Прескочи до съдържание

Свободното къмпингуване у нас и по света


Препоръчани мнения

Давам пример за безплатен къмпинг в планината, на който съм била - красива планинска верига, буквално нищо наоколо. Налага се изграждането на антена-ретранслатор и за целите на обслужването й - път до там. Общината предоставя терен, но стопаните на антената се задължават да поддържат също тоалетна, каптирана чешмичка и поляната наоколо. Прави се безплатен къмпинг и така пътя и рязането на дърветата на са напразни, хората могат да се радват на красивата природа и селцето в подножието на планината се радва на макар и малък но наличен туристически поток, който не би дошъл иначе. Ако къмпингът беше платен и частен нямаше да може да се издържа, защото разходите са големи, а няма стабилен целогодишен поток от хора, които да ги оправдят.

 

Това нали не е пример от България? В Дания съм виждал как фермите продават яйца, зеленчуци и т.н. покрай пътя! Оставят ги в една кошница и на табелка изписват колко струват, като има кутия в която пускаш парите. Ако беше в България и кутията и продуктите щяха да изчезнат :) По същата логика не мисля, че би оцеляла една, тоалетна, душ и т.н. без някой да ги пази.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това нали не е пример от България? В Дания съм виждал как фермите продават яйца, зеленчуци и т.н. покрай пътя! Оставят ги в една кошница и на табелка изписват колко струват, като има кутия в която пускаш парите. Ако беше в България и кутията и продуктите щяха да изчезнат :) По същата логика не мисля, че би оцеляла една, тоалетна, душ и т.н. без някой да ги пази.

Мне, не е от България...От Япония е. И ливадата е чиста, и тоалетната се пази чиста, и никой не пали огън на тревата, и всеки си отнася боклука - няма контейнери. Наясно съм, че в България няма как да стане това, за съжаление.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Естественото развитие, сиреч еволюцията, на всяко "Напълно", "Свободно", "Безплатно" място или дейност водят до неговото унищожение.

 

Справка: историята, видовете, пустините, комунизма....

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Мне, не е от България...От Япония е. И ливадата е чиста, и тоалетната се пази чиста, и никой не пали огън на тревата, и всеки си отнася боклука - няма контейнери. Наясно съм, че в България няма как да стане това, за съжаление.

 

Сега се замислям, че може и да не е чак невъзможна идея да се направи неохраняем вандалоустойчив къмпинг, но трябва някой да го изобрети подобно на колелетата под наем в големите градове. В Будапеща имаше големи опасения, че ще крадат колелетата под наем, но заради вградената GPS система в тях от 4 кражби до сега има 4 намерени колелета. В Бургас до колкото знам до сега е откраднато успешно само едно колело, но има снимка на извършителя цък

 

Ако има сложени камери, които работят със слънчеви батерии и наблюдават 24 часа терена, плюс тоалетната и банята са направени така, че нищо не може да се изкърти, открадне и т.н. с подръчни средства, а дори да се открадне, тръбите, крановете и т.н. да не са стандартни, вероятно би могло да се опази имуществото. Тоалентната и банята биха могли и да работят и с монети за да може да се финансира част от поддръжката :) Възможно е обаче и системата да работи с кредитни или предварително закупени карти, както става наемът на колелата в градовете.

 

Ще взема да патентовам идеята си :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Темата стана се превърна от интересна в забавна. Получи се следното:

 

Аз съм против забраната за свободно къмпингуване, щото е кофти да се забранява и не може така! От друга страна тия свободно къмпингуващите много цапат, бе! Държавата е виновна! Виновна е щото само с регулации не става, трябват и пари. Ти да видиш на Запад как е, ехее!! Ама там всичко е под конец. Тия тука много цапат, бе... Иначе съм против забраната! Как ще ми забраняват на мене нещо?! Аз никога не акам на открито. Като ми се приака влизам в морето...упс, това май не трябваше да го казвам...или стискам до следващата тоалетна след една седмица на бензиностанцията на път за вкъщи. Това аз да изцапам? Никога! Обаче, обаче, леле какво съм виждал в планината, плажа, гората... Боклуци, гадости, не е за приказване. Абе, тия много цапат, бе! Но, категорично съм против забраната за свободно къмпингуване, ка-те-го-рич-но!!

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Сега се замислям, че може и да не е чак невъзможна идея да се направи неохраняем вандалоустойчив къмпинг, но трябва някой да го изобрети подобно на колелетата под наем в големите градове. В Будапеща имаше големи опасения, че ще крадат колелетата под наем, но заради вградената GPS система в тях от 4 кражби до сега има 4 намерени колелета. В Бургас до колкото знам до сега е откраднато успешно само едно колело, но има снимка на извършителя цък

 

Ако има сложени камери, които работят със слънчеви батерии и наблюдават 24 часа терена, плюс тоалетната и банята са направени така, че нищо не може да се изкърти, открадне и т.н. с подръчни средства, а дори да се открадне, тръбите, крановете и т.н. да не са стандартни, вероятно би могло да се опази имуществото. Тоалентната и банята биха могли и да работят и с монети за да може да се финансира част от поддръжката :) Възможно е обаче и системата да работи с кредитни или предварително закупени карти, както става наемът на колелата в градовете.

 

Ще взема да патентовам идеята си :)

Готина идея, но вандалщината ще си проправи път и там. В това съм почти сигурна. Мисля, че би могъл да я приложиш успешно, но в някоя друга държава. И после да те гледаме по телевизията как успешно я развиваш :)

 

Иначе относно камерите - кел файда, че ги има, защото в България в повечето случаи само си ги имаш. В Пловдив в последно време зачестиха кражбите по аптеки и денонощни магазини за алкохол и цигари. Имам приятели и в двете сфери. Свалено видео от камерите, имена на извършители и резултатът е едно голямо нищо за огромно съжаление.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз много не обикалям (по липса на кола :P ), но не мисля, че ходенето до тоалетна е най-страшното. В крайна сметка около пътечките има предостатъчно хора без чувал/палатка, които имат същите потребности със сходен, че и по-голям ефект. Но като сериозно мрънкало мога да кажа, че винаги хленча защо няма тоалетни, кошчета и мъкна половин ден боклук на гръб.

 

Има една малка разлика. Едно е да има 20-30-50 палатки на едно място и една тоалетна (ако я има въобще!!!) и някъде в планината да има 1-2 палатки и да са без наличната тоалетна. Примери има не малко.. Август месец и Дъновистите на Рила (виждала ли си ги с палатките кат се накачулят при х.Седемте езера?) , лятото по морето... За съжаление нямаме условия,  нямаме и самосъзнание, защото цапаме и не поддържаме това, което ни е оставено като база. И тук не става дума за хижарите, на които съм сигурна, че хич не им приятно да чистят тоалетните след дългия и хубав уикенд някъде в планината (извинявайте, но съм виждала какво ли не... и по Райското пръскало и в Рила, и в Пирин и честно като влезеш в такава тоалетна след това излизаш и си казваш то по-добре сред природата да бях се облекчил), става дума и за нас самите, които ги ползваме и цапаме, защото по домовете си не правим така. Да, съгласна съм.. не навсякъде има нужните условия, но все пак е въпрос на лична отговорност към природата и останалите нейни любители.

Миналия септември обикаляхме Балканските страни/ Сърбия,Босна и Херцеговина, Хърватия, Словения/ с кемпер и със съжаление трябва да отбележа, че колкото по-на изток отиваш толкова по-зле става всичко и толкова по-познато към родната картинка. 

 

Аз съм за регулации, но такива които ще се спазват и няма да си затваряме очите. 

 

 

ПС. И не е чак толкова скъпо да къмпингуваш. Да спиш на брега на езерото Блед със сигурност е по-евтино отколкото да си наемеш хотел. Нощувката ни струваше 26 евро (за двама)  и това беше един от най-добрите къмпинги, които посетихме. 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Готина идея, но вандалщината ще си проправи път и там. В това съм почти сигурна. Мисля, че би могъл да я приложиш успешно, но в някоя друга държава. И после да те гледаме по телевизията как успешно я развиваш :)

 

Иначе относно камерите - кел файда, че ги има, защото в България в повечето случаи само си ги имаш. В Пловдив в последно време зачестиха кражбите по аптеки и денонощни магазини за алкохол и цигари. Имам приятели и в двете сфери. Свалено видео от камерите, имена на извършители и резултатът е едно голямо нищо за огромно съжаление.

 

Примерът с колелетата в Бургас все пак е обнадеждаващ, че и в България може да се случи нещо позитивно в тази посока. Ако някой има опит с наем на колело в Бъргас нека да сподели как функционира системата, но ако до сега са откраднали само едно колело, за мен това си е огромен успех. Дори и да не намерят крадеца, такава загуба спокойно може да се финасира от таксите на системата.

 

Ще се замисля сериозно върху идеята за неохраняемия къмпинг, но по скоро я бих дал на друг за осъществяване, защото не обичам да правя бизнес с държавата или общините...

Връзка към коментар

Има една малка разлика. Едно е да има 20-30-50 палатки на едно място и една тоалетна (ако я има въобще!!!) и някъде в планината да има 1-2 палатки и да са без наличната тоалетна. 

 

Аз мисля, че тук се крие ключа от палатката (шегата не е случайна) :) Ако е човек сам в планината, не мисля че билогичните отпадъци биха били проблем, нали животните живеещи в същата планина не търсят тоалетни по бензиностанциите :) Обаче, когато станат по 50-100 човека, кактко е по плажовете и по по-популярни места, вече е проблем. Защото дори абслютно всички, хипотетично, да са грижовни и да чистят, просто много хора на много място произвеждат боклук - факт. Независимо от доброто желание - на един вятъра ще му духне найлоновата торбичка от ръцете, на друг обвивката от вафлата ще изпадне от кошчето, без да види и така боклука става съвсем неумишлено. 

 

Мисля, че някаква средна конструктивна гледна точка без да изпадаме в крайности е да няма забрана като цяло, но просто горещите къмпингарски точки да бъдат регулирани. Може ли например да се направи изискване, че на Х кв.м дадена площ може да има максимум У палатки, иначе кой превари, той завари. Ако искат да има повече палатки, вече трябва да има тоалетна, паркинг и т.н.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз преди си живеех с идеята, че българите много цапат. И нищо не пазят. После се излекувах - видях "цивилизовани" градове как изглеждат вечерта и в какъв вид ги заварвам като се събудя и изляза. С прородата е по-различно, но истината е, че където ходят хора, там е необходимо и почистване.

Сега по-скоро се забавлявам като чуя българска реч, примерно на Крит - "виж, виж, тези имат машина като прахосмукачка за улици. Ха, виж, тя може и да издухва листата в желаната посока. А, ама тук и листата ли чистят? "

Все се чуват шеги как в не знам си коя страна, ако падне сняг, обявяват почивка. И аз се чудя дали това време не се използва, за да почистят тротоарчетата си около входа например. Или ги надценявам и просто избягват стреса, катастрофите и всички неприятни ефекти, за които се сещам.

Не се ангажирам да определя дали държавата, хората или трети фактор е виновен. Но ако всеки знае какво иска и го е видял някъде, значи то е осъществимо. Все някой може да направи къмпинг, който се чисти и има условия, ако види, че има желаещи да го посещават. Сигурно има хиляда особености, спънки и забавяния, но ако има реално търсене, ще се появи и предлагане. Ако няма кой да го използва, ще затвори и толкова. Няма да е нито първата, нито последната, смачкана идея. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

 

Мисля, че някаква средна конструктивна гледна точка без да изпадаме в крайности е да няма забрана като цяло, но просто горещите къмпингарски точки да бъдат регулирани. Може ли например да се направи изискване, че на Х кв.м дадена площ може да има максимум У палатки, иначе кой превари, той завари. Ако искат да има повече палатки, вече трябва да има тоалетна, паркинг и т.н.

 

Това няма да работи без да има някаква система за регистрация, кой кога е дошъл, а да не говорим, че и някой трябва постоянно да проверява спазват ли се правилата. Назначи ли обаче общината контрольор, много по добре  е той да е пазача на официалния къмпинг.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

... на Х кв.м дадена площ може да има максимум У палатки, иначе кой превари, той завари. Ако искат да има повече палатки, вече трябва да има тоалетна, паркинг и т.н.

Задължително трябва да има такова нещо. Мога да дам пример какво се случва когато няма контрол над това. Имахме случай една година, в който дългогодишен къмпингар беше оградил сигурно цял декар пред и около палатката си, за да не минава никой от там с цел да не му се нарушава спокойствието. Изключително нагло. Всеки, който се опиташе да разпъне палатка в "неговата" територия той тръгваше на скандал. Имаше и претенциите, че не може да се разпъва около него, щото видиш ли той идвал тук от 9 години.

Връзка към коментар

Това няма да работи без да има някаква система за регистрация, кой кога е дошъл, а да не говорим, че и някой трябва постоянно да проверява спазват ли се правилата. Назначи ли обаче общината контрольор, много по добре  е той да е пазача на официалния къмпинг.

 

Да, моето е по-скоро brainstorming, как хем да остане свободата да опънеш палатка по средата на нищото, хем да има условия на по-популярните места. Въобще не съм задълбавал какви контрольори са необходими, колко ще им се плаща, кой ще им плаща и прочее важни въпроси :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това няма да работи без да има някаква система за регистрация, кой кога е дошъл, а да не говорим, че и някой трябва постоянно да проверява спазват ли се правилата. Назначи ли обаче общината контрольор, много по добре  е той да е пазача на официалния къмпинг.

 

Именно, отново опираме до регулация или забрана...

Връзка към коментар

Това няма да работи без да има някаква система за регистрация, кой кога е дошъл, а да не говорим, че и някой трябва постоянно да проверява спазват ли се правилата. Назначи ли обаче общината контрольор, много по добре  е той да е пазача на официалния къмпинг.

 

Е, при забрана за къмпингуване също някой трябва да обикаля и проверява. Не изисква ли сходен ресурс?

 

Има една малка разлика. Едно е да има 20-30-50 палатки на едно място и една тоалетна (ако я има въобще!!!) и някъде в планината да има 1-2 палатки и да са без наличната тоалетна. Примери има не малко.. Август месец и Дъновистите на Рила (виждала ли си ги с палатките кат се накачулят при х.Седемте езера?) , лятото по морето... За съжаление нямаме условия,  нямаме и самосъзнание, защото цапаме и не поддържаме това, което ни е оставено като база. И тук не става дума за хижарите, на които съм сигурна, че хич не им приятно да чистят тоалетните след дългия и хубав уикенд някъде в планината (извинявайте, но съм виждала какво ли не... и по Райското пръскало и в Рила, и в Пирин и честно като влезеш в такава тоалетна след това излизаш и си казваш то по-добре сред природата да бях се облекчил), става дума и за нас самите, които ги ползваме и цапаме, защото по домовете си не правим така. Да, съгласна съм.. не навсякъде има нужните условия, но все пак е въпрос на лична отговорност към природата и останалите нейни любители.

Миналия септември обикаляхме Балканските страни/ Сърбия,Босна и Херцеговина, Хърватия, Словения/ с кемпер и със съжаление трябва да отбележа, че колкото по-на изток отиваш толкова по-зле става всичко и толкова по-познато към родната картинка. 

 

 

Съгласна съм изцяло с казаното, но ще добавя няколко непоискани мисли. 

Не може до безкрай да съчувстваме на хората за работата, която са се съгласили да вършат и да ги оправдаваме за немарливостта. Имат съоръжения, ще ги поддържат. Да ги направят платени, ако в това се корени проблемът. В хижа Вихрен ми взеха 2 лв преди години, за да ползвам душа. И си беше съвсем приемлива баня. При заслона не платихме за тоалетна, но пък давахме по 3 лв на палачинка, така че се чувствам в правото си да очаквам да поддържат мястото. Всички безпричинно толерираме скатаване във всякакви посоки и не си правим услуга. 

И през тоалетните на летищата, бензиностанциите и моловете минават огромен брой хора, но се очаква да се чисти и се плаща за това. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Съгласна съм изцяло с казаното, но ще добавя няколко непоискани мисли. 

Не може до безкрай да съчувстваме на хората за работата, която са се съгласили да вършат и да ги оправдаваме за немарливостта. Имат съоръжения, ще ги поддържат. Да ги направят платени, ако в това се корени проблемът. В хижа Вихрен ми взеха 2 лв преди години, за да ползвам душа. И си беше съвсем приемлива баня. При заслона не платихме за тоалетна, но пък давахме по 3 лв на палачинка, така че се чувствам в правото си да очаквам да поддържат мястото. Всички безпричинно толерираме скатаване във всякакви посоки и не си правим услуга. 

И през тоалетните на летищата, бензиностанциите и моловете минават огромен брой хора, но се очаква да се чисти и се плаща за това. 

Нека не забравяме и това, че някой от тях вършат тази работа без да им се заплаща или да имат страничен доход за поддържането на хижите. Въпрос на избор е. И това е техния избор да  живеят сред природата. Когато обаче си сам възможностите ти намаляват и нещата стават по-бавно. Ние сме тези, които е добре да им помагаме, когато имаме възможност за това / е, не казвам че трябва да изчистим тоалетните, но поне да положим усилия и да не ги правим по-мръсни отколкото са/. 

Знам, колко тегаво беше, когато бяхме на Райското пръскало. Някой беше откраднал конете с които зареждаха хижата с провизии. До там път няма. Колко време би отнело на хижаря да си намери конете или да намери време да си купи нови, които да му вършат работа? А всъщност колко ли струва един кон? 

Помня като дете, че чая беше безплатен по хижите. И сега защо да е с пари, след като билките са покрай тях? 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Видях темата преди няколко дни и нарочно не влизах, защото предполагах какви мнения ще прочета.

Пък аз имам съвсем крайно мнение по въпроса.

Жалко, че денят за прошка мина и ще трябва да ми простите ... чак догодина. :)

 

Така че - един глас за: Да се забрани изобщо къмпингуването.

 

Бих организирал забраната по следния начин:

След като си толкова неистово придърпан назад към природата - би ли си платил такса/глоба за всеки ден равна на цената на средностатистическа стая в нелош хотел (4*). Сега, ако искаш - пльосни си палатката, където пожелаеш. Утре пак така. И така всеки ден - стой си цяло лято.

Който иска да живее като Робинзон Крузо - ОК, ама да си плати. С тия пари общината ще почисти след него.

 

Само искам да добавя, че съм против каквото и да било на плажа.

Плажът трябва да е само плаж, без хотели, без палатки, без коли.

Който иска да ходи на плаж - да има една санитарна зона зад плажа - 100 м. например. Да паркира след нея или да живее там, и пеша да отиде до пясъка. Ако иска - да си носи чадър, надувна лодка, плавници, хладилна чанта... е такива неща.

Не да живее там на пясъка - в бетон, бунгало, каравана, палатка, спален чувал ...

Редактирано от Георги
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз съм си мислела зафермерски къмпинги в България. Има ги навсякъде в Европа. На собствената си ливада правиш къмпинг, платен разбира се, но обикновенно са с много ниски цени. Осигуряваш душ и тоалетна, които поддържаш. Може да има стимули за такива хора - разни данъчни облегчения.

Обикновенно къмпингите не са печеливши, защото се ползват 3-4 месеца в годината и то слабо, силно пълни са само един месец, а трябва да се поддържат и охраняват цяла година. Но ако това е в нечий имот и той си го пази през зимата е много по-лесно.

Във Франция сме отсядали в една ферма - имаха лозя собствениците. Преди са имали 13 хектара, сега са ги намалили на 4 и въртят 3 стаи под наем и малък къмпинг за летните месеци. Казаха, че сега изкарват повече, отколкото с 13те хектара лозя. С доста по-малко труд. Значи - може.

 

По принцип без забрани и регулации не става. Но и само със забрани и тъпи закони без приложение - пак не става. Самата идея за държава и правила е общи усилия в интерес на всички в обществото.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Примерът с колелетата в Бургас все пак е обнадеждаващ, че и в България може да се случи нещо позитивно в тази посока. Ако някой има опит с наем на колело в Бъргас нека да сподели как функционира системата, но ако до сега са откраднали само едно колело, за мен това си е огромен успех. Дори и да не намерят крадеца, такава загуба спокойно може да се финасира от таксите на системата.

 

 

Аз съм луд фен на колелата в Бургас.Няколко години вече ползвам тази услуга.Мойте наблюдения са ,че много добре ги поддържат,имат голям екип,за да могат да се грижат за  всички пунктове.Ако кажа,че гумата на колелото,което съм взела е мека или има друг техн.проблем,отделят го веднага и знам,че следващия пътще е поправено.Броя на пунктовете се разширява всяка година,пускат нови модели колела,въобще  някой мисли и се грижи.Радвам се,че и в София скоро ще има такива.

 

По официална статистика има само едно откраднато колело и един опит за кражба.

Но това което ми сподели един от хората,който дава колелата е доста по-различно.В един от дните имаше срив на системата и не даваха колела.Вероятно ставаше въпрос пак за опит за кражба,но този път по масова.Като изключат проследяващата система,става лесно.Друго което ми каза човека е,че не ги крадат цели,но ги оставят само по рамка.Най-малкия проблем беше,че  някои клиентите връщат колелата в лошо състояние.

 

Извинявам се ,че така се отклоних,но това ,което искам да кажа е,че дори при толкова модерна система,голям екип за поддръжка и средства които се вкарват ежегодно,пак не можеш да се пребориш с фактора "манталитет".

Вярвам,че той ще отшуми с времето,точно защото хората пътуват и виждат как трябва да бъде.Капитана много хубаво каза,че трябва да се почне с възпитанието на децата.Ако тук се развият скаутски тип организации и добият популярност,след време нещата ще изглеждат по друг начин.

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Поли, какво имаш предвид под "не им се плаща" ? На какъв принцип е хижарството в България? Аз продължавам изобщо да не съм в час :blush: , за което се извинявам. 

Знам, че се отдават на концесия.  

 

Това гледала ли си го? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След като си толкова неистово придърпан назад към природата - би ли си платил такса/глоба за всеки ден равна на цената на средностатистическа стая в нелош хотел (4*). Сега, ако искаш - пльосни си палатката, където пожелаеш. Утре пак така. И така всеки ден - стой си цяло лято.

Който иска да живее като Робинзон Крузо - ОК, ама да си плати. С тия пари общината ще почисти след него.

Аз ще отговоря от страната на човек, който си е плащал. Да бих си платила, както и сме го правили. И да, цената излизаше не равна, ами вероятно и по-висока от някои 4* хотели. Или накратко, таксите за къмпингуване според мен няма да спрат хората да почиват по този начин.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз ще отговоря от страната на човек, който си е плащал. Да бих си платила, както и сме го правили. И да, цената излизаше не равна, ами вероятно и по-висока от някои 4* хотели. Или накратко, таксите за къмпингуване според мен няма да спрат хората да почиват по този начин.

 

OK :) . Тогава при добра организация би следвало да може и да се чисти в/около такива към къмпинги, така както става в/около хотелите.

И като се регулира и зоната в която нищо такова не трябва да се случва ... и готово, всички са щастливи.

 

p.s. Хей, D.A.Serendipity, ти не беше ли фен на вилите, какви са тия палатки. :)

Редактирано от ven62
Връзка към коментар

E каква е разликата?

 

В единия случай имаш регламентирано ползване, докато в другия категорична забрана... ;)

 

Да кажа пак, че според мен не сме готови за първото и докато узреем за второто е по-добре да минем през период назабрана. Лошото е, че очевидно това няма да се случи по конюнктурни причини доколкото разбирам от днешните новини...

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.