Прескочи до съдържание

Бирма, Лаос, Тайланд


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Оги, ако ти остане случайно малко свободно време, би ли споделил впечатленията си от нощните преходи с автобуси в Мианмар.

Купих три такива и нямам идея дали след такъв преход човек може да обикаля или има нужда да се наспи. Ако има значение, купих ВИП седалки за преходите Янгон-Баган, Баган-Езерото Инле и от езерото до Мандалай.

Връзка към коментар

Притесненията за днешния ден се оказаха неоснователни. Всичко беше перфектно. Самолета Банкок - Удон Тани с Thai Lion Air

премина чудесно (за 15 $ с багажа). На летището веднага се взима минибус за по 200 бата до границата. Там се минава тайландския граничен контрол, после с друго автобусче през моста  за 15 бата и си в Лаос. Виза он арайвъл веднага се вади за 30 $. Следва градски автобус №14  до Виентян (централна автогата) за около левче и 14 ч. сме в хотела.

Останалото е голямо удоволствие...

 

post-146-0-25317600-1448469899_thumb.jpg

post-146-0-55282400-1448469857_thumb.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Та това е за любителите на летенето - един полет от час и половина, при абсолютно всичко изрядно, какво се получава...

( не говоря за финансовата страна).  А и постоянната несигурност  да няма провал и отмяна по каквито и да е причини...

За съжаление утре ме чака подобно изпитание по линията Банкок - Виентян, но за това съм си виновен сам,че измених на първоначалния си план.

Та моят съвет е следният. Ако имате възможност, пътувайте с нощните ВИП автобуси...Предимствата са много големи.

С мнението си не ангажирам никого, а споделям личното си виждане и опит...

 

Може ли да разясниш какви са тези много предимства на автобусите, освен личните ти притеснения с полетите?

В Мианма в два последователни дни, първо закъсахме в едни пясъци с микробуса и трябваше да пътуваме на стоп до хотела, а на следващия ден ни отмениха вътрешния полет и се дундуркахме 8 часа с автобус по нещо, което много трудно може да се нарече път, дори по местните стандарти ;) Проблем може да има с всяко превозно средство.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

The Taste of Burma...

 

attachicon.gifSDC14789.JPG

attachicon.gifSDC14790.JPG

Че е гадничко, спор няма, но тия влечуги, които ни ги предложиха в Китай ми смразиха кръвта :(

 

post-883-0-86867400-1448518503_thumb.jpg

Притесненията за днешния ден се оказаха неоснователни. Всичко беше перфектно. Самолета Банкок - Удон Тани с Thai Lion Air

премина чудесно (за 15 $ с багажа). На летището веднага се взима минибус за по 200 бата до границата. Там се минава тайландския граничен контрол, после с друго автобусче през моста  за 15 бата и си в Лаос. Виза он арайвъл веднага се вади за 30 $. Следва градски автобус №14  до Виентян (централна автогата) за около левче и 14 ч. сме в хотела.

Останалото е голямо удоволствие...

 

attachicon.gifSDC17030.JPG

attachicon.gifSDC17050.JPG

Май ще ме накараш да се замисля, дали да не сменя Бирма с Лаос.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Май ще ме накараш да се замисля, дали да не сменя Бирма с Лаос.

 

В Лаос има много по малко неща за гледане, но животът е пълен хедонизъм. Много вкусна храна, ресторанти където може да се излежаваш по време на хапване и т.н.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Петко, ти като по-вещ за Тайланд, знаеш ли какво време се очаква на Ко Панган в периода 2-8 декември?  Сигурно си имаш някакви достоверни сайтове за времето...  Иначе , ние утре вече заминаваме за Тайланд.

Връзка към коментар

Въпросът към мен ли е отправен? Щото не съм точно Петко... :)

В Чанг Май, където сме в момента си е яка жега, а за Панган гледам, че го дават само дъжд следващите 10 дни и най-вероятно ще е така. Само че тамошният дъжд е 20 мин. вали, два-три часа пече. И това време си има своя чар :)

По принцип вече трябва да сме в сухия сезон, но гаранция няма никаква. Изкарвали сме през ноември без капка дъжд, а януари, когато би трябвало вече да няма, ни е удавяло за цяла седмица.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Абе към тебе беше отправен въпроса, ама щом не си Петко,тогава ще ти казвам Петкан. Значи за Панган много лошо. Надявах се да имам някакъв късмет, но това ще да е. Ние на 1 декември имаме нощувка в Чанг Май, ако сте там да се видим още тогава, а. Ти сам ли си, или сте цяла тайфа?

Връзка към коментар

Тайланд.

Много приятна, но за съжаление , кратка магеланска среща на чанг

на Ко Панган,

със Петкан......

:)

 

post-146-0-52936700-1449332882_thumb.jpg

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 13
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Пътуването ми завърши преди няколко дни и сега искам да се върна малко назад и да споделя кратки впечатления от преживяното.

Първо, най-атрактивната и очаквана част, беше несъмнено Бирма. Отидохме там с големи очаквания, но за съжаление, те не бяха съвсем оправдани. Да не се разбира погрешно, тъй като  страната е любима на почти всички посетили я, и тя наистина си заслужава, но лично аз не бих се върнал тук отново.

Изключително красива е , най-вече будистките храмове, които са  номер  1   в света. Такова чудо, като пагодата  Shwedagon,

досега не бях виждал.....Баган, Инле,Голдън Рок, все доказани световни атракции.

След отварянето на страната за туризъм и най-вече в последните години, с безпроблемните визи - нашата стана по електронен път за 1 минута,  целият свят се изсипва да гледа красотите на Бирма.  И това неминуемо води до сериозни проблеми. Твърде бързо тази бедна страна, е усвоила негативните тънкости на туристическата индустрия. Навсякъде гледат да те прекарат по всячески начин. Бях  чел, че тук пазарлък почти няма, че бирманците са горди и честни, и че цените са почти действителни. Но няма нищо такова, търговците, тур.агенции, ресторанти, транспорт, почти всички дерат много яко, в пъти над нормалните цени - както навсякъде по света, където бума на туризма и завладял и обсебил всичко . Това го пиша, за да се знае, че човек, заминавайки натам, трябва да е сериозно подготвен, за да не го правят на баламурник, гринго, музунго..като го лъжат, мамят, подиграват. Бих могъл да дам някой основни базисни цени, на които да се стъпи, но се опасявам, че ще бъда изкаран, че пътувам фотосинтезирайки, затова ще си затрая.

Точно за Бирма, такъв бум на цените и морала, ме изненада. Още повече, като гледахме как по селата хората орат с ралото и воловете, и жънат със сърповете.

Другият адски негативен аспект, това е чистотата и мизерията. Според мен , достойно могат да съперничат с Индия по мръсотия, воня и гнусота.  И мъже, и жени, дъвчат някакви листа, корени, ядки, които после плюят почти навсякъде и е едно червено, като кръв. Това е някакъв енергиен стимулатор, а може и наркотичен ефект да има, но устата им са като да са яли и пили човешка кръв. И това е абсолютно повсеместно явление.

На фона на тази мизерия , в храмовете, и по точно още от дворовете, които са огромни , се ходи бос, без чорапи в мръсотията.

И пак на фона на тази мизерия, обикновените хора са адски добри и отзивчиви. И помен за притеснение , относно безопастност не съществува. Така, че Ако не се опасявате от зарази, то Бирма е абсолютно спокойна страна.

Но мръсотията и постоянното пазарене за всичко изнервят и писват на човек....

За такситата какво да кажа - евтини са, но там пък разправиите са най-големи , като навсякъде. Иначе бензина и дизела са евтини, около левче, но се карат основно моторчета, а коли почти липсват.

Природата на страната е изключително красива, зелена, и малко прилича на България. Има нашите растения, плодове и зеленчуци, а също палми, банани, папая, помело, дини....

Ние се хранехме основно от местните пазари и ресторантчета, като наблягахме на риба, плодове и бира - Бира Мянмар - 2 лв, и бира Мандалей - 1,50 от магазинчета.

Хотелите не са лоши, имат закуска и се стремят да приличат на европейските, но са си скъпички за стандарта на страната.

Общи разходи в Бирма за един човек -  около 500 $  за 12 дни.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Оги, благодаря за информацията. С огромно нетърпение очаквах постовете ти за Бирма.

Моля, ако имаш време да разкажеш по нещо и за отделните места. Чисто организационно как подходи и ако имаш някакви конкретни съвети. Ще бъде много полезно.

Искам да те попитам сега, ако трябва да организираш пътуването пак ли би го направил по същия начин? т.е. напълно самоорганизирано, без услуги на агенции, местни гидове и т.н.

Бих искала да науча нещо повече и за цените на храната, таксита, турове и т.н, така че ако не искаш да пишеш тук, пусни ми някакво инфо на лично. Аз не смятам да анализирам начина ти на пътуване. Всеки да го прави както му се харесва, не виждам защо да се хвърлят "камъни" по чуждите идеи. Въпреки това обаче си мисля, че от твоето пътешествие бих могла да си извлека изводи за моето и да постигна по-добър ефект.

Това за мърсотията силно ме притесни. Избягвам Индия именно по тази причина, но какво да се прави явно Бирма ще ми е за сефте като досег с това.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И мъже, и жени, дъвчат някакви листа, корени, ядки, които после плюят почти навсякъде и е едно червено, като кръв. Това е някакъв енергиен стимулатор, а може и наркотичен ефект да има, но устата им са като да са яли и пили човешка кръв. И това е абсолютно повсеместно явление.

И в Шри Ланка дъвчеха и плюеха такива неща. Първо си помислих, че им тече кръв от венците, но след петия човек, който видях, се усетих, че нещо дъвчат преди това. Определено тези хора бяха като леко дрогирани, пияни...Явно, тези листа са известни сред по-бедните страни

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като чета това и стигам до извода, че многото туристи променят местата. Така при мен се получи в Куба. Ние бяхме в Мианмар 2012г., т.е. преди 3 години. Нямаше много туристи, беше трудно да се ходи без агенция, виза също взехме от агенцията, нямаше онлайн, то и интернет там почти нямаше. Но и не беше такова чудо, а пък за мръсотията...ами не ми се видя толкова мръсно. Лично аз изобщо не се притеснявах да ходя боса, ми чисто беше в храмовете. Оги качи някоя снимка да видя какво имаш впредвид, това в двора на храма...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искам да те попитам сега, ако трябва да организираш пътуването пак ли би го направил по същия начин? т.е. напълно самоорганизирано, без услуги на агенции, местни гидове и т.н.

 

Пътуването мина абсолютно безпроблемно, точно както аз обичам. Затова се и подготвям предварително да няма никакви засечки , поне, което зависи от мен.

Ако трябва да го организирам отново, мисля, че бих го повторил, най-вече в частта за Бирма. Самоорганизирано - Да,  но аз на място ползвам услугите на местни агенции, но повтарям - на място, и ако удовлетворяват моите желания и искания.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А може ли да напишеш за кои турове си използвал местни агенции и какво си направил напълно самоорганизирано.

Евентуално и като стойност на услугите, както и какво е било включено и в двата вида (организирани и самоорганизирани) турове. Ще ми е полезно, за да преценя, какво да отхвърля като предложение, кое е адекватно и какво бих могла да направя напълно сама. Аз няма да ползвам агенции, но пък събрах разни предложения от добиващи популярност гидове и искам да знам дали ще са ми необходими.

Пишеш и за пазарлъка с такситата. Явно ще се сблъскам с това на автогарите. Някакъв съвет.

Връзка към коментар

И да не забравим нещо твърде вдъхновяващо -  жените в Бирма са много красиви.

 

post-146-0-61417200-1450179985_thumb.jpg

 

Мажат си лицата с танака. Изглежда като нашата хума и се добива от едно специално дърво като се трие с кръгли воденични камъни, докато си пусне сока за мазане на женската кожа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И в Шри Ланка дъвчеха и плюеха такива неща. Първо си помислих, че им тече кръв от венците, но след петия човек, който видях, се усетих, че нещо дъвчат преди това. Определено тези хора бяха като леко дрогирани, пияни...Явно, тези листа са известни сред по-бедните страни

Нати,  това е бетел, ето го как се продава на пазара в Бирма:

 

post-1504-0-61108600-1450183125_thumb.jpg

 

Има тонизиращо действие, като го дъвчат, алкалоидите от него бързо се резорбират сублингвално.

Някои го смесват с тютюн или разни семена. Смятат го и за афродизиак.

 

Тук е описано:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мерси, AlexandraKo :) знаех си аз, че съм чувала как се казват листата, но ми беше избягало от главата :)

Не знам колко тонизиращо е за тях. За мен си бяха като превъзбудени, пияни... С един странен поглед.

Един мъж в Шри Ланка, който преди това беше използвал тези листа, искаше да ни снима и после да му дадем малко пари за услугата, но докато се опитваше да ни обясни и после да ни снима си изглеждаше като човек изпил сам една бутилка вино.

 
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нати,  това е бетел, ето го как се продава на пазара в Бирма:

 

attachicon.gifIstanbul 321.JPG

 

Има тонизиращо действие, като го дъвчат, алкалоидите от него бързо се резорбират сублингвално.

Някои го смесват с тютюн или разни семена. Смятат го и за афродизиак.

 

Тук е описано:

 

Де да изглеждаха и хората като листата в този кош. Тези упойващи вещества се продават в едни малки найлонови пликчета и съдържат освен листа от бетел и още доста неприятни субстанции. Същото го имаше и във Филипините, но горе по селата при оризовите тераси. Снимал съм пакетчето, но сега не мога да го търся , пък и няма особен смисъл.

Важното е, че хората изглеждаха ужасяващо, да не кажа страшно. И подчертавам, че само изглеждаха. Иначе са едни душички...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Мерси, AlexandraKo :) знаех си аз, че съм чувала как се казват листата, но ми беше избягало от главата :)

Не знам колко тонизиращо е за тях. За мен си бяха като превъзбудени, пияни... С един странен поглед.

Един мъж в Шри Ланка, който преди това беше използвал тези листа, искаше да ни снима и после да му дадем малко пари за услугата, но докато се опитваше да ни обясни и после да ни снима си изглеждаше като човек изпил сам една бутилка вино.

 

 

Вероятно им действа различно - единият ни гид в Мандалей дъвчеше бетел непрекъснато и беше все задрямал, други изглеждат като напушени. На мен лично ми прилича на пушенето, приемат си съответната доза алкалоид, но чрез дъвчене. И с тия кафяво-червени зъби изглеждат ужасно. Но ние не видяхме много такива - мисля, че това е повече разпространено в по-ниските касти на обществото. Образованите имат други навици и пороци. ;) Лично мнение и наблюдение.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бетел или малайски орех - листата се мажат с негасена вар, а отгоре се настъргва ореха, добавят различни растения за вкус. Казаха че имал ободряващ  и тонизиращ ефект !?!?!

Наистина е стряскащо на копринените им ризи и старателно сгънатите лонджи да им гледаш кървясалите уста,ама.. свят голям-хора всякакви...

За мен не беше чак толкова мръсно, назад са в класацията, дори и не са в петицата.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

След отварянето на страната за туризъм и най-вече в последните години, с безпроблемните визи - нашата стана по електронен път за 1 минута,  целият свят се изсипва да гледа красотите на Бирма.  И това неминуемо води до сериозни проблеми. Твърде бързо тази бедна страна, е усвоила негативните тънкости на туристическата индустрия. Навсякъде гледат да те прекарат по всячески начин. Бях  чел, че тук пазарлък почти няма, че бирманците са горди и честни, и че цените са почти действителни. Но няма нищо такова, търговците, тур.агенции, ресторанти, транспорт, почти всички дерат много яко, в пъти над нормалните цени - както навсякъде по света, където бума на туризма и завладял и обсебил всичко .

 

Аз съм изключително доволен, че обикалях Мианмар в началото на 2006 г. Не знам кога са започнали да пускат туристи в страната, но по онези времена имаше изключително малко чужденци и всичко беше много автентично. Тур агенции почти нямаше, много малко и само такива, които имат връзки с режима, тогава си беше още яка диктатура. Здраве и живот, някой ден ако ми попреминат африканските мераци, ще започна фото дневник за някои от пътешествията в югоизточна Азия.

 

При всички положения много добре направихте, че посетихте страната.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.