Прескочи до съдържание

дневник Португалия през април и май


Stanimir_81

Препоръчани мнения

 

Имам един въпрос - при полетите, както на отиване, така и на връщане, имаме престой от 5 часа във Франкфурт am mein, знам че има метро от летището до центъра, ще ни стигне ли времето или е малко? Или направо да пиша в отделна тема за Франкфурт?

 

2 часа живо време за разглеждане може и да събереш, центъра е близо, 15-ина минути с метрото. Но все пак Франкфурт е огромно летище и самото излизане/влизане от търбуха му може да отнеме доста време. Пусни отделна тема, ако варианта те интересува.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колеги, моля за съвет - кой ден да се посети Синтра неделя или понеделник? Питането ми е свързано с някакъв спомен че съм прочел, че в неделя доста места са затворени в Лисабон, за разлика пък от Синтра, където всичко си работело. Достоверно ли е? 

Връзка към мнение

Аз обикалях музеи в ЛИСАБОН в неделя, всичко работи

 

Кога е било това? Сигурно ли е? Отнася ли се за всички забележителности, като торре де Белем, замъка, и пр!?

Връзка към мнение

Кога е било това? Сигурно ли е? Отнася ли се за всички забележителности, като торре де Белем, замъка, и пр!?

 

През юли 2015.

За Белем със сигурност - кулата, двора на манастира + музея.

 

Някои забележителности затварят само в понеделник, според този сайт http://www.golisbon.com/sight-seeing/  :)

Връзка към мнение

Ето тук има линкове към сайтовете на музеите в Лисабон и региона

http://www.visitlisboa.com/getdoc/1e155d33-6582-4e27-9b0a-84637e2b390f/Pesquisa-Museus.aspx?tipoEntidadeId=17

Връзка към мнение

Много ти благодаря, bad kid, в такъв случай - логично е понеделник да се използва за Синтра, където всичко е отворено всеки ден, така ли е?

Връзка към мнение

Колеги, моля за съвет - кой ден да се посети Синтра неделя или понеделник? Питането ми е свързано с някакъв спомен че съм прочел, че в неделя доста места са затворени в Лисабон, за разлика пък от Синтра, където всичко си работело. Достоверно ли е? 

В неделя не само че работят, но и всяка първа неделя на месеца входа на музеите е безплатен.

Ние ще бъдем в Лисабон в такава първа неделя / 3 юли/ и затова за неделя сме предвидили кулата Белем, манастира, замъка и още някои забележителности с вход, а понеделника сме го предвидили за Синтра и Кабо да рока.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Морския музей също е с много богата колекция, залепен е за манастира и първата неделя също е безплатен. Опашките са ужасни и стоиш на слънце, носете си шапки. Големи опашки има и за прословутите Паштейш де Белем. Аз не ги харесах, в околните сладкарници са същите, но без да чакаш, за да си купиш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много ти благодаря, bad kid, в такъв случай - логично е понеделник да се използва за Синтра, където всичко е отворено всеки ден, така ли е?

 

Да, там няма почивни дни освен за Коледа и НГ.   :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, 

 

Прочетох мнения за доста дестинации в Португалия, но не видях такива за двореца в Мафра? Струва ли си да се види? При мен единственият вариант за транспорт е автобус от Лисабон, което би отнело от 45мин - 1 час в една посока. Автобуса тръгва от Campo Grande в Лисабон, тоест трябва да се ползва и метро дотам и цялото ходене до двореца и разглеждане ще отнеме около половин ден. Ето и инфо за автобусите: http://www.mafrense.pt/mafrense/horarios_tarifas.aspx?Begin=1379&Finish=1397

 

Другото ми питане (понеже спадам към групата на амбициозните пътешественици), реалистично ли е да се посетят следните места в Синтра за един ден, като се ползва автобус между различните замъци - Castle of the Moors, Pena palace, Monserrate Palace, Quinta da Regaleira и National Palace of Sintra?

 

Мерси предварително :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Била съм в три от изброените дворци в един ден, времето не стигна да се разгледат добре. Мисля, че 5 са много дори и с автобус. В Синтра има големи задръствания,уличките са много тесни и може да отнеме доста време докато се придвижвате от едно до друго място, а и автобусите не могат дс се движат по разписание. Точно пред Кинта регалейра спира автобуса, който отива и до Монсерат. Монсерат е разкошен, стана ми любимия.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мерси за отговорите за Синтра. Най-вероятно ще трябва да отпадне някой замък или евентуално деня, определен за Ещорил/Кашкаиш/Кабо да Рока да включи пак нещо в Синтра, ако остане време... Като чета в интернет Регалейрата и Монсерат са най-малко посещавани, а на мен ми се струват най-интересни :) 

Редактирано от carrie
Връзка към мнение

Регалейра е с най- хубавия парк, вътре не е нищо особено. Пеня е пъстър, приказен. Монсерат си заслужава заради уникалната сграда.

На Кампо гранде няма гишета за билети и информация. Трябва да четете табелите по стоянките. Там, до автогарата е стадиона на Спортинг Лисабон.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На Кампо гранде няма гишета за билети и информация. Трябва да четете табелите по стоянките. Там, до автогарата е стадиона на Спортинг Лисабон.

В интернет откривам инфо, че автобусите за Мафра са на стоянки 4 и 5, а билетите се купуват от шофьора на автобуса. При мен остава въпросът дали ще мога да го вместя в програмата ми, която се оказва пренаситена. 

Връзка към мнение

Хубава тема :) Аз съм само на 2.май в Лисабон, без кола под наем. От 3-6 май в Лейрия, като там е с готова програма и ще е каквото предложат португалците. За малкото време, което имам в Лисабон се спрях на Хипотрип http://www.hippotrip.com/en/- разходка с автобус пътуващ по суша и вода. Надявам се да си заслужава...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, 

 

Другото ми питане (понеже спадам към групата на амбициозните пътешественици), реалистично ли е да се посетят следните места в Синтра за един ден, като се ползва автобус между различните замъци - Castle of the Moors, Pena palace, Monserrate Palace, Quinta da Regaleira и National Palace of Sintra?

 

Мерси предварително :)

 

Здравей, carrie  :) ,

То за възможно - възможно е. Въпросът е дали си заслужава да препускаш така през забележителностите ...  :rolleyes: 

В конкретния случай от твоето питане, по мое мнение - не. 

И това го казвам въпреки че и аз също съм амбициозен пътешественик (да не кажа понякога лаком  :biggrin: ) и често се улавям как се опитвам да планувам разглеждане на повече неща, отколкото е разумно, а пък времето (почти) никога не стига. 

Обаче човек трябва да си намери баланса (вероятно за всеки пътешественик е индивидуално) между това да види повечко неща, но и да не се получава уморително тичане и отмятане по списък на забележителности, без да може да ги оцениш и да им се насладиш спокойно. 

........

 

P.S.

Аз в случаите, когато усетя, че съм пренатегнал програмата при някое пътуване и когато започне да прилича на уморително препускане, вместо на приятна разходка,  се сещам за един хубав хумористичен разказ на Артър Бъкуолд - “Лувърът за 6 минути”, в който авторът се шегува с някои привички на масовия турист  :biggrin: :

 

"Всеки спортист ще ви каже, че единствените три неща, които заслужава да се видят в Лувъра, са „Крилатата победа от Самотраки“, ,,Венера Милоска“ и„Джокондата“. Останалите скулптури и платна са просто витринна украса за споменатите три големи и човек няма защо да си губи времето в Лувъра, когато в Париж има толкова други работи за зяпане.

Откакто Лувърът се е сдобил с тези произведения на изкуството, спортисти от цял свят правят непрекъснато опити да съкратят времето, необходимо за разглеждането им. Преди войната световният рекорд принадлежеше на трима скандинавци, които бяха успели да вземат разстоянието за 7 минути и 33 секунди."

 

По-натам авторът проследява как въпросният рекорд  бива подобрен последователно от:

- англичанинът  Мърджънталър Уейзлиуилоу през 1935г. за 7.00 мин. , после пък за 6 мин.49с., но бил диквалифициран, защото не направил кръгче около "Венера Милоска". 

- стокхолмчанин, известен с прозвището "Шведското гюлле" през 1938г  за 6 мин. 25с.

     след ВСВ, идва ред на американците -  Текс Хюстън от Оклахома - 1947г. 6 мин. 23с. , но в 1951г. австралийците отнемат титлата на американците с резултат 6 мин. 12с. 

 

"По това време вече се заговори за възможността Лувърът да се вземе за 6 минути. Учените твърдяха, че при идеални условия — гладък терен, съвършено осветление и абсолютно безветрие, това е напълно възможно. И все пак поставеният от австралийците рекорд остана непроменен цели четири години."

 

След това се разбира, че отново американец (Питър Стоун) се готви да атакува рекорда.  По време на своята подготовка, докато разглеждал „Крилатата победа от Сатмотраки“, той заявил: "Тя никога няма да хвръкне."  :biggrin:  А веднаж, застанал пред група туристи, които разглеждали „Джокондата“, той се похвалил: "Аз познавам човека, който има оригинала." :biggrin:  

 

"Та същият този беше довел със себе си и своя треньор. Освен това си носеше специални лекоатлетически обувки за състезания на закрито и беше опразнил джобовете си от всякакви дреболии, за да не му тежат. Избирайки неделя сутрин за новия си опит, Стоун разчиташе на няколко неща. Например на това, че в неделя сутрин се влиза без билети, тъй че нямаше да губи скъпоценни секунди на касата. Също на това, че в неделя сутрин Лувърът е почти празен и пътят през залите ще бъде чист."

 

По-натам следва описание на това как Стоун успява да счупи рекорда и да слезе под 6 минути.  :biggrin: 

След това постижение, рекордьорът отхвърля предложенията да стане рекламно лице на туристически агенции и списания компании и скромно посочва, че успехът му се дължи на неговият треньор, който впрочем му дал следният ценен съвет: "Прави каквото правиш, само не се доближавай до "Отвличането на Сибнянките", защото си загубен."   :biggrin:

 

Не знам дали този разказ се е появявал другаде, аз лично го имам в едни сборник "Хумористични разкази" от 1970г., на издателство "Народна култура".  

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 14
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте всички, специални поздрави от слънчева Португалия!! Вече седмица сме тук и сме изгоряли яко, под 23 градуса темоературата не пада, а знам, че в София е почти зима. Събираме впечатления.... post-1047-0-08418500-1461969365_thumb.jpeg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Здравейте всички, специални поздрави от слънчева Португалия!! Вече седмица сме тук и сме изгоряли яко, под 23 градуса темоературата не пада, а знам, че в София е почти зима. Събираме впечатления.... attachicon.gifimage.jpeg

 

Стискаме палци така да е до края на екскурзията ти, за да се изкефиш на макс и от Алгарв.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Трети ден сме в Алгарве, 26 градуса, супер е времето. Събираме впечатления и ще пишем впечатления и подробна информация за всички забележителности, точни указания за плажове, лодки и пр.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Супер, кажи ми моля те къде сте отседнали? И ме интересуват туровете с лодка до пещерите на Бенагил.

Ще чакам с нетърпение разказа и снимките ти, че и ние заминаваме на 1 юли :)

Връзка към мнение

Ще разкажа подробно като се върна, един въпрос за чекина преди това: утре летим за софия през франкфурт, пратиха ми имейл само за чекин до франкфурт, а не директно до софия, някой има ли представа защо така? Не съм се чекирал още....

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.