Прескочи до съдържание

Ало! Ало! - новини от Париж (и Франция)


Роца

Препоръчани мнения

Вече е ясна и датата за коледните витрини на Галери Лафайет - откриват ги официално тази вечер в 18 часа:

 

404056-sapin-de-noel-des-galeries-lafaye

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Да продължим с коледните новини - снощи Карл Лагерфелд запали светлините на Шанз-Елизе (тази година са в червено):

 

А до 16 януари в Ботаническата градина има светлинна изложба (в стил китайски фенери) на огромни модели на животни, настоящи или вече изчезнали (цена 15 евро) . Целта е да се привлече вниманието върху намаляващото биологично разнообразие и изчазването на биологични видове в резултат на човешката дейност.

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение

Много е красиво, направо те пренася в друга “нереалност”. Благодаря за различната от черния петък новина😁. Тук магеланците се зомбираха по разпродажбите

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Роца каза:

Да продължим с коледните новини

Гледам че доста коледни пазари има, случайно някакви препоръки за някои от тях конкретно?  :smile3:

Връзка към мнение

@Фил, препоръката ми е за елзаските 😂😂😉

Честно казано, аз лично не харесвам парижките, понеже са ми доста по- в стил "Мейд ин Чайна". Този по Шанз-Елизе (поне в досегашната си версия) си е баш капан за туристи, с гадно греяно вино и безбожни цени. Тази година даже имаше и дълги разправии между парижката община и организатора на базара и за малко да не се състои. В крайна сметка, вместо по Шанз-Елизе, ще е в Тюйлери и уж ще е по-традиционен. Та, може би, ще мина да го видя, може новата концепция да е по-добра.

Този, който най-много харесвам, е базарът в Дефанс и го посещавам чинно от 10 години насам, само заради едни италиански шоколадови бонбони. Той е сравнително по-традиционен, има щандове с различни видове подаръци, храни и коледни украшения.

От другите, цитирани в списъка, на които съм била, са тези около Монпарнас и Сен-Жермен. Всъщност, на всички се срещат почти едни и същи тип стоки, като, ако не ме лъже паметта, на този в Сен-Жермен има повече храни. Но там по-бързо става навалица, понеже алеите са по-тесни.

 

Другите, признавам, не са ми познати, понеже често са в рамките на един ден или един уикенд и затова не съм ходила. Но норвежкият другият уикенд ме заинтригува :).

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За почитателите на Краля на попа - изложба посветена на Майкъл Джексън в Гран Пале до 14 февруари 2019:

https://www.grandpalais.fr/fr/evenement/michael-jackson

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 7.11.2018 г. в 8:26, Роца каза:

Вече е ясна и датата за коледните витрини на Галери Лафайет - откриват ги официално тази вечер в 18 часа:

 

404056-sapin-de-noel-des-galeries-lafaye

Лично видяно и оценено! 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази сутрин дочух по новините, че ръководството на Лувъра е решило да въведе нови вечерни часове за посещения от 18 до 22ч всяка първа събота на месеца, които да бъдат безплатни. Първата ще е на 5 януари.

За крилото Ришельо (откъм Пале Роял), входът ще е със записвания и групите ще бъдаг развеждани с гид. Входът за другите две крила, Денон (откъм Сена) и Сюли (квадратната стара част) ще е свободен.

За сметка на това, ще бъдат отменени безплатните първи недели на месеца от октомври до март.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ако сте в Париж, утре избягвайте района на Шанз-Елизе - предвиждат се отново манифестации. Самата улица ще бъда затворена за движение, ще пускат само пешеходци и то след проверки.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Париж пак се готви за черна събота утре. Ако сте там, избягвайте централните части, около Шанз-Елизе и Триумфалната арка и прилежащите им улици.

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение

Добавям - утре Айфеловата кула ще е затворена, както и много от големите музеи в центъра - Лувъра, Орсе, Оранжери, Grand и Petit Palais, Военният музей, музеите на Трокадеро. 

  • Шок 1
Връзка към мнение

Май нещата продължават да са сериозни, въпреки обещанията да върне данък "Лукс". Не че тук имаме много информация какво се случва там. Така че, макар да не е свързано с пътешествания може да кажеш на кратко каква е ситуацията (от твоя гледна точка разбира се). Причини и вероятно развитие на конфликта. Надали е само заради горивата. Може и в друга тема, ако има подходяща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Една Коледна идея от мен : http://vaux-le-vicomte.com/en/vaux-le-vicomte-celebrate-christmas/ . Шатото е много красиво и наистина може да усетиш коледния дух, точно като от филмите. Взима се линия P към Province от Gare de l'Est, трябва ви билет за зона 5. От гарата има шатъл до шатото за 10 евро в 2те посоки.Входът е 20 евро.

 

DSC01987.JPG

DSC01888.JPG

DSC01956.JPG

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

След снощната трагедия на коледния базар в Страсбург, правителството обяви положение "атентат" - тоест засилен контрол по границите и вътре в страната, на достъпа до обществени сгради, повишено полицейско и военно присъствие, възможност за затваряне на пътища и транспорт, отмяна на масови прояви (концерти, футболни мачове).

 

А по отношение на Париж и жълтите жилетки - все още се говори (поне вчера се говореше) за още една акция следващата събота.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Роца Здравей, може ли да кажеш за евентуални стачки и подобни действия на транспорта колко по-рано се обявяват. Нашето пребиваване ще е през февруари, но да знам дали да букна по-близо или ще мога да разчитам на транспорта за стигане до определено място в определен час.

Връзка към мнение

По закон са задължени да ги обяват най-малко 5 пълни дни предварително (8 дни за училищата). За транспорта, където има задължително минимално обслужване, служителите са задължени 48 часа предварително да обявят дали ще стачкуват, или не.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Вчера гледах, че и замъците по Лоара (някои от тях) са в коледна премяна:

https://www.touraineloirevalley.co.uk/discover/loire-chateaux/christmas-magic-in-the-land-of-chateaux/#strate-1

(даже и до януари)

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На ‎29‎.‎11‎.‎2018‎ г. в 8:46, Роца каза:

Тази сутрин дочух по новините, че ръководството на Лувъра е решило да въведе нови вечерни часове за посещения от 18 до 22ч всяка първа събота на месеца, които да бъдат безплатни. Първата ще е на 5 януари.

В потвърждение на тази новина: от Sortis a Paris, от днес, ако не се лъжа е съобщението.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, въведоха го от януари и се радва на значителен успех. Аз още не съм го пробвала, обаче :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нещо цветно и забавно, което тече в момента - в cité Berryer (входът е на rue Royale, слизаща откъм la Madeleine) има арт-инсталация с отворени разноцветни чадъри, по подобие на някои улици в португалските градчета. Става за кратка приятна разходка. 

 

IMG_20190218_123126.jpg

IMG_20190218_122358.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

От събота (23 март) до 15 септември в La Villette ще има гостуваща изложба на съкровищата от гробницата на Тутанкамон:

https://en.lavillette.com/programmation/tutankamun_e164

(за първи път от 50 години насам във Франция, аз със сигурност ще отида)

 

И ако идвате насам този уикенд, пак избягвайте Шанз-Елизе и района в събота, понеже пак се очакват манифестации. Всички мерки зе сигурност са засилени.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Този уикенд Айфеловата кула празнува своята 130-годишнина. Не е лошо за временна структура :)

По повода около кулата са предвидени различни игри и събития.

DSC_0725.JPG.a06302307a392376e43f414bf1da95a2.JPG

 

А през май, пирамидата на Лувъра навършва 30 години.

 

20181118-IMG_0545.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Догодина по това време ( от 6-ти до 19-ти април 2020г.)  Триумфалната арка в Париж ще бъде опакована от Кристо. 
За реализацията на проекта ще бъдат използвани 25 000 кв.м. сребсто-синкаво платно от полипропилен и 7 000м. червени въжета. 
Известният артист вече е получил разрешение от властите, като също така в центъра Помпиду ще има изложба (18.03-15.06.2020), посветена на парижкият период на Кристо и Жан-Клод (1958-1964г.) 

Новината във Фигаро  и на английски в NYT , а повече информация и скици - на сайта на Кристо ето тук 

 

 

daa7b3473dfd1382a2de0f3252099372.jpg

 

8bdcf4b90d0d7d285f18463e02d24e37.jpg

 



 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Фил каза:

Известният артист вече е получил разрешение от властите

А от жълтите жилетки, които там си правят съборите, получил ли е?

  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.