Прескочи до съдържание

Португалия през април и май


Stanimir_81

Препоръчани мнения

Не искам да натрапвам моето мнение на никого ;) , знам, че всеки си има навици и предпочитания, но нещо не мога да схвана какво е предимството, при положение че си взел устройството за автоматично отчитане, да минаваш и да плащаш толтаксите кеш на будките? :rolleyes:  

Изглежда ми все едно си в супермаркета  и имаш безконтактна банкова карта, с която можеш да минеш с количката транзит покрай каса без никаква опашка, а вместо това да се наредиш на опашка на другите каси и да платиш кеш.  :) 

Иначе, както споменах по-горе, ако искаш да си наясно колко точно струва дадена отсечка - това и при автоматичното отчитане пак го виждаш при преминаването. 

:)

Фичо, напълно съм съгласен, особено с примера с магазина.

 

Обаче, където е имало будки, аз не съм минавал през директната лента и не съм знаел т.е. не съм бил сигурен, че ще има табела с цената. Ако такава табела има (а то явно има, както сега разбирам) то тогава няма никакъв смисъл. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравеите аз живея в Португалия долу в Алгарве, та мога да помогна с интересни места  и веднага давам пример Назаре това е малко морско град4е кадето е раи за сърфисти там бесше яхната наи голямата вълна 30м има бая клип4ета в .youtube ,друго Синтра не е за испускане с неините замаци,Сагреш наи югозападната точка на Европа , друго за алгарве то е в топ 10 по наи яките плжове и друго за посещение на алгарве наи добре е според мен юни или края на септември просто тогава е наи спокоино и времето е хубаво иначе през другото време е тъпкано с портъгалци защото и те като нас си взимат отпоски юлу август

Малко е извън темата. Ама щом живееш там как е правилно да се произнесе "Алгарве" или "Алгарв"

Щото един "англофил" как ми четеше Illy кафето...

А и да не забравим - Понте де Пиедаде, must see, нали? :)

Редактирано от ven62
Връзка към коментар

Всъщност май е Алгарви  :) 

 

 

Знам ли.

Ако не получим категоричен отговор ще трябва да проверим на място. :) Ама да изчакаме Ryanair, a? :)

Като се сетя само какви плажове са, ... идва ми да си пусна една адресна карта за там.

 

 

p.s.

Доколкото чух - Алгарв - и на английски и на португалски:

https://www.youtube.com/watch?v=EbG4M--OlsU

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравеите аз живея в Португалия долу в Алгарве, та мога да помогна с интересни места  и веднага давам пример Назаре това е малко морско град4е кадето е раи за сърфисти там бесше яхната наи голямата вълна 30м има бая клип4ета в .youtube ,друго Синтра не е за испускане с неините замаци,Сагреш наи югозападната точка на Европа , друго за алгарве то е в топ 10 по наи яките плжове и друго за посещение на алгарве наи добре е според мен юни или края на септември просто тогава е наи спокоино и времето е хубаво иначе през другото време е тъпкано с портъгалци защото и те като нас си взимат отпоски юлу август

Приве, благодаря за инфото! както писах, планът е за края на април, началото ма май. За къпане ясно, че не става - но като цяло времето как е, предполагам има плажуващи?

Връзка към коментар

Привет хора, имате ли предложения за рентакар в Португалия или да пускам отделна тема?

Някъде из форума четох, че едва ли не, няма значение (за цена) откъде ще я вземеш и къде ще я върнеш (в рамките на Португалия) !?

Връзка към коментар

Здравейте отново,

Като нагласихме четирите нощувки в Лисабон и 2 в Порто, дайте идеи къде да е следващата, колебая се между:  Коимбра и Обидош, при условие, че следващия ден се спускам на юг, на юг:))

Апропо, кой от Брага и Гимараеш е по-интересния и евентуално струващ си за още една нощувка (междинна)?

Връзка към коментар

Здравейте отново,

Като нагласихме четирите нощувки в Лисабон и 2 в Порто, дайте идеи къде да е следващата, колебая се между:  Коимбра и Обидош, при условие, че следващия ден се спускам на юг, на юг :)) ...

Обидош, категорично!

Връзка към коментар

Обидош е мноооого чаровно градче, но при избор за нощувка и възможност за повече време на едно от двете места, мисля, че Коимбра е по-интересна и предлага повече неща, които да се видят. В Обидош може да се спре пътьом, за час-два.

Редактирано от Дориана
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

..., но при избор за нощувка и възможност за повече време на едно от двете места, мисля, че Коимбра е по-интересна и предлага повече неща, които да се видят. В Обидош може да се спре пътьом, за час-два.

Аз съм на точно обратното мнение. :)  Обидош е разкошен привечер, заведенията са чудесни, Коимбра, разбира се, също. Забележителностите на Коимбра наистина са повече, но атмосферата в Обидош е неповторима. А и на мен ми идват една идея в повече тези нанагорнища и нанадолнища около унито и катедралите. В крайна сметка е въпрос на предпочитание. Едва ли е от значение, но Обидош е и 1 час по-близо до Лисабон/юг.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре, звучи чудесно, трупат се отзиви.

От посетилите южната част на Португалия, къде имзмежду Фаро, Лагос, Албуфейра смятате, че е добре да се отседне и нощува?

Връзка към коментар

Stanimir_81, аз не съм от посетилите южната част на Португалия, но тъй като това лято ще пътуваме до Алгарве след Лисабон дълго проучвах възможните градчета и селца за настаняване и резервирах апартамент в Албуфейра /в стария град/ :) .

Избрах Албуфейра по няколко причини. Първата бе, че е най-близо до Фаро и по средата на всички места, до които мислим да ходим. Втората бе, че старият град имаше най-автентична атмосфера от другите два варианта- Портимао и Лагос и много ми напомня на стария град на Ница, където почивахме тази година. Ето и апартамента, който резервирахме за десет дни през юли. https://www.airbnb.com/rooms/3346966?locale=en

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Мисля, че в Албуфера ще можете да усетите атмосферата на Алгарве. Извън сезона ще е спокойно, може би пусто, но ще ви хареса градчето. Фаро е голям град и не ме е накарал да се чувствам уютно в него.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре, звучи чудесно, трупат се отзиви.

От посетилите южната част на Португалия, къде имзмежду Фаро, Лагос, Албуфейра смятате, че е добре да се отседне и нощува?

 

Лагуш (Lagos) е страхотно, Портимао също много ми хареса, за Албуфейра не знам

Фаро не ми хареса, но минахме от там само с автобуса, може и да греша

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Лагуш (Lagos) е страхотно, Портимао също много ми хареса, за Албуфейра не знам

Фаро не ми хареса, но минахме от там само с автобуса, може и да греша

Фаро има приятен стар град. Lagoa също е приятна.
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Приятели, ще се радвам на вашите предложения - за момента сме 5 нощувки в Лисабон, 3 в Порто и региона, остават ми още 3, които бих искал да са на юг или една да има по път за юг - вашите идеи? Идеята е пътьом  да вляза "навътре" към Монсанто (http://hobyto.com/post/1551/monsanto-kamennoto-selo-v-portugaliya-monsanto). Какво друго ще препоръчате (Коимбра и Обидош са включени) - Тавира? Евроа? Виля Реал и Браганса, по-скоро ги изключвам.

Редактирано от Stanimir_81
Връзка към коментар

... Какво друго ще препоръчате (Коимбра и Обидош са включени) - Тавира? Евроа? Виля Реал и Браганса, по-скоро ги изключвам.

 

Евора е страхотно градче. Според мен си струва да се посети.

 

За Тавира, малко се колебая, в смисъл: Ти ще си извън сезона. Тавира има много симпатично, малко старо, градско центърче, приятни, тесни улички с доста заведения по тях. Но очарованието на Тавира би могло да се усети през лятото, тъй като тогава то остава едно уютно, малко, типично южнопортугалско градче и предлага на туристите спокойна атмосфера, контрастираща с тази в многолюдните туристически градчета, които се пукат по шевовете през летните месеци.

И все пак за Тавира: Римския мост, крепостта – това всъщност е една градска градинка, оградена с няколко крепостни стени, имат едно „огледало“ – конструкция, която ти дава възможност да разгледаш града с телескоп – занимателно е, особено за деца, типичните за Тавира покриви - "Telhados de Quatro Águas" – нещо от типа „Покрив на четирите води“ . Характерно за тези покриви е че и четирите им страни имат склон надолу, наистина са специфични. Разбира се и няколкото църкви.,.. За мен е най-важно да почувствам атмосферата на мястото, където съм, и в този смисъл, малко се съмнявам , че това би могло да стане в Тавира точно в този период в който ти ще бъдеш.

Всяко едно от градчетата Тавира, Фусета, Санта Лусиа, Olhao, Лагош определено си струва. Всяко има своето очарование и забележителности.

Олхао – един от най-старите рибни пазари, функциониращ и до днес, в арабски стил. Аз такова разнообразие на риби за ядене другаде не съм виждал.

Lagos – първия пазар за роби в Европа от Африка.

Фусета – отправна точка за разглеждане на резервата - Ria Formosa

Пера - пясъчните фигури, (по-скоро ще са интересни за деца) Не знам дали са отворени извън сезона (май си имаха сайт)

Ponte de Piadade – no comment

Cabo de Sao Vicente – но след Кабо да Рока – да не ти станат много Кабо, или ти от вятър и студ не се боиш :) 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря за насоките - ще проуча по-задълбочено посочените от теб места.

 

Бих искал да попитам - можем ли да претеглим "за" и "против" Lisboa card? Цената й е по 39 евро (за 7 2 часа) на човек, т.е. - 78 евро общо. Включва изцяло безплатен транспорт, всички елеватори, както и влака до и обратно от Синтра (който иначе е на цена ок. 5 евро).

 

Така, дневният тикет за метро без лимит (и въобще за градски транспорт май) е 6 евро на човек - или 36 евро за двама за три дни. Лисабон Карт дава free entrance на редица музеи, които не съм убеден, че ще посетим и дискаунт от по 2 евро за: Белем тауър, Пеня Палас, и няколко други забележителности, които планираме да посетим.

 

Също така - на някои места може и да не чакаш на опашки.

 

Общо-взето като претегля така нещата, не излизам много над тези 78 евро. От друга страна обаче, по-важното, подсказаха ми, че с картата мога да ползвам нееднократно тези елеватори, които ги има навсякъде из Лисабон, и цената на които обикновено е ок. 2 евро. В такъв случай (а и предвид денивелацията на града) картите сякаш излизат на сметка.....

 

Вашите мнения, ако сте ползвали Лисабон карт?

Редактирано от Stanimir_81
Връзка към коментар

На мене лично елеваторите не ми вършиха работа, ползвах само един, който стига близо до замъка Св Георги, и беше безплатен.

Колкото до опашките, в началото на юли, се влизаше доста бързо, дори като се има предвид, че беше неделята с безплатен вход.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Малко е извън темата. Ама щом живееш там как е правилно да се произнесе "Алгарве" или "Алгарв"

Щото един "англофил" как ми четеше Illy кафето...

А и да не забравим - Понте де Пиедаде, must see, нали? :)

 

Ами произнася се  Алгарве-Algarve

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колеги, благодаря за информацията относно Алгарве, но наистина е малко офтопик, като цяло. 

Маршутът Лисабон - Синтра - Кабо да Рока - Кашкайш и Ещорил, обратно до Лисабон, явно не е правим за един ден, как според вас би могъл да се раздели? 

Връзка към коментар

Аз лично съм правил Lisbon - Sintra - Cabo de Roca - Praia do Guincho - Cascais за един пълен ден. 

Много зависи какво искаш да видиш. 

Аз се застоях най-много на Cabo de Roca, Guincho и Cascais, като цяло. Sintra не ме грабна особено - бях само в Penn castle.
 

Да уточня само - правих маршрута с автобуси и влакове, а не с кола под наем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.