Прескочи до съдържание

Куба през март 2016


Childish

Препоръчани мнения

Благодаря ти! И аз така мислех да направя - просто се изкуших от разказа ти да ми кажеш кои са за ТЕБ основните красоти :) Ще имам предвид за часовете. Просто този ден ще вземем колата под наем и ще тръгнем по-късно...

Ако питаш за Винялес, дори и да тръгнете в 9 според мен при добро време ще имаш достатъчно време да видиш толкова, колкото аз с обществения транспорт във Винялес. Но на мен не ми беше достатъчно. Предния ден имахме свободен следобед, но валя пороен дъжд и то продължително. От това, което видях, най-много ми харесаха гледките от посетителския център и от хотела (по лош спомен е Jazmines).

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Принципно дебитни/кредитни карти, издадени или свързани с американски банки, не се приемат в Куба. Като цяло не разчитайте на това разплащателно средство. Аз ползвах успешно кредитна карта VISA, издадена от българска банка, за блокиране на депозитната сума при наемане на кола, но предварително знаех, че картата ще мине. Никъде другаде не съм опитвал да плащам с карта и не бих посъветвал никого да опитва. Все пак говорим за различен тип банкова система със свои особености, извън общовалидните международни стандарти...

Връзка към коментар

Имам въпросче към хората посетили Куба: Може ли да се тегли от банкомат от карта Master Card?

Благодаря предварително :)

Здравей, ние се опитвахме два пъти да теглим с Master Card - веднъж в Тринидад и веднъж в Олгин, и двата пъти не успяхме. С Visa обаче ни пусна пари. Като бяхме в Олгин, влязохме в банката, за да попитаме защо не ни пуска пари банкоматът и ни казаха, че работят само с Visa.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

.. Никъде другаде не съм опитвал да плащам с карта и не бих посъветвал никого да опитва....

 

 

Защо туй? 

 

С изключение на Иран, за никъде не сме носили пари в кеш. В Куба също теглихме пари с Виза. Не мога да си спомня дали сме плащали някъде с карта, като изключим за кола обаче. 

Връзка към коментар

Защо туй? 

 

С изключение на Иран, за никъде не сме носили пари в кеш. В Куба също теглихме пари с Виза. Не мога да си спомня дали сме плащали някъде с карта, като изключим за кола обаче. 

 

Първо, защото от моя гледна точка е неоправдан риск да разчитам на банкова карта в страна с по-различна от общоприетите международни стандарти банкова система. И второ, защото не бих си причинил таксите при теглене с VISA...

Връзка към коментар

Благодаря за интересния разказ и хубавите снимки!  :) 
Дано успея да се замъкна някога до таз Куба, ако не друго - поне малко салса да потанцувам на правилното място.  :)

 

Разделяме се с домакините на касата. Те ще я затварят за ремонт. Досега са вложили около 10 000 CUC, за да я приспособят от обикновена къща в каса. Предстоящият ремонт е цел още една стая и тераса на покрива с гледка към морето и той е оценен на 3 000 CUC.

 

През 90-те години на миналия век братът на Рене платил 14 000 USD, за да отиде до Маями с ланча. 

В наши дни тази услуга струвала 20 000 CUC.
За колата Рене е платил 13-14 000 CUC. Парите ги е дал брат му. 

 

Разбирам, че доста сте общували с местните и ми е любопитно - ставало ли е дума от какъв порядък са им заплатите там, например на хора с висше образование (инженер, лекар) и от друга страна , да кажем, на шофьор в обществения транспорт?  

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Благодаря за интересния разказ и хубавите снимки!  :) 

Дано успея да се замъкна някога до таз Куба, ако не друго - поне малко салса да потанцувам на правилното място.  :)

Ти само направи оферта и ще видиш каква опашка от млади танцьорки ще се подреди. :)

Връзка към коментар

Разбирам, че доста сте общували с местните и ми е любопитно - ставало ли е дума от какъв порядък са им заплатите там, например на хора с висше образование (инженер, лекар) и от друга страна , да кажем, на шофьор в обществения транспорт?  

 

Само за Франк си спомням:

Избрала съм Франк от homestay.com. Лекар е, кардиолог, работи на 12 часови смени и за труда си получава възнаграждение от 40 CUC/месец.

 

Фичо, направо отивай. Не е нещо трудно постижимо, а и няма и за какво да отлагаш.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Чак сега видях, че в темата се е повдигнал въпрос за заплатите на шофьорите в обществения транспорт в Куба. Когато напускахме острова от къщата в Хавана до летището ни откара автобус, ние бяхме единствените пътници. Чакахме такси, а пред къщата спря автобус, от тези дето карат туристи  до Habana Libre и други държавни хотели. Шофьора каза, че на месец взима еквивалента на 18 cuc.Оплака се, че парите за никъде не му стигали, още повече, че дъщеря му била самотна майка и трябвало да издържа и нея и внучето. Бил принуден да прави курсове на черно, като този с нас, за да изкара допълнително. Шофьорите от градския транспорт в Хавана взимали дори по-малко от него,те припечелвали допълнително от кражба на гориво.

Истината е, че да си шофьор в Куба е една от най-оборотните професии,  ако работиш за държавата крадеш гориво и/или правиш курсове на черно. Ако работиш за собствена сметка имаш повече отговорности за подръжка на колата  и данъци, но и възможностите за печалба са доста, особено при състоянието в което е Виасул, все повече туристи избират частно такси за междуградски превоз. Със сигурност, средния шофьор изкарва доста повече от средния лекар. Едно от чудесата на социализма :) .

Редактирано от nomad
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.