Прескочи до съдържание

До френска полинезия с еднопосочен билет ?


Препоръчани мнения

Няма лошо, но защо обсъждаш само варианта при който не може да си осигуриш цивилизационните придобивки и на най-отдалечено място на света? Какво ти пречи да си осигуриш течаща вода от резервоар и енергия от ВЕИ? Предимството да си за постоянно, а не за 10 дни е, че може да си създадеш най-различна инфраструктура на място.

 

Отдалечените острови обикновенно са лидери по въвеждане на новите технологии и е въпрос основно на желание и малко пари да си осигуриш всякакви цивилизационни придобивки. Като турист е ок да бягаш от цивилизацията, но като постоянен жител защо да го правиш, ако няма нужда и не искаш?

съгласен съм с това, въпроса е къде да е това  място да мога да се установя за постоянно. до колкото мога да си създам някакви удобства. до колкото мога да се науча на местния начин на  живот. и до колкото мога да се впиша в мястото. обясниха ми че никога няма да стане в пълна степен. това го знам.

Връзка към коментар

"Най-нецивилизованото" място, на което съм попадала, всъщност не е Полинезия, а о-в Сокотра. И това е в пълния смисъл на думата откъснато, диво, робинзоновско кътче. Без ток /на целия остров!/, без течаща вода, с полети едва два пъти седмично и местни, които живеят в пещери /да, наистина!/. Но това е тема на друг разказ. 

Друга ми беше мисълта. Не се бях замисляла, че Франция може да субсидира бившите си колонии и от някакъв морален дълг /гузна съвест да го кажем, макар че тя вероятно е добре икономически подплатена/. Изключително интересен анализ, Калояне, благодаря ти! Откъде си толкова добре запознат с района? Живял ли си там или е свързан с работата ти по някакъв начин? Преди време и аз сериозно обмислях работа по някои от благотворителните проекти в Африка /в защитени територии за диви животни/, но като че ли не ми стигна време /или смелост :)/.

Докато бяхме в Полинезия ми хрумна дали не е възможно да се посети атола Муруроа. Не открих полети до там, обаче. Но пък породи следващата ми безумна идея - Чернобил. :) :)   

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Докато бяхме в Полинезия ми хрумна дали не е възможно да се посети атола Муруроа. Не открих полети до там, обаче. Но пък породи следващата ми безумна идея - Чернобил. :) :)   

 

Матеев беше в Чернобил, ама той си е безумен по принцип ;) 

Връзка към коментар

Няма лошо, но защо обсъждаш само варианта при който не може да си осигуриш цивилизационните придобивки и на най-отдалечено място на света? Какво ти пречи да си осигуриш течаща вода от резервоар и енергия от ВЕИ?

 

Отдалечените острови обикновенно са лидери по въвеждане на новите технологии и е въпрос основно на желание и малко пари да си осигуриш всякакви цивилизационни придобивки. Като турист е ок да бягаш от цивилизацията, но като постоянен жител защо да го правиш, ако няма нужда и не искаш?

Със сигурност понякога не е до пари и до желание :) Мястото може да не е отдалечено...просто има пречки ,които и за местните ги има и за теб..щото ти си поредния ,които си мисли,че ще промени мястото като има пари.Не става така...не става да си грабнеш ВЕИ-тата,нито течаща вода с резервоари,сонди,хидрофори,помпи...Има острови където това е ЗАБРАНЕНО...регулация.Това е! Световна загриженост под егидата на ЮНЕСКО за природно богатство...И иди слагай Модерни технологии :)

 

Е ЕММА ти го е написала :)

Има ток...от 2 до 4 в Хадибу,те там и банка има...Само там!...течаща вода...под чучура на дюните Архер извира нейде от скалите...или в басейна на каньона ДиХамри или в имението на краля на Шибхон...от един маркуч в два бидона :) Тоалетна...Тайга Болшая..Ток другаде - ЙОК..Ако Абдула даде от акумулатора на Тойотата :) Ама иначе имат интернет и то мобилен и цъкат вечер..ама освен пътища с асфалт и мобилна комуникация...и едно летище едва ли има нещо по съвремено там.И се замислям ,че ако се закарат ВЕИ та и хидрофори...после и Хотели ще се настроят,..и екзотиката си заминава.

 

Всеки иска да отиде на такова място да живее ама реално в 21 век не става.Има и други хора с вкус..обаче и с много пари и някой рай го намират за възможност за инвистиция и после не е същото.Примери бол..Най добрия начин да се запази е май  да е достатъчно изолирано и трудно да се стигне,с нисък стандарт и лошо обслужване...иначе има ли някой колониално знаме или световни класации,забрави да си туземец и да си инкогнито с някакви удобства..те там вече са пристигнали :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Друга ми беше мисълта. Не се бях замисляла, че Франция може да субсидира бившите си колонии и от някакъв морален дълг /гузна съвест да го кажем, макар че тя вероятно е добре икономически подплатена/. Изключително интересен анализ, Калояне, благодаря ти! Откъде си толкова добре запознат с района? Живял ли си там или е свързан с работата ти по някакъв начин? Преди време и аз сериозно обмислях работа по някои от благотворителните проекти в Африка /в защитени територии за диви животни/, но като че ли не ми стигна време /или смелост :)/.

Докато бяхме в Полинезия ми хрумна дали не е възможно да се посети атола Муруроа. Не открих полети до там, обаче. Но пък породи следващата ми безумна идея - Чернобил. :) :)   

Не съм живял в Полинезия. Живял съм в друг задморски френски остров. Дипломната ми работа за магистратурата ми беше за френската деколонизация и интегрирането към Републиката на задморските департаменти и територии :) 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Вярно ли?!?! Матеев, разказвай! Моля те!

Направо разгледай фотогалерията ми от Чернобил - мисля, че ще ти е достатъчна за начало.

 

Ако имаш по-конкретни въпроси ги задай в по-подходяща тема, че тук става доста офтопик.

Матеев беше в Чернобил, ама той си е безумен по принцип ;)

 

И аз много те обичам :)

Връзка към коментар

Всъщност, Ботко, процесът на "варварска колонизация" на Сокотра вече е започнал. Гидът ни показа няколко вълшебни пусти места...изкупени за имения на шейхове. Край на рая. Струва ми се, че засега го спасява единствено ислямския радикализъм.

Но да не спамим темата - Тео го е казал простичко и ясно: НЕ МОЖЕШ да избягаш от себе си. Установих го съвсем ясно на 18000 км. оттук. :) :)

 

ПС: Отивам да чета, Жоро!!!! И ще питам, със сигурност!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Ако разделяме отдалечените места по изолираност, аз бих ги разделил на такива с интернет и без интернет. Ако има интернет за болшинството от хората е напълно достатъчно веднъж годишно да пътуват за някъде, а да не говорим, че много хора просто не обичат да пътуват.

Един леденостуден ветровит мрачен и сив софийски януарски ден от -15 градуса се озовах дългосрочно на Карибски остров на 32 градуса с жарко слънце, кристално синьо небе и море, бели плажове като от картинките с всичките му благини на цивилизацията плюс огромно количество интернет. С две думи върха на сладоледа като по филмите :) Първите седмици всеки ден се събуждах и търках очи невярвайки, че съм попаднал в рая. След около 5-6 седмици започнах лека полека да разбирам, че дори и в рая живота следва своя естествен монотонен ритъм с всичките си свои досадни подробности. А самият факт, че си на остров, който обикаляш за 45 минути започва леко да те побърква и клаустрофобира, защото всякакво разнообразие се изчерпва след време. Намерих спасение в интернет наистина, но в един момент започнах да се чувствам като затворник. Верно, затворник в рая и то с много интернет, но затворник. И накрая се усетих, че с нетърпение броях дните, когато щях да си тръгна от рая :) Така, че от тогава внимавам какво си пожелавам дори и интернета да ми е неограничен и най-бързия в най-райското място на света :)
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Гидът ни показа няколко вълшебни пусти места...изкупени за имения на шейхове. Край на рая. Струва ми се, че засега го спасява единствено ислямския радикализъм.

На Сокотра няма ислямски радикализъм. Виж, ако шейховете се заселят там, може и да се появи.

 

За Френска Полинезия нямам мнение, но не бих останала за по-дълъг период. Харесва ми да живея в климат с 4 сезона. Идеята за цяла година силно слънце, жега и комари някак ми размива райската картинка. Все пак да не забравяме, че топлото си върви и с някои неприятни екстри.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Харесва ми да живея в климат с 4 сезона. Идеята за цяла година силно слънце, жега и комари някак ми размива райската картинка. Все пак да не забравяме, че топлото си върви и с някои неприятни екстри.

 

4-те сезона наистина са невероятна благодат. Всеки от тях си има плюсове и минуси, но комбинацията между тях е перфектна за живеене. Другият вариант може би е нещо от типа "вечна пролет" - Тенерифе, Кипър и прочие, но след години влажността май се отразява кофти на костната система.

 

И за да не съм тотал оффтопик: За всяко едно място, за където човек има планове да се засили с еднопосочен билет е силно препоръчително поне да го е постил веднъж (с двупосочен билет). 

Редактирано от naTpuoT
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз за 4-те сезона не съм съгласен, два са ми напълно достатъчни - дъждовен и сух  :lol: Не харесвам зимата, мразя да ми е студено и се депресирам като температурите паднат под 22 градуса и се налага да нося връхни дрехи. Но пък съм прекалено свикнал на цивилизацията, за да се откажа от благинките и. Обичам да отида на парти, да вечерям навън, да имам социален и културен живот. Но не много далече от Екватора ако може хаха.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз пък бих посветвал автора да изнамери ето тази книги - https://en.wikipedia.org/wiki/Fatu_Hiva_(book)

И аз съм си мечтал да избягам на някой тропически остров, дори си бях намерил един в Панама, само за $30 000, но ... като се сложат плюсовете и минусите, определено минусите са много повече. След дълъг размисъл реших, че най-доброто решение е яхта. Не просто да се забиеш на някой остров, а да посетиш всички места за които си мечтал, ако някъде ти омръзне, дърпаш котвата, опъваш платната и потегляш.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Можете да пребивавате до 3 месеца на територията на Френска Полинезия или Нова Каледония. След което, ще трябва да поискате разрешително за постоянно пребиваване, да доказвате доходи и най-вероятно ще ви експулсират. Работата без раврешително на територията на Френска Полинезия се наказва законово, а разрешителни се издават само за професии, за които липсват местни и френски кадри - инженери, лекари и т.н.. Аз съм се интересувал за Таити, и въпреки че имам 10 годишна карта за пребиваване във Франция, живея в страната от 8 години, и гаджето ми е с френска националност, шанс няма или много трудно, освен ако не си отвориш фирма на място, но не фиктивна а истинска, защото ще трябва да доказваш доходи.

 

Избери си някой от другите френски острови, които не са със специален статут - там можеш да живееш и работиш без никакви разрешения и ограничения- Мартиника, Гваделупа, Реюнион, Майот или Френска Гвияна (която не е остров).

Без доказани приходи като чужденец няма как да се установиш за постоянно на френска територия, за да не натежиш на социалната система. Това включва и най-отдалечените и слабодостъпни острови. Ако обаче имаш някакви ренти, дивиденти, наеми или достатъчно висока пенсия в България, никой няма да ти каже копче да си ги харчиш на френска територия. Най-важното- знаеш ли френски?

http://www.polynesie-francaise.pref.gouv.fr/Vos-demarches/ETRANGERS/Conditions-d-entree-et-de-sejour-des-etrangers-en-Polynesie-francaise

какво знаеш за   

Уолис и Футуна
Връзка към коментар

Имах познат от Футуна. Там е същото горе долу но най-автентично и далеч от цивилизацията. Банката ма остров Футуна отваря веднъж седмично. Имат си местен крал, който Съупраелява с Франция. Още по-скъп и изолиран живот. Местните си говорят техни езици - футунски и уалиски. Най-бедната френска територия и най-свпбодната откъм френски закони. Обичаите им са уважавани и запазвани от държавата. Интересен факт е, че Уолис и Футуна никога не са били колонизирани - местният крал е поискал протекция от Фанция и се е асоциирал с нея. За радост на жителите му, на моите лични карти и паспорти днес пише - Union Européenne - République Française.

Връзка към коментар

ебе сега чета за Токелау.   то   май ще  ми  допадне това място.


Имах познат от Футуна. Там е същото горе долу но най-автентично и далеч от цивилизацията. Банката ма остров Футуна отваря веднъж седмично. Имат си местен крал, който Съупраелява с Франция. Още по-скъп и изолиран живот. Местните си говорят техни езици - футунски и уалиски. Най-бедната френска територия и най-свпбодната откъм френски закони. Обичаите им са уважавани и запазвани от държавата. Интересен факт е, че Уолис и Футуна никога не са били колонизирани - местният крал е поискал протекция от Фанция и се е асоциирал с нея. За радост на жителите му, на моите лични карти и паспорти днес пише - Union Européenne - République Française.

такава информация прочетох..  а  законови проблеми ще имам ли ?

Връзка към коментар

В тази връзка да кажа: гледаме Мис Франция в момента. Мис Реюнион, Мис Мартиника, Мис Таити (Полинезия), Мис Прованс и Мис Нор- Па де Кале (Лил) са 5-те финалистки :-)

 

Я, най-после темата пое в правилна посока... :P

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.