Прескочи до съдържание

дневник Една седмица в Андалусия


Георги

Препоръчани мнения

Оставете го за следващия път, иска си време. Поне 2-3 часа за прехода, като сложим 30 минути чакане за рейса обратно и 15-20 минути път с него, накрая може да се окаже, че трябват между 4 и 5 часа. Вашата програма е доста натоварена, така че според мен не си струва сега отклонението. 

 

Има и още нещо, през зимата има дни, в които го затварят заради вятър. Да не стане така, че направите плановете, стигнете до там и се окаже, че е затворено. (смята се, че е доста опасно).

 

То и резервацията се оказа, че е трудно да се направи. Трябвало да отидеш в деня или предишния, да ровиш някакви местни агенции, които пробутват турове с водач, само и само да изкарат някой лев от безплатните билети...не ме кефи тази концепция, вие май сте успели да се уредите с безплатни. 

Връзка към мнение

Да, по случай откриването след дългогодишното затваряне, бяха решили първата година да е безплатно и само трябваше да се направи резервация и толкова.

Връзка към мнение

Георги, ти с коя агенция резервира кола ? Знам,че имаше голяма дилема. 

Аз летя за Малага в края на март за 9 дена,програмата ми е подобна на  твоята плюс Гибралтар.

Резервирал съм кола от Malagacar. Става въпрос за Опел Корса  5 врати с така нареченото Full-Pack Rate.

Тук идва интересното - в началото на януари резервирах въпросния автомобил за 9 дни - 234 евро, след две седмици поглеждам пак  в сайта, цената паднала на 200 евро.  Анулирах старата резервация и направих нова.

В началото на този месец пак поглеждам и какво да видя цената вече е 167 евро. Пак анулирам старата и правя нова на ниската цена. Получавам потвърждение ,но ми казват ,че цената е 189 евро, ако искам да резервирам. Между другото цената от 167 евро си стои на сайта им. Проведох няколко разговора с офиса и ми оправиха резервацията  на 167 евро. Ползвах и промо кода Hellofan.

Разбрах,че имаш он лайн резервация за Алхамбра.Аз също направих,но нещо не ми е ясно какво трябва да разпечатам и изобщо как се процедира. Има един дълъг код него ли да нося ?

Иначе отрих един сайт за всички паркинги ,за градовете по цял свят, може и да го знаеш.Тук съм задал Севиля.

 

http://www.parkopedia.es/parking/seville_spain/?ac=1&country=ES&lat=37.3890924&lng=-5.984458899999936

 

 Калине , чудесен пътепис с много полезна информация.

Доколкото разбирам от сайта на Малагакар , за влизане в Гибралтар искат за допълнителна застраховка по 9 евро на ден , но не по-малко от 27 евро. Ако е така  ще се влиза пеша.

Връзка към мнение

С malagacar и аз, също пълен пакет. Половината резервоар ме дразни, но преглътнах, че следващата опция ми беше с Helle Holis, но 30€ отгоре...прецених, че дори да върна колата на malagacar пълна до горе пак не мога да избия разликата :) Добра идея ми даваш, сега ще видя цената каква е, но иначе резервирах преди 2 дни и не очаквам да се е променила...

 

Утре ще се подготвя с паркинзи карти и т.н. неща. 

Връзка към мнение

Относно Алхамбра, да, с дългия код от имейла от ticketmaster трябва да стане. Необходимо е да носиш и картата, с която са купени билетите. Ще пиша, ако има нещо сложно като минем в понеделник. 

Връзка към мнение

С malagacar и аз, също пълен пакет. Половината резервоар ме дразни, но преглътнах, че следващата опция ми беше с Helle Holis, но 30€ отгоре...прецених, че дори да върна колата на malagacar пълна до горе пак не мога да избия разликата :) Добра идея ми даваш, сега ще видя цената каква е, но иначе резервирах преди 2 дни и не очаквам да се е променила...

 

Утре ще се подготвя с паркинзи карти и т.н. неща. 

Мисля , че началото на февруари беше дъното, ама знае ли човек. Сега за моя случай пак е 200 евро. Ще чакам подрооообен разказ(пътепис) като се върнеш.

Притеснява ме едно нещо. Летя с Блуеър от Букурещ. на 31 март( нали разрешихме проблема с еднаквите имена със сина ми).  

До сега има продадени само 19 билета, също е положението и с полета на връщане. Опасявам се да не вземат да го анулират,че вече имам резервации за нощувки.

Между другото днес самолета за Малага излетя с 60 пътника от 168 места, също толкова имаше и за полета на връщане. Само да не ни изненадат няколко дни преди тръгване.

Мерси и за Алхамбра.

Редактирано от nino
Връзка към мнение

За Алхамбра - носи се разпечатан ваучера за билета и не ми искаха картата, въпреки, че я държах в ръка. Но пише, че се изисква. За аудиогайда искат лична карта. 

Връзка към мнение

Мисля , че началото на февруари беше дъното, ама знае ли човек. Сега за моя случай пак е 200 евро. Ще чакам подрооообен разказ(пътепис) като се върнеш.

Притеснява ме едно нещо. Летя с Блуеър от Букурещ. на 31 март( нали разрешихме проблема с еднаквите имена със сина ми).  

До сега има продадени само 19 билета, също е положението и с полета на връщане. Опасявам се да не вземат да го анулират,че вече имам резервации за нощувки.

Между другото днес самолета за Малага излетя с 60 пътника от 168 места, също толкова имаше и за полета на връщане. Само да не ни изненадат няколко дни преди тръгване.

Мерси и за Алхамбра.

 

Ако затоварването го следиш по избора на място в самолета, едва ли е много достоверен фактор, не се притеснявай :)

Връзка към мнение

Поздрави от слънчева и топла Гранада!

 

Поне така трябва да започва всеки клиширан пътепис от областта. За съжаление нашата Гранада в момента е нито слънчева, нито топла. И ако може да си говорим в цифри, ето какво показваше термометъра на колата на влизане в Гранада:

 

IMG_20160227_163845.jpg

 

А ето и обстановката навън по същото време:

 

IMG_20160227_163351.jpg

 

Те на това му се вика купон, да тръгнеш да бягаш от зимата в България в посока Южна Испания и да се насадиш на снеговалеж и минусови температури, докато в София са си приятни 10-15 градуса. А знаете ли какво прави забавата още по-пълна? Луфтханза да ти загубят куфара, който съдържа повечето топли дрехи и да седиш и да се чудиш как ще се надбягвате с тоя куфар из цяла Испания идната седмица, ако все пак благоволи да се опита да ни догони. 

 

Стига толкова хейт! Нещата съвсем не са толкова черни, колкото хиперболизирам, просто се получи леко криво начало на ваканцията. Всъщност времето в Гранада се поизчисти вечерта и успяхме да се разходим, да пием по една вкусна бира с тапас, да се омешим малко с другите туристи, да се позачудим защо всички са наизлезли в тоя студ с бебетата, с детските си колички??? и да се приберем вкъщи. 

 

Вкъщи между другото е едно Airbnb в квартал Албасин. Да, точно същия, който всички казвахте да отбягваме заради тесните, невъзможни за движение с кола улички. Ама аз явно съм говедо и направих на контра, и за сега съм очарован от избора. Апартаментчето определено е старичко и с един контакт в стая ни е леко дискомфортно, но пък си има чара и излъчването на целия Албасин - супер тесни и криви улички, в които за сега само веднъж успяхме да се загубим, не без помощта на гугъл мапс. 

 

Проблема с паркинга го решихме по препоръка на хостката ни, която ни спомена за безплатен паркинг на малко под километър от апартамента. Пускам го тук, може на някой друг да му свърши работа: https://www.google.es/maps/place/Ctra.+de+Murcia,+30,+18010+Granada/@37.1855843,-3.5945949,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0xd71fcc5b918cd51:0x56bc364798a1f06b?hl=en

 

Ето така изглежда: 

2016-02-27_22-13-02.jpg

 

Малко е на късмет дали ще е пълен, ние май заехме последното празно място, иначе сигурно просто щях да висна с колата вътре и да чакам някой да се изнесе. Не, че не се срещаха празни места и по кривите малки улички тук-там, но ако не знаеш как да ги търсиш е абсурд да ги намериш. 

 

Ах, да, пътьом минахме през Нерха. Успяхме да щракнем по 1-2 снимки на Балкона на Европа, колкото да усетим, че сме на море и малко преди да запердаши дъжда. 

 

P2270003.JPG

 

P2270004.JPG

 

Утре като гледам времето пак ще го пишем дъждовен, в пряк и преносен смисъл. Ще се фокусираме предимно на закрити занимания - Катедралата, трябва и до някой мол да стигнем, че нямаме дрехи. Надявам се да има и повече снимки. Даже и вечерни към Алхамбра може да има, ако случайно не вали сняг и статива ми ме настигне с куфара. Де, късмет, де. 
  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Ден 2 от неуспешното, засега, търсене на испанското слънце. 

 

Започна със страхотна закуска в кафе много близо до нашият апартамент в Албасин. Кафе/чай, портокалов сок и цяла чабата разделена на две, препечена с доматено пюре, сол, пипер и зехтин. Мисля тази типична испанска закуска да ми стане традиционна цяла седмица. Нямам снимка, бяхме заети повече да набиваме и да внимаваме да не се омажем със зехтина. 

 

След това кратка разходка из Албасин, да се пораздвижим из кривите улички. Със сигурност са доста приятно място за разхождане, подобно на старият град в Пловдив, Несебър или Созопол, като че ли с по-малко тълпи, поне в това време. Говорихме си, че макар и мястото определено да си има атмосфера, за да живее човек на нещо такова се изисква и някакъв модерен комфорт, иначе за няколко дни на път, поне от ограничените ми представи, няма място в Гранада с толкова чар. 

 

P2280006.JPG

 

P2280008.JPG

 

P2280016.JPG

 

P2280021.JPG

 

P2280022.JPG

 

А ето и гледката към Алхамбра от прочутата точка Mirador de San Nicolas. Самата Алхамбра ще я покоряваме утре сутрин.

 

P2280013.JPG

 

Направи ми впечатление, че много от местата се казват Carmen. Знам, че е популярно име, но се чудех от къде идва. Вечерна справка в интернет показа, че е някакъв по-поетичен синоним на Градина. 

 

P2280017.JPG

 

А това е изглед от Албасин към останалата част на централна Гранада. 

 

P2280020.JPG

 

След това поседнахме на малко чурос с горещ шоколад. И аз не мога да ви обясня защо, но безумно много се кефя на името на специализираните сладкарници за чурос - Chureria. 

 

P2280026.JPG

 

P2280051.JPG

 

В ранния следобед се прибрахме за да се постоплим, тъй като по-топлите ни дрехи все още седят на сухо и прибрано някъде из летище Малага. Към 4 следобед се отправихме за втора разходка, този път с главна цел Катедралата на Гранада. 

 

Сигурно ще звуча доста наивно, ако се опитвам аз да ви говоря за нея, след като със сигурност има хора значително повече в час, и в исторически, и архитектурен аспект. Знам само, че след като завземат Андалусия от маврите, испанците доста се стараят да заличат всякакви следи от исляма и да надцакат техните джамии с доста по-мащабни катедрали. Определено в Гранада им се е получило и, чисто визуално, катедралата е внушителна. Повече отвътре, от колкото отвън. 

 

P2280032.JPG

 

P2280036.JPG

 

P2280041.JPG

 

P2280048.JPG

 

А това пък са уличните дръвчета в Гранада. Как ли се отрязява студа от последните два дни на портокалчетата...

 

P2280050.JPG

 

Plaza Nueva, един от централните сборни пунктове на туристите. Намира се в подножието на Алхамбра, а до колко е туристически център може лесно да се познае по агентите на Segway туровете наоколо. 

 

P2280052.JPG

 

Доста живичка и натоварена е и крайбрежната улица, която започва от Plaza Nueva.

 

P2280053.JPG

 

Седнахме да хапнем и пийнем в Los Diamantes, едно от легендарните тапас заведения в Гранада, препоръчано и от домакинята ни. Фокуса им е морски тапаси и за двете бири, и двете неща бяха доста вкусни, но количеството беше разочароващо. На снимката са бирите и четирите мидички за тях. Чудя се, ако бяхме седнали отделно и всеки да си беше поръчал бира дали щяха да донесат 2 миди или просто ни цакаха, с по половин порция, че сме двама. 

 

P2280055.JPG

 

Иначе си имат и меню, но цените за цели порции са малко соленички. А и честно казано пейките в заведението не бяха особено комфортни, по земята определено беше прилична кочинка от използвани салфетки, вратата беше отворена за да може целия студ да влиза вътре и да си седим с якетата, а въздуха беше изпълнен със силна испанска глъч. Но пък бях чел, че такива са типичните испански тапас барове, та не знам. Изпихме бирите, хапнахме малко миди и панирана бяла риба и дозатапихме с по един от съседните дюнери, че нямахме вече нерви тепърва да сядаме в друго заведение. 

 

По това време, навън заваля прилично силен дъжд и това директно ни върна обратно вкъщи. Гранада е изключително приятен град за разходка, но всичко си има граници и нашата е подмината, когато е студено и вали, а сме с неподходящи дрехи. 

 

От утре живот и здраве, времето се оправя!

  • Харесвам 25
Връзка към мнение

Закуската се казва pan tumaca-pan con tomate и т.н. вариации.

 

Тези миди-navajas не са евтини и затова са ви дали толкова малко, а и не сте местни, та съвсем..

 

Иначе правилно си се ориентирал, ако си сам ще ти дадат повече, ако сте 4-5 човека дават най-малко. Двама са оптимален вариант, но не и с такива по-скъпи неща, особено пък ако са безплатни

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искате ли нощна снимка към Алхамбра? Оказа се, че апартаментчето ни има изглед към Алхамбра. Е, от малко прозорче на банята, но все пак...

 

P2280057.JPG

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Понеже закъсняхме с билетите, нашият беше комбиниран - нощно разглеждане на Насрдиския дворец (от 22 ч.) и дневно разглеждане на градините и Хенералифе. Та, нощем наистина е магическо в Алхамбра......

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Започна със страхотна закуска в кафе много близо до нашият апартамент в Албасин. Кафе/чай, портокалов сок и цяла чабата разделена на две, препечена с доматено пюре, сол, пипер и зехтин. Мисля тази типична испанска закуска да ми стане традиционна цяла седмица. Нямам снимка, бяхме заети повече да набиваме и да внимаваме да не се омажем със зехтина. 

 

Страхотни са тостадасите, опитай, някоя сутрин да си вземеш не само с домати, а и с хамон.

Връзка към мнение

 

Поздрави от слънчева и топла Гранада!

 

Поне така трябва да започва всеки клиширан пътепис от областта. За съжаление нашата Гранада в момента е нито слънчева, нито топла. И ако може да си говорим в цифри, ето какво показваше термометъра на колата на влизане в Гранада:

 

attachicon.gifIMG_20160227_163845.jpg

 

 

УАУ, впечатлена съм от температурата.

 

Пожелавам ви повече слънце

Връзка към мнение

Днес сме в Кордоба, част от утре също. Най-накрая времето такова каквото трябваше да бъде отначало, взехме си и куфара, може да се каже, че най-накрая започваме с пълни сили!

 

И заради тези пълни сили, днес си беше уморителен ден и не знам дали ще смогна да пусна дневният доклад. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много бърз въпрос и по възможност експресен отговор от вас :) Колко време отнема обиколката на Алмодовар дел Рио, има ли смисъл да се ходи до горе само за гледката, ако не влизаме в замъка? Освен това, до колко обиколката му е натоварваща - баирчета, дълги дистанции и т.н.?

 

Благодаря предварително, просто вчера имахме едно забавяне, което малко сложи прът в планирането. 

Връзка към мнение

Аз го пропуснах, но знам, че може да се паркира почти пред входа. Около 1 час било нужно за разглеждане. За мен не беше интересно.

Връзка към мнение

Час и половина, ако не влизате - няма особен смисъл от гледката. Заслужава си да се влезе. Жокер - паркирай колата горе, до замъка, а не долу - все безплатно се паркира, но паркирайки долу, ще имаш баирче 20 минути пеша.

В самия замък няма баири, не е толкова голям.

Връзка към мнение

Бързия влак на докладите ми се движи с ден закъснение, да видим дали по креативен начин ще успее да ги навакса...

 

Последната ни сутрин в Гранада предвиждаше едно единствено занимание - Алхамбра. Комплекса, заради който едно кило народ бие път специално до Испания, и който два дни поред любопитно ни наблюдава отгоре. За късмет, времето най-накрая се изясни, но за карък продължи да бъде прилично студено - между 2 и 6 градуса от сутринта до обед. Пустата му Гранада, сигурно защото е по-височко в планината, но този студ направо ни съсипа тия дни. 

 

Първо, важен логистичен елемент, който не съм сигурен, че е споменат в останалите теми. Закупуването на билети е ясно - гледаш да е по-рано, ticketmaster.es и така. Интересният момент идва после, когато трябва да си вземеш въпросните билети. Можеш да го направиш по три начина:

 

1. На касите на самата Алхамбра, нещо което е силно непрепоръчително, ако имате час за дворците рано сутрин. В нашия случай трябваше да влезем в дворците в 09:00, от касите на Алхамбра до дворците са си 15-20 минути и 1км пеша, време и физически сили, които е по-добре да бъдат запазени за по-после. Особено рано тези 20 минути са си повече сън, който никога не е излишен. В добавка, опашките в пиков сезон четох, че са сериозни, дори за хората с предварително закупени билети. 

 

2. В офиса на Алхамбра в центъра на Гранада. Чудесна опция, но с нормално работно време, и ако кацате в събота, а посещението ви е за понеделник удряте една огромна греда. 

 

3. Банкоматите на La Caixa, които си имат опции за принтиране на билети от Алхамбра и само с кредитната карта използвана за покупка се сдобивате с билетите за броени секунди. 24 часа в денонощието, че даже май става от цяла Андалусия, а не само от Гранада. Бързо, лесно и удобно. 

 

Сдобили се вече с билетите, ако целта са ви първо дворците се добирате до Port of Justice, или с маршрутка C3 или пеша от Plaza Nueva и влизате в Алхамбра от там. Спестявате си досадно и времемко трамбоване в две посоки от входа до дворците и обратно. 

 

Няма как да останеш водоравен (за разлика от водните огледала вътре) при вида на дворците. Просто е нереално ужасното количество труд, от незнайно колко хора, за да се създаде това нещо. Всеки един детайл, всяка една гипсова стена, а това е навсякъде около вас - отляво, отдясно, отгоре, отдолу, напред, назад... Само ме е яд, че заради лошото време фонтатите не работеха, но си беше достатъчно силно и без тях. 

 

P2290071.JPG

 

P2290073.JPG

 

P2290076.JPG

 

P2290080.JPG

 

P2290082.JPG

 

P2290088.JPG

 

P2290093.JPG

 

P2290095.JPG

 

P2290105.JPG

 

Друго интересно място, което също се влиза само с билет е Alcazaba, най-вече заради гледките към цяла Гранада и по-конкретно стъпаловидните къщички на Албасин и в далечината снежните хълмове на Сиера Невада. 

 

P2290113.JPG

 

P2290114.JPG

 

Третият стълб на комплекса са градините Хенералифе. Освен внимателно подрязани храсталаци, декоративните портокали, които ги има из цяла Андалусия и трудно разминаване с тур групи, нямаше нещо впечатляващо там. Подозирам, че е виновен сезона и просто цветята не са разцъфнали с пълната си прелест още. Все пак добри гледки имаше и тук. 

 

P2290122.JPG

 

С това посещението на Гранада приключи. Въобще... абсолютно виждам магнетизма на този град, виждам за какво хиляди хора са прехласнати по него и постоянно чувам от познати - не пропускай Гранада, Гранада е страхотна, Гранада е любимият ми град, виж Гранада. И го видях, но не го усетих. Просто си има съпътсващи обстоятелства и студа, и неудобството заради изгубения куфар в случая си дадоха своето за нашето настроение и като цяло за начина, по който приехме Гранада. Когато съм бил на дадено място, винаги след това ако има въпрос във форума за него, гледам да се включа да представя моята гледна точка. И ако някой пита за Гранада се страхувам, че моята гледна точка няма да е особено положителна, заради целият студ и дъжд, който изтърпяхме тези 2.5 дни навън.

 

Просто Гранада я пиша дъждовна и при бъдещи въпроси сред, сигурен съм, абсолютно заслужените хвалебствия от други магеланци, ще добавям, че е много важно какво време ще се падне. Разбрах колко е важно в секундата, в която си взехме загубения куфар от летището в Малага, която съвпадна със секундата, в която слънцето беше достатъчно силно за да свалим зимните якета. Сякаш изведнъж попаднахме на ново място и няколко слънчеви часа в късния следобед на Кордоба ми се видяха по-приятни от трите дни в Гранада, но за това скоро...

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

Категорично съм съгласен с Жоро. 

 

Климатът не е това, което беше, респ - времето - тоже. След като Ди Каприо посвети половината си реч след така лелеяния оскар именно на климатичните промени, кво да говорим?!

И е време да спрем да мислим и най-вече да пишем, че видиш ли в южна Европа, в това число Андалусия е два ли не вечно лято. Няма такова нещо!

 

Март месец миналата година мой познат ми пращаше снимки от Севиля - статичен термометър, с 33 градуса, 21 ч. вечерта. Аз бях на 26 април - два дни 19 градуса с дъжд  :agree:

 

Мои колеги бяха преди 4 г. в Барселона началото на април - само по летни дрехи. Цяла седмица 0 градуса и ...... сняг. Накупиха си зимни дрехи 

 

Няма вече установен климат, няма вече митове и легенди, че южна Европа е лято от март до октомври. Глупости на търкалета! Шансът да те пери сняг и дъжд, а и студ, в ранна пролет там е точно толкова, колкото и в България. Ето, по доклада от Жоро, изминалите дни в топлата южна Андалусия е било с 15 градуса по-студено от зимата в България. Разбира се, че е важно за впечатленията дали в студ и дъжд ще гледаш един град или на слънце и приемливо време, спор няма! 

 

 

Извинявам се за отклонението.

Редактирано от Stanimir_81
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.