Прескочи до съдържание

Япония - какво да си купим и от къде?


orehovo

Препоръчани мнения

Е как...о-саке е религия, история, традиция, култ. Ето това са чашчиците нюню, от които пия (очоко им викат). Въпреки че то на 15-20% напитка по-добре човек понякога да си гаврътне направо вазичката (токкури). Има и дървени правоъгълни съдчета, а се налива и в големи стъклени чаши, както и ритуално се принася по храмовете - в оризови контейнери. Аз го пия студено, филтрирано. Въпреки че нефилтрираното (нигори) също може да се пие и има особен вкус. Но не на всеки допада. При мен върви много добре с рибка с варен зелен боб и чист ориз (на снимката). Ще забележиш как по традиционните саке пивоварни (ако ходиш в Такаяма) има големи глобуси от кедрови листа отпред (сугимтама). А в Кобе е може би най-доброто производство. Има и сумати музеи там. Иначе за уискито - две мнения няма. Просто най-доброто.

 

А за купуване и вещи съм леко извън мейнстрийма на ножове, машинки, кимона и кукли. Голям фен съм на калиграфията и обичам четки, писци, хартии, мастила и бамбукови калеми. Подивявам от миризмата им като куче от салам. Харесвам ранните укио-е и суми-е. За съжаление оригиналните творби са изключително скъпи, но могат да се намерят много добри репродукции. 

 

Като цяло, съм на мнение, че естеството на Япония е такова, че всичко, което отнесеш със себе си от нея, до голяма степен е невеществено.

post-3680-0-92321500-1460720213_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
На 4/15/2016 в 14:40, Бай Добри каза:

Голям фен съм на калиграфията и обичам четки, писци, хартии, мастила и бамбукови калеми. 

Точно се сетих да включа още едно предложение към списъка... :) Албумче с печати и калиграфия, надлежно събрани от посетените обекти :)

 

11039319_846804962053394_104864195551143

 

11129921_846805042053386_678716322283877

 

11160639_846805038720053_285472186417442

Редактирано от chandni
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Според мен би било грехота да пропуснете bento! :)

 

Особено пък ако има деца наоколо :)

 

bentos.jpg

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Според мен би било грехота да пропуснете bento! :)

И да не забравяме и десетките видове Kitkat - Only in Japan! :P

 

dsc02575.jpg

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

chandi, това последното с киткатите не трябваше да ми го показваш ;) . Голям фен съм да опитвам всяко възможно сладко нещо, което го няма у нас.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

...това последното с киткатите не трябваше да ми го показваш ...

Да бе... Щото пък има шанс иначе да ги пропуснеш...  :lol:

 

Да взема да си премълча тогава за стотиците сладки от оризово тесто с бобена паста...? :P

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бай Добри! Не можеш да си представиш колко се радвам да те видя. Липсваше ни!

 

Благодаря за добрите думи, 女武芸者!  ;)

За мен е чест и удоволствие!

 

С риск да кулинаризирам малко темата, на горните чревоугодници отвръщам с любимия ми японски плод "бива" с 3 костилки, който НЕ бива да се пропуска, и който всетъки не намирам в България + ей тва страхотно зелено кексче и себеподобните му благинки :)

post-3680-0-40093600-1460724331_thumb.jpg

post-3680-0-15424600-1460724343_thumb.jpg

post-3680-0-34471900-1460724350_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Тези кутии, вътре с 10 малки кутийки с по 3 кит-катчета в тях се продават по летищата. Идеално стават за подаръчета - в комбинация с някакво сувенирче. Чорапки с 5 пръста, примерно.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Точно се сетих да включа още едно предложение към списъка... :) Албумче с печати и калиграфия, надлежно събрани от посетените обекти :)

Би ли ми казала от къде се купува албумчето и как се слагат печатите? Само за Токио ли важи или и за други градове? 

Връзка към мнение

Би ли ми казала от къде се купува албумчето и как се слагат печатите? Само за Токио ли важи или и за други градове? 

 

Конкретно това албумче го купихме от Kinkaku-ji - Златния павилион в Киото, затова и той е бродиран на кориците. Подобни видяхме да се продават в доста от храмовете, като цените варираха от 200-300 до 2000-3000 йени - в зависимост от дизайна. Мемориални печати има в повечето храмове/светилища. Някъде има павилиони пред светилищата, където можете да поискате да ви сложат, а има и места, на които можете сами да си слагате. За калиграфията вземат по 300 йени. Не навскъде има печати, така че се оглеждайте.

 

А ето и комплекта за саке, който си купихме от улица Nakamise пред храма Asakusa (бялата чашка с гейшата е от друг комплект). 

 

post-2276-0-69601700-1460742511_thumb.jpg

 

А този макет на Himeji castle ни е подарък от наши приятели, които се "запалиха" за пътуване до Япония от нашите разкази и снимки. :) Малко по-голям е от кутия за цигари, а сглобяването беше голям зор - пинсети, лупи... луда работа! :P

 

post-2276-0-60220500-1460742840_thumb.jpg

Редактирано от chandni
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Страхотни идеи има в тази тема. както обичам да си купувам разни дреболии + сладкиши, май ще трябва да носим резервен куфар.

При мен се наложи да купувам накрая спешно втори куфар от Токио..

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ееее какво направихте - всичко искам да купя от снимките ви, а още не съм стигнала. За куфар от там сериозно си го мисля. Багажът ни по принцип ще се смести в ръчни размери, та за какво ми е да мъкна празен куфар от тук. 

Може ли горе долу цена на комплекта за саке, куфара, кукличката ? Да знам да не налитам на първите срещнати, ако знам, че по-натам ще има по-евтини.

Бенто кутийките има ли как да ги пренеса в самолета ?

Връзка към мнение

 

Може ли горе долу цена на комплекта за саке, куфара, кукличката ?

 

Бенто кутийките има ли как да ги пренеса в самолета ?

 

Куфар, приличен, за ок 10-20 000 йени. Комплекти за саке, сервизи за чай, ema, калиграфии и рисунки - от магазините за антики или магазини за втора употреба из старите градове (цена - от подарък до 5000 йени)

Бенто не е трайна храна и е за непосредствена консумация, но можеш да си купиш най-различни кутийки (включително и за подарък) и книжки с рецепти (на английски).

Печати има на много места, туристите много ги харесват. Оглеждайте се около входа и изхода на всяка заблежителност.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз това си помислих, че имаш предвид, ама сложи някакви по-така модели дееее...

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тъй като нашата програма беше много натоварена и нямахме време да обикаляме по магазини за сувенири, нашия сувенир шопинг направихме на улица Nakamise в Токио. Има такова голямо разнообразие от сувенири - като се почне от ключодържатели и магнитчета, минете през клечки за хранене от 200 до 20000 йени, кукли (от 1000 до 40000+ в зависимост от големината и вида), ветрила (800 до 4-5000) и каквото още се сетите. Цените навсякъде са еднакви. Куфари и техника могат да се купят от магазините в квартал Akihabara. Там също се натъкнахме на сувенири, но разнообразието не беше толкова голямо. Ние не си купухме, но на много места видяхме да се продават красиви кутии с декорирани разноцветни традиционни оризови сладки, които също биха били вариант за подарък, като тези:

 

DSCN0418_c.jpeg

 

00250517-185828.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, 

Много искам да си купя сервиз за храна(пр. Купички за мисо, плоски чинийки за суши, малки чинийки за соев сос и т.н. ). Някой може ли да ми препоръча подходящо място в района на Осака? Иска ми се да са малко по-традиционни, качествени. Не знам защо, но тези които се продават по сувенирните магазини ми се виждат някак "сувенирни", а аз си търся за употреба :)

Редактирано от Надето
Връзка към мнение

Бих ти препоръчала някой от пазарите втора ръка в Осака - има страхотни находки за малко пари. Ако държиш на нещо ново и неупотребявано, погледни в големите молове като AEON.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On ‎17‎/‎05‎/‎2017 at 9:08 AM, Надето said:

Здравейте, 

Много искам да си купя сервиз за храна(пр. Купички за мисо, плоски чинийки за суши, малки чинийки за соев сос и т.н. ). Някой може ли да ми препоръча подходящо място в района на Осака? Иска ми се да са малко по-традиционни, качествени. Не знам защо, но тези които се продават по сувенирните магазини ми се виждат някак "сувенирни", а аз си търся за употреба :)

В Осака, на пешеходната улица /мисля, че се казва Sennichimae Doguyasuji/ има много магазини с кухненски съдове. Магазинчетата са много тесни и пълни с посуда, даже и по земата има кутии--има не скъпи и доста приятни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 5/17/2017 в 10:08, Надето каза:

Здравейте, 

Много искам да си купя сервиз за храна(пр. Купички за мисо, плоски чинийки за суши, малки чинийки за соев сос и т.н. ). Някой може ли да ми препоръча подходящо място в района на Осака? Иска ми се да са малко по-традиционни, качествени. Не знам защо, но тези които се продават по сувенирните магазини ми се виждат някак "сувенирни", а аз си търся за употреба :)

Ааа, има много хубави, от тънкостенен  костен порцелан. Аз гледах по моловете  Noritake,

елитна японска марка,  ама цениииитеее са Уау 

Може би е добре да последваш съвета на Самурайка , по пазарите със сигурност ще намериш нещо качествено,на поносима цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
On 4/13/2016 at 10:09 AM, chandni said:

Може да си купите някой хубав "самурайски меч" за кухнята ;)

 

11029641_859090947491462_333186737771113

Колко горе-долу вървят ножовете, че на мен ми е мерак да си купя от там?

Връзка към мнение
преди 43 минути , Plamsi каза:

Колко горе-долу вървят ножовете, че на мен ми е мерак да си купя от там?

Доста относително е... нека го кажем така, под $100-150 едва ли може да се вземе хубав нож от там. Нагоре цените стигат до небесата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.