Прескочи до съдържание

Най-красивите банкноти


Препоръчани мнения

Янко Велков

Поизрових от прашните архиви единствените си 2 подобни снимки:IMG_20171013_190052.thumb.jpg.30a4f4f722ae15f0ab384ff9e4344678.jpg

5 румънски леи пред концертната зала - Ateneul Român - която е изобразена на гърба им.

 

IMG_20171115_164254.jpg.52516e2a08a2f7574ab2af5955ead878.jpg

20 грузински лари, на чийто гръб пък е тази статуя на... крал Вакхтанг I Горгасали, основоположник на Тбилиси. 

За напред ще се старая да са повече:)

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
Янко Велков

И пак аз - не мога да не се похваля:)

През 2012-та посетих за първи и единствен път Аруба, но с тогавашните ми възможности нямаше как да задържа нещо повече от няколко монети за колекцията си. И ето че докато чакам сгоден случай да се върна - те взеха, че си смениха емисията в обръщение (и то с каква само...!). Та се задействах и започнах да си набавям по резервните канали - сиреч интернет - част от пясъка, палмите и топлият вятър на Аруба. Ето го и първият ключ към спомените от там:

B3C82206-E958-46D8-B0A6-510D2BA776EB.thumb.jpeg.3ee921635267f24759f30c3755a237c1.jpeg

 

П.П. Сега търся 5 и 10 флорина, ако някой има излишни - предлагам тройна цена на обменният им курс 🇦🇼💰

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Иван Попов

БНБ представи нова банкнота от 10 лева (ВИДЕО)

БНБ пуска в обращение нова, по-защитена банкнота от 10 лева ...

Общият дизайн и основните елементи на банкнотите от новата серия се запазват без съществени изменения спрямо банкнотите, които са в обращение. Промените са свързани с въвеждането на нови защитни елементи, които в банкнотата с номинална стойност 10 лева, емисия 2020 г., са:

Допълнителен знак за незрящи граждани – състои се от две дебели и осем тънки линии, разположени под ъгъл на двете къси страни на банкнотата.

Холограмна лента с оптични ефекти – редуващи се при промяна на ъгъла на наблюдение изображения на земното кълбо с телескоп и планета; цветен холограмен портрет на д-р Петър Берон; изображения на „изправен коронован лъв“ с динамичен ефект и обемно триизмерно изображение на числото „10“.

Осигурителна нишка – вградена в хартията, частично излизаща на сектори от обратната страна, със светъл повтарящ се текст „БНБ 10“ и с диагонален динамичен ефект, променяща цвета си от златисто към зелено. Изображението на повтарящия се текст „БНБ 10“ се чете от лицевата страна при поставянето на банкнотата срещу източник на светлина.

Воден знак с висока резолюция – наблюдава се при поставянето на банкнотата срещу източник на светлина. Състои се от полутоново изображение с висока резолюция на портрета на д-р Петър Берон. Изображението се наблюдава и от обратната страна на банкнотата.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Янко Велков

По стечение на обстоятелствата съм затворен вместо на някой карибски плаж с един от онези коктейли с чадърчета в ръка (кого заблуждавам - щеше да е бира) - съм затворен в едно малко английско градче край устието на Темза. Тук едно от малкото ми удоволствия е интернет пазаруването, и понеже си имам пощенски адрес - използвам престоя си тук за да си набавя изгодно банкноти за колелцията от Британските о-ви, чието купуване при нормални обстоятелства би се обезсмислило от  високите пощенски разходи до България.

И така -

B617464E-1D48-421B-A24C-40A31947806B.thumb.jpeg.f00d88ad6893d76678cd58e4a8c17872.jpeg

На пръв поглед - няколко банкноти от старата серия на The Royal Bank of Scotland, най-остарелите като дизайн от трите шотландски банки с право да издават собствени банкноти (новата, полимерна емисия поправи това). Интересен факт е, че именно тази банка печата първата юбилейна банкнота в Европа, по повод едно събрание на ЕС в началото на 90-те. Идеята се оказва успешна и постепенно е подета и от други банки (към които се присъединиявани БНБ с онези лилави 20 лв.). Ако сте попадали на подобни банкноти в обръщение, знаете че на гърба им стоят семпли рисунки на замъци. Не и на тези:

EA9DD21C-8A07-435F-B0D6-3D580D6651C8.thumb.jpeg.549ca8e628dca4b3ca111bbe4b23ddbb.jpeg

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 22.05.2020 г. в 21:09, Иван Попов каза:

Воден знак с висока резолюция

Някой е направил миш-маш от понятия

 

 

Цитат

Водният знак е често срещан за­щитен елемент както в банкноти­те, така и в личните документи. Пър­вите водни знаци се появяват още в края на XІІІ в. в Италия. Водният знак представлява изображение, текст или мотив от символи, които се об­разуват в пространствената струк­тура на хартиения лист по време на производствения процес посред­ством промяна на плътността на хартиената суспензия. При изсуша­ването на хартията тези изображе­ния се възпроизвеждат. Водните зна­ци се разделят на две групи: линейни и полутонови, като при полутонови­те водни знаци се наблюдават някол­ко степени на прозрачност. Водният знак се вижда на преминаваща свет­лина и не трябва да реагира на ултра­виолетова светлина.

За висока резолюция говорим, когато имаме печат - дигитален, офсетов. При банкнотите печата е друг вид.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

БНБ пуска нова банкнота от 5 лева!

То това се очакваше, след пускането на всички други, сега и тези останаха. 😀

 

Там напомнят, че петолевките, отпечaтани през 1999 и 2009 г., също остават в обращение. Нова банкнота от 5 лева пуска БНБ. Тя е последната от серията нови купюри, в които са вградени специални защити. Основният дизайн и цвят на петолевката се запазват. Нов елемент ще бъде знакът за незрящи, който се състои от една дебела и девет тънки линии от двете страни на банкнотата. Променена е и холограмната лента, както и металната нишка.

БНБ пуска в обращение нова банкнота с номинална стойност 5 лева ...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

На такава история попаднах във Facebook:

 

Когато през 2002-ра година са проектирани евробанкнотите, върху тях са били изрисувани мостове в европейски стил, които официално към този момент не съществували. Причината да се изберат измислени мостове била за да не се налага да избират измежду държавите в еврозоната, които били 19, а банкнотите само 7.
 

Преди няколко години властите в холандският град Spijkenisse разрешават на холандският дизайнер Робин Стам да ги пресъздаде в по-малки мащаби. Сега мостовете стоят около нов жилищен проект, наречен Het Land и реално могат да бъдат използвани по предназначение от пешеходци и велосипедисти в района. Всеки от седемте моста е моделиран като абсолютно копие на модела на съответната му банкнота и като допълнителна екстра на всеки от тях има знак, който маркира най-доброто място за снимка, която съответства на перспективата на съответната банкнота.

 

В крайна сметка дори на Европейската Централна Банка ѝ харесала идеята и изпратила одобрително писмо, а туристи от целия свят копнеят да видят и да се снимат с новите забележителности!

 

120757991_10223732548518851_3477710197836446203_o.jpg

  • Харесвам 12
  • Шок 1
  • Благодаря 4
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Излязоха номинациите за Банкнота на годината 2020

 

https://www.theibns.org/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=762&catid=13&Itemid=51

 

Поне една е подадена от магеланец 😎

 

  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, домосед каза:

Излязоха номинациите за Банкнота на годината 2020

Тази година не виждам открояващ се победител (какъвто беше случаят с Аруба за 2019-та). Аз съм щастлив притажател на 11 от номинираните (за сега!), като в момента имам в себе си 4 от тях - да ги разгледаме от обратната страна!

1. Непал, 1000 рупии

DADAB1D8-F471-4FB4-8FD1-2C6D01A2D507.jpeg.df64fe16b1fb418d1cf00e33cbedaea3.jpeg

Донесе ми я колега - непалец, заедно с всички останали от серията! Писах му буквално в последният момент преди да тръгне от Непал, но човека намери време и начин да ми изпълни поръчката, и то с перфектни банкноти! Не знам защо се изненадах, познавайки хората там:)

Тази специално има любопитна история - някой забелязал, че самотният слон на предишните 1000 рупии всъщност изобщо не се среща в Непал. Вероятно за да компенсират пропуска, дизайнерите са сложили на тази не само автентични слонове, ами и вече двойка, а топлите пастелни цветове около тях ме връщат някъде по залез слънце в природният парк Читуан...

 

2. Тунис, 10 динара

5CDB086C-E353-43F1-AF60-1145BB624AAA.jpeg.2cacb0edf31d14f364e91417e9955dc7.jpeg

Когато разбраха, че новата ни медицинска сестра ще е тунизиец, много от колегите не бяха особено очаровани. Аз от друга страна нямах търпение да го срещна, и приблизително второто ми изречение след като се представих беше дали случайно не му се намира някоя от новите десеттачки. Ето я и нея - съвсем пресен подарък от бреговете на Картаген(:

 

3. Royal Bank of Scotland, £20CD8A0BFB-8EA0-4C56-A54F-AE323416983B.jpeg.650684b61b80216ccc8e33444faf80c8.jpeg

Най-дългоочакваната от мен банкнота - умирах от нетърпение да я видя още от както обявиха дизайна й преди... 3 години? На лицевата страна за пръв път на шотландска банкнота стои жена, различна от кралицата. На живо обаче нещо й липсва - като че ли се губи част от усещането за голямата й стойност, заради по-малките размери в сравнение с предшествениците й, не знам...

 

4. Bank of Scotland, £20

C265DD92-94F6-420A-B33B-59EA4B663D44.jpeg.be504b00126577aefac0ef4b18d72f9d.jpeg

Тъй като работя с шотландци, намирането на трите нови шотландски 20-паундови банкноти не трябваше да е проблем, но се оказа че там се разплащат почти изцяло с карти - наложи се да се моля на 3-ма души, докато накрая получа и тези двете. На тази конкретно прави впечатление холограмният стикер в "прозореца". 

 

Колкото до останалите - единствено съм разочарован от сочените от мнозина за "най-красиви банкноти на света" австралийски долари - на новият дизайн на стоте долара липсва оръдието (заедно с разчета му!), което означава, че при първа възможност ще мина през някое обменно бюро и ще си взема една от по-старите банкноти, преди да е станало твърде късно:)

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Янко Велков

Hola, Buenos Dias от Мексико!

След усърдно търсене и питане под път и над път, най-накрая в Оахака, от три различни обменни бюра при доста неизгоден курс на долара, успях да се сдобия с цялата серия от новите мексикански банкноти - в обръщение още не ми е попадала и една от тях:

1D0D77DF-BA7C-4C61-90BA-ACCB44F32C96.jpeg.ce02b39c8fa613255ac0752e367202c1.jpeg

 

3C92F8FF-CDF7-40F6-8376-E7F96D733E22.jpeg.358c33ab46992419516bdd3c4f02b8a8.jpeg

 

Обърнете внимание на новите 1000 песос - уникално красива банкнота!

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Янко Велков
преди 7 часа, Двуцветко каза:

Да ни е честита новата банкнота на годината (2020) 

Моят фаворит бяха бахамските $5, но и това е добър избор:)

 

Междувременно тези дни се опитвах да снимам гватемалските 100 кетцала в двора на бившият университет Сан Карлос де Боромео в Антигуа, но общата снимка не ми се получи, така че ги качвам поотделно: 2B87BF9A-9FFE-4BAA-B120-5CFA752C7301.jpeg.28b1c18b23539c53a53a55df55c43268.jpeg

 

B2F82338-774A-49AF-8A70-A9EACD2AF758.jpeg.5953c2505e7f5deccf59ee17c0d9e49a.jpeg

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 4 месеца по-късно ...

Египет пуска в обращение пластмасови банкноти

Египетската централна банка ще започне да печата пластмасови банкноти, които ще влязат в обращение от ноември тази година. Първите ще са с номинал от 10 египетски паунда, а малко по-късно ще бъде отпечатана и пластмасова банкнота от 20 паунда, съобщават от институцията.

Този тип банкноти се правят от специален полимер и за първи път са въведени в обращение в Австралия през 1988 година. Те се отличават с добра гъвкавост и здравина, а животът им е около 3 пъти по-дълъг в сравнение с обикновените хартиени банкноти.

Пластмасовите банкноти са водоустойчиви и се износват много по-бавно. Освен това са и доста по-трудни за фалшифициране.

Египет пуска в обращение пластмасови банкноти

  • Харесвам 5
  • Шок 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Последните ми попълнения в колекцията:

Мианмар - 100 кията;

Малдиви - 10 рупии;

Саудитска арабия - 1 риал;

Йемен - 20 риала;

Еритрея - 10 накфа;

Либерия - 20 долара.

 

DSC_0846.JPG

DSC_0847.JPG

 

DSC_0848.JPG

DSC_0849.JPG

 

DSC_0850.JPG

DSC_0851.JPG

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Пуснаха банкнота от 0 евро, вижте защо

Пуснаха банкнота от 0 евро, вижте защо

Напечатаха банкноти от 0 евро. Купюрът разполага с всички защитни характеристики, както и всички останали средства за разплащане. Въпреки това, парата влиза единствено в графа сувенири, тъй като с нея не може да бъде закупено нищо. Цената на колекция от трите банкноти с номинал 0 е 12.50 евро.

Банкнотите се пускат по повод най-големия песенен конкурс в света - Евровизия. Те са произведени в Нидерландия - държавата, която последно беше домакин на конкурса, преди Maneskin да го спечелят в полза на Италия. Върху банкнотите са изобразени пейзаж от Ротердам, певецът Жангю Макрой и колежката му Стефания.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Мексико печели конкурса за банкнота на годината за втори пореден  път. 

Не съм сигурен дали нарисуваното животно с вид на попова лъжичка в амок на агресия е реално или митологично.

 

https://www.theibns.org/newsletters/IBNS-20220402-BNOY.html

 

Banco De Mexico 50 Peso Note (Front)  Banco De Mexico 50 Peso Note (Back)

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Обичам да имам избор с каква банкнота да си платя закуската в оригиналния Пърт (печен сандвич с пиле къри и черен чай с мляко). 

 

1967892537_IMG_20220529_1458473.jpg.51bf0a6a5e087a19bc742c9038bdb832.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...
Иван Попов

Не е точно за банкноти, но все пак! 😊

БНБ

Два златни лева пусна БНБ!

Българската народна банка пуска в обращение златна възпоменателна монета "Паисий Хилендарски - два златни лева". Цената на монетата е 3755 лева, съобщава БНР. От днес до 29 юни включително всеки ще може да закупи по една бройка, след което възпоменателната монета ще се продава без ограничения, подчертават от БНБ.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...

За хората, които се интересуват от българските банкноти, представяме ви първия безплатен онлайн каталог с ценообразуване спрямо анализ на пазарните тенденции.

 

https://bg-notes.blogspot.com/p/online-catalogue.html

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.