Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

1 hour ago, Iliyan Minchev said:

За ползвателите на пощенска банка

 

Screenshot_20240327-180518~2.png

офф/

ебати, тия взимат пари даже да си внесеш кеша при тях ли? 'бати жалкарите - имам роднина при тях, но кеш да се внася не се е случвало.

/офф

Връзка към мнение
преди 2 часа, Patrick K каза:

Обратното трябваше да питаш - кои имат такса... Списъкът е далеч по-кратък.

Добра вметка 😄 Та кои банки имат такса за зареждане на MyFin? Чудя си се на акъла - защо съм се заинатила да търся информация

Връзка към мнение
преди 30 минути , era123 каза:

офф/

ебати, тия взимат пари даже да си внесеш кеша при тях ли? 'бати жалкарите - имам роднина при тях, но кеш да се внася не се е случвало.

/офф

Всички банки тук взимат сериозна такса за внасяне на кеш на каса, с малки изключения.

Иначе Пощенска малко са избързали с тази кампания, трябваше да изчакат поне решението дали влизаме или не в еврозоната. 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , dimitrov6 каза:

В Еврозоната дали ще остане същия IBAN на сметките ни.

Това по-скоро всяка банка ще реши, но според мен да, защото смяната изцяло на сметката е драма и за банката, и за клиента. Винаги, обаче ще си имаме в сметките си в началото - BG, както всички сметки в Еврозоната, в началото имат буквите на държавата.

Пример - еврови сметки и сега по банките, също така и еврова сметка примерно в ДПУ като iCard и др., които и сега предлагат такъв тип сметки.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Надя каза:

Добра вметка 😄 Та кои банки имат такса за зареждане на MyFin? Чудя си се на акъла - защо съм се заинатила да търся информация

Запомнил съм само ДСК и Алианц. Мисля, че и Асет банк. Транскарт също макар да не е банка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
П.Кръстев

Малко опит с картите на ПИБ от мен. Аз минах на Мастъркард голд, заявих я миналия Четвъртък, одобриха ме веднага и петък сутринта ми звъннаха, че е в офиса им. Това при положение, че си повиших кредитния лимит значително 🤯  Както казахте по-горе, 0.75% кешбек, първата година без такса. За следващата година ако се направи 20,000 лв оборот, също няма такса. 

Относно таксата превалутиране, отново искам да напомня, всички  карти ни товарят с такса за превалутиране. В единия случай то се случва с помощта на виза и се проявява под формата на по-висок картов курс (ако се погледнат картовите курсове), в другия случай банките решават да прехвърлят тази такса "in house" за тяхно улеснение и се проявява под формата на въпросната "такса превалутиране" 

Ако сравнявате 2 карти и едната има такса превалутиране, другата няма, бъдете сигурни, че тя просто се проявява под друга форма и няма как да е иначе. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
1 hour ago, П.Кръстев said:

Относно таксата превалутиране, отново искам да напомня, всички  карти ни товарят с такса за превалутиране. В единия случай то се случва с помощта на виза и се проявява под формата на по-висок картов курс 
.... бъдете сигурни, че тя просто се проявява под друга форма и няма как да е иначе. 

Сигурен ли си за виза (и МК)? Проверявал ли си им курсовете за определена дата и сравнявал ли си с фиксинг? Интересно ми е да видя има ли разлики и какви са.

Връзка към мнение
П.Кръстев
преди 37 минути , era123 каза:

Сигурен ли си за виза (и МК)? Проверявал ли си им курсовете за определена дата и сравнявал ли си с фиксинг? Интересно ми е да видя има ли разлики и какви са.

Сигурен съм, не съм правил конкретни сравнения, просто работя точно в тази сфера, минавал съм обучения във виза и знам как работят картовите програми.

Достатъчно е да видиш картовия курс на ПИБ в момента за EUR/BGN - 1.9575, към който се добавя "такса превалутиране" и курсът на ДСК за транзакция с карта Виза, към която не се прилага "такса превалутиране" - 1.98061. 😄 

 

Ако случайно има карта, която няма такса превалутиране и курсът е много нисък (еднакъв с този на карта, която има такава такса), въпреки, че ме съмнява да има такъв случай, то тогава парите се събират под някаква друга форма - фиксирана такса за плащане на чуждестранен ПОС или нещо друго.

 

image.png.6bb87f1337debcdcb58e71c3ed14b562.png

 

image.png.489447ee0ef41d73761a536bf5c7a0b3.png

 

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , П.Кръстев каза:

Сигурен съм, не съм правил конкретни сравнения, просто работя точно в тази сфера, минавал съм обучения във виза и знам как работят картовите програми.

Достатъчно е да видиш картовия курс на ПИБ в момента за EUR/BGN - 1.9575, към който се добавя "такса превалутиране" и курсът на ДСК за транзакция с карта Виза, към която не се прилага "такса превалутиране" - 1.98061. 😄 

 

Ако случайно има карта, която няма такса превалутиране и курсът е много нисък (еднакъв с този на карта, която има такава такса), въпреки, че ме съмнява да има такъв случай, то тогава парите се събират под някаква друга форма - фиксирана такса за плащане на чуждестранен ПОС или нещо друго.

 

image.png.6bb87f1337debcdcb58e71c3ed14b562.png

 

image.png.489447ee0ef41d73761a536bf5c7a0b3.png

 

 

 

Мммм не е съвсем така. В съседна тема @Георги Матеев беше писал за кредитната icard която превалутира евро лев по фиксинг и после по МС курс. Transcard също продава еврото на фиксинг. И двете нямат такса превалутиране.

За курсовете на виза и МС си играх няколко пъти с калкулаторите им. При двойно превалутиране USD-EUR-USD (същото важи за USD-BGN-USD) се губят между 0.3 и 0.4%. Което означава че единично превалутиране ще струва 0.15-0.2% .

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
П.Кръстев
преди 44 минути , Павел* каза:

Мммм не е съвсем така. В съседна тема @Георги Матеев беше писал за кредитната icard която превалутира евро лев по фиксинг и после по МС курс. Transcard също продава еврото на фиксинг. И двете нямат такса превалутиране.

За курсовете на виза и МС си играх няколко пъти с калкулаторите им. При двойно превалутиране USD-EUR-USD (същото важи за USD-BGN-USD) се губят между 0.3 и 0.4%. Което означава че единично превалутиране ще струва 0.15-0.2% .

To и таксата превалутиране на ПИБ е 0.25%. Аз казвам как стандартно работи процеса. 
Някакви налагащи се продукти (аз лично тези не ги бях и чувал), които са с малки обеми и исках да стъпят на пазара могат да решат да поемат разходите по Cross-border трансакциите за определен период за да привлечат клиенти. Те обаче не са връзкари с Visa и MC и пак си плащат разхода 🙂 

П.С. Транскард изпозлва Bcard, което е е национална програма, така че там не се използва инфраструктурата на VISA и MC, доколкото виждам.

Връзка към мнение
преди 6 минути , П.Кръстев каза:

П.С. Транскард изпозлва Bcard, което е е национална програма, така че там не се използва инфраструктурата на VISA и MC, доколкото виждам.

Май не се изразих точно. Имах в предвид международната Транскард МС, не националната. 

А МС сменя EUR-BGN на фиксинг (доказателство - Curve). Така че Транскард и Айкард нищо не губят. Просто се гушят по малко от банките.

Връзка към мнение
П.Кръстев
преди 24 минути , Павел* каза:

Май не се изразих точно. Имах в предвид международната Транскард МС, не националната. 

А МС сменя EUR-BGN на фиксинг (доказателство - Curve). Така че Транскард и Айкард нищо не губят. Просто се гушят по малко от банките.

Не съм запознат с условията и тарифите на всички карти, но един бърз поглед върху курсовете на iCard показва следното:
Курсът EUR/BGN е 1.9656. На ПИБ курсът е 1.9575*1.0025 (такса превалутиране) = 1.9624. Или иначе казано, дори с таксата превалутиране, този на ПИБ е по-изгоден. Също така са си вързали и гащите, че в някои случаи може да се приложи такса превалутиране 🙂 

 

image.png.9cef0809b91240194d15af69adf5327b.png

 

@stanimir, графиката от Bloomberg дава добра представа какво се случва, но за съжаление нещата са много, много по-сложни. Това показва само частта, която търговецът би платил (interchange) и как той се разпределя между различните участници.
Картовите програми (Виза и Мастъркард) прибират много такси, както от банката на търговеца, така и от банката на картодържателя, които не са изобразени на тази картинка.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 23 минути , П.Кръстев каза:

Курсът EUR/BGN е 1.9656. На ПИБ курсът е 1.9575*1.0025 (такса превалутиране) = 1.9624. Или иначе казано, дори с таксата превалутиране, този на ПИБ е по-изгоден. Също така са си вързали и гащите, че в някои случаи може да се приложи такса превалутиране 🙂 

Това са дървените курсове на дебитната icard.com. Аз говорих за кредитната icard.bg.

И хайде да приключваме с офтопика, че хората като видят колко коментара има в темата ще си помислят че Дайнърс се завръща със все кешбека и салоните 🙂

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
П.Кръстев
преди 53 минути , Павел* каза:

Това са дървените курсове на дебитната icard.com. Аз говорих за кредитната icard.bg.

И хайде да приключваме с офтопика, че хората като видят колко коментара има в темата ще си помислят че Дайнърс се завръща със все кешбека и салоните 🙂

Виждам, че някой модератор ни премести мненията в правилната тема, за което благодаря. 
Понеже не съм запознат с iCard, дай линк коя точно е картата, която визираш. Ако курсът, който се прилага е този на мастъркард, тогава има ли кешбек, други скрити такси? Както казах, ако курсът е по-нисък и няма такса превалутиране, то тогава или конкретния картоиздател иска да се налага на пазара или си прибира таксата под някаква друга форма. 

Връзка към мнение

@П.Кръстев

Не си ме разбрал. Въпроса беше само за мк и виза курсове. А те са точно по фиксинг. Тука изключвам всякакви такси от банката и/или банката да преави превалутиране. 

Значи намирате си карта, която няма "екстри" и винаги плащате по фиксинг. 

 

 

.trashed-1714231814-Screenshot_20240328-152819.png

Връзка към мнение
преди 1 час, П.Кръстев каза:


Курсът EUR/BGN е 1.9656. На ПИБ курсът е 1.9575*1.0025 (такса превалутиране) = 1.9624. Или иначе казано, дори с таксата превалутиране, този на ПИБ е по-изгоден. Също така са си вързали и гащите, че в някои случаи може да се приложи такса превалутиране 🙂 

 

image.png.9cef0809b91240194d15af69adf5327b.png

 

@stanimir

Верно ли за 0.0032 BGN става въпрос?!? Сори за спама, но не се сдържах.......

  • Смея се 3
Връзка към мнение
П.Кръстев
преди 38 минути , era123 каза:

@П.Кръстев

Не си ме разбрал. Въпроса беше само за мк и виза курсове. А те са точно по фиксинг. Тука изключвам всякакви такси от банката и/или банката да преави превалутиране. 

Значи намирате си карта, която няма "екстри" и винаги плащате по фиксинг. 

 

 

.trashed-1714231814-Screenshot_20240328-152819.png

Този калкулатор е индикативен и има много условности. "the exchange rate you may get...". Реално ти винаги си издаваш картата от банка или друга сходна институция (няма как да си издадеш карта директно от Виза 😄 ), която плаща много сериозни такси на Виза/Мастъркард, съответно няма как да съществува ако не ги прехвърли към клиентите си... Бизнес моделите на всяка компания са ръзлични, възможно е определени карти временно да залъгват клиентите си с "курс по фиксинг". Със сигурност това е загуба за тях и няма да работи в дългосрочен план, а е по-скоро метод за набиране на нови клиенти и със сигурност не е нещо, което се предлага от нормалните български банки.
Темата е доста дълга и може би не е тук мястото да се обсъжда чак в такива детайли.

 

преди 21 минути , ivan69 каза:

Верно ли за 0.0032 BGN става въпрос?!? Сори за спама, но не се сдържах.......

Не си разбрал, темата на разговор е, че макар и някой банки да нямат "такса превалутиране", реално я прилагат под друга форма. Не толкова за точната разлика. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 19 часа, ivan69 каза:

Верно ли за 0.0032 BGN става въпрос?!? Сори за спама, но не се сдържах.......

Какво да направя като българското надделява в мен?! Най ме е страх от течение и да не се мина :grin:

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.