Прескочи до съдържание

Лисабон и Португалия в края на април


Mamas

Препоръчани мнения

От гара Россио на 30 минути има влакчета до Синтра /4.60 евро отиване и връщане пътят в едната посока е около 40 мин./ От гара Синтра на 100 метра по тротоара в дясно тръгва автобусче 434 / 5.00 евро в автобуса/ до двореца Пеня,който е най-високо. Комбиниран билет двореца и крепоста на Маврите 19 евро. След двореца една спирка на долу е крепоста/ не е толкова огромна колкото изглежда на снимките/. 100 метра преди изхода има табела указана пътеката към центъра на Синтра. Павирана 650 метра взима се за около 30 минути със страхотни гледки.

 

 

 

И моята идея беше в деня, в който вземем колата, да отидем до Синтра и Кабо да Рока. Посъветваха ме да не отиваме до Синтра с кола и виж какви подробни указания получих. Ще го преценяваме по-късно, но ако решим да сме с влакче и т.н., Кабо да Рока ще остане за друг ден. А пък и всички казват, че за Синтра си трябва цял ден.

Редактирано от Маги
Връзка към коментар

До Кабо да Рока отидохме с автобус от Кашкаиш. Взехме сутринта влак от Лисабон до Кашкаиш. Близо до гарата е автогарата, от която тръгва рейса за Кабо да Рока. Мисля, че купихме билетите от шофьора. Автобусите не са много на често и затова Кабо да Рока беше първа точка в програмата. Разгледахме, върнахме се с автобуса до Кашкаиш и оттам по крайбрежната алея се разходихме до Ещорил и си хванахме влака за Лисабон. Влаковете тръгват от друга гара -  от Кайш до Содре, близо до брега на река Тежу.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всъщност имам един Word файл с информация, която бях събирала за Португалия преди пътуването ни от един друг форум. Мненията са от най-различни хора и леко хаотични на пръв поглед, но има доста полезна информация. Две мои приятелки бяха благодарни, че им го пратих. Казаха, че е полезен. С удоволствие ще пратя файла на лични на всеки, който пожелае.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Всъщност имам един Word файл с информация, която бях събирала за Португалия преди пътуването ни от един друг форум. Мненията са от най-различни хора и леко хаотични на пръв поглед, но има доста полезна информация. Две мои приятелки бяха благодарни, че им го пратих. Казаха, че е полезен. С удоволствие ще пратя файла на лични на всеки, който пожелае.

 

Няма проблем да пуснеш съдържанието тук за всички, но е добре да се цитират оригиналните автори и форума, от който са взети (нямам проблеми тук, когато се ползват цитати от друг форум да се споменава източника). Ако не знаеш авторите, при търсене по ключова фраза в гугъл почти винаги изскачат. Може да помогна, ако се налага :)

Връзка към коментар

Благодаря за идеята, Георги. Файлът е 8 печатни страници и съм си го копирала на етапи, без да си записвам кое мнение на кого е. Нямам време да ровя кой какво е писал, още повече, че след това аз съм си ги сортирала по теми - транспорт, храна, забележителности и пр. Не си струват времето и усилията.

Редактирано от achieva
Връзка към коментар

Може ли и на мен това файлче! Аз също имам подобен, но е доста по-обемен и хаотичен, все още неподреден-около 70 стр. Има мнения и препоръки и от този форум, както и линкове, пътеписи.. Ще го обработя, но може би до седмица - две.

Връзка към коментар

Аз бих направил така:

24.04 - София - Мюнхен, Мюнхен- Лисабон в 15:50. Взимаме кола на север към Порто, като по път бих вечерял в Назаре. (все пак е известен с рибарските си ресторантчета, а ще видиш сърфиския плаж.

25. - Порто с нощувка в Порто и разглеждане според интереса;
26- Порто - Авейро - фатима, Баталья - Обидуш за нощувка;   (според мен спането в Обидош е доста по-примамливо, отколкото в Синтра и бих вмъкнал Фатима)
27 - Обидош-Синтра и Кабо да Рока - Лисабон връщаме колата, нощувка;   (Този ден е доста рехав - В Синтра - 5-6 часа и половин час да се нащракате на Кабо да Рока и да ви надуха вятъра)
28-30 - Лисабон
01.05 - връщане Лисабон - Виена, Виена София

 

Все пак да поясня - естествено и Синтра заслужава повече внимание, но предвид цялостната програма, желания, време и т.н. ми се струва, че е по-добре вечерна разходка и вечеря в Обидош, което едновремено е град/музей/замък/ укрепление...  Обидош е вълшебен !

 

В Синтра до Пеня и замъка на маврите - с кола. Пътя е еднопосочен и в последователност първо - Замъка на Маврите и второ - двореца Пеня. Аз се прецаках и подминах маврите та после ходих пеша 2-3 км отиване и връщане до колата.

За 26 - според мен е изпълнимо, не е супер натоварено, но все пак виж си времената, къде колко  време планираш (какво искаш да видиш), пътя и т.н.

 

p.s.

Сега видях, че в това copy/paste съм отрязал Коимбра.

Ние единия ден минахме от Обидош  - Баталия, Фатима, Коимбра, Порто. В Порто бяхме около 5-6 часа следобяд. Така, че и вие бихте могли да го направите, но наобратно та дори и с планираното от вас Авейро.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Високата част на Синтра е с много тесни улички и има наистина ужасни задръствания. По- добре е с градски транспорт там. От Кашкайш има и комбо тикет- 12 евро беше миналия Септември и важеше за автобусите Кашкайш- Кабото и в самата Синтра до замъците. Ако има време и възможност Монсерат не е за изпускане. От трите, които видях дворецът Монсерат ми хареса най- много. От Лисабон има и влак до Синтра.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Завърнахме се вчера със страхотни впечатления. Маршрутът беше: Кацане в Лисабон следобяда, наем на кола и тръгване към Коимрба. Вечерна разходка и нощувка. На следващия ден разгледахме града и университета. Градът не ме впечатли особено, но университетът и библиотеката са страхотни. Отпътуване към Порто със спирка  в Авейро. Авейро много ни хареса, още повече, че този ден беше националния им празник в Коимбра имаше концерти на площада, а в Авейро народ запълнил заведенията и улиците. Страхотно градче с атмосфера.

Пристигнахме в Порто към 18:00ч. и се настанихме в хотела, до Палазо Болсо. Оказа се добро попадение със закрит паркинг срещу хотела и по средата между Рибейра и Площада на свободата. Пийнахме и хапнахме на Доуро и се насладихме на атмосферата. На следващия ден обиколихме града - пеша  от площада и гарата, през кармелитиките и книжарницата Лело и брат, за която вече се плаща 3 евро, но ако се купи книга - се приспада входа..След това общинския пазар и улица по Санта Катерина - търговска улица с много кафета, атмосфера и уют. Стана ни любима. Продължихме към моста Дом Луиш първи и минахме към Гая, за да напревим панорамните снимки на Порто и отново на Рибейра.  Страхотен град много ни хареса , но си иска здрави крака и обувки, което важи и за Лисабон.

На следващия ден - Баталя манастира - около 1-1,5 часа, Обидош за същото време и Кабо да рока. Този ден преваля- естествено на Кабо да Рока, набързо, но духаше много здраво. Не останахме дълго, но достатъчно, за да бъдем на тази най-западна точка, нали всеки българин от едно време все на запад гледа, та и ние.

Пристигнахме в Лисабон към 18:30 и върнахме колата почти до хотела, което си беше плюс.  Хотелът в Лисабон беше на Помбал, много сме доволни от него и ако някой търси го препоръчвам. Разходихме се около парка Едуард седми и площада.

Времето прекрасно - 20 -22градуса, вечерта с яке, защото духа и достига 15 градуса.

Относно колата - взехме с Виа Верде, за пащане на магистралите автоматично - за около 800км. ни излязоха приблизително 30 евро такси. Около градовете, предполагам на околовръстното им има за автоматично вземане на такси - около 50 - 60 цента на минаване. На основните магистрали си има за плащане и автоматично и с човек в будката. Паркингите са добре оргаизирани има навсякъде в централната част на градовете, които изброих. Нямам впечатления за Лисабон, но видях знаци за подземни паркинги на много места. Ползвахме собствена навигация, която се справи чудесно. Имахме проблем само с Кабо да Рока, защото има много места с това наименование в околността. Тук свърши работа приложението Маps me.

 Според мен на Порто му трябва минимум един ден, на Коимбра 1-2 часа.За Лисабон и Синтра в следващ пост. Ако някой има въпроси съм на разположение. За сега толкова.

Редактирано от Mamas
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Пропуснах да пиша,че съпругът ми е футболен фен и обикаляме стадионите, където можем, а на мачове където може. Та ходихме на До Драгао в Порто - обиколка - 45 -50 минути, цена на обиколката без музея е 8 евро. Ето и малко снимки от посочените места в предния ми пост.

post-365-0-64543400-1462196002_thumb.jpg

post-365-0-02504200-1462196173_thumb.jpg

post-365-0-82899200-1462196317_thumb.jpg

post-365-0-26680000-1462196343_thumb.jpg

post-365-0-74377400-1462196496_thumb.jpg

post-365-0-89031300-1462196669_thumb.jpg

post-365-0-84516900-1462196786_thumb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Както вече писах на четвъртия ден вечерта върнахме колата в Лисабон и се настанихме в хотела, където имахме комплимент от персонала - бутилка вода и по една петифура и шпагичка с плодове. На сутринта се заехме с обиколките. Първо отидохме до Белем /Белей/ от Помбал автобус №727 - спира точно срещу манастира на Йеронимите. Разгедахме го - определено църквата много ме впечатли, както и знаците оставени по колоните от строителите - масони. След него маршрутът върви през паметника на откривателите /не се качихме до горе/ и следват едни 20-на минути ходене до кулата Белей. Ако имате комбиниран билет за  манастира и кулата минавате без да чакате опашката за билети. Моят съвет е, ако когато се качите на първия етаж няма чакащи за върха - веднага се нареждайте без да се мотаете. Гледките от горе са най-добри, а ние докато се моткахме на първя етаж се нареди опашка за върха и почакахме 20-на минути. До горе - 93 стъпала.

За отбелязване е, че на връщане към спиркате на автобусите, вече нямаше никаква опашка за манастира. Изводът оставям на вас. От там отново автобус №727 и на площада на парламента се прехвърлихме на просровутия трамвай 28. Това е удачно място, защото трамваят се пълни от следващите спирки, а за нас дори имаше място за сядане. С него до - замъка Сао Жорже, като огледахме попътно къде и как да се върнем. Най-кратък е пътят до замъка като се слезе на Санта Лусия - от там точно срещу спирката има стълби - пише,че са замъка, след стълбите в ляво през арката и сте пред замъка.  Страхотни гледки, но подобни има от повечето "мироудоро" или нещо подобно дето американците му викат "вю пойнт". Следваше разходка до Триумфалната  арка и площада. По Rua Augustа до елеватора Санта Хуста /чакахме около 30 минути/ и разходка по Байро - Алто с вечеря.

Относно градския транспорт както пишат всички перфектно уреден особено, ако си свалите и картата с всички превозни средства.

Много лесно и просто е издаване първо на карта и след това зареждане с необходимата сума. Валидира се при всяко возене и определено си струва возенето за 6 евро. Да предупредя, ако в картата имате някакви пари не я давайте за зареждане при пътуването до Синтра, горят парите за градския транспорт. Картата трябва да е празна.  За Синтра и другия ден в Лисабон - по-късно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.