Прескочи до съдържание

Куба през март 2016


Childish

Препоръчани мнения

Имаме до Варадеро купени още през август, В по-горен пост.

След Канкун има още много въпросителни. Надявам се някои неща да се изяснят дотогава. Напр. ако ми дадат американска виза (не го вярвам) може да отида да видя някой друг приятел в САЩ.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Евгени Димитров

За Тринидад - дават го най-добре запазения град като испанска архитектура в целия карибски басейн. Това ме накара и да го посетя. Старият град е наистина красив, но всичко останало е голямата мизерия, мръсотия, умрели плъхове по улицата, шишета, найлони, направо трагедия. Бях планувал да стоя там две вечери, ама останах само една. Разбира се, аз не съм критерии, на друг човек може да му хареса много. Според мен 2 нощувки там са напълно достатъчни.

 

За Варадеро, не съм бил там, но даже и туристическите агенции не го препоръчват. Това е все едно Албена през 80-те. Затворен комплекс, хотели и плаж. Нищо за разглеждане.

 

Имах един колега, с който работих. Той е американец и живее в Гуантанамо. По неговите думи (доста е обикалял) най-красивото място е Сантяго де Куба. Иначе знам, че има вътрешни полети до някои от островите и е голяма красота там.

 

Колкото до пътуванията между градовете, както беше написано в по-горен пост, купувайте билети предварително. Има и много таксиметрови коли, които те карат на цената на билета до други градове. Те седят на автогарите и си търсят клиенти. Ние така ходихме до Тринидад. Плюса на такситата е, че идва да те вземи от адрес. Коректни са. Минус - може да сте и 2-ма в колата, но може и повече. Ако сте 4-ма, малко тясно ще ви дойде. Все пак пътя до Тринидад беше 4 и половина часа.

 

А там какви схеми въртят, направо ми падна шапката. Та накратко, дойде един младеж да ни вземи от адреса където спахме. Тръгнахме за Тринидад, горе-долу на половината път спряхме на една бензиностанция в някакво село. Ама не спряхме на колонката за зареждане, ами отстрани. Ония налива бензин с една бутилка, после разкачи жилото и колата спря да отчита навъртени километри и да показва с каква скорост се движим. Преди Тринидад. спирахме в една селска къща, в друго населено място. Негов познат изскочи с едни туби и взе да пълни бензин в колата. Отидохме, а на връщане към Хавана, пак същата работа. Пак разкачване на жила и пак спряхме в едно село, беше друго. Направо влязохме в двора на къщата с колата. Домакинката изскочи с едно пране да простира, хвърчат едни кокошки, прасета се разхождат. Същата работа беше и с тубата. Два пъти гледаме тоя цирк и накрая питаме ония защо е така. Момчето не говореше английски, но горе-долу се разбрахме. Те взимат кола под наем, гледат да не и въртят километри и затова разкачат жилото (плащат на километър явно), а наливат краден бензин, за да останах повече пари за тях. Наема на колата бил 15-20 кука, за тях може да е и по евтино. Значи от цялата сметка излиза, че те дават 20 кука за наем, плащат бензин и оттам я им останат чисти 20 кука, я не. Но като се има предвид, че те работят за 50 кука на месец, за няма и 5 часа каране, това са си сериозни пари. 

Колкото до ходенето ви в Сащ и кандидатстването за виза, ще е добре да нямате печати в паспорта от Куба, че може да не ви дадат такива. Ако кандидатствате от Бг преди заминаването за Куба, би било чудесно. Един българин, който живее в Сащ, ми потвърди, че е ходил в Куба и всеки път моли служителите на летището в Хавана да не му слагат печат в паспорта, че ще има проблеми на влизане в Сащ. Те го правят без проблем. Правено и потвърдено 3 пъти. Аз имах сериозни разпити миналата година като би бяха видели печатите в паспорта на влизане в Сащ.

Та, октомври смятам да правя и аз тая схема като отида до Куба за втори път, преди да са я налазили американците. Това е от мен, ако имате нещо друго за питане, ако бих могъл да помогна, на драго сърце. Поздрави! 

Редактирано от Evgenikd
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Евгени Димитров

А, забравих, един съвет! Ако не говорите испански, вземете си един разговорник, че е голяма мъка да се оправиш там. Бих ка, ках зал, че повече от 90% от кубинците не говорят английски. За цяла седмица там, ме заболяха ръцете да говоря на испански. В квартирате където бяхме, с хазяина се разбирахме с лист и химикал. Те бяха съседния апартамент. Страхотна квартира, беше във Ведадо, 35 кука на вечер, обаче беше типичния кубински стил, стаите чисти, с климатик. Абе, страшна. Много ме е яд обаче, че загуби координатите на човека, който ни я осигури.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Забравете за виасул. Истината е само една :conectando. Взимат ви и ви оставят пред хотел по ваше желание, не се ходи до гарите. Същите пари е и със същите китайски автобуси.

За каси има голяма оферта в homestay

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Забравете за виасул. Истината е само една :conectando. Взимат ви и ви оставят пред хотел по ваше желание, не се ходи до гарите. Същите пари е и със същите китайски автобуси.

За каси има голяма оферта в homestay

Много ценна информация, Мак! Благодаря!

Връзка към коментар
 

 

Като гледам за какви цени се говори и все поглеждам да не съм в някоя друга тема...

Направо не е за вярване


macf1an чакаме малко сбито разказче с картинки.

 

 

За да не спамя темата на Duke, а същевременно да си запазя линковете за четене:

 

- блог на аржентинци, които са пътували икономично в Куба (на испански)

- страницата на американка, живееща в Куба

- страница със стаи под наем, транспорт в Куба и пр.

 

Извод: Куба е скъпа дестинация, но има вариант за икономичен престой - да си като местните - да пътуваш като местните, да се храниш като местните. Дали ще ни се удаде и дали някои ще преживеят да пътуват напр. с guagua, предстои... 

Редактирано от Childish
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

За каси има голяма оферта в homestay

Леле как ме нападнака, не е истина. Само пускаш търсене и заваляват офертите. Сега се чудя коя да избера...

 

Миналата седмица ходихме до кубинското посолство за виза. Върнаха ни - не можело без резервация за хотел .. или поне адрес на каса партикулар. Утре ще пробваме пак. Цари върл социализъм - работят само във вторник и четвъртък от 10 до 12.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Леле как ме нападнака, не е истина. Само пускаш търсене и заваляват офертите. Сега се чудя коя да избера...

 

Миналата седмица ходихме до кубинското посолство за виза. Върнаха ни - не можело без резервация за хотел .. или поне адрес на каса партикулар. Утре ще пробваме пак. Цари върл социализъм - работят само във вторник и четвъртък от 10 до 12.

Oххх, това забравих да ти го кажа! Но просто взехме един адрес от гугъл, нямахме резервация. Бях го прочела от едно мнение на slujitel. В интерес на истината, аз не ходих до посолството, за това мен ме таксуваха 40 долара за визата.

Връзка към коментар

Току-що получихме визи. Да обобщя за получване на виза от посолството:

 

Такса:

- при лично подаване на документи - 15$,

иначе - 40$.

Таксата се плаща в долари.

 

Документи:

- резервациите на полетите до Куба и обратно

- хотелска резервация или адрес на каса партикулар

 

Самото вадене на визата отнема около 5 минути, но обикновено има опашка.

 

Приемно време:

само вторник и четвъртък: 10-12ч

Има звънец. Чака се да ти отворят и да те пуснат вътре.

 

П.П. 

Снимка или медицинска застраховка не са необходими.

Не се попълва нищо.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Childish, снощи се върнахме от Куба. Ако ти се е изяснила програмата там и имаш конкретни въпроси, питай, вероятно мога да отговоря поне на част от тях. От това, което видях, че е коментирано до момента - Варадеро - Слънчев бряг от преди 20-30 години - хубав плаж, хотели на звездите на които не можеш да разчиташ, обслужване по социалистически /храна и пиене много и от добро качество, но на качествено обслужване ако не оставиш бакшиш не може да разчиташ/. Нашето пътуване беше с пакетна оферта с престой във Варадеро /така излезе най-евтино/, но го ползвахме само за база. Хавана - уникално място. Старата част е проходима пеша и това е единствения начин да усетиш атмосферата, за общ поглед върху града ползвахме туристическия автобус - обикаля из почти всички квартали, вкл. Ведадо, Мирамар, Плая и т.н. Тръгва от Парке централ, цената му вече е 10 кук на човек за линия 1 /тази е която има смисъл/, билета важи за цял ден, можеш да слизаш и да се качваш /не че има какво да видиш извън Виеха/. Преди билетът е струвал 5 кук и е важал за трите линии, но вече /не знам откога/ не е така. Ако нямате много време за Хавана /както беше при нас/, това е опция да придобиеш представа за града. Винялес - красива природа и кипяща от живот централна уличка. Ако сте без кола вариант за обиколка из долината е туристическия автобус /слизаш и се качваш когато поискаш/, цена 5 кук на човек, билетът важи за цял ден. Тринидад -имахме около два часа в централната му част, така че много подробности за там не мога да дам. Води се за град-музей, централната му част е изцяло в колониален стил - разноцветни къщи, красиви площадчета, катедрала и т.н. От кулата на общинския музей се открива страхотна гледка към града. Сиенфуегос ми се видя изключително красив и по европейски различен от всичко друго в Куба, но за там нямахме никакво време. За придвижване ако сте без кола и нямате време - резервации за Виазул по интернет. Conectando няма как да резервираш или да провериш за наличност он-лайн, поради което за нас не беше опция. Във Винялес там където се чекваха билетите за Виазул /на централната уличка срещу парка/ имаше и опции за такси-колективо до много места в страната, вкл. Хавана, Тринидад, Сиенфуегос и т.н. - ако разполагате с време това е добър вариант и може да си го уредите на място. Ние нямахме тази гъвкавост в програмата, тъй като бяхме в Куба само за седмица и времето ни беше предварително разпределено.

Ще са опитам по-късно да опиша всичко в тема или пътепис /сега още се събуждам и възстновявам от пътя/, но ако междувременно имаш въпроси, питай.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

lyusi, много ти благодаря!

Ние ще имаме около 20 дни. Кацаме във Варадеро, но веднага ще се придвижваме към Хавана. Довечера ще резервирам билетите с Виасул, надявам се да има все още. Вече имам резервирана стая в Хавана за първата нощувка, после на място.

Няма да наемаме кола. За двама души излиза доста по-скъпо от обществения транспорт, доколкото го смятахме. А т.к. е първата част от едно много дълго пътуване, този път ще се пътува по-бюджетно.

Всички споменати от теб са в "програмата" - Тринидад, Сиенфуегос, Винялес. Т.е. програма няма, има само списък от места, които да посетим. Та затова всякаква практическа информация е от голяма полза. Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма да наемаме кола. За двама души излиза доста по-скъпо от обществения транспорт, доколкото го смятахме.

 

Ще бъде непростима грешка. Не мисля, че с обществен транспорт ще излезе по-евтино. За удобство да не говорим. Прочети моите терзания относно рент-а-кар. Благодарен съм на магеланци, които ме разубедиха от идеята да не наемаме кола. Ще пиша подробно за рент-а-кар в моята тема, но горещо препоръчвам да резервирате кола!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ще бъде непростима грешка. Не мисля, че с обществен транспорт ще излезе по-евтино. За удобство да не говорим. Прочети моите терзания относно рент-а-кар. Благодарен съм на магеланци, които ме разубедиха от идеята да не наемаме кола. Ще пиша подробно за рент-а-кар в моята тема, но горещо препоръчвам да резервирате кола!

Мерси, Дюк, но аз не съм шофьор (срам ме е, но е така). Това също натежава в случая.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Жалко! Истинската Куба е извън Хавана. Сигурно и с автобуси е възможно да видиш градовете, но не и да усетиш атмосферата на пустеещите пътища и магистрали. Има нещо магическо в пуста трилентова магистрала в посока, застлана с напукан от слънцето и времето асфалт, по която от време на време минава по някоя друга американска кола от 50-те години, следвана от тунингован московец...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Жалко! Истинската Куба е извън Хавана. Сигурно и с автобуси е възможно да видиш градовете, но не и да усетиш атмосферата на пустеещите пътища и магистрали. Има нещо магическо в пуста трилентова магистрала в посока, застлана с напукан от слънцето и времето асфалт, по която от време на време минава по някоя друга американска кола от 50-те години, следвана от тунингован московец...

Да, съзнавам го. Аз все пак обичам да ме возят  :)

Но все пак - колко ти излезе колата на ден. Защото колкото и да го смятахме кола за 15 дни излиза много повече от автобусите за 2ма.

Връзка към коментар

 

Но все пак - колко ти излезе колата на ден.

 

60 евро. Бензинът е с фиксирана цена от 1,2 CUC в момента. Платихме и по 10 CUC застраховка на ден. Отделно още 10 CUC защото оставихме колата на летището при заминаване. Депозитът от 200 CUC беше блокиран от VISA-та и сега очаквам да го освободят...

Връзка към коментар

60 евро. Бензинът е с фиксирана цена от 1,2 CUC в момента. Платихме и по 10 CUC застраховка на ден. Отделно още 10 CUC защото оставихме колата на летището при заминаване. Депозитът от 200 CUC беше блокиран от VISA-та и сега очаквам да го освободят...

Ами тогава сметката натежава в полза на Виасул:

Да кажем наемане на кола за 14 дни по 60 (не разбрах тези 10 CUC за застраховката включени ли са или не, засега не ги смята,) = 840 CUC

Виасул на човек от Винялес до Сантяго де Куба през Сиенфуегос, Тридидад, Камагуей - 150 CUC,  по 2 = 300 CUC. Ta засега Виасул "натежава", колкото и да не ми харесва.

 

За седмица колата си заслужава определено, защото автобусите са много нарядко.

Редактирано от Childish
Връзка към коментар

Пропуснах да кажа, че Виазул не винаги е възможна опция, тъй като не винаги има места. За нашето пътуване от Хавана до Винялес се оказа, че няма места /при това две седмици по-рано/. Добре че го има форума и готините хора в него та спасихме положението- бяхме по едно и също време с Дюк и те ни закараха с тяхната кола до Винялес, където си изкарахме и една страхотна вечер с него и готината му жена. Благодаря, Дюк за страхотното прекарване, поздрави и на половинката :)  Но за това и другите ни приключения ще разказвам като се съвзема.

Childish, бързай с резервациите, за да нямаш проблеми. Имай предвид, че независимо от това, че имаш резервиран и платен билет за Виазул трябва да си на терминала им един час преди автобуса за така наречения check-in.  

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Пропуснах да кажа, че Виазул не винаги е възможна опция, тъй като не винаги има места. За нашето пътуване от Хавана до Винялес се оказа, че няма места /при това две седмици по-рано/. Добре че го има форума и готините хора в него та спасихме положението- бяхме по едно и също време с Дюк и те ни закараха с тяхната кола до Винялес, където си изкарахме и една страхотна вечер с него и готината му жена. Благодаря, Дюк за страхотното прекарване, поздрави и на половинката :)  Но за това и другите ни приключения ще разказвам като се съвзема.

Childish, бързай с резервациите, за да нямаш проблеми. Имай предвид, че независимо от това, че имаш резервиран и платен билет за Виазул трябва да си на терминала им един час преди автобуса за така наречения check-in.  

Благодаря, lyusi

Да, знам го това с ВиаСул, но няма шанс да резервирам нещата предварително. Не е моят начин на пътуване. Надявам се да имаме късмет.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря, lyusi

Да, знам го това с ВиаСул, но няма шанс да резервирам нещата предварително. Не е моят начин на пътуване. Надявам се да имаме късмет.

 

За автобусите, както и да е, но те съветвам да опиташ да резервираш "касите" по-рано, защото наистина добрите предложения са достатъчно популярни. Ако все още не си се спряла на конкретни предложения мога с чисто сърце да ти препоръчам всяка една от "касите" в които ние спахме и се хранихме с изключение на тази в Хавана и то не защото не беше хубава, още повече се намира почти на пъпа на града, а заради наместника на собственичката, който през цялото време се опитваше да ни пробута някой далавера...

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За автобусите, както и да е, но те съветвам да опиташ да резервираш "касите" по-рано, защото наистина добрите предложения са достатъчно популярни. Ако все още не си се спряла на конкретни предложения мога с чисто сърце да ти препоръчам всяка една от "касите" в които ние спахме и се хранихме с изключение на тази в Хавана и то не защото не беше хубава, още повече се намира почти на пъпа на града, а заради наместника на собственичката, който през цялото време се опитваше да ни пробута някой далавера...

 

О, ще съм ти много, много благодарна. Много ми е трудно да избирам.

Ако искаш ги напиши в твоята тема.

Връзка към коментар

Благодаря, lyusi

Да, знам го това с ВиаСул, но няма шанс да резервирам нещата предварително. Не е моят начин на пътуване. Надявам се да имаме късмет.

 

Толкова по-добре за теб. Вие имате време, което ви позволява гъвкавост в програмата и можеш да избираш от опциите, които се предлагат на място /ние просто не разполагахме с тази свобода, поради ограниченото време/. Щом нямаш проблем с времето, опциите са ти много повече - можеш да останеш още една вечер на определено място и да вземеш транспорт на следващия ден, ако няма за този, можеш да ползваш и conectando /резервират се от офисите на Cubanacan - има ги във всеки град/, можеш и да уговориш такси колективо от точка до точка или да се пазариш за цената на такси само за вас. В Куба всичко е възможно ако имаш време. За таксита - има ги навсякъде, обикновено около станциите на Виазул са много и там на място можеш да се пазариш за цена. Обикновено уговорката трябва да е от предния ден. Както ти казах във Винялес видях с очите си обявени цени за такси колективо до различни точки от страната /в едно и също помещение с офиса на Виазул/, цените бяха добри, много по-добри от всички варианти, които бях проверила през интернет оттук. Отделно от това и там, и в Хавана на станцията се въртят таксиджии и сами предлагат както колективо, така и самостоятелен транспорт, тук вече проблемът е, че за да се пазариш трябва да си горе долу ориентиран в цените. Пример - за такси само за нас с мъжа ми от Варадеро до Тринидад и Сиенфуегос и обратно ми поискаха 150 кук /подобен транспорт през нета бях открила за не по-малко от 300 -350 кук, а Виазул по тази дестинация не ни вършеше работа, тъй като с тях нямаше как да видим и двата града освен ако не направим нощувка в някой от тях, за което пък времето не ни стигаше/.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.