Прескочи до съдържание

3/4 дни в Cinque Terre през Април/Май


Гост

Препоръчани мнения

явно ходенето пеша ще отпадне щом Via dell amore е затворена :) за влакчетата - има ли някаква дневна карта или на всяка гара ще трябва да купуваме билети?

Връзка към мнение

явно ходенето пеша ще отпадне щом Via dell amore е затворена :) за влакчетата - има ли някаква дневна карта или на всяка гара ще трябва да купуваме билети?

 

В линка, който ти пусна на предишната страница е картата 

"Cinque Terre Treno MS" 1 day Adults: Euros 12.00

Важи за 5 те селца + съседните гари Леванто и Ла Специя за регионален и регионален бърз влак 2ра класа

Връзка към мнение

тъй де, ама доколкото разбрах тази карта е необходима, ако ще ходиш по пътеките... с деца сме и доколкото видях туристическата пътека (Via dell amore) е затворена, а другите пътеки между селата са с по-висока трудност; т.е. отиваме на вариант влак между селата и тази карта за достъп до парка не ни трябва...

Връзка към мнение

Cinque Terre Treno MS е карта за влаковете при условията, които писах по-горе. 

ето още 

Services supplied by the Treno MS Card

  • Second class travel with the regional and fast regional trains (except for the IC/ICN/FB trains) in the route Levanto - La Spezia (and vice versa)
  • Access to the Park area
  • Guided visits, depending on the planning
  • Use of the Bus Services managed by ATC within the villages
  • Use of the toilets with fee
  • Participation in the workshops of the Park's Environmental Education Center, depending on the planning
  • WI-FI internet connection in the Park's Hot Spots
  • Reduced-price ticket to visit the Civic Museums in La Spezia (Amedeo Lia, Castello San Giorgio, CAMeC, Sigillo, Palazzina delle Arti, Etnografico, Diocesano)

Друга карта за влак няма 

Редактирано от bad kid
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

схванах :) т.е. ако не се ползват някои от услугите по картата с отделните билетчета за влак излиза по-евтино :)

Едва ли. А и ако забелязваш в картата има "вход към парка". Аз дори не си спомням да видях отделна тарифа за отсечките.

Редактирано от Bliss
Връзка към мнение

Да взема да попиша малко ,че се върнах на 7 ми април.Цял ден по Чинкуе тере с 2 деца и 3 ма възрастни.

Това снимах от мястото за настаняване където има актуална информация за затворените пътеки в Чинкуе тере и нещата са актуални ,щото се убедих лично.

post-1068-0-31933200-1460266756_thumb.jpg

Редактирано от Botko
Връзка към мнение

Ботко, благодаря! Чаках те да се върнеш, за да те поразпитаме :)

 

Едно бързо въпросче - влакът от Генуа от Централна гара ли го взе? Аз ще прехвърлям от летището в посока Чинке Терра. На връщане ще имам половин ден и малко да обиколя Генуа, така че кажи кое теб те впечатли най-много.

 

Благодаря.

Връзка към мнение

Относно подробностите:

Бяхме за 3 дни с полетите на Райън...София-Пиза от 4 април до 7 април. Спахме в Аркола ,през airbnb,...на 6 км от Sarzana и на 11 км от La Spezia.Ползвахме влакове и автобуси.До мястото на нощуване имаше автобусна спирка(на 50 метра) от/до която имаше чести автобуси до Ла Специя,Сарзана и до Портовенере дори.В къщата в която нощувахме имаше доста информация за всичко което се сетиш,вкл.транспорт и разписания.Удобно място,приятно селище с нови и подредени къщи и китни дворчета ,а старата част на Аркола е в тоскански стил...макар,че е областта тук е Лигурия.От малкото дни в които решихме да сменим Истанбул и набързо сглобената програма...5 април беше за Аквариума в Генуа и този ден си беше за децата :)Е...аквариума носи голяма тръпка и за възрастните.Признавам си,много ми хареса и никак не съжалявам за този ден в Генуа ,че освен в района на пристанището и един обяд ,никъде другаде не сме били в този прекрасен град....то нямаше и време за повече :) Но,понеже си мисля,че света не свършва утре...един ден ще се върнем и заради самата Генуа .Само да добавя,че освен Аквариума ,посетихме и Биосфера-та и галеона Нептун.Има и музеи на мореплаването,на морската история...подводници..Но деня ни беше разчетен,пътувахме с определен влак  от/до Ла Специя със закупени предварително от сайта на трениталия билети и си имахме разписание.Входа само за Аквариума е 25 Евро възрастен и 15 Евро за деца от 6 до 12.

 

6 април го оставихме за Чинкуе Тере.Времето трябваше да бъде по топло и слънчево..А то си беше направо горещо!

Не знам кога им е високия сезон,но ако съдя по туристите от Азия(китайци и японци)...предпенсионна Франция и след пенсионна Германия,не мога да мисля какво е във "високия" сезон.До към 9:00/10:00...бива откъм наплив..после все едно са пуснали някой гимназиален клас от голяма гимназия в Токио..или Пекин :) Маршрута ни за този ден беше да хванем влак в 08:07 от Аркола(градчето в което нощувахме) до Ла Специя.След 20 минути пристигнахме  и след още 20 имаше връзка за Леванто,като разбира се влакчетата спираха и в селищата в Чинкуе Тере.Тук ще спомена,че идеята беше да видим Манарола,Вернаца и Монтеросо с влакче..а от Монтеросо в следобедните часове да хванем корабче до Риомаджоре(което умишлено пропуснахме в началото).Искахме да ги видим по вода всичките.Следобедните(и предиобедните) корабчета спират на всички спирки без Корнилия(там корабчета не акостират-няма пристан).Виждах,че има и водни таксита,но аз разчитах на тези корабчета с разписания.В зависимост от времето в селищата смятах,че от Монтеросо можем да хванем корабче в 15:00;16:00 или 17:00(последно)..Последното корабче продължаваше и до Портовенере.Цената беше 10 Евро за възрастен и 6,50 за деца в една посока от Монтеросо до Риомаджоре.Има и дневна карта ако се движите само по вода...и цените са различни за корабчетата преди обед и следобед..но се движат между 24 и 30 Евро за целия ден без ограничение на "джиткането" и спирките.Може да си купите билет до Вернаца или Манарола,но цените бяха приблизителни като от Монтеросо до Риомаджоре в една посока.

Относно влаковете....Зависи как си планирате нещата,но ако ще ходите в Чинкуе тере за 2 дни...и някой от маршрутите искате да ги минете пеш...не си струва Влаковата карта от 12 Евро.Тя дава право ,без ограничение да ползвате влакчета между отделните спирки,но ако ще ходите пеш между някой,ако искате да се придвижите и по вода...Губи си смисъла!Между отделните гари във Чинкуе Тере и от Ла Специя или Леванто до там...цените са между 1,80 и 2,10 Евро на участък.Има апарати с английско меню,лесно може да си закупите на място от апарата.Влакове има минимум на 30 минути...от рано сутрин до към 23:00.Бус ще ви трябва само в Корнилия ако не ви се ходи по стълбите.Гарите са на удобно място,свързани са с тунели до селищата.

Та....започнахме от Манарола...от Ла Специя,влака беше в 8:55...в Манарола беше след 15 мин.Пропуснахме като първа спирка Риомаджоре,защото после щяхме да се връщаме по вода(морето беше спокойно) към него.Манарола ме очарова,защото изпреварихме наплива.Малко след 9,наистина си беше спокойно и само малки триколки пърполеха между лодките по главната Улица,да зареждат ресторантчета и магазини.Това е възможния "транспорт" за доставка :) По улиците наистина са паркирани вместо коли...Лодки.Единственното което не ми допадна в този ден е безцветното небе..Ама пък беше слъчнево и приятно.Качихме се по северния хълм до гробищната църква и парка...по уличките,пристана,после до новата църква в горната част на Манарола...снимки и прочие и започнаха към 10:30 да прииждат на тълпи туристи. Относно пътеките...Пътя на Любовта е затворен до 2017.За него не трябва да ходите към селището Манарола а веднага след гарата(зад нея) има пътека и стрелки...Но уви,има отворен участък само до около 500/600 метра,след това е затворено с прегради.От Манарола до Корнилия,също е затворен участъка,пак поради причината със свлачища и обезопасяване.И смисъла на тази Чинкуе Тере карта за парка( 5 Евро) се губи ако няма да ходите пеш.Но ако ще ходите между Корнилия до Вернаца и от Вернаца до Монтеросо или навътре към парка...ще ви е необходима!!!Обиколните маршрути ще отнемат време..Ако сте повече време в района ,може би е практично да се закупи,защото например автобуса от Корнилия (гарата) до селището е безплатен ако сте с карта!

В 11:33 хванхме влакче за Вернаца.Умишленно пропуснахме Корнилия.От 5 те селца,решихме да "жертваме" Корнилия.Щяхме да я видим по вода...От това което четох,това селище ми се стори,че мога да го пропусна този път и един ден когато се отворят навсякъде пътеките да го посетя от Манарола например.За мен най красивите места са Вернаца,Манарола,Риомаджоре и накрая Монтеросо(прилича на летен курорт с плаж).Не знам за Корнилия,сигурно си има очарование,но за нея друг път!Някъде към 11:45 бяхме във Вернаца.Точно по обед...само нас нямаше :) Масите на централното площадче където е църквата и "плажа" бяха окупирани.Много е красива и живописна Вернаца.От едната и страна има останки от крепост и кула...от другата страна (над линията) пак има гледки.Всъщност над линията и църквата през лабиринт от улички минава пътеката от Вернаца до Монтеросо.Е тук някъде след последните къщи имаше будка ,която беше като пункт за проверка на картите..Явно трасето от Вернаца до Монтеросо си работеше.Помолих служителката да "навлезнем" за малко за по добри панорамни снимки към Вернаца и тя усмихнато ни пусна.Имаше движение...с раници,щеки...малки,големи,момичета и момчета...баби хималайки :) После попитах служителката кога НЯМА хора и е по спокоен маршрута за преминаване.Преди 8:30...и след 18:00...Подозирам ,че тогава няма и кой да ви провери за картите,защото същата служителка е видяхме във влака от Риомаджоре до Ла Специя,сигурно се прибираше след работа ,някъде към 19:00 беше.Другото което да отбележа за Вернаца е че...имаше хора които се къпят(особено деца)морето беше спокойно,водата явно поносима...доста хора се печаха и по камъните под линията в заливчето.Над църквата лабиринтите в тесните улички най ми допаднаха,Много цветя,много цветни фасади и тунели,арки...Подредено с вкус около всяка врата и много автентично.Струва си човек да се "загуби".Като правя уговорката ,че е невъзможно загубването ,защото лабиринта от улици е така направен,че тръгнеш ли надолу...винаги стигаш до главната улица или площадчето :) Във Вернаца и сладоледа ми хареса!

Някъде към 14:00 хванахме влакче към Монтеросо ал Маре.

Там вече беше жега,,,все едно юни!Плажа имаше не малко хора...във водата също.Според часа,преценихме ,че корабчето което ще хванем,ще е в 16:00.Имахме време след гарата да стигнем по крайбрежната алея до "Гиганта",статуята която държи една сграда точно в края на плажа.И после да се върнем пак по алеята и през вътрешноста на Монтеросо до пристана за корабчето.Направи ми впечатление по модерния облик и определено по равното Монтеросо с плаж и възможност за паркиране и колела.Повече има атмосфера на  морски курорт,но си има и очарованието на Чинкуе тере,заради заобикалящите го хълмове и склонове.Тук къщите са други...с дворове...огромни палми и кактуси..алое...и много портокали и лимони.Бавно -славно стигнахме до тази част на селището където е пристана.Тук тръгват по посока към Чинкуе Тере и залива на Поетите(Портовенере,Ла Специя,Леричи) или към Портофино(на север) корабчета и лодки.В тази част на Монтеросо също има малък каменист плаж а над него преминава ж,п. линията и често минават влакове.

Купихме си билети за 16:00....Пътуването до Риомаджоре трае 45 мин.Корабчето беше почти пълно,спря във Вернаца,Манарола и Риомаджоре...Корнилия я подминава,но се вижда добре от морето.Задължително е да се видят и по море селищата и самото крайбрежие,поне за мен си струваше това и децата също харесаха смяната на транспорта :) В Риомаджоре следобеда,като че ли даваше малко повече цвят на къщите,небето взе да добива и син цвят с малки перести облаци.Предполагам,че е красиво по залез във всяко едно селище и дори при изгрев...но за да се добие тази представа трябва да се нощува в някой от селцата или човек да се измъкне много рано и да е тук преди туристите и "изгорялото" небе от изгрялото слънце,което след 10:00 направо си пече доста.В Риомаджоре пак е очарователно с долепените къщи една до друга,цветни фасади,прането по тях...дворчета почти няма(за разлика от Манарола)..Виа Коломбо тръгваща от тунела от към пристана и морето... нагоре към селището и църквата..Улицата е оживена-пълна с ресторанти,тратории,места с бърза храна или магазини за сувенири,дори и супермаркети.Тук хапнахме морски дарове в кутийки в заведение с име Mama Mia(може би по едноименния филм)...крак - мак заведение с меню по стените,но Микс-а Калмари(за дъщеря ми) и Всичко от Лигурия(риба,калмари,зеленчуци) в следобедния ден ни дойде добре.После се поразходихме нагоре по улицата.Върнахме се обратно заради едно място,което бях видял на снимки и исках да видя с очите си.Независимо ,че в следобедните часове туристите бяха не малко...точно над тунела който свързва пристана и лодките с Главната Улица(Via Colombo)...се намира един хубав Площад.Забележително е,че там нямаше туристи...местните деца караха колела...а родителите им чакаха пред здравния пункт.Наистина(с вход в лявата част) си беше здравен пункт, а над него фасада беше изрисувана със свъременни фрески от живота и ежедневието на хората в Риомаджоре.Целия този площад е заобиколен от цветните къщи...отворен е към морето и "паркираните" лодки...а от другата страна може да "погледнеш" към "трафика" по Главната улица.Вероятно това е най обширното и спокойно място за местните..поне така беше в следобедния ден.Под този площад започва тунела към гарата на Риомаджоре,който е интересен с цветните си мозайки по стените. От Риомаджоре хванахме влакче към Ла Специя(една спирка)...после имахме връзка за Сарзана и от там с автобус до Аркола.Тръгнахме сутринта в 8...върнахне се в 8...ама вечерта :) Ето защо не включих Корнилия...И мисля,че деня си беше Ок с планирането и натоварването особено ако имате един ден за Чикуе Тере.

На следващия ден 7 ми април...си беше деня за заминаване от Пиза.

Полета ни беше в 15:30 за София.

Програмата беше Наклонената Кула и площада на Чудесата.Имахме закупени предварително билети за кулата с фиксиран час в 10:15.Отбелязвам това,за тези които искат да се качат на кулата,че е възможно ако отидете в определен ден да няма билети и да не може да се качите,ако не сте си купили предварително.В сайта им....видях,че на около 15 мин има по 10 места.Сметнах,че е по добре да си имаме билети и фиксиран час...Билета е 18 евро,няма значение дали сте възрастни или деца. "Разходката" с качване и слизане трае около 35 мин.Багажа се оставя в помещение до кулата...Безплатно е ако имаш закупен билет.Проверява се с метал детектори преди входа.Може да носиш само фотоапарат/камера,телефон..портфейл...Никакви чанти и чантички :) Кулата е добре изчистена от предишните шайби от олово,бетон и въжета които са я придържали,докато траеше укрепването. Към билета за кулата ,безплатно е и посещението на катедралата.За мен тя също е забележителна.Около площада Мираколи има още няколко музея,Баптистерията,музея на Операта,музей със склуптори...за всеки от тях или комбинация с кулата билета важи и за катедралата,но самостоятелно за нея,няма отделен вход,така че да я посетите,ви трябва посещение на някой от другите забележителности.После от площада с кулата до Гарата е около 30 мин пеш.Преминава се през мост на река Арно.От гарата(пресича се подземно всичките перони) и се стига от другата страна по табели до спирка...на всеки 10 минути тръгват шатъли до Аеропорто Галилео Галилей.Пътуването трае между 8/10 мин...цената на билета е 1,30 Евро.Може и пеш ако имате повече време...от гарата до летището е не повече от 1,5 км.

 

Ами това е...нещо като пътепис...нещо като описание :)

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Ботко, благодаря! Чаках те да се върнеш, за да те поразпитаме :)

 

Едно бързо въпросче - влакът от Генуа от Централна гара ли го взе? Аз ще прехвърлям от летището в посока Чинке Терра. На връщане ще имам половин ден и малко да обиколя Генуа, така че кажи кое теб те впечатли най-много.

 

Благодаря.

Ние пътувахме от Ла Специя до Генуа и обратно в един ден. Нощувахме в градче което е до Ла Специя.Всъщност не знам дали понятието Централна Гара е точно,но ако гарата Piazza Principe я приемем,че е централна...ти от летището ще преминеш през нея.Но всъщност ако ползваш регионални влакове за Чинкуе,възможно е да се наложи да хващаш от Genova Nervi. Между Геноа Piazza Principe и Nervi,също има голяма гара,пак като централна...Brignole. Напиши ми кога пристигаш на летището в Генуа и къде ще спиш в/около Чинкуе тере и за предвижването ще видя и аз варианти,защото подозирам,че е възможно от Принципе да хванеш влак до Леванто и там да смениш някой ,който спира по спирките в Чинкуе тере.От Генуа не всички регионални спират в Чинкуе ..и от Леванто следващата спирка е Ла Специя.Ако пък нощувате някъде между Рапало и Леванто,пак е хубаво да се знае кои спират на всяка спирка и кои не спират..да не стане подминавка :) Тъй,че дай ми часове и дати и ще намерим варианти за придвижване с влак.

Относно Генуа...за половин ден,може би е добре да се разходиш покрай морето/пристанището....или да се шмугнеш от гарата Принципе до Castelo de Alberti's..има няма 500 метра.От крепоста може да видиш марина-та отгоре...а от пристанището с музеите се вижда Генуа в цялата и прелест...в района на Maddalena има места за похапване,има и метро спирка (San Giorgio).От там до Принципе е около 1,5 км.Мен тези места които ме впечатлиха,ще си ги разглеждам друг път :) Ние покрай аквариума и другите музеи не сме ходили много из Генуа,само за обед се шмугнахме до Piazza di Campo и там седнахме да обядваме,че беше близо до пристанището с аквариума...и после трябваше да се връщаме за другите "неща" ,които децата искаха да видят.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много ти благодаря за труда! Ще четем с Еми в детайли...

 

За мен: 

 

Пристигане:

BA2688 British Airways | Traveller

29 Apr 2016 06:30 Gatwick
29 Apr 2016 09:30 Genoa
 
Значи планирам - живи и здрави:
 
Автобус Volabus AIRPORT TERMINAL - 10.25 или 11.05 И след това и от коя гара?
Ние сме се установили в Rapallo.
 
Връщане:
02 May 2016 18:20 Cristoforo Colombo (Genoa)
02 May 2016 19:25 Gatwick (London) Terminal N
 
Тоест, трябва да съм на летището към 17 часа. Смятам да тръгна от Rapallo към Genoa към 8 часа - съвсем ориентировъчно.
После къде да сляза и какво да правя - никаква идея! Музеи и закрити пространства не предвиждам...
 
И много благодаря!
 
Връзка към мнение

Rainy, ако искаш да видиш от коя гара да хванеш влак за Cinque Terre, избери на сайта на Трениталия като начална точка Genova ( Tutte Le Stazioni ) 

Връзка към мнение

Rainy, ако искаш да видиш от коя гара да хванеш влак за Cinque Terre, избери на сайта на Трениталия като начална точка Genova ( Tutte Le Stazioni ) 

 

Ох, аз това и направих и разбрах да хвана влак от Genova Brignole, ама ми казаха че бъркам и се замотах окончателно... хаха

Връзка към мнение

Като гледам влакът за Rapallo минава през всичките 5 гари на Генуа. Така че зависи единствено къде спира автобусът от летището. 

Връзка към мнение

Ох, аз това и направих и разбрах да хвана влак от Genova Brignole, ама ми казаха че бъркам и се замотах окончателно... хаха

Повечето влакове до Rapallo тръгват от Genova Piazza Principe.

Шатъла от летището също спира там на Piazza Acquaverde

Връзка към мнение

А аз да попитам каква е връзката на Петте земи с Портовенере? С автобус или влак? Не успявам да намеря жп гара на Портовенере. Как може да се придвижим от там до Корниля например? Или което и да е селце от Петте земи?

Връзка към мнение

Влак няма, автобус от Ла Специя

Ето разписание

http://www.atclaspezia.it/images/orari/inv/Linea11P.pdf

Да, разбрах че няма влак. Нас по скоро ни интересува как от Портовенере да се придвижим до Корниля. Оставам с впечатление, че трябва да вземем лодка до Манарола и от там с влакче. Не успявам да намеря някакви автобуси от Портовенере до някоя от Петте земи.

Връзка към мнение

Единственият вариант за предвижване по земя е май този автобус през Ла Специя. За 20 минути сте с автобуса до Ла Специя и после 13 минути с влак до Корнилия.  :)

Връзка към мнение

Портовенере е свързан само по вода с Чинкуе Тере и Пеша :) Автобусите пътуват от Портовенере до Ла Специя(спират близо до пристанището-сприка - Stadio di Picco(6-та спирка от Портовенере)800 метра е до гарата пеш !!!

 Та връзката ви до Корнилия от Портовенере

 

1.Корабче от Портовенере до Риомаджоре/Манарола/Вернаца...и от там с влакче до Корнилия.Най близкото до Портовенере е Риомаджоре,но и до Манарола/Вернаца да стигнете,гарите за влака ,пак са близо.Влакчетата са на 30 мин,...корабчетата, вижте разписанието тук: http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/polopoly_fs/1.2551189.1457624725!/httpFile/file.pdf

 

2. Автобус до Ла Специя( Код 03-2,50 Евро ,после пеш до гарата (Централе) и от там влакче до Корнилия(на всеки 30 мин.)

 

Има и корабчета от Портовенере до Ла Специя (4 Евро в една посока) ,пристанището е на 1 км от гарата!

 

 

Относно билетите за автобуса:

Имам в мен 3 билета на АТС не използвани (с Код 01) в Ла Специя ,ще ви вършат работа в рамките на града,но трябва да си ги валидирате в автоматите в автобуса! Този тип билети вървят в градската зона и на Сарзана и по принцип от 0 до 6 км извън градска зона в района където обслужва АТC.

Имам и 5 Билета PisaMover за тези които ще пътуват от Летището в Пиза до ж.п.гарата в Пиза и те са неизползвани и трябва да се влидират в автобуса.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Специално за Галя :)

 

29 Април:

Ако с шатъла VOLABUS от Летището слезеш на Piazza Acquaverde,това е до гарата -P.Princepe. На площадчето е монумента на Христофор Колумб.

В случай ,че хванеш шатъла в 10:25 или 11:05 от летището

- Влакове за Рапало имаш от Piazza Princepe в :

....10:42 ; 11:12 : 11:42 ; 12:13...... пътуването до Рапало ти е около час...цена 3,40 Евро. Регионални влакове са!

 

Ако използваш шатъла до последната му спирка Brignole FS,там пък е ж,п.гарата Brignole (FS e - ferroviaria stazione-ж.п гара)

 

Всичките тези влакове дето тръгват от Princepe ,спират и на Brignole след 6 минути и цената пак е 3,40 Евро. Не ти трябва да ходиш до гарата Nervi,в твоя случай с тези часове не си струва да се прекачваш и слизаш...влаковете след Brignole спират и на Nervi. Билета за шатъла май важи 1 час за всичкия транспорт в рамките на Генуа...ама питай!

 

Билета за влака ако си го купиш от гарата или от автомат...го ВАЛИДИРАЙ...иначе все едно нямаш билет :) Валидноста започва да тече след като го пъхнеш в машинките...за валидиране,почти на всеки перон има такива.

 

На връщане на 2 май!

от Рапало имаш след 08:00 в:

08:20(регионал - 3,40 Евро до Piazza Princepe ),до Princepe спира преди това на още 6 гари в Генуа!!!

08:33(InterCity - 8 Eвро ,спира само на Brignole i Princepe)

08:38(регионал - 2,70 Евро само до Nervi)

 

....следващия влак е чак в 10:17 до Princepe(regional)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.