Прескочи до съдържание

3/4 дни в Cinque Terre през Април/Май


Гост

Препоръчани мнения

Здравейте планирам ходене по Чинкуе Терре в края на май 2017.Споделям си плана и търпя на критики и градивни съвети :P , колкото повече толкова по-добре. Колата мисля да оставя в Специя на гарата, от където да закупя фамилна карта/2възрастни+2 деца 17г и 10 г/   за трена и пешеходното обхождане на маршрута. Това всичко се случва рано сутринта и с първия влак да слезем на Монтероссо от където за един ден да обходим 5-тте пеша. Предполагам ще успеем, единствено ако има затворен участък между селцата би следвало да вземаме влак? Дневната ми карта би трябвало да включва неограничено ползване на трена? Идеята като цяло е да се понатоварим по баирите. Очаквам помощ и съвети от всякъде, връщам ресто под формата на инфо и снимки :)

Връзка към коментар

 Колата мисля да оставя в Специя на гарата, от където да закупя фамилна карта/2възрастни+2 деца 17г и 10 г/   за трена и пешеходното обхождане на маршрута.

 

ако евентуално се окаже, че няма места на паркинга под гарата /силно вероятно след 9 ч сутринта/, както се случи при нас, продължете да карате още около 500 метра и завийте надясно по пряката, тя се изкачва нагоре и в този район се намират места за паркиране, че даже са и безплатни :) /питахме двама минувачи, за да сме все пак сигурни/, вечерта след като се прибрахме от Чинкуе Тере, си намерихме колата непокътната там

 

ето на картата къде се намира, огледайте със стрийтвю района - https://www.google.bg/maps/dir/La+Spezia+Centrale,+%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%8F,+%D0%98%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F/Via+Emilio+Bione,+11/@44.1127763,9.8093253,17z/am=t/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x12d4fca0606b5cef:0x1e16329e2d876b11!2m2!1d9.8133835!2d44.1113339!1m5!1m1!1s0x12d4fb58d22ce243:0x498606d370efa198!2m2!1d9.8103891!2d44.1145697?hl=bg

 

иначе, да, картата за влаковете ви позволява да се качвате и слизате колкото искате, отделен въпрос е, че нито веднъж не бяхме проверени, но пък и влаковете /поне през август/ са доста натъпкани през деня и обикновено преседяваш разстоянието съвсем близо до вратите за качване и слизане

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здрасти,

 

Хубава дестинация си планирал. Само не разбрах - плана ти е между селата да се движиш с влак или да вървиш по пътеките? Ако е второто, за един ден няма да стане номера, ако смяташ да вървиш пеша между всички 5 села. Най-оптимално за един ден можеш да минеш повечето разстояние с влак и да направиш пеша Vernazza-Monterosso. Тази пътека на нас ни отне 2 часа при доста бърз ход. Ако искаш натоварване по баири, това е твоя участък :D

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Струва ми се много оптимистично да ги минете и 5те в един ден с децата, пеша - ако правилно съм разбрала. Не че е невъзможно, но ми се струва излишно насилване на нещата. Ако планирате пеша между селцата, тогава защо ви е дневна карта за влака? Някои от отсечките са затворени -информация има в сайта. Ние тръгнахме от Специя с влак до Манарола, обиколихме селцето, не сме се бавили или влизали никъде. С влак до следващото, Корнилия-същата работа. Пак с влак до Вернанца-седнахме само на кафе и отново с влак до Монтеросо. Оттам почти без никакво бавене с лодка се върнахме до Риомаджоре. Риомаджоре по диагонал до гарата и с влак до Специя. Отне ни 8часа. без никакво бавене никъде, чакане по гари и т.н. Само едно кафе пихме....половин час примерно. Затова си мисля, че минаването на целия този маршрут пеша за един ден...незнам къде ще му излезе удоволствието. А и гледките от лодката са много приятни ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да правилно сте ме разбрали за ходенето пеша. Това което чета по другите форуми, е че 6-8 часа са достатъчни за обхода от Монтероссо до Риомаджиоре при един добър ритъм на ходене.

Връзка към коментар

Според мен 8 часа е реалистичното за обход. Но нали все пак искаш и в селцата да се разходиш? Предполагам ще седнете да хапнете и т.н. Ти си знаеш дали има смисъл. Но ако твърдо си решил да минаваш всичките пеша, тогава нямаш нужда от целодневна карта за влака.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам... За мен е наистина неразбираемо такова препускане по едно толкова красиво място - не, че съм по лежерните ходения :) И ние не сме се размотавали, но пеша и петте селца за един ден, ще ми се загуби всякакво удоволствие - а кога зяпане безцелно, кога да се загубиш по улиците, кога биричка? А за морето да не говоря... Вие си решавате, разбира се. 

Връзка към коментар

Само да кажа, че от Вернаца към Корнилия пътят си е доста тежък, за деца - не знам...Изключително стръмен баир нагоре,(съответно - надолу, ако идвате от Корнилия), поне два часа вървяхме, ако не и повече...Ние хванахме първото корабче до Монтеросо и после с влак, пеша само от Вернаца към Корнилия, много красив маршрут. До 21 часа бяхме обиколили всички, като пеша бяхме от Вернаца към Корнилия, много красив маршрут...Доколкото помня, от Манарола към Риомаджоре няма път пеша - срутен е...

Имахме време и за плаж, и за обяд, и за кафе, че и си потанцувахме салса ...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Много сте готини всички, и съветите ви са градивни. Ще крадна по-малко от всеки за да си достроя плана :)Има логика да вкарам някъде и трена между селцата, а картата ще ми е нужна понеже от Специя до Монтероссо съм с трена после самите отсечки пешеходни /таксите за тях/ са включени в картата. Още веднъж "Благодаря" на всички за изчерпателните инфота и съвети. 

Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте магеланци,

планувам женско парти в Пиза за март до година и единият от дните искаме да го изкараме в Чинкуе Терре.
За целта исках да попитам, въпросните пътеки целогодишно ли работят, или не? Не можах да намеря инфо.......

Иии още нещо - Лука и Сиена за един ден биха ли могли да се разгледат?

 

Благодаря предварително!

Редактирано от Jenny
Връзка към коментар

За пътеките не знам, но все пак е зима и едва ли ще е много подходящо да обикаляте по тях.

И Лука и Сиена поотделно изискват по ден. В един ден двете няма как да направите.

Връзка към коментар
преди 30 минути , mililia каза:

За пътеките не знам, но все пак е зима и едва ли ще е много подходящо да обикаляте по тях.

И Лука и Сиена поотделно изискват по ден. В един ден двете няма как да направите.

Благодаря,

голям ентусиаст съм значи :O :biggrin:, специално за Лука и Сиена... но четох някъде, че им стигало по половин ден да се видят....

Относно пътеките си мислех, че март е приятен.... и в Италия не толкова зимен ;) :blink:

 

Връзка към коментар

Официалният сайт на парка е -  parconazionale5terre.it.Винаги има актуална информация за пътеките.Често ги затварят за нещо като ремонт,или възстановяване.

Лука  и Сиена няма как да ги видите за един ден,защото не са толкова близо.Подценяваш италианските магистрали!Те са всичко друго,но не и празни.

Освен това, някак си не става да се отделят само 2-3 часа за Сиена.Лука също не е за подценяване.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 59 минути , patilana каза:

Официалният сайт на парка е -  parconazionale5terre.it.Винаги има актуална информация за пътеките.Често ги затварят за нещо като ремонт,или възстановяване.

Лука  и Сиена няма как да ги видите за един ден,защото не са толкова близо.Подценяваш италианските магистрали!Те са всичко друго,но не и празни.

Освен това, някак си не става да се отделят само 2-3 часа за Сиена.Лука също не е за подценяване.

Благодаряяя, има време - ще го мислим! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Ние ги "минахме" за по половин ден. Основната идея беше да ги покажем на децата, но това не са градчета за по толкова малко. Лука е ..........мммммммм нямам думи, влюбен съм. А Сиена е.......мммммм с особен вкус на живот. Ако няма да ги "повтаряш"/някога/ задължително минимум по ден и за двата. Чинкуе Терре през март е супер понеже не е горещо. Преди да тръгнеш се информирай добре кои отсечки работят, и кои не. Ако сте с кола в Специя има безплатен паркинг на 500-600 м от гарата. Единствения ти "проблем" през март на Чинкуе Террре, е че няма да можете да се изкъпете в лигурско море :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Благодаря за информацията - страхотни сте? Ще отделим по ден и на Лука и на Сиена :)
Въпроса е за Чинкуе Тере - има някакви дневни карти за влака - явно пеша няма да стане!
Ако някой има инфо за таз карта, моля да сподели!

 

Благодаря предварително! :search:

Връзка към коментар
преди 1 минута , Jenny каза:

Благодаря за информацията - страхотни сте? Ще отделим по ден и на Лука и на Сиена :)
Въпроса е за Чинкуе Тере - има някакви дневни карти за влака - явно пеша няма да стане!
Ако някой има инфо за таз карта, моля да сподели!

 

Благодаря предварително! :search:

Има карти за1,2 ,3.. дни. Много са удобни, можеш да се качваш неограничено на влакове. Ако искаш да ползваш пътеки между селата, задължително ти трябва карта. Иначе няма да те пуснат. Има и интернет по гарите с тази карта. Можеш да ползваш и обиколка с автобус в Мотероссо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , Jenny каза:

Благодаря за информацията - страхотни сте? Ще отделим по ден и на Лука и на Сиена :)
Въпроса е за Чинкуе Тере - има някакви дневни карти за влака - явно пеша няма да стане!
Ако някой има инфо за таз карта, моля да сподели!

 

Благодаря предварително! :search:

Дневна карта е 16евро ,  позволява качване и слизане на всичките 5 гари когато искаш. Също така важи и за  ползване на автобусчето в  Corniglia , където има едни 368 стълби за да се качиш в селцето.Smile
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На ‎14‎.‎02‎.‎2018 в 9:46, Роси 777 каза:

Дневна карта е 16евро ,  позволява качване и слизане на всичките 5 гари когато искаш. Също така важи и за  ползване на автобусчето в  Corniglia , където има едни 368 стълби за да се качиш в селцето.Smile
 

Здравей отново и багодаря Роси,

исках да попитам от къде се купуват тези карти, защото смятам от Пиза да стигнем до Специя и от там до градчетата. Въпроса е картата за тях от къде да купим....?

На ‎14‎.‎02‎.‎2018 в 9:36, Marisha каза:

Има карти за1,2 ,3.. дни. Много са удобни, можеш да се качваш неограничено на влакове. Ако искаш да ползваш пътеки между селата, задължително ти трябва карта. Иначе няма да те пуснат. Има и интернет по гарите с тази карта. Можеш да ползваш и обиколка с автобус в Мотероссо.

:)Благодаря за инфото. Ще се възползвам от него!

Връзка към коментар
преди 12 часа, Jenny каза:

Здравей отново и багодаря Роси,

исках да попитам от къде се купуват тези карти, защото смятам от Пиза да стигнем до Специя и от там до градчетата. Въпроса е картата за тях от къде да купим....?

:)Благодаря за инфото. Ще се възползвам от него!

Картата си я купихме от  гише на гарата в La Spezia :)

RHLIKEe.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , gery_2431 каза:

Здравейте, в момента обмислям пътуването си до тази част на Италия. Интересно ми е за Портовенере колко време е необходимо за да се разгледа оптимално?

 

Ние му отделихме  около 2 часа .Градчето не е голямо , но зависи колко  ще се наслаждаваш на гледките , на мен лично много ми хареса там :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, остана съвсем малко до нашето пътуване и вече си избистрям последните детайли. В тази връзка имам няколко въпроса.

1. В Ла Специя имали ZTL зона?

2. Портовенере ще разгледаме в отделен ден от 5те селца. С какво е подходящо да го съчетаем. Мислех за Пиза, но приемам предложения. Базата ни е в Лука.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.