Прескочи до съдържание

За проектите и социалните феномени във футбола...


Препоръчани мнения

Три неща провалиха Домусчиев пред неутралните фенове:

 

1. Държавната помощ, която показно получи за стадиона, съчетано с общинската такава свързана с ползването на спортното съоръжение.

 

2. Работата със съдиите, чрез участието му в изпълкома на БФС, съчетано с прояви на откровена подигравка с принципите на феърплей, справка случката в Перник и не само.

 

3. Арогантното поведение спрямо журналисти и инакомислещи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И понеже в един момент съвсем популистки го подкарахме. Какви ли заплати плащат Абрамович и другите олигарси във Висшата Лига на работниците си в Русия , Индия , Тайланд и т.н. ?

Едва ли английските фенове се вълнуват от това ;)

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Като стана дума за Абрамович - в Лондон поискал, като типичен олигарх, да си вдигне ограда на имота. Съседите му, щото и те са хора от тежка категория, казали, че това ще загрози квартала и не се съгласили и така му спрели мераците. Историята я знам от позната, омъжена за ингилизин.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

E те и във Венеция се опнаха на протест срещу яхтата му досами Канала Гранде и в Ню Йорк го беше ударил през просото ... абе ексцентрик , ама феновете на Челси едва ли го мразят.

 

Това като офтопик , но със сигурност парите не миришат !

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ее, ама аз и не претендирам,че разбирам от футбол,пази боже, всред разбирачи не се навирам. Само си казвам мнението, ааа ,освен това мнението ми е фенско/Ботев Пд/. А за олигарха е ясно,че е самозабравен, но така му е позволено, така си е постлал, така си работи. Но факта е неоспорим,нали? Лудогорец, български отбор, български шампион е за втори път в групите на ШЛ. И има шанс в Бг да видим някой велик отбор. Аз лично ще отида да гледам и ще викам за Лудогорец, ама без да ме интервсува проект ли е или феномен. Бих отишла и на ЦСКА. Дай боже повече отбори да гледаме на високо ниво,така печелим всички, току-виж Меси като се пенсионира, дойде да играе тук... Белкем издърпаме и интелигентни деца за футболисти, които имат любов към играта.

А вие така се изказвате,сякаш е станало нещо ужасно Лудогорец да се класира. Еми не бива така.

Челси? Феномен или проект?

Люба, съжалявам, но аз не приемам този проект за български отбор. В него играят точно трима българи. Нали беше направена школа, къде са талантите? Ако идеята беше да се създаде нещо добро за българския футбол, тогава щяха да се правят малки стъпки - школа, обиграване, създаване на боеспособен тим. Модели за пример колкото щеш, чувала ли си за БАТЕ Борисов, примерно? Снощи обърна ли внимание с колко чужденци игра Виктория Пилзен, без да броим словаците за чужденци? И това при положение, че става дума за чешкия вариант на Лудогорец, демек техния Проект. Всичко при Домусчиев се прави с една цел. В началото беше да се натрият носовете на бившите собственици на ЦСКА, защото не пожелаха да работят с братята (едно от малкото добри неща направени от титаните). После целта стана изцяло комерсиална, което вече директно се подчертава от Домусчиев, включително в интервю тази вечер. Забелязваш ли, че публиката в Разград намалява, вместо да се увеличава с успехите?

 

Челси е Проект от много години. През 1995 г. в Лондон работех известно време с един от най-запалените фенове на Челси. По онова време Челси редовно се бореше за оставане във висшата лига. Именно с липсата на суперзвезди се гордееше Джеймс и ме подиграваше с "моя" Ливърпул. Някъде тогава беше изградена и последната качествена генерация на Челси с английски играчи като ядро. Днес, няма нищо общо с онзи социален феномен за хората в този район на Лондон...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лудогорец е недолюбван, защото е е настъпил всеки по пръстите. Преди две години имаше мач ЦСКА - Левски, където Моци изрита нападател на ЦСКА в гърдите след засилка и скок, като това се случи на метри от съдията и то пред очите му, в ситуация която не може да се квалифицира за футболна или борба за топката, а се обяснява с жаргонния "еленски скок". Последствията бяха... никакви - даже не бе спряна играта.

Отбор срещу който след 5 години в елита най-накрая свириха дузпа в техен ущърб, а защитниците им ги виждаме колко чисто играят именно в европейските мачове - винаги са с червен картон и им свирят дузпи, но те просто са свикнали, че това в родното първенство им се разминава.

 

Няма да повдигам въпрос за първото им ставане шампиони и с какви юноши излизаха срещу тях Миньор Перник и всички други прояви в полза на "проекта", но за обикновения запалянко Лудогорец е еманация на липсата на феърплей, купуването на мачове, съдии и т.н. Тяхното участие в евротурнирите е на гърба на всички останали, даже и сега като играха с Партизан - за тях се правеха размествания в програмата, за да могат да се концентрират само за тези мачове, докато Партизан си играха и редовния мач във вътрешното първенство. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Без да искаш си писал, ЦСКА - Левски, а всъщност мача беше Лудогорец - ЦСКА при каратистката проява на Моци...

 

Жалко е това, което се случи с иначе симпатичния за всички в началото Лудогорец, но каквото си надробиш - това ще сърбаш. Аз предполагам, че голямото отрезвяване ще настъпи в близките месеци. Имам предвид мачовете от груповата фаза на ШЛ. Всичко зависи от жребия днес. При вариант силна група, националният стадион може и да се напълни за мачовете. Изненада за Киро ще бъде в реакцията на публиката. Предвиждам масова подкрепа на гостуващия отбор, ако той се казва Реал, Барса, Арсенал, Дортмунд и т.н. При вариант слаба и възможна група, по-скоро мачовете ще се играят пред традиционната аудитория на Лудогорец, демек, полупразни трибуни на националния стадион. И в двата варианта очаквам апатия по отношение на "българския отбор" и редица "патриотични" интервюта на Киро, в които обвинява ЦСКА, Левски и арменския поп за липсата на патриотизъм. Това ще бъде и началото на края на Проекта. УЕФА затваря вратите за подобни изключения от правилото с въвеждане на нов формат на ШЛ, което означава спиране на кранчето и постепенно охлаждане на интереса на Домусчиеви в начинанието...

Връзка към мнение

понеже темата се отплесва и към история, аз се замислих за следното: примерно новите ЦСКА - София (да не се бърка с ЦСКА моля) дето се настаниха на Армията и искат да вземат историята, титлите и активите на ЦСКА, ама без да отговарят за задълженията, как ще тълкуват онова 8:0 дето ги би Литекс на 29.11.1998... от една страна мача е факт, от друга страна излиза, че ЦСКА - София са били сами себе си  :lol:  а купите на Литекс ще ги броим ли за историята на ЦСКА - София или не???

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не разбирам защо продължаваш да пишеш едно и също. ОК, нямам против, имаш свое мнение и го отстояваш. Това е похвално, уважавам хората със собствено мнение! Лошото е, че става банално да се пита едно и също. Отговори на всичките въпроси, които зададе, можеш да намериш в темата. Само че ти не искаш отговори, а внимание, което е деградивно и не води доникъде...

Връзка към мнение

Не исках много да пиша, ама виждам, че пак е ставало въпрос за Лудогорец. Та това е отборът, който по най-явен начин си купи първата титла. Срещу тях Миньор играха с юноши в знак на протест, срещу решение на БФС. По-скандалното е, че БФС си промени решението доста преди мача, но Миньор пак бяха с юношите защото "имали чест" и "държали на думата си". Странното е, че за следващия мач срещу ЦСКА, Миньор бяха с всичките си титуляри, а едноседмичен лагер в тима им плати не кой да е, а Кирил Домусчиев. 

При последния мач за титлата, който се оказа и решаващ, Лудогорец наеха кикбоксьори и ММА бойци от Варна за стюарди, които с палки биха доста от нашите фенове, включително и познати още преди влизането на стадиона. Ето това е големият отбор, който наема биячи за противниковата публика, само и само да е сигурен, че подкрепата от нея няма да е на 100%. 

Лудогорец е и проектът, който не направи ДЮШ, а просто открадна всички големи таланти от развитите школи до тогава. Открадна юноши от Левски, ЦСКА, Славия, Литекс, като ги привлече в школата с...пари! Да, те платиха на родителите на тези деца пари и за един месец имаха най-добрите юноши в България. 

Лудогорец е отборът, който получи 5 млн. лева от държавата, за да построи сектор за 2000 човека, кръстен на анонимен румънски футболист. Докато бюджетът за училищен спорт е три пъти по-малко.

Лудогорец е отборът, чието ръководство беше хванато да черпи съдия след футболен мач в разградски ресторант. Оказа се, че понеже градът бил малък и нямало много ресторанти, просто станала случайна среща и поздравили съдията. 

Лудогорец е отборът, чийто шеф, видимо употребил наркотици, обижда журналист в национален ефир, защото го е попитал за празните места на евтината трибуна "Моци".

Същият този шеф на Лудогорец взима без пари БМФ и претопява десетки кораби за скрап. И слава богу, че го прави, за да може да си купува скъпи играчи с парите от корабите. 

Същият този шеф ходи с жена си, президента на БФС и жена му на Малдивите заедно на екскурзия. 

Въпросният Домусчиев е и човекът, който напада друг журналист, защото не коментирал достатъчно патриотично неговия "проект" който бил "национална кауза"

Лудогорец е и отборът, при който не феновете плащат билетите на отбора, а отборът плаща билетите на феновете. Все пак ги праща по футболни екскурзии и не им плаща само билети на домакинските мачове. 

Лудогорец е и отборът, в който всички новодошли чужденци извън ЕС, взимат български паспорт за два месеца, макар че за да се изкара толкова бързо паспорт, трябва човекът да е допринесъл или да е изключително ценен за държавата. Примерът е с американските баскетболисти, които взимат паспорт за да играят за националния отбор, където наистина ще "свършат работа" на държавата. 

Лудогорец е и отборът, който въпреки че е "хегемон" в първенството и "милее" за българския футбол, пръв скочи на правилото да има по един футболист под 21 години, който да е от школата на клуба. 

Лудогорец е отборът "национална кауза", който изгони почти всички български играчи и остана с 3-ма българи в състава, играещи редовно. За сравнение, в групата от 18 човека за последния мач, 8(осем!) са бразилци!

 

Стана малко дълго, но може да се пишат още десет пъти повече неща. И дано подкрепящите тук този "проект" като отидат на техен мач, не бъдат бити от професионални кикбоксьори, както се случи с мои познати. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Само забрави да опишеш какво представлява "клетката за гости" на стадиона-красавец, която не се нуждае от кавички...

 

Пак да напомня! Темата няма за идея да опорочава успехите на който и да е било отбор в страната, още повече тези успехи и без това със свещ да ги търсиш през последните двадесет и пет години. Идеята е да разграничим бизнеса от футбола, щото колкото и да се повтаря, че парите са най-важното нещо във футбола, толкова повече доказателства оборват това твърдение. Защото проектите са до време, но любовта на хората се предава от поколение на поколение и няма нищо общо с моментната слава. Ботев Пд е типичен пример в това отношение. Така и не могат да станат шампиони от сума ти години, но публиката им е вярна и премина през всичко, за да спаси своя социален феномен. Колко от публиките на останалите отбори в страната, ако се наложи биха спасили отбора си? Някой продължава ли днес да натяква на "канарчетата", че не са Ботев Пд, а Металист Сопот? Да повторим! ЕИК-то не е социален феномен. Социалният феномен е там, където са публиката и традициите...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понеже все пак темата е и за социални явления, ето как във Валенсия изпращат служителя, който 55 години е отговарял за екипировката в клуба.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ей така трябваше ние да изпратим Бай Добри, ама по едно време Стойчо не мислеше по същия начин... :(

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Някой продължава ли днес да натяква на "канарчетата", че не са Ботев Пд, а Металист Сопот?

 

В интерес на истината някои продължават да натякват, но понеже и при тях не всичко е наред, та си мълчат :lol:

Редактирано от Hayasko
Връзка към мнение

В интерес на истината някои продължават да натякват, но понеже и при тях не всичко е наред, та си мълчат :lol:

 

То на канарчетата съдбата им го върна, затова те да мълчат :lol:

Връзка към мнение

Днес, само в минута и половина Ицо закри всички "оздравители", "озеленители" и дребни спекуланти:

 

http://www.sportal.bg/sportal_tv.php?category=107&video_page=1&video=91853

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То на канарчетата съдбата им го върна, затова те да мълчат :lol:

Да не навлизаме в безсмислени полемики, защото и двата отбора нито са цъфнали, нито са вързали.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да не навлизаме в безсмислени полемики, защото и двата отбора нито са цъфнали, нито са вързали.

 

По-важното е, че никой не поставя под съмнение ролята на истински социални феномени (а не проекти) на двата клуба, въпреки двата бизнес-периода при "канарчетата" (брокери и КТБ) и един по-особен при "смърфовете" (ВИС-2).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Duke...когато ти си гледал Лудогорец,си имал нужда да гледаш български футболен клуб,който се класира за Шампионската лига.Аз съм нямал толкова нужда защото там играят само 3 ма българи и за мен бе важно само 2 то полувреме.Първото го бях гледал ;)

Не ми допада ,че виждаш арогантност в Гочо Дермненджиев.И той е майна,юноша на Локо Пд,но като играч не игра в родния си клуб или в 2 та софийски гранда ,а в София.Не може да се отрече,че има самочувствие и с право,защото има успехи не само като помощник треньор.

А колкото до желанието ми да виждам повече несофийски отбори да натриват носовете на софийските грандове-Точно така.Колкото и да ти е чудно,това е градивно и полезно за развитие на футбола в България ,не само в 2 клуба в София.Всъщност проблема не е в столицата а в толерирането на определени клубове.Дали са Левски и ЦСКА или Литекс и Лудогорец...все е същото.Ето затова за мен не е важно да гледам първото полувреме на клуб,който не ми е в сърцето...но мога и да го гледам.Ти го каза,че нямало българи(само 3ма) в него и треньора не те кефи,щото има самочувствие.Може би ако беше треньор Любо Пенев или Стойчо Младенов щеше да те кефи ;)

И искам пак да отбележа...Ти си привърженик НЕ на социален феномен,а на армейско-партиен.Финансовия проект на Домусчиев в Разград е абсолютно същото което се случва през 1948 г.Само ,че армията и генералите на новата власт и войска правят футболен проект -ЦСКА.В последствие е ясно,че ще имате привърженици...дали щяхте да сте клуб от София,Пловдив или Варна.Просто по социалистически модел всичко се концентрира в Столицата и в Армията.Какъв Социален модел е това след като е натрапен? Тотално не разбираш,как са създавани първите футболни клубове и от каква нужда се случва това преди 100 години.Ето защо съм радетел за по широка извънстолична география на българския клубен футбол.Само така ще разберете,че 50 години доминацията ви беше предопределена не от Футбола, а предимно от политика и партийни функционери домъкнали се от селата в София с по един каскет в бохчата.Айде виж колко софийски клуба е имало преди ЦСКА и тогава си обясни защо армията си създава клуб,30 години по късно?Още в зараждането ви като клуб е имало неестествен напън,някой да си има клуб?С кои пари?На армията...А тя от кой ги печели? От народа!Значи с народни пари си създаваме клуб ,привличаме играчи със софийско жителство,апартаментче,чин в армията,кола...или нареждаме да играе за ЦСКА...и ти наричаш това социален феномен...СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ е? Такъв беше,Стяуа -Букурещ,(основан 1947)Цървена звезда-Белград(1945).Съименника ви в Москва е основан през 1911 като ОЛЛС(общество любителей льiжнего спорта) скиори..и е закрит през 1923 от болшивиките за да създадат армейски футболен клуб. Ти тея факти пак няма да ги приемеш.Че още със създаването сте натрапен на обществото футб.клуб и смеел ли е някой да не стане фен ако е свързан с армията или някой новоСтоличанин неориентиран от кой отбор да е ;) И да ти напомня...нямам омраза.Имам факти,местен шовинизъм за футбола на Пловдив и безразличие към футболни ГМО та.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ботко, този път окончателно се отказвам да водя диалог с теб. Пак зацикли на любимата тема и това си е... Опитах, опитах няколко пъти, ама се отказвам, не го приемай лично...

 

Получи се среден вариант - ПСЖ, Арсенал и Базел. Хипотетично се отварят шансове за третото място. Иначе, две трети пълен стадион за Арсенал, наполовина пълен за ПСЖ и полупразен за Базел. Честито на националната кауза!

Връзка към мнение

Ботко, само да помоля да приключиш своето участие в темата, защото не желая Георги да я заключва по политически причини, които само ти вкарваш абсолютно ненужно в тема с тотално различен характер. Радвам се, че все пак се намери с кого да дискутираме. Направих всичко възможно да бъдеш приобщен към темата, но не става. Сега дочетох последното ти мнение. Нямам какво да кажа, изумително е!

Връзка към мнение

Няма нужда от препоръки кой да пише и кой да не пише. Но мисля, че повечето участници в темата усещат правилния тон и не е необходимо Биг Брадъра да минава със ситния гребен и да филтрира и редактира, пощадете ме, 8 страници са, някой от тях с доста обемисти мнения :) Мисля си, че темата е най-полезна в следните области:

 

- Футболна история. Очевидно в темата има много хора с интерес и познания назад във времето, интересно е да чуем техните спомени и мнения. 

- Чуждите футболни клубове социални феномени. По някаква причина (каква ли? :)) не предизвикват толкова емоции и сякаш е по-лесно да стане трезва и полезна дискусия. Някой ще разкаже ли за легендарните противоборства: Бока - Ривър Плейт? Фламенко - Флуминезе? Сериозно ли имаме 8 страници тема и никой не е споменал южноамериканските клубове, които общо взето са дефиницията на социален футболен феномен?

- Забелязах как остро спорещи страни изведнъж почнаха да си харесват едни на други мненията, ясно е че дори и да са твърдо от различни страни на барикадата, то в основата ги обединява любовта към играта. Може би в общите неща може да стане по-интересна дискусия вместо постоянно наблягане на различията. 

- Въобще, мисля че сами можете да усетите настроението си, при започване на писане на мнението - дали е с удоволствие и спокойствие или гневно и агресивно. Ако почнат да преобладават вторият тип работата е ясна. 

- Айде стига съм натяквал :)

 

Но участниците ще си преценят, ако е по-лесно Лудогорец и ЦСКА да се предъвкат за 1000 път с различни думи, които казват за пореден път едно и също, то явно темата ще приключи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.