Прескочи до съдържание

С кола в Италия за 10 дни.


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Благодаря за отговорите. :) 
Предполагам има евтини самолетни билети, но аз не обичам да пътувам много, много с тях. Когато мога да ги избегна, го правя.
Друг вариант е с рейс, но според мен ще е доста по-уморително без почивка да пътуваме 1500км. А и със собствен автомобил си самостоятелен и си решаваш къде и кога да спреш.
С идеята за по-различни междинни спирки смятам и да се поразходим из градчетата. Ако тръгна много рано от София и съм в късния следобяд за 1-ва нощувка, можем да отделим малко време за шляене :)

Връзка към мнение

В интерес на истината проверих и цената на самолетните билети, но за датите, които ми трябва са скъпи и няма да ми излезне по-евтино отколкото с кола, слагайки трансфери, нощувки преди и след криуза и т.н. :) Колата е с газ.

 
 
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 3 месеца по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Така, включвам се отново с почти изцяло променен план.

Т.к. ще сме кумуве на наши много близки приятели в началото на Септември и понеже знаят за моите завидни организационни умения като става въпрос за пътувания (  :lol:  ) те изявиха желание да направим екскурзия в Италия заедно в края на месеца, когато са почивните дни.

 

И така - изместихме пътуването за края на септември (15-25) и намалихме броя на нощувките. Ще имаме 1 нощувка в Загреб на отиване, 8 нощувки в Италия и 1 нощувка в Любляна на връщане. 

 

Това, което ме затруднявa в момента е от вече направения план, да съкратя нощувките почти наполовина и да включа две задължителни места - Флоренция и Cinque Terre.  Затова се надявам на малко помощ, ето какво измислих:

 

15.09 - нощувка в Загреб

16.09 - Венеция

17.09 - Венеция

18.09 - Венеция - към Флоренция (стоп за няколко часа в Болоня). Тук намерихме една хубава вила, на около 20-25 км на юг от Флоренция. Мислим да останем 4 нощувки и да обиколим различните дни до San Gimignano, Volterra, Флоренция и каквото друго има в района (знам, че има доста)

22.09 - Флоренция до Лука. Ще гледаме да пристигнем в ранния следобяд. Разглеждаме Лука до края на Деня.

23.09 - с колата от Лука до Ла Специя, от там хващаме влакчето и разглеждаме Cinque Terre.

24.09 - Лука - Любляна

25.09 - София.

 

Вече съм намерил местата за настаняване по тази програма, но искам да чуя и вашето мнение по въпроса. Чудех се дали да запазя 3 нощувки във вилата до Флоренция и 3 нощувки в Лука, но според мен покрай Флоренция има повече какво да се види, а само това е времето, с което ще разполагаме.

 

Aко мислите, че е възможно нещо да се подобри, да се добави и т.н. мога да отменя направените резервации и да коригирам. Важното е да включим Флоренция и Cinque Terre.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да вдигна малко темата, че имам нужда от съвет относно горната програма.

Струва ли си да ходим до Лука и Cinque Terre, при положение, че има супер евтини полети с Ryan и винаги може да се разгледа този район? Мисля си, че е по-добре да използваме това, че сме с кола за да разгледаме някоя по-недостъпна част от Тоскана. Какво бихте препоръчали? Да останем повече време между Флоренция и Сиена или нещо друго? 

 

Очаквам вашите предложения по въпроса.

Връзка към мнение

Лично моето мнение е, да си оставите повече време за района между Флоренция и Сиена. Нещо Пиза не я виждам в сметките, така че ако искате просто си оставете Чинкуе тере, Сиена и Пиза за друг път. Вие имате 4 нощувки около Флоренция, така че можете да прецените и на място кое да отпадне и кое да остане. Ще видите, че 2 дни ще ви трябват само за Флоренция. 1 цял ден отива за Сиена. Като се помотате и по пътищата наоколо ...... Направо оставете западната част за друг път :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Да останем повече време между Флоренция и Сиена или нещо друго? 

 

 

Сиена също е близо до Пиза, така че каквото е за Чинкуе Тере, такова е и за Сиена. И двете са удобни за Раян.

 

Щом като си с кола от България, пробвай други региони. Примерно, италианските езера.

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Сиена също е близо до Пиза, така че каквото е за Чинкуе Тере, такова е и за Сиена. И двете са удобни за Раян.

 

Щом като си с кола от България, пробвай други региони. Примерно, италианските езера.

 

Сиена е на 140 км от Пиза, да не би да имаш предвид Лука?  :)

 

Езерата края на Септември няма ли да е хладно ?

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

 

Езерата края на Септември няма ли да е хладно ?

 

Може и да е, но може да не е. Виж отзиви по другите теми и детайлна прогноза за времето.

 

Друга опция са градове в регионите Емилия-Романя и Венето, което го споменах и в началото на темата.

 

Наблизо е относително понятие. Пиза и Сиена са в един регион, така че са по-скоро наблизо, отколкото далече.

 

Планирай там където ти се ходи, а не толкова спрямо полетите. Защото по-популярните места може да се достигнат относително лесно в континенталната част с нискотарифните.

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Така, всичко е финализирано, тръгваме на 15-ти рано сутринта. Плана е леко променен спрямо предишната страница за да се угоди на всеки който каквото иска да види.

15.09 - нощувка в Загреб

16.09 - Плитвички езера и нощувка в близост

17.09 - 20.09 - Нощувки на 10-15 км от Венеция

20.09 - Венеция - към Флоренция (стоп за няколко часа в Болоня). Тук намерихме една хубава вила, на около 20-25 км на юг от Флоренция. Мислим да останем 4 нощувки и да обиколим различните дни до San Gimignano, Volterra, Флоренция и каквото друго има в района (знам, че има доста)

24.09 - От Флоренция направо газ към Любляна. Kaкто обсъдихме по-горе, западната част остава за друг път.

25.09 - От Люляна към София.

 

 

 

Имам нужда от малко помощ вече по-конкретно със самата програма, какво да посетим като забележителности без да пропуснем нещо важно. Музеите не са изключени, но не са и задължителни.

 

17.09 - Половин ден във Венеция

18.09 - Цял ден във Венеция

19.09 - Обсъждахме Day Trip до Верона. Т.к. с нас ще има младоженци им харесва идеята да видят терасата на Ромео и Жулиета. Струва ли си пътя и какво друго може да се види?

 

Как да разпределим 4-те нощувки в близост до Флоренция? 1 ден обикаляне към San Gimignano и други малки селца в района и останалите 2 дни и половина за Флоренция, там какво е "must see" ?

 

Всякаква помощ ще ми е от полза, т.к. до последно променяхме организацията къде колко нощувки и не съм чел много за самите градове :/

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Верона е очарователна, но кажи на младоженците, че терасата е правена значително по-късно и не е от времето на Румео и Жулиета. Там, в къщата са тълпи от бутащи се туристи и не е за младоженци, ама хич. Останалата част от Верона си заслужава, но и Венеция също си заслужава. Времето ви е малко и вие си преценете, според мен на място, дали да го разбивате между двете градчета.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Програмата ти се покрива с част от моята, разликата е, че ние пътуваме в посока от Милано, към Генуа, Леричи, Пиза, Лука, Сиена, Флоренция, Падуа, Венеция и Верона и от там - обратно Милано и към Германия.

Във Венеция задължително ще посетим площад Сан Марко с Базиликата, Камбанарията и Двореца на дожите, както и моста на Въздишките и моста Риалто. Планирала съм и посещение на базиликата Санта Мария делла Салуте. Останалото ще зависи от настроенията и ще е лежерно, без предварителна цел и под формата на свободни разходки.

Във Верона съм предвидила да видим Арена ди Верона, Площад Ербе и Къщата на Жулиета, но без влизане вътре (малко прекалено измислена ми идва, но пък съвсем да я подминем не ми се иска...) и Пиаца дей Синьори.

Флоренция - ако ще й отделяте малко време, трябва да решите дали искате да включите музеи, аз лично смятам да посетим само Уфици като за начало и да си оставя и за следващия път по нещо, но това решение зависи изцяло от личните ви предпочитания и интереси. Спим до базиликата Санта Кроче, която е задължителна и с платен вход, Санта Мария дел Фиоре и Баптистерия с Вратите на Рая, базиликата San Lorenzo  и църквата Санта Мария Новела, Piazza della Signoriа с Palazzo Vecchio, от там по Понте Векио за гледката на залеза от Piazzale Michelangelo. Мисля, че това за ден и половина е напълно постижимо, така че може да допълните с още музеи и нещо, което вие си предпочетете.

От там в зависимост от това накъде решите да тръгнете, ако целта ви е Волтера, може да видите Площада на приорите с двореца, Преторианския дворец с кулата Подестадо, Катедралата Успение Богородично на площад Св. Йоан и да се разходите по Виа дей Сарти, обградена с дворци. Всичко в района е интересно и красиво и каквото и да изберете да видите в близост до Флоренция, няма да сбъркате....

Редактирано от obsession
Връзка към мнение

Мерси за полезната информация! Наистина на място ще решаваме за Верона, защото във Венеция си има доста неща и само ден и половина може и да ни е малко :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен в Италия колкото и време да имам, винаги би ми било недостатъчно :) ....Направете си приятна програма без излишно натоварване, за да е постижимо, поставете си няколко основни неща, които държите да видите, като задължителни и всичко останало - ако остане време. Все пак ако ви хареса, ще се върнете пак и ще се нагледате - по-добър вариант е от едно нервно препускане с много цели и недостатъчно време. Възползвайте се от факта, че сте с кола, за да отидете на места, на които се ходи по-лесно с кола, а за едно следващо пътуване да речем със самолет, си оставете по-достъпните места....Районът между Флоренция и Сиена е разкошен за разходка с кола.....

Редактирано от obsession
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Така, всичко е финализирано, тръгваме на 15-ти рано сутринта. Плана е леко променен спрямо предишната страница за да се угоди на всеки който каквото иска да види.

 

 

Имам нужда от малко помощ вече по-конкретно със самата програма, какво да посетим като забележителности без да пропуснем нещо важно. Музеите не са изключени, но не са и задължителни.

 

17.09 - Половин ден във Венеция

18.09 - Цял ден във Венеция

19.09 - Обсъждахме Day Trip до Верона. Т.к. с нас ще има младоженци им харесва идеята да видят терасата на Ромео и Жулиета. Струва ли си пътя и какво друго може да се види?

 

Как да разпределим 4-те нощувки в близост до Флоренция? 1 ден обикаляне към San Gimignano и други малки селца в района и останалите 2 дни и половина за Флоренция, там какво е "must see" ?

 

Всякаква помощ ще ми е от полза, т.к. до последно променяхме организацията къде колко нощувки и не съм чел много за самите градове :/

Бяхме със същата програма, с разменени Загреб и Любляна, за да минем най дългия участък още първия ден. За Флоренция - ден за Пиза и Лука и втори за Сан Джиминяно и Сиена, а остатъка - айляк из този прекрасен град. Редактирано от Zaro
Връзка към мнение

 

Как да разпределим 4-те нощувки в близост до Флоренция? 1 ден обикаляне към San Gimignano и други малки селца в района и останалите 2 дни и половина за Флоренция, там какво е "must see" ?

 

привет, наскоро се върнахме от някакво такова подобно пътуване - 5 нощи спахме в разкошна къща от airbnb около Poggibonsi, а оттам разстоянията наоколо до всичко останало хубаво са кратки - та посветихме по един цял ден на Сиена, Флоренция, Сан Джиминяно и Волтера, и едно страхотно приятно пътуване из Кианти по така препоръчвания тук път SR222 (има защо, благодаря! :) ) за всеки град си бяхме дръпнали по някое приложение от гугъл маркета, в което при зададен един ден престой ти препоръчва какво точно би могъл да видиш, и вече по картата да си го откриеш съвсем спокойно...плюс разбира се, кратка информация за тях, ако те интересува какво гледаш

 

за конкретни забележителности не мога да съм особено полезна, тъй като не си падаме по музеи и изкуство - единствените, които посетихме бяха Музея на мъченията и Музея на смъртните наказания в Сан Джиминяно - доста странно преживяване беше, и още мисля за него, но не съжалявам, че го направихме; Музея на етруските във Волтера (там улучихме и един средновековен фестивал - http://www.volterra1398.it/it/volterra-ad-1398-photo-and-video-gallery), както и изкачване на Кулата на Манджите в Сиена... цялото друго време беше посветено на волно разхождане, без грам програма, лежерни обяди, кафета и сладоледи на всички места, които ни привличаха от пръв поглед, скитане из малки улички или просто блуждаене без точен маршрут или график.... така го разбираме ние усещането за местна атмосфера, и ни се получи и този път, защото се влюбихме във всеки един от градовете

 

другите два дни от италианското ни пътуване минаха в Чинкуе Тере и в Лука (няколко часа и в Пиза, което отчитам като загуба на време, но предполагам, че е субективно - не ми допадна там изобщо)... и честно казано, завиждам със страшна сила на всеки, комуто тепърва предстои да прави подобна обиколка... цялата тази средновековност и зеленина ще ми топлят душата до следващия път, защото със сигурност отново искам да ги видя :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

 

Мислехме опцията с ферибота, прочетох и една тема, в която сте дискутирали и останах с впечатление, че трябва да се вземе каюта за него, като цената в най-добрия случай ще е 200 евро за двама човека + колата. Споменаваха се и суми от рода на 400 евро....

платихме 90 евро за двама души , кола и куче. Като билета за кучето беше 20 евро. От Бриндизи до Игуменица пътят е около 10 часа, пътувахме в 14 ч. В каюта не ни пуснаха заради кучето, тя беше около 80 евро. То няма смисъл да се наема каюта, защото два часа преди да пристигнеш искат да я напуснеш и изведнъж всичкия тоя народ се изсипа с куфари и чанти в ресторанта и стана като в пълен трамвай. Излиза по-евтино да си купиш билет на място, отколкото да резервираш през интернет, тогава цената става двойна. Информацията ми е от юни 2016.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой правил ли е Free Walking Tour във Венеция ? Виждам, че в tripadvisor има добри ревюта.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

привет, наскоро се върнахме от някакво такова подобно пътуване - 5 нощи спахме в разкошна къща от airbnb около Poggibonsi, а оттам разстоянията наоколо до всичко останало хубаво са кратки - та посветихме по един цял ден на Сиена, Флоренция, Сан Джиминяно и Волтера, и едно страхотно приятно пътуване из Кианти по така препоръчвания тук път SR222 (има защо, благодаря! :) ) за всеки град си бяхме дръпнали по някое приложение от гугъл маркета, в което при зададен един ден престой ти препоръчва какво точно би могъл да видиш, и вече по картата да си го откриеш съвсем спокойно...плюс разбира се, кратка информация за тях, ако те интересува какво гледаш

 

 

Би ли казала кое е това приложение ?

Връзка към мнение

Така, всичко е финализирано, тръгваме на 15-ти рано сутринта. Плана е леко променен спрямо предишната страница за да се угоди на всеки който каквото иска да види.

 

 

Имам нужда от малко помощ вече по-конкретно със самата програма, какво да посетим като забележителности без да пропуснем нещо важно. Музеите не са изключени, но не са и задължителни.

 

17.09 - Половин ден във Венеция

18.09 - Цял ден във Венеция

19.09 - Обсъждахме Day Trip до Верона. Т.к. с нас ще има младоженци им харесва идеята да видят терасата на Ромео и Жулиета. Струва ли си пътя и какво друго може да се види?

 

Как да разпределим 4-те нощувки в близост до Флоренция? 1 ден обикаляне към San Gimignano и други малки селца в района и останалите 2 дни и половина за Флоренция, там какво е "must see" ?

 

Всякаква помощ ще ми е от полза, т.к. до последно променяхме организацията къде колко нощувки и не съм чел много за самите градове :/

= Ако не се мотаете, 4-5-6 часа за Верона е съвсем добре. Балкончето на Жулиета.... бе, идете заради младоженците, но то, де факто, е измишльотина, сорри. Не си губете много времето с тази комерсиална точка. Бих препоръчала да видите църквата Св. Анастасия - много е красива вътре. Намира се на около 250м от Piazza dell'Erbe - до реката е и е между мостовете Ponte Pietro и Pote Nuovo. Arena di Verona също е добре. И не пропускайте да опитате сладоледа във Верона - според мен там е най-добрият сладолед в Италия :)

= Ако успеете на видите Верона докъм 13-14ч, след това може да пребягате до Мантуа (Mantova) - на около 35км от Верона е. Мантуа е отлично запазено малко градче и 2-3 часа, заедно с по кафе някъде там, ще ви стигнат... да, трябва да ви стигнат :)

= Ако отидете сутринта по-раничко (към 8-8:30ч) във Флоренция, ще успеете да се разходите поне известно време без да се бутате из тълпата, да се понаснимате без чужди перчеми, уши, ръце, обувки и т.н. Всъщност според мен, разхождането из Флоренция сутрин рано, още при изгрев слънце, дава супер реално усещане за атмосферата на града, времето, историята, архитектурата и изкуството през Ренесанса.

= Ако харесвате да гледате замъци и дворци, Palazzo Pitti заслужава внимание, но в този сезон Giardini di Boboli  можете спокойно да ги пропуснете. Галерия Уфици си струва, само ако имате специален интерес към религиозното изкуство. Но ако искате да се насладите на картини - в Palazzo Pitti има и то прекрасни колекции.

= В Poggio a Caiano, на няма 20км западно от центъра на Флоренция, има един чудесен ренесансов дворец Villa Medicea - препоръчвам го. Няма наплив от туристи, близо е, има интересна история и великолепни фрески. От Флоренция, примерно около гарата Firenze Prato тръгвате в западна посока и като стигнете Autostrada dele Sole има едно кръгово движение откъдето продължавате по  Via Pistoiese - магистралата минава отгоре, тя не ви интересува. След 8-9км е въпросното палацо.

= Moжете да отидете и до Пистоя за половин ден. Пистоя също е малко, много добре запазено средновековно градче, което можете на разгледате спокойно за около два часа, да пиете кафе, торта, или каквото искате - цените в Пистоя са МНОГО по-ниски от Флоренция. Ако искате шопинг -  Пистоя е идеална за целта - много разумни цени и почти навсякъде има промоции на колекции дрехи, обувки, чанти, италианска козметика (много е добра!), хранителни продукти, вино.

= Във Волтера и Сан Джиминяно гледайте да отидете по-рано сутринта, понеже после пристигат туристите и става лудница. Не купувайте вино от Сан Джиминяно -  същото можете да си го купите от супермаркета в по-нетуристическо място на половината цена. Е, всъщност, както си искате :)

А ако не сте чели това, сега е момента ;)

 

https://iaiaplus.wordpress.com/2013/05/24/%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0/

 

https://iaiaplus.wordpress.com/2013/09/04/%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0-2/

 

http://patepis.com/?p=40445

 

http://patepis.com/?p=18434

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Би ли казала кое е това приложение ?

 

ето кои ползвахме ние:

https://play.google....nzina.autovelox- за камерите и ZTL зоната, не е много полезно, може и без него

 

https://play.google....disit.siiMobile- пътеводител за Флоренция

 

https://play.google....rcheggi.android- паркингите във Флоренция в реално време, много полезно

 

https://play.google....p2app.Lucca4You- пътеводител за Лука

 

https://play.google....pps.appoverview- пак така

 

https://play.google....gi.sangimignano- пътеводител за San Gimignano

 

https://play.google.....sipark.android- паркингите в Сиена

 

https://play.google....b.miratoursiena- пътеводител за Сиена

 

https://play.google....alkinginthecity

пътеводител за Пиза

 

https://play.google....fox.com.zmbuild- пътеводител за Италия, по области

 

ползвали сме ги с включен интернет - тоест не знам доколко са полезни в офлайн-режим :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Някой правил ли е Free Walking Tour във Венеция ? Виждам, че в tripadvisor има добри ревюта.

 

Здравей П.Кръстев!  Направи ли Venice Free Walking Tour ?

 

А друг магеленец пробвал ли го е? Или някой от многото подобни: venicefreetours, freetourvenice, freewalkinvenice, venicefreetours, freevenicecitytour, ...?

Връзка към мнение

Здравей П.Кръстев!  Направи ли Venice Free Walking Tour ?

 

А друг магеленец пробвал ли го е? Или някой от многото подобни: venicefreetours, freetourvenice, freewalkinvenice, venicefreetours, freevenicecitytour, ...?

 

Здравей,

 

Не, не ни остана време и не го правихме. Ако ще пробваш някой от тези турове обаче според мен е добре да е този, към който съм пуснал линк. Мисля, че в tripadvisor имаше най-много ревюта и добри отзиви. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Няма тема за новини и въпроси за Италия и ще пиша тук.

 

Въпреки че горивата не са на максимални цени от преди години в Италия не си поплюват.

В момента разликата в цената на глривото бензин-дизел между бензиностанция в населено място и по платените им магистрали е около 30 цента! Отделно на места има деа вида колонки с малък надпис self и serv, ако не видите къде спирате може да платите още 3-4 цента на литър.

Преди 3 дни по магистралите им видях бензин 98-99-100 от хубавия за по 2,04-2,08 евро за литър.

Та излизане от магистралата за зареждане се отплаща с 12-15 евро на резервоар.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.