Прескочи до съдържание

Лекaрствa при прилошaвaне


Препоръчани мнения

Почти съм сигурнa, че не е зa тук темaтa, но все пaк...

Предстои ни крaтко пътувaне с ферибот, a нa синa ми му прилошaвa в колa, тa кaмо ли нa лодкa. Кокулин, декaн и подобни не помaгaт особено. Чух зa някaкви дъвки против прилошaвaне, но не нaмирaм по aптеките. Искaх дa ви попитaм някои ползвaл ли е тaкивa и дaли въобще имaт чудотворния ефект, зa който се говори :)

Връзка към мнение

Почти съм сигурнa, че не е зa тук темaтa, но все пaк...

Предстои ни крaтко пътувaне с ферибот, a нa синa ми му прилошaвa в колa, тa кaмо ли нa лодкa. Кокулин, декaн и подобни не помaгaт особено. Чух зa някaкви дъвки против прилошaвaне, но не нaмирaм по aптеките. Искaх дa ви попитaм някои ползвaл ли е тaкивa и дaли въобще имaт чудотворния ефект, зa който се говори :)

Чела съм, че това помага, но не съм ползвала и не зная дали се продава у нас.Позволявам си да го посоча,  хомеопатично средство е. Ако не помогне, поне няма да навреди. Някъде из английските сайтове бях чела, че джинджифил също има такова действие - чай или сок. Но относно медикаменти - не е мястото в нета да получиш адекватен съвет, дори от лекар.

Според мен , най-добре се консултирай с невролог / детски, ако детето е под 16 години/, той ще предпише каквото трябва.

Защото, това си е проблем с вестибуларния апарат и си иска специалист.

 

Лекарството е едно, старо и изпитано български Дименхидринат, действа безотказно.

 С едно уточнение. за възрастни и деца над 12 години  може без лекарско предписание.

За деца под 6 години - не може, а за деца 6-12 само след консултация с лекар. Това е антихистаминов препарат и не е безобиден, има много странични явления.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чела съм, че това помага, но не съм ползвала и не зная дали се продава у нас.Позволявам си да го посоча,  хомеопатично средство е. Ако не помогне, поне няма да навреди. Някъде из английските сайтове бях чела, че джинджифил също има такова действие - чай или сок. Но относно медикаменти - не е мястото в нета да получиш адекватен съвет, дори от лекар.

Според мен , най-добре се консултирай с невролог / детски, ако детето е под 16 години/, той ще предпише каквото трябва.

Защото, това си е проблем с вестибуларния апарат и си иска специалист.

 

 С едно уточнение. за възрастни и деца над 12 години  може без лекарско предписание.

За деца под 6 години - не може, а за деца 6-12 само след консултация с лекар. Това е антихистаминов препарат и не е безобиден, има много странични явления.

 

Без да звучи като заяждане, но според мен лекарите поставят диагнозата (определят заболяването), а относно лекарствата трябва да се търси мнението на магистър фармацевт. :)

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Точно лекарите определят какво лекарство да вземат пациентите и в какви дози, поради факта, че те професионално са запознати със заболяването и могат да преценят кое лекарство е подходящо индивидуално за пациента. Фармацевтът може да каже, че еди кое си лекарство е подходящо, но за конкретен пациент да не е и тогава става лошо. Неслучайно лекарите издават рецепти, а фармацевтите само ги приемат  :)  Александра е лекар и мисля че нейният съвет си е напълно професионален в случая.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тaкъв проблем имaх и aз кaто дете...дa кaжем, че пътувaнето до морето беше дълго :D И при него ще отшуми, не му стaвa зле всеки път, но е достaтъчно често, че дa му дaвaм хaпчетa. Невролог беше предписaл кокулин преди, тaкa че не ми се зaнимaвa отново с доктори. Зaро, проблемa не е в дозировкaтa - веднъж действa, друг път - не. Aлексaндрa - товa, което предлaгaш мaй е кaто онези дъвки, тук не се продaвaт. Поне тaкa ми се струвa, ще рaзпитaм инaче :)

Редактирано от Elena
Връзка към мнение

Точно лекарите определят какво лекарство да вземат пациентите и в какви дози, поради факта, че те професионално са запознати със заболяването и могат да преценят кое лекарство е подходящо индивидуално за пациента. Фармацевтът може да каже, че еди кое си лекарство е подходящо, но за конкретен пациент да не е и тогава става лошо. Неслучайно лекарите издават рецепти, а фармацевтите само ги приемат :) Александра е лекар и мисля че нейният съвет си е напълно професионален в случая.

Категорично не съм съгласен. Те професионално са запознати със заболяването, но не и с методите на лечение. Дозировката дъщо не се определя от лекаря, не веднъж са ми казвали "май беше 3 пъти по 1, но питайте в аптеката". Рецептата е просто основание на което фармацевта в аптеката отпуска лекарството.

 

 

Знаем и как лекарите предписват лекарствата. Водят ги по едни екскурзии и семинари до Дубай, мъка голяма. То затова беше и този бунт от тяхна страна да не минава реформата на Москов за изписване на лекарства само на база молекула.

 

Нищо лично към Александра, дори не знаех, че е лекар, но това ми е мнението на база наблюденията и знанията, които имам. Приятелката ми е 4та година фармация, имам и притеши които завършиха медицина. Много пъти сме обсъждали темата и разликите в учебните програми на двете специалности. Няма да задръствам темата с глупости повече, обещавам.

 

Исках да наблегна, че специалистите по лекарствата не са лекарите, а фармацевтите. :)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, Дименхидринатът, за съжаление, не се продава в детски вариант у нас. Купувала съм от Канада дъвчащи таблетки Гравол, което е по същество Дименхидринат, в детска дозировка. В повечето случаи помага. 

 

Чувала съм от майки и също съм прилагала Студен чай "Nestea", който съдържа натриев цитрат, който всъщност се продава в аптеките като сиропче срещу повръщане при кърмачета и малки деца. Като пие по път, детето ми се чувства по-добре. Чувала съм и, че Кока колата има положително въздействие за намаляване симптомите на транспортната болест.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз едно време повръщах още при качването в превозното средство :) Спасяваше ме едно вълшебно лекарство - "Medrin", мисля, че още го произвеждат и продават.

В случай, Ленче, че си хомеопатка, евентуално пробвай с "Vomitusheel" :)

Връзка към мнение

Точно лекарите определят какво лекарство да вземат пациентите и в какви дози, поради факта, че те професионално са запознати със заболяването и могат да преценят кое лекарство е подходящо индивидуално за пациента. Фармацевтът може да каже, че еди кое си лекарство е подходящо, но за конкретен пациент да не е и тогава става лошо. Неслучайно лекарите издават рецепти, а фармацевтите само ги приемат  :)

 Абсолютно верно! Нека уточним. Макар че, оспамихме темата. Отговорност за пациента носи лекарят. Фармацевтът има право  дава каквито си иска консултации. Това никой не го оспорва, но няма право да отпусне без рецепта лекарство, което е само по лекарско предписание. Това е според нашето законодателство. Аз специално съм си правила експеримент - отивам в дадена аптека и искам Аулин, например. Сериозните фармацевти веднага ме питат за рецепта. Защото, ако ми дадат, без нея, подлежат на глоба.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз едно време повръщах още при качването в превозното средство :) Спасяваше ме едно вълшебно лекарство - "Medrin", мисля, че още го произвеждат и продават.

В случай, Ленче, че си хомеопатка, евентуално пробвай с "Vomitusheel" :)

За съжаление, Medrin вече не се предлага у нас и не знам дали изобщо се произвежда. Едно време го предписваха при мениер.

 

Преди време една аптекарка ми каза, че от Гърция си купувала Emetostop и имало много добър ефект, но питах в една аптека в Гърция и ми казаха, че лекарството няма детски вариант.

Редактирано от achieva
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Исках да наблегна, че специалистите по лекарствата не са лекарите, а фармацевтите. :)

Точно така е, но лекарствата се дават на хора, а специалистите по хората са лекарите!

Нека го кажем така. Ако те боли главата фармацевтът ще ти даде лекарство против главобол, но не се знае от какво те боли. Може да имаш синузит, мигрена, да те боли от преумора и десетки други неща. Лекарят ще разбере от какво те боли и ще те насочи към лекарства за конкретната причина. Вече това че има 10 вида лекарства за едно и също нещо на различни фирми и лекарят не знае кое с каква разфасовка е и не помни всяко ново лекарство, което излиза с цялата му листовка не е проблем, тъй като фармацевтът ги знае тези неща. Питай приятелката ти дали ще каже на някой пациент в аптеката: Това лекарство на рецептата не е за вас, аз ще ви дам друго. То ако беше така, никой няма да ходи на лекар, а директно в аптеката, казваш какво ти има и ти го дават. 

Ето и Елена е казала, че Деган не помага, а в този случай фармацевтът би препоръчал него, защото е против гадене. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дименхидринат се назначава на деца над 6 години, има си дозировка за 6-12. Но се изписва от лекар.

 

Ако морето не е бурно, на ферибот гаденето обикновено е по-слабо изразено, отколкото в кола.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако са някакви близки до сушата острови (каза кратко пътуване), а не се излиза в открито море, хич не го мисли.

Emetostop също е антихистаминов препарат, както и дименхидринатът, и също има седативно действие. Дават го над 12 г. него.

Връзка към мнение

 С едно уточнение. за възрастни и деца над 12 години  може без лекарско предписание.

За деца под 6 години - не може, а за деца 6-12 само след консултация с лекар. Това е антихистаминов препарат и не е безобиден, има много странични явления.

 

Аз съм се разминал с лекарското предписание, с родители лекар и магистър-фармацевт от аптека "Марица" в най-силните и години B)

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм се разминал с лекарското предписание, с родители лекар и магистър-фармацевт от на аптека "Марица" в най-силните и години B)

 

Еееее, ти идеалният вариант:)Застрахован отвсякъде:)
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

О дa, нaистинa крaтко е пътувaнето с фериботa - до Тaсос. Нa мен идеятa ми беше нещо дa нaпрaви по-спокойно цялото му пътувaне от нaчaлото до крaй :) Ок, мерси нa всички. Очевидно ще игрaем кaкто досегa с познaти лекaрствa и стискaне нa пaлци.

 

Ако са някакви близки до сушата острови (каза кратко пътуване), а не се излиза в открито море, хич не го мисли.

Emetostop също е антихистаминов препарат, както и дименхидринатът, и също има седативно действие. Дават го над 12 г. него.

Връзка към мнение

Може би да пътува без майка си?

:biggrin:

 

А може би играе театър, че му е лошо, за да остане вкъщи, сам, но не за дълго .... :biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление, Medrin вече не се предлага у нас и не знам дали изобщо се произвежда. Едно време го предписваха при мениер.

 

След дискусията ни тук, изпратих запитване за Medrin-а в една аптека и получих следния отговор:

 

"Медикаментът не е наличен във фармацевтичните складове в страната и не може да бъде поръчан и доставен. Ние също нямаме наличности и не очакваме зареждане. Не можем да Ви кажем дали няма внос или е спрян от производство. 

Успешен ден!"

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разправяли са ми, че вестник, пъхнат между дрехите и гърдите/корема, помага срещу прилошаване по време на возене в автомобил.
Два пъти съм пробвал този метод върху сина ми и не му прилоша. (По принцип синът ми не е тежък случай на car sickness.)

Редактирано от VladimirK
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.