Прескочи до съдържание

Свободното къмпингуване у нас и по света


Препоръчани мнения

Нямам за цел да водим политически дебат по темата заради скорошните предложения в парламента. Но фейсбукът ми е пламнал от изказвания против предстоящите забрани и аз явно не разполагам с достатъчно информация, а се замислих. 

 

В много държави е забранено къмпингуването извън обособените за целта места. Предполагам, че е свързано с проблеми като замърсяване, палене на огън, безопасност в защитени територии. 

В други, сещам се за Норвегия и Исландия, явно са намерили решение на горните казуси, защото е разрешено. Не знам какъв е начинът обаче. 

 

Аз се сещам как изглеждаше Orange beach на Халкидики заради пребиваване без разрешение и по-скоро искам всеки да си спи само на места, на които е предвидено почистване. Сещам се, че неотдавна в обедната почивка един човек беше сериозно афектиран от къмпинг Смокиня, където всеки чупел клони на дървета и си палел огън, а липсата на достатъчно тоалетни водело до хиляди хартии и други боклуци наоколо в края на сезона. 

Сигурно има и съзнателни хора, които пазят и просто се наслаждават на усещането за свобода. Но дали са мнозинство и какъв е крайният резултат? Може би съм предубедена и затова търся повече информация каква е реалността тук и по света.

Тук си намерих и кратък речник за основните понятия  :)

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз се сещам как изглеждаше Orange beach на Халкидики заради пребиваване без разрешение и по-скоро искам всеки да си спи само на места, на които е предвидено почистване. 

 

Аз се сещам как изглеждат и плажове с предвидено почистване. Всичко е до самосъзнание. Може да спиш в хотел, плажа да се чисти, но да си страшно говедо. И обратното- може да си на плаж с НЕпредвидено почистване, но да имаш съзнанието да си прибереш боклуците и да ги изхвърлиш на обособените за това места. 

Прасето си е прасе без значение в 5 звезди ли спи или под звезди.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Аз се сещам как изглеждат и плажове с предвидено почистване. Всичко е до самосъзнание. Може да спиш в хотел, плажа да се чисти, но да си страшно говедо. И обратното- може да си на плаж с НЕпредвидено почистване, но да имаш съзнанието да си прибереш боклуците и да ги изхвърлиш на обособените за това места. 

Прасето си е прасе без значение в 5 звезди ли спи или под звезди.

 

Ок, да, така е, но въпросът е как и дали се регулират и поддържат местата, към които прасетата имат интерес. Защото прасето в 5* хотел докато си цапа, на друг е предвидена заплата да почиства след него.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може би, това, което ще кажа не е по темата:(

Един - единствен път съм била на такова място преди 102 години - в Ромай-къмпинг в Будапеща.И това е представата ми за къмпинг - паркинг за колите,зелени моравки, достатъчно количество перфектни тоалетни и бани с топла вода, хубави басейни,кафененца и пр.И чисто, та чисто:)

Тоест - на определените за целта места има създадени условия - ток, течаща вода, тоалетни, магазини.

Не мога да си представя, че всеки ще спре дето му текне и ще си опъне палатката.Хайде, хъркането не е беда, ами санитарните нужди? Хич си нямам представа що бистрят в Парламента, изказвам лично мнение.Ама, какво значи "свободно?" То , по тая логика ще вземат да спят и на площада. Или, в Градската градина, че е бютифъл:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ок, да, така е, но въпросът е как и дали се регулират и поддържат местата, към които прасетата имат интерес. Защото прасето в 5* хотел докато си цапа, на друг е предвидена заплата да почиства след него.

 

Ох, Lindth, нямам идея как да ти отговоря не защото нямам лично мнение по въпроса с къмпингуването, а защото за мен това е чувствителна тема и се притеснявам да не прекаля. Къмпингар съм. Фен съм и на свободното къмпингуване и на дивото къмпингуване и специализирания къмпинг. Къмпингувала съм в Централен Балкан (под водопада Райското пръскало), на 2 места по Черноморието всяка година (които не са със статут къмпинг) и в чужбина. За мен къмпинга е свобода и не всеки има сетивата да го разбира така, както ми се иска да го разбира. По мое скромно мнение прасета нямат интерес към къмпингуването... или, ако се случи то е инцидентно. Ще ти кажа ние как сме процедирали при подобни случаи, просто в нашите чували за отпадъци прибираме и тези на прасетата. В специализирания къмпинг обикновено има хора, които се грижат за това, както в хотелите. Като заключение мнението ми е, че хората, които истински обичат къмпинга (в частност и природата) не биха допуснали дори и в специализиран къмпинг някой да се грижи за празните им бутилки, чашки и т.н. 

Ох, Lindth, нямам идея как да ти отговоря не защото нямам лично мнение по въпроса с къмпингуването, а защото за мен това е чувствителна тема и се притеснявам да не прекаля. Къмпингар съм. Фен съм и на свободното къмпингуване и на дивото къмпингуване и специализирания къмпинг. Къмпингувала съм в Централен Балкан (под водопада Райското пръскало), на 2 места по Черноморието всяка година (които не са със статут къмпинг) и в чужбина. За мен къмпинга е свобода и не всеки има сетивата да го разбира така, както ми се иска да го разбира. По мое скромно мнение прасета нямат интерес към къмпингуването... или, ако се случи то е инцидентно. Ще ти кажа ние как сме процедирали при подобни случаи, просто в нашите чували за отпадъци прибираме и тези на прасетата. В специализирания къмпинг обикновено има хора, които се грижат за това, както в хотелите. Като заключение мнението ми е, че хората, които истински обичат къмпинга (в частност и природата) не биха допуснали дори и в специализиран къмпинг някой да се грижи за празните им бутилки, чашки и т.н. 

 

Под Райското пръскало разбирай пред хижата. Там обикновено в палатки нощуват хората, за които няма места в хижата.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Може би, това, което ще кажа не е по темата :(

Един - единствен път съм била на такова място преди 102 години - в Ромай-къмпинг в Будапеща.И това е представата ми за къмпинг - паркинг за колите,зелени моравки, достатъчно количество перфектни тоалетни и бани с топла вода, хубави басейни,кафененца и пр.И чисто, та чисто :)

Тоест - на определените за целта места има създадени условия - ток, течаща вода, тоалетни, магазини.

Не мога да си представя, че всеки ще спре дето му текне и ще си опъне палатката.Хайде, хъркането не е беда, ами санитарните нужди? Хич си нямам представа що бистрят в Парламента, изказвам лично мнение.Ама, какво значи "свободно?" То , по тая логика ще вземат да спят и на площада. Или, в Градската градина, че е бютифъл :)

 

Съвременното къмпинг оборудване предлага всичко свързано с хигиенните нужди. Отвори който и да е онлайн магазин за къмпинг оборудване и ще си отговориш на всички въпроси :) 

 

Иначе относно къмпингите в чужбина, те надминават дори някои хотели в България като удобства. Имат всичко. Блестят от чистота. В баните дори има и електрически сешоари до всяко огледало, а неща като топла вода и паркинг не ми се коментират, защото те са повече от ясни. Разполагат с барбекюта, на които сами да приготвите нещо, ресторант, магазин, помещение с перални и персонал, който се грижи за всичко останало.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Съвременното къмпинг оборудване предлага всичко свързано с хигиенните нужди. Отвори който и да е онлайн магазин за къмпинг оборудване и ще си отговориш на всички въпроси :)

 

Иначе относно къмпингите в чужбина, те надминават дори някои хотели в България като удобства. Имат всичко. Блестят от чистота. В баните дори има и електрически сешоари до всяко огледало, а неща като топла вода и паркинг не ми се коментират, защото те са повече от ясни. Разполагат с барбекюта, на които сами да приготвите нещо, ресторант, магазин, помещение с перални и персонал, който се грижи за всичко останало.

Нали казах, била съм на такова място преди сто години .И тогава беше така.Въпросът е за свободното къмпингуване - не в къмпингите.

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Нали казах, била съм на такова място преди сто години. И тогава беше така.

 

Само предложих да отвориш онлайн магазин за къмпинг ОБОРУДВАНЕ, за да си отговориш на въпросите с хигиенните нужди (за свободното къмпингуване)

Останалото е за хората, които се интересуват. 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Въобще не ми се навлиза в темата,само искам да кажа,че има портативни химически тоалетни за около 150лв. и който иска да пази природата(и да не остави и следа след себе си) може да го прави НАВСЯКЪДЕ.

А ако си си свиня,и в 5 звезден хотел да спиш,можеш да се изсереш(с извинение)и да си изхвърлиш болкука и на плажа,и в морето и в гората до плажа и на планината.Освен ако разбира се не излизаш въобще от хотелът си.Но дори тогава може да се изсереш(пак се извинявам)в басейна.

Иначе съм за да има обособени места за къмпинг.В Америка има доста такива по парковете,дори са free.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Само предложих да отвориш онлайн магазин за къмпинг ОБОРУДВАНЕ, за да си отговориш на въпросите с хигиенните нужди (за свободното къмпингуване)

Останалото е за хората, които се интересуват.

Не ме интересува, но ти благодаря.Щом се предлага всичко по тези магазини надявам се мръсотията по нашите планини да намалее.Не казвам да изчезне, но, поне да намалее.За хигиенните нужди иде реч...Говоря за това, което виждам в действителност. ..

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Нали казах, била съм на такова място преди сто години .И тогава беше така.Въпросът е за свободното къмпингуване - не в къмпингите.

 

След като редактира мнението си, позволи ми да знам разликата в свободното къмпингуване и специализираните къмпинги предвид това, че къмпингувам всяко лято, а ти доколкото разбрах само веднъж преди 102 години. И като въпросът е за свободното къмпингуване за какво беше разяснението ти за Будашеща и специализираните къмпинги?  

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

След като редактира мнението си, позволи ми да знам разликата в свободното къмпингуване и специализираните къмпинги предвид това, че къмпингувам всяко лято, а ти доколкото разбрах само веднъж преди 102 години. И като въпросът е за свободното къмпингуване за какво беше разяснението ти за Будашеща и специализираните къмпинги?

 

Ето, обяснявам:Била съм само веднъж в специализиран къмпинг с всички удобства - тоалетни, бани, места за готвене, паркинги басейни.Беше идеално чисто, защото има условия за това.И да, беше преди сто години и следващите сто няма да го повторя.Предпочитам си хотел с всички екстри.Да спя на палатка нейде си, без всичките тези удобства не бих.А свободното къмпингуване предполага точно това.Или не е така?

Че да взема и аз да задам въпрос - колко от свободно къмпингуващите имат химическа тоалетна?И защо, тогава, в гората е пълно с какви ли не боклуци, ако всички свободно къмпингуващ са отговорни за опазването на природата ни?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Не ме интересува, но ти благодаря.Щом се предлага всичко по тези магазини надявам се мръсотията по нашите планини да намалее.Не казвам да изчезне, но, поне да намалее.За хигиенните нужди иде реч...Говоря за това, което виждам в действителност. ..

 

За мръсотията по кои планини говорим? Дай пример. Щото нито горе на Ботев съм видала, това, което ти явно не си пропуснала, нито на Вихрен, нито на Синаница, нито на Мальовица - никъде. 

Ето, обяснявам:Била съм само веднъж в специализиран къмпинг с всички удобства - тоалетни, бани, места за готвене, паркинги басейни.Беше идеално чисто, защото има условия за това.И да, беше преди сто години и следващите сто няма да го повторя.Предпочитам си хотел с всички екстри.Да спя на палатка нейде си, без всичките тези удобства не бих.А свободното къмпингуване предполага точно това.Или не е така?

Че да взема и аз да задам въпрос - колко от свободно къмпингуващите имат химическа тоалетна?

 

Не водя статистика на химическите тоалетни. Но освен химически тоалетни повечето къмпингари си имат и слънчев душ, и съблекалня и къмпинг кухня и всичко, което съвременното къмпинг оборудване предлага. 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

В много държави е забранено къмпингуването извън обособените за целта места. Предполагам, че е свързано с проблеми като замърсяване, палене на огън, безопасност в защитени територии. 

В други, сещам се за Норвегия и Исландия, явно са намерили решение на горните казуси, защото е разрешено. Не знам какъв е начинът обаче. 

 

Решението което са намерили се нарича студ, дъжд и малко туристи  ;)  Всяко място към което има голям интерес е добре да се регулира, защото иначе става свинщина и хаос!

 

Ето един приблизителен списък как е регулиран въпроса в Европа.

 

Albania: legal

Andorra: bivouac legal over 200 metres

Austria: illegal

Belarus: legal

Belgium: strictly illegal

Bosnia & Herzegovina: legal

Bulgaria: legal

Croatia: illegal, fines from 150 to 1000 €

Czech republic

Denmark: illegal except in designated spots. Legal if no tent. Free "shelters" available

England: strictly illegal except in Dartmoor

Estonia: legal

Finland: legal

France: legal except in protected area, national and regional parks, etc.

Germany: illegal

Greece: illegal but...

Hungary: illegal

Iceland: legal

Ireland: illegal but generally tolerated

Italy: illegal but tolerated north of Rome and ok in the south

Latvia: legal like in Scandinavia

Lichtenstein

Lithuania: legal except in natural parks

Luxembourg: strictly illegal

Macedonia (FYROM):

Moldova:

Montenegro: legal

Netherlands: strictly illegal

Northern Ireland: strictly illegal

Norway: legal

Poland: legal except in protected area

Portugal: illegal

Romania: legal

Russia: legal

San Marino:

Scotland: legal if you're 100 m from the road

Serbia: legal

Slovakia:

Slovenia: illegal

Spain: legal except in protected or urban areas

Sweden: legal

Switzerland: illegal but generally tolerated, light camping legal in the mountains

Ukraine: legal

Wales: strictly illegal

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Въобще не ми се навлиза в темата,само искам да кажа,че има портативни химически тоалетни за около 150лв. и който иска да пази природата(и да не остави и следа след себе си) може да го прави НАВСЯКЪДЕ.

 

 

Представям си един хипар с раница и портативна химическа тоалетна върху нея :) Това е устройство за хора с коли, но влезеш ли с кола в защитена територия, почват и други проблеми, като паркиране в зелени площи и т.н.

 

Аз лично съм бил на див къмпинг и знам какво е. Докато са малко хора положението може да се държи под контрол, но стане ли масово е по добре да има някаква регулация.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Аз лично съм бил на див къмпинг и знам какво е. Докато са малко хора положението може да се държи под контрол, но стане ли масово е по добре да има някаква регулация.

 

Аз също нямам против някаква регулация. Просто искам да се запази този вид туризъм. Против съм застрояването на малкото останали диви плажове. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Те хипарите нямат и какво да ядат,така че не акат:).Аз лично като хипар имам акт за 100лв. от граничната полиция за къмпингуване на Варвара някъде около 95-96година.Тогава бяхме деца,не бяхме добре финансово и затова така спяхме.Сега просто обичам да спя на палатка.Дори съм си тръгвал от платен хотел,за да прекарам последните две вечери на палатка.Имам 5 палатки,най-голямата от които е над 20кв.м(и струва 1200лв),а най-малакта е за преходи и тежи 800грама.Къмпингуването не е за всеки-или ти харесва или не.(макар да съм променил мнението за това,след като са идвали с мен на поне 10 човека)Истината че мизерията идва от хора който нямат отношение към природата.Дори не е нужно да кампингуваш,за да оставиш свинщина след себе си.Виждам го свеки уикенд по катерачните(по-скоро до тях)обекти.И на Враца,и на Тетевен и...... навсякъде има беседки и хора,който идват на пикник(с алкохола и чалгата)и после гледай какво става.Истина е че става все по масово явление и ще има замърсявания и проблеми.Но пак казвам,проблемът е в самите хора,а не в това че бивакуват диво.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Те хипарите нямат и какво да ядат,така че не акат :).Аз лично като хипар имам акт за 100лв. от граничната полиция за къмпингуване на Варвара някъде около 95-96година.Тогава бяхме деца,не бяхме добре финансово и затова така спяхме.Сега просто обичам да спя на палатка.Дори съм си тръгвал от платен хотел,за да прекарам последните две вечери на палатка.Имам 5 палатки,най-голямата от които е над 20кв.м(и струва 1200лв),а най-малакта е за преходи и тежи 800грама.Къмпингуването не е за всеки-или ти харесва или не.(макар да съм променил мнението за това,след като са идвали с мен на поне 10 човека)Истината че мизерията идва от хора който нямат отношение към природата.Дори не е нужно да кампингуваш,за да оставиш свинщина след себе си.Виждам го свеки уикенд по катерачните(по-скоро до тях)обекти.И на Враца,и на Тетевен и...... навсякъде има беседки и хора,който идват на пикник(с алкохола и чалгата)и после гледай какво става.Истина е че става все по масово явление и ще има замърсявания и проблеми.Но пак казвам,проблемът е в самите хора,а не в това че бивакуват диво.

 

И аз съм си тръгвала от хотел заради палатка. Сана СПА в Хисар- 4 дни релакса явно ни дойде в повече, багажа в колата, прибиране в Пловдив, стягане на нов багаж и потегляне за една вечер на палатка с приятели. А всичко написано толкова много ме изкефи, че се надявам да се срещнем някъде по планините или по моретата с палатките. 

 

И наистина не е нужно да къмпингуваш, за да оставиш свинщина след себе си.  :yes:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За мръсотията по кои планини говорим? Дай пример. Щото нито горе на Ботев съм видала, това, което ти явно не си пропуснала, нито на Вихрен, нито на Синаница, нито на Мальовица - никъде.  

 

Точно! В планината, където се стига само пеша, никой не цапа, защото то е все едно да цапаш вкъщи. Там, където стигат лифтове е друга история.

Да си се блъскал като луд да се катериш, за да цапаш - абсурд! Планинарите са друг сой хора.

Да не говорим, че чисто технически авторите на проекта не знаят, че логистично няма кой да "хване" добросъвестен турист, който опъва палатка следобед-привечер в планината. Да спрат достъпа на джипове и да махнат лифта на Седемте езера, а после да гонят палаткаджийте в планината.

 

За тези по морето не говорим, там хигиената мисля, че е на далеч по-ниско ниво.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз също нямам против някаква регулация. Просто искам да се запази този вид туризъм. Против съм застрояването на малкото останали диви плажове. 

И аз категорично съм против застрояването на родното ни Черноморие. Но не искам природата ни да изглежда така:

post-145-0-63744500-1457811405_thumb.jpg

Така изглежда Еленския балкан, след визитата на, така да ги наречем - "планинари"

За съжаление у много от нашите сънародници я няма къмпингарсаката култура

Връзка към коментар

И аз категорично съм против застрояването на родното ни Черноморие. Но не искам природата ни да изглежда така:

attachicon.gif11402933_10153421063487490_3221643972058392240_n.jpg

Така изглежда Еленския балкан, след визитата на, така да ги наречем - "планинари"

За съжаление у много от нашите сънародници я няма къмпингарсаката култура

 

Костов, и аз не искам, но това може да го видиш и на улицата си (зад кооперацията си) от НЕкъмпингарите, вярвам ще се съгласиш.

Връзка към коментар

Точно! В планината, където се стига само пеша, никой не цапа, защото то е все едно да цапаш вкъщи. Там, където стигат лифтове е друга история.

Да си се блъскал като луд да се катериш, за да цапаш - абсурд! Планинарите са друг сой хора.

Да не говорим, че чисто технически авторите на проекта не знаят, че логистично няма кой да "хване" добросъвестен турист, който опъва палатка следобед-привечер в планината. Да спрат достъпа на джипове и да махнат лифта на Седемте езера, а после да гонят палаткаджийте в планината.

 

За тези по морето не говорим, там хигиената мисля, че е на далеч по-ниско ниво.

 

Без да коментирам лифта до езерата, знам че е деликатна тема и работата му е изключително мътна. Но все пак, какво е твоето и на другите планинари мнението по въпроса за планинската инфраструктура? Съгласен съм, че никой не иска в националните паркове Слънчев Бряг 2, но и хижите видяли за последно ремонт през 60-те не са опция според мен. 

 

Казвам го от гледна точка на човек, който посети щатските национални паркове миналата година и си умря от кеф. Огромен парк, но имаше 3-4 хотела/къмпинга в него, ресторанти на определени места, организиран транспорт, общо взето за всеки вкус по нещо. Развити маршрути, тоалетни достатъчно често, а пък до най-красивите точки можеше да стигнат и инвалиди. В нито един момент не изглеждаше мръсно и пренатоварено. Напротив, изпитваш кеф, че имаш възможност толкова лесно да стигнеш до такива гледки. 

 

И се чудя, задължително ли планината трябва да е затворена за хора, които не са на възрастта или нямат физическата възможност да се качат сами до езерата, тотално ли трябва да се отрича всяка инфраструктура? Възрастните и инвалидите не заслужават ли да ги видят? И ако е така, то планинарите, които ходят до езерата как стигат до Паничище, не се ли ползват всичките удобства на магистрала и хубав път до там, защо не се тръгва пеша още от София/Пловдив?

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Костов, и аз не искам, но това може да го видиш и на улицата си (зад кооперацията си) от НЕкъмпингарите, вярвам ще се съгласиш.

Напълно съгласен D.A. Не само къмпингарска, много наши сънародници за съжаление обикновена култура нямат.

Редактирано от Костов
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не съм по къмпингуването,просто това не е моя начин.Но се ядосах в момента в който чух за забраната.Изключително нагло ми се струва да ограничават свободата на хората.Нека не се заблуждаваме,никой не мисли за опазването на природата.Кой знае чии предприемачески интереси обслужва този закон.Или тези на концесионерите на известните къмпинги?Защо забраняват къмпингуването,а не строителствота в тази 100м плажна ивица?

Заро е прав за планинарите.По същия начин истинските къмпингари не само не цапат, но и пазят околната среда,защото следващата година са пак на същото място.Познавам такива и знам колко са отговорни.

Може това да не е моя начин на почивка,но се кефя като ми разказват със светнали очи за  усещането да си близо до природата.Би трябвало всеки да може да го изпита.

Ако искат да пазят природата,по-добре да се въведе строг контрол и солени глоби за тези,които цапат,унищожават и т.н.Или в най-лошия случай забраната да е  частична-само за девствени кътчета като Иракли,Карадере и т.н.Само да припомня,че имаше опити за строителство точно по тези места.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.