някой ползвал ли е приложението Dual space? Струва ми се, че @stanimir беше споменал за него. Дублира приложенията в телефона и позволява да ползваш няколко акаунта от дадено приложение на един и същи телефон. Като се опитам да го изтегля, излиза съобщение, че може да навреди на устройството. В интернет има отзиви, че блокира част от функциите на приложенията.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, iMari каза:

Някой ползвал ли е приложението Dual space? Струва ми се, че @stanimir беше споменал за него. Дублира приложенията в телефона и позволява да ползваш няколко акаунта от дадено приложение на един и същи телефон. Като се опитам да го изтегля, излиза съобщение, че може да навреди на устройството. В интернет има отзиви, че блокира част от функциите на приложенията.

За какво ще ти трябва да дублираш приложения в телефон? Може би има други начини и варианти, освен това приложение... 

Примерно в google можеш да ползваш повече от 1 акаунт в едно устройство и т.н. Аз лично не съм ползвал това приложение и не мога да коментирам.  

Но иначе рейтингът не му е много висок.

То телефоните имат доста по-голяма защита от компютрите, но все пак могат да се заразят с вируси.  

 

 

image.png.c7573907d6c0ad3ca3ff5e6cc9f117da.png

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.laxmisoft.dualspace&hl=bg&gl=US

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, iMari каза:

Някой ползвал ли е приложението Dual space? Струва ми се, че @stanimir беше споменал за него. Дублира приложенията в телефона и позволява да ползваш няколко акаунта от дадено приложение на един и същи телефон. Като се опитам да го изтегля, излиза съобщение, че може да навреди на устройството. В интернет има отзиви, че блокира част от функциите на приложенията.

Всъщност доброто приложение е Parallel Space Още от beta го знам и го ползвам понякога. От трите точки може да се включи "Speed Mode", който изключва Google Play и Google Play Games, за да върви по-бързо.

Ако си с Xiaomi, има такава вградена възможност и не е нужно приложение.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, iMari каза:

Някой ползвал ли е приложението Dual space?

Телефоните на Xiaomi имат вграден Second space launcher, но предполагам, че е съвместим само с MIUI. В началото го бях настроила с идеята да разделя служебните от личните си акаунти, но в последствие го разкарах... Не си спомням какво точно не ми допадна, но май ако не съм в съответния space, не получавах нотификации от него. Примерно ако съм в личния, а получа имейл на служебния или скайп съобщение примерно, няма да видя нотификацията, докато не премина на служебния спейс.

преди 3 часа, Иван Попов каза:

а какво ще ти трябва да дублираш приложения в телефон? Може би има други начини и варианти, освен това приложение... 

Примерно в google можеш да ползваш повече от 1 акаунт в едно устройство и т.н. 

Да, но не можеш да използваш 2 скайп, Whatsap или Viber акунта едновременно, освен ако нямаш такъв second space, който дублира приложенията. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 14 часа, chandni каза:

Телефоните на Xiaomi имат вграден Second space launcher, но предполагам, че е съвместим само с MIUI. В началото го бях настроила с идеята да разделя служебните от личните си акаунти, но в последствие го разкарах... Не си спомням какво точно не ми допадна, но май ако не съм в съответния space, не получавах нотификации от него. Примерно ако съм в личния, а получа имейл на служебния или скайп съобщение примерно, няма да видя нотификацията, докато не премина на служебния спейс.

Това "Второ пространство"(Настройки > Специални функции > ) е направено с цел сигурност или ако решиш да дадеш на някой телефона да цъка. Аз съм го включил и спрямо пръста, който ползвам за отключване(или фигурата) се отваря съответното пространство. Примерно някой, ако ме застави да отключа телефона, аз ще го отключа, но той ще види Второто пространство и там нищо няма да види от Първото. Докато съм в Първото пространство получавам известия и от Второто пространство, но в обратния случай - не.

Това, което дублира функциите на Parallel Space в MIUI, се нарича "Клонирани приложения"( Настройки > Приложения > ). Обаче в MIUI 12 е бъгнато и не работи(приложенията крашват), но в MIUI 12.5 работи.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

EasyPark - ползвахме го в Италия, но според инфо от нета го има и за Германия, Австрия, Испания, Франция, Нидерландия и т.н. Прави плащането на паркинг по-лесно - вместо да се бориш с уличните автомати и особено с тези, които приемат само монети, си го инсталираш и плащаш с КК или PayPal. Посочваш мястото на автомобила и времето, за което искаш да паркираш. После, ако искаш, може да го увеличиш или намалиш.

Наложи се да платим с PayPal, защото не прие бг карти, нито дори Revolut. PayPal е кофти за превалутиране, но за малки суми е тотали файн.

 

Screenshot_20210903-231914_EasyPark.jpg.967ca02fcbdc068bee2343806292cff5.jpg

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Много готино и удобно приложение за предстоящи концерти по локации -  bands in town:

image.png.25142b55495bff02c7ff0bfd2c1a6fed.png

Предполагам, че музикални фенове като @Branko и  @vlady го знаят, но аз сега го открих. Показва предстоящи концерти, а може да му се зададе и "events" като цяло, по настояща локация или по зададен град. Освен това може директно от него да се купят билети, като за някои концерти има няколко опции за закупуване - официален сайт и други сайтове.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Яничка каза:

Много готино и удобно приложение за предстоящи концерти по локации -  bands in town:

image.png.25142b55495bff02c7ff0bfd2c1a6fed.png

Предполагам, че музикални фенове като @Branko и  @vlady го знаят, но аз сега го открих. Показва предстоящи концерти, а може да му се зададе и "events" като цяло, по настояща локация или по зададен град. Освен това може директно от него да се купят билети, като за някои концерти има няколко опции за закупуване - официален сайт и други сайтове.

Зная зная и го имам 🙂

Но билети не съм купувал от него

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

inDriver - за първи път попаднах на това приложение в Мексико, а всъщност към днешна дата услугата се ползва в над 500 градове и 38 страни и е с над 100 милиона потребителли, или 2-рото най-голямо приложение за споделяне на пътувания и таксита в света по брой изтегляния. Местните в Мексико го предпочитат пред Uber, и понеже не видях някой да го е споменал, ето и малко повече инфо за него.

 

Основното предимство е, че цената на услугата и на такситата е обикновено 20% под тази например в алтернативи като Uber, не че цените на Uber в Мексико са високи, както и в тези държави, но защо да не се спести някой друг лев, още повече че понякога Uber е с нелегален статус, както например в някои щати на Мексико, (например Халиско), и в тези случаи също може да е полезна алтернатива.  

 

Приложението работи само с верифицирани шофьори, като самото ползване е на принципа, че вие предлагате цена и чакате някой да вземе маршута, съответно бидвате или получавате оферта, която може да приемете или отхвърлите. Плащането става в кеш, но се предлагат и местни алтернативи като банки. В някои градове приложението ще ви покаже средната цена за маршута, така че да се ориентирате, а алтернативата е да видите колко излиза в Uber и да стартирате с оферта 20-30% по-ниска. Аз лично ползвах и двете и inDriver беше забавен и интересен опит. Със сигурност цените са значително по-ниски от средните за други услуги и на който му се налага често пътуване с таксита ще си спести за нещо друго. 

 

Прилагам скрийншотс от интерфейса, самото ползване е доста опростено, само задавате начална и крайна точка на маршута и стартов бид:

 

Screenshot_20211230-061236_inDriver.jpg.449359d5ea76de154d2217786ef3e066.jpg

 

Screenshot_20211230-061255_inDriver.jpg.35096ec1ed5f9eb8cfa5f9dd683c0b15.jpg

 

С инсталацията може да видите малък проблем, да не ви позволи, тъй като например аз съм с Google app store с локация България (предполагам повечето сме така) и някои приложения като това не ни дава да се инсталират. Затова просто си инсталирате един APK инсталатор, например аз имам този:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apkinstaller.ApkInstaller&hl=en

сваляте си приложението като APK например от тук:

https://m.apkpure.com/indriver-—-offer-your-fare/sinet.startup.inDriver

и си го инсталирате от APK инсталатора, като посочвате файла. От там регистрацията е за по-малко от минута и вече спестявате. За iphone не съм проучвал как може да си го инсталирате, но трябва да има алтернатива, ако някой го инсталира може да напише. 

 

Списък на държавите, в които към момента оперира услугата:

 

Азербайджан
Парагвай
Тунис
Непал
Украйна
Южна Африка
Доминиканска република
Колумбия
Чили
Танзания
Панама
Нигерия
Мексико
Коста Рика
Кения
Индонезия
Гватемала
Никарагуа
Ботсвана
Армения
Боливия
Тайланд
Киргизстан
Малайзия
Индия
Бразилия
Ел Салвадор
Еквадор
Перу
Казахстан
Хондурас
Русия
Виетнам
Египет
Лаос
Узбекистан
Пакистан
Мароко

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Не знам дали тук е мястото за въпроса ми, но от питане глава не боли. Напоследък започвам да забравям паролите си, които станаха прекалено много за най-различни сайтове, защото от няколко месеца насам си направих за всеки акаунт различна парола. Причината беше, че ми хакнаха Instagram акаунта и реших, че няма да използвам 2-3 пароли за всичките ми регистрации в отделни сайтове. Натъкнах се на едно приложение/сайт RoboForm, което изглежда много функционално. Та, ако някой ползва някакъв вариант на Password Wallet ще бъда благодарен да препоръча и да разкаже за плюсове и минуси. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 21.01.2022 г. в 17:53, Guinness каза:

Не знам дали тук е мястото за въпроса ми, но от питане глава не боли. Напоследък започвам да забравям паролите си, които станаха прекалено много за най-различни сайтове, защото от няколко месеца насам си направих за всеки акаунт различна парола. Причината беше, че ми хакнаха Instagram акаунта и реших, че няма да използвам 2-3 пароли за всичките ми регистрации в отделни сайтове. Натъкнах се на едно приложение/сайт RoboForm, което изглежда много функционално. Та, ако някой ползва някакъв вариант на Password Wallet ще бъда благодарен да препоръча и да разкаже за плюсове и минуси. 

ползвам 1password от няколко години. платено е, но според мен си заслужава.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 21.01.2022 г. в 19:53, Guinness каза:

Не знам дали тук е мястото за въпроса ми, но от питане глава не боли. Напоследък започвам да забравям паролите си, които станаха прекалено много за най-различни сайтове, защото от няколко месеца насам си направих за всеки акаунт различна парола. Причината беше, че ми хакнаха Instagram акаунта и реших, че няма да използвам 2-3 пароли за всичките ми регистрации в отделни сайтове. Натъкнах се на едно приложение/сайт RoboForm, което изглежда много функционално. Та, ако някой ползва някакъв вариант на Password Wallet ще бъда благодарен да препоръча и да разкаже за плюсове и минуси. 

От няколко години съм с LastPass и не съм се замислял за друго. Предоставя много нива на сигурност. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Rappi е алтернатива на Uber Eats. Интересна апикация, с която, както се вижда от прикачените снимки. Ползвал съм я само за доставка на храна, но предлагат всякакви всякакви видове доставки, както може да се види от прикачените снимки, включително дори кеш.  

 

Ако на някого му се наложи в Колумбия да не се чуди, тъй като услугата Uber Eats не е налична тук. 

Към днешна дата оперира в Колумбия, Мексико, Коста Рика, Перу, Еквадор, Чили, Аржентина, Уругвай и Бразилия и в повече от 200 града.Screenshot_20220123-142623_Rappi.jpg.b995993479ecbcce025cc7924a87127f.jpg

 

Screenshot_20220123-142638_Rappi.jpg.fa551e4bd96298832814acc7ea943c8d.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 30.12.2021 г. в 6:19, settler каза:

inDriver

Опитът ми в Колумбия е по-различен с въпросния апп. С Uber се оказа по-евтино и за мен лично по-удобно отколкото занимавката с кеш и inDriver. Освен това в Картахена с inDriver винаги звънят, за да доуточняват детайли по точната локация, където и да съм бил до този момент. С Uber това не се случва. 

 

Един път имах случай на Uber, в който шофьорът не само че не се появи, но в крайна сметка ме таксува 3 пъти повече за неосъществен превоз. След като ми възстановиха сумата от Uber съпорта ме посъветваха да активирам "PIN настройката", с която преди всяко пътуване се получава четирицифрен код, който лично трябва да се каже на шофьора и който той трябва да въведе преди всяко пътуване, като по този начин той се идентифицира, че е взел правилния пътник и отделно горния опит за измама/объркване се предотвратява. 

 

Screenshot_20220123-144754_Uber.jpg.335614dd7f3b0ee9fdb5d9704cf1d60f.jpg    

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 21.01.2022 г. в 19:53, Guinness каза:

Не знам дали тук е мястото за въпроса ми, но от питане глава не боли. Напоследък започвам да забравям паролите си, които станаха прекалено много за най-различни сайтове, защото от няколко месеца насам си направих за всеки акаунт различна парола. Причината беше, че ми хакнаха Instagram акаунта и реших, че няма да използвам 2-3 пароли за всичките ми регистрации в отделни сайтове. Натъкнах се на едно приложение/сайт RoboForm, което изглежда много функционално. Та, ако някой ползва някакъв вариант на Password Wallet ще бъда благодарен да препоръча и да разкаже за плюсове и минуси. 

Локално или онлайн?

Локално KeePass(безплатно)

Оналйн: LastPass(безплатно и платено)

 

Безплатният вариант е само за 1 устройство, но евентуално, ако искаш да спестиш някой лев, може да направиш няколко акаунта за всяко устройство по един и съответно можеш да прехвърлиш паролите към тези акаунти с функцията Export описана тук https://support.logmeininc.com/lastpass?articleID=2307058881 Ако не правиш нови регистрации често в различни сайтове, този вариант е добър.

Преди много години имаше някаква хакерска атака над LastPass. Спомням си, че с цел превенция принудиха всички потребители да си сменят паролите, но те казаха, че и да има теч на данни, тези данни са криптирани и няма как да бъдат декриптирани. Така и никой не се похвали, че е успял да декриптира данните, ако е имал такива. Според мен е доста сигурна онлайн услуга.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 4.09.2021 г. в 0:56, Яничка каза:

EasyPark - ползвахме го в Италия, но според инфо от нета го има и за Германия, Австрия, Испания, Франция, Нидерландия и т.н. Прави плащането на паркинг по-лесно - вместо да се бориш с уличните автомати и особено с тези, които приемат само монети, си го инсталираш и плащаш с КК или PayPal. Посочваш мястото на автомобила и времето, за което искаш да паркираш. После, ако искаш, може да го увеличиш или намалиш.

Наложи се да платим с PayPal, защото не прие бг карти, нито дори Revolut. PayPal е кофти за превалутиране, но за малки суми е тотали файн.

 

Screenshot_20210903-231914_EasyPark.jpg.967ca02fcbdc068bee2343806292cff5.jpg

 

 

Не съм сигурен, че това е точното място.

 

Вчера приложението EasyPark ми изтегли от PayPal-а 3 евро. Бил съм паркирал рентакара, който ползвах септември в Бари за 3 дни, на някакъв паркинг в Италия.

Пуснах по един имейл и на EasyPark и на Paypal.

Днес имам отговор от EasyPark, че ще върнат парите и се извиняват.

Паркинга бил с видеокамери и като видят номера на колата и тя е в някой техен акаунт т.е. в моя и дърпали парите.

Та ми препоръчаха да махна номера на колата под наем от акаунта си в EasyPark.

Аз, разбира се, още вчера го бях направил, но, признавам си, от септември до сега си е стоял в EasyPark.

 

Та с 2 думи - имайте предвид, че може да получите някоя паркинг таксичка, ако сте разсеяни като мен.

 

 

 

 

  • Харесвам 9
  • Шок 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

Не съм сигурен, че това е точното място.

 

Вчера приложението EasyPark ми изтегли от PayPal-а 3 евро. Бил съм паркирал рентакара, който ползвах септември в Бари за 3 дни, на някакъв паркинг в Италия.

Пуснах по един имейл и на EasyPark и на Paypal.

Днес имам отговор от EasyPark, че ще върнат парите и се извиняват.

Паркинга бил с видеокамери и като видят номера на колата и тя е в някой техен акаунт т.е. в моя и дърпали парите.

Та ми препоръчаха да махна номера на колата под наем от акаунта си в EasyPark.

Аз, разбира се, още вчера го бях направил, но, признавам си, от септември до сега си е стоял в EasyPark.

 

Та с 2 думи - имайте предвид, че може да получите някоя паркинг таксичка, ако сте разсеяни като мен.

 

 

 

 

Това е точното място. Благодаря, че сподели. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Имам питане/молба за препоръки за приложения, които разпознават върховете в околния пейзаж. По възможност да са free, но пък ако е нещо изпробвано и добро и е с някаква еднократна такса едноцифрено число евро - мога и да се прежаля за първото си закупено приложение. 
Това, което откривам на първо четена са:
PeakLens, PeakFinder, PeakVisor, PeakHunter ... 

 

image.png.48a6de50efb09445867512fe17aeeee4.png


Впрочем - PeakLens го имах инсталирано и го бях пробвал инцидентно в България и май в някъде в Словакия и уж работеше, докато не дойде голямата издънка - обикаляме си из Алпите някъде около Шамони и когато го включих, ми излезе едно съобщение от сорта: "There are no peacks around"...   Мо-о-о-ля?!? :shok:  Доста се посмях. :lol:  После включвах/изключвах, въртях апарата според картинката на инструкциите, проверявах дали всичко е наред с нета и мобилните данни ... не, така и не зацепи, не разбрах защо. 
И съответно след тази случка се ядосах и го деинсталирах. 

Та някой ако има опит и впечатления с някакво подобно приложение, моля да сподели, че ми предстои скоро разходка по едни баири. 

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.