Прескочи до съдържание

Забързване на паспорт след поръчка


Препоръчани мнения

Нещо с временен паспорт или с някакъв вид заверен "travel document" или и аз не знам какво, не може ли да се измисли?!? Сто процента трябва да има някаква вратичка. Не е нормално това, което казвате.  

Временен паспорт-пасаван се издава веднага от консулство, но това нещо служи само за връщане в България.

 

Схемата, която предложих е много бърза, не знам защо не ти харесва.

Както казах съм го правил лично за мен.

Издават попълнен лист със закрепена снимка, за отпечатъка не знам как седи въпроса в момента, най-добре да се пита в консулството.

Много хора, които бързат  правят така. Ако е в Европа човека, по-евтино ще му излезе да се върне май до Бг, отколкото да плаща куриери и пълномощни..

Друга вратичка не знам да има, а съм ги изследвал сериозно преди време.

Редактирано от Alexander
Връзка към коментар

:) Виж, аз не казвам, че не може да опита. Казвам само, че не е законно и просто може да се озове в безвъздушно пространство, ако ме разбираш. Иначе ако иска да си обикаля лежерно и не го притесняват евентуалните проблеми, нека си извади пасаван и на път за България позаобиколи лекичко :) Но може да има сериозни проблеми (включително затвор)... 

Абсурдно е да го пуснат да влезе  някъде на друг континент с пасаван, като видят, че идва от Европа.

Най-много да му изгорят парите за билетите, ако се реши на такава стъпка.

Връзка към коментар

Абсурдно е да го пуснат да влезе  някъде на друг континент с пасаван, като видят, че идва от Европа.

Най-много да му изгорят парите за билетите, ако се реши на такава стъпка.

 

И аз това обяснявам... И по-лошо - ако решат, че иска да преебава системата - с извинение - и да посети затвора.

Връзка към коментар
Чл. 39. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г.) Освен паспортите по чл. 38 се издават и следните заместващи ги документи:

1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г.) временен паспорт - издава се от дипломатическите и консулските представителства на Република България на български граждани, които пребивават в чужбина и не притежават валидни документи за пътуване или за самоличност - със срок на валидност до 12 месеца, съобразен с необходимото време за завръщане в Република България, след съгласуване с Министерството на външните работи; на български граждани, на които след 1 септември 1999 г. не са издавани български лични документи, се издава временен паспорт след съгласуване с Министерството на вътрешните работи;

Връзка към коментар

На Александър вариантът изглежда работещ, само не зная как стоят нещата с биометричните данни. Той да каже, ако го е минавал това - пръстови отпечатъци кога се снемат - при подготвянето на пълномощното в консулството ли? И как го правят - на хартия или електронно?

Meidj, няма вратички, човече. Твоят човек, ако питаш мен, не е бил с акъла си - да пребивава в чужбина и да няма валиден паспорт у себе си.

 

P.S. О, и в Южна Америка ще ходи! Сам!

Не че не може, но му кажи да се приготви за бъркане по всички дупки на летище „Враждебна“. Особено ако ще прави фокуси с личните документи и ще се движи с разни пасавани.

Заявителят се явява лично, тъй като при приемане на заявлението консулското длъжностно лице заснема с цифрови устройства подписа, лицето и пръстовите отпечатъци  на заявителя.

 

Заявления за паспорт не се приемат в дипломатическите или консулски представителства на Република България, в които няма техническа възможност за заснемане с цифрови устройства на подписа, лицето и пръстовите отпечатъци на заявителя.

 

Вариантът с пълномощно: 17 (5) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Лицето може да не се яви лично за подаване на заявление за издаване на български лични документи, когато:

1. няма промяна на името, единния граждански номер (личния номер или личния номер на чужденец), пола, гражданството или не са настъпили съществени и трайни изменения на образа на лицето, и
2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) са му снети необходимите биометрични данни до 59 месеца от датата на подаване на заявлението;
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хм... Всъщност, изглежда, че има възможност да пътува с пасаван до Южна Америка:

 

 

1.   Временният документ за пътуване (ВДП), чийто единен образец е поместен в приложение I, представлява документ за пътуване, който може да бъде издаден за еднократно пътуване към държавата-членка, от която заявителят произхожда, към страната на неговото постоянно местоживеене, или по изключение за друго местоназначение. Същият може да бъде издаден на всички граждани на държавите-членки от властите на държавата, от която съответното лице произхожда.

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=celex:41996D0409

 

В схемата има уловка: при „изчисляването“ на валидността на пасавана (виж т.4 от Приложение II) е необходимо да бъде взета предвид продължителността на пътуването до „другото местоназначение“, както и изискуемата от местните власти остатъчна валидност на паспорта (обикновено искат поне 6 месеца).

На мен са ми издавали пасаван - отне три часа и валидността му беше една година, макар да беше ясно, че ще го ползвам един-два дни.

Тоест човекът ако иска може да се пробва да убеди консулския служител, че пътуването до ЮА му е крайно належащо и/или неотложно (например платени самолетни билети биха стояли убедително според мен, както и някакви покани за сватби, погребения и т.н.) и да пледира за максимален срок на валидност (по закон е 12 месеца). Оттам нататък... лотария.

 

 

P.S. Желателно е при посещението си в консулския отдел да носи и разпечатано копие на цитираното от мен решение на представителите на правителствата на държавите-членки, за да го размахва убедително пред нищо неподозиращия за съществуването на подобно решение български дипломатически служител.

 

 

P.P.S. Забавлението с бъркането по дупките в София не отпада. Подобен пътник просто си върви с голям червен надпис „рисков профил“ и няма как да му се размине.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към коментар

На български граждани се издава временен паспорт, с валидност до 12 м. Виж чл. 39 по-горе.

 

Това, което описваш е само, ако няма БГ консулство в тази страна и след потвърждение от БГ власти (виж чл. 2):

 

2.   ВДП може да бъде издаден при спазване на всички условия по-долу:

а)

ползвателят трябва да бъде гражданин на държава-членка на Европейския съюз, чийто паспорт или документ за пътуване е изгубен, откраднат или унищожен, или временно не е на разположение, и

б)

той/тя се намира на територията на страна, в която държавата-членка, на която лицето е гражданин, няма достъпно дипломатическо или консулско представителство, което да е в състояние да му издаде документ за пътуване, или в която тази държава не е представлявана по друг начин, и

в)

е получено разрешение от властите на държавата-членка, от която произхожда съответното лице.

Връзка към коментар

И аз това обяснявам... И по-лошо - ако решат, че иска да преебава системата - с извинение - и да посети затвора.

 

Ама какъв затвор, какво бъркане по дупките, какво преебаване на системата бре?!? Понякога май си говорите пет за шест... 

 

 

 

Чл. 39. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г.) Освен паспортите по чл. 38 се издават и следните заместващи ги документи:
1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г.) временен паспорт - издава се от дипломатическите и консулските представителства на Република България на български граждани, които пребивават в чужбина и не притежават валидни документи за пътуване или за самоличност - със срок на валидност до 12 месеца, съобразен с необходимото време за завръщане в Република България, след съгласуване с Министерството на външните работи; на български граждани, на които след 1 септември 1999 г. не са издавани български лични документи, се издава временен паспорт след съгласуване с Министерството на вътрешните работи;

 

 

Преведено: може ли да се завърне в Република България, като преди това мине през Бразилия, Аржентина, Уругвай, Еквадор, Чили, Перу и Боливия? :) 

 

 

Хм... Всъщност, изглежда, че има възможност да пътува с пасаван до Южна Америка:

 

Последно???

Връзка към коментар

Ама какъв затвор, какво бъркане по дупките, какво преебаване на системата бре?!? Понякога май си говорите пет за шест... 

 

 

Съжалявам, ако мислиш, че ми е забавно да си губя времето и да си говоря пет за шест :) 

 

Временният пасаван не се приема от всяка държава. Той не замества паспорта и някои държави не го приемат. Ако решат, че даден човек е фалшифицирал пасаван, могат временно да го задържат, докато направят разследването. Аз не съм привърженик на риалити формати като Биг Брадър, но тук риалитита от границите на Англия, Канада, Австралия и други държави са много популярни. Неведнъж са задържани хора за невинни поводи...

 

С това приключвам участието си в темата. Желая на твоя човек успех, По-долу то оставям една извадка от английския закон за временните документи - може да ви е интересно...

 

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/193664/FCO_ETD_web_13.pdf

 

How many countries can I travel to on
an Emergency Travel Document? Are
there any countries that will not accept
them?
You can travel to your final destination via 5 countries on
an Emergency Travel Document. The Emergency Travel
Document meets international standards for emergency
travel documents. However, some countries do not accept
Emergency Travel Documents and for some countries
(including the USA), you may need to apply for a visa.
Where we can we will advise you of any known restrictions
on the acceptance of UK Emergency Travel Documents.
However, our advice does not guarantee your admission. If
you are unsure about the entry requirements for countries
you plan to visit or pass through on an Emergency
Travel Document, check with the relevant Embassy or
High Commission and/or the immigration authorities
of the country concerned. Our Travel Advice has useful
information on travelling to countries throughout the
world. You can find it at www.gov.uk/foreign-traveladvice.
 
Can I travel to a country not named on
the Emergency Travel Document?
No.
 
Връзка към коментар

Ама какъв затвор, какво бъркане по дупките, какво преебаване на системата бре?!? Понякога май си говорите пет за шест... 

 

 

 

Преведено: може ли да се завърне в Република България, като преди това мине през Бразилия, Аржентина, Уругвай, Еквадор, Чили, Перу и Боливия? :)

 

 

 

Последно???

 

Последното ще го каже твоят човек, ако реши да рискува. Забрави да получиш стопроцентова гаранция за каквото и да било от някой тук. Въпросът е обтекаем и тълкования може да има всякакви, но последната дума я имат длъжностните лица.

 

Според това, което аз изрових и разтълкувах: да, може да се завърне в България, като пътьом мине през Южна Америка. Там не ги интересува дали е с пасаван и защо - интересува ги документът да е редовен и да има достатъчна остатъчна валидност. И в него да има валидни визи, разбира се, ако такива са необходими.

Да, може да поиска да му бъде издаден пасаван - поне аз не видях някъде да пише, че това не е разрешено. И може да поиска този пасаван да е с еди-каква си валидност. Но при всичкото искане може да си остане с празни ръце. Защо? - защото, както писах вече, последната дума е на длъжностното лице.

И, мисля си аз, ако тоя пич успее да си реализира плановете по този начин - с пасаван през кажи-речи цяла Южна Америка към България, след това с чиста съвест може да продаде историята си на някое филмово студио.

Пък ние после ще ходим на кино, ще цъкаме с език и ще си мърморим: глей кви неща ставали по света, значи.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Meidj,

 

Не доумявам защо толкова си потресен, че няма лесен начин твоя познат да се сдобие с нов паспорт.

1. Не иска да чака.

2. Не иска да си доийде за 1 ден до БГ.

 

Коя държава може да реши проблема му. Съмнявам се че има такава в света. Ако да, то той има избор - може да се опита да стане нейн гражданин/поданик.

 

Това, което ти предлага Alexander е възможно, но все пак има един въпрос:

- Взети ли са му вече на твоя човек биометриките. Ако не - според мен няма да стане.

 

Най-бързото е да кацне в София в работно време, отива на Мария Луиза, подава документите за нов паспорт, като в края на листа има поле, в което да посочи, кого упълномощава да вземе паспорта, когато е готов, взимат му биометричните данни, плаща за съответния тип услуга (вероятно ще иска експресна) и си литва още същия ден.

На следващия ден неговия човек взима паспорта и му го праща.

Цялата операция ще трае 3-4 дни.

 

Връзка към коментар
Коя държава може да реши проблема му. Съмнявам се че има такава в света. Ако да, то той има избор - може да се опита да стане нейн гражданин/поданик.

 

 

Индонезия. Посолството в София вади паспорти на техни граждани от днес за утре, а веднъж май и в рамките на ден се справиха.

Само че техните паспорти са без чипове и без биометрични данни.

И не признават двойно гражданство ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Индонезия. Посолството в София вади паспорти на техни граждани от днес за утре, а веднъж май и в рамките на ден се справиха.

Само че техните паспорти са без чипове и без биометрични данни.

И не признават двойно гражданство ;)

Е, тогава спираме да се кахърим. Човека има вариант.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Meidj,

 

Не доумявам защо толкова си потресен, че няма лесен начин твоя познат да се сдобие с нов паспорт.

1. Не иска да чака.

2. Не иска да си доийде за 1 ден до БГ.

 

 

Аз пък недоумявам как може толкова уж осъзнати и отворени към света хора да считат подобен бюрократичен тероризъм за нормален! Не просто недоумявам, а направо съм потресен!!! :mellow:  

 

Да, ей сега ще дойде от другия край на Европа, похарчвайки торба с пари, за да му издадат някаква насрана купчина хартия в ерата на информационните технологии...  :wacko: Само аз ли намирам подобно нещо за тотално абсурдно, нерационално и лишено от каквато и да била здрава логика?    

 

 

И, мисля си аз, ако тоя пич успее да си реализира плановете по този начин - с пасаван през кажи-речи цяла Южна Америка към България, след това с чиста съвест може да продаде историята си на някое филмово студио.

 

Пичът едва ли, защото в крайна сметка реши да ползва схемата с куриерите, ама аз лично бих се пробвал при един заслужаващ си облог, или дори само за идеята - като нагледно доказателство, че свободолюбивият човешки дух е по-силен от дребните фашистки практики, заложени в съвременната бюрокрация. Но ще трябва поне още един луд, който да държи камерата :lol:  

Връзка към коментар

Аз пък недоумявам как може толкова уж осъзнати и отворени към света хора да считат подобен бюрократичен тероризъм за нормален! Не просто недоумявам, а направо съм потресен!!! :mellow:  

 

Да, ей сега ще дойде от другия край на Европа, похарчвайки торба с пари, за да му издадат някаква насрана купчина хартия в ерата на информационните технологии...  :wacko: Само аз ли намирам подобно нещо за тотално абсурдно, нерационално и лишено от каквато и да била здрава логика?    

 

Ако нещо не ти харесва в процедурата, не си го изкарвай на хората тук. Те само се опитват да помогнат с информация как точно работи системата. Никой не ти казва кое е нормално и кое не, опитваме се да вникнем, да намерим поне малко логика в процедурите, пределно наясно, че не винаги я има, и че от бюрокрацията най-често страдат обикновените хора. В същото време всеки трябва да знае, че паспорта не е пощенска картичка, че да се вади и изпраща свободно без никакви спънки.

 

Каквато и да е процедурата, пак ти казвам, не сме му виновни на човека ти, че е тръгнал нанякъде без паспорт, без да се замисли грам, че може в някой хубав ден да му се наложи да има. Не стреляй по пощальона, а пренасочи енергията си към точния адресат

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.