Прескочи до съдържание

Ало! Ало! - новини от Париж (и Франция)


Роца

Препоръчани мнения

Хе-хе, така е. И дъщеря ми е доволна, че днес са в снежна ваканция :)

В момента има 11 см сняг в Париж,  автобусите са спряни, но метрото работи нормално. Засега няма и отменени полети (поне така казаха по телевизията, а сайтът на градския транспорт в момента е недостъпен...).

 

Нашата тераса тази сутрин (това под снега са покаралите ми зюмбюли):

 

20180207_073021.jpg

Редактирано от Роца
  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

О, то още след 2-3 дни се стопи, сега всичко е нормално.

Даже и Сена поспадна и РЕР С вече работи нормално (само не спира на гара Сен-Мишел-Нотр-Дам, която е в ремонт до края на месеца, понеже има много течове вследствие на наводненията).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как е град Париж и река Сена ? :)

Ще стават ли за идилични разходки този уикенд ?

Следя активно прогнозите, а съм обещал и разходка с лодка на едно хобитче....

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега погледнах по-точната прогноза - градусите ще са повече около нулата, отколкото към 6, но слънцето ще държи фронта :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Утре в 13ти район ще е парадът по случай китайската нова година.

Започва към 13ч на avenue d'Ivry, на номер 46 и ще продължи по avenue de Choisy, Boulevard Masséna и обратно по avenue d'Ivry

247168-defile-du-nouvel-an-chinois-2017-

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Гарата на РЕР С Saint-Michel/Notre-Dame ще остане затворена поне да края на април.

Покрай наводненията през януари, в галата се появиха течове. Оказва се, обаче, че тъй като гарата е стара, има много уплътнения от азбест, и течовете са повредили уплътненията и азбестът е започнал да се  лющи и прониква в тунелите. Затова се налага цялостен спешен ремонт за отстраняване на дефектните азбестови покрития.

Ако ще ходите до Версай, вземете влака от друга гара.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Понеже отдавна не сме имали стачки - в четвъртък е следващата, на 22 март. Ще стачкуват железниците, против реформите на правителството, с които ще им отнемат някои привилегии.

Засега синдикатите се готвят за дълга борба. Между април и юни се предвиждат 36 дни стачки, по две дни на всеки 5 дни.

Това е засега обявеното разписание на дните със стачки (заградените в червено):

aa919f80-292c-11e8-8762-ff73745f8155_1.j

 

Ще бъдат засегнати основно влаковете, но и някои от линиите на РЕР в Парижкия район, които са под егидата на ЖП компанията (напр. РЕР С, който ходи до Версай).

Та, имайте го предвид, ако ще пътувате насам.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Франсетата отново влизат във вихъра на едно от любимите си занимания - стачките. 
Така че който планира посещение на Франция в близките месеци, да има едно наум. 
Ето календара на планираните стачки в SNCF (железниците) , в червено са стачните дни. 
infographie-visactu-1521573845.jpg

Е, да се има предвид, че когато във Франция има стачка на железничарите, това не значи непременно, че спират всички влакове, обикновено е някакъв процент и се съобщава предварително, например: "Очаква се да се движат около 30% от влаковете".
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 29 минути , Фил каза:

Франсетата отново влизат във вихъра на едно от любимите си занимания - стачките. 
Така че който планира посещение на Франция в близките месеци, да има едно наум. 
Ето календара на планираните стачки в SNCF (железниците) , в червено са стачните дни. 
infographie-visactu-1521573845.jpg

Е, да се има предвид, че когато във Франция има стачка на железничарите, това не значи непременно, че спират всички влакове, обикновено е някакъв процент и се съобщава предварително, например: "Очаква се да се движат около 30% от влаковете".
 

Мога ли да съм сигурна, че на 11 май ще работят?

Връзка към мнение
преди 52 минути , Дани Магелани каза:

Мога ли да съм сигурна, че на 11 май ще работят?

Сега за сега - да! 


Но, както казват, че е казал Марк Твен: "на този свят има само две сигурни неща - смъртта и данъците" ;) 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Моля,за мъничко помощ-Фичо?!?

Утре летят с Уиз децата до Дисни.За първи път им е и да не объркаме нещата.А, и искали Париж да видят.Та за това да попитам:

От Бове в 15,50ч кацат на 28,03,2018г. и хотелт е в Дисни. 

Обратно пак от Бове-30,03,2018г. 16,25ч.

Кое е по-удачо като време и транспорт-от Бове в центъра за малко да погледнат и Дисни или последния ден преди полета по-рано ако станат ,разбира се.

И с тези стачки на влакчетата се оплетох.Ако ходят до  Гаре де Лион за глътка парижки въздух си струва,че да не останат там с тези стачки.

Благодаря!

Връзка към мнение
преди 22 минути , Сосче! каза:

Моля,за мъничко помощ-Фичо?!?
...

Кое е по-удачо като време и транспорт-от Бове в центъра за малко да погледнат и Дисни или последния ден преди полета по-рано ако станат ,разбира се.

Май няма да съм ти много от полза, понеже никога не съм посещавал Дисниленд, така че не съм много наясно с логистиката и какви са транспортните връзки от Париж и Бове... 
 

Цитат

И с тези стачки на влакчетата се оплетох.Ако ходят до  Гаре де Лион за глътка парижки въздух си струва,че да не останат там с тези стачки.

Към момента синдикатите са обявили, че ще провеждат стачни действия в периода от 3.04 до 28.06.  така че не би трябвало да имат проблем децата.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря,Фичо-имаш шампанско от мен!Каквото ми трябваше разбрах.

Ииииии да не тичам сега до офиса ти с напитката ;),че много бач при мен!

Но, обещното черпене си е черпене!

Връзка към мнение

Не съм Фичо, ама и аз да кажа - сега е моментът за пътуване :), стачките започват след седмица.

 

Според мен, по-добре да отделят последния ден за Париж. Щом кацат утре следобед, сигурно от Бове ще се придвижват поне 2 часа до Порт Майо, та следобедът го пиши бегАл. От Порт Майо могат да вземат линия 1 в посока Vincennes до Charles de Gaulle/Etoile и оттам RERA в посока Marne-La Vallée-Chеssy до Дисниленд.

Последния ден могат да дойдат с РЕР А до Париж и тогава да се поразходят из околностите преди да си вземат шатъла за Бове (поне 3часа преди полета, че сме в навечерие на дълъг уикенд)

Редактирано от Роца
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Роца каза:

Не съм Фичо, ама и аз да кажа - сега е моментът за пътуване :), стачките започват след седмица.

 

Според мен, по-добре да отделят последния ден за Париж. Щом кацат утре следобед, сигурно от Бове ще се придвижват поне 2 часа до Порт Майо, та следобедът го пиши бегАл. От Порт Майо могат да вземат линия 1 в посока Vincennes до Charles de Gaulle/Etoile и оттам RERA в посока Marne-La Vallée-Chеssy до Дисниленд.

Последния ден могат да дойдат с РЕР А до Париж и тогава да се поразходят из околностите преди да си вземат шатъла за Бове (поне 3часа преди полета, че сме в навечерие на дълъг уикенд)

Благодаря ,Роца,просто приятно включване от твоя страна.На отиване от Порт Майо до Charles de Gaulle/Etoile мислят да го вземат бегом:lol: и до сега търсихме спирката на RERA,защото децата се чудят как така е под арката,но надявам се правилно да съм им обяснила,че си е под земята.Настаняването им е до 12,00ч. така ,че да му мислят.

Още веднъж благодаря и поздрави на г-н Роцев и Камбанката!Надявам се по график тази Коледа да сте в София и на вас да се отчета,разбира се живат и здраве да е!

Камбанката кога завършва тази година училище и не предстои избар на ново или се баркам.Както и да е .Успех и късмет и пожелавам от сърце!:wub:

Редактирано от Сосче!
Връзка към мнение

Сосче, аз защото видях, че обещаваш шампанско, затова се включих, та Фичо да не пие сам:lol::lol::lol:

Правилно си им обяснила на децата - метрото и РЕРа спират под земята. Трябва да следват надписите "Sortie" ("Изход") при това към Avenue des Champs-Elysées, ако не искат да се качват на Арката. Изходът е точно в горната част на Шанз-Елизе, до Арката, така с един куршум ще уцелят два заека ;).

 

Тази година София ще е през лятото (втората половина на август, та като наближи, може да стиковаме програмите ;) ).

Редактирано от Роца
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

От вчера, та до 23 юли в Лувъра има изложба на произведения на Йожен Дьолакроа:

https://www.louvre.fr/en/expositions/delacroix-1798-1863

 

И една нова атракция, намираща се близо до Операта - FlyView - "разглеждане" на Париж от въздуха, с помощта на виртуалната реалност (какъв чудесен оксиморон!): https://www.flyview360.com/

(определено ще го пробвам в близките месеци, любопитството ми надвива страха от височини)

Засега виждам 2 главни недостатъка - достъпен е за лица над 1,20 м (тоест, не е за малки деца) и струва 15 евро за десетина минути.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И нека всички, които ще посещават Париж идните месеци, да имат предвид, че стачките в железниците засягат и RER, което си е вид градска железница.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.