Прескочи до съдържание

Пътуване с деца


Препоръчани мнения

И аз да напиша малко закъсняло - един глас за басинета, столче от кола е безсмислено и скъпо според мен, защото трябва да се плати и място.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

и аз малко късно да се включа - пътувахме преди две седмици до Мадрид, бебето ни беше в скута, изобщо не си представям как щеше да е със столче :) Той разглежда, всички го закачат, върти се. Спа в мен гушнат, че иначе не можеше да се успокои, та помисли дали няма да вземете столче и накрая пак да се наложи да го държиш на ръце, за да е по- спокойно :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Имам приятели, живеят в Австралия - тя българка, той американец - които направиха 3-4-годишно околосветско пътешествие с трите си деца. Когато тръгнаха, малкият беше на 2 г., големите съответно на 6 и 9.

Бюджетът им не беше голям, разчитаха на каучсърфинг, гостуване при приятели и роднини и т.н., на някои места оставаха с месеци, но все пак обиколиха 30-40 държави.

Те са особени обаче - децата не ходят на училище например, бяха на хоумскулинг и преди това в Австралия.

Та, не е за всяка уста лъжица :)

 

В темата се прокраднаха някои нотки за супермайки и бащи със супердеца.

Нашето семейство не е от този вид и както всяко дете, и нашето обича рутината и не обича да пътува, така че го мъкнем главно защото 1. няма на кого да го оставим 2. вече свикнахме :) 3. не ходим на кой знае колко екзотични дестинации.

 

Предимно е обикаляла из Гърция, като дълго шофиране от сорта на 5-6 часа нонстоп започна да понася едва към 6 г.

Преди това трябваше внимателно да планирам маршрута, междинните нощувки (с разходки и разглеждане на интересни места, естествено), храната (след като мина 1-1.5 години и вече не можеше само с кърма да я излъжа :)) и т.н. Съответно до по-далечните дестинации пътува(х)ме три дни с камили :)

Иначе фериботите не са проблем, тъй като може да се разхожда, тази година изкара и 9 часа наведнъж на кораб.

 

Първото й по-дълго пътуване беше едва до Афитос, Халкидики, но беше катастрофа. Едно, че неподготвени за пътуване с бебе, стари пушки-пътешественици - мислихме, че 6-7 часа ще можем да ги минем на екс, както без дете :D

Второ - то не навикнало да седи в столче, отделно, че от раждането още не обичаше да спи.

Останахме без нерви, редувахме се на волана, през времето, през което караше мъжът ми, аз я държах на ръце, защото иначе да дремне беше абсурд.

На връщане разделихме пътя с междинна нощувка и всичко беше наред.

 

Първите й самолетни полети бяха около 1 г. - до Кипър и до Прага. В самолета не е имало проблеми с налягане, уши и т.н., давах й да суче. Кърмените бебета са много удобни в това отношение, но носиш шишета, вода, сухо мляко и т.н. Е, малко не я свърташе.

Пътуването до Прага (която иначе познаваме като петте си пръста от дълги и чести престои) обаче беше с лош тайминг за учещо да се прохожда бебе - зима, по-студена от България, по-къс ден от България, тъмно, можеш да го разходиш само с количка и за малко, то иска да пълзи.. пусках я да пълзи на пода в ресторантите :D

 

В съзнателна възраст (4 г.) е летяла до Виена, където програмата беше съобразена и с нейните нужди - зоопарка в Шьонбрун, Къщата на моретата, Пратера, молът на Вестбанхоф  :lol: Като изключим един дълъг преход пеша, който се случи в неделя и не можехме часове и часове наред да намерим отворено място за обяд (знаете как е в средноевропейските държави), не е имало някакви трудности.

Като цяло докъм 6-ата си година много се вълнуваше от площадки с люлки и винаги гледах да разреждам забележителностите и скиторенето с тях.

 

Цяла Гърция е обиколила с нас поради факта, че много обича плаж и да яде.

Но като цяло, с дете под 4 години в един идеален свят не бих пътувала. (Сега е на 7. Скоро ще трябва да я пробвам на неплажна дестинация, иначе на самолетите се радва.)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Бебешки пюрета в Тайланд

 

Това се канех да го пиша от много време, но все отлагах...

 

В Тайланд готовите за консумиране храни за бебета (както им казваме тук - пюрета) не са непознато животно :) Интересно е, че една от фирмите, може би най-голямата, е създадена с гол ентусиазъм - родило им се дете на хората, не намерили прилични пюрета никъде и се захванали сами да правят... Така се появила марката "Peachy":

 

1150324065903_package.png10150320002258_package.png

 

Понеже хората си имат много хубава страница в мрежата - няма да се разпростирам в обяснения какво предлагат, къде може да се купи тяхната продукция и така нататък. Обръщам внимание на две неща: първо - няма да ги намерите в популярните магазини 7/11, и второ - цената. Цената е... прилично дебела :) Една тубичка е с вместимост около 115 грама (различните вкусове варират) и е на цена от 40-45 бата нагоре. В зависимост от вкуса и магазина може да стигне и докъм 70 бата. От друга страна - много са удобни за пътуващи бебета, а на вкус са супер :)

 

 

Другата марка, която сме купували в Тайланд, е "Picnic baby". Те си нямат страница в мрежата, има ги във FB, доколкото зная - Picnicbabyfood. Ето така изглеждат:

 

post-116-0-66155800-1453363337_thumb.jpg

 

От личен опит: опаковките са по 100 грама (в България най-популярните бурканчета за пюре са около 220 грама), много са удобни за носене, не толкова удобни за хранене по време на движение. Общо взето, трябва им купичка :) По мои наблюдения предлаганите вкусове са по-малко на брой от тези на "Peachy", но са достатъчно разнообразни. Цената им е по-висока от тази на "Peachy" с около 5-10 бата. По мои спомени сме ги купували от "Villa market", "Tesco" и някакъв безименен супермаркет до Khao San Road.

 

И двете марки пюрета са сертифицирани по HACCP и GMP, ако за някого това има значение.

 

 

По магазините сме виждали и други марки пюрета, но не сме купували - мисля, че имаше "Heinz" (онези със сосовете и майонезите) и "Nestle".

 

- - -

 

Бебешки пюрета и храни в Индонезия

 

В Индонезия концепцията за готова-за-консумиране бебешка храна е непозната :) С други думи - не си губете времето да търсите пюрета в бурканчета и тубички :) За сметка на това можете да намерите бебешка улична храна:

 

2.Mendulang-Emas-dari-Makanan-Bayi-1.jpg

 

Bubur bayi sehat == Здравословна бебешка каша. Аз едно че не съм виждал таива улични маси там, където съм пребивавал, и второ - нещо не съм склонен да „пробвам“ стомасите на децата с подобна улична храна. Е, в нашия случай храната беше домашно приготвена, а за разнообразие и по път ползвахме това:

 

Milna%206%20Ayam.jpg

Това е същото като онова от уличната маса (бебешка каша), но пакетирано, полуготово и уж с гарантирано качество и състав. На снимката е каша с вкус „Супа от пиле, моркови и тиква“ за деца над 6 месеца. Цената е доста ниска, в сравнение с пюретата в Тайланд. Кашата се намира лесно в най-популярните вериги супермаркети "Indomaret" и "Alfa mart" ("Alfa midi"). Сравнително удобна е за път, има нужда от топла вода и купичка. Топла вода са ни давали по летища, молове и заведения за хранене навсякъде, където сме били и в Европа, и в Азия. Жените са много отзивчиви, когато видят бебето и/или разграфеното шише :)

 

В Индонезия обаче са много популярни бебешките/детските млека, известни като baby formula. Изборът е много голям - и за вкусове, и за марки, и за възраст (от 0 месеца докъм 3-4, че и повече години). Намират се във всеки супермаркет, изборът, както казах, е голям, цените са различни за различните марки, като могат да варират в пъти.

За бебешките млека в Индонезия, а и в Азия изобщо, доколкото съм чувал, има една интересна подробност - потребителите предпочитат да купуват формули, които съдържат ARA и (особено) DHA. Това са някакви мастни киселини, за които се вярва, че действат благоприятно за изграждането/развитието на бебешкия мозък...абе, правят децата по-умни :) По мои спомени, счита се, че най-ефективни са до 12-месечна възраст. Не зная доколко тези твърдения са верни, но DHA го има на/в почти всяка кутия с бебешко мляко. Ето малко информация по темата, ако някой се интересува:

 

http://www.todaysdietitian.com/newarchives/092208p66.shtml

 

http://www.earthsbest.com/node/317

 

...и другата гледна точка: http://naturalsociety.com/dha-ara-enhanced-baby-formula-toxic/

 

Ние ползвахме няколко марки, накрая се спряхме на японското "Morinaga":

 

141015113217_Chilkid%203%20Vanila%20B_fu

 

Цената му е сравнително висока спрямо повечето от останалите марки, но според моите проучвания в мрежата това е най-предпочитаното и високо оценено бебешко мляко в Индонезия. Горе-долу е на цената на "Aptamil" в България :)

 

Много ще се радвам, ако Самурайка-чан :) се включи с мнение за "Morinaga" от/в Япония :)

 

 

 

 

За Малайзия няма да пиша сега, защото там карахме основно на запасите, донесени от Индонезия и Тайланд :) Ще се опитам да си спомня подробности, все пак, ако някой се интересува :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

параход, няма супер майки и супер деца. Има деца, на които им се пътува и деца, които не обичат. Същото е и при възрастните - на едни им тесни седалките в самолета, лоша им храната, топло им времето, имало опашки, екскурзоводката знаела малко, хотела им не бил хубав, други виждат оферта и не ги плаши нищо.

 

http://magelanci.com/patepisi/article/255-%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%B3-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B3-%D0%B3%D1%83%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D1%83%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D1%81-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0/

Пътеписът от последното пътуване с децата. Първата част по същите места с 1 брой дете на 5 е в същата секция. Вчера сина ни утрепа с лаф - разглежда си албума от преди 5 години и заключи.... Беше толкова отдавна... Преди половин живот...

Редактирано от На път
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

В темата се прокраднаха някои нотки за супермайки и бащи със супердеца.

 

Има нещо такова, признавам си, човек трудно се сдържа да не се похвали :)

Да кажа все пак нещо за свое 'оправдание', както и ти писа, и при нас нямаше на кого да оставим децата и за това, тръгнахме с тях, не е било целенасочено, и така каката вече има над 100 полета, на моменти ги изморяваме, на моменти и ние не виждаме всичко, което бихме искали, компромиси се правят. Едва ли има някой магеланец, пътуващ с деца, който си прави програмата без никакво съобразяване.

Но съм много щастлив от факта, че всичко се получава много по-добре отколкото си мислех, когато започнахме. Може би е късмет, може би децата привикват..., но как пък не привикнаха да стават сутрин за у-ще/детска :) едвам ги будим сутрин, мрънкане, трагедия...обаче за сафари в Африка стават за секунди в 6:00!

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 15
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Може ли да ми кажете дали ми трябва пълномощно от мъжа ми за пътуване с бебето. Казусът е следният - летим тримата от София за Женева, но на връщане аз е прибирам сама с детето. Трябва ли ми разрешително за обратния полет? И тримата сме само с българско гражданство.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

British closes the service to children under 12 years traveling alone.
 
One of the latest companies to provide this type of service fee, which includes the presence of a tutor during the trip, raise the white flag with a reasoned decision by the sharp decline in demand on this front.
 
The carrier has stated that the existing bookings will be honored, however, you will be accepted while not new. 
However the service will remain active which implied acceptance of reservations by minors aged between 12 and 18 who, in this case, will travel on their behalf.
Редактирано от bat.galin
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

По повод голямата френска обиколка,предстояща пред семейството това лято и предстоящите хиляди километри по пътищата на Европа и евентуалното тяхно намаляване/до някаква степен/ имам един въпрос.

Удачно ли е да кача децата с майка им в Меминген,за да избегнат обратното пътуване до България с автомобил и може ли това да стане само с паспортите или трябва да се вади пълномощно/разрешение за напускане на страната за децата?

Връзка към мнение

Това го знам и то е само ако не пътуват двамата с децата. Въпроса ми е дали след като са напуснали страната с двамата родители,могат да се върнат само с единият и дали за нашата гранична полиция е нужен този документ?

Да не си помислят господата граничари/полицаи,че майка им се опитва незаконно да ги отмъкне от баща им,които е някъде в чужбина с колата. :)

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Това го знам и то е само ако не пътуват двамата с децата. Въпроса ми е дали след като са напуснали страната с двамата родители,могат да се върнат само с единият и дали за нашата гранична полиция е нужен този документ?

Да не си помислят господата граничари/полицаи,че майка им се опитва незаконно да ги отмъкне от баща им,които е някъде в чужбина с колата. :)

Децата могат да се връщат с един родител там, където живеят. Т.е. дори и да са български граждани, живеещи в чужбина, могат да излизат от БГ с един родител за да си отидат "у дома". Иска се декларация, ако излизат от дома си с един родител. Ако се връщат у дома с един родител - няма проблем. Т.е. в очите на закона си е съвсем в реда на нещата децата да се приберат с майка си в БГ, а че бащата е решил да се позабавлява соло из Франция си лежи на неговата съвест. :P

 

За адаптираните млека в Яония мога да говоря само косвено, не от опит, моите и трите са кърмени и мога с чиста съвест да кажа, че това е най-добрият вариянт за на път. Винаги под ръка (буквално), в идеална консистенция, стерилизирано, перфектна температура, налично - не свършва и при закъснения на полети, задръствания, спонтанни отклонения и т.н.

Иначе японските адаптирани млека, детски храни и памперси са много тачени в цяла Азия. Даже имаше един период в който не достигаха по магазините в Япония, защото китайските туристи купуваха в огромни количества.

Детски храни се предлагат в супермаркетите и в дрогериите. Пюретата не са толкова разпространени, но за сметка на това има едни хитри менюта в къпички разделени на две - манджичка и ориз, примерно, или картофено пюре и пилешка яхния. Някак си като истинско ядене, а и ако джеремето не хареса едното, имаш втори шанс с другото. :)

 

И аз като Ошко, не толкова да се похваля, но да констатирам - като всяко нещо и пътуването се учи. И децата се учат, а и родителите помъдряват. Най-малкото човече, с което съм летяла на дълъг полет (12 часа) беше на 30 дена (казах, не е хвалба, лудост е, но просто се налагаше). И трите ми деца са летяли по много от преди да направят годинка. Най-трудна е възрастта като проходят и са активни а в същото време не могат да задържат вниманието си дълго върху филмче или игра да речем. Тогава са едни безкрайни разходки в кръгче по двете пътеки и закачане със стюардесите на "обръщалото" с бонус сокче или бисквидка. Но се оцелява.

Преди седмица летях сама с 2,5 годишно и 8 годишно над 10 часа. И стюарда и една от стюардесите, независимо един от друг, коментираха, че им личи на децата, че не им е за пръв път. Очевидно има "научаване". От моят опит най-много помага правилната нагласа на родителите - ако са спокойни и се държат сякаш всичко е наред - и децата са така. Ако родителите са изнервени, крещят, притесняват се и се вайкат за дреболии - това се предава и на децата и те стават супер изнервени и хиперактивни. За тях това е сигнал, че нещо не е наред.

Добра подготовка (нещо любимо за хапване скрито в раницата, нова играчка, диск с песнички) и пълен дзен по време на пътуването (голяяяма работа, че сте забравили зарядното или опашката на секюритито е огромна - не коментирайте) помагат страшно много. А също оставете децата да се налудуват на терминала преди да се качат в самолета - има си едно количество енергия, което трябва да се изразходва. Ако се опитате да го потиснете и ограничите няма да премине, напротив - много енергия натъпкана в тясно пространство е рецепта за бомба, не за укотяване на дете.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Пълномощно е необходимо само за изкарване на децата от родината им. След това пътуват безпроблемно между държавите

 

Това е само на теория така! Лично бях свидел как на една баба и направиха проблем на сръбско унгарската граница, че няма пълномощно да пътува с внучката си, въпреки че и двете бяха български гражданки и пътуваха за Чехия.

Една добра новина от британските учени за родителите пътуващи с деца B) Децата, които много пътуват са по умни и любопитни и по добре се справят в училище :)

 

The science behind why you should spend money on family holidays instead of toys

http://www.telegraph.co.uk/travel/family-holidays/the-science-behind-why-you-should-spend-money-on-holidays-not-toys/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам за горната случка, бабата така или иначе трябва да има пълномощно, за да изведе внучка от България, може да са били съмнителни и т.н.

Но прибрах децата и преди няколко часа в България без да ми искат пълномощно. Досегашният ми опит - 1-2 излизания годишно сама с тях - искат пълномощното само на излизане, независимо дали с кола или самолет. Винаги вземат и копие на пълномощното. После никой нищо не го касае относно подписа на баща им. Необходими са им само задграничните паспорти. Включая и за прибирането им (и няма значение дали са напуснали страната с баща си или без)

Редактирано от temporary
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дъщеря ми години наред учи сама в Европа ( вече подмина годините за пълномощно) , но никога не са и го искали след излизането от БГ . 

Те пътуваха от училище на ексурзии в други държави и това се случваше отново без пълномощно. Както и прибирането и в БГ за ваканциите, макар че понякога и спрятах такива обиколни маршрути за да ми се върже цената че минаваше през 1-2 летища за да се добере до София :))

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да добавя и развръзката на горната случка. След много мрънкане от страна на граничарите къде е пълномощното пуснаха бабата и внучката да пътуват. Странното беше обаче, че от България бяха излезли без никой да им иска пълномощно.

 

Едно нотариално заверено пълномощно е 6 лева. Според мен не си струва да се пести в такива случаи.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В тази или друга тема бях писал. Не е пълномощно, а декларация-съгласие. Не става дума за издребняване, а точно боравене с материята, за да няма изненади на ГКПП-то...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Бабата е друга бира. Тя не е настойник, т.е. тя не може да отговаря за детето. То от градина да го вземеш, ако изрично родител не е казал, че ще го вземе баба, дядо, стринка - не го дават, камо ли за извеждане от страната. Наистина чудно как са я пуснали за излезе от БГ? Може момичето да живее постоянно в Чехия - тогава се води, че баба му го връща "у дома" и не трябва пълномощно(ъсловно, всеки граничен може да се заяде и да го поиска).

Както казах важно е не толкова гражданствотио, а местоживеенето. То определя детето "извежда" ли се или "се връща".

 

Съгласна съм, че едно пълномощно се прави по-лесно, отколкото припирня с граничните.

Връзка към мнение

Бабата е друга бира.

 

А така. Няма по-голяма сила от баба, която убеждава внука си, че е гладен.

 

Кой граничар ще посмее да и се опъне?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Самурайка, децата ми живеят постоянно в Германия, но на бъларските летища ми ИСКАТ декларация от бащата, че имам право да и извеждам от България /когато се прибираме в бг за почивка и т.н. винаги пътувам сама с децата и винаги ми искат декларацията, съответно остава едно копие при тях/. Т.е. извеждането на деца с БЪЛГАРСКО гражданство от единия родител става само с тази декларация, независимо къде те живеят.

Имахме случай и с наш приятел, който се прибра от щатите сам с децата и реши да се направи на родолюбец и да им даде бг гражданство. Децата са с американско, живеят в Америка... Та след големи ходения по мъките децата се сдобиха с Бг ЕГН-та и българско гражданство. Като тръгна да се прибира не го пуснаха на летището да си лети към щатите, а той беше опитал да мине с американските им паспорти. Съответно майката трябваше да ходи в Щатите в бг консулство/посолство за да направи такъв документ и връщането им се забави с около 2 седмици.

Казусът с бабата според мен е друг. Ако няма приготвено копие на декларацията на бг граница прибират оригинала. Съответно бабата е извела детето с оригинал, взели са и го и тя е продължила пътуването без други документи, а само с паспорта на детето.

Иначе декларация е необходима само на бг граница за излизане на български граждани /деца/ от България, които не пътуват с двамата родители. За влизане в България такъв документ не е необходим.

Аз лично и моят съпруг сме направили декларации на децата на пътуват сами. Съответно с този документ могат да пътуват със стюардеса, с баба си, с моя приятелка или със съседката от третия етаж... Т.е. на 7 и 10 няма как да пътуват без придружител или платена стюардеса, но не се занимавам да вадя такива декларации за всеки конкретен случай или казус. Декларацията е без номер на паспорт и съответно важи до 18тата им годишнина, а не до срока на паспорта.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.