Прескочи до съдържание

Куба през март 2016


Childish

Препоръчани мнения

Лили, Куба е много цветна и съм убедена, че ще направиш страхотни фотоси. Моите не са нещо особено, това ми беше първо пътуване с канона и се учех.

А за Куба ние направихме един по-нетрадиционен маршрут и по пътя спирахме в много села. В някои хората ни гледаха странно сякаш не са виждали туристи. Яд ме е, че не успях да снимам пейзажа около канадския завод, беше като апокалипсис, подобно нещо и досега не съм виждала, но полицаи ме спряха. Непременно да отидеш и до Баракоа, Здравко и Ангел са стигнали. Там има една красива лагуна с обърнат ръждясал кораб. Селото до устието - Ла Бока също е атрактивно. Има кокосови палми и какаови дървета. Сутрин хазяйката ни правеше каничка горещ шоколад. Ако се организирате да сте там в събота вечерта, всички се събират на площада за хапване и пийване с музика. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да говориш испански е голямо предимство, ако знаехме поне малко от този език щяхме да останем може би с други впечатления. 

 

Ние не говорим испански. Не навсякъде кубинците говорят английски. Въпреки всичко се разбирахме прекрасно...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За храната не знам какво да ти кажа, в началото ти е ОК, ама след първата седмица започва да ти писва, всъщност ти препоръчвам в къщите, в които отсядате винаги да си взимате закуска, струва 5 долара на човек и цената е фиксирана.

 

Ами, не, не е фиксирана. Всичко зависи от "касата", но ще пиша... :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Програма или по-скоро разчет на транспорта с Виасул (nomad):

 

Варадеро - Хавана 11 CUC

 

Хавана-Винялес-Хавана-24 CUC + 5 CUC за туристически автобус из долината
 
Хавана-Сиенфуегос - 20 CUC
 
Сиенфуегос - Тринидад - 6 CUC, ферма за крокодили 25 CUC
 
Тринидад - Камагуей - 15 CUC
 
Камагуей - Баямо - 11 CUC
 
Баямо - Сантяго де Куба - 7 CUC
 
Сантяго де Куба - Баракоа - Сантяго де Куба - 2 x 15 CUC
 
Сантяго де Куба - Лас Тунас - 11 CUC
 
Лас Тунас - Санкти Спиритус - 17 CUC
 
Санкти Спиритус - Хавана- 23 CUC
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Лили, това са цени за един човек, нали? Както и предположих. Цената ако не по-висока, поне съпоставима с тази при наемане на кола. Жалко, че не сте шофьори. Със сигурност удобството на самостоятелното планиране и придвижване ще ви липсва с автобусите. Фермата за крокодили между Australia и Plaja Larga е интересна, но само ако ти е на път, както беше при нас. Не знам дали си заслужава да давате 50 КУК за транспорт до нея и още 2х5 КУК за вход и около 15 КУК за едно ядене плюс два фреша...

Връзка към коментар

Лили, това са цени за един човек, нали? Както и предположих. Цената ако не по-висока, поне съпоставима с тази при наемане на кола. Жалко, че не сте шофьори. Със сигурност удобството на самостоятелното планиране и придвижване ще ви липсва с автобусите. Фермата за крокодили между Australia и Plaja Larga е интересна, но само ако ти е на път, както беше при нас. Не знам дали си заслужава да давате 50 КУК за транспорт до нея и още 2х5 КУК за вход и около 15 КУК за едно ядене плюс два фреша...

Да, това са цените на човек - т.е. става около 200 кука/човек, т.е. 400кука за двамата. Nomad е шофьор и би се навил да шофира, но не излиза по-евтино. Причината е, че ние сме в Куба за 21 дни. Дори да сме в Хавана без кола - защото няма да ни трябва - остават 2 седмици, в които да обикаляме из острова. Цената на кола за 2 седмици + застраховка + бензин = 14*70+бензин > 1000 кука -  е доста повече от автобусите, ако не бъркам в сметката.

Пак бих настоявала за кола, ако пътуването ни беше само до Куба, защото ще сме по-мобилни. Но както писах в другата тема, това е само първата спирка от по-дълго пътуване, за което напускаме работа. Едно е заплатата ти да "тече" докато пътуваш, друго е да си безработен. Поне това ни е логиката.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Варадеро - Хавана 11 CUC, 3 нощувки в Хавана

 

Хавана-Винялес-Хавана-24 CUC + 5 CUC за туристически автобус из долината, 1 нощувка във Винялес, 1 нощувка в Хавана
 
Хавана - Плая Ларга - 20 CUC,  ферма за крокодили 25 CUC, 1 нощувка в Плая Ларга
 
Плая Ларга - Сиенфуегос - 10 CUC, 1 нощувка в Сиенфуегос
 
Сиенфуегос - Тринидад - 6 CUC, 2 нощувки в Тринидад
 
Тринидад - Камагуей - 15 CUC, 1 нощувка в Камагуей
 
Камагуей - Баямо - 11 CUC, 1 нощувка в Баямо
 
Баямо - Сантяго де Куба - 7 CUC, 1 нощувка в Сантяго де Куба
 
Сантяго де Куба - Баракоа - Сантяго де Куба - 2 x 15 CUC, 1 нощувка в Баракоа, 1 нощувка в Сантяго де Куба
 
Сантяго де Куба - Лас Тунас - 11 CUC, 1 нощувка в Лас Тунас
 
Лас Тунас - Санкти Спиритус - 17 CUC, 1 нощувка в Санкти Спиритус
 
Санкти Спиритус - Хавана- 23 CUC, 1 нощувка в Хавана
 
 
17 нощувки, 3 в резерв
 

тотал:

транспорт - 200 CUC/човек 

нощувки - 20 x 25 CUC = 500 CUC - целта са нощувките средно да са по 25 кука

такси + hop on hop off  - 50 CUC/човек

 

т.е. 500 CUC/човек без храна

Връзка към коментар

Childish, имай предвид, че такситата в Хавана са скъпи. Само за таксита сме похарчили над 60 кук / 52 от тях в Хавана - останалите, за да стигнем от хотела си във Варадеро до станцията на Виазул и обратно/. Всичко е въпрос на пазарлък и за един и същи курс можеш да платиш различни цени /пример - при връщането ни от Винялес за курса от станцията на Виазул до Парка централ ни взеха 7 кук. За същия курс на връщане предлагането започна от 15 - след като отказахме няколко последователно най - после попаднахме на такси с апарат - поиска ни 10 кук, каза, че ако включи апарата няма да излезе по-малко от 8,50 - 9 и след лют пазарлък накрая ни закара за 8 кук/.

 

Бях чела варианти за придвижване из Хавана с такси колективо, ще потърся и ще ти постна линк. Градските им автобуси също возят евтино, но ние просто нямахме никакво време за експерименти - при наличен само ден и половина, нямаше и кога да се ориентираме кое къде е, за да можем да ползваме тези опции. Ти обаче ще си по-дълго време там и може да ти свършат работа - след първите ден-два човек придобива ориентация.

Връзка към коментар

Да разбирам, че сте решили да не се храните в "касите", а навън от уличната храна?

Да, по план в CUP. За мен и без друго храната е голям проблем, а като няма и шоколад - мъка, мъка...

 

Childish, имай предвид, че такситата в Хавана са скъпи. Само за таксита сме похарчили над 60 кук / 52 от тях в Хавана - останалите, за да стигнем от хотела си във Варадеро до станцията на Виазул и обратно/. Всичко е въпрос на пазарлък и за един и същи курс можеш да платиш различни цени /пример - при връщането ни от Винялес за курса от станцията на Виазул до Парка централ ни взеха 7 кук. За същия курс на връщане предлагането започна от 15 - след като отказахме няколко последователно най - после попаднахме на такси с апарат - поиска ни 10 кук, каза, че ако включи апарата няма да излезе по-малко от 8,50 - 9 и след лют пазарлък накрая ни закара за 8 кук/.

 

Бях чела варианти за придвижване из Хавана с такси колективо, ще потърся и ще ти постна линк. Градските им автобуси също возят евтино, но ние просто нямахме никакво време за експерименти - при наличен само ден и половина, нямаше и кога да се ориентираме кое къде е, за да можем да ползваме тези опции. Ти обаче ще си по-дълго време там и може да ти свършат работа - след първите ден-два човек придобива ориентация.

Благодаря, lyusi. Надявам се, че в Панама да сме се научили да се пазарим. По-скоро nomad да се е научил. Аз не мога. Въпросът е да знаеш колко е нормалната цена и да се споразумееш за нея. Ще видим как ще се справим. За Хавана се надявам и на крачкомобила.

Връзка към коментар

Ето един линк за такси колективо. Имам спомен, че бях чела и друго, но в момента не го намирам.

 

http://www.cuba-junky.com/havana/colectivo_taxi_havana.html

 

За обиколки в Стара Хавана, Центро и т.н. изобщо няма да ви е нужно такси. Ние ги ползвахме за транспорт до "Тропикана" , до хотел "Панорама" в Мирамар, където беше срещата ни с Duke и до станцията на Виазул в Нуево Ведадо - всички са на доста разстояние от Стара Хавана /"Тропикана" е най - далеч/, така че нямахме друга опция. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Жалко! Истинската Куба е извън Хавана. Сигурно и с автобуси е възможно да видиш градовете, но не и да усетиш атмосферата на пустеещите пътища и магистрали. Има нещо магическо в пуста трилентова магистрала в посока, застлана с напукан от слънцето и времето асфалт, по която от време на време минава по някоя друга американска кола от 50-те години, следвана от тунингован московец...

 

 

Мда... много хубаво звучи и беше така до преди 5 години. Тогава ходихме из Куба, с кола и описаното от теб съвпада. Миналата година (2015) април месец бяхме отново с децата, но магистралите вече не бяха пустеещи. Чак не знам от къде се бяха взели всички коли и автобуси. По страничните пътища обаче все още беше пусто. 

Много любимо да си купиш плодове от продавач насред нищото. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мда... много хубаво звучи и беше така до преди 5 години. 

 

...и допреди двадесетина дни. :P

 

Явно сте уцелили натоварен момент, но с тези по три ленти в една посока не си го представям много... ;)

Връзка към коментар

Duke, а може би ти си уцелил ненатоварен момент, януари и февруари определено не е като април-май. Виж какво ми пишат моите приятели от Куба вчера. М/у другото са туристически агенти там: 

 

" ima mnogo turisti v Cuba i mislia che stranata ne e prigodvena za takova kolichestvo gosti, i razbira se nechtata ne se poluchavat kakto triabva, zaradi tova nashata rabota stana po slojna. Okolo gostuvaneto na Obama idvachtia mesets se ochakvat niakoi promeni, no nikoi ne znae kakvo chte stane tuk, za sega ne stigat xotelite, kechtite, avtobusite, taksitata,...ujas." 

 

Копирах го директно от мейла, поради което и латиницата. 

Връзка към коментар

Чакай сега, говорим за коренно различни неща! По-горе ти коментираш мое мнение относно пустеещите (от европейска, че и чисто българска гледна точка) магистрали и аз затова реагирах. Сега нещата се обръщат в посока завишено количество туристи и недостиг на капацитет. Това второто и аз го констатирах и затова писах, че се радвам на възможността да видя последните безгрижни дни на тази дестинация с всички условности на понятието. Ясно е, че промените предстоят, но това все още не се забелязва на магистралата... ;)

Връзка към коментар

... Ясно е, че промените предстоят, но това все още не се забелязва на магистралата... ;)

 

 

Единственото, което твърдях и все още твърдя, че аз забелязах разлика на магистралите от преди 5 години в сравнение с преди 1. Другото е просто допълнение.  :good:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

THE ROLLING STONES ANNOUNCE FREE CONCERT IN CUBA!

 

The Rolling Stones will perform a groundbreaking concert in Havana, Cuba on Friday March 25, 2016.  

 

Само до скоро немислими неща стават. Явно сме на прага на радикална промяна..

 

12814054_10154170788019369_1038576274771

 

ObamaCastroRubio.jpg

 

original.jpg

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
 

А защо няма репортажи от мястото на събитието?  :) Как минава пътуването, добре ли сте?

 

По време на пътуването ни в Куба нахвърлих бележки само за този ден и така и не успях да го публикувам.

 

Cuba’2016: 2. Playa Larga

8.03.2016

Прасета в Залива на прасетата

 

Особености на соц. туризма: малко преди Playa Larga автобусът спира на заведение, в което се продава кафе, коктейли, пр. и вместо 20 минути паузата трае 40. Купуването на билет за автобус на Víazul не ти гарантира място в него. Трябва да си половин до цял час преди потеглянето на автогарата, за да чекираш себе си и багажа. Ако не го направиш, мястото ти ще бъде препродадено. В самата Плая Ларга няма автогара. Билети се продават от шофьора и добре, че сме си купили предварително, защото само един от автобусите Хавана – Тринидад спира в Плая Ларга (този в 7:00).

Самата Плая Ларга е село, ориентирано към туризма. Има casas particulares. Нашата е резервирана от Франк, при когото бяхме отседнали в Хавана. Дал ни е списък от каси в различните градове, които ще посетим с идеята преди да заминем за следващия град да си подсигурим спането там – собственикът на поредната каса се обажда на следващия в списъка. Неприятният момент за нас в тази схема е, че ще узнаем цената на нощувката на място. В Плая Ларга цената е 25 CUC само за стаята. За закуска се доплаща 5 CUC на човек. Пране 5  CUC. Разбираме се за меню и час на вечеря и излизаме.

Заглеждаме се в къща с надпис Cafetería. Виждайки колебанията ни, наблизо стоящият ни я препоръчва горещо. Оказва се турчин, емигрирал в Канада преди 30 години, сега „с бизнес” в Куба. Не питаме какъв е бизнесът. Закуската – кафе и сандвич с тортия е одобрена и мястото е набелязано за обяд.

Не намираме човека, с когото сме се разбрали за транспорт до крокодилската ферма. Един от таксиджиите след доста колебания и неудоволствие се съгласява да ни закара за договорената цена – 15 CUC – да ни изчака час-час и нещо и да ни върне.

Вход във фермата (criadero de cocodrilos) 5 CUC на човек. Заради нея сме в Плая Ларга. Nomad намира крокодилите за най-невероятните представители на животинския вид. Съществуват отпреди динозаврите и не са се променяли милиони години. Т.е. са достигнали съвършенството, като „Лада”-та. Фермата предизвиква у мен противоречиви чувства. ОК – спасили са вида, но присъстват в менюто както в самата ферма, така и в околността. Прилича ми на зоологическа градина с пазарна насоченост – снимка с крокодилче 1 CUC, зъб от крокодилче 1 CUC, хвърляне на парче месо на възрастните крокодили – познахте цената.

За обяд сме в същата кафетерия. Поръчката на храната се прави на верандата. Изчаква се на люлеещите столове. Когато е готово, се влиза в стая в къщата. Супа от леща, салата за мен и лангуста за nomad, сметка 12 CUC.

Siesta и се отправяме към плажа. На мен не ми се вижда дълъг. И пясъчната ивица е тясна. Пясъкът е ситен и не полепва по тялото. Може би сутрин при отлив има по-фотогеничен вид.

За вечеря сме поръчали риба за мен и свинско за номад. Междувременно и другите две стаи в касата са намерили наематели и всички сме на вечеря – всяка стая на отделна маса. Двойката възрастни французи не са се посвенили да поръчат крокодилско и всичко от менюто, за да го опитат.

 

За гарнитура има комари. До самата каса се намира езеро – вероятно лиман. Забравили сме да се снабдим с Аутан. Ухапаното място се е подуло и е очертано с химикал по стара гватемалска рецепта.

 

 

Туристически "стоп" на Виасул:

DSC00891.JPG

 

банята в касата:

DSC00892.JPG

 

DSC00896.JPG

 

крокодилник:

DSC00900.JPG

 

DSC00913.JPG

 

DSC00921.JPG

 

DSC00925.JPG

 

DSC00928.JPG

 

DSC00932.JPG

 

DSC00941.JPG

 

DSC00942.JPG

 

DSC00947.JPG

 

DSC00948.JPG

 

DSC00949.JPG

 

DSC00950.JPG

 

DSC00951.JPG

 

DSC00954.JPG

 

DSC00955.JPG

 

DSC00957.JPG

 

DSC00959.JPG

 

DSC00960.JPG

 

DSC00964.JPG

 

DSC00965.JPG

 

DSC00967.JPG

 

DSC00968.JPG

 

DSC00969.JPG

 

DSC00971.JPG

 

DSC00973.JPG

 

DSC00978.JPG

 

DSC00979.JPG

 

DSC00980.JPG

 

DSC00986.JPG

 

DSC00991.JPG

 

обяд:

DSC00994.JPG

 

DSC00995.JPG

 

DSC00996.JPG

 

DSC00997.JPG

 

плажът:

DSC01003.JPG

 

DSC01004.JPG

 

DSC01005.JPG

 

DSC01006.JPG

 

DSC01007.JPG

 

DSC01009.JPG

 

DSC01015.JPG

 

DSC01016.JPG

 

DSC01019.JPG

 

DSC01020.JPG

 

DSC01024.JPG

 

DSC01026.JPG

 

вечеря:

DSC01033.JPG

 

DSC01034.JPG

 

DSC01035.JPG

 

DSC01036.JPG

 

DSC01037.JPG

  • Харесвам 24
Връзка към коментар

Много крокодил, много нещо :unsure: :unsure: :unsure: Ама манджата изглежда супер! Така ли е и на вкус?

Явно пътуването ви е хипер- интересно, жалко, че не можеш да пишеш често. :(

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Само да споделя, че ако бяхте хапнали във фермата, щяхте да получите безплатно две крокодилски зъбчета...

 

И защо в Плая Ларга не посетихте препоръчаната от мен "каса" на Йени?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само да споделя, че ако бяхте хапнали във фермата, щяхте да получите безплатно две крокодилски зъбчета...

Те са включени в цената на обяда  ;)

 

 

И защо в Плая Ларга не посетихте препоръчаната от мен "каса" на Йени?

Кой да си запише адресите...

 

Моето лично мнение е, че Плая Ларга изобщо не си заслужава.

Дори и да се посещава фермата за крокодили, след това може да се продължи за Сиенфуегос, напр.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Плая Ларга се ходи за наблюдение на птици, има красиви видове, много от тях ендемични. Наблизо е Laguna de las salinas с фламинготата. Също в района има мини ценоти в гората, някои са дълбоки и стават за дайвинг. Това са основните атракции + шнорхелинга и крокодилската ферма.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нашата спирка в Плая Ларга беше предварително планирана и получихме точно това, което очаквахме. Почивка и плаж след преход от Винялес и посещение на фермата за крокодили. На мен пък Плая Ларга ми хареса с непринудеността, която излъчва. Има една чаровна запусналост и типичен соц изглед това място. След години всичко ще се промени...

 

Лили, да разбирам, че от Куба ще ни разкажеш само за Плая Ларга, а щом тя не ти е харесала, следователно не само, че не сте останали за концерта на "Стоунс", ами въобще не сте харесали Острова на свободата...

Връзка към коментар

Надявам се да разкажа и за другите места. Но само за Плая Ларга го имах готово написано.

Радвам се, че Теди доуточни какво се прави в Плая Ларга.

 

Ще избрързам с резюмето - Куба ми хареса по-малко от очакваното. След като премина първоначалната еуфория от Хавана, въпреки, че и Сиенфуего, и Тринидад, и Камагуей (особено Камагуей) много ми харесаха, в един момент възраждамето на спомените за социализма и виждайки го още в действителност, започна да оставя лош вкус в устата - опашки, немотия. Някак това, че си турист и имаш средствата да пътуваш. те противопоставя на обикновените хора, които най-елементарни храни трябва да купуват в кук. И поне на мен ми тежеше и пречеше да се наслаждавам на пътуването. В допълнение, заради промените в отношенията със САЩ - предполагам - беше увеличил туристическия поток неимоверно - според местните невиждано за март - на моменти беше трудно да намерош къде да спиш, а билетите на Виасул и Конектандо бяха изкупени дни до седмица предварително и това създаваше неудобства за нас и нашия стил на пътуване.

Моето заключение е, че ако отидеш за 2 седмици на почивка с доста средства, с кола под наем и с проучени каси, в които да отседнеш, както Duke е направил, Куба много ще ти хареса.

Но ако искаш да видиш бита на местните или да пътуваш по-икономично, Куба няма да върхът.

 

А относно хората: както каза домакинята ни в Хавана за последните дни, преподавател в университета - "В Куба има много добри хора, добри хора, нормални хора - нито добри, нито лоши, лоши хора и много лоши хора, както във всяка страна."

Редактирано от Childish
  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.