Прескочи до съдържание

ОАЕ - бързи въпроси


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с ОАЕ. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Дубай?

- Може ли да шофираме в Дубай с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да разпределим времето между Дубай и Абу Даби?

- Заслужава ли си да посетим Шаржа?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Аз обаче имам само от сайта на Емирейтс ( авиокомпанията) ако някой намира правителствен сайт, моля да пусне линк.

Притеснява ме, че някой от персонала може да се заяде.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Ivko каза:

@Фил нали писа вече, че Уиз не са били запознати, но им е показал новите правила и е минал само с ваксина тук. Не виждам проблем да има

Не, не съм минал само с ваксина в София, поискаха PCR (аз имах) , но им обърнах внимание, че има нови правила.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 19 минути , Цвете каза:

Аз обаче имам само от сайта на Емирейтс( авиокомпанията) ако някой намира правителствен сайт, моля да пусне линк.

Притеснява ме, че някой от персонала воже да се заяде.

За съжаление и тяхното министерствто все още не си е направил ъпдейт.

Връзка към коментар

Много тъпа ситуация, май ще трябва да правим тест, за да не стане неприятно.

Edit: по вътрешни канали от наземния персонал са потвърдили, че знаят за новите правила. Ваксината е достатъчна. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

По-рано писах на МВнР да питам дали ще ъпдейтнат сайта с новите правила и току що ми отговориха следното:

 

Цитат

Уточнява се с посолството на Република България в ОАЕ.

С уважение,

 

Да видим колко време ще им трябва да уточнят. То в ОАЕ вече е извънработно време.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Цвете каза:

Много тъпа ситуация, май ще трябва да правим тест, за да не стане неприятно.

Edit: по вътрешни канали от наземния персонал са потвърдили, че знаят за новите правила. Ваксината е достатъчна. 

Може би е добра идея да е отиде, както посъветва @Ivko , 3 часа преди бординга и да се види. Притеснява ме да няма някакви дълги опашки пред лабораторията, така че да няма време да излезе теста до бординга. 

Това ми излиза като информация от сайта на Wizzair, която е ъпдейтвана на 24.02. А сега де? 

https://wizzair.com/bg-bg/poleti/karta-za-planirane-na-putuvaniyata/SOF/DXB

 

Цитат
Сертификат за тест

Dubai

Travellers must present negative results from a COVID-19 PCR test performed within 72 hours prior to boarding.

  • Travelling with minors:
    • Children under the age of 12 years are exempt.

      Categories of travellers who are exempt can be found at this website under "COVID-19 PCR test exemptions".

Abu Dhabi

All travellers need to present negative results (with a QR code) from a COVID-19 PCR test performed within 48 hours prior to boarding.

Travelling with minors:


*   Children under the age of 12 years are exempt.
    <br /><br />  Travellers with severe disabilities are exempt.
  • Please note that all passengers leaving Abu Dhabi must also present a negative COVID-19 test taken within 72 hours of departure.

 

Връзка към коментар
преди 50 минути , Shlosera каза:

Това ми излиза като информация от сайта на Wizzair, която е ъпдейтвана на 24.02. А сега де? 

Това е старо инфо за жалост. Няма проблем в пср да си направиш тук и там да влезнеш, но вече е до 48 часа, а не 72 и доста хора ще се водят по старото инфото на нашето външно, както днес един коментира във фейсбук пост за правилата на влизане в УАЕ цитирайки /старите услови/ И заблуждавайки хората, а УЖ водил групи и си викам “мале, мале щом и екскурзоводите не са информирани в реално време…”

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Shlosera каза:

Притеснява ме да няма някакви дълги опашки пред лабораторията, така че да няма време да излезе теста до бординга. 

Аз като тръгвах (26.02)нямаше опашка, даже въобще нямаше хора. Сега по празниците не знам дали ще е така, но чак опашкш и забавяне не ми се вярва да има.

И да обърна внимание, че въпреки че на сайта на Кандиларов пише, че на Т1 лабораторията работи от 5:00ч., всъщност отварят в 7:00.На Т2 са денонощно.

А, и също да си прегледате документа, че девойките сутрин са недоспали и на мен ми бяха сбъркали две от трите имена

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На Т1 съм, питахме на Уиз на чекина дали важат новите правила. Засмя се момичето, знаеше за тях, замисли се, но каза че важат. Каза, че имали официален мейл от авиокомпанията за новите правила. 
Нейните рестрикции (каквото и да значи) още не били обновени, но ходи уж да пита супервайзор и като се върна пак потвърди, че важали. 
 

П.п още не сме минали, тъй като чекин за чекиран багаж не е отворил, та ще видим като дойде време. Дано няма разправии, ако попаднем на друг чекин агент. 😁

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

предложения за забавления за малки и големи /картинг, водни паркове, рафтинг, детски паркове и какво ли не/

 

https://www.timeoutabudhabi.com/kids/brilliant-family-friendly-days-out-in-the-uae?utm_medium=email

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Цвете каза:

Потвърждавам, че се минава само със сертификат за ваксинация.

Ние също, само мен ме предупредиха, че ми е стара ваксината от 13.05.21 и заради това гледаха нещо в телефона, питаха се едни други, но на края минах.Значи, всичко е проверено и до Дубай вече се пътува без PCR тест.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Така, понеже вече се прибрах от Дубай,  да дам малко общо инфо и конкретно за Експото, което би могло да бъде полезно за тези, които ще пътуват натам през месец март. 
Както вече стана дума - на пристигане в Дубай ми провериха само паспорта и сертификата за имунизация. Бях попълнил и тази декларация, която е необходима според  Wizz, но никой не ми я поиска.  Както също вече писано в темата -  на паспортен контрол  дават по една безплатна туристическа SIM-карта с 1GB мобилнии данни на оператора du, която е активна 24ч. от първото ползване на мобилни данни.  След това най-евтиният туристически план е за 49AED - 2GB данни и 30 Flexi min. - специално за минутите, служителят ми каза, че са за вътрешни разговори, но на сайта им  пък пише  (national & international), но аз не съм пробвал международен разговор. 
За придвижването от летището - понеже за мен ходенето не проблем - отидох пеша до спирка Stadium на зелената линия. Около километър и половина, отне ми 20 мин. спокоен ход, ето го маршрутът:

image.png.6dcb8532b5ae81b82cf58f7f28ac5787.png

После, за прибиране с обратния полет, придвижване до Т2 на DXB, с налична NOL-карта (с поне 7.50 AED), от тази автобусна спирка (на 5 мин. от станция Stadium на метрото)  може да се ползват автобуси № 20, 31, 43 до Терминал 2 заминаващи.  

По повод времето - за периода  (26.02-01.03) температурите се движеха от 20° нощем, до 30° през деня, но аз лично в Дубай винаги съм с дрешка под ръка, че като се влезне в затворените помещения (или транспорта) с климатици, настроени на 18°, става неприятно.
Някой беше попитал за настаняване близо до метростанция - в предишно мнение споменах за хотела, който ползвах  - намира се буквално срещу Mashreq Metro station - не е някакъв лукс, усеща се като леко вехтичък, но е приличен. Наблизо (5мин. пеша) има денонощен (или поне до 01:00 ч. през нощта работеше) ресторант с ястия от китайската, индийска, турска кухня, има и минимаркет. 

 

Сега за  EXPO 2020 DUBAI . 
Вече, понеже остава само месец до края,  се продават само един вид билети - Season Pass Finale за 50AED, които са валидни до закриването на изложението. За под 17 и над 60 годишни е безплатно.
Колко време е нужно за разглеждане на изложението - за мен лично един ден не е достатъчен, за два дни биха могли да се видят по-основните неща, а оптимално е може би 3 дни.
Какъв е основният проблем - опашките пред много от павилионите - в зависимост от павилиона може да няма никакви хора, а може да има огромни опашки с чакане до 2 и повече часа, или даже с напълно изчерпана възможност за посещение. Какви са възможностите да се избегне или намали чакането. 
Първо - в почивен ден естествено има повече хора. Даже въпреки че официално почивните дни в Дубай са петък и събота, в неделя също имаше  повече хора, отколкото понеделник и вторник.  
Второ - с всеки закупен билет са налични и 10бр. на ден от т.нар. 
 Smart Queue Bookings, с помощта на които се избягват дългите опашки.
Това обаче има някои особености.
Тези Smart Queue Bookings могат да се запазват или през приложението, или през официалния сайт. По някаква неизвестна причина приложението не може да се свали :rolleyes:. Като се отоври Google play (за IOS не знам как е положението), се появяват няколко app-a, обаче никой от тях не е този, който върши работа. Свалих някакъв, който уж се казваше "official", но се оказа неправилен и безполезен. Една девойка от съпорта в инормационния център ми каза, че на някои телефони не можело да се свали, като не стана ясно дали е въпрос на операционна система или нещо друго ...
Иначе ето това е правилното приложение (с жълтото лого), но като отворя и през десктоп, пак излиза надпис "This app is not available for any of your devices" 

image.png.37b89472946de49d4e1781862201523e.png

Остава другата възможност за резервации - през сайта - като там пак се оказа, че става много тегаво и се борихме четвърт час с девойката от съпорта, защото на стъпката за добавяне на слот за посещение блокираше.
Трябва да се регистрира акаунт, да се вкара вкара номера на билета, да се натисне на името на акаунта > My Tickets & Smart Queue > 

Add Smart Queue и да се добави резервация. 
Другият проблем обаче е, че може да няма свободни часове за съответния ден, или пък павилиона на съответната страна (или компания) въобще да не предлага 
Smart Queue Bookings.  Едни от най-търсените и най-трудни за посещение например са павилионите на Япония и Германия. 
Какъв е начинът за Япония - малко като чернопетъчните намаления на Expedia - трябва да се дебне в определен час и да се направи бързо резервация. В случая - японците пускат определен брой  Smart Queue Bookings всеки ден в 9 часа сутринта. Аз обаче така е не успях да се доредя.
За германския павилион - въобще не се предлагат Smart Queue Bookings и опашките са грандиозни. От асистентите на техния павилион обаче ме посъветваха да отида сутринта към 9:30, когато още няма много хора, но пък това беше за последния ми ден и имах нещо друго за този час. 
Друга подсказка е, че за някои павилиони, за които се чака доста през деня, вечерта към 19:00 -20:00-21:00 часа може да е значително по-рехаво, зависи и дo колко часа са отворени, това е различно за различните павилиони. 


Кои са най-интересните павилиони -  при участващи 192 страни и още няколко десетки други павилиони  (тематични, на партньори, комапнии и организации) е ясно, че не е лошо да има някаква приоритизация.  
Това вече е доста субективно, според това кой какви предпочитания и интереси има и какво го вълнува. 


Ще се позволя да споделя моите лични предпочитания, не е сигурно, че тези неща ще ви харесат и на вас: 
От страните - павилионите на Щатите, Саудитска Арабия, Франция.
Павилиони, които така и не успях да посетя, но има голяма вероятност да си заслужават посещение - вече споменатите Япония и Германия, а също и павилиона на домакините от Емирствата (колкото пъти минах покрай него - или имаше някакви събития със специални гости и беше затворен, или имаше много големи опашки, а за този павилион също няма 
Smart Queue )
Азърбайджанският павилион блих определил като един от най-добрите в архитектурно отношение. 
В павилиона на Ел Салвадор черпят от тяхното кафе и подаряват по едно пакетче. :wink:

От тематичните павилиони и такива на партньори - препоръчвам  Alif - The Mobility Pavilion, павилиона на АК Emirates - тук малко допълнително инфо - първият ден имаше огромна опашка, на втория ден като поговорих с хостесата, облечена като стюардеса (или стюардесата, работеща временно като хостеса на павилиона) , тя ми обясни, аз  че за посещение трябва резервация и всички дни и часове до края на Експото са заети. Аз продължих да настоявам, че  много искам да посетя павилиона, правих ѝ комплименти каква е убавица (не беше лъжа :grin:) и че също така съм сигурен, че е добра душа и не може да остане безучастна към моето желание да разгледам павилиона и сигурно трябва има някакъв начин.  Накрая девойката кандиса и ми каза да дойда точно в 9:45 следващата сутрин и ако имало някой отказал се от резервиралите, иил нещо такова, може да имам шанс.  Бях там в уречения час и получих заветното номерче за влизане. 
В павилиона пък на компанията DP WORLD (намира се до този на Щатите) има интересна водна инсталация. 

За кои павилиони имах очаквания, а ми се сториха най-разочароващи - Италия и Бразилия си оспорват личната ми награда в състезанието как да се представим възможно най-малко неща и по най-безинтересен начин на възможно най-голяма площ (обем). Да не говоря, че и като архитектура италианският павилион ми се стори досат посредствен, да не кажа направо грозен.  
Добавям UK и Корея - макар и двата да са с впечатляваща архитектура - представеното ме разочарова - британският е практически празен, а в корейският раздават нещо като смартфони с които се сканират някакви  QR-кодове по трасето - но в общи линни за нещо такова няма нужда да се ходи чак на изложение - вероятно може да си го гледаш и у дома на телефона/таблета/компа. 

Като цяло - в голяма част от павилионите преобладават различни аудиовизуални презентации с много различни ефекти, техники и технологии и различни степени на интерактивност и който си пада по такива неща, сигурно ще му бъде забавно.   
Иначе най-интересното за мен беше това да видя какъв подход е избрала всяка страна за да се представи "пред света" - като архитектура, като тематика и начин на представяне и кой на какво акцентира - природа, туризъм, изкуство, култура, технологии, икономика, екология ...

За българския павилион какво да кажа - положението може би не е чак толкова зле, колкото четох някъде, но определено не е нищо запомнящо се - предополагам хората, които са го посетили, ще забравят много бързо че са влизали.  Станало е малко като в оня виц - "хотели как лучше, а получилось как всегда" 

Другото хубаво на експото е, че постоянно има концерти, представления и др. подобни събития.  Попаднах например на националния ден на Папуа Нова Гвинея и беше много забавно, а папуасите се оказаха големи купонджии и падна голяма веселба, особена вечерта, на концерта на някакъв техен известен реге-изпълнител. 
А още първата вечер пък концертът беше подбран сякаш специално за мен :grin: с изпълнители, популярни от ученическите ми години:
Boney M с Мейзи Уилямс от оригиналиня състав, Earth, Wind, & Fire, Village People и Бони Тейлър.  Пак стана готин купон. :smile3:

И последно - вчера, няколко пъти се чуваше рев на прелитащиr изтребители и се оказа, че тренирали за авиошоу, което ще се състои на 5-т и 6-ти март, така че който е там на тези дати ще има късмет да види и това.

Ами това е, някой има някакви въпроси на които евентуално бих могъл да отговоря - ще опитам. 

P.S.  Кои магеланци щяха да ходят натам скоро? Евентуално може да получат някакво подаръче. :wink:

 

  • Харесвам 9
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 1 час, neuromancer каза:

Нямаше ли да е Hyperloop?

Щеше, ама не стана :wink:. Даже един бас спечелих тук :grin:, макар че всъщност има и уважителни форсмажорни обстоятелства - Covid-19.

Иначе да кажа, че като обикалях павилиона на Испания на Дубай Експо, по едно време гледам - Hyperloop.  И малко се зачудих - нерде Мъск (айде той отдавна се оттегли), нерде Virgin, нерде Испания... Та попитах и се оказа, че и испанците си имат Hyperloop-компания - Zeleros. 
Нещо повече - като се погледне на сайта им - ще ни огрее даже и нас да джиткаме до Атина, Солун и Букурещ (а Скопие кога ?!??:biggrin: ) , жалко само,  че няма връзка за прекачване по линията към Истанбул и в другата посока -  Будапеща, Виена и etc.  :grin:

 

image.png.445fd1c3b31ebc6d4e70866fb85977c2.png





 

Връзка към коментар
преди 13 минути , Shlosera каза:

@Ivko, как става добавянето на 2гб нет през приложението на du? 

Ами някъде в настройките на акаунта ровех и ми изкочи накакъв комплимент и го активирах, но къде е не помня, а и сега, като си отворя приложението няма нишо защото в момента, като напуснеш оае или махнеш картата всичко се маха 😁

Иначе за опашките за Експото е кофти, както @Фил спомена, но понеже приятел работи там в един от павилионите аз като ходих му се падна почивен ден та ме вкарваше преди всички малко нахално 😆 иначе е безумие да се чака.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Фил каза:

Една девойка от съпорта в инормационния център ми каза, че на някои телефони не можело да се свали, като не стана ясно дали е въпрос на операционна система или нещо друго ...

Това обикновено е или заради версията на ОС (обикновено твоята е стара и не се поддържа) или заради държавата. Може да пробваш да смениш всичко в телефона (местоположение, часови пояс, формат на дати и т.н) да е ОАЕ, с местна карта и трябва да се качи. Лъгал съм така приложения, даже с fake GPS location докато съм в друга държава, ама гаранция няма де.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А,  да добавя и още нещо - за полета от Дубай към София (на Wizz) задължително се минава през check-in гише. 
И организацията е доста зле - в София, например, поне има отделно гише за пътници без чекиран багаж.  На DXB не само че няма, ами въобще не е ясно обозначено за кой точно полет са опашките, защото почти по същото време  (23:00) има и полет на Wizz за Букурещ и имаше хора, объркали двете опашки. Чекирането става много бавно - чакането отне около 45мин. (бях на терминала час и половина преди полета). Така ми пропадна и  посещението на салона, за което не остана време.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Днес на много веста в Абу Даби ми искаха PCR тест. Едва ме пуснаха в Марина мол, в хотел Емиратс Палас се шмугнах за кратко, до като охраната се данимаваше с други - 5 снимки и излязох. В джамията също искаха, но проверяващия само зърна ваксинационния сертификат и ме пусна- късмет. Явно не са разбрали още навсякъде, че вече са свободни 😃
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.