Прескочи до съдържание

Лисабон и Португалия в края на април


Mamas

Препоръчани мнения

Виждам, че преоблават запитванията за самолетни билети, но ние вече се сдобихме с такива за "страстната седмица" и сега ще натъкмявам маршрута. Имаме 7 нощувки (пристигане към 16:00 на 24.04 в Лисабон и отлитане сутринта към 10:00 на 01.05.) и мисля да ги разпределя 4 за Лисабон и 3 - някъде другаде. Чудя се към Порто или към Алгарве да тръгнем. Друг вариант, който обмислям е и седемте в Лисабон на принципа на "лъчов туризъм" с рента-а- кара в околностите.Обичаме забележителностите (не задължително вскички музеи), обичаме да се разходим и пием кафе - да попием атмосферата на града, да направим снимки, а и малко шопинг също ще ни е добре.

Приемама всякакви предложения!

  • Браво 1
Връзка към коментар

.... ние вече се сдобихме с такива за "страстната седмица" и сега ще натъкмявам маршрута. Имаме 7 нощувки (пристигане към 16:00 на 24.04 в Лисабон и отлитане сутринта към 10:00 на 01.05.) 

...

Приемама всякакви предложения! 

Предложение:

На 24-ти се настанявате и вечерна разходка из Лисабон, още 2 дни - 25-ти и 26-ти - в Лисабон.

На 27-ми сутринта взимате рентакар и отпрашвате към Синтра, разглеждате там дворците и вечерта заминавате към Обидош, там някъде нощувка. (при по-стегната организация, този ден може да се включи и отскачане до Кабо да Рока) 

На 28-ми сутринта разглеждате Обидош (1.5ч.) и тръгвате по маршрута  - Баталя (~1ч) - Томар (~3ч.) - Коимбра. Вечерна разходка и нощувка в Коимбра.

На 29-ти сутринта разглеждате горе университетската част на Коимбра (~2ч.) и потегляте за Авейро (~1ч.) и от там заминавате за Порто, където връщате колата и се настанявате. (часовете в скоби са ориентировъчно време за разглеждане )

Следобеда на 29-ти и следващия ден разглеждате Порто, като вечерта на 30-ти взимате  полета в 21:05 на Ryan за Лисабон.. (на сайта на Ryan в момента билетът струва 16eur, по познатите схеми през jetcost.fr >>> bravofly/rumbo се сваля до 7 - 8eur с карти Maestro/Diners. 

Преспивате в Лисабон и на 01-ви сутринта си отлитате.

 

Тази програма, разбира се, не е много лежерна, за някой може да е леко уморителна или напрегната поради нощувките на четири различни места и предполага да не се влачи много багаж, най-добре - само с ранички - ръчен багаж.  Това са недостатъците  ;) , а плюсовете са, че за краткото време от 7дни ще може да видите доста от най-интересните места в тази прекрасна страна - Португалия.

Е, ако имахте още ден-два щеше да е по-добре :) , ама то пътешественикът е малко като студента преди изпит - винаги не му стига един ден  :biggrin: .

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Фичо, страхотна стегната програма. Със сигурност ще се възползвам от голямата й част. Виждам, че Раян има полет в 6:30 на 01.05. от Порто за Лисабон, а нашият полет към БГ е в 9:45 през Виена. Дали няма да е рисковано - не знам как е летището в Лисабон - един или два терминала са, дали ще успеем да се прехвърлим, а има и обратен вариант: кацаме на 24.04 в 15:30 Лисабон, излитане за Порто в 20:30 и по обратния път към Лисабон. Но при втория вариант има доста на летището, което си е загуба...  Имам за мислене.

Някои може ли да даде повече информация за плащането на пътните такси по магистралата?

Връзка към коментар

Някои може ли да даде повече информация за плащането на пътните такси по магистралата?

Може да поискате от рентакар-компанията да ви сложат една електронна джаджа, с която автоматично се отчитат магистралните такси - системата се казва Via verde има си обозначени ленти за преминаване през пунктовете за плащане на тол-таксите. 

За подобен маршрут, който ти предложих по-горе, плюс Порто-Гимараиш-Порто (което не си спомням дали беше магистрала) платихме 3-4 евро за наема на устройството и малко над 30-тина евро след време ми изтеглиха през кредитната карта, значи общо около 35 евро. Но това беше месец май 2014-та, може да се се променили нещата оттогава.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много благодаря !

Ще питам специално в компаниите за  рент- а - кар, предполагам, че повечето предлагат тази услуга.

Относно времето ... наистина никога не стига, но пък нали това е повод да се върнем някога отново..! Винаги си оставям нещо, което да ме дърпа обратно ако дестинацията ми е харесала. :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте! Намърдвам се и аз тук с надеждата да получа помощ при подготовката за предстоящото ни пътуване. Тематично се определих за това място, а може и да не съм....

Сдобихме се с билети за мечтаната от мен Португалия - на 23 април летим София - Лисабон (през Брюксел), пристигане около 12 часа, на 3 май летим Порто - София (през Брюксел), тръгване 16 часа. Фиксирахме седем нощувки в апартамент в Лисабон и три нощувки в апартамент в Порто (това през airbnb). За няколко дни възнамеряваме да наемем кола.

Сладката част на четенето и подготовката за пътуването ни едва сега започва и все още много неща са неясни.

Една съвсем груба схема на разпределение на дните:

23 (1/2 ден), 24, 25 и 26 - Лисабон;

27 - кола, 27, 28, 29 - около Лисабон - Синтра, Кабо ди Рока, Обидош, Назаре, Фатима .... (всички освен Синтра, са само неясни намерения, в неизяснена последователност, могат да се добавят и други)

30 сутринта потегляне от Лисабон, по пътя Коимбра, вечерта - Порто.

1 май - Брага и Гимарайш. Връщане на колата.

2 май - Порто

3 май (1/2 ден) - Порто

 

 

Приемам съвети, идеи, насоки и критики.

Връзка към коментар

 

Сладката част на четенето и подготовката за пътуването ни едва сега започва и все още много неща са неясни.

Една съвсем груба схема на разпределение на дните:

23 (1/2 ден), 24, 25 и 26 - Лисабон;

27 - кола, 27, 28, 29 - около Лисабон - Синтра, Кабо ди Рока, Обидош, Назаре, Фатима .... (всички освен Синтра, са само неясни намерения, в неизяснена последователност, могат да се добавят и други)

30 сутринта потегляне от Лисабон, по пътя Коимбра, вечерта - Порто.

1 май - Брага и Гимарайш. Връщане на колата.

2 май - Порто

3 май (1/2 ден) - Порто

 

Приемам съвети, идеи, насоки и критики.

"Около Лисабон" може да се каже за Синтра и Кабо да Рока  (Кашкайш, Ещорил), обаче Назаре и Фатима вече хич не са "около Лисабон". 

В този смисъл ми изглежда малко нелогично и разточително от логистична гледна точка да сте се качили на север до Назаре и Фатима, след което да се върнете на юг до Лисабон, да преспите и после пак да тръгнете на север през Коимбра за Порто. 

Аз лично не обичам такива движения напред-назад и се стремя по възможност да ги избягвам.  ;) 

 

Иначе планът в общи линии не е лош, бих ти предложил следните модификации

27.04 Синтра и Кабо да Рока

28.04 Лисабон >>> Обидош >>> Назаре >>> Алкобаса >>>Баталя >>> Лейрия >>> Томар  (спане в/около Томар) 

29.04 Томар >>> Коимбра >>> Авейро >>> Порто 

30.04 Порто >>> Брага >>> Гимарайш >>> Порто

01-03.05 - Порто

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря, Фичо.

Вече сме резервирали 7 нощувки в Лисабон, тъй като изначално смятахме да му отделим най-много време на него и предвиждахме един ден за Синтра, така че ще се връщаме всяка вечер в базовия лагер, въпреки неудобствата от пътуването, а може и да е интересно.

 

Това твърде нахално ли е?

30.04     Лисабон >>> Томар >>> Коимбра >>> Авейро >>> Порто

Като километри е 356, но да има и време за разглеждане....

 

Може би е

28.04     Лисабон >>> Синтра >>>  Кабо ди Рока >>> Лисабон

29.04     Лисабон >>> Обидош >>> Назаре >>> Алкобаса >>>Баталя >>> Лейрия >>> Лисабон

30.04     Лисабон >>> Томар >>> Коимбра >>> Авейро >>> Порто

 

За Авейро съм чела, но за Баталя, Лейрия, Алкобаса и Томар съм в полуневежество.

Както казваше Радой Ралин:

„Попрочели сме по нещичко в късен час, защото лесно се блести у нас”.

 

Ех, тази Португалия, много интересности има и си ясно, че не можеш всичко наведнъж.

Всъщност това става чуденката - как да ги разпределим за четири дни, от 27 до 30 вкл., особено сега когато заимствам и други "обекти" от теб, като Баталя, Лейрия, Алкобаса и Томар.

Не ми се иска да е безумно препускане и само отчитане, че си бил там.

Връзка към коментар

Ами ако ще разглеждате манастира в Томар наистина, то си е половин ден, ако няма да го разглеждате няма смисъл да минавате оттам. Коимбра пак поне половин ден и това е без пътя.

Аз обичам да спя в такива старинни градчета, като Обидуш, където си се разхождаш само, без да влизаш по църкви и музеи, защото може да го правиш късно вечер или рано сутрин. Иначе се губи време за път, за връщане в Лисабон.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Няма как, ще се връщаме. Коимбра ще я видим на път за Порто.

Да, много е привлекателно това със старинните градчета, но за нас няма да стане.

Синтра и Кабо ди Рока изпълнимо ли е за един ден или да си бъде целият ден за Синтра,

а Кабото да го зачисля към друг маршрут?

Явно някои от набързо написаните по-горе от мен места ще отпаднат, ама още съм неориентирана и съвсем в началото на планирането на маршрутите. Дано не ви досаждам с лаишките си въпроси.

Отивам да чета.

Връзка към коментар

Щом сте с кола, може Синтра и Кабо да Рока в един ден.

Ако ще съкращавате, пропуснете Фатима, ако нямате религиозни причини да сте там няма смисъл... За Лейрия нищо не знам, Алкобаса ние я пропуснахме след Томар и Баталя, щяха да ни дойдат много манастирите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това твърде нахално ли е?

30.04     Лисабон >>> Томар >>> Коимбра >>> Авейро >>> Порто

Като километри е 356, но да има и време за разглеждане....

Ами това е ...., това е все едно да имаш една хубава трапеза с вкусни деликатеси и ти да минеш почти бегом покрай нея, като усетиш само ароматите, без да можеш да вкусиш от храната.   ;)

 

Може би е

28.04     Лисабон >>> Синтра >>>  Кабо ди Рока >>> Лисабон

29.04     Лисабон >>> Обидош >>> Назаре >>> Алкобаса >>>Баталя >>> Лейрия >>> Лисабон

30.04     Лисабон >>> Томар >>> Коимбра >>> Авейро >>> Порто

28-ми е ОК, въпреки че в Синтра ако се разгледат Дворецът Пена, Крепостта на маврите, Паласио насионал, двореца Монсерат и Кинта де Ригалейра (а за мен си заслужават всичките) и ... почва да не остава време за Кабо да Рока, а пък то не е за пропускане  :( 

За 29-ти  малко ще е препускане, ама става ...  :rolleyes:

За 30-ти  - пак много път и малко време за такива хубави места като Томар, Коимбра и Авейро  :(

 

 

За Авейро съм чела, но за Баталя, Лейрия, Алкобаса и Томар съм в полуневежество.

Ех, тази Португалия, много интересности има и си ясно, че не можеш всичко наведнъж.

 

http://www.worldheritagesite.org/countries/portugal.html

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ви.

Засега ги избистрям така дните с кола:

1 ден  - Лисабон >>> Синтра >>> Лисабон

2 ден  - Лисабон >>> Cabo da Roca >>> Obidos >>> Лисабон

3 ден - неясен (Назаре, Фатима..Алкобаса  Баталя .......), а може да бъде трансформиран в още един ден за Лисабон със съответната смяна на поредността на дните

4 ден - Лисабон >>> Коимбра >>> Порто (съмнително е дали ще има време за поглед към Авейро)

5 ден  - Порто >>> Braga >>> Guimaraes >>> Порто

 

В сезона, в който ще бъдем ние, струва ми се няма особен смисъл да се ходи до Кашкай и на юг, така ли е?

Връзка към коментар

Аз лично за първия ден Лисабон-Синтра- Лисабон не бих ползвала кола. Има влакчета на всеки половин час, които пътуват половин час. Паркирането в Синтра е ад, а и карането е предизвикателно. Към двореца Пеня пътят е ужасно тесен и стръмен, две коли едва се разминават. От самата гара има автобус. Ние взехме еднопосочен билет до върха, въпреки опитите на шофьора да ни изкара луди. От двореца Пеня, по една чудесна еко пътека, слезнахме до Мавърската крепост и оттам продължихме надолу до Синтра. Съвсем приятен и ненатоварващ маршрут, въпреки че бях по джапанки.

Връзка към коментар

Готова съм и аз с програмата. Благодаря за подкрепата на всички писали по-горе!

Планът е следния:

24.04 - София - Мюнхен, Мюнхен- Лисабон в 15:50. Взимаме кола на север към Коимбра- нощувка и каквото видим25. - Коимбра - Порто с нощувка в Порто и разглеждане според интереса;

26- Порто - Авейро - Баталья - Обидуш - Синтра за нощувка;

27 - Синтра и Кабо да Рока - Лисабон връщаме колата, нощувка;

28-30 - Лисабон

01.05 - връщане Лисабон - Виена, Виена София

Евентуално Кашкайш, ако ни омръзне Лисабон.

Ще решаваме попътно първите дни според времето, може и да прескочим нещо. Не съм резервирала колата още, но задължително ще търся с Виа Верде. Като за първо посещение -толкова!

Редактирано от Mamas
Връзка към коментар

Благодаря, много полезна информация за Синтра.

 

Моля. Разрових стария си файл и ето още малко подробности относно местоположението на автобусната спирка и цени на билетите към 2012: 

 

От гара Россио на 30 минути има влакчета до Синтра /4.60 евро отиване и връщане пътят в едната посока е около 40 мин./ От гара Синтра на 100 метра по тротоара в дясно тръгва автобусче 434 / 5.00 евро в автобуса/ до двореца Пеня,който е най-високо. Комбиниран билет двореца и крепоста на Маврите 19 евро. След двореца една спирка на долу е крепоста/ не е толкова огромна колкото изглежда на снимките/. 100 метра преди изхода има табела указана пътеката към центъра на Синтра. Павирана 650 метра взима се за около 30 минути със страхотни гледки.

 

 

Влюбена съм в Португалия. Може да е ставало дума вече, но в Лисабон най-удобен за всякакви обиколки и разходки хотел би бил такъв в близост до гара Росио.

Връзка към коментар

Мамас, моята гледана точка е

Аз бих махнал нощувката в Коимбра, не защото няма какво да се прави, а защото е много разкъсан маршрута и за много малко време.

 

Ще стигнете късно и само ще спите в Коимбра, на другия ден тръгвате отново за Порто, където пак имате само една нощувка...

 

При тези условия, аз  бих карал от Лисабон направо в Порто и бих нощувал две нощи  там. При твоя вариант няма да видиш нито Коимбра, нито Порто, за сметка на това, ще бягате по цял ден.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще разгледам предложението и може и така да направя. Благодаря!

А как ти се вижда 26.04, реално всичко е попътно, но пък не са малко? Дали да не върна до Лисабон, а до Синтра да отидем напр. на другия ден - 27 с влака?

Малко съм в чуденка и тук!

Връзка към коментар

Надявам се поне четири часа да имаме за Коимбра, при ранно утринно тръгване от Лисабон и уговорка със собственика на апартамента в Порто за късно вечерно настаняване. Ако остане време ще погледнем и Авейро. Друг вариант е да си оставим колата за още един ден и тъй като имаме ден и половина само за Порто, да скокнем до Авейро, това ще го решаваме на място. Засега сме готови само с нощувките (7 в Лисабон и 3 в Порто), кола още не сме резервирали. Това с Виа Верде е полезна информация, а също и подробностите за Синтра. Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще разгледам предложението и може и така да направя. Благодаря!

А как ти се вижда 26.04, реално всичко е попътно, но пък не са малко? Дали да не върна до Лисабон, а до Синтра да отидем напр. на другия ден - 27 с влака?

Малко съм в чуденка и тук!

Ако направите две нощувки в Порто, то на 26 може да тръгнете сутринта и ще видите Авейро - Баталья - Обидуш. Нощувка в Синтра и разглеждане на другата сутрин.

Връзка към коментар

Здравейте,

Понеже се обсъжда Синтра, бих искал да попитам удачен ли е варианта - с кола до Синтра и паркиране някъде около спирката на този автобус 534 (има ли места?) , с който автобус да идем до Пена палас или паркирането долу като цяло е мъка? Питам, защото (на този етап от планирането) в деня за Синтра е планувано да вземем колата, и да комбинираме с Кабо да Рока, ако остане време, което ще ни е по-лесно ако сме с колата.

Благодаря

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.