Прескочи до съдържание

Най-красивите банкноти


Препоръчани мнения

http://www.telegraph.co.uk/expat/money/the-worlds-most-beautiful-currencies-in-pictures/

 

Южна Африка ме разби! Колекционирате ли банкноти и монети за спомен? Аз хич, но мисля да започна :)

 

 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Събирам за познати и все остават по повече, вече са толкова много, че се чудя дали  да ги изхвърля или да кажа, че колекционирам.  :lol:

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Винаги си оставям дребни банкноти и монети за спомен. Имам марки, шилинги, френски франкове, италиански лирети и разни други несъществуващи вече валути.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не видях швейцарските фракове в класацията , а те също са свежи https://www.snb.ch/de/iabout/cash/series8/design_series8/id/cash_series8_design_10

Проектите за нови франкове са още по-добри .

Избрали са този макар и класиран на 2ро място.

Връзка към мнение

http://www.telegraph.co.uk/expat/money/the-worlds-most-beautiful-currencies-in-pictures/

 

Южна Африка ме разби! Колекционирате ли банкноти и монети за спомен? Аз хич, но мисля да започна :)

 

Ха! Някой се сети да заговори по една от любимите ми теми!

 

Да. Банкноти. Съвсем умишлено. И не за спомен от пътешествия. По-скоро обратното - в много случаи книжните пари на далечни, "екзотични", страни са събудили интереса ми да ги посетя. Като първо науча нещо за тях покрай сюжетите и личностите, които са избрали да изобразят. Започнал съм да ги проучвам и да събирам разумно достъпните номинали, отпреди да се заема със сериозно пътешестване и още не мога да смогна да посетя толкова страни, колкото са представени в колекцията ми  :)

 

Същесвтува международно колекционерско общество с петцифрен брой членове от цял свят.

Аз съм пожизнен член с номер < 200  B)

Там всяка година точно през март гласуваме за Банкнота на годината:

http://www.theibns.org/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=138&Itemid=51

 

Всеки си има вкусове, разбира се, но аматьорското мнение на Telegraph по въпроса ще го отмина високомерно снизходително  -_-

Специално южнафриканските бакноти, които по стечение на житейските обстоятелства, дълги години са били домашната ми валута, никога не са ми печелили сърцето. Тези на снимката са в употреба от началото на 90-те и вече почти са излезли от нея. Замества ги новата серия с Нелсън Мандела.

Животните са същите, но са на гърба: http://banknotes.resbank.co.za/banknotes 

Проблемът за мене е, че новият дизайн не е достатъчно нов.

Морално остарели са, още преди да влязат в употреба. 

 

За интересуващите се по-задълбочено - да заповядат на най-големия колекционерски панаир за книжни пари в Европа - 9-10 април в холандското градче Фалкенбург (10 км от Маастрихт).

 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 28
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз започнах уж на шега, но полека-лека се зарибявам :)

 

 

 

Същесвтува международно колекционерско общество с петцифрен брой членове от цял свят.

Аз съм пожизнен член с номер < 200  B)

 

Японски долари? :)

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение

Нямам особен допир с голям брой чуждестранни банкноти, но ми направи впечатление, че румънските леи нямат късане и не се мачкат. Изработени са от много здрав материал. Някой може ли да сподели дали и другите са така?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз, въпреки че не съм била още в Мексико, имам банкнота от 20 мексикански песос. Направена е от някакъв найлонов материал, който не се къса, с прозрачно прозорче на нея, много ми е интересна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пластамасовите (полимерните) банкноти се появиха насериозно в обращение в средата на 90-те.

Пионер във въвеждането им е Австралия.

Преди това са правени опити, но без особен успех.

Пробивът дойде с тази юбилейна демо-банкнота от 1988.

Само за колекционери. Не е пускана в обращение.

 

commemorative_capt_cook_10_dollar_note_f

 

commemorative_aboriginal_10_dollar_note_

 

(изображенията са от сайта на музея на Reserve Bank of Australia)

 

Сега се използват в много страни, като следващият участник с висок профил се очаква да е Bank of England.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Аз, въпреки че не съм била още в Мексико, имам банкнота от 20 мексикански песос. Направена е от някакъв найлонов материал, който не се къса, с прозрачно прозорче на нея, много ми е интересна.

Вероятно като румънските леи.

Връзка към мнение
Травеолани

Аз също имам монети, по-рядко някоя банкнота. Иначе като живяхме в САЩ започнах да събирам техните куотъри, които издаваха в продължение на 10 години.

 

Новите канадски банкноти са от много интересен материал, имат една прозрачна част, обаче разбрах, че ако ги оставиш на слънце се топят :).

Връзка към мнение
домосед

Ако не е в противоречие с правилата, би ли казал за коя банкнота гласува?

Аз бих за казахстанското тенге, ама защото не разбирам :)

Миналогодишният победител прекрасно се откроява от другите и вероятно изборът е бил по-лесен.

Връзка към мнение

домосед

Ако не е в противоречие с правилата, би ли казал за коя банкнота гласува?

Аз бих за казахстанското тенге, ама защото не разбирам :)

Миналогодишният победител прекрасно се откроява от другите и вероятно изборът е бил по-лесен.

 

 

Не, няма правила да се пази тайна на гласа.

Обаче моите предпочитания рядко съвпадат с крайния победител.

Най близко бях през 2005, когато с чисто сърце бих гласувал за победителя от Фарьорските острови, ако точно тогава не се беше появила българска номинация и нямаше как да не я подкрепя.

Казахстан надали ще спечели, защото е поомръзнал вече. Две поредни години банкноти от същата серия печелиха.

Аз гласувах за 20-те евро тоя път. Готика, кирилица, солидарност - все мили и хубави работи.

Но това е маргинален вот. Сред колекционерите еврото е по-непопулярно от сред най-евроскептичните политически партии в Европа. По-простата прична, че съкрати живота на няколко от най-добрите школи в дизайна на книжни пари - френските франкове, холандските гулдени, италианските лири, португалските ешкудоси, австройските шилинги* бяха любими теми за събиране.

 

new20eurofr_HR.jpg

 

EUR-20-Back.png

 

 

*за австрийските шилинги ми напомнете да ви разкажа един филм в съответната тема

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не, няма правила да се пази тайна на гласа.

Обаче моите предпочитания рядко съвпадат с крайния победител.

Най близко бях през 2005, когато с чисто сърце бих гласувал за победителя от Фарьорските острови, ако точно тогава не се беше появила българска номинация и нямаше как да не я подкрепя.

Казахстан надали ще спечели, защото е поомръзнал вече. Две поредни години банкноти от същата серия печелиха.

Аз гласувах за 20-те евро тоя път. Готика, кирилица, солидарност - все мили и хубави работи.

Но това е маргинален вот. Сред колекционерите еврото е по-непопулярно от сред най-евроскептичните политически партии в Европа. По-простата прична, че съкрати живота на няколко от най-добрите школи в дизайна на книжни пари - френските франкове, холандските гулдени, италианските лири, португалските ешкудоси, австройските шилинги* бяха любими теми за събиране.

 

 

*за австрийските шилинги ми напомнете да ви разкажа един филм в съответната тема

 

2005 и фарьорската, и шотландската са много красиви. Тази година еврото наистина е най-пипнато, но си мислех, че степента на защита също се отчита, пък тя не е. 

* ще напомня:) - тук или в кино_темата, когато имате време

Връзка към мнение

И аз съм от колекционерите. Всъщност, събирам САМО банкноти и то само от посетени от мен страни. Имам от всяка една от тях. С монети, магнитчета, картички или други подобни, не можах да се зарибя.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Като ми попадне австрайлска монета с кенгуру, новозенландска с киви или канадска с бяла мечка - еми не мога да ги похарча и си ги пазя. Както и разни африкански банкоти с лъвове :) Всеки си има особености хаха

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

2005 и фарьорската, и шотландската са много красиви. Тази година еврото наистина е най-пипнато, но си мислех, че степента на защита също се отчита, пък тя не е. 

* ще напомня :) - тук или в кино_темата, когато имате време

 

Няма определени критерии. Всеки си решава кое е по-важно - степента на защита, дизайна, личността. За шилингите писах току що в темата за филмите

 

5000_Schilling_Mozart_obverse.jpg

 

5000_Schilling_Mozart_reverse.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Най близко бях през 2005, когато с чисто сърце бих гласувал за победителя от Фарьорските острови, ако точно тогава не се беше появила българска номинация и нямаше как да не я подкрепя.

 

Колко странно! Не бях нито чувала, нито виждала въпросната българска номинация до вчера, когато приятелка ми даде една - с такива им платили заплатите. Наистина е много красива. Били ограничен брой, но тази, която ми даде, макар и 11-годишна, е чисто нова.

 

Целенасочено не събирам, но имам колекция монети от дядо ми още. Като пътувам някъде, каквото остане, го добавям към нея.

Редактирано от achieva
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Kaто се заговорихме за монети.

Една къдравка и една триъгълно заобленка от островите Кук :)

post-299-0-17107400-1458503988_thumb.jpeg

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 24
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Аз, дребните пари от пътувания не ги пазя, гледам да ги изхарча до последно. Ако остане нещо, кутийте по летищата, в които събират пари за дарения, там ги пускам. Не ги хвърлям от суеверие, все пак са пари. Иначе съм много запален на тема български монети и банкноти, колекционирам ги в качество "нециркулируеми". Разбира се, монетите преди 1951г. по-трудно се намират в перфектно качество. А банкнотите, някои от тях са на цени колкото самолетен билет до екзотично място. Събирам и сребърни американски 25 центови монети. Преди време имах и доста чисто нови рубли и кубински песота на банкноти, ама ги продадох. Бях си и купувал 2005 от Бахамите един малък класьор с монетите им в обращение, ама и него разтиках. За 20-те лева от 2005г., по-горе беше споменато, все още могат да се вземат от касата на БНБ срещу същата сума. Тиражът им е 250 000 бройки. Иначе красиви банкноти има много, ама ако и там почна да си давам парите, няма да има за екскурзии.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

От нашите си, тези според мен са едни от най-красивите, които повечето от нас помнят.

post-4606-0-96055500-1458605453.jpeg

post-4606-0-14867100-1458605463_thumb.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.