Прескочи до съдържание

дневник Португалия през април и май


Stanimir_81

Препоръчани мнения

Значи, ако трябва да се концентрирам в сверна Португалия, следвайки съветите, да нося дъждобрани, да?

 

А Лисабон тъй като планувам по-голям престой, се води по към южна Португалия, нали :)

Връзка към мнение

По повод времето, всеки може да си го види в нета.

Ето извадка за Порто от 18 април до 9 май за миналата година

http://www.wunderground.com/history/airport/LPPR/2015/4/18/CustomHistory.html?dayend=9&monthend=5&yearend=2015&req_city=&req_state=&req_statename=&reqdb.zip=&reqdb.magic=&reqdb.wmo=

 

Долу в най-дясната колонка на таблицата, lluvia- е дъжд, от 22 дни, само в 8 не е превалявало, в 2014 е било 50 на 50 дъжд и ясно, изводите са за вас.

Брага и Гимараеш са в същата зона.


Лисабон е по средата, но и там си превалява.

За твоите дати, миналата година е било 50 на 50

http://www.wunderground.com/history/airport/LPPR/2015/4/18/CustomHistory.html?dayend=9&monthend=5&yearend=2015&req_city=&req_state=&req_statename=&reqdb.zip=&reqdb.magic=&reqdb.wmo=&MR=1

 

Имай предвид, че валежите са кратки и леки поне в повечето случаи и не са голям проблем! Ти взе, че се уплаши много от тях.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Явно съм голяма късметлийска с времето.

Преди 2 години пътувахме началото на май 1-8 и печеше яко. Даже си купувахме дрехи с къс ръкав и слънцезащитен крем.

Полетите бяха София  - Порто през Франкфурт и Лисабон - София, пак с прекачване, с Луфтханза - 250 евро на човек.

Дните разпределихме по следния начин:

Порто  - 2 нощувки с ходене до Брага и Гимараеш. Определено 1 ден не стига за обикалянето на Брага и Гимараеш. Последният много го претупахме. Та препоръчвам 2 нощувки само за Порто и 1 нощувка в Брага, като се отдели поне половин ден и на Гимараеш.

Коимбра - 1 нощувка - силно препоръчвам. 1 ден беше достатъчен за посещение на библиотеката, градските музеи и за обикаляне.

Лисабон - 4 нощувки с ходене до Синтра и Кабо да рока. Определено ни стигна времето.

Имайте предвид, че ние ставаме много рано и се прибираме много късно. Ако сте любители на по-лежерни пътувания поне още един ден за Порто и Брага спрямо нашата програма.

Да добавя, че пътувахме с обществен транспорт - автобус, влак. Изключително добре е уредено .

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Въпрос на късмет е с времето - ние в началото на май за една седмица изгоряхме, само една вечер леко приръмя. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Страхотни сте, хора, благодаря и за прогнозата, но знаете - година с година не си прилича, опитвам се в Accuweather да "надниквам в бъдещето", но е още рано.

 

Колкото до вида туризъм, от моите пътеписи личи, а и най-вече от темите, които пускам регулярно всяка година, че хич не сме от типа "лежерни туристи" - рано ставане, яко препускане и яко наслаждаване на каквото можем, разбира се, един сравнително премерен, за моите представи, план си правим :)

Връзка към мнение

Сложете уточнението, че говорите за северна Португалия, защото в южната част времето никак не е толкова лошо, както го описваш. 

Аз от 13 дни в Португалия през Октомври съм нямала нито един дъждовен, тъй че... зависи си от мястото на което отивате. 

Аз , през двете седмици в края на апри-началото на май също нямах дъждовни дни. Като се има предвид, че седмица седяхме в Лисабон, обиколихме всичко в онзи край, после се преместихме с колата в Порто и пак така.

Само на Кабо да Рока духаше много. За 2014 иде реч.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Stanimir_81

По въпроса за времето - виж си статистиките в Интернет за твоите дати за минали години и за съответните градове/области. В крайна сметка съм напълно съгласен с мненията, че това е въпрос и на късмет. А като чета - ти май в това отношение си малко карък :)

 

Когато за първи път ходихме в Лондон - с жена ми изгоряхме на ръкави и лице и първото нещо, което си купихме беше слънцезащитен крем. Беше началото на май.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Stanimir_81

По въпроса за времето - виж си статистиките в Интернет за твоите дати за минали години и за съответните градове/области. В крайна сметка съм напълно съгласен с мненията, че това е въпрос и на късмет. А като чета - ти май в това отношение си малко карък :)

 

Когато за първи път ходихме в Лондон - с жена ми изгоряхме на ръкави и лице и първото нещо, което си купихме беше слънцезащитен крем. Беше началото на 

Симпатично, точно в Лондон да изгориш-))

 

Не, чак каръци не бих казал, но наистина не харесваме особено дъжд, тъй като прекарваме по цял ден навън. така и правя - следя времето за минали години и се надявам на успех)) Скоро ще концентрирам програмата.

 

Апропо, някой с поглед върху Монсанто и прилича ли на Сетенил де лас Бодегас?

Редактирано от Stanimir_81
Връзка към мнение

Да оставим селцето Монсанто засега. Има ли някой информация за тол таксите (от няколко места чувам, че едва ли не се явява някакъв проблем) и добре ли е да се закупи такава карта, примерно: http://www.tollcard.pt/fetcwcm/wcmservlet/en/home/index.html 

Връзка към мнение

Има ли някой информация за тол таксите (от няколко места чувам, че едва ли не се явява някакъв проблем) и добре ли е да се закупи такава карта, примерно: http://www.tollcard.pt/fetcwcm/wcmservlet/en/home/index.html

Ако ще наемаш кола от Португалия - при взимане на колата им кажи да ти сложат една джаджа дето отчита кога си минал през някоя тяхна "електронна" магигистрала. като връщаш колата - ще ти приберат толл таксите.

Аз бих ти препоръчал на магистралите дето има будки - да не разчиташ на това устройство, а да се подредиш на някоя будка и да си платиш кеш/кредитна карта.

Ако обаче вземеш кола от Испания - нещата ти се усложняват. Четох миналата година, че имало някакви prepaid карти които се "гушвали" с номера на колата и с кредитната ти карта, ама нека някой който е по-наясно да ти обясни или пък ... Google.

Всъщност, нали си наясно, че в Португалия има два вида магистрали. Такива, за които можеш да платиш само и единствено по електронен път или в някоя пощенска станция между 2 и 5 дни след като си минал по такава магистрала. И втория тип - нормални магистрали с будки/гишета/путарници(на сръбски)

Връзка към мнение

Аз бих ти препоръчал на магистралите дето има будки - да не разчиташ на това устройство, а да се подредиш на някоя будка и да си платиш кеш/кредитна карта.

 

Това по какви съображения?  :rolleyes:

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Ако ще наемаш кола от Португалия - при взимане на колата им кажи да ти сложат една джаджа дето отчита кога си минал през някоя тяхна "електронна" магигистрала. като връщаш колата - ще ти приберат толл таксите.

 

Аз бих ти препоръчал на магистралите дето има будки - да не разчиташ на това устройство, а да се подредиш на някоя будка и да си платиш кеш/кредитна карта. Това не го разбрах? Най-вероятно - кола от Португалия, да ми слагат ли джаджа или не? Обаче, като имам джаджа до края няма да знам колко дължа, нали така?

 

Ако обаче вземеш кола от Испания - нещата ти се усложняват. Четох миналата година, че имало някакви prepaid карти които се "гушвали" с номера на колата и с кредитната ти карта, ама нека някой който е по-наясно да ти обясни или пък ... Google.

 

Всъщност, нали си наясно, че в Португалия има два вида магистрали. Такива, за които можеш да платиш само и единствено по електронен път или в някоя пощенска станция между 2 и 5 дни след като си минал по такава магистрала. И втория тип - нормални магистрали с будки/гишета/путарници(на сръбски)Точно заради това ми беше провокиран въпроса .

Връзка към мнение

 

Обаче, като имам джаджа до края няма да знам колко дължа, нали така?

 

В общи линии - не знаеш,   въпреки че, при всяко преминаване през зоната за таксуване, отстрани има един екран, на който се изписва сумата autoestradas_step3_laranja.png

 

 и някой в автомобила може да записва на един лист и да сумира ;)

(ние си правехме игра - нещо като тото - като наближим и всеки в колата казва предположение каква ще е сумата  :biggrin:

Е, не съм 100% сигурен, че това го имаше на абсолютно всички места, де.  :rolleyes:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Португалия си има и успоредни на магистралите пътища, които не се заплащат, но са значително по-бавни тъй като се преминава през населените места и се спазват ограниченията. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това по какви съображения?  :rolleyes:

така мога да контролирам разходите си, защото като профуча без бариера - не знам колко ще ми струва - става въпрос за 'нормалните" магистрали.

А при "електронните" - естествено нямам избор, но има указателни табели - колко пари струва преминаването.

Връзка към мнение

Ето я разбивката цък.

До преди да тръгне Станимир_81 се надявам да са обновили цените и да може сам да си изчисли колко ще му струва. 

Редно е да гледате официалните сайтове за тол такси и си мисля, че някъде другаде също ги бяхме коментирали. 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Португалия си има и успоредни на магистралите пътища, които не се заплащат, но са значително по-бавни тъй като се преминава през населените места и се спазват ограниченията. 

като се подготвях за Португалия, четох по Интернет, че португалците много недоволствали, щото не било баш така за някои места.

Аз не съм се взирал, дали някъде мога да икономисам - оставял съм се на навигатора - опция  "най-бързо"

Връзка към мнение

Не знам как да поясня в повече:

ако колата е от Португалия - взимай джажда. За "електроните" магистрали нямаш избор - ще платиш на рент-а-кар компанията като връщаш колата - колкото показва джаджата - толкова. За "нормалните" магистрали джаджата те улеснява т.е. като караш на нормална магистрала и има будки, до будките има и път без бариера. Ако минеш през него няма да спираш на будка, за да платиш, но съответно джаджата ще отчете и ще сумира и това преминаване. Другия начин е да спреш на будка и да платиш в момента. Така в джаджата ще се натрупат сумите само от "електроните" магистрали, а те са ясно и видимо показани на големи, сини информационните табели.

В крайна сметка - ще платиш същите пари, само че накрая на рентакар компанията.

 

Ако колата е от Испания - с една дума - не знам.


Ето я разбивката цък.

До преди да тръгне Станимир_81 се надявам да са обновили цените и да може сам да си изчисли колко ще му струва. 

Редно е да гледате официалните сайтове за тол такси и си мисля, че някъде другаде също ги бяхме коментирали. 

Точно тук се бях информирал. Даже си бях отпечатал pdf картата. така и не се наложи да я гледам. :)  

 

 

p.s. Sorry за многото постове, ама някакси логически така ми дойде :) 

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Явно аз съм доста глупав, защото този сайт който пускахте го гледах два дни кат теле в железница и нищо не разбрах от картинките в PDF. :wacko:

 

Досега винаги съм пътувал като съм плащал на всяка будка - кеш или с карта, както дойде,, никога с телепас. Ven дава добра идея обаче, защото ще се спести време, а за да няма неприятни изненади накрая, наистина единият в колата ще записва каква сума се натрупва. 

 

Четох, че алтернативните им "магистрали" не са точно като в Испания, да речем, поради което се отказвам от вариант безплатни пътища, засега.

Редактирано от Stanimir_81
Връзка към мнение

http://www1.estradas.pt/documents/1029518/ea7c598f-e24f-4b80-be0b-fbdffe69bde4

 

Какво не му се разбира на този pdf. Има си легенда. Но не съм сигурен, че ще ти е от полза картата като цяло.

 

 

Досега винаги съм пътувал като съм плащал на всяка будка - кеш или с карта, както дойде,, никога с телепас. Ven дава добра идея обаче, защото ще се спести време, а за да няма неприятни изненади накрая, наистина единият в колата ще записва каква сума се натрупва. 

 

Може би не си ме разбрал, точно такава идея не давам. Даже поясних на Фичо защо не съм се възползвал от нея.

Когато имаше възможност т.е. когато магистралата е "нормална" (такава с будки) спирах на тях и си плащах кеш. Това го правех за да знам всяка отсечка колко струва (просто от любопитство). Например така разбрах, че от Порто до Тавира магистралните такси ми излязоха над 30 евро. Разбира се ако профучаваш пак толкова ще платиш, но накрая. Освен това на "нормалните" магистрали не съм виждал предварителни табели, колко е цената. Такива табла има чак като се подредиш на някоя будка. Възможно е, като се избере лентата без будка на "нормална" магистрала и устройството ти отчете сумата, която дължиш, та там на тази лента да има табела (ел. табло) с дължимата сума, ама аз като не съм минавал - не знам.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Първо - този линк не се отваря.

Второ - устройството се нарича Виа Верде, това е мъничко апаратче, което е поставено на предното стъкла и ти плаща таксите по пътищата.

Когато поръчвахме колата в португалия, поръчахме и това нещо, колата ни я дадоха заедно с него.

Навсякъде, където има за плащане, се чува един особен звук и отстрани на пътя се изписва светлинно таксата, която се плаща.

Когато върнахме колата, тези такси не беше ясно колко са. Обясниха ни, че трябва да мине време, за да се осчетоводят при фирмата, от която взехме колата,  ще ни изпратят допълнително фактурата и ще си ги дръпнат от кредитната карта.

Така и стана, горе- долу след 20 дни това се случи.

Таксите за 14 дни бяха около 90Е.

Моето лично мнение е, че с това устройство е много удобно - има места, където няма будки за плащане.

 

П.П. Не зная защо, предното мнение излиза празно :OНяколко пъти го редактирах, аз виждам написаното, а там няма нищо.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не искам да натрапвам моето мнение на никого ;) , знам, че всеки си има навици и предпочитания, но нещо не мога да схвана какво е предимството, при положение че си взел устройството за автоматично отчитане, да минаваш и да плащаш толтаксите кеш на будките? :rolleyes:  
Изглежда ми все едно си в супермаркета  и имаш безконтактна банкова карта, с която можеш да минеш с количката транзит покрай каса без никаква опашка, а вместо това да се наредиш на опашка на другите каси и да платиш кеш.  :) 
Иначе, както споменах по-горе, ако искаш да си наясно колко точно струва дадена отсечка - това и при автоматичното отчитане пак го виждаш при преминаването. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Първо - този линк не се отваря.

.... 

П.П. Не зная защо, предното мнение излиза празно :OНяколко пъти го редактирах, аз виждам написаното, а там няма нищо.

Има специални знаци в линка, и показва дотам. Затова не работи и линка.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравеите аз живея в Португалия долу в Алгарве, та мога да помогна с интересни места  и веднага давам пример Назаре това е малко морско град4е кадето е раи за сърфисти там бесше яхната наи голямата вълна 30м има бая клип4ета в .youtube ,друго Синтра не е за испускане с неините замаци,Сагреш наи югозападната точка на Европа , друго за алгарве то е в топ 10 по наи яките плжове и друго за посещение на алгарве наи добре е според мен юни или края на септември просто тогава е наи спокоино и времето е хубаво иначе през другото време е тъпкано с портъгалци защото и те като нас си взимат отпоски юлу август

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.