Прескочи до съдържание

Коя е най-евтината екзотична дестинация през юли и август?


Препоръчани мнения

Чудесно, остана да кажеш и цените за вътрешен транспорт, както и за входни такси, за да сглобим общата картина. Очевидно Перу също се вписва в идеята (макар и все още да нямам яснота относно метеорологичните условия по целия маршрут), като по всяка вероятност голямото перо там ще бъде самолетен билет до Лима...

Пуснах разбивка на всички разходи. Само да поясня, че цените за хотели са на човек, а не на стая. В някои от местата сме спали по две-три вечери.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Десет дни никой не пише по темата, но това въобще не означава, че тя е затворена... ;)

 

Дотук нещата са ясни. Идеални метеорологични условия в този отрязък от време предлага Индонезия, Кабо Верде, донякъде Перу и разбира се Южна Корея. Това са дестинациите най-често обсъждани в темата. Нека за целите на анализа да оставим настрана "идеалното" и да проверим "възможното". Какво имам предвид?

 

Бих искал да получа достоверна информация от хора пътували в периода от 10 юли до 20 август, а не информация изказана наизуст от типа "Ленчето из онези дни се върна оттам и каза, че..." Да започнем с Югоизточна Азия. Абсолютно невъзможно ли е посещение в дъждовния период и ако е възможно как биха могли да се разпределят относително равномерно две седмици в района. Нека групираме дестинациите по следния начин:

 

1. Тайланд и Камбоджа

2. Виетнам и Камбоджа

3. Друга комбинация

 

Както разбирате, имам сериозен интерес към посещение на Камбоджа и този интерес не е от вчера. Въпросът е можем ли да видим храмовете в този период от време? Хубавото на дъждовния период е това, че не се води "висок сезон", цените са по-ниски и най-важното има по-малко туристи, но дали това е така на практика? Въобще, разкажете нещо за пътуване в Югоизточна Азия по това време и реално твърде големи ли са компромисите, които трябва да направим...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Разликата между юли и август може да е много голяма. Август е близо до пика на дъждовния сезон, няма гаранция, но в посоченото време, шансовете за добро време през юли са ти по-високи от август. Август е и пика на отпуските в Европа, та е пълно с хора, които няма избор и пътуват тогава.

 

За Камбоджа (особено вътрешността) изобщо не трябва да те притеснява толкова времето. Още повече последните години нещата дъждовен-сух сезон се размиха много. ( В топ сезона в Тайланд ме пра такъв дъжд, какъвто уж има само в дъждовния сезон.) Може да имаш късмет с хубаво време, стандартната ситуация е изсипва се изведнъж дъжда някой друг час макс и после става сухо за минути. Взимаш си един дъждобран и си готов. :) Отдалечеността на места като Сием Рип и Пном Пен от морета и океани ги прави безопасни за тайфуни ,цунамита и т.н. , тоест най-лошото е да се понaмокриш и то пак не е сигурно. 

 

За средната част на Виетнам където са им топ плажовете и страхотни забележителности като Да Нанг, Хой Ан, Хюе юли е още топ сезон и спада към най-доброто време. В Ханой и Хо Ши Мин ще е дъждовно ,но безопасно и градските забележителности се гледат без проблем с евтин транспорт. 

 

За културната част на Тайланд също не трябва да те притеснява дъжда, храмовете и двореца са ок да ги гледаш по всяко време. :) По внимателно с островите на Тайланд, там морето може да е доста бурно, изобщо да не се движат лодки и фериботи по някои места. Съответно на рисковите острови, където може да ти се прецака почивката заради времето, са местата, където можеш да очакваш големи намаления на цените и хотелите. В Камбоджа и Виетнам си е еднакво евтино по всяко време или разликата е пренебрежимо малка.

 

От този избор според мен най-добрият вариант е Виетнам - Камбоджа през юли. Имаш културни забележителности, независими толкова от дъжда и топ време за плаж в Среден Виетнам. Много хора пренебрегват плажа на Хой Ан и минават набързо през стария град, но според мен е много добър. Аз бих комбинирал плаж и култура там, без да ходя до Да Нанг дори, който се превръща в огромно бетоно-асфалтово чудовище и все по-превъзбудени цени.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Благодаря ти за този анализ!

 


От този избор според мен най-добрият вариант е Виетнам - Камбоджа през юли. Имаш културни забележителности, независими толкова от дъжда и топ време за плаж в Среден Виетнам. Много хора пренебрегват плажа на Хой Ан и минават набързо през стария град, но според мен е много добър. Аз бих комбинирал плаж и култура там, без да ходя до Да Нанг дори, който се превръща в огромно бетоно-асфалтово чудовище и все по-превъзбудени цени.

 

Аз също клоня към този вариант, като предпочитам да оставя Тайланд за самостоятелна почивка, съчетана с разглеждане на забележителности. Можеш ли да ми дадеш примерен вариант за програма Виетнам - Камбоджа в периода от 15-ти до 30-ти юли? Как е най-добре да се логистицира дестинацията от гледна точка на полети и последователност? Предварително благодаря...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Duke, аз само ще споделя опит за Тайланд - средата на август. Определено не бях очарована. Тоест, много се радвах, че съм там, но времето определено беше тежко и жежко - без да има реално слънце и с изключително проливни дъждове. Влагата беше просто изумителна (това защото не знаех колко по-изумителна е в Япония).  Наистина не ти препоръчвам, ако имаш избор. 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

В Камбоджа бях преди 2 години Август, на връщане от Бали:) Времето беше страхотно - само на един храм ни валя дъжд, тоопъл дъжд. Хора имаше съвсем малко така, че се разглеждаше спокойно. Изобщо Камбоджа в това време много ни хареса:) / в друго време не сме ходили де.../

Относно Бали бих препоръчала Юли, защото август е лудница, цените са по-високи и пазарлъка не върви много. Билети под 600 евро от София видях само на последната промоция на Катар -530 евро, но не бяха валидни за твоя период. Бали определено е ок в този период, но и аз чувам че цените са станали доста високи от преди 1-2год. Но пък там предлагането е доста голямо, така че винаги има опция според бюджета.

П.с Добре е да се пише кой кога е посетил дадена държава, за да е актуално инфото с цените.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Rainy, Тайланд е оставен за други път. По-горе вече писах...

 

malDivka, благодаря за споделеното! Щом през август в Камбоджа е било ОК, от средата до края на юли би следвало да е още по-добре...

 

Въобще, заформя се резервен план Виетнам - Камбоджа, като дори мисля да се започне със Сайгон и после директно Камбоджа, за да се използват пълноценно сравнително добрите юлски дни. За Виетнам обаче май е най-добре да оставим северната част с Ханой и Сапа за друг път, защото очевидно там времето в края на юли ще бъде кофти...

Връзка към коментар

За екзотика и добра цена, за мен е Тайланд, но всичко е въпрос на гледна точка, изисквания и т.н. Аз успях да си купя доста прилични билети(585 евро)от промоцията на карците през  май до бали и от известно време гледам места за спане ...има дооооста пруятни места за 20-40 щд . Има и по-евтинини, но за мен са въпрос на компромис .

Връзка към коментар

Благодаря ти за този анализ!

 

 

Аз също клоня към този вариант, като предпочитам да оставя Тайланд за самостоятелна почивка, съчетана с разглеждане на забележителности. Можеш ли да ми дадеш примерен вариант за програма Виетнам - Камбоджа в периода от 15-ти до 30-ти юли? Как е най-добре да се логистицира дестинацията от гледна точка на полети и последователност? Предварително благодаря...

 

Много зависи от самолетните билети и какво, как си склонен да летиш. За мен най-добрия вариант са катарците от София. ( някои хора във форума не споделят моето мнение ;) ) Най-евтиното с тях по маршрута, без дълги престои и отиване от едно място и връщане друго е София - Ханой - Банкок - София. (Билетът им до/от Хо Ши Мин е доста по-скъп, а връщането дори е с голям престой в Доха.)

 

Ханой гледаш един ден градските забележителности, за които времето не е чак толкова определящо ( съответно ако имаш късмет да не вали и стоите повече Ха Лонг Бей, Tam Coc/Trang An... или, ако го оставяш за друг път, директно хващаш полет за Среден Виетнам ( логистично до Hue) в деня на кацането от Доха. Има многo и евтини вътрешни полети.

 

След това Хюе - (Да Нанг) - Хой Ан. Тук си преценяш според предпочитанията къде колко време забележителности/плаж и след Хой Ан - Да Нанг трансфер летиш за Хо Ши Мин. Трансферите между трите са добре уредени, можеш да ги пазариш на място (кола), има и опция за местните автобуси, ако искаш съвсем тънко, но това отива вече доста бекпекърско.

 

Хо Ши Мин гледаш каквото гледаш града/дневни трипове и автобус Хо Ши Мин - Пном Пен. Писал съм и друг път, евтини и първокласни около 6 часа път. Пном Пен гледаш един ден, то няма кой знае какво там и нов първа класа автобус Пном Пен - Сием Рип, пак около 6 часа. Има и опция ако си ок с дълго пътуване директно около 12 часа с автобус Хо Ши Мин - Сием Рип. Друг вариант самолет. Тук полетите за тези сравнително кратки разстояния са неоправдано скъпи и няма смисъл.

 

 

Сием Рип гледаш каквото гледаш и хващаш евтин полет до Банкок ( може и още по евтин автобус, но разстоянието е огромно, не го препоръчвам). Същия ден летиш за София или по-добре някой друг ден Банкок да гледаш градските забележителности, които са ок и в дъждовно време. (основно са закрити)

 

Други варианти: Ако си ок да летиш с Аерофлот, може да си намериш евтино от/до Хо Ши Мин, аз при такъв друг избор не бих ги използвал. Търкиш летят в района, до момента читава цена от тях за Виетнам не съм видял. Директно до Камбоджа я изключвам опцията, билетите са неоправдано скъпи.

 

 

Това е основно логистично и най-общо.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

Това е основно логистично и най-общо.

 

Страхотно, благодаря ти!

 

Аз също предпочитам катарците. Дори сега се замислям, че бих могъл да разцъкам мултисити билети София - Ханой - Банкок - София, както предлагаш и ти, плюс вътрешни Ханой - Хюе, Хюе - Хо Ши Мин и Сием Рип - Банкок. Според теб кои са оптималните цени на катарците за мултиситито и евентуално кога да се оглеждам за билети и същия въпрос по отношение на вътрешните полети, както и кои авиокомпании са за предпочитане. Пишеш за първокласни автобуси по отсечките Хо Ши Мин - Пном Пен и Пном Пен - Сием Рип. Мога ли да помоля за имена на компании и повече подробности относно пътуването?

Връзка към коментар

Значи с катарците най-оптимално откъм цена и без чакане по трансферите е отиване София - Ханой и връщане Банкок - София. Като разцъкваш първо търси София - Ханой - София и си харесай отиването на добра цена  и без голям престой в Доха , след това обратното София -Банкок-София и пак си хресваш връщането на Банкок - София на ниска цена и без престой. Накрая пускаш мултисити с харесаните дати София-Ханой-Банкок-София и купуваш. :)  За съжаление точно изпусна голямата им промоция преди няколко дни, но ще имат още. За юли месец със сигурност можеш да изчакаш повече за добра цена, не е натоварено време за летене.

 

За полетите във Виетнам - Vietnam Airlines, националният превозвач, самолетите с най-голямо разстояние между седалките, които съм виждал изобщо някъде. Имат по няколко много евтини промо билета за всеки полет на принципа най-бързия печели,т.е. като се избистри програмата, купи възможно най-скоро. Значи по горната програма ти трябват полети Ханой - Хюе и Да Нанг - Хо Ши Мин. Втори избор е виетнамската лоу кост vietjet, те са ок ако купуваш по в последния момент и на vietnam airlines им са свършили евтините билети. 

 

За автобусите Хо Ши Мин - Пном Пен - Сием Рип http://www.giantibis.com/ е топ компанията. Нови автобуси, голямо място за краката, кафета,закуски,стюарди... Втори избор http://catmekongexpress.com/ пак кафенца, стюарди... Има още поне пет компании по евтини и с компромиси...

 

Полетът Сием Рип - Банкок с Air Asia. Добри и евтини. Другите авиокомпании са  много по-скъпи за тази отсечка.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Значи с катарците най-оптимално откъм цена и без чакане по трансферите е отиване София - Ханой и връщане Банкок - София. Като разцъкваш първо търси София - Ханой - София и си харесай отиването на добра цена  и без голям престой в Доха , след това обратното София -Банкок-София и пак си хресваш връщането на Банкок - София на ниска цена и без престой. Накрая пускаш мултисити с харесаните дати София-Ханой-Банкок-София и купуваш. :)  За съжаление точно изпусна голямата им промоция преди няколко дни, но ще имат още. За юли месец със сигурност можеш да изчакаш повече за добра цена, не е натоварено време за летене.

 

 

Това не го разбрах, моля за пояснения. Аз пробвам с конкретни дати с мултисити опцията на един билет: София - Банкок и Ханой - София. Обърнах реда, защото ми се струва по-разумно да направя предложената от теб програма наобратно с оглед времето. Това ще ми позволи да използвам по-добре юлските дни в Банкок и Камбоджа, преди да отида на така или иначе доброто време във Виетнам. Сега, без промоция, катарците ми изкарват този билет на приблизителна цена от около 600 евро. Явно тази цена е нормалната и бих могъл да се надявам на промоция през януари след празниците. Замислих се и за нещо друго. В крайна сметка защо да си причинявам Ханой в 100% сигурно дъждовен период? Казваш, че билетите оттам са по-евтини и си прав, но опитах с вариант Хо Ши Мин - София за същите дати и получих цена около 650 евро. В крайна сметка тези 50 евро плюс, които ще спестя после ще дам със сигурност за вътрешен полет до Ханой, а има ли смисъл в този период от време?

Връзка към коментар

Да, сега разбрах какво имаш предвид с разцъкването. При мултисити не излиза лентата с датите, тоест не можеш да се ориентираш за цените в съседни дни, докато при нормално търсене лентата е налична...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако ходиш до Среден Виетнам, по-добре евтиния вариант кацане в Ханой и после  - Среден Виетнам - Хо Ши Мин, като бонус дори да видиш нещо от Ханой, отколкото по-скъпия кацане в Хо Ши Мин  и след това Среден Виетнам и пак Хо Ши Мин. 

 

Ако правиш програмата наобратно, нямаш полет Ханой - София с малък престой в Доха с катарците. Същото важи и за Хо Ши Мин - София

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

То като каза за Ханой 100% сигурен дъждовен период, в Бангкок ситуацията не е много различна.

 

attachicon.gifCapture.JPG

 

attachicon.gifCapture 2.JPG

 

Внимателно със статистическите данни. Ако вярваме на тях, не би трябвало през ноември да се разхождаме по къс ръкав (в Пловдив). Температурните аномалии са налице. В оня регион - също.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Внимателно със статистическите данни. Ако вярваме на тях, не би трябвало през ноември да се разхождаме по къс ръкав (в Пловдив). Температурните аномалии са налице. В оня регион - също.

 

Сам каза, че са аномалии. Времето, естествено, е до късмет. Но поне аз, когато пътувам до другия край на света бих гледал статистиката. Ясно е, че може и в топ сезона да ме вали, както и в дъждовния сезон да не вали - това е до късмет. Но трябва да си максимизираме шансовете :)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, откакто изчетох на Роже пътеписите за екватора и на всички тук ходили и писали идвам със следните въпроси:

1. цените, които давате обикновено са за възрастен, как стои въпроса с цените ако са деца, на 17 и 5 год.?

2. Когато пишете за кола с шофьор, на място ли търсите или предварително може да се разгледат някъде цени и т.н.?

Връзка към коментар

Внимателно със статистическите данни. Ако вярваме на тях, не би трябвало през ноември да се разхождаме по къс ръкав (в Пловдив). Температурните аномалии са налице. В оня регион - също.

Капитанът е много прав. Две поредни години ходих във Виетнам и Камбоджа. Първата година в Сием Риеп и в Ангкор Ват всичко беше потънало във вода - имало огромни наводнения през август, които до средата на септември не се бяха оттекли.

На Ангкор Ват - кал и чудо, не видяхме почти нищо. На следващата година през октомври беше такава суша, пек, та езерцето пред АВ беше почти пресъхнало.

Така че, тоз въпрос не мож го предвиди по никой си начин.

Дюк, съветваме те да летиш до Ханой,  до сега / аз имам приятели, които от 10 години всеки сиптември/октомври  летят до Виетнам и следя цените/  разликата София-Ханой и София- Сайгон с катарците е чувствителна, стигаща понякога до 150Е. Ханой е по- ненатоварена дестинация и  за там винаги цената е по- ниска.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.