Прескочи до съдържание

За проектите и социалните феномени във футбола...


Препоръчани мнения

Duke....Съжалявам ако те отегчавам,повече няма да пиша в тая тема. Аз обаче те чета за да мога аргументирано да ти отговарям.Не съм юрист и не юрвам правотата си да доказвам със статистики. Вероятно ме четат и не столичани,които по един или друг начин не са от Левски и ЦСКА. Нито мразя някой,нито имам непоносимост към града или отбори.Най добрите ми приятели са от от други отбори и често дискутираме ,кое ни отблъсна да ходим на мачове  или да не мислим за любимия си отбор ,както преди...Прецакването не е за моя или твоя клуб ,а за българския,просто моята теза е,че вината за това и причините идват от някъде ,и ти не приемаш моята теза,защото се засяга твоя отбор.В спора се ражда истината!!!В една дискусия,не бива да си мислиш,че различната позиция е пряко насочена срещу твоето верую. И ти имаш аргументи и аз.Няма да ти цапам темата повече с провинционални тези.

 

А Крумчов бих го попитал на шега...След като си от ЦСКА,от кое точно от 3-те си ? И защо се стига до там да има 3 клуба с едно име.Това не е ли подигравка с тези ,които СТЕ от този отбор ?

Редактирано от Botko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Малко се измъчих, но все пак успях да попрочета мнението, което беше стена от текст.

 

Виждам, че се визира столицата и нейният пагубен ефект върху българския футбол от преди 89-а година, а и впоследствие, но искам да напомня, че в края на май месец на един стадион се събра публика, която носеше със себе си много повече емоция, отколкото публиката на съшия този стадион от около преди две години, когато се игра с актуалния европейски шампион.

 

И още нещо- дават се примери с различни отбори от Европа, които са хегемони, но искам да напомя да погледнем и икономическата конюктура на градовете и районите откъдето са тези отбори - можем да го направим и държава по държава, за да видим, че всъщност успешните футболни проекти винаги са били свързани и с успешни икономически проект за даден район в дългосрочен план.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, не, няма такова нещо! Не го приемам лично заради "моя" отбор. Не го приемам защото не е вярно. Няма никакви доказателства в подкрепа на тази теза. Онези от играчите, които са "дошли по партийна линия" в един от софийските грандове и са постигнали с тях успехи, които никога не биха постигнали с родните си отбори, не изразяват разочарование от това стечение на обстоятелствата, а напротив, благодарят на същите тези грандове. На обратния полюс е местната публика, която счита, че не самите играчи са търсили развитие в София, а партийните повели са ги завели там. Това е омагьосан кръг, всеки има своя истина. Има обаче и факти.. ;)

Връзка към мнение

Не ме интересува как е по света, защото обществените отношения в страната са достатъчно специфични, че да привнасяме чужд опит

Значи все пак правилно съм схванал и ще откриваме топлата вода. 

И в това няма лошо - може пък ние в България да сме най-гениалните в организацията на спорта футбол и да открием нещо, дето го няма никъде по света.  :)  

(Съдейки по досегашните резултати, аз малко се съмнявам, но може пък да е възможно  ;) )

 

Само че аз имам предложение, а твоите тези са свързани със запазване на статуквото - липса на държавно регулиране на процесите и оставяне на футболните клубове в ръцете на акционерите.

Това също е възможен вариант - процесите да са в ръцете на политиците ...

На мен не ми харесва - предпочитам да са в ръцете на акционерите - привърженици на отбора - заможни бивши футболисти, заможни привърженици, обикновени фенове, които са си купили акции и така също подпомагат любимия си клуб съвсем пряко и се чувстват ангажирани с отбора. 

 

каква е гаранцията, че утре няма да съборят съоръженията и да построят върху земята МОЛ?

 

Сигурен съм че знаеш :)  - същата, каквато е гаранцията, че ако някои си купи съседния парцел на твоята къща, няма да си построи там ракетна площадка. Има си закони, в случая ЗУТ, и според този закон всеки поземлен имот си има отреждане за какво може да се ползва - кой за жилищно строителство, кой - за промишлено, кой за озеленяване, кой за спорт и т.н.. Пак потвърждавам моето разбиране, че държавата трябва да се грижи за спазването на законите.

 

 

Затова предлагам включване на държавата като съдружник с оглед опазване на материаланата база

Хм, да не е това  същата държава, за която ти по-горе казваш, цитирам: 

"държавата съвсем официално абдикира от задължението си да поддържа своята собственост ....

Резултат. Покъртителни лунни пейзажи по родните стадиони и съвсем резонен отлив на публиката. "

:rolleyes: 

 

Стига вече с тези пари на данъкоплатците!

Пак не разбрах, кой от кого, какво и по какъв начин краде?

Въпрос на гледна точка - за теб е важен "социалния феномен", за мен - парите на данъкоплатците. 

Сигурно се шегуваш, че не знаеш по какъв начин в България се краде от "публично-частния" ортаклък. ;) .

 

И сигурно нямаш представа как беше придобит един панаир, в който държавата участва с дял, как бяха направени едни голф игрища, където държавата пак участва с апорт, какво се случва и как се използва базата на едни държавни, едни военни  и едни общински болници, или какво стана с едни имоти на едно дружество, което съдържаше името на столицата и "имоти" в названието си ...

и да не продължавам, за да не настъпя в политическата тема, която тук е забранена. 

 

 

включително и припознаване от страна на международни институции

А в предния пост ми се сърдеше, че използвам термина "припознаване"  :biggrin: 

 

 

Впрочем, отдавна минахме пика на футболното хулиганство и същото в световен мащаб започва да намалява през последните години.

Така е.

За съжаление обаче в България не виждам подобна тенденция  :( , нещо повече - нееднократно футболните агитки бяха използвани (от собственици, политици и разни съмнителни лица) за мръсни цели, нямащи нищо общо с футбола и спорта.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

 

А Крумчов бих го попитал на шега...След като си от ЦСКА,от кое точно от 3-те си ? И защо се стига до там да има 3 клуба с едно име.Това не е ли подигравка с тези ,които СТЕ от този отбор ?

 

ЦСКА като съвкупност от традиция (спортни успехи) и публика (единна и неделима част от обществото) е само един! Тук драма няма. Въпрос на време е да спрат спекулациите по тази тема. Социалният феномен е там където са успехите и публиката. В противен случай всеки бизнесмен може да си регистрира ТД, да закупи празен терен, да изгради върху него стадион, да сформира отбор, да назначи спортно-технически щаб и да кръсти този отбор ЦСКА 2016, примерно. Няма пречка това да се случи, нали? Защо не се случва? Ами не се случва, защото никой от привържениците на ЦСКА няма да припознае това ТД като продължител и носител на идеите на онова ЦСКА при което са традициите и публиката. Сега е модерно да се спекулира по темата от различни "доброжелатели", включително беше направен опит (за щастие неуспешен) за разделяне на втория компонент от социалния феномен ЦСКА, а именно публиката на две. Не стана. Не стана защото хората не са глупави и не вярват на химери, а вярват на Христо Стоичков, емблемата, цветовете на екипите, непокътнатите спортни постижения и свещения терен на "Армията". Някой се опита да ги прати да гледат мачове от окръжните групи в Ботунец. Е как да стане тази работа? Колкото е автентично сегашното ТД, толкова е автентично и новото, което се готви за участие по села и паланки. Определящи са други неща, за които вече стана дума...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ЦСКА като съвкупност от традиция (спортни успехи) и публика (единна и неделима част от обществото) е само един! Тук драма няма. Въпрос на време е да спрат спекулациите по тази тема. Социалният феномен е там където са успехите и публиката. В противен случай всеки бизнесмен може да си регистрира ТД, да закупи празен терен, да изгради върху него стадион, да сформира отбор, да назначи спортно-технически щаб и да кръсти този отбор ЦСКА 2016, примерно. Няма пречка това да се случи, нали? Защо не се случва? Ами не се случва, защото никой от привържениците на ЦСКА няма да припознае това ТД като продължител и носител на идеите на онова ЦСКА при което са традициите и публиката. Сега е модерно да се спекулира по темата от различни "доброжелатели", включително беше направен опит (за щастие неуспешен) за разделяне на втория компонент от социалния феномен ЦСКА, а именно публиката на две. Не стана. Не стана защото хората не са глупави и не вярват на химери, а вярват на Христо Стоичков, емблемата, цветовете на екипите, непокътнатите спортни постижения и свещения терен на "Армията". Някой се опита да ги прати да гледат мачове от окръжните групи в Ботунец. Е как да стане тази работа? Колкото е автентично сегашното ТД, толкова е автентично и новото, което се готви за участие по села и паланки. Определящи са други неща, за които вече стана дума...

:good: +1

Връзка към мнение

 

А Крумчов бих го попитал на шега...След като си от ЦСКА,от кое точно от 3-те си ? И защо се стига до там да има 3 клуба с едно име.Това не е ли подигравка с тези ,които СТЕ от този отбор ?

Като се замисля на шега за Левски София, Левски Елин Пелин, Левски Раковски, Левски Карлово, Левски Драгалевци и още около 20 други отбора с това име, не виждам колко да е трудно да избираш от "само" 2 отбора ЦСКА  ;)  Както има над 99% към само един от всичките Левски, така и към само един ЦСКА са над 99%.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Още веднъж да напомня, че поне аз не съм чул някой от изявените (и постигнали значими успехи) футболисти от онова време да се е оплакал, че по принуда е дошъл в някой от софийските грандове...

 

Е, то ако можеш да си решиш материалните проблеми отведнъж, това ли ще избереш, или да риташ по села и паланки 15 години? Това се дължи на факта, че 2-та отбора са били сред привилегированите със запазено място в ЕКТ. Или отиваш там и получаваш шанс за национален отбор (до средата на 80-те) и за трансфер в чужбина (след това) или си оставаш на нивото на небогопомазаните.

 

И все пак - Зума отказва да отиде в ЦСКА.

 

 

 

Не, не, няма такова нещо! Не го приемам лично заради "моя" отбор. Не го приемам защото не е вярно. Няма никакви доказателства в подкрепа на тази теза. Онези от играчите, които са "дошли по партийна линия" в един от софийските грандове и са постигнали с тях успехи, които никога не биха постигнали с родните си отбори, не изразяват разочарование от това стечение на обстоятелствата, а напротив, благодарят на същите тези грандове. На обратния полюс е местната публика, която счита, че не самите играчи са търсили развитие в София, а партийните повели са ги завели там. Това е омагьосан кръг, всеки има своя истина. Има обаче и факти.. ;)

 

Хич не е омагьосан. Ти какви доказателства очакваш да има? Попитай привържениците, които са загубили вяра в своите любимци, заради това, че са ги предали за един апартамент и софийско жителство. Справка - Стойчо гарсониерата. Подобно "уреждане" на живота има само от нашата страна на желязната завеса преди 1989 г.

 

 

 

ЦСКА като съвкупност от традиция (спортни успехи) и публика (единна и неделима част от обществото) е само един! Тук драма няма. Въпрос на време е да спрат спекулациите по тази тема. Социалният феномен е там където са успехите и публиката. В противен случай всеки бизнесмен може да си регистрира ТД, да закупи празен терен, да изгради върху него стадион, да сформира отбор, да назначи спортно-технически щаб и да кръсти този отбор ЦСКА 2016, примерно. Няма пречка това да се случи, нали? Защо не се случва? Ами не се случва, защото никой от привържениците на ЦСКА няма да припознае това ТД като продължител и носител на идеите на онова ЦСКА при което са традициите и публиката. Сега е модерно да се спекулира по темата от различни "доброжелатели", включително беше направен опит (за щастие неуспешен) за разделяне на втория компонент от социалния феномен ЦСКА, а именно публиката на две. Не стана. Не стана защото хората не са глупави и не вярват на химери, а вярват на Христо Стоичков, емблемата, цветовете на екипите, непокътнатите спортни постижения и свещения терен на "Армията". Някой се опита да ги прати да гледат мачове от окръжните групи в Ботунец. Е как да стане тази работа? Колкото е автентично сегашното ТД, толкова е автентично и новото, което се готви за участие по села и паланки. Определящи са други неща, за които вече стана дума...

 

На теория е така. На практика Пирин изхвърча от А група за задължения, но ЦСКА не. А трябваше много отдавна за отиде в А окръжните при Ботунец. Вината за това е на първо място в БФС.

Кое би било нередно в това отборът да отиде там, където се предвижда по закон? Щеше ли това да е "неистинския" отбор? Не, напротив. Ювентус мина по този път. Рейнджърс минаха. Кого биха припознали привържениците (което подкрепям на 100%), ако ЦСКА беше отишъл във В група ?

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, то ако можеш да си решиш материалните проблеми отведнъж, това ли ще избереш, или да риташ по села и паланки 15 години? Това се дължи на факта, че 2-та отбора са били сред привилегированите със запазено място в ЕКТ. Или отиваш там и получаваш шанс за национален отбор (до средата на 80-те) и за трансфер в чужбина (след това) или си оставаш на новото за простолюдието.

 

И все пак - Зума отказва да отиде в ЦСКА.

 

 

Нали точно това е моята теза. Навсякъде (не само в България) всеки млад футболист мечтае да заиграе в някой от местните грандове, защото това освен материални облаги му носи още и лично професионално развитие...

 

Не е само Зума. Балъков имаше подписан договор с ЦСКА, но под натиска на великотърновската общественост отказа да играе при нас. Сигурно има и други подобни случаи, но тенденцията е категорична...

 

 

 

Хич не е омагьосан. Ти какви доказателства очакваш да има? Попитай привържениците, които са загубили вяра в своите любимци, заради това, че са ги предали за един апартамент и софийско жителство. Справка - Стойчо гарсониерата. Подобно "уреждане" на живота има само от нашата страна на желязната завеса преди 1989 г.

 

 

Това не разбрах в каква връзка е написано?! Аз търся "доказателства" в подкрепа на твърдението, че обещаващите млади футболисти от провинцията са идвали насила в София по партийна линия, а не по собствено желание. Ситуацията при Стойчо е съвсем различна, но категоричното му желание е да дойде да играе на "Армията". Има и случки с возене в багажници и т.н...

 

Иначе, не си съвсем прав по отношение на материалната облага, защото се твърди, че в един период от време футболистите от извънстоличните отбори са получавали по-високи заплати от софийските си колеги. Да не говорим за отношението на местната общественост към тези звезди. Няма черно и бяло, това искам да подчертая...

 

 

 

На теория е така. На практика Пирин изхвърча от А група за задължения, но ЦСКА не. А трябваше много отдавна за отиде в А окръжните при Ботунец. Вината за това е на първо място в БФС.

Кое би било нередно в това отборът да отиде там, където се предвижда по закон? Щеше ли това да е "неистинския" отбор? Не, напротив. Ювентус мина по този път. Рейнджърс минаха. Кого биха припознали привържениците (което подкрепям на 100%), ако ЦСКА беше отишъл във В група ?

 

Аз съм на същото мнение и нееднократно съм го заявявал публично! Лошото е, че когато тръгнеш да правиш компромиси с един е логично да направиш компромис и с друг. Това е като българското съдийство и любимото правило на компенсацията след допусната грешка. Още преди десет години стана ясно, че в българския футбол няма нищо законно по отношение на финансово-счетоводната дейност. Лупи с цялата си популистична наивност реши да извади заплатите в ЦСКА на светло и това му коства лиценз за евротурнирите след шампионска титла и разлика от +16 точки в първенството. Нямаше как да бъде простено подобно своеволие, защото успоредно с всичко друго по същото време стана ясно, че "дрим тийма" на "продължаваме да мичтаим" по документи е осигуряван на минимална работна заплата за страната. И така се цапочнаха компромисите към двата гранда, а и покрай тях към много други отбори в елитната ни група. Пирин се превърна в изкупителна жертва, но реално погледнато и ЦСКА и Левски можеха да изхвърчат много пъти от групата през годините и не само заради финансови злоупотреби...

 

Да се върнем в действителността. Не знам дали в този форум съм писал, но нека да кажа, че личното ми мнение като привърженик на ЦСКА беше да продължим в "Б" група и по спортен път да се завърнем в елита. За огромно съжаление на сегашния собственик на ЦСКА не беше позволено. Обясних как беше попречено от страна на БФС чрез бездействие по същото време на миналата година. Ако се налага отново бих могъл да обясня какво се случи в детайли...

Връзка към мнение

Номерацията е моя. за улеснение на дискусията:

 

1. Нали точно това е моята теза. Навсякъде (не само в България) всеки млад футболист мечтае да заиграе в някой от местните грандове, защото това освен материални облаги му носи още и лично професионално развитие...

 

2. Не е само Зума. Балъков имаше подписан договор с ЦСКА, но под натиска на великотърновската общественост отказа да играе при нас. Сигурно има и други подобни случаи, но тенденцията е категорична...

 

 

 

3. Това не разбрах в каква връзка е написано?! Аз търся "доказателства" в подкрепа на твърдението, че обещаващите млади футболисти от провинцията са идвали насила в София по партийна линия, а не по собствено желание. Ситуацията при Стойчо е съвсем различна, но категоричното му желание е да дойде да играе на "Армията". Има и случки с возене в багажници и т.н...

 

4. Иначе, не си съвсем прав по отношение на материалната облага, защото се твърди, че в един период от време футболистите от извънстоличните отбори са получавали по-високи заплати от софийските си колеги.

 

1. То е като това да получиш шанс за професионално развитие, ако станеш член на БКП - за лекари, учени и т.н. Не е като да е насила, ама не е и доброволно - извиване на ръце е. Или ставаш член на БКП/БНА/МВР под някаква форма, или забравяш за развитие. Дори и да има възможност, няма да я използваш, защото веднъж си ни отказал и си елявзъл в черния списък. Не забравяй, че в голямата си част футболистите не са особено интелигентни хора, вкл. и тогава, и за тях това е бил шансът на живота. Не ги обвинявам, но не можем да си затваряме очите.

 

2. Коя тенденция е категорична? А сит на гладен вярва ли?

 

3. Виж т. 1.

 

4. Къде се твърди? В онези години по-голяма облага от софийско жителство, апартамент и кола без чакане няма.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Заро, ако обърнеш внимание на моите мнения по темата ще установиш, че не правя разлика в периодите по отношение (за мен напълно обоснованото) желание на всеки млад футболист да премине в софийски гранд. Така е било преди промените, така е и сега. Вкарването на партията и останалите емоционални елементи в стил "усмивки от старите ленти" не помага на дискусията, според мен. Днес положението е абсолютно същото. Нима младите играчи на пловдивските отбори (примерно) не търсят развитие в един от двата софийски гранда с оглед излизане в чужбина? Да, разликата днес е в това, че изходящите трансфери не се регулират от държавата и не зависят от обезателно класиране за евротурнири, но това последното е условие да те забележат и пак стигаме до преминаване в софийски гранд...

Връзка към мнение

Като се замисля на шега за Левски София, Левски Елин Пелин, Левски Раковски, Левски Карлово, Левски Драгалевци и още около 20 други отбора с това име, не виждам колко да е трудно да избираш от "само" 2 отбора ЦСКА  ;)  Както има над 99% към само един от всичките Левски, така и към само един ЦСКА са над 99%.

Зарежи примера с Левски! Ти каза,че си от ЦСКА. Не съм уточнявал московското или софийското ,щото е разбираемо ти къде си.Иначе левскарите вече ще ги питам от карловското или от гара Левски са ;) Въпроса ми беше,от което точно ЦСКА -си ? Те и 3-те носят идеите и историята на клуба защото в тях все цска-ри влагат умения и страст :) Или вие се водите,където ви водят "звездите"....ако и да са със заобикалки в закона и вратички отваряни от БФС. Zaro много хубаво ви обяснява,че в политиката на оная система,както за спорта ,така и в обикновенния живот  централизацията на власт и политика/спорт/култура беше един модел.Сегашните ръководители и лакеи(бивши спортисти) са същите тези възпитаници и създадени от онова време.Те няма какво ново да измислят по друг начин,след като се съветват и юридически със себеподобни отрочета на онази система и с присъщата си наглост и високомерие приемат неща ,които не вървят в Европа,обаче те се пробват Ако минат. Корпуцията не е следствие от системата толкова...колкото  от манталитета на управляващите клетки,които я насърчават ,подкрепят или я неглижират.

 

Ето това беше преди 1990,само ,че под формата на централизирано партийно управление да не забравяме къде...и в последствие в много части на обществото,вкл.спорта ни и футбола. Ако на едно прасе му даваш да яде,то ще е доволно на купанката и няма много да мисли,може ли да има по добър живот. В тоя ред на мисли,много нечистоплътни пълнители на купанки имаше в 2-та гранда от София и за останалите 2 софийски  и провинционалните ,избора беше в зависимост от стомаха....Някой си останаха по провинцията и не се оплакват.Някой отидоха в София и постигнаха и по малко от в провинцията. Примера със Стойчков е един....не всички станаха Стоичковци или Балъковци и Лечковци. Та онази система спря и Диев и Аспарухов и много други навремето...да играят в европейски грандове...Нали ? Говоря ви за свободата на избор и за плановата икономика и спорт...Пример със : СФРЮгославия- вече я няма както и НРБ...и двете бяха Соц.държави..обаче не съвсем! Едните имаха свобода да пътуват и да избират къде да почиват,да работят и да спортуват в професионален спорт(ако ги харесат) а другите ги пазиха с Кльонове и с наредби на БФС,на ДС. Виждате ли връзката между избора в затворена система и избора в отворена система ? Или пак не разбирате развитието на канарчето в клетка и онова на свобода.Някой ще каже,въпрос на избор....Ако си се родил в клетка,какъв ти е избора ?Да ама сега се чудим на плодовете си в спорта.Защо всички ЕКС Югославски отбори играят в колективни спортове на финали на Олимпийски игри и стават шампиони,че някъде се срещат и по финали 2 отбора...и защо ние се радваме на бронз в Борба(индивидуален спорт).Щото екс югославяните имаха свобода да се развиват,да имат широк мироглед и това им даваше самочувствие и правилна преценка колко струват. Дори всяка една страна да остана по малка от България и по население и по площ,самите хора,поколението,школите за спорт дават резултати от онова Югославско социалистическо време на Тито. Ако това е манталитет....Аз попитах от кое ЦСКА сте..на Стоичков и Ганчев,на Черепа или на генералите....Щото на мен всичкия този чорбарски сбирщайн ми се види ,като човеци и като достойнство - ЕДНИ И СЪЩИ! Ей затова няма да има дълго време клубен футбол в България само с един Лудогорец! 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, разликата днес е в това, че изходящите трансфери не се регулират от държавата и не зависят от обезателно класиране за евротурнири, но това последното е условие да те забележат и пак стигаме до преминаване в софийски гранд...

Тук много грешиш. Повечето гледат парите и възможността за излизане в чужбина вече клони към Лудогорец. Какви софийски грандове ,като единия не може да играе в чужбина(не го допускат от Европа) ,а другия пада в първия кръг редовно. Ти май не отчиташ действителността днес ?...понеже много обичаш фактите.Когато в Пловдив се появиха Брокерите на Данов и сие.....и решиха да влагат в Ботев пари и да правят голям клуб,може да се сетиш къде веднага клъвнаха емблемите на един софийски гранд...заради пари!Не заради любовта към Ботев!В допълнение и една новоизгряваща "звезда" тогава-Георги Донков,който не знам дали записа и мач..Нямаха пари левскарските звезди или нямаха левскарско сърце та пристанаха на Ботев ?!Ако не се сещаш...и Боби Михайлов и Наско Сираков играха за Ботев..после и Гибона! Та за момента тезата ти не е вероятна...за 2-та софийски гранда и посоката към тях,защото има една реалност която ви "пречи" и ако беше останал Литекс,пречките щяха да са 2. Но всъщност пречки могат да бъдат и Черно море и Берое....силен Ботев и Локо - също. На това се радвай Да го има! Не само посоката към 2-та софийски гранда...Щото в България ще сте номер 1 и като отидете в Европа или средна Азия,ще ви приземяват в първия кръг! После ще се питате що така ;)

 

Има едно хубаво интервю на Виден Апостолов от 2013 г....един ботевист който има над 400 мача за Ботев през онези шампионски години.Той разказва как по нареждане на Антон Югов ,Гунди пристига в Пловдив,уж покрай казармата.Антон Югов е израснал  в Пловдив и е бил Ботевист, родителите  му са бежанци от Беломорска Тракия.Ботев става носител на купата на България през 1962. на трибуна пред хотел Тримонциум,Аспарухов с микрофон казва че ще остане в Ботев.Има живи свидетели,хиляди пловдивчани. Антон Югов пада през същата година и новата власт в София си връща Гунди в Левски ? Може ли да откажеш и да не се подчиниш на това ? Какво като ти харесва колектива или публиката или града? Ето ти пример и факти,че каквото кажат в София,това се случва...Няма значение от кой отбор си или къде си родом ;)Така е било и във футбола,няма какво да се самозалъгваме!

Редактирано от Botko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Зарежи примера с Левски! Ти каза,че си от ЦСКА. Не съм уточнявал московското или софийското ,щото е разбираемо ти къде си.Иначе левскарите вече ще ги питам от карловското или от гара Левски са ;) Въпроса ми беше,от което точно ЦСКА -си ? Те и 3-те носят идеите и историята на клуба защото в тях все цска-ри влагат умения и страст :)

Ами аз едно ЦСКА знам в Първа лига. С играчите от миналия сезон, със стадион "Българска армия", с публиката. Честно казано не ми се навлиза в спорове. Мисля да се придържам към тона на темата, че за всеки има две мнения-неговото и грешното!

Връзка към мнение

Botko, честно да ти призная нищо не разбирам от тотално обърканите ти мисли. Разбирам, че все още живееш в "онова време" и намираш оправдание за всичко в "системата". Бъди жив и здрав, няма да ти преча. Пиша всичко това, за да не останеш с погрешно впечатление, че не ти обръщам внимание. Съвсем добронамерен съм към теб и всеки готов аргументирано да спори с мен или пък да изкаже собствено, различно от моето, мнение. Това твоето обаче е тотален хаос, съжалявам, че трябва да го кажа, но нито аргументи, нито факти, само някакви думи, думи, думи...


А да, разбрах още и това, че много мразиш ЦСКА, но няма как... ;)

Връзка към мнение

Крумчов,а играчите на Литекс къде играят,брат? Този,който вкара гола миналата седмица/Виана/, къде игра миналата година? КОГА го купиха от ЦСКА при положение,че са фалирали, или не,не са,те са нови,чисти? А къде , по дяволите,изчезна Литекс? Май се изпари .. Какви неща стават по света,тц,тц, та чак си вярвате. Между другото, познавам 10 фена на ЦСКА /срамота е, щот са от Пловдив/ , и те ходят на доста мачове. Странно, явно не са публика по еашите критерии ,защото са от Другото ЦСКА. Интересно,Литекс миналата година получиха право да участват в младежката шампионска лига и като как сега пък ЦСКА са подали млба за това нещо? Ама те иначе са си ИСТИНСКОТО ЦСКА,старото. И ако кажем, догодина, Гришата го хване някой за шубата и си дръпне парите, и ЦСКА изпадне, а другото влезе в Първа лига, вие от кое ЦСКА ще бъдете?

п.с. Не претендирам,че разбирам от футбол,но смятам,имам право на мнение.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

...

 

Да се върнем в действителността. Не знам дали в този форум съм писал, но нека да кажа, че личното ми мнение като привърженик на ЦСКА беше да продължим в "Б" група и по спортен път да се завърнем в елита. За огромно съжаление на сегашния собственик на ЦСКА не беше позволено. Обясних как беше попречено от страна на БФС чрез бездействие по същото време на миналата година. Ако се налага отново бих могъл да обясня какво се случи в детайли...

Duke, цесекар съм откакто се помня и напълно подкрепям мнението ти, но честно до ти кажа това ново ЦСКА нещо не го приемам. Искаше ми се ЦСКА да разчита на момчета от родната школа ... Но къде ти родна школа, като много по-лесно е да се купуват чужденци на килограм.

Редактирано от Костов
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Aз като цесекар и фен на Литекс по местожителство съм много доволен от настоящата ситуация.

Факт е , че хората Ловеч така и не припознаха футбола , но колко да се очаква от западащ град с 30 -ина хил. жители ?

 

500 човека на стадиона тук са поне 15000 на мач на софийските грандове Левски и ЦСКА. Ами за евротурнирите са се събирали и по 6-7000 вярно с приходящи от близките градове , което ще е някъде над 100 000 за мач на софийските отбори.

Славия и Локото не ги броя за живи :)

Колко срещи в София се радват на 15 000 фена на стадиона за рутинен мач от първенството ???

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Абсолютен пример за социален феномен за мен е Борусия Дортмунд. Социален в смисъл, че почти целият град и околностите живее с идеята Борусия и този клуб е еталон за положително съчетаване на търговския със социалния елемент. Какво по-социално от това да може спокойно да заведеш семейството си на футболен мач и всички да са доволни - за жената има магазини на стадиона, мъжът ще пие бира и хапне вурстче, децата от малки са закърмени с идеята и след време ще водят по същия начин своите деца на мачове. Същото е и при Байерн Мюнхен и изобщо при повечето отбори от Бундеслигата. Неслучайно точно Бундеслигата е най-гледаното първенство с най-висок среден брой зрители на мач. Хората са успели да създадат един много качествен продукт, който хем е социален, хем е икономически изгоден. Дори и без огромните пари на английското първенство успехът се вижда. За съжаление повечето бг клубове са играчка в ръцете на съмнителни бизнесмени и откровена пералня на пари. Агитките се купуват лесно с пари уж за хореография или с правото на глас без значение в управата на клубовете. Целият бг футбол е един огромен компромис, плодовете на който тепърва започваме да берем. Нещата трябва да се изрежат от дъно, да влязат в управлението хора, които не са само бивши футболисти без грам познания, а експерти, професионалисти в тази област. Както вече споменах, президентите на клубовете нямат място в управлението на бг футбола! Колкто до ЦСКА, с право има привърженици, които не припознават отбора, който играе в а-група. Някакси нещата станаха много грубо, очевадно и остана съмнението, че всичките реорганизации се направиха само и единствено, за да може новото дружество да играе в а-група. Нищо не костваше да изкарат една година в б-група и по нормалния път да влязат в а-група. Мисля, че тогава нямаше да има толкова много съмняващи се. Проблем е и наличието на друго ЦСКА в София, малко или много това е разцепление, което не се наблюдаваше при Локо Плд, Ботев Плд, Берое и т.н. При буферите отборът на Велбъжд се премести в Пловдив и заигра като Локомотив, при Ботев Сдружението излезе от Христоловото Ад и започна на чисто, като и в двата случая нямаше други Локомотив и Ботев в Пловдив. Феновете бяха единни и нямаше съмнения, че това са техните отбори.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Крумчов,а играчите на Литекс къде играят,брат? Този,който вкара гола миналата седмица/Виана/, къде игра миналата година? КОГА го купиха от ЦСКА при положение,че са фалирали, или не,не са,те са нови,чисти? А къде , по дяволите,изчезна Литекс? Май се изпари .. Какви неща стават по света,тц,тц, та чак си вярвате. Между другото, познавам 10 фена на ЦСКА /срамота е, щот са от Пловдив/ , и те ходят на доста мачове. Странно, явно не са публика по еашите критерии ,защото са от Другото ЦСКА. Интересно,Литекс миналата година получиха право да участват в младежката шампионска лига и като как сега пък ЦСКА са подали млба за това нещо? Ама те иначе са си ИСТИНСКОТО ЦСКА,старото. И ако кажем, догодина, Гришата го хване някой за шубата и си дръпне парите, и ЦСКА изпадне, а другото влезе в Първа лига, вие от кое ЦСКА ще бъдете?

п.с. Не претендирам,че разбирам от футбол,но смятам,имам право на мнение.

 

Последното казва достатъчно, предишното е поредна порция злоба и омраза към конкретен отбор. Иначе, можеше предварително да провериш, че Литекс си го има и започва от "В" група. Стадионът, построен от Ганчев си стои в Ловеч. Базата също. Дори и автобусът не вози играчите на ЦСКА. Толкова омраза!

Връзка към мнение

Duke, цесекар съм откакто се помня и напълно подкрепям мнението ти, но честно до ти кажа това ново ЦСКА нещо не го приемам. Искаше ми се ЦСКА да разчита на момчета от родната школа ... Но къде ти родна школа, като много по-лесно е да се купуват чужденци на килограм.

 

Сегашното ЦСКА беше единствено възможното за съжаление. Алтернативата беше да започнем тази година от окръжните групи. Това би означавало загуба на четири (с предишната) години и постепенно маргинализиране. За пореден път ще кажа, че миналата година предопредели бъдещето. Ако някой все още помни в началото се заговори за започване именно от окръжните групи. Телевизиите направиха екзотични репортажи за стадионите, които очакват ЦСКА. Изведнъж Боби Михайлов се изцепи, че ЦСКА почва от "В" група. Ганчев му повярва или по-скоро подцени ситуацията. Така започнахме от "В" група чрез задлъжнялото ТД, а можехме да започнем с ново ТД от окръжните. През тази пролет стана ясно, че задлъжнялото ТД няма как да бъде оздравено, защото никой няма намерение да плаща чужди дългове. БФС в началото се дърпаше и твърдеше, че ЦСКА трябва да продължи със старото дружество. Парадоксът е, че ако не беше намесата отгоре, ЦСКА щеше да започне шампионата със старото дружество и някъде около декември да приключи участието си, тъй като по това време задлъжнялото дружество вече ще бъде обявено в несъстоятелност и съда ще прекрати търговската му дейност. БФС въобще не желаеше да проумее последствията от подобно развитие, защото един човек с присадена коса там е много силно финансово зависим от един друг с други неща по косата. Накрая се намеси премиерът, за да защити своите интереси и се стигна до нов формат на първенството и преструктурирането на Литекс. Иначе, Ганчев беше готов да продължи от "Б" група. Това е накратко историята, но естествено "доброжелателите" повтарят като латерни едни и същи глупости, които нямат нищо общо с фактологията...

 

По втората тема, аз също не съм щастлив от сегашния състав и дори съм на мнение, че беше направена грешка с освобождаването на някои футболисти от миналогодишния отбор и изпращането на други в дублиращия. Предпочитах да продължим с младоците без гръмки цели и след две-три години да се опитаме да се преборим с останалите. Само че в ЦСКА целите винаги са били високи и там дори и при благосклонно разположение на публиката, каквото е в момента, някак все се тръгва към титлата с разни чужденци и наемници. За школа ни е рано, но днес гледах как младежите до 19 г. размазаха с игра, а не просто с резултат, връстниците си от Левски на помощното игрище на "Герена". Има какво да дойде отдолу, спокойно, време само изисква...

За Дортмунд нещата са ясни, напълно подкрепям написаното то теб. Дори съм споменавал, че единственото нещо заради което си заслужава да се посети този град е футболния отбор, който присъства по един или друг начин на всеки ъгъл и хубавите къри-вурстове от един фургон на главната...

 

Колкто до ЦСКА, с право има привърженици, които не припознават отбора, който играе в а-група. Някакси нещата станаха много грубо, очевадно и остана съмнението, че всичките реорганизации се направиха само и единствено, за да може новото дружество да играе в а-група. Нищо не костваше да изкарат една година в б-група и по нормалния път да влязат в а-група. Мисля, че тогава нямаше да има толкова много съмняващи се. Проблем е и наличието на друго ЦСКА в София, малко или много това е разцепление, което не се наблюдаваше при Локо Плд, Ботев Плд, Берое и т.н. При буферите отборът на Велбъжд се премести в Пловдив и заигра като Локомотив, при Ботев Сдружението излезе от Христоловото Ад и започна на чисто, като и в двата случая нямаше други Локомотив и Ботев в Пловдив. Феновете бяха единни и нямаше съмнения, че това са техните отбори.

 

По-горе написах защо се получи така. На мен също не ми харесва, но повярвай ми, нещата не зависеха от ЦСКА. Друг подреди картите по начин, по който хем да помогне - хем да остави възможност на други да подлагат под съмнение стореното. Политика...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Проблемът е, че се къса връзката между юношите и мъжкия отбор. В нормалните футболни страни един футболист на 17-18 години вече е готов физически и тактически да играе в мъжкия отбор, докато тук футболисти на 22-23 години се считат за млади надежди. Юношите на Ботев през последните 2-3 години всяка година имат шампиони в някоя възрастова група, миналата година станаха при старшата, но един футболист не се е наложил в мъжкия отбор. Да, играят няколко такива юноши, но по-скоро поради липса на други по-добри от тях. В юношеските отбори треньори са бивши футболисти, изкарали няколко месеца курс по треньорство, и това е всичко. Няма методисти, няма кондиционни треньори, за тактика и статистика да не говорим. Това е първопричината за ниското ниво на бг футбола. И тук е ролята на БФС - да докара ако трябва специалисти от чужбина, да провежда семинари, обучения, да въвежда по-висок ценз за треньорите на ДЮШ и т.н. А за ЦСКА мисля, че по-нормалният и приемлив за всички фенове път щеше да бъде следният: една година в окръжните групи с ново дружество, след това закупуване на лиценза на някой отбор от б или в група, и до 2-3 години максимум щеше да бъде в а-група, без врътки и реорганизации на държавно ниво. Ботев 2 години бе в изгнание в долните групи, но не се маргинализира и все още съществува. Рейнджърс също, има и други примери. Но станалото станало. Проблемът сега е, че вече има прецедент и вече нищо не пречи един отбор да натрупа дългове, да го фалират, след това да се обедини с друг и пак да си играе в а или б група. Това е бомба със закъснител. 

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Крумчов,а играчите на Литекс къде играят,брат? Този,който вкара гола миналата седмица/Виана/, къде игра миналата година? КОГА го купиха от ЦСКА при положение,че са фалирали, или не,не са,те са нови,чисти? А къде , по дяволите,изчезна Литекс? Май се изпари .. Какви неща стават по света,тц,тц, та чак си вярвате. Между другото, познавам 10 фена на ЦСКА /срамота е, щот са от Пловдив/ , и те ходят на доста мачове. Странно, явно не са публика по еашите критерии ,защото са от Другото ЦСКА. Интересно,Литекс миналата година получиха право да участват в младежката шампионска лига и като как сега пък ЦСКА са подали млба за това нещо? Ама те иначе са си ИСТИНСКОТО ЦСКА,старото. И ако кажем, догодина, Гришата го хване някой за шубата и си дръпне парите, и ЦСКА изпадне, а другото влезе в Първа лига, вие от кое ЦСКА ще бъдете?

п.с. Не претендирам,че разбирам от футбол,но смятам,имам право на мнение.

Duke е отговорил. Литекс си го има. Със стадион, публика и т.н. Пак повтарям ЦСКА е фалирала, заради различни интереси на различни мутри несвързани с ЦСКА. Те бяха назначени от държавата. Титан, които изведнъж спечелиха конкурси за сметопочистване в повечето големи градове, взеха и ЦСКА. И го източиха. Значи един министър намира едни мутри за собственици на ЦСКА, те прибират милиони, най-вероятно и министъра и накрая ЦСКА била ограбила държавата едва ли не. Колкото до Гришата. Как пък така той никога не докара до фалит Литекс, как никога не дължеше пари на държавата неговия отбор и как при него се разви най-добрата българска школа, а при наложените и в България и то столични отбори Левски, Славия и ЦСКА няма и 20% от успехите при ДЮШ. Просто и той си има някакви схеми с парите, но работи за спорта. Той е и човекът, който поддържа до голяма степен борбата жива в България. Той стана спонсор и на един от баскетболните отбори на Левски в един момент. Така че толкова за Гришата. Дори да има схеми както 100% от останалите футболни босове, поне развива спорта(не само футбола). 

Иначе наистина не ми се спори за престъпния отбор ЦСКА, при положение че Левски построиха "сами" цял сектор за милиони, а разградския гранд е най-чистия и достоен "български" клуб в момента. Да не забравяме и всички други отбори в Първата лига, които са най-законосъобразните спортни организации в България. Нека не се правим на по-светци от папата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мисля, че тогава нямаше да има толкова много съмняващи се. Проблем е и наличието на друго ЦСКА в София, малко или много това е разцепление, което не се наблюдаваше при Локо Плд, Ботев Плд, Берое и т.н.

Не мисля , че са много съмняващите се. Тия дни на контролата с Железница според приятел който пусна и live video се оказа , че ЦСКА 1948 имаха 6 фена на мача ;) Дето се вика дори роднините им не ходят да ги видят.

Очаквам голям смях на стадион Васил Левски в домакинските им срещи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не мисля , че са много съмняващите се. Тия дни на контролата с Железница според приятел който пусна и live video се оказа , че ЦСКА 1948 имаха 6 фена на мача ;) Дето се вика дори роднините им не ходят да ги видят.

Очаквам голям смях на стадион Васил Левски в домакинските им срещи.

Не забравяй, че има много фенове, които се съмняват и в същото време не ходят на мачовете на второто ЦСКА. Ок, да ги наречем разочаровани, а не съмняващи се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.