Прескочи до съдържание

И отново "Накъде?"


Препоръчани мнения

След коледната сбирка ми се активира силното желание да избера априлската дестинация. Толкова силно, че след трескавото разглеждане на карти, ориентировъчни полети и претегляне на неизвестни приоритети, сведох желанието до 2 възможности. Сега остава да отхвърля една от двете и да започна да убеждавам и умолявам околните, че трябва да се присъединят (може би най-трудната част от всяко едно пътуване).

 

Ударих обаче на сериозен камък, като си мислех, че лесно мога да избера. Затова излагам двата варианта на показ и моля за всякакво мнение, което може да ме хвърли в размисъл и да доведе до краен резултат. 

 

Вариант 1 - Малави и Замбия

 

 - тук съм все още под силното влияние на последното пътуване

 - водопадът Виктория - едно от абсолютните задължителни неща, които трябва да видя в този живот

 - имат бира Kuche Kuche

 

 

Вариант 2 - Андамански острови

 

 - не знам откъде се появи това... факт е, че цяла нощ ме държа в полубудно състояние, като 3 пъти ставах да си гугълвам нещо.

 - една виза по-малко

 - само като кажа остров и си спестявам поне 1 седмица молене и убеждаване

 - ако сравня територията, която искам да посетя, с островите определено мога да съкратя престоя и да не си изгърмявам цялата платена отпуска в началото на годината

 

 

Моля, помагайте  :polling:

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

аз бих избрала първото, както сама каза Виктория е must see в живота, и при мен е в плановете, но да видим кога... но тук вече много зависи от сравняване на цени, дати  за двата варианта и най-вече от това колко авантюристично е настроена компанията ти...това са две коренно различни  пътувания и ако трябва да избирам да водя с мен някой в Африка и  не съм сигурна , че е от "мойта порода" :) , доста бих си помислила дали си заслужава ...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като човек, който има съвсем разичен стил на пътуване от твоя, но пък много се кефи на разказите ти, аз бих избрала втория вариант. Аргументът за отпуската е много силен. Ако след това пътуване нямаш възможност да пътуваш цяла година ще залинееш ;) .

Успех, каквото и да избереш!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз снощи си разглеждах тези Андаманови острови!

Обаче моментално избирам първия вариант! Виктория фолс ми е мечта, та затова. И като знам колко е красиво не само около водопадите....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз ще гласувам за вариант 2. Пак ще ме изненадаш с начина, по който ще ги видиш тези острови ;) А ако се затрудняваш с намирането на другарчета, предлагам компания и гарнитурата към основното ядене срещу това да ми носиш палатката.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А ако се затрудняваш с намирането на другарчета, предлагам компания и гарнитурата към основното ядене срещу това да ми носиш палатката.

 

Става интересно - яденето осигурено, спането осигурено и другарчетата сами вдигат ръка. Дали да не се замисля за вариант 3, че тази информация не ми допада:

"Camping is illegal on public land and on beaches anywhere in Andamans, and can only be done if it is arranged through a guest house where you have registered. "

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

През Април Андаманските острови започват леко да излизат от сезон, но не би трябвало да е много дъждовно. Като организация са много по-лесни от другата опция и си е много хубаво.

Водопада Виктория ще е много пълноводен през Април, в някои отношения това не е супер добре, защото има много пръски и изпарения и по-трудно се вижда. По-добре обаче, отколкото да е пресъхнал през Септември-Октомври.

 

За мен този водопад е най-красивия, който съм виждал (бил съм също на Игуасу и Ниагара), а и като цяло атмосферата е много хубава. Ето тук имам фото дневник за едно пътешествие, което включваше и водопада. От там можеш да отидеш и до Касане в Ботсуана, където ще видиш национален парк Чобе, където се прави много красиво сафари с лодка по река Чобе (това го има също по-нататък във фото дневника). Близо е до Ливингстън, даже може да се направи и като day trip. Едно от най-евтините места за сафари, а е много красиво.

Малави не знам какво точно ги привлича хората освен езерото Малави. Ако направиш парка South Luangwa в Замбия, който е изумителен и е една от топ сафари дестинациите в света, се приближаваш и до Малави, мисля, че е около 4-5 часа път до столицата Лилонгуе.

 

Непременно ли трябва да го направиш през Април това пътешествие? Края на Май, Юни или Юли би било по-добре, Август ще е най-добре, ако изключим водопада Виктория, на който дебита може да е доста понамалял.

Трябва да видиш и полетите, обикновено се минава през Йоханесбург, но Емиратс летят директно и до Лусака (или поне летяха преди година-две). Имаше и някакви варианти до Лилонгуе през Дар ес Салаам с FastJet. От Ливингстън може да се отиде с автобус до Лусака. От Лусака е мъка до South Luangwua с някаква комбинация с автобус до Мфуе и после маршрутки, но не е невъзможно. Има и малки самолети, които са много удобни, около 500 долара в двете посоки. От S. Luangwa до Лилонгуе в Малави има разни трансфери, ако тръгнеш да го правиш, ще се разровя за мейла на един, който даваше най-добри цени. Това го виждам като едни 15 дни минимум, но би било невероятно пътешествие.
 

Иначе и двата вариана съм ги правил (без Малави) и няма да сбъркаш, който и да избереш. Африканския е по-интересен и много по-голямо приключение, но ще ти излезе и доста по-скъпо.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Много благодаря на всички за включването. Накарахте ме да се замисля много и да осъзная кои са причините да ме спират за едното или другуто. На няколко пъти бях сигурна, че знам кое и защо да избера.

 

 

аз бих избрала първото, както сама каза Виктория е must see в живота, и при мен е в плановете, но да видим кога... но тук вече много зависи от сравняване на цени, дати  за двата варианта и най-вече от това колко авантюристично е настроена компанията ти...това са две коренно различни  пътувания и ако трябва да избирам да водя с мен някой в Африка и  не съм сигурна , че е от "мойта порода" :) , доста бих си помислила дали си заслужава ...

 

Това с "породата" е много силен аргумент. Много наклони везните към островите :(

 

 

Непременно ли трябва да го направиш през Април това пътешествие? Края на Май, Юни или Юли би било по-добре, Август ще е най-добре, ако изключим водопада Виктория, на който дебита може да е доста понамалял.

 

Не е задължително да бъде април, просто исках да е възможно по-скоро :) Свикнала съм да си правя пътуванията преди / след лятото, а от юни до авагуст обичам да съм в България. Не е късно да го променя това. 

 

След като се осъзнах, че по едно време търся полети от Индия до Замбия... разбрах, че не искам едното или другуто. Започвам по-трезво да обмислям едни Андамански острови през март-април и после една юнска Африка  :blink: Не ми харесва идеята да се лети отново през ЮАР и да се разправям пак с всички документи за визата, мислех, че мога да го направя през Танзания, но вчера ми се скърши надеждата, че е нужна ваксина за жълта треска, за да мина от там (някой може ли да го потвърди?).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

След като се осъзнах, че по едно време търся полети от Индия до Замбия... разбрах, че не искам едното или другуто. Започвам по-трезво да обмислям едни Андамански острови през март-април и после една юнска Африка  :blink: Не ми харесва идеята да се лети отново през ЮАР и да се разправям пак с всички документи за визата, мислех, че мога да го направя през Танзания, но вчера ми се скърши надеждата, че е нужна ваксина за жълта треска, за да мина от там (някой може ли да го потвърди?).

 

Не ти трябва ваксина за жълта треска за Танзания, това е официалната информация. Може да се пробват да ти искат, за да изкрънкат пари, но не си длъжна да имаш такава ваксина при влизане в Танзания, нито в друга държава след като си била в Танзания. Но за Замбия определено ти трябва. Ще ти искат жълтата книжка в първата държава, в която влезеш след Замбия. Не е никакъв проблем да си направиш ваксина, важи за 10 години и ще ти трябва и за други места. От Танзания до Замбия (ако ще летиш) ще трябва да разчиташ на нискотарифна авиокомпания, дъщерна на EasyJet - FastJet. Отзивите за тях са много добри де... За Танзания пак ще платиш виза, само, че на място. Имаш и вариант да направиш и само Танзания, което също е супер, особено ако разполагаш с по-малко време. Даже можеш да замениш Андаманските острови със Занзибар и да стоите по-дълго. Ако ще правиш Танзания - имаш много опции и това е тема за друг разговор.

 

Правил съм подробни планове да вкарам Танзания и Замбия в едно 12 дневно пътуване (и то без водопада Виктория) и в крайна сметка се отказах - ставаше много претупано.

 

Андаманските острови ги изтегли през Март, колкото се може по-рано за да си оптимизираш шансовете за добро време. За Африка - обратното - възможно най-късно, ако ще ходиш на сафари. Юли би бил оптимален месец с оглед и на водопада Виктория.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е аз къде съм бляла? И защо си бях наумила, че не ми трябва жълта треска за Замбия?  :cry:

 

Благодарско за всички съвети, успяваш да ме накараш да се заинтересувам от всяко място, което споменеш! 

Връзка към коментар

Друг много хубав вариант за Африка е:

Летите до Йоханесбург.

 

От там летите до Ливингстън -водопада Виктория. Като опция - ако предварително си изкарате виза за Зимбабве (нямат консулство в София), може да видите водопада и от страната на Зимбабве, а от там примерно за два дни да направите сафари в парка Хуанге.

От Ливингстън отивате до Касане, Ботсуана. Сафари с лодка и с джип в парка Чобе. Имате опция и за къмпинг, както и за други бюджетни преспивания.

От Касане може да хванете вътрешен полет до Маун, Ботсуана. В Маун можете да отседнете в една бакпакерска лоджа, която може да ви организира екскурзия с лодка и с преспиване на бивак на острови в делтата на Окаванго - една от най-невероятните екосистеми в света. В Маун може и да се вземе полет с малък самолет над делтата. По-добрата опция е да се изкара две вечери примерно в сафари лагер вътре в делтата, но там вече цените са други.

 

От Маун хващате полет до Йоханесбург и после се прибирате.

Прекрасен маршрут за южната част на Африка, който включва две много големи природни забележителности - делтата на Окаванго и водопада Виктория, както и много диви животни.

Логистиката също става много по-лесна от другите варианти.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

След като по-подробно разгледах, да видим доколко съм го разбрала правилно:

- За Зимбабве не е нужна жълта треска, не се иска след това в другите държави, ако си минавал от там?

- За Замбия не е нужна жълта треска, но се изисква в другите държави, ако си минал през страната?

 

Ако това е така, то последният ти вариант ми е най-подходящата опция. Специало за водопада Виктория ми се струваше по-сложния вариант да се разправяш със зимбабската виза.

Връзка към коментар

След като по-подробно разгледах, да видим доколко съм го разбрала правилно:

- За Зимбабве не е нужна жълта треска, не се иска след това в другите държави, ако си минавал от там?

- За Замбия не е нужна жълта треска, но се изисква в другите държави, ако си минал през страната?

 

Ако това е така, то последният ти вариант ми е най-подходящата опция. Специало за водопада Виктория ми се струваше по-сложния вариант да се разправяш със зимбабската виза.

 

Вече забравих в Зимбабве дали ми искаха жълта треска или не, много е вероятно и да са искали. То като си носиш жълтата книжка със себе си, въпроса е решен и не мислиш за това. Има си официални източници, може да се погледне - министерствата на външните работи на Векокобритания, САЩ, Канада и пр. например.

 

За Замбия приеми, че ти трябва ваксина за жълта треска, пак не си спомням, може да са ми я искали, може и да не са при влизане в страната, но като цяло се знае, че ти трябва. Било то при влизане, било то при влизане в друга страна след пребиваване в Замбия било то и двете.

 

Да, по-сложно е да се разправяш с виза за Зимбабве (има хора от форума, които са вземали, не е като да не става), вече забравих в кое посолство са пращали документи. Водопада можеш да разгледаш спокойно откмъм Замбийска страна и без да влизаш в Зимбабве. От другата страна ще ти даде малко различна переспектива, но според мен от Замбия се вижда малко по-добре, а най-добре (почти задължително) от въздуха с микролайт или хеликоптер.

 

Ако направиш само Танзания + евентуално Занзибар, няма да ти трябва нито предварителна виза, нито ваксина за жълта треска и ще изкараш не по-зле от Замбия, водопада Виткория и други неща наоколо, просто ще е различно. Аз още не мога да реша като цяло дали повече ми харесва източната част на Африка или западната, но като, че ли съвсем лекичко везните накланят към Източна Африка, то зависи и къде ходиш де.

 

Освен ако нямаш някакво специално здравно противопоказание, не виждам защо просто не си направиш ваксина за жълта треска, не боли, не е скъпо (на фона на други разходи), аз не съм чул за някой, който да има странични ефекти. Решаваш си проблема от раз за 10 години напред.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Друг много хубав вариант за Африка е:

 

Летите до Йоханесбург.

 

От Маун хващате полет до Йоханесбург и после се прибирате.

 

Логистиката също става много по-лесна от другите варианти.

Остана и да кажеш от къде да дебнем за билети...

Връзка към коментар

Остана и да кажеш от къде да дебнем за билети...

 

Полетите до Йоханесбург - обичайните търсачки - матрицата, румбо / jetcost / liligo.fr.

 

Останалите - Йоханесбург - Ливингстън;  Маун - Йоханесбург аз съм ги купувал директно от сайта на SAA , но тогава не знаех тези сайтове дето намаляват ако купиш с определена карта, там може сигурно да се спести. Касане - Маун от сайта на Air Botswana, освен ако пак същите сайтове не свалят от цената.

 

Предполагам, някой може да намери и нещо по-добро. За трансфер от Ливингстън, Замбия до Касане, Ботсуана - ще се разтърся из мейлите си за контакт, ако някой тръгне да го прави.

 

Естествено, към това може да се добавят сегменти в Ю. Африка (избор огромен, може от там и до Мозамбик да се отиде), в Замбия, Зимбабве или Ботсуана. Варианти десетки, в зависимост от свободно време, бюджет и интереси... :) Може и нещо в Намибия да се прибави - на пункта Казунгула, където се минава Замбези м-у Замбия и Ботсуана има и вход към Намибия. Просто не може да се направи всичко това за едно пътуване или може ако е от месец нагоре.

 

Освен със самолети може да се пътува и с луксозни автобуси.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 Аз още не мога да реша като цяло дали повече ми харесва източната част на Африка или западната, но като, че ли съвсем лекичко везните накланят към Източна Африка, то зависи и къде ходиш де.

 

Ровя, ровя, пак ровя и за всеки случай преровям още веднъж форума за Африка и не мога да намеря нито една сводка от FlyTraveler за Западна Африка.

- Дело совершенно секретно! - подумал Штирлиц

:wacko:  :blink:  :rolleyes:

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ровя, ровя, пак ровя и за всеки случай преровям още веднъж форума за Африка и не мога да намеря нито една сводка от FlyTraveler за Западна Африка.

- Дело совершенно секретно! - подумал Штирлиц

:wacko:  :blink:  :rolleyes:

 

 

A ФляйТревелер в Западной Африке просто пока не был ;)

 

Здраве и живот и ако няма издънки, ще включа Югозападна през Май 2016. Основните осем сафари държави са в Източна и Южна Африка. За сега това са местата, към които имам интерес, затова и сравнявам тези две части на континента :) Не знам кога и дали ще успея да посетя още 14 парка и резервата, които са ми в списъка, после може да помисля и за други места... :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

A ФляйТревелер в Западной Африке просто пока не был ;)

 

Щирлиц знае!

Обаче забеляза, че си писал "западна", та го ползва за удобен повод за закачка. И да наспами на pikonio темата  :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Щирлиц знае!

Обаче забеляза, че си писал "западна", та го ползва за удобен повод за закачка. И да наспами на pikonio темата  :)

 

Да бе, чак сега си видях грешката и разбрах защо изобщо си го писал този пост :) Имал съм предвид Южна, а не Западна. Опитал съм се да сравня Източна и Южна Африка. Забележката ти е много уместна. :)

Връзка към коментар

На мен се падна частта да измислям късметите за новогодишната баница. Освен, че явно всички ще пътуват нанякъде идната година, да видим дали ще си реша и аз въпроса :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Тотално съм объркана вече.

След като бях напълно сигурна, че съм стеснила кръга до тези 2 дестинации, реших да ги сложа в баницата с късмети, бидейки сигурна, че от 16-те написани държави, задължително ще ми се падни едно от двете колебания и ще ми реши чуденката...

Малко преди да си изтегля късмета, дойде тази филипинска сватба май месец, на която се засилихме да ходим (викам си, добре че и Филипините написах, сигурно е знак).

Да, ама изтеглих Фиджи (ей, как виках и се радвах само). Реших, че и това е знак, хем и разни магеланци ще има там.

И както си се рових за евтини варианти (да стигна от Филипините до Фиджи...), изведнъж осъзнавам, че последните два дена чета само за Папуа Нова Гвинея!

И ето, че KLM почнаха с промоциите, скоро и другите ще пуснат, аз започнах да се клонирам навсякъде по картата (мислено само).

Неспокойна, че все още нямам билети за така наречната ми "дълга отпуска" ( = използвай всичкия платен отпуск до края на май), започнах да хвърлям дестинации напосоки към мъжа ми и след целия ферман, който му изписах, няколко часа по-късно получих отговор "споко мило, има време"  :angry: Той само седи и чака да ми "мине" (май за болни ни мислят, задето ни се обикаля).

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

 

Тотално съм объркана вече.
След като бях напълно сигурна, че съм стеснила кръга до тези 2 дестинации, реших да ги сложа в баницата с късмети, бидейки сигурна, че от 16-те написани държави, задължително ще ми се падни едно от двете колебания и ще ми реши чуденката...
Малко преди да си изтегля късмета, дойде тази филипинска сватба май месец, на която се засилихме да ходим (викам си, добре че и Филипините написах, сигурно е знак).
Да, ама изтеглих Фиджи (ей, как виках и се радвах само). Реших, че и това е знак, хем и разни магеланци ще има там.
И както си се рових за евтини варианти (да стигна от Филипините до Фиджи...), изведнъж осъзнавам, че последните два дена чета само за Папуа Нова Гвинея!
И ето, че KLM почнаха с промоциите, скоро и другите ще пуснат, аз започнах да се клонирам навсякъде по картата (мислено само).
Неспокойна, че все още нямам билети за така наречната ми "дълга отпуска" ( = използвай всичкия платен отпуск до края на май), започнах да хвърлям дестинации напосоки към мъжа ми и след целия ферман, който му изписах, няколко часа по-късно получих отговор "споко мило, има време"  :angry: Той само седи и чака да ми "мине" (май за болни ни мислят, задето ни се обикаля).

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:   Виж сега, дори само четейки яко готините ти объркани и подскачащи мисли, разбирам мъжо ти, който се надява и чака да ти мине :P :P :P  То, че няма да мине, няма, ама дано поне накрая се спреш на нещо. Всички дестинации, за които си мислиш, са страхотни, та която и да хванеш за ушите, няма да сгрешиш.Аз спамя, но все пак ми е кеф да ти чета терзанията. Успех!!! :wub:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.