Прескочи до съдържание

Пътуване с деца


Препоръчани мнения

Самурайка, децата ми живеят постоянно в Германия, но на бъларските летища ми ИСКАТ декларация от бащата, че имам право да и извеждам от България /когато се прибираме в бг за почивка и т.н. винаги пътувам сама с децата и винаги ми искат декларацията, съответно остава едно копие при тях/. Т.е. извеждането на деца с БЪЛГАРСКО гражданство от единия родител става само с тази декларация, независимо къде те живеят.

 

 

Имаш ли българско гражданство, това означава, че задължително имаш постоянен адрес в България. За тези които не могат да посочат постоянен адрес в България до колкото знам държавата им дава служебен постоянен адрес.

В България няма надежден списък с българите живеещи в чужбина. Това че някой някъде е обявил нещо преди години не означава, че в момента не живее постоянно в България. Това, че имаш документ с постоянно жителство в чужбина също не означава, че непременно живееш там. Възможно е да има и други държави, където де факто няма вариант да се откажеш от постоянното жителство в дадена държава, както е в България и да има успореден списък с настоящ адрес, който обаче да не е актуален.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре де, бабата дори и да е имала декларация, тя е на български език. Със сърбите няма проблем, ще разчетата какво пише, ама в други държави може да възникне проблем. Означава ли това, че в такива случаи трябва да има и заверен превод на английски език?

 

А това за децата с двойно гражданство ме изненадва. Доколкото знам, в такъв случай нашите гранични полицаи не могат да те спрат, ако децата излизат с чужд паспорт, дори и само с един родител, независимо дали имат бг гражданство или не. Мисля, че точно такъв беше случаят с онова дете, на което бащата-унгарец му извадил тайно унгарски паспорт и след това го извел от страната без знанието на майката.

При следващото ми пътуване ще пробвам да видя какво ще стане ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля не ме плашете, че съм с двете деца в бг в момента и няма декларация. А след малко излитам с тях на разходка до Италия. В закона пише, че :

Не се изисква декларация за съгласие, когато:

1.1 Отсъстващият родител не е български гражданин;

1.2 Отсъстващият родител е лишен от родителски права по съдебен ред или съдебен орган е разрешил пътуването, което се удостоверява с надлежен съдебен акт – представя се оригинал и копие (незаверено), което остава на граничния пункт.

1.3 В удостоверението за раждане е вписан само един родител или отсъстващият родител е починал, за което е издаден смъртен акт – на граничния пункт се представя оригинал и копие (незаверно) от посочените документи. 

1.4 Малолетните и непълнолетни български граждани, живеят с родителите си дългосрочно в чужбина и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ за пребиваване, издаден от съответната държава – т.е. когато детето притежава валиден български паспорт, в който под формата на стикер или печат е отразено разрешение за дългосрочно пребиваване в съответната държава или заедно с паспорта представи отделен такъв документ под формата на карта или удостоверение, съдържащо официално уверение за продължително пребиваване от съответните власти. 

В тези случаи е много важно родителите и децата коректно да са посочили действителния настоящ адрес в чужбина при издаване на български лични документи или пред съответните служби “Гражданска регистрация и административно обслужване”.


Значи ако имам официален документ от съответната чужда държава, че живея постоянно там - може. Аз имам карта за постоянно жителство и на двете деца, т.е. по смисъла на закона "официален документ издаден от държавата на местоживеене".

Майко мила, остава да не ме пуснат...

Дори пише, че стикер или печат в паспорта, отразяващи постоянно жителство в съответната държава - може. Или закона си е текст, а всеки си го тълкува както си ще?

 

Сетих се защо На път пътува с декларация - за ЕС не се изисква нито виза, нито друг маркер, който да посоч1ва изрично местожителство в чъжбина и няма как това да сустанови.

Така или иначе ще докладвам скоро може или не може. Ама стискайте палци за всеки случай.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Добре де, бабата дори и да е имала декларация, тя е на български език. Със сърбите няма проблем, ще разчетата какво пише, ама в други държави може да възникне проблем. Означава ли това, че в такива случаи трябва да има и заверен превод на английски език?

 

А това за децата с двойно гражданство ме изненадва. Доколкото знам, в такъв случай нашите гранични полицаи не могат да те спрат, ако децата излизат с чужд паспорт, дори и само с един родител, независимо дали имат бг гражданство или не. Мисля, че точно такъв беше случаят с онова дете, на което бащата-унгарец му извадил тайно унгарски паспорт и след това го извел от страната без знанието на майката.

При следващото ми пътуване ще пробвам да видя какво ще стане ;)

 

Най-добре е да се подпише двуезична декларация, но не знам българските нотариуси биха ли я подписали. В българско консулство съм подписвал двуезично пълномощно, но в консулството знаеха и двата езика.

 

По принцип на българската граница не сканират документите и ако си с чужди документи не ти искат декларация. Ако обаче сканират документа и по име и дата на раждане изскочи, че детето има и българско гражданство е възможно да поискат декларация.

Значи ако имам официален документ от съответната чужда държава, че живея постоянно там - може. Аз имам карта за постоянно жителство и на двете деца, т.е. по смисъла на закона "официален документ издаден от държавата на местоживеене".

Майко мила, остава да не ме пуснат...

Дори пише, че стикер или печат в паспорта, отразяващи постоянно жителство в съответната държава - може. Или закона си е текст, а всеки си го тълкува както си ще?

 

Сетих се защо На път пътува с декларация - за ЕС не се изисква нито виза, нито друг маркер, който да посоч1ва изрично местожителство в чъжбина и няма как това да сустанови.

Така или иначе ще докладвам скоро може или не може. Ама стискайте палци за всеки случай.

 

Картата за постоятелно жителтсво в чужбина е нужно, но не достатъчно условие да те пуснат без проблем!

 

 

В тези случаи е много важно родителите и децата коректно да са посочили действителния настоящ адрес в чужбина при издаване на български лични документи или пред съответните служби “Гражданска регистрация и административно обслужване”.

Връзка към мнение

Да, посочили са го, но имат и задължителният адрес в България.

 

Така по ппринцип всичко би трябвало да е ок, но аз на твое място бих си направил декларация, особено ако е възможно да се направи обща декларация за пътуване с единия родител, баби, дядовци, познати и т.н. Примерната декларация в сайта на МВР е точно такава http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm

С декларация по принцип се минава бързо и безпроблемно, докато ако трябва да проверяват разни бази данни може и да стане забавяне.

Хубаво е, че в закона е записано, че ако единият родител е чужденец от него не трябва декларация, но в документите на децата ако добре съм запознат никъде не пишат гражданството на родителите. За да се докаже това, пак ще трябват допълнителни документи.

Връзка към мнение

А това за децата с двойно гражданство ме изненадва. Доколкото знам, в такъв случай нашите гранични полицаи не могат да те спрат, ако децата излизат с чужд паспорт, дори и само с един родител, независимо дали имат бг гражданство или не. Мисля, че точно такъв беше случаят с онова дете, на което бащата-унгарец му извадил тайно унгарски паспорт и след това го извел от страната без знанието на майката.

При следващото ми пътуване ще пробвам да видя какво ще стане ;)

И мен. И да унгареца точно така е извел детето - изкарал му е унгарси паспорт и бяха минали през летището с него. Предполагам че не е уведомил унгарците, че детето има и българско гразданство. Иначе съм пресъствала на странен разговор на паспортната проверка на летището в който на "имигрант", правещ се на неразбиращ, беше обяснено да си покаже другия паспорт. Първо твърдеше че няма такъв ... но после го извади.

Предполагам че в горния случай при вземането на българско гражданство, е упоменато че децата имат и американско .... то нищо чудно за издаването на българското да са послужили американските им паспорти (кои съответно щателно са били описани) и .... на паспортната проверка е излязло че тези деца имат и българско гражданство.

 

p.s. Относно казуса на какви езици и т.н. трябва да е декларацията- съгласие - не се виждайте в прекалени филми. Тази декларация съгласие касае българските власти. През последние пет години децата пътуват с мен 1-2 пъти годишно - декларация показвам само на българската граница (оставям и копие), преди това съм пътувала само с голямата си дъщеря - пак е било същото. Минавала съм и сръбско унгарската граница с децата в колата, без баща им ... единственото което са искали са паспортите им.

Редактирано от temporary
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

p.s. Относно казуса на какви езици и т.н. трябва да е декларацията- съгласие - не се виждайте в прекалени филми. Тази декларация съгласие касае българските власти. През последние пет години децата пътуват с мен 1-2 пъти годишно - декларация показвам само на българската граница (оставям и копие), преди това съм пътувала само с голямата си дъщеря - пак е било същото. Минавала съм и сръбско унгарската граница с децата в колата, без баща им ... единственото което са искали са паспортите им.

 

Принципно е така, но ако не бях го видял с очите си трудно бих повярвал, че на български граждани пътуващи транзит през Унгария им правят проблем за липсваща декларация. Вероятно малко са се престарали унгарските митничари. Те сигурно знаят, че по принцип оригиналът на декларацията остава в придружителя и затова са направили проблем.

Връзка към мнение

Пристигнах без проблеми, никакви. Представих паспортите и картите за постоанно живеене в чужбина. Бащата е българин, всички смеБГ граждани.
 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Моят син е с немски паспорт, но всеки път в България е театър на митницата. Проверяват ме "от до", явно изглеждам много съмнителна. Обаждат се по няколко пъти и ме проверяват по ЕГН. Аз всеки път им обяснявам, че детето е немски гражданин и няма нужда да се престарават, но уви. На един митничар му показах немската декларация, но той така и така не знаеше немски и го помолих, да не се налага да се обаждаме на немския консул.... Направо думи нямам! 

Както и да е, въпросната декларация може да се изисква, само от държавата, на  която детето е гражданин. В Германия ни проверяват и на влизане, но то е защото не сме с еднакви фамилни имена. 

Но никога не ни се е случвало, трета страна да изисква декларация.

 

В Германия декларацията може да се прави само за престой до 2 седмици, ако пътуването е по-дълго правиш няколко декларации, както в БГ до 18 годишна възраст и подобни не може.  

Редактирано от БраниB
Връзка към мнение

 

1.4 Малолетните и непълнолетни български граждани, живеят с родителите си дългосрочно в чужбина и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ за пребиваване, издаден от съответната държава – т.е. когато детето притежава валиден български паспорт, в който под формата на стикер или печат е отразено разрешение за дългосрочно пребиваване в съответната държава или заедно с паспорта представи отделен такъв документ под формата на карта или удостоверение, съдържащо официално уверение за продължително пребиваване от съответните власти. 

В тези случаи е много важно родителите и децата коректно да са посочили действителния настоящ адрес в чужбина при издаване на български лични документи или пред съответните служби “Гражданска регистрация и административно обслужване”.

Значи ако имам официален документ от съответната чужда държава, че живея постоянно там - може. Аз имам карта за постоянно жителство и на двете деца, т.е. по смисъла на закона "официален документ издаден от държавата на местоживеене".

Майко мила, остава да не ме пуснат...

Дори пише, че стикер или печат в паспорта, отразяващи постоянно жителство в съответната държава - може. Или закона си е текст, а всеки си го тълкува както си ще?

 

 

Аз съм била свидетел как една българка с дъщеря ѝ не ги пуснаха в София. Трябваше да пътуват за Бостън, където живеят от 10 години и нямаха декларация от бащата, който живее също в Бостън. Явно не са имали такова обозначение в паспортите. Тогава толкова се ядосах на митничарите и реших, че моето дете ще вземе българско гражданство на 17 години, за да не се занимавам с техните глупости.

Връзка към мнение

Аз нямам обозначение в паспорта, децата също. Имаме си само адресна регистрация и с това сме приключили формалностите. Друго тук не е необходимо.

Връзка към мнение

По повод голямата френска обиколка,предстояща пред семейството това лято и предстоящите хиляди километри по пътищата на Европа и евентуалното тяхно намаляване/до някаква степен/ имам един въпрос.

Удачно ли е да кача децата с майка им в Меминген,за да избегнат обратното пътуване до България с автомобил и може ли това да стане само с паспортите или трябва да се вади пълномощно/разрешение за напускане на страната за децата?

Красен, най-добре си подгответе декларация-съгласие, подписана от теб, че си съгласен жена ти да пътува сама с децата от съответната европейска държава до България. Пишете и ориентировъчни дати. Има си проверки когато деца са само с един родител.

На мен винаги са ми искали като пътувам сама, независимо къде пътувам. На излизане от България ми искаха (пътувах за Белгия), а в Белгия за малко да не ме пуснат да вляза дори и с декларация на английски. Разпитваха ме доста дълго, как така детето с канадски паспорт, аз с български, бащата го няма, а пътуваме от България за Белгия.

 

Децата могат да се връщат с един родител там, където живеят. Т.е. дори и да са български граждани, живеещи в чужбина, могат да излизат от БГ с един родител за да си отидат "у дома".

.

Това може би е така на теория, но на практика не съвсем. На много наши приятели са им правили проблем в България и не са искали да пуснат децата да си ходят "у дома в Канада".

 

Така че better safe than sorry :). Аз бих подготвила декларация -съгласие.

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз мислех, че декларация е необходима само ако дете,гражданин на дадена държава, излиза от нея без минимум един от двамата родители. Но лятото гърците ни изненадоха. Синът ми има само немско гражданство, аз съм с двойно. На влизане в България през Гърция без бащата, ми искаха декларация от бащата, че мога да пътувам с детето сама, а аз такава нямах,защото Германия я бяхме напуснали заедно за почивка в Гърция. Дълго се разправяхме и за щастие след половин час ни пуснаха, но казаха за в бъдеще да носим декларация, защото дете, гражданин на страна А, се опитва да влезе в страна Б, на която не е гражданин,и според гръцките закони за това е нужна декларация. Ако имаше и българско гражданство и бяхме показали българския паспорт декларация нямаше да е нужна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз мислех, че декларация е необходима само ако дете,гражданин на дадена държава, излиза от нея без минимум един от двамата родители. Но лятото гърците ни изненадоха. Синът ми има само немско гражданство, аз съм с двойно. На влизане в България през Гърция без бащата, ми искаха декларация от бащата, че мога да пътувам с детето сама, а аз такава нямах,защото Германия я бяхме напуснали заедно за почивка в Гърция. Дълго се разправяхме и за щастие след половин час ни пуснаха, но казаха за в бъдеще да носим декларация, защото дете, гражданин на страна А, се опитва да влезе в страна Б, на която не е гражданин,и според гръцките закони за това е нужна декларация. Ако имаше и българско гражданство и бяхме показали българския паспорт декларация нямаше да е нужна.

 

И при трите казуса описани във форума за проблем в трета държава става дума за минаване на шенгенската граница. Възможно и логично е да има някаква по специална регулация за шенгенската зона, Когато сте тръгнали от Германия не сте минали никакъв граничен пункт, защото Гърция и Германия са в Шенген. Първото ви излизане в “чужбина“ реално е станало на границата между Гърция и България и е логично държавите в Шенген да си сътрудничат при такива казуси.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И всички тези бюрократщини стават на фона на хиляди нелегални имигранти, безпризорни деца и съмнителни елементи, които си скитат на воля из Европа без декларации и документи :angry:

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И всички тези бюрократщини стават на фона на хиляди нелегални имигранти, безпризорни деца и съмнителни елементи, които си скитат на воля из Европа без декларации и документи :angry:

 

Всичко това може да ти се струва бюрократщина докато невлезеш в казус, когато заведат детето ти нелегално в чужбина. Доста семейни драми могат да бъдат предовратени с подобни “бюрократщини“

Скитането на нелегално влезли в ЕС хора с без документи не мисля, че има нещо общо с този казус.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Всичко това може да ти се струва бюрократщина докато невлезеш в казус, когато заведат детето ти нелегално в чужбина. Доста семейни драми могат да бъдат предовратени с подобни “бюрократщини“

Скитането на нелегално влезли в ЕС хора с без документи не мисля, че има нещо общо с този казус.

Мисълта ми беше, че явно системата не действа добре, щом има пролуки. Както хората без документи може да пременават граници по различни канали, значи нищо не пречи да се изведе дете нелегално в чужбина по същите канали. В този смисъл мисля, че е добре да се направи някакъв стандартизиран документ на английски език, който да важи за целия ЕС и да се признава от всички митнически служби в ЕС, когато се пътува с дете без другия родител.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И при трите казуса описани във форума за проблем в трета държава става дума за минаване на шенгенската граница. Възможно и логично е да има някаква по специална регулация за шенгенската зона, Когато сте тръгнали от Германия не сте минали никакъв граничен пункт, защото Гърция и Германия са в Шенген. Първото ви излизане в “чужбина“ реално е станало на границата между Гърция и България и е логично държавите в Шенген да си сътрудничат при такива казуси.

 

На нас са ни изисквали декларацията при Check-in-a в Германия, когато сме летяли в Шенгенска държава. Първия път беше голяма изненада, добре че таткото беше с нас и потвърди, че е съгласен, иначе щяхме да си останем там.

Но наистина е изнервящо, че всеки си има мегови правила, поне за ЕС да се признае един официален документ.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисълта ми беше, че явно системата не действа добре, щом има пролуки. Както хората без документи може да пременават граници по различни канали, значи нищо не пречи да се изведе дете нелегално в чужбина по същите канали. В този смисъл мисля, че е добре да се направи някакъв стандартизиран документ на английски език, който да важи за целия ЕС и да се признава от всички митниечески служби в ЕС, когато се пътува с дете без другия родител.

 

Нелегалното минаване на граници е съвсем друг казус. Никой до сега не е измислил начин този проблем да се реши на 100%, но не съм и сигурен, че бих искал да живея в държава която е решила този проблем. Всичко е въпрос на мотивация. Прочети колко са били креативни източно гермаците, когато е ставало дума за нелегално минаване на границата с ГФР. Една “сигурна“ граница може да те пази от външна опасност, но може и да се обърне един ден срещу теб.

 

В сайта на МВР видях някаде да пише за декларация на английски, но по късно не я намерих :( Според мен няма никакъв проблем да се направи декларацията на английски, дори за българската граница. Проблем може да има единствено с нотариуса, който евентуално няма да може да разбере текста и да иска да го подпише.

Връзка към мнение

Нелегалното минаване на граници е съвсем друг казус. Никой до сега не е измислил начин този проблем да се реши на 100%, но не съм и сигурен, че бих искал да живея в държава която е решила този проблем. Всичко е въпрос на мотивация. Прочети колко са били креативни източно гермаците, когато е ставало дума за нелегално минаване на границата с ГФР. Една “сигурна“ граница може да те пази от външна опасност, но може и да се обърне един ден срещу теб.

 

В сайта на МВР видях някаде да пише за декларация на английски, но по късно не я намерих :( Според мен няма никакъв проблем да се направи декларацията на английски, дори за българската граница. Проблем може да има единствено с нотариуса, който евентуално няма да може да разбере текста и да иска да го подпише.

Именно, ако има такъв общовалиден документ в ЕС, всеки нотариус ще може да разпечата бланката примерно от някакъв сайт на ЕС и да е сигурен, че документът е оригинален и точен, дори и да не знае английски език. В него само да се попълват имена и други данни. Същият документ може да го има и на всички езици на ЕС, ако нотариусът иска да е сигурен.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На нас са ни изисквали декларацията при Check-in-a в Германия, когато сме летяли в Шенгенска държава. Първия път беше голяма изненада, добре че таткото беше с нас и потвърди, че е съгласен, иначе щяхме да си останем там.

Но наистина е изнервящо, че всеки си има мегови правила, поне за ЕС да се признае един официален документ.

 

Това ми изглежда много станен казус. Авиокомпаниите по принци проверяват документите с цел да сравнят съвпадат ли данните с данните на билета и документите и има ли необходимите визи за влизане в дадена държава, защото те имат задължението да върнат даден пътник без виза. Те обаче не граничари или полицаи за да изискват документи, които не са свързани с техните задължения.

Именно, ако има такъв общовалиден документ в ЕС, всеки нотариус ще може да разпечата бланката примерно от някакъв сайт на ЕС и да е сигурен, че документът е оригинален и точен, дори и да не знае английски език. В него само да се попълват имена и други данни. Същия документ може да го има и на всички езици на ЕС, ако нотариусът иска да е сигурен.

 

Аз си мечтая по същия начин да могат да се свалят от един централен сайт на всички езици на ЕС свидетелство за раждане, граждански брак, дипломи, извлечение за регистрация на фирми и т.н. Това би могло ужасно много да улесни живота на тези около 100 милиона европейци, които работят или правят бизнес в поне 2 държави. Декларацията за пътуването на деца дори може също да е качена някъде онлайн и на граничните пунктове да се проверява с възможност всеки момент, този който я е дал да я оттегли.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това ми изглежда много станен казус. Авиокомпаниите по принци проверяват документите с цел да сравнят съвпадат ли данните с данните на билета и документите и има ли необходимите визи за влизане в дадена държава, защото те имат задължението да върнат даден пътник без виза. Те обаче не граничари или полицаи за да изискват документи, които не са свързани с техните задължения.

 

Ами айде де?! Единия път летяхме с Airberlin и госпожата обясни, че това е ново правило от 2015, единственото, което допълни, че не е нужно декларацията да се прави при нотариус. Следващия път бяхме с Луфтханза, аз направо показах декларацията, а те ми казаха " хубаво е да имате и такъв документ, но ние не го изискваме". Последния път питах директно на митницата и ми отговориха, че вече е задължителна  декларацията и всеки има право да я изисква-компанията превозвач, полиция, митница(говорим за деца с немско гражданство). Причината е отвличането на много деца в чужбина, предимно от смесени бракове, особено в близкия Изток...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Във вторник летяхме от София и пак чакахме на митницата 10 минути. Тъй като аз имам българско гражданство, а детето уж не, митничарката се обади на на всички видове институции(които естествено не вдигаха телефона), за да се убеди в това. Аз я попитах защо е този целият театър, а тя ми каза, че е за доброто на децата. Обясних ѝ, таткото е чужденец и в такъв случай не ми трябва пълномощно, а тя ми обясни, че няма никаква информация за това дете и е длъжна да провери навсякъде. Най-накрая ѝ дадох немския акт за раждане и първо каза, че никъде не пише, че е акт за раждане, след като ѝ  показах,ни пусна. аз вече се бях разтреперила, защото ни викаха по микрофона.

Или аз трябва да се откажа от българското гражданство или  не знам.... Много им се дразня за такива неща!

Връзка към мнение

Във вторник летяхме от София и пак чакахме на митницата 10 минути. Тъй като аз имам българско гражданство, а детето уж не, митничарката се обади на на всички видове институции(които естествено не вдигаха телефона), за да се убеди в това. Аз я попитах защо е този целият театър, а тя ми каза, че е за доброто на децата. Обясних ѝ, таткото е чужденец и в такъв случай не ми трябва пълномощно, а тя ми обясни, че няма никаква информация за това дете и е длъжна да провери навсякъде. Най-накрая ѝ дадох немския акт за раждане и първо каза, че никъде не пише, че е акт за раждане, след като ѝ  показах,ни пусна. аз вече се бях разтреперила, защото ни викаха по микрофона.

Или аз трябва да се откажа от българското гражданство или  не знам.... Много им се дразня за такива неща!

 

Направете си една декларация в българското консулство или пред нотариус в България за да си няматае такива проблеми.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.