Прескочи до съдържание

За проектите и социалните феномени във футбола...


Препоръчани мнения

След като са спазени законите, би ли обяснил как в Етрополе, Софийска област, се премества отбор от Ловешка област? То е ясно защо го направиха така, с междинна станция, но все пак искам едно простичко тълкуване :)

 

Иначе сам знаеш, че у нас законът е "врата у поле".

 

Обяснението е публично и всеки може да го види онлайн в Търговския регистър към Агенция по вписванията. Акционерите на ПФК Чавдар (Етрополе) прехвърлят своите акции на трети физически лица, включително Гриша Ганчев (не си спомням дали като физическо лице или чрез негово дружество) и Христо Стоичков. Новите акционери променят наименованието на дружеството на ПФК "ЦСКА - 1948" АД. Новото дружество изкупува 100% от капитала на ПФК Литекс АД, променят наименованието му на "ПФК ЦСКА - София" ЕАД и преместват седалището и адреса на управление в София. Цялото това упражнение е направено, за да се спази изискването за спазване на регионалния принцип, за който вече беше попитал по-рано в темата. За пореден път, но този път последен - нищо от това нямаше да се случи, ако..........................прочети което и да е мое мнение в темата за подробности, че ми омръзна да пиша едно и също нещо по сто пъти...

 

Това последното е готин слоган, ама не върви да излиза от устата на интелигентен човек... ;)

 

Не са проблем законите, проблемно е правоприлагането...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Приятели, темата започна да цикли в кръг сериозно. Мисля, че повечето гледни точки станаха ясни, едва ли има смисъл от повтарянето и преповтарянето им, диалога сякаш изчезна. Ако някой мисли, че не се е доизказал, може ли да преминем към заключителни пледоарии? :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А за мен пребоядисания Литекс не е ЦСКА и няма повече да стъпя на стадиона, нито да припозная това франкенщайново чудовище.

 

За мен е обидно, че истинският ЦСКА все още мъждукаше, когато започнаха да се отричат от него и да възхваляват пребоядисаната амалгама от Чавдар и Литекс, които изведнъж се оказаха с нашата емблема и на нашия стадион. Цялото действие приличаше на мародерство, където някой обира все още мърдащия, смъртноранен войник, за да му свали медалите и ценностите, преди да го ритне в калта да умира.

 

Честно казано не съм чел по-голмята част от темата, защото не обичам подобни накъсвания с мултицитати и тъпчене на едно място, затова просто казвам какво ми е на сърцето - там в момента зее дупка. Виждам отбор, но не го усещам като моя отбор. Няма я емоцията, която изпитах в края на май месец на стадиона и за мен онзи мач си беше своеобразната лебедова песен.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Аз понеже се опитвам да чета всички ви,затова съзирам и мнение на цска-ри които не приемат случващото се.Моите твърдения се базират на миналия "опит" в тоя клуб и славното минало,което се оказа паянтова основа за настоящето.Щом съзирам отношение на фенове ,като към франкенщайн или "няма да стъпна"...достатъчно ми е като доказателство какво се случва.

 

А фактите се опитвам да ги обясня от преди 1990 и кое довежда до ситуацията сега.Съжалявам ,че темата зацикли около един отбор,но това е характерно за целия бг преход,не само във футбола и спорта ами и в почти всяка сфера на обществ.живот.Не спазването на законите,тяхното заобикаляне,доминацията чрез власт или кражбите са показателни до какво водят.Деградация и разделение!Това са фактите...

 

При такива факти Социалния феномен,който водеше хората ,като на празник на стадиона и бе подържан от чисти идеи,достойнство и чест..просто умря!И не умря днес...Почнаха да го убиват специално във футбола малко преди 90-те.А защо е било така,повече не искам да обяснявам.Написах достатъчно и сигурно е отегчително за някой ,който не иска да го приеме.

 

Наистина не ми се пише повече по темата,но се сещам за един факт от онова славно минало. През 1985 на финала за купата Двата гранда се сбиха.Тогавашното полит.ръководство на НРБ и БФС взе решение да изхвърли двата гранда от класирането,но следващия сезон те цъфнаха с нови имена(малоумно решение).

 

Цска,стана Средец...Левски-Спартак,стана Витоша.Без протекциите на партия,армия и прочие...В сезона 1985/86 Средец завърши 4-ти...Витоша-5 ти.Първенството беше много интересно и резултатно,оспорвано и Берое станаха шампион.Тракия(Ботев) бяха 2-ри и биха Берое с 8:1 в Пловдив...но останаха на 2 точки зад тях.Славия остана 3-та.Няма да нищя,кой на кого пуска накрая,но искам да отбележа,че без протекциите за двата гранда,се видя реалното класиране и по честно съревнование в България.Имаше интрига и красиви мачове...имаше все още социалния феномен,имаше публика.В резултат на това ,на някой фактори не им допадна ролята на двата софийски гранда и коригираха нещата обратно в тяхна полза.Дори пред Средец се появи ЦФКА.Реабилитираха наказаните 2 ма от армейците и 4 ма от левскарите...и всичко пак си тръгна в руслото.

 

Същата година Стяуа би Барса за КЕШ.Източна Европа имаше силни отбори...В следващите години бяха и славните години на ЦСКА със Стоичков(беше наказан доживотно да не играе футбол),Пенев,Костадинов..Обяснете си сами,когато не се пречеше на Провинцията и не се толерираха грандовете от София,какво се случваше.Пак имаше силно присъствие в Европейските клубни турнири,пак имаше силен нац.отбор(класирахме се за Мексико 1986 в трудна група в квалификациите),първенството ни беше интересно и резултатно и нищо фатално нямаше ,че Левски и ЦСКА тогава не били водещи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Същата година Стяуа би Барса за КЕШ.Източна Европа имаше силни отбори...В следващите години бяха и славните години на ЦСКА със Стоичков(беше наказан доживотно да не играе футбол),Пенев,Костадинов..Обяснете си сами,когато не се пречеше на Провинцията и не се толерираха грандовете от София,какво се случваше.Пак имаше силно присъствие в Европейските клубни турнири,пак имаше силен нац.отбор(класирахме се за Мексико 1986 в трудна група в квалификациите),първенството ни беше интересно и резултатно и нищо фатално нямаше ,че Левски и ЦСКА тогава не били водещи.

 

Струва ми се, че Ботко без да иска вдъхна нов живот на темата. Дано не се окаже, че само на мен ми се струва така, но това е друга тема...

 

Хубав пример даваш със случката от финала през 1985 г.! Пример, който всъщност доказва моята теза за "социалния феномен". Нека започнем с това, че случилото се на терена по време на онзи финал за купата е детска закачка в сравнение със случващото се по време на едва ли не всеки трети мач днес. Съдията изпусна мача, това е истината. Първо не видя игра с ръка на Жоро Славков при втория гол за ЦСКА. После позволи на Пацо Николов да освирепее и с безумен шпагат да свали Коце Янчев на земята. Тогава се намеси Стоичков в дебютната си среща с червения екип и стана кратко меле. После и в тунела на път за съблекалнята са се сдърпали, но пак повтарям, нищо кой знае какво не се случи тогава. Истината е, че приближени до Тодор Живков в опит да му се натегнат преекспонираха случката и ако си спомняш още на следващия ден в. Работническо дело" излезе с огромен материал под заглавие "Докога ще търпим недъзите на българския футбол?" Предстояха важни квалификации за световното в Мексико на следващата година, но малоумниците от политбюро решиха да се изгаврят с лицето на българския футбол. Ти хубаво споменаваш за смяната на имената, но защо не казваш и останалото. Освен доживотно наказаните в двата лагера, още бяха прекъснати връзките на клубовете с МНО и МВР. Това означава, че практически бяха лишени от заплати треньори, футболисти и администрация. На ЦСКА беше забранено да тренира на "Армията", мисля Левски тренираха на ст. "Раковски". Първенството беше бутафорно и мина под надслов "Няма твое, няма мое - всичко е в Берое!" Бях на мача им на "Герена" с който на практика станаха шампиони и трябва да ти кажа, че според мен "братчедите" не се напънаха особено за кеф на кукловодите. Този шампионат трябваше да се превърне в апотеоз на честната игра и радост за всички неутрални привърженици от провинцията, които най-после се почувстваха неощетени от авантите в полза на софийските грандове. За огромна радост, още на следващата година разумът надделя и постепенно двата гранда бяха реабилитирани...

 

Не съм съгласен с тезата, че Левски и ЦСКА са виновни за това, че през годините са доминирали. Няма отново да се връщам на тезата ми относно желанието на провинциалните играчи да дойдат да играят в един от двата гранда, защото очевидно не можеш да го приемеш. В същото време обаче ще посоча, че успехите на националния отбор на България винаги са зависили от моментното състояние на двата гранда. Говоря за времето преди промените, защото след това в националния играят основно "чужденци", а за жалост в един период от време и чужденци без кавички. Погледни какво се случва днес. Лудогорец е безспорен хегемон в българския шампионат вече шеста година и лично на мен ми напомня за Лион във Франция. Убеден съм, че дори и да направят десет поредни, в един момент всичко ще свърши и хората ще забравят за тях. Докато за ЦСКА и Левски винаги ще се говори - едни с хубаво, други с лошо. Защото фирмените проекти са до време и при тях не се създава добавена стойност, докато социалните феномени не зависят от успехите и моментното състояние, а от съвсем различни фактори за които многократно стана дума. Публика и традиции, Ботко, другото са периодични напъни и местен шовинизъм...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

във връзка с ГМО-то ще си позволя да цитирам нещичко, дето като аналогия ми хареса:

 

Съдия Я.Тодоров шеф на Етичната комисия на ВСС го е казал много точно:"Представете си, че аз отида в съда, пожелая да си сменя името от Ясен Тодоров на Борислав Михайлов и това бъде прието, това прави ли ме автоматично съпруг на Мария Петрова, баща на Ники Михайлов и президент на БФС? А дали ме прави бронзов медалист от световното първенство в Щатите?"

 

между другото никъде не мярнах да се коментира как и защо ГМО-то получи Армията, пък е интересно... иначе май на феновете на ГМО-то скоро ще им се наложи да осъзнаят колко са прекарани, почна се с треньора... 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Разбирам, че с трето поредно мнение се опитваш да привлечеш внимание, но ще помоля да приключиш участието си в темата ако продължаваш да говориш за ГМО-та и даваш неадекватни примери!

 

От първото мнение заявих, че това не е тема за мерене на атрибути. По една или друга причина Фичо насочи вниманието към случилото се с ЦСКА и идеята се изкриви. Няма лошо, беше нужно да минем през този етап, но наистина е дразнещо да се предъвкват едни и същи тези. Ако имаш какво да кажеш по темата, моля, ако ще е само горното...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Специално за стадиона няма кой знае какво да се каже. Старото дружество имаше дългове за стадиона, прекратиха му договора, новото дружество кандидатства и му го дадоха да играе на него. Накратко това стана, в случая няма нищо ненормално. Интересно е само дали същото щеше да стане, ако друго дружество беше поискало да играе там?

Връзка към мнение

 Интересно е само дали същото щеше да стане, ако друго дружество беше поискало да играе там?

 

Не е номерът някой да поиска. Аз мога да регистрирам дружество с уставен капитал от 2 лева и наименование ЦСКА 2016, но това не означава, че дружеството може да сключи договор дори и неистово да иска да играе на "Армията". Пак се връщаме към ЕИК-то и ФК-то. Първото е условие за документиране на процеси, които са изцяло в полето на второто. Социалният феномен не се влияе от действащото законодателство, което налага периодични промени на правно-организационната форма. Социалният елемент е там където са публиката и традициите. Договор беше сключен с дружеството зад което именно застана социалния феномен. Всякакво друго решение щеше да бъде скандално! Хората пълнят "Армията" не защото подкрепят настоящото ТД, а защото вярват в едно и също ФК от 1948 г. до днес, независимо от промените в наименованието, подведовствеността и правно-организационната форма...

 

Да минем напред предлагам, този въпрос го разнищихме, а ми се струва, че никой нищо не казва за Лудогорец при положение, че шеста поредна година това явление в българския футбол се превърна в истински хегемон!

Връзка към мнение

Специално за стадиона няма кой знае какво да се каже. Старото дружество имаше дългове за стадиона, прекратиха му договора, новото дружество кандидатства и му го дадоха да играе на него. Накратко това стана, в случая няма нищо ненормално. Интересно е само дали същото щеше да стане, ако друго дружество беше поискало да играе там?

 

по-скоро въпроса беше риторичен; старото дружество дългове имаше отдавна, ама не му прекратиха договора за стадиона отдавна, а точно преди разглеждането на оздравителните планове, което всъщност ги направи безпредметни; а пък "социалния феномен" е, че на мачовете от В група се събираха повече зрители отколкото сега, сигурно има защо...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Duke...ти не си гледал първенството 1985/86...ти си забелязал само пускането на Левски на Берое,за да не стане Ботев(Тракия)шампион.Първенството не беше бутафорно а беше съвсем нормално,е имало е и такива мачове,както и вие сте участвали в бутафории.Просто сезона 1985/86 ви е било кисело гроздето и с присъщо високомерие принизявате футболните достойнства на провинцията.Драги Duke...местния шовинизъм е изключително полезен във всяка една сфера на общ.живот.Иначе модела град-държава щеше да се приеме повсевместно.В частност във футбола в България,социалния феномен -клубен футбол се появява във Пловдив,Русе,Варна и София...поне 40 години преди Вашия модел -Армейски ;) Тъй ,че уважавай традициите на другите за да уважават и твоите.Натрапения финансов модел на Лудогорец и Литекс е новия модел,аналогията е на "фирмениния" на армията от 1948.От къв зор армията си прави клуб,след като е имало "царски" клуб в София.

 

Партийните комплексирани идеолози създават нещо ново върху руините на традициите преди тях.Обаче НОВИ..социалистически..а не стари,капиталистически.Ето така построеното от капиталиста-чорбаджия Кудоглу,след 1945 се разрушава в Пловдив.Няма значение, че със своите пари не е направил Лудогорец а болница и социално подпомагане за бедните граждани на Пловдив.Складовете които горяха онзи ден са строени за да издържат тези негови проекти и фондация. Ето това е Социалния феномен,който партийците разрушиха за да създадат подобни на ЦСКА.Нуждата армията да реабилитира силата и значимоста си в режима...чрез любимата игра.

 

Моя местен шовинизъм има история и дух...Често внуците са заведени за първи път на стадиона от дядовците си.Нормално е да има потомствени фенове на един отбор.90% от цска-рите родовата фенска памет им стига само до бащата.Нали е нормално в столицата да си от единия от двата отбора...едва ли някой приходящ НовоСтоличанин в онези години ще припознае Славия или Локо Сф,Септември или Спартак Сф.Тъй,че щастието на едни се крепи върху нещастието(закриването) на други.

 

Когато ВИЕ не сте водещи,всичко е порочно и фалшиво...Е така е..Лудогорец играе в Шампионска лига,вие се чудите кой е истинския клуб от 3-те и на кой е кочината Народна Армия.

 

Живееш още в онова време.Свери си часовника.И Шалке 04 е финансов проект на един голям немски свинар.Ако не си наясно,парите за този отбор идват от прасета :) Но го има и социалния феномен за може би най обичания в Германия клуб,с огромна фенска маса на фона на 260 000 -Гелзенкирхен. Мисълта ми е да не казваш голяма дума защото вие нямате 70 години като клуб...Лудогорец няма и 10. Не се знае след 60 години,кой кой ще е в бг клубен футбол.Правя аналогии със 99% вот за една политическа партия преди 1989 и състоянието днес на наследницата и..10-12%.

 

За да не намесвам политика,давам малък пример за изкуствените неща,разочарованието и естествения приръст.Минали са 26 години!Както не един път споменах...спорта/футбола е функция от случващото се в държавата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ботко, само ще кажа, че докато си писал това просторно мнение, аз гледах първото полувреме на реванша на Лудогорец. Изводите направи сам. И още нещо много важно! Аз уважавам изключително много всички традиционни футболни отбори в страната, като се започне от Левски и се стигне до Ботев Враца. От мен лоша дума за съперник няма да чуеш. Литекс и Лудогорец обаче са нещо коренно различно от социалните феномени за които говоря в темата. Оставам с впечатлението, че ти си готов да подкрепиш всеки отбор, който успее да натрие носовете на софийските грандове, особено и най-вече ЦСКА. Лично аз не мога да възприема подобна позиция, но нямам нищо против да разбера, че на теб лично същата ти импонира. Започва второто...

Връзка към мнение

Да поздравим Лудогорец.

 

Да, съгласен съм! Да поздравим проекта Лудогорец. Дали някога този проект ще се превърне в социален феномен не знам, но на този етап нещата много ми приличат на Лион във Франция преди години. Лион мачкаше 10 години, но така и не се превърна в социален феномен от типа на ПСЖ или ОМ. Да се замислим над постигнатото от Лудогорец снощи. Аз не си спомням Левски на Мъри да беше излязъл във Верона в мача за влизане в груповата фаза на ШЛ с 8 чужденци и 3 българи в състава си, като след излизането на Дяков, съотношението стана 9 на 2. В този смисъл не мога да възприема класирането за успех на българския клубен футбол. Предстоят ни интересни мачове на националния стадион на които основната част от публиката ще дойде, за да види (подкрепи) гостуващите отбори. Какво печели българският футбол от подобно класиране? Снощи Дерменджиев стигна твърде далеч в арогантността си като предварително заговори за трето влизане в групите догодина. Съгласен съм, че към настояща дата Лудогорец е тотален хегемон във вътрешното първенство, но още след 5-ти кръг да неглижираш първенството най-малкото е директна обида към останалите участници. Не се прави така!

Връзка към мнение

Щото във Висшата лига няма отбори с по 2-3 ма местни ;)

Проект или не аз виждам , че играят с желание не чакат на късмет.

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лион мачкаше 10 години, но така и не се превърна в социален феномен от типа на ПСЖ или ОМ.

 

ПСЖ е много далеч от социален феномен и може би така е по-добре. В последните години доближава модела на Челси и Манчестър Сити. Френското първенство, макар и не в центъра на внимание, е доста добро, а най-големият му плюс е децентрализацията на успехите, което както знаем се дължи на липсата на каквото и да е фаворизиране от страна на футболната асоциация.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ПСЖ е много далеч от социален феномен и може би така е по-добре.

 

Заро, това мнение ме изненада! Може би не разбирам какво точно имаш предвид, но ПСЖ покрива изцяло моите критерии за социален феномен. Клуб, който никога не е изпадал от Лига 1, с най-много спечелени титли, един от двата гранда на френския футбол с изключително отдадена публика...

 

П.П.: ОК, сега проверих, че не са рекордьори по спечелени титли, а по-скоро по общ брой трофеи. И все пак, не само успехите превръщат един футболен отбор в социален феномен. Нима Ботев Пловдив може да се гордее с огромен брой спечелени трофеи, но кой би се осмелил да каже, че "канарчетата" не покриват на 100% критериите за социален феномен?

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Заро, това мнение ме изненада! Може би не разбирам какво точно имаш предвид, но ПСЖ покрива изцяло моите критерии за социален феномен. Клуб, който никога не е изпадал от Лига 1, с най-много спечелени титли, един от двата гранда на френския футбол с изключително отдадена публика...

 

Ами ПСЖ е може би най-младия клуб във френската Лига 1, създаден в този си вид през 1979 г.

В това отношение феномен е Интер (лично за мен - много противен отбор), който не е изпадал от дебютното си участие през 1909 година. Има и много други отбори (Барса, Реал), но ПСЖ е твърде млад, за да бъде класифициран като феномен на базата на това..

 

ПСЖ няма най-много спечелени титли. Първенец във Франция е Сент Етиен, макар това да е станало отдавна. После за ОМ, Лион, Нант, Монако и едва тогава идват ПСЖ.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, да, коригирах се, но може би имаме различни критерии относно понятието "социален феномен". Лично аз залагам на прецизен баланс между постигнати успехи, дълголетие и стабилно ядро от публика съставена от поне три поколения привърженици...

Връзка към мнение

 Аз не си спомням Левски на Мъри да беше излязъл във Верона в мача за влизане в груповата фаза на ШЛ с 8 чужденци и 3 българи в състава си, като след излизането на Дяков, съотношението стана 9 на 2. В този смисъл не мога да възприема класирането за успех на българския клубен футбол. 

Лудогорец си е български отбор, представляващ България, ако ще и да излезе с 11 марсианеца на терена. Не са направили нищо незаконно излизайки с 9 чужденци, правилникът/законът го позволява (ти самият обичаш да се позоваваш на закона в случая с преименуването на Литекс на ЦСКА-София). В глобализирания 21 век е несериозно да се "определя" националността на даден отбор по някакви неясни фактори от сорта ако излязат 5-ма българи титуляри - това е български отбор, ако има само трима - значи не е. Какъв отбор е Лудогорец - бразилски ли? Кое клубно първенство представлява като шампион?

През 2000 г. на Олимпиадата в Сидни арменецът Армен Назарян стана олимпийски шампион. издигнаха българското знаме, звуча "Мила родино". Човекът почти не говореше български по това време. Какво да направим, да си заличим този медал и да го броим за Армения ли? Да, ама МОК го брои за български.

И още нещо. Приносът на ЦСКА към българския футбол е безспорен. Това е единственият български отбор, който е играл полуфинал за КЕШ. Обаче нека погледнем и от друга гледна точка. По ''онова" време преди 89-та ЦСКА обира каймака на българския клубен футбол. Всеки млад, талантлив български футболист трябва да мине през казармата. Веднъж попаднал там за ЦСКА не предсавлява особена трудност да го "прилапа" в отбора си. Въпреки че обира каймака на футбола ни ЦСКА не успя да играе финал в Европа, за разлика от други, които не само играха, но го и спечелиха. Стяуа и Цървена Звезда например печелят, Унгария (в лицето на МТК) пък класира свой отбор на финал, но губи. 

Имам и един въпрос (напълно сериозен) - колко години изминаха откакто последно социалният феномен ЦСКА произведе футболисти на световно ниво чрез собствената си школа (не говорим за придърпани от провинцията талантливи играчи като Жеков, Денев, Стоичков, Мартин Петров, Стилиян Петров, Бербатов)?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лудогорец си е български отбор, представляващ България, ако ще и да излезе с 11 марсианеца на терена. Не са направили нищо незаконно излизайки с 9 чужденци, правилникът/законът го позволява (ти самият обичаш да се позоваваш на закона в случая с преименуването на Литекс на ЦСКА-София). В глобализирания 21 век е несериозно да се "определя" националността на даден отбор по някакви неясни фактори от сорта ако излязат 5-ма българи титуляри - това е български отбор, ако има само трима - значи не е. Какъв отбор е Лудогорец - бразилски ли? Кое клубно първенство представлява като шампион?

 

 

Може би не стана ясно. Казвам, че не мога да възприема класирането за успех на българския клубен футбол. Ще обясня по друг начин. Ясно, че Лудогорец е български отбор, който представлява България в евротурнирите. Тук спор нямаме. Идеята ми е, че успехите постигнати от Лудогорец в турнирите не помагат на българския клубен футбол в страната. Не мисля, че международните успехи ще повишат качеството на родния шампионат, най-много да затвърдят правилото, че успехи се постигат само и единствено с чужденци. Това имам предвид. С две думи, наивно тъгувам за ДЮШ на българските футболни клубове. След 5 години (примерно) братята ще загубят интерес, ще бъдат принудени да се откажат, ще свършат парите и т.н. Тогава чужденците ще си отидат и какво ще остане след този проект?

 

 

 

Имам и един въпрос (напълно сериозен) - колко години изминаха откакто последно социалният феномен ЦСКА произведе футболисти на световно ниво чрез собствената си школа (не говорим за придърпани от провинцията талантливи играчи като Жеков, Денев, Стоичков, Мартин Петров, Стилиян Петров, Бербатов)?

 

Последният за който моментално се сещам е Мето Деянов. Моето лично мнение е, че Мето беше на световно ниво. Нелепи контузии му попречиха да реализира огромния си потенциал. Сещам се и за Иван Иванов - Русия, който дойде в ЦСКА от Пирин Бл. на 16 години. Сигурно има и още, но разбирам какво искаш да кажеш. Безспорно, последната голяма звезда произведена в школата на ЦСКА е Любослав Пенев. Не мисля, че картината е по-различна и при Левски, ако приемем (а аз вярвам в това), че сините са втория по значимост социален феномен в страната. Какво да кажем за една от най-големите люпилни на таланти в миналото, школата на Ботев Пд? Ами какво стана с прословутата школа на Пирин Бл.? Мисля, че времената са други... Конкретно за ЦСКА искрено се надявам Ганчев да не изневери на веруюто си и да възстанови школата, защото съм убеден, че това е посоката...

Връзка към мнение

Въпреки че обира каймака на футбола ни ЦСКА не успя да играе финал в Европа, за разлика от други, които не само играха, но го и спечелиха. Стяуа и Цървена Звезда например печелят, Унгария (в лицето на МТК) пък класира свой отбор на финал, но губи. 

 

Нещо повече, от целия източен блок, само ние нямаме финалист. Румъния и Югославия имат шампиони, Стяуа и Цървена звезда, които са и финалист за купата на УЕФА, Унгария имат Видеотон за финалист за УЕФА срещу Реал М и Ференцварош и МТК като финалисти за КНК, ГДР имат носител и финалисти за КНК, Полша имат финалист за КНК, (Чехо)Словакия имат Слован като финалист за КНК. Даже и Гърция, която е в девета глуха имат финалист (Панатинайкос).

 

Какво да кажем за една от най-големите люпилни на таланти в миналото, школата на Ботев Пд?

 

С риск да подпаля темата, нито един от известните играчи на Тракия и Ботев не са от тяхната школа. Това е мит.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нещо повече, от целия източен блок, само ние нямаме финалист. Румъния и Югославия имат шампиони, Стяуа и Цървена звезда, кооито са и финалист за купата на УЕФА, Унгария имат Видеотон за финалист за УЕФА срещу Реал М и Ференцварош и МТК като финалисти за КНК, ГДР имат носител и финалисти за КНК, Полша имат финалист за КНК, (Чехо)Словакия имат Слован като финалист за КНК. Даже и Гърция, която е в девета глуха имат финалист (Панатинайкос).

 

Да, това са фактите! Истината е, че през 1982 г. онази генерация на ЦСКА не си повярва и "наля гипса" в 18-та минута на полуфинала с Байерн. Мисля че и досега това е единствената официална среща в историята, в която Байерн М допуска три гола за 18 минути. Психиката на Джеки, Стойчо, Цецо и останалите за жалост тогава провали ЦСКА, влизането на Хьонес се оказа пагубно за крайния резултат. На реванша бяхме предварително обречени. Впрочем, някой помни ли защо Спас Джевизов не игра в първия мач в София? През 1989 г. срещу Барса бяхме далеч по-неуверени. Въпреки бомбастичното представяне на "Камп Ноу", никой не вярваше в класирането за финал...

 

 

С риск да подпаля темата, нито един от известните играчи на Тракия и Ботев не са от тяхната школа. Това е мит.

 

Може и така да е, както казваш, но аз помня как се възхищавах на красивата игра на Тракия през 80-те. Зехтински, Пашев и Пехливанов играеха много зрелищен футбол и аз още се чудя как не станаха шампиони с игра, вместо по служебен път...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.