Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

преди 10 минути , wilks каза:

Но и да не беше така, пак мисля, че е по-добре основните карти, с които се купуват билети и услуги в чужбина, обикновено в някаква чужда валута, да са еврови

Аз също мисля така и основната ми кредитна карта открай време е еврова, но преди време @antea с конкретни примери обясни, че по всяка вероятност това не е икономически най-изгодния вариант за мен, тъй като доходите ми са в лева и пак се получава превалутиране при автоматичното погасяване на кредитната карта от левова сметка. Обаче, честно казано, при положение, че имам приличен кешбек по кредитната карта, който покрива изцяло годишната такса и въпросните загуби при превалутиране, наистина не виждам причина за притеснение...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

чак за притеснение наистина няма почва, но и кешкебът по левова карта би направил същото, нали? :smile: а както виждаш wilks казва, че него го устройва това, защото си има начин за набавяне на евро на нисък курс, за да си погасява картите, което не е масовият случай в България, така че всеки е с частния си интерес

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, antea каза:

а както виждаш wilks казва, че него го устройва това, защото си има начин за набавяне на евро на нисък курс, за да си погасява картите, което не е масовият случай в България

При мен това с еврото на курс под фиксинга не винаги е било така. И въпреки това, от момента в който осъзнах, че за пътуванията ще ми трябва кредитна карта още като бях към ПИБ, си я поръчах да е в EUR. 
Причините за това са няколко (от моя гледна точка, разбира се):
Ползвам кредитна карта само където дебитна не минава, и най-вече за покупка на самолетни билети и услуги извън България.

За територията на България ползвам дебитни в BGN, или Curve, много рядко Revolut.

Не тягля, не ползвам овърдрафти и кредити от кредитни карти.

Всичко това ме е довело до заключението, че нямам никаква нужда от кредитна карта в лева. А, ако някой ден ми се наложи да използвам кредитна карта в страната, то курсът на който бих купил евро за да я погася (извън частния случай, за който писах в предния ми пост), при всички положения би бил под този на която и да е търговска банка у нас.

П.П. Единствената кредитна карта, която все пак съм имал в BGN, беше Diners. Но тя си беше само левова, а и както всички много добре знаем, техният курс EUR/BGN беше един от най-големите ѝ плюсове, наред с многото други - EUR 1= 1.94962 BGN, доколкото помня.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

аз отлично разбирам, че си имаш причини, които за теб са добри, само че това не прави изборът на лично решение при теб по никакъв начин по-изгоден от стандартната схема да ползваш кредитна карта във валутата на страната, в която живееш, харчиш и си получаваш доходите, и то за всички си разходи/покупки - защото 1/ получаваш кешбек върху всичките си разходи, а не само за тези, които си минал през кредитна карта вместо през дебитна и 2/ изтърпяваш обменния курс само за покупките ти за пътувания, вместо за цялото си харчене - имам предвид, ако е минало само през кредитна карта, когато я погасяваш

 

просто някакъв базов постулат е това, който най-лесно се осмисля, ако си представим обратната ситуация - нашенци, живеещи в чужбина, да ползват основна кредитна карта в левове, само защото си идват в България 2-3 пъти годишно, а че има частни случаи, в които твоят вариант е по-ок, е сигурно.... например за мен новото, което научих от последния ти пост е, че би могъл да си купиш евра срещу левове някъде в чужбина на по-добър курс отколкото в бг банка, освен ако не си имал предвид, че можеш да си купиш евро срещу долари или друга валута, което обаче ще направи случаят ти още по-частен спрямо масовия

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Георги Матеев

Ако трябва да съм честен нямам търпение левът да изчезне, всичко да стане в евро и да не се налага повече да правим такива сметки.

 

Омръзнало ми е постоянно да мисля коя банка къде ще ме цакне с превалутиране или скрита таксичка. Миг невнимание може доста да боли понякога. Този проблем рязко ще изчезне при въвеждане на еврото.

 

Иначе и на мен от 20+ години почти всичките ми кредитни и дебитни карти са в евро по гореописаните причини, Дайнърс беше огромното изключение. Просто 95% от разходите ми са свързани с пътуване и не са в лева, даже напоследък почти не се задържам в България и не купувам нищо тук, та дори не мога да си представя евровите карти колко пари са ми спестили от превалутиране за тези години. Това, разбира се, също е частен случай.

 

@wilks ще издадеш ли откъде да си набавяме евро на курс под фиксинга?

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, antea каза:

например за мен новото, което научих от последния ти пост е, че би могъл да си купиш евра срещу левове някъде в чужбина на по-добър курс отколкото в бг банка, освен ако не си имал предвид, че можеш да си купиш евро срещу долари или друга валута, което обаче ще направи случаят ти още по-частен спрямо масовия

Това не го разбрах добре. Ако искаш, разясни ми защо реши, че трябва да купувам евра в чужбина, за да си погасявам българската еврова карта? Ако не ти се обяснява, може да пропуснеш, няма да е фатално. Но ми стана любопитен казусът, при който ще трябва да купувам евра за левове/долари в чужбина. Аз не живея извън България. Ако съм ползвал кредитната карта за някаква покупка, дори и докато съм бил в чужбина, ще я погася  като се върна тук, като си купя евра от някое от чейндж бюрата, които все още продават евро на по-нисък курс от този на банките у нас.

 

преди 1 час, antea каза:

просто някакъв базов постулат е това, който най-лесно се осмисля, ако си представим обратната ситуация - нашенци, живеещи в чужбина, да ползват основна кредитна карта в левове, само защото си идват в България 2-3 пъти годишно,

И тук има доста голяма разлика с реалната ситуация. И тя е, че аз пътувам много повече пъти зад граница, отколкото да речем българин, който се връща тук 2-3 пъти в годината. И веднага ще се съглася, ако и моят обратен случай беше такъв - да пътувам 2-3 пъти в годината, и то предимно в Европа. Тогава наистина левова карта би ми била по-изгодна. Но доколкото съм запознат от постовете на редовно пишещите тук, техните пътувания (вкл. и моите), многократно надвишават споменатите 2-3 пъти в годината, и да са колкото може по-далеч, особено съдейки по написаното в темата за промото на Търкиш :biggrin:

@Георги Матеев и да издам, няма да свърши работа на никого. Не е някоя общоприложима схема. Случаят наистина е силно частен, и друг не може да се възползва, иначе на драго сърце щях вече да съм го направил във форума много отдавна. И не е кой знае колко много под фиксинга, де, но все пак е под него. Примерно за 2-3000€ разликата ще е само няколко левчета

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, wilks каза:

 А, ако някой ден ми се наложи да използвам кредитна карта в страната, то курсът на който бих купил евро за да я погася (извън частния случай, за който писах в предния ми пост), при всички положения би бил под този на която и да е търговска банка у нас.


 

явно съм разчела погрешно смисъла :smile: предположих че става дума за "извън у нас", а не за примерно чейндж бюро или нещо подобно

Връзка към коментар

Иначе ако изключим тайните снабдители на wilks :wink:, а и понеже понякога най-очевидните неща ни убягват, да припомним, че най-добрият курс да си купим (физически банкноти) евро е от ... БНБ, т.е. по фиксинга. (Или поне аз не съм срещал по-добър курс по чейнджове и банки.) 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ама, верно ли има хора, които още купуват евро от бюра, банки и т.н.? 😮 

 

От няколко години непрекъснато пътуваме в Европа без никакъв кеш и дори не ми се налага да тегля от банкомат. Единствено при едно скорошно пътуване носих кеш в евро, останали от предишни пътувания, които ползвах в Индонезия поради тамошната специфика на разплащания. Ако пък се има предвид покупка за погасяване на задължения по кредитна карта, съвсем не го разбирам. Нали за това са банките и любимата ми операция "автоматично погасяване на задължения по кредитна карта"?

Връзка към коментар
преди 35 минути , Duke каза:

От няколко години непрекъснато пътуваме в Европа без никакъв кеш и дори не ми се налага да тегля от банкомат.

Пробвай да пиеш няколко бири и да хапнеш  вурстчета, или да си купиш сладолед на площад Рьомерберг, в сърцето на Франкфурт, (на няма и миля от ЕЦБ :grin:)  ... и пак ще си говорим. :smile3: :wink: 

  • Харесвам 6
  • Смея се 3
Връзка към коментар
25 minutes ago, Фил said:

Пробвай да пиеш няколко бири и да хапнеш  вурстчета, или да си купиш сладолед на площад Рьомерберг, в сърцето на Франкфурт, (на няма и миля от ЕЦБ :grin:)  ... и пак ще си говорим. :smile3: :wink: 

Или да ползваш тоалетна в мол ... във финансовата стопица  на ЕС тоалетната е платена - в кеш !

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Фил каза:

Пробвай да пиеш няколко бири и да хапнеш  вурстчета, или да си купиш сладолед на площад Рьомерберг, в сърцето на Франкфурт, (на няма и миля от ЕЦБ :grin:)  ... и пак ще си говорим. :smile3: :wink: 

Това определено ме изненадва и предполагам е изключение от правилото. През последните години в Германия дори на фестивала Лорелей може да се плаща с карта, а там преди години нямаше обхват и затова плащанията бяха само кеш...

 

Ясно е, че има изключения, но винаги можеш да изтеглиш пари от близкия автомат вместо да носиш кеш...

 

И обратния пример, пробвай да плащаш навсякъде в брой в Швеция. Може и да ти вземат парите, но със сигурност ще те гледат странно...

преди 1 час, stanimir каза:

Или да ползваш тоалетна в мол ... във финансовата стопица  на ЕС тоалетната е платена - в кеш !

В Стокхолм тоалетните се плащат с карта, кеш не върви... 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Георги Матеев каза:

Омръзнало ми е постоянно да мисля коя банка къде ще ме цакне с превалутиране или скрита таксичка.

Мислиш, че родните банки ще спрат да ни цакат със скрити таксички като приемем еврото ли 🙂

Много оптимистично звучи, ама някак не ми се вярва....

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, boogy83 каза:

Мислиш, че родните банки ще спрат да ни цакат със скрити таксички като приемем еврото ли 🙂

Много оптимистично звучи, ама някак не ми се вярва....

Според мен мародерите от ДСК, KBC и Пощенска ще продължат да сменят еврото по техните си дървени курсове и ще прилагат VISA/MC рейт само за екзотични валути за които нямат собствени курсове.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Павел* каза:

Според мен мародерите от ДСК, KBC и Пощенска ще продължат да сменят еврото по техните си дървени курсове и ще прилагат VISA/MC рейт само за екзотични валути за които нямат собствени курсове.

Е какво ще обменят, като няма да има лев 😉

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 18 часа, Duke каза:

Това определено ме изненадва

E то и ние бяхме доста изненадани. Аз обикновено си нося кешче в еврозоната, но този път престоят беше непредвиден (удължено с 24ч прекачване) , така че нямах и цент в брой. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Маѕtеrсаrd Рlаtіnum Fіrѕt Lаdу - Fіbаnk пycнa нoвa ĸpeдитнa ĸapтa зa дaми.

Е пак е само за дами......, ние къде сме 😉

Mastercard Platinum First Lady - Fibank пусна нова кредитна карта за дами

Fіbаnk, cъвмecтнo c Маѕtеrсаrd®, paзpaбoтиxa и вeчe пpeдлaгaт в Бългapия нoвa ĸpeдитнa ĸapтa Маѕtеrсаrd® Рlаtіnum Fіrѕt Lаdу.

Eĸcĸлyзивнaтa ĸapтa e пpoдyĸт oт нoвo пoĸoлeниe. Tя e изpaбoтeнa c индивидyaлeн пoдxoд и paзбиpaнe нa нyждитe нa cъвpeмeннaтa дaмa - динaмичнa, aмбициoзнa и винaги в движeниe.

Маѕtеrсаrd® Рlаtіnum Fіrѕt Lаdу oт Fіbаnk e yниĸaлeн пpoдyĸт, ĸoйтo cъчeтaвa в ceбe cи yдoбcтвoтo и cигypнocттa нa ĸpeдитнa ĸapтa c нoвитe тexнoлoгии.

Bcяĸa дaмa, ĸoятo пpитeжaвa нoвaтa ĸapтa, пoлyчaвa peдицa пpивилeгии, чacт oт ĸoитo ca:

Бeз гoдишнa тaĸca зa пoддъpжaнe нa ĸapтaтa зa пъpвaтa гoдинa oт издaвaнeтo;
Bĸлючeнa бeзплaтнa зacтpaxoвĸa "Πътyвaнe в чyжбинa" oт "Джeнepaли" c пoĸpитиe дo 50 000 UЅD;
Бeзплaтeн дocтъп дo лeтищнитe caлoни в гpaдoвeтe Coфия, Bиeнa, Иcтaнбyл, Бeлгpaд и Cĸoпиe;
Дoпълнитeлни двe бeзплaтни пoceщeния (Рrіоrіtу Раѕѕ) нa мeждyнapoдни лeтищни caлoни гoдишнo.
Зa дaмитe, ĸoитo зaявят и пoлyчaт Маѕtеrсаrd® Рlаtіnum Fіrѕt Lаdу, Fіbаnk ocигypявa изцялo зa cвoя cмeтĸa бeзплaтнa мeдицинcĸa зacтpaxoвĸa oт Fіhеаlth Зacтpaxoвaнe пpи пъpвoнaчaлнo диaгнocтициpaнe нa paĸ нa гъpдaтa c вĸлючeнo пoĸpитиe дo 10 000 лв.

C Маѕtеrсаrd® Рlаtіnum Fіrѕt Lаdу Fіbаnk дaвa възмoжнocт и зa бeзплaтнo yчacтиe в cпeциaлнa бoнyc пpoгpaмa саѕhbасk, ĸaĸтo и yчacтиe в бoнyc пpoгpaмa c Вооkіng.соm зa 3% саѕhbасk пpи вcяĸa нaпpaвeнa peзepвaция c ĸapтaтa.

Oт нaчaлoтo нa мeceц юни 2024 г. ĸaтo дoпълнeниe нa вcичĸи пpивилeгии, ĸoитo oт Маѕtеrсаrd пpeдлaгaт зa cвoитe ĸлиeнти - вcичĸи тexни ĸpeдитни ĸapти (Маѕtеrсаrd Ѕtаndаrd, Gоld, Рlаtіnum, Wоrld Еlіtе и Маѕtеrсаrd® Рlаtіnum Fіrѕt Lаdу) пoлyчaвaт и бeзплaтнa зacтpaxoвĸa пpи пaзapyвaнe oнлaйн или във физичecĸи мaгaзин - Рurсhаѕе рrоtесtіоn.

 

За повече инфо тук.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Не знам точно къде да публикувам този комплимент от visa за пътуващите, та го слагам тук: 

https://www.visabg.com/promotsii/travelabroad.html

 

"...Използвай своята карта Visa, когато пътуваш – плати поне 200 лева в ресторант, заведение за бързо хранене или бар в чужбина и ще получиш 20 лева обратно по картата..."

 

  • Харесвам 12
  • Смея се 1
Връзка към коментар

За целите на настоящата Промоция “Участваща карта” е карта Visa, издадена преди 1 юни 2024 г., от някоя от следните организации:

 

“Айкарт” АД  

 

“Банка ДСК” АД 

 

“Българо-американска кредитна банка” АД 

 

“Инвестбанк” АД 

 

“Обединена българска банка” АД (вкл. “Кей Би Си Банк България” ЕАД)

 

“Пейнетикс” ЕАД 

 

“ПроКредит Банк (България)” ЕАД 

 

“Първа инвестиционна банка” АД 

 

“Тексим Банк” АД 

 

“Ти Би Ай Банк” ЕАД 

 

“Централна кооперативна банка” АД 

 

“Юробанк България” АД

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

От 01.07 ДСкаса ограничава кеш бека за една транзакция на 10 лв., така,че ако имате плащане над 1000 лв. опитайте да го разделите на няколко на брой под тази сума. Това е за всички карти на банката, без Уиз картата.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 23.06.2024 г. в 8:31, Lindt каза:

Не знам точно къде да публикувам този комплимент от visa за пътуващите, та го слагам тук: 

https://www.visabg.com/promotsii/travelabroad.html

 

"...Използвай своята карта Visa, когато пътуваш – плати поне 200 лева в ресторант, заведение за бързо хранене или бар в чужбина и ще получиш 20 лева обратно по картата..."

 

Това е една от най-тъпите промоции, които съм виждал. Даже са я разлепили в метрото. Понеже в него пътуват предимно клиенти на ресторанти със звезди Мишлен. Ние сме четиричленно семейство и нямам спомен да сме плащали в заведение сметка над 102 евро, та щедро да ни върнат 10 от тях. Кой маркетингов гений получава заплата за да генерира такива глупости?

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 9 часа, Ilian359 каза:

Ние сме четиричленно семейство и нямам спомен да сме плащали в заведение сметка над 102 евро, та щедро да ни върнат 10 от тях.

В чужбина лесно можете да надхвърлите такава сума щом сте четирима. Още преди Covid, в Сицилия със съпруга ми бяхме седнали в едно много приятно ресторантче (без да е някакъв скъп/лъскав ресторант), където празнувахме годишнина от сватбата си и без да се изхвърляме - салати, пици, бутилка вино и десерт, та сметката си надхвърли 80€. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, chandni каза:

В чужбина лесно можете да надхвърлите такава сума щом сте четирима. Още преди Covid, в Сицилия със съпруга ми бяхме седнали в едно много приятно ресторантче (без да е някакъв скъп/лъскав ресторант), където празнувахме годишнина от сватбата си и без да се изхвърляме - салати, пици, бутилка вино и десерт, та сметката си надхвърли 80€. 

Някой очевидно не си е научил урока и не прави разлика между ристоранте и тратория... 😉

 

Преди около 20 години по същия начин със съпругата ми се натресохме в Местре в един уж не особено лъскав ристоранте и лампата ми светна чак когато обекелнер ни настани на масата, а двама сервитьора започнаха да щъкат нон-стоп около нас и около тристепенно меню с два вида бутилирано вино. Платихме сериозна сума и останахме полугладни. На следващата вечер седнахме в близката фамилна тратория, ядохме и пихме вино ди каса на корем, завършихме с традиционните безплатни ликьори и платихме два пъти по-ниска сметка. Тогава открихме къде се крият кулинарните съкровища на любимата ни Италия...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.