Прескочи до съдържание

С колко и какъв багаж пътувате?


Препоръчани мнения

Мен ме срам да кажа ама миналата година по това време се замъкнахме към европа за 1 месец със 7 куфара 1 ръчна чанта
3 лаптопа и още друга техника точно по рабски модел,
като куфарът на мъжа ми беше най голям плюс и ръчната чанта беше негова.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз и съпругът ми очевидно сме от изключенията тук. 

Никога не пътувам само с ръчен багаж, дори и да е за 3 дни. Дори не схващам защо за повечето от вас това е важно? Не ви се чака багажа или какво? 

Ако пътуваме само за удоволствие вземам дрехи за всички дни +2-3 допълнително. Същото важи за всички останали в семейството, като всяко от децата ни(3 на брой) си има куфар.

 

 

Когато пътуваш с нискотарифна авиокомпания багажът е пари.. При Wizz air чекираният багаж може да струва до 60 евро в посока, а ръчния до 20 евро в посока. Ако пътуваш с прекачване сумата може да стане 4 пъти по висока.

Когато пътуваш за 2-3 дни чакането на багаж също отнема от времето, а риска да ти загубят багажа винаги съществува. Ако пътуваш с прекачване, рискът за загуба на чекирания багаж се увеличава с пъти.

Многото багаж прави почти задължително ползването на такси, което в градове като Лондон може да струва цяло състояние.

Логистика около един чекиран голям куфар може да струва повече от колкото 100% от бюджета на повечето магеланци при един дълъг уикенд някъде в Европа.

Ако пътувате само с традиционни авиокомпании, няма такива допълнителни разходи, но билетите са  с пъти по скъпи.

 

При 5 души, като е при вас бюджетът за билети е сериозно перо. Ако пътувате с малък ръчен багаж и хванете някоя промоция на нискотарифните авиокомпании, бихте могли да пътувате до Европа за общо 100-200 евро, ако обаче пътувате с традиционни авиокомпании или плащате и за багаж билетите за същото пътуване ще ви струват между 750 и 1500 евро.

 

Разликата е доста сериозна и някой път е по евтино дори да купиш дрехи и да ги хвърлиш на боклука от колкото да плащаш за транспорт. Опитайте да си намалите багажа и ще видите, че не е чак толкова страшно :) Магазини има във всички държави на света и много от нещата, които мъкнете могат да бъдат купени и на място. Ако ви притрябват резервни дрехи също могат бързо да бъдат купени на място или може да дадате за пране мръсните дрехи.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Лично аз не виждам никакви плюсове в пътуването с голям багаж. Обикновено повечето от нещата остават неизползвани, винаги мислиш откъде да минеш, какъв транспорт да хванеш и прочие логистични проблеми свързани с тътрузенето на куфара плюс оскъпяването, което Топфлай обясни.

С ръчен багаж раница дори можеш да се разходиш преди настаняване.

 

Сещам се за едно предимство - че като чкираш багаж, вътре може да си сложиш швейцарско ножче например, по-големи течности(особено на връщане от някъде, когато искаш да донесеш бутилка местен алкохол).

 

Въпрос на избор е и на кой както е удобно, но най-чудно ми е сешоар и ютия в багажа при положение , че във всеки хотел има.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз и съпругът ми очевидно сме от изключенията тук. 

Никога не пътувам само с ръчен багаж, дори и да е за 3 дни. Дори не схващам защо за повечето от вас това е важно? Не ви се чака багажа или какво? 

Не само чакането на багажа, въпреки че не е малко. На малко летище без паспортни проверки 2 минути след отварянето на вратите съм вече на спирката на влака/таксито към града, докато другите тъкмо пристигат на лентите за багаж.

А по принцип не обичам да мъкна, и най-вече не обичам да мисля за много неща едновременно. Лична особеност. С колкото повече бройки багаж съм, толкова по-вероятно е да забравя някоя по пътя. Ако сложа 50 неща в куфара, така и ще си останат там, защото не ги мисля и съм забравил, че са там. Та няма смисъл. 

Аз с един куфар и една раница се пренасях към Южна Америка.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Колкото повече пътуваш, толкова повече осъзнаваш, че вещите са излишни и незначителни. Паспорт, кредитна карта, фотоапарат и слънцезащитен крем - друго наложително няма.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Topfly, съгласна съм с теб ако летиш с нискотарифни. Ако летиш до друг континент нискотарифни не можеш да ползваш. 

Що се отнася до загубата на багаж (чукам на дърво) никога не ме е спохождала, дори на полети с по 3 прекачвания, а на година сигурно летя на 50тина полета. По мои наблюдения в/у познат, на който всеки път почти му губят багажа, се дължи най-вече на късно чекиране и предаване на багаж. 

 

С ръчен багаж раница дори можеш да се разходиш преди настаняване.

 

 

С куфар също можеш да се разходиш, защото всички хотели приемат да си оставиш багажа преди чек ин или след чек аут. Обаче аз винаги искам ранно настаняване, ако пристигаме рано. 

 

Самурайка, при мен явно е обратното. Колкото и да пътувам, не намалявам вещите. Само ставам по-бърза и организирана в събирането на багажа. 

Редактирано от Isa
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Колкото повече пътуваш, толкова повече осъзнаваш, че вещите са излишни и незначителни. Паспорт, кредитна карта, фотоапарат и слънцезащитен крем - друго наложително няма.

 

Това последното, защо да го носиш от някъде си? :lol:

А и как ще го носиш в ръчен багаж? :P

Връзка към мнение

Това последното, защо да го носиш от някъде си? :lol:

А и как ще го носиш в ръчен багаж? :P

Защото съм претенциозна. :P

Флакона ми е 80 мл. :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Разликата е доста сериозна и някой път е по евтино дори да купиш дрехи и да ги хвърлиш на боклука от колкото да плащаш за транспорт. Опитайте да си намалите багажа и ще видите, че не е чак толкова страшно :) Магазини има във всички държави на света и много от нещата, които мъкнете могат да бъдат купени и на място. Ако ви притрябват резервни дрехи също могат бързо да бъдат купени на място или може да дадате за пране мръсните дрехи.

 

 

След последното ми мнение пътувахме семейно до Милано, за да видим последното творение на Кристо Явашев и ни загубиха багажа... Причината беше, че летяхме с прикачване, оказахме се без места за втория полет, сменихме с друг полет за друго летище и естествено ни забутаха багажа... 

Та на практика ми се наложи да разбера какво е да пътуваш само с ръчен багаж и да купуваме дрехи, за да има какво да носим + всичко останало. Е, по-отвратително нещо не бях преживявала. Първо едно е да пазаруваш за удоволствие, друго е по задължение. Второ загубихме почти цял ден, за да набавим всичко необходимо за 4ма човека за 3 дни. Цяла вечер пералнята се въртя, за да имаме чисти дрехи (Повярвайте ми, ако сте виждали това, което аз съм виждала, никога няма да облечете непрана дреха). 

В рамките на 48 часа ни намериха багажа. Сега чакам обезщетение за забавения багаж + обезщетение за сменения полет. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На един от любимите ми потници пише – "Приключението е добре преценено неудобство" :)

 

Едно е да си опаковаш ръчния багаж така, че да побере всичко необходимо (включая подбирайки бързосъхнещи, функционални дрехи и "доказани в боя" аксесоари), съвсем друго е да се окажеш неочаквано в ситуация без багаж.

Така или иначе пътуването с малко багаж е mind set - въпрос на мироглед и нагласа. Тренира се с години и иска подготовка. И изобщо не е задължително - на кой както му е удобно!

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
Stanislav Dimitrov

Вчера си купих нов апарат Канон power shot d30,който ще замени EOS-а с обективите.(и без това от мен фотограф не става,само щракам).След като по-рано пътувах с раница от 30л. за по два месец,която ставаше и за ръчен,основно заради фотото с двата обектива,вече мисля,че и без багаж мога да тръгна :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Прекрасна тема. :)

 

От години с моята благоверна пътуваме и съответно водим война по въпроса за багажа. Аз обикновено мога да се вместя в рамките на раница, макар и напоследък да ми е малко по-трудно след закупуването на голям DSLR с няколко обектива, но нямам проблеми да го оставя вкъщи и да снимам с някоя сапунерка, все пак по-важни са картините видяни от очите, а не през обектива, но да се върна на темата.

 

Моята половинка в началото пътуваше с много багаж - няколко панталона, втори чифт обувки, трети чифт обувки, джапанки, сешоар, сак с козметика (отделно, че на място се влиза в някой магазин за козметика и се купуват още сума неща), две дамски чанти, булчинска рокля, комплект секретни болтове за Фолксваген Пасат, малка шестместна подводница и какво ли още не, а на самото място - използваме сигурно една четвърт от помъкнатите неща. Споменатите разходи за таксита, по-скъпи билети, неудобство с пренасянето на куфарите (тази съмнителна чест винаги се пада на мен) и притеснението, че могат да ни загубят багажа, винаги леко ми нагарчаха. И не, не заминаваме за 8 седмици на място със сложни и променливи атмосферно условия, ами обикновено пътуваме към европейска столица и не, няма нужда да си носим шампоан и душ гел от България, там също продават такива.

 

Все пак с времето успяхме да редуцираме багажа и самото притеснение, че няма да има какво да облечем/обуем, като всички дребни стейшънърис можем да си вземем на място. Ако ни се намокрят обувките - ще изсъхнат, ако се скъсат - ще си купим нови и т.н. Това е за дестинации, където има магазини, а не сме в пустош (предстои ни такова пътуване до Исландия и за там, наистина ще се подготвим малко по-добре, но без да прекаляваме).

 

Какво присъства в багажа ми/ни:

 

1. Бельо и чорапи за пътуването по дни 

2. по две тениски + тази на гърба - туристически, бързосъхнещи

3. микрофибърна хавлия - ако отиваме някъде на хотел и това отпада

4. базова козметика за съпругата + един мой гребен

5. Фотоапарат и обективи

6 Киндъл/айпад/книга - взимат се две от трите

7 Зарядни

8. Макбук - все по-често остава вкъщи и разчитаме само на смартфони+ таблет (евентуално)

9. Втори панталон или къси гащи - в зависимост от дестинацията.

10. Пауърбанка

11. Флийс/Суетшърт

12. четки за зъби и травъл сайз паста

13. ластичен бинт, антихистаминово лекарство, лопедиум, няколко лепенки 

 

В самолета винаги се качваме с най-тежките дрехи - дългите панталони са на мен + якето, шапка и т.н. Якето винаги можеш да го носиш и в ръка, но не и да ми заема ценен багаж.

Последното пътуване на жена ми беше само с една 32 литрова раница и установи, че всъщност е удобно решение, особено ако закъсняваш за полет и тичаш през летището, без да ти се налага да мислиш за обемен куфар, чекирането му и т.н.

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Незнам дали тук е мястото за моята чуденка , а не мисля че си струва да се отваря нова тема, та:

 

С какво и по какъв начин да пренесем 2 костюма и 6 официални рокли без да се измачкат. Ще летим Букурещ - Лондон -Варна с Райън и Уиз ?

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Незнам дали тук е мястото за моята чуденка , а не мисля че си струва да се отваря нова тема, та:

 

С какво и по какъв начин да пренесем 2 костюма и 6 официални рокли без да се измачкат. Ще летим Букурещ - Лондон -Варна с Райън и Уиз ?

Миналия месец пътувах до мен с момче, което отиваше на европейско първенство по спортни танци в Римини. Знаеш какви костюми и богати рокли са необходими/ като малка си мечтаех за такава  :) / Каза, че пътуват с чекиран куфар за всеки, за ради костюмите. Вероятно, сгънати внимателно може и да не се измачкат, зависи от материята. Виждала съм участници в разни танцови формации да се качват на борда с калъфи с костюми. Или вариант да се таксува като спортна екипировка - при Уиз има такава опция. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То има калъфи, ама те не влизат в размерите на нито един ръчен багаж на Райън или Уиз, дори и да са по-малки като обем. Разните бизнес пътници разнасят костюми в такива калъфи, ама не с нискотарифни, дори шкафчета със закачалки си има...

Според мен куфар най-добре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За някои модели рокли, блузи и панталони аз ползвам един трик при опаковането на багажа: както са си изгладени, изпъвам ги хубаво върху леглото и ги навивам на руло с "пълнеж" от няколко събрани тениски, хавлиена кърпа или изобщо неща, дето ми е все тая дали ще се измачкат. Запазват се в почти идеално изгладен вид, а и подозирам, че и се спестява малко куфарно пространство по този начин. Обаче не работи с всякакъв вид дрехи, за костюми изобщо не знам дали е приложимо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

А знаете ли, че много авиокомпании разрешават повече чекиран багаж за студенти?

 

https://www.makemytrip.com/blog/extra-baggage-allowance-for-students

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А знаете ли, че много авиокомпании разрешават повече чекиран багаж за студенти?

 

https://www.makemytrip.com/blog/extra-baggage-allowance-for-students

 

Но само за полети от Индия :

Offer valid only for travel originating in India

 

Edit: Всъщност това май е само за съдействието от страна на makemytrip

Редактирано от miroslava
Връзка към мнение

Офертите са интернационални, ама с различни параметри за различните страни.

Връзка към мнение
Евгени Димитров

Ние, където сме ходили досега с жената, винаги пътуваме с един голям куфар. Съотношението на багажа в него е 40 на 60% в нейна полза. Сега за Азия всеки ще си носи раницата, а аз отсега доволно потривам ръце, че няма да съм муле за пореден път.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.